2025. április 20., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#23102
A gombaspórák mindenütt ott vannak, ahol kedvezõek számára az adottságok, pl. bõséges csapadék hatására növekednek, elõjönnek.
#23096
Hari könnyen lehetséges hogy sodorhatott erre valami kártevõ spórát a szél, nem véletlen szaporodtak fel az eddig viszonylag szórványosan megjelenõ tölcséres és kalapos gombák (bár laikusként azon is gondolkodtam hogy talán a hangyákkal is összefüggésben lehet elszaporodásuk).
Továbbá a kerítésen a vasváz és a falécek találkozásánál szemlátomást felszaporodtak a zuzmótelepek (a múltkoriban fotóztam pár kisebb telepet, Te határoztad meg zuzmóként) és velük viszont csökkent a mohatelepek kiterjedése és ami maradt az is "elsatnyult".
Ami feltûnõ, hogy szemlátomást felborult "a kert ökoszisztémájának" egyensúlya, bár én nem nyúltam semmihez a megszokott munkákon kívül.
Ami még felmerült bennem, hogy szomszédom február óta gyakran meglátogatja Észak-Magyarországon építkezõ fiát, ezért azt sem tartom lehetetlennek hogy kocsijával "hozott valamit" ide.
#23093
Nálunk a fenyõk többsége és a borókák kezdtek el rozsdásodni, állítólag valami betegség, permetezni kell(ene, ha lenne több idõ, és megfelelõ lenne hozzá az idõjárás)..
#23092
Siheone köszönöm a választ nevet Attól nem félek hogy kirohad, mert ha úgy alakul hát úgy alakul, kipusztul, bár tapasztalom hogy szívós növény a yucca. Néhány tuja és a nagy "mocsári ciprus" barnul/korhad ágvégeken/szárakon, amit nem tettek még hat év alatt, mióta itt lakom. Velük is úgy vagyok "ha menni kell hát menni kell", ültetek újat.
A kertet hagyom afféle "bio-önvédelemre", mindössze aljnövényzetet nyírok, egyébként nem permetezek, nem locsolok csak gazolok ahol nagyon felszaporodik. Hat éven át eddig "magától" (ahogy Noli fogalmazott, erõs természetes "immunvédelmüknek" köszönhetõen) szép és erõs volt minden növény. Idén is "szabályosan indult" a tavasz, most kezd a kert képe változni mióta hûvösre/esõsre váltott az idõ, az "õshonos" növények kornyadoznak, viszont a szokottnál több/többféle gomba jelent meg és felszaporodtak a hangyák. Ezzel párhuzamosan csökkent az egyéb "földönfutó" rovarok száma, egyúttal a repülõ rovarok tán az erõs szélnek is köszönhetõen megritkultak. Érdekes még a madárpopuláció összetételének változása, létszámban eltolódva a kistestû fajok felé; a vakondok "leállása" (összefüggésben talán a földigiliszták "eltûnésével").
Ui: ezekben a pillanatokban elõkerült napok óta eltûnt "házirigóm" - idõváltozás közeleghet? vidám Szinte minden reggel "beköszönt", iderebbent (olykor családostól) ha kiültem a teraszra, az elmúlt napokban nem láttam.
#23090
Mielõtt attól félnél, hogy kirohadna ki kell hogy ábrándítsalak. nevet Ez a növény már-már kipusztíthatatlan, ha benne marad a földben egy kisebb megvasatagodott gyökérrész még arról is újrahajthat. Ez a legáltalánosabban ültetett jukka Magyarországon, a yucca filamentosa.

Nekem ebben a növényben az tetszik, mikor csak egy hajtásból áll a növény és csak 1 virágja van. De a megbokrosodott növény is nagyon szép.
Virágzás után több helyen oldalt új hajtások jelennek meg. Ezeket le lehet nyugodtan választani és akkor ilyenek maradnak.
Link
#23088
Siheone ez tavalyi kép yucca-virágzáskor Link
A képen felfelé törõ levelei most petyhüdten kornyadoznak, színük is fakózöld.
(Háttérben a "bujkáló fáklyaliliom" tettem fel szériát róluk is érdekességnek ahogy fél nap alatt szinte szemmel láthatóan oldalvást/lefelé/felfelé "forgolódtak" virágai, most stagnál)
#23087
Siheone meg nem mondom, inkább mat./fiz./csill. kérdést, "botcsinálta" kertész vagyok nevet
Korábban tettem fel párszor képet róluk a fórumra, embermagas szárakon harangvirágra emlékeztetõ hófehér virágokat hoztak tömegével. Most csak "úgy vannak", petyhüdt zöld kupacok lekókadt levelekkel. A közelükben lévõ fáklyaliliom hajlandóságot se mutat megjelenésre. (Hat éve eddig minden évben megcsodálhattam olykor órák alatt 3D, nemegyszer 90°-os szögben is "forgolódó" legkedvezõbb helyzetet keresõ hajtásait/virágait)
#23086
A yucca filamentosa vagy melyik? Nálam már törtetnek felfele a virágzatok.
#23082
Ma voltam kinnt a szõlõmben!
Hááát....
Bár egy kollégám figyelmeztetett, hogy nem lesz szép látvány, erre nem számítottam!

A lombozat, mint egy kisebb jégverés után, a hajtáscsúcsok sok esetben letörve, megfeketedve...
Tartok tõle, hogy a levélerek sok helyen eltörtek, az egész egy kókadt nagy szerencsétlenségnek tûnik pillanatnyilag.
Virágzás elött 2-3 héttel nem szép ...
A parprika pari palánták talajszinten feketednek...
Esõ szinte semmi, 15-20 mm között, de a végeredmény gyalázatos...

A gyümölcsfákat nem mertem megnézni...

Utolsó észlelés

2025-04-20 08:18:11

Romhány - Dózsa György út.

14.6 °C

13502

RH: 76 | P: 1012.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138788

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.