2025. április 22., kedd

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2025 áprilisi állapot)
#22349
A dolgok kulcsát az idõjárás változékonyságában kell keresni ha hótakaróról beszélünk! A változékony idõ nem a hótakaró barátja. Térségem határozott kontinentális jegyeket mutat bármely dunántúli területhez viszonyítva. Másik fontos tétel a gyakori ÉK-i hideg beragadás. Könnyû beleszaladni általánosításokba, ilyen a "kelet" gyûjtõfogalom, hasonló a "bezzeg a Dunántúlon" sztereotípiához. Nem hinném hogy részletezni kellene a különbségeket pl. a szûk térségem, és a Körös- Berettyó határ közeli területek hótakarós jellemzõirõl. A nyugat Dunántúlon lényegesen több hó hullik, gyakrabban havazik, a havas napok száma szinte mindig nagyobb mint pl. nálam. A hótakarós napok száma mégis nagyjából hasonlóan alakul térségem, és a nyugat dunántúli területek összehasonlításában, ezt az alacsonyabb hõmérsékleteknek, de még inkább a lényegesen kisebb változékonyságnak köszönhetjük.
#22348
Valóban, Sopronban a délnyugati szél esetében beragad a hideg, viszont délkeletinél meg itt fordul elõ, hogy beragad.
#22347
Szerintem a 2009-10 decemberi genovai országos havat adott és országosan pár nap alatt megette a meleg. Volt az idei télen is keleten gyors hóelolvadás (sírtak is eleget), ez nem csak nyugatra jellemzõ. ÉK kicsit (Nógrád,Heves,Borsod,Szabolcs) más, de ilyen szempontból a Bakony is havasabb a Kisalföldnél...
#22346
Akkor pontosítok, hogy elkerüljük a vitát:
1. Nyugati hó alatt az Alpokalját értem, mert annak az idõjárását ismerem viszonylag jól, Soprontól-Szentgotthárdig. Szentgotthárdtól délebbre csak ritkán (évente kb. egyszer-kétszer járok).
2. Hozzászólásommal nem akartam vitatni, hogy keleten az alacsonyabb középhõmérsékletek miatt tartósabb tud lenni a hótakaró (ha kialakul).
3. Természetesen vannak egy-két-három napos havak (ezen a télen már négyszer volt itt ilyen eset).
4. Viszont gyakran elõfordulhat tartós-huzamos hótakaró is (lásd a lentebb felsorolt példákat, vagy a mostani telet). Sopronban 40-42 nap között van a hótakarós napok átlagos száma, ami nem hiszem, hogy kevesebb, mint egy átlagos kelet-magyarországi városban.
5. Nálunk is gyorsan el tud olvadni a hó, ha nyugati-északnyugati áramlás alakul ki (délnyugatinál már nem feltétlenül). Télen ilyen váltásnál (mint ma) itt szokott lenni a legmelegebb.
#22345
Nem sztereotípia!
Az interneten meg a leírásokban a klímát illetõen egy csomó badarság van össze-vissza kutyulva, de nagy ritkán egy-egy helyes észrevételre is rá lehet bukkanni.
A wikipédián Nagykanizsa éghajlati leírásában többek között:

"Nagykanizsa a fekvésébõl adódóan nem élvezheti a tartós hótakarót, mert idõrõl idõre óceáni vagy az Adria felõl érkezõ enyhe légtömegek elolvasztják azt."

És ez alapvetõen igaz is, legalábbis a nyugati irányításos, zonálisabb években, általános iskolás koromban rendkívül látványos volt, hogy ha hétköznap esett hó, akkor nagyon gyakran a hétvégére tervezett szánkózásból már nem lett semmi.
Arra is sokszor volt példa, hogy napközben-este esett 10 centi hó, és már fordult is délnyugatira a szél, elkezdett egész éjszaka bömbölni, és reggelre már csak néhány hófolt maradt.
Soha nem felejtem el, azokban az években évekig nem láttunk havat, amikor egyszer csak reggelre esett 5-10 centi hó.
Ujjongva mentünk suliba, hogy juhéjj suli után szánkózunk, utolsó óra osztályfõnöki volt, elkéretõzünk és szánkózunk egy nagyot.
Hát délután 1-kor volt vége az utolsó óránknak, addigra egy deka hó sem maradt.
Persze most, ezekben a szélsõséges években jellemzõ, hogy az adott idõjárási esemény heteken, akár hónapokon keresztül tudja ugyanazt a térséget sújtani úgy.
Más kérdés, hogy a szélsõségesség azzal is jár együtt, mint ami a 2009-es és a 2010-es decemberi genovainál volt, hogy 30-40 centi hó olvadt el néhány nap leforgása alatt.
#22344
A városi legendák közé kell tennünk a sûrûn lakott nagyvárosi hõszigetekben élõk vélekedését, hogy akkor jó, ha farkasordító hideg van, mert akkor van a tartós hótakaró meg nagy hófelhalmozódás. Havazáskor megy is az állandó sirám, hogy a betondzsungelben alighogy leesik már olvad is a hó, bezzeg ha -5 vagy 10 lenne. A mi példánk is mutatja, hogy tartós hótakaró simán lehet -1-2 fokos középhõmérséklet mellett is, csak legyen 20 centi felett és "nehéz" legyen. Ez kibír napközben pár fokos pluszt is. Ha pár centi porhó esik, az akármilyen hideg van, egy idõ után összeesik meg elszublimál, olyan laza és alig van víztartalma. Hõszigetben meg az akár 2-4 fokos városi hõtöbblet könnyedén kinyírja.
#22342
Fél 10-kor a T meghaladta a 0 fokot, így egy 5 napos negatív idõszak ért véget. Sõt a hideg 21-én az erõs lehûléssel és havazással kezdõdött délután, azóta a T 1 és -14 fok közt mozgott. A hó még a kéttizedes pluszban nem olvad, hamarosan beborul és akkor vagy esõvel erõsen olvad, vagy bepárásodik és akárcsak az ország 80%-án, ahol ködös az idõ nem fog erõsebben melegedni.
Ellentétben a sztereotípiákkal, ha nyugaton esik nagy hó, nem biztos, hogy két nap alatt elolvad. Itt 13-a óta van vastag hó, még most is 20 centi.

Utolsó észlelés

2025-04-22 16:20:40

Rákóczifalva

26.9 °C

31502

RH: 41 | P: 1012.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138851

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.