2025. január 23., csütörtök

Légköroptika

Adott napon: 
Keresés:
#35763
Alex, nagyon köszönöm a tartalmas kiigazitást. Soraiddal teljesen mértékben egyetértek. Köszönet Nolinak is az éberségéért.
#35758
Komoly a fogalmi zavar a történetben.
1) A parhélikus kör átmérõje valóban változik a napmagassággal, ez egyértelmû. Nyilván "elõbb" összeér a fehér ív, ha a Nap magasabban van. De ezt az átmérõt én még egyik külföldi szakcikkben sem láttam kimérve. Igazából nem is lenne értelme szerintem.
2) Olyan, hogy 90 meg 120 fokos parhélikus kör, nem létezik. Jelen tudásunk szerint legalábbis. Ha létezne, akkor meg nem értem mire vonatkozhatna a fok érték.
3) A parhélikus körön 120 fokra lehet 120 fokos melléknap a Nap mindkét oldalán. A kialakulását most nem akarom ecsetelni, de ha érdekel valakit, szívesen leírom.
4) A Hevel-halo nem 90 fokos parhélikus kör, hanem 90 fokos halo a Nap körül. Ám ennek léte egyelõre nem bizonyított, ugyanis soha senki nem örökítette meg. Hevel történetében - aki elvileg az egyetlen, aki látta - lehet tévedés, lehet, hogy valójában a parhélikus körre gondolt. Errõl több helyen lehet angolul olvasni.
5) Biztos, hogy amit Te írsz "nem vicc" alatt, az a 120 fokos melléknap. Azt lehet, hogy tényleg többször észlelik, mint mi, de amit Noli fotózott, az egyelõre a teljes szakirodalmat áttekintve rejtély.
#35752
Én nem vicceltem. nevet Tõlünk északabbra valóban többször észlelik, mint mi, mert arrafelé gyakrabban járnak a poláris ciklonok fátyolfelhõi.
Szerintetek a 90, illetõleg 120 fokos parhélikus körök különbözõ átmérõje vajon nem csupán a nap magasságának változásától függ? (Például alacsony napmagasságnál óriási, magas napállásnál lényegesen kisebb. A számitógépes szimulációk erre utalnak.)
A 90 fokos parhélikus kört ismerik Hevel (Jan Hevelke/Hewelke csillagász, fizikus) néven is.
#35751
Nos, én csak vicceltem mert a melléknap ív nem gyakori, a 90 fokos melléknapról pedig még nem hallottam. De oké.
#35750
Igy van. Kizárólag fehéres, mint a 90 vagy a 120 fokos parhélikus kör, amelyen megfigyelhetõ, csakhogy a fátyolfelhõzet egyenetlenségei, hézagai miatt nem mindig látszanak egyszerre (a nappal átellenes irányban bal- és jobb oldali melléknap is diszeleghet az emlitett körökön).

Noli: nagyon tetszenek a felvételeid!
#35745
Jó reggelt!
Tegnap délben jött vendégünkkel elmentünk egy gombászós kirándulásra a környékre (szerencsére nem üres kézzel jöttünk haza :-)) s út közben egy nagyobb tisztásra kiérve láttam meg a halót, akkor kezdett alakulni. 90%, hogy körülírt volt, nem szûrtem meg azt a részét, de szemre körülírtnak tûnt. De nem is ez a lényeg. Elõször csak nagyon halványan, de percek alatt felerõsödve látszott egy kékesfehér folt a belátható égrészen(mintegy 150 foknyi) körbefutó phc-n, elsõre simán azt hittem, hogy 120-as melléknap, de aztán kimértem s jóval közelebb vlt a Naphoz, mintegy 80-90 fokra csak. Ez az abszolút "ez meg mi a lópikula" kategória, mivel egyszerûen nincs ilyen holmi, a még szóba jöhetõ kék folt se itt van, hanem jóval messzebb, szóval egyelõre rejtély.
Képek (szûrõzve is)
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-23 06:10:14

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

1.0 °C

13502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134843

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.