2025. július 22., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#318018
Nem akarok beszállni a vitába, de alapvetõen már csak éghajlati adottságok miatt is jóval csapadékosabb a nyugati medence. Továbbá sok-sok évi megfigyeléseim alapján a konvektiv csapadék is gyakrabban érinti Keszthely térségét. Kenesét elkerülik a zivatarok. Helyi adottság ez. Ismerem a környéket. Én is lezártam a diskurzust, igazamban biztos vagyok, lásd Thermometer által említetteket.
#318014
Bocs, hogy közbe okvetetlenkedek, de 50mm -ami átlagos 50, az azért mégsem olyan elenyészõ különbség. Szerintem mindkettõtök túlreagálja a dolgot. vidám Van aranyközépút is , és olyan Metnetesek ,mint Ti igenis tudjátok mi is az!! kacsint
#318012
Nem szívesen válaszolok, mégpedig azért nem, mert ITT NINCS MIRÕL VITÁZNI.
Elõször is, sokéves átlagokról van szó. Ez természetesen nem zárja ki, hogy bizonyos idõszakokban: hetekben, hónapokban, talán egy egész évben is, a két medence egyformán csapadékos legyen, sõt, a keleti nedvesebb. Szóval, az erõsebb zivatar felhozása, az anomáliás évek említése eleve csacsiság.
Hogy nem jelentõs (szignifikáns) a különbség? A Balaton nyugati és keleti vége között a térkép szerint évi 100 mm. Ez jóval több, mint egy átlagos hónap teljes hozama -sõt, inkább 2 havi mennyiség. Ez a tele pohár-üres pohár problematikája, de a mi éghajlati viszonyaink között 50-100 mm eltérés az évi csapadékmennyiségben kb. 70 km-en belül: egyértelmûen JELENTÕS.
Egy szó mint száz: a nyugati medence klimatikusan nedvesebb volta evidencia, triviális dolog, általános iskolai tananyag... És az összes, Balatonról szóló komolyabb útikönyvben is megtalálhatod.
Még annyit, hogy a növényzet területi különbségei is megerõsítik a csapadékos nyugat-száraz kelet állítást. A vízigényes, csapadékosabb és nedvesebb klímát kedvelõ bükkfa nyomokban sincs a Balaton-felvidéknek a Tihanyi-fsz.-tõl keletre esõ, "füredi" részén. Viszont már megjelenik Zánka fölött, a Keszthelyi-hg.-ben pedig már elég gyakori.
#318008
Szervusztok, új vagyok, de sok-sok éve követem az idõjárást, pl. a radarképet is csapadék esetén. Ezek alapján szeretném megerõsíteni azt a többektõl olvasott véleményt, hogy a Balaton nyugati vége sokkal több zivatart kap a konvektív szezonban, mint a keleti vége! Szívesen megnéznék egy összehasonlítást, hogy évente hány zivataros nap van pl. Keszthelyen, és mennyi pl. Balatonkenesén. Keszthelyen sokkal több, ebben biztos vagyok.
#318007
Sírok a 6. ponton! vidám

Remélem itt sem lesznek zivatarok,... fontos, hogy 9-tõl jó idõ legyen nevet

Budapesten vagyok márnevet
#318005
Nos. Utoljára.

