2025. július 15., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#64255
Igazad van, de igazából nem is az eredet a lényeg. Akkor már, miután írtam, nagyobbat változtak a modellek, elõtte viszonylag biztosabbak voltak a nyugatabbi ciklonközpontban. Mostanra viszont láttam mindenféle verziót.
Hozzám biztosabban adta a nagy csapadékhozamot, mint ahogy most is adja. A különbség, hogy eddig a fõfutás vitte a legmagasabbra, most az talán a legalacsonyabb: Link
(Fontos, hogy megjelent még egy hideg betörés 6-án, amit szinte minden tag ad amellett a bizonytalanság mellett, hogy honnan is fog indulni a lehûlés.)
A JMA durvul, a GEM ÉK fölé adja most inkább. a GFSop inkább nyugatra, majd az Északi-Kárpátokra, az UKMO hát.. inkább középre, de az egész országra. Ha nagyvonalakban az átlagot akarom venni, a legnagyobb esélye szerintem inkább északkeletnek lehet a kevesebb csapadékra (BAZ, SZSZB, JNSZ ÉK-i része, Hajdú-Bihar északi része), ott lehet valahol a ciklon központja, azon túlpöröghet a csapi. Itt nálunk (Nógrád, Heves) már a Kárpátok torlasztó hatása miatt is lehet kicsit több csapi.

/Bár már inkább a rövid idõtávban van ez a ciklon./
Amire lassan föl kell figyelni hosszútávon, az a 6-ára bekerülõ lehûlés a GFS fáklyán, ha bennemarad, akkor továbbra is baj van sajnos.
#64247
Ez nem mediterrán ciklon lesz, hanem az északnyugat felõl támadó okklúziós rendszerben kimélyülõ apró peremciklonok, egyik épp felettünk mélyülhet ki (egy másikat jelöl a friss gfs-futásokban látható nagy hozamok a Kárpátoktól északra).
Ez azért fontos, mert nagyon bizonytalan ennek a csavarodott okklúziós összeáramlásnak a helyzete még rövid távon is.
Így a közeli idõtáv ellenére a modellekben sincs egyetértés, sõt az utolsó néhány gfs futás is merõben más helyzetet jelölt ki.
Például rácspotomra kettõ sima, kettõ fordított elve alapján rakja ide-veszi el a nagy csapadékmennyiségeket.

Valahogy mégis azt látom, az északi megyék megúszhatják 10-20mm közötti hozamokkal.
#64246
Úgy látom, a modellek szerint a ciklon középpontja nem a Tiszántúlon vonulhat, mint Yolandáé vonult, hanem északnyugatabbra, inkább a Duna-Tisza-köze északi részén vonulhat keresztül. Ez kulcsfontosságú lehet, fõleg az északkeleti helyzetben. Ugyanis az áramlási rendszer mindkét esetben olyan, hogy a legnagyobb csapadékok a ciklon északi, északnyugati felén lehetnek (ill. volt Yolanda esetében is), az erõsebb nagytérségû összeáramlás (késõbb pedig a visszapörgés) miatt.

(Persze a modellek között sincs egyetértés, a GEM két központtal számol, amik között lennénk, a JMA délebbre adja a központot, stb... de mintha többször adnák nyugatabbra, mint Yolanda esetében, ezért írtam a fentit nevet )
#64244
Azért kelet sem ússza meg ... sajnos ... A legrosszabb forgatókönyv felé araszolgatunk. szomoru [esõ]

Utolsó észlelés

2025-07-15 16:55:42

Kõszeg

29.6 °C

RH: 41 | P: 1013.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.