Globális jelenségek
Szívesen. Vékonyodott, az 1980-as években 3,5 m körüli jégvastagság is volt a sarknál, az elmúlt 3 évben a maximum 2,7-2,8 m (2011-ben); 2010: 2,6 m, 2012: 2,6 m. A legkisebb (amirõl tudok) 2010 szeptemberében volt (1,4 m). 2007-ben 1,8 m, 2011-ben 2,2 m, idén eddig 2,3 m a minimum. A legkisebb vastagság akörül van, amikor a jéggel borított terület is a legkisebb, a legnagyobb jégvastagság viszont nem márciusban van, amikor a legnagyobb területen található jég, hanem általában 2 hónappal késõbb, májusban, a vékonyodás pedig többnyire június végén indul meg.
A jégvastagság Szibéria felõl Grönland irányába nõ. Az Északi-sarkon jelenleg 2-2,5 m vastag a jég, a Grönlandhoz közelebb esõ területeken 4-5 méternyi van jelenleg.
Ez igaz lehet (nem mértem meg), de arról szól-e a fáma, hogy a tengeri jég milyen vastag ? Valójában nem csak a felszíni kiterjedés, hanem a vastagság is fontos szerintem. Amikor visszafagy a télen a víz, akkor nem mindegy, hogy 20, 50, vagy 100 cm (vagy több is lehet, fogalmam sincs ?). Lehet, hogy visszafagy nagy területen, de vékony lesz és nyáron, ha elég meleg van és egyéb tényezõk is elõsegítik, akkor könnyen elolvad. Másrészt alulról egyre vékonyodik, és ha elér egy bizonyos vékonyságot, akkor aztán egy csapásra nagyon nagy területrõl eltûnik. Erre vonatkozóan van- e adat, vagyis az eddig még el nem olvadt sarki vizeken mennyit vékonyodott ?
Az Északi-Sarkon hiányzik közel 2 millió km^2, a Déli-Sark többlete 150-250 ezer (0.15-0.25 millió). A nagyságrend sem mindegy
Az északi-sarkvidéki jégtakaró viselkedése a pozitív visszacsatolás klasszikus esetének tûnik. A melegedés önmagában nem indokolná, hogy ennyire csökkenjen a jégborítás, de ha egyszer megindul egy ilyen tendencia, akkor a nagyobb szabad vízfelület elkezdi visszafogni a kisugárzásos õszi lehûlést. Ezáltal a téli jégtakaró sem tud elég vastagra hízni, következõ nyáron még több olvad el belõle, és így tovább. A Déli-sarkvidéken ez a visszacsatolás nem mûködõképes, mert magas szélességen nincs tenger, van viszont egy hatalmas szárazföldi jégtakaró.