Meteorológiai esélylatolgatások
Szerintem az idei júniusi idõ hasonló lesz/lenne 2009 júniusához (szintén NAO
) , tehát akár hosszú napokig/hetegik tartó konvektív idõszak sok csapadékkal, ezért a T-k is alacsonyabbak lennének a MEGSZOKOTTAKNÁL: tehát átlagos, vagy kicsivel átlag alatti T-k. Kifejezetten hideg idõre és tartos esõs idõszakot nem nagyon várok.



Egyetlen támpontom május-június tekintetében a NAO-index. Ez kitartóan valamivel átlag alatti T-t mutat. Hidegtartalékok híján - ezek fokozatosab felszámolódnak - ez leginkább ciklonális hatások uralta és csapadékos periódusok túlsúlyára utalhat, júniushoz érkezve egyre inkább bárikus mocsár helyzetekkel, zivatarokkal tarkított jelleg térnyerésére. Vagyis inkább nedvesebb, mint száraz, inkább átlagos vagy 1-2 fokkal átlag alatti folytatást várok az év 1. felének fennmaradó hónapjai alatt /május, június/.
Így van, ezért mondom, hogy 6 napnál tovább jelenleg igen nehezen elõrejelezhetõ az idõjárás /így április küszöbén ez így is van rendjén/. Egyébként megfigyelhetõ, hogy tartja magát a meridionális áramlási muszter, zonalitás szinte nincs is /ha van, akkor se tart 2-3 napnál tovább/.
Szerdán egy markáns hidegfront érkezik, mögötte jó 8-10 fokkal hidegebb levegõ árasztja el a Kárpát-medencét. 6-7 napnál tovább most a szokásosnál is nehezebb latolgatni: ha a fáklyát veszem alapul, április 1-tõl akár egy hosszabb, az átlagosnál hûvösebb idõszak is kezdetét veheti, az egyes modellfutások viszont inkább rövid hûvösebb és enyhébb idõszakok gyors váltakozását sejtetik. Idén szerencsére - úgy néz ki - nem megyünk át a télbõl egyenesen a nyárba, hanem egy néhány hetes tavaszi idõszak fogja áthidalni a két fõ évszakot. Az elsõ nyári napokra (nappali csúcs >25 Celsius-fok) leghamarabb április 10-e, de inkább 15-e után számítok. Egy-egy melegszektorban ennél hamarabb is meglehet a 25-ös, de jellemzõen (az ország területének legalább a felén) csak ezután számítok ilyen magas értékekre.