2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#62492
Pontosan miként hathat a Kelet-Európai síkság "hûtõszekrény effektusa" az É-ÉK-Európai 'blocking anticiklonok' kialakulására?
#62490

Nem Zolié volt a kiragadott példa, hanem a kutatásé, mert csak két évet ragadtak ki:

A vizsgálatban két szélsõ esetet vettek - egyik a 70-es évek közepébõl (talán 76/77), amikor október végére nagyon nagy területen fordult elõ hó Szibériában, a másik eset pedig mikor rekord alacsony volt a hóborítottság - talán a 80-as évek vége lehetett, de ezt nem tudom pontosan.
#62489
Zoli nem kiragadott két példával jött, csak szemléltetett velük.

A legfontosabb valóban a Kelet-Európai-síkság "hûtõszekrény-effektusa", azaz a nagy orosz sík hó- és hideg-felhalmozódása, közvetlenül hathat az északkeleti és északi blocking anticiklonok kialakulására és tartós fennmaradásukra.

A jégborítás több évi vizsgálata ügyében már írtam, közvetlen hatással nem rendelkezik, inkább az idõjárási folyamatoknak okozata és így erõsítõ/gyengítõ tényezõ lehet (ha a kiinduló viszonyok ugye fennállnak).

A szibériai viszonyok akkor vannak hatással Európára, ha a Kelet-Európai-síkság idõjárása hatást tud gyakorolni.

Az észak-amerikai és európai idõjárás különbözõ (ritkán egyezõ) jellege a poláris jet hullámmozgásának kifejezõje.
#62488

Írtam, hogy csak az említett területek rangsorát írom, nem az összes figyelembe vévendõt.
#62487
Én a második helyre beraknám az USÁ-ban uralkodó idõjárási felállást.
#62486
Svadász a múltkor leírt egy vizsgálatot, hogy miként hat a szibériai hófelhalmozódás az európai idõjárásra, mondjuk nagyon nem gyõzött meg.

A vizsgálatban két szélsõ esetet vettek - egyik a 70-es évek közepébõl (talán 76/77), amikor október végére nagyon nagy területen fordult elõ hó Szibériában, a másik eset pedig mikor rekord alacsony volt a hóborítottság - talán a 80-as évek vége lehetett, de ezt nem tudom pontosan.

Ha nagy volt a hófelhalmozódás akkor fõként Európa északi részén, valamint Szibériában alakulhat átlagosnál hidegebben a téli idõszak. Ugyanakkor pl. Európa térségében a mediterrán térség, Balkán-félsziget fõleg déli fele - átlagosnál melegebb téli idõszakkal nézhet szembe.

Nem tudom, de csak egy-egy évet kiragadni az nem szinoptikus különbség, ráadásul az északi térségre ad hideget ebbõl a felállásból, a délire pedig melegebbet, mi meg a kettõ között, úgy, hogy egyelõre párhuzamot nem látok közte, ráadásul itt érinteni kellene más összetevõket is, amikrõl nem esett szó.
(Ezt kifejtem, ha tovább boncolgatjuk a témát)

A Kelet-Európai Síkságon kialakuló hidegmagnak sokkal több köze lehet, de a Szibériainak elenyészõ szerintem.

Ha sorrendet kellene felállítanom, akkor így tenném, de ez a sorrend csak e 3 területet figyelve aktuális:

1.: Kelet-Európai Síkság idõjárása
2.: Jégfelhalmozódás, kiterjedés
3.: Szibéria hõmérséklet és hó anomália
#62485
Sosem érzem hátrányát egy komoly hidegmagnak: Link Link Link . Nem is beszélve a 2m-en tapasztalható komoly hûtõ hatásról. Persze ennek hatása sem közvetlen a telünkre, nem állítok én ilyet. Bár emlékeim szerint volt egyszer olyan (egy január 20-ai idõpont), amikor K felõl szakadt ránk egy igen komoly adag fagyos keleti levegõ és az "szinte" K-Szibériából indult el. Bár szerintem mindenki emlékszik a 2007/2008-as télre, amikor a hidegmag kettészakadt, és gyakorlatilag K-Szibéria és É-Amerika fagyott meg, köztük mi meg a langyos zonalitást élveztük. Azonban ha novemberben korán kialakul két nagyobb hidegmag, ez a késõbbi (esetleges) átrendezõdések szempontjából csak kedvezõ lehet.
#62483
A tavalyi és az idei szibériai hóvastagság:
Link
Link
Remélem a mai böngészõk elég fejlettek a bmp kép megjelenítéséhez...
Már itt sincs szignifikáns különbség. DK-Szibériában viszont jóval melegebb volt tavaly. A GFS frissebb hosszútávúin azért látszik valami egyenletes lehûlés É-on (ciklonok sora bombázza: Link Link Link ), de azért emellett is lejjebb kúszik a hidegebb T850 és T2m is talán. De hát a tartós 0 alatti T2m nem elég a jégtakaróhoz, fõleg a szél mellett... Link
Tudom, hogy ez nem annyira a telünk elõjele, de örülnék, ha javuló tendenciát lehetne e téren tapasztalni, s szerintem mások se szomorkodnának nevet

Utolsó észlelés

2025-07-18 02:18:25

Romhány - Dózsa György út.

9.9 °C

00000

RH: 87 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.