2025. április 22., kedd

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2025 áprilisi állapot)
#22165
Dec. 8.-án újra egyetlen cikloncentrumot találunk Skócia és Dél-Norvégia között az Északi ill. a Norvég-tenger határán. Benne 965 hp-ra zuhan a légnyomás.
Érdekes dolog az észak-atlanti ciklonrendszereknek ez a "vonaglása". A nagyon mély cikloncentrumok hamarosan több, sekélyebb ciklonmagra esnek szét -de mint látjuk, az is gyakori, hogy ezek késõbb újra fuzionálnak egyetlen, kimélyült központtá.
Fölöttünk (ki gondolná?) még ezen a napon is az 1015-ös izobár idõzik.
Itt közbevetõleg megjegyzem, hogy melegfront esetén a légnyomás-csökkenés és felmelegedés arányának prognosztikai jelentõsége van. Összes megfigyelésem azt mutatja, hogy ha az elõbbi jelentéktelen, az utóbbi ellenben erõs (mint 2006 decemberi esetünkben), az többnyire tartós felmelegedés jele -és vica versa.
Egy nappal késõbb (dec. 9.-én) még mindig az 1010 és 1015 hepás izobár között van az ország, de a szinoptikai térképen apró változás látszik, mely a következõ néhány napban jelentõségre tesz szert: a norvég-tengeri fõciklonnak 1005 hepás peremciklonja képzõdik a Genovai-öböl felett.
Dec. 10.-re ez utóbbinak a hátoldalára kerülünk, a "beorrosodó" azori anticiklonnal közös áramlási rendszerében végre valamivel hûvösebb levegõt kapunk északnyugatról. Természetesen ez a lehûlés havazást nem hozott, de esõt, szelet igen. Dec. 12.-re virradóra már nyugalomba is jutott felettünk a hidegebb levegõ, a derült ég mellett ekkor mértünk egy -4 fokos minimumot.
Így végzõdött hát a 2006/2007-es tél melodrámájának elsõ felvonása.
#22163
A Kárpát-medence fölé északnyugatról alacsonyabb izobárok helyezõdnek (az ország északnyugati csücskét eléri az 1015 hepás, amely ettõl kezdve több napon keresztül a vendégünk lesz)
A délnyugati melegáramlás felgyorsul, ezért a légtömegeknek az a nyugalomba jutása, mely kisugárzás miatti komolyabb lehûlést, a légrétegek fajsúly szerinti elrendezõdését, a hideg megülepedését lehetõvé tette volna, illuzórikussá válik.
A következmények -mondhatni- katasztrofálisak. Dec. 5.-re az izobárok lefutása meridionálisabbá válik (fölöttünk még akkor is az 1015 hepás tartózkodik) és napközben délnyugat felõl igen enyhe, száraz levegõ tódul be a Kárpát-medencébe.
Gyõrben ezen a napon több órás napsütés volt változó fátyolfelhõzet mellett. Erõs, idõnként viharos déli szél fújt, és a hõmérséklet 15 fokig emelkedett.
A következõ napon (dec. 6.) az északnyugat-európai ciklonrendszer középpontjai egyetlen hatalmas, Norvég-tenger feletti alacsony nyomású területbe "szedõdnek" össze, mely azonban nem tud közelebb kerülni a kontinens centrumához: nálunk marad az 1015-ös izobár, és a szokatlanul tavaszias idõ.
Egy napal késõbb (dec. 7.) az említett alacsony nyomású terület 3 ciklonmagra esik szét -egy a Brit-szigetek, egy a Norvég-tenger, míg a harmadik a Skandináv-félsziget fölött található.
Nálunk tovább vendégeskedett jó ismerõsünk, az 1015 hepás izobár, s maradt az igen enyhe idõ.
#22146
A "kellemes" esetek után most nézzünk egy tanulságos "rémtörténetet": a 2006 dec. 2.-tõl dec. 10.-ig terjedõ idõszak eseményeit.
December másodikán még AC helyezkedett el Közép és Délkelet-Európa felett, 1030 hpa központi nyomással. Izland térségében több mély középponttal (985-975 hpa) rendelkezõ ciklonrendszer volt

Utolsó észlelés

2025-04-22 22:58:53

Kõszeg

14.7 °C

RH: 67 | P: 1017.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138851

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.