1, Angyalfölddet kérdeztem-vele beszéltem, te kotyogtál bele, mint oly sokszor.
2, Azt kérdeztem tõle, hogy tud-e olyan adatsort mutatni, ami szignifikáns különbséget mutat a tó két vége között? Azaz NEM azt állítottam, hogy nincs különbség, hanem azt, hogy nincs jelentõs különbség. Ez pedig igaz. Itt a szövegértéssel volt gondod.
3, Aztán jön a térkép elemzéssel való problémád. Átlagos értékeket nézve-középértéket tekintve, az 550-600 és a 600-650 mm között 50 mm az eltérés átlagosan. Két terület éves csapadék mennyiségében, ez nevetséges különbség. Egy erõsebb zivatar csapadék mennyiségérõl beszélünk, amikor évrõl-évre akár száz mm-ekkel is eltér az aktuális csapadék érték az átlagtól. DE senki nem mondta, hogy ugyanannyi AZAZ nem ugyanannyi. (Ha elõveszed a középiskolás térképedet és megnézed a 650-700 mm a Keszthelyi-hegységre vonatkozik, nem a Balaton partra,nem Keszthelyre)
4, Sõt van olyan idõjárási helyzet, amikor a keleti part egyenesen csapadékosabb jellegû, a nyugatihoz hasonlítva (ÉNY-i frontok esetében)
5, De amikor DNY-i az áramlás, akkor is ritka, hogy jelentõs különbség legyen a két part között, mert ilyen esetben Budapest irányába tartanak a csapadékmezõk, azaz a Balaton partján végig mennek, ugyanúgy érintik a nyugati-medencét mint a keletit.
6, Ennek ellenére mint mindig neked lesz igazad.
#318000
Ez így is van, de pont fordítva! nyelvnyujtas
Nézzük csak még egyszer azt a térképet: a Balaton teljes keleti medencéje az 550-600 mm-es évi csapadékmennyiség területébe esik. A nyugati medence zöme a 600-650-es területbe, a legnyugatibb részek (pl. Keszthely) pedig a 650-700-as területbe.
Ezek után kérdezem én: NEM SZÁRAZABB A KELETI MEDENCE A NYUGATINÁL??
2x2 = 5? Ki beszél itt butákat? szomoru
#317999
Reménytelen eset továbbra is..
#317995
Kérlek szépen, ne próbáld mentegetni a menthetetlent. szomoru Angyalföld azt írta, hogy a Balaton keleti medencéje szárazabb, mint a nyugati (bár a mikroklímát már helytelenül említette, egy Balaton-medence klímája nem mikro)
Erre Te személyeskedõ, gunyoros stílusban fals választ adtál. Ezt nem tudtam reakció nélkül hagyni, bár senkinek sem vagyok a SZÓVIVÕJE.
#317983
Szóvivõ is vagy mostanában? laza

A lényeg annyi, hogy (ráadásul be is linkelted) hogy ha szigorúan ezt a térképet vesszük akkor van 50 mm eltérés átlagosan Füred-Keszthely tekintetében, de a nyugati-medencéhez tartozó Szigliget esetében már ennyi sincs. Ami éves tekintetben, két térség összehasonlításában nüansznyi különbség. Arról nem beszélve, hogy itt a két térség szorosan összefügg. A Dunántúli-középhegység kitart pl. a Balaton nyugati végéig, ha már leszálló ág. kacsint SÕT, az Alpok árnyékolása miatt, a tó ezen részén sokkal kevesebb ilyen helyzetben a csapadék, mint a keleti részén a szél csatornában. Vagy a környékben szinte egyedülálló DNY-i irányból, ahonnét a csapadék döntõ többségét kapjuk, ritka kivétellel végig szánt a Balaton mentén így ugyanúgy ázik a keleti ág is.

De több száz km-re élve a földrajzi atlaszból ez biztos jobban megy, mint személyesen megélve évtizedeken át.
#317977
Ne viccelj már! Elég, ha a középiskolai földrajzi atlaszodat elõkapod.
A Balaton nyugati végei a délnyugat-dunántúli klímaterülethez tartoznak. Itt az évi csapadékmennyiség lényegesen több, a napsütés pedig kevesebb, mint a keleti végeken: Almádi, Fûzfõ és Kenese vidékén. A Balaton keleti vége a Mezõfölddel érintkezik, mely geográfiailag és éghajlatilag is a Nagy-Alföld tartozéka. Persze, hogy kevesebb errefelé a csapadék.
De még Balatonfüred térsége is elég száraz, mert az uralkodó ény-i légáramlás szempontjából a Bakony leszálló ágában van.

Link
#317974
Mutass erre adatsort, bizonyítást, ami szignifikáns eltérést mutat. Korábban is erõltetted ezt, biztos tudsz valamit.
#317964
Errefele ennyi volt a "front" és a "lehûlés".. ez már tegnap este megdöglött, talajszinten eléggé elhal a dolog a Dunántúlon. Balaton keleti része és Bakonyalja szomjazik, lényegében sem lehûlés, sem kiadósabb csapadék nem várható. (Komoly lehûlés alatt azért 10-15 fokos lehûlést várna az ember, nem 2-3 fokosat... modellek-elõrék bukni látszanak mára!)

Utolsó észlelés

2025-07-22 01:02:39

Ercsi

19.7 °C

27002

RH: 78 | P: 1007.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.