2024. december 02., hétfő

Aktuális időjárás

Adott napon: 
Keresés:
#3638
A vörös villámokat Kelenföldről, Kondorosi úttól láttam. Hosszú vörös háttérfény, a felhők "mögött" amit kialvása időpontjában, vagy 1 mp -n belül kékes, rövid villámlás követett közel a vörös helyéhez, szintén a felhők "mögött"  tehát magát az ívet ezekből egyszer sem láttam. Kb. minden 30. - 60. villanás volt vörös, ezeket csak déli irányban (Nagytétény?) , többször is láttam. Dörgést csak halkan hallottam.
Közben a felhők között igen intenzív,  fehéres / kék villámtevékenység volt,  elég hosszan, sok vízszintes irányú szélesen elterülő fénnyel,  D-ről és DNy-ról láttam a legtöbb felvillanást.  Szél néhány hullámban érkezett és csak pár percig tartott. A villámlás  lecsöndesedett, ekkor ért el bennünket az eső,  nem volt sáros, és csak pár percig hullott.

Később a villámlás csendesedett, volt néhány 6 km-n belüli dörgés, és akkor intenzívebb, hosszabb esőt kaptunk.
#3637
A 3. vörös villámnál én is láttam ilyet, és rá 1 mp-re meg is szűnt a vörös fény.
#3634
Én meg Velencéről Baracska-Martonvásár (Bp.) irányába az egyik villámlást úgy láttam, de lehet, hogy káprázott a szemem, ahogy hirtelen pont arra néztem, egyébként véletlenül csak úgy, szóval egy nem lecsapó (felhő-felhő) villám a "végén" robbat egyet, mintha belecsapott volna valamibe, de ott semmi tárgy nincs, tehát a villám a tevékenysége végén szikrázott egyet.

Egyébként kegyetlen elektromos volt a tegnap este itt is, percenként 50-70 villámlás volt, de túlnyomó többségük ez a szupercellás felhő-felhő villám.
#3633
Ez egyértelműen szokatlan villámjelenség volt. A tegnap esti 2 vihar egyébként sem volt átlagos, mert lecsapó villám alig akadt benne, döntően felhővillámok voltak, azokból pedig nem kevés.
Fizikai értelemben nem tudom, hogy történhet meg, de úgy tudnám leírni, mintha egy elhúzódó kisülés történt volna a felhőkben, s emiatt a szokásos 0,2-1,5 mp-es fényjelenség 2-3-szor hosszabb volt a szokásosnál, így viszont a színhőmérséklete alacsonyabb maradt. Egy átlagos villám színhőmérséklete 6000 kelvin felett van, és a színskála szerint 1800-2000 körül lehetett ennek a 3 villámnak.
A jelenség pontos megfejtését, leírását persze viharvadászok tudnák megadni, akik találkoztak már ilyesmivel, és pontosan ismerik a jelenség fizikai hátterét.
Az első felvetésed biztosan nem játszott közre, mert a radarkép szerint a legintenzívebb csapadékzónában történt.
#3631
Én háromra gondolok, ;
1. A villám zónában alacsony lehetett  a páratartalom, 30% kb. (száraz villám)
2. Légszennyeződés, nitrogén oxid, korom,(szén-kén dioxidok) megemelt koncentrációja,M7- es felől, adott magasabb átl. hőmérsékleten.
3. A kifutószél előtte széles sávban felkaphatott egy jó adag homokot.Nem volt sáros az eső?
#3627
Keress időképes wekameraképeket, tuti fogtak párat, ha ez így hosszabb ideig tényleg megtörtént.

Itt a második felvonás csak szemerkélő esővel járt, valamint gyengébb, de még mindig látványos villámtevékenységgel. Érdekes, hogy hol a ritkás lecsapók, hol a sűrű felhővillámok dominálnak, most utóbbi nyert... Kíváncsi lennék, hogy milyen feltételei vannak a különböző villámtípusoknak...
#3626
De megtaláltam a választ. Ezek alacsony színhőmérsékletű villámokból származtak, 2000 kelvin körüliek lehettek. Bár azt el nem tudom képzelni, hogy mitől alacsony színhőmérsékletű egy villám...
#3625
Még az Alleenál, városi fények mellett is láthatóak voltak ezek a hosszan tartó vörös fények, tényleg egy vulkánkitöréshez hasonlított.
Amúgy én nem láttam a forrásukat, szerintem nem volt köze a villámokhoz.
#3624
Biztos nem csak ketten láttuk, elég látványos és szokatlan jelenség volt. Kíváncsi vagyok a magyarázatokra. A radarkép szerint a legintenzívebb részen volt. Gazdagrétről nézve Érd, majd Nagytétény vagy Budafok környékén.
#3622
A Budapest felett átvonult vihar olyan optikai jelenséget hozott, amire még nem láttam példát. A rengeteg felhővillám között 3 egészen vörösen világított. Ráadásul szokatlanul hosszan. Az első alkalommal 6-8 mp-ig tartott a jelenség, a másik két esetben 3-4 mp-ig, a szokásos 1-3 mp-es kisüléses jelenségekkel szemben. Olyan lett erre az időszakra az égbolt egy része, mintha vulkánkitörés lenne a háttérben. Tudja valaki ennek az okát?   

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 14:25:01

Tát - Kertváros (106m tszf)

9.0 °C

13502

RH: 72 | P: 1024.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.