2025. július 09., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65645
Az õzek rendkívüli zsírfelhalmozását az Alföldrõl is meg tudom erõsíteni!
#65513
Azt már párszor belinkeltem, közösen összehoztunk egy összefoglaló, és remélem hagyományteremtõ írást: Link

- - - - -

A következõ 10napban is igen hideg levegõ tartja majd uralma alatt az északi sarkvidéket (a Grönlandi és Barents tengerre összpontosulva), igen erõs potenciális hideg-energiát halmozva fel.
Ennek jövõje határozhatja meg a decemberi idõjárást kontinensünkön.
#65512
Nem erre a területre, hanem a Moszkva és az Urál közötti vidékre kacsint
Az igazi váltást pedig az izlandi AC kialakulásától, amelyre december elején számítok. Legalábbis a CFS elõréje alapján. Az döbbenetes változással számol. Kelet-Grönlandon és Izlandon az átlagnál jelentõsen melegebb, míg a kontinens felett hidegebb.
Egyébként myloh véleményére nagyon kíváncsi lennék a börzsönyi állatvilágról!
#65511
Reális téli esélyekrõl akkor kezdhetünk majd beszélni, ha a fõ hidegmag számunkra kedvezõ pozícióba kerül (azt hiszem, JoeJack ezt a minap szépen be is mutatta egy térképen) - ha valaki más volt, elnézést kérek! - meg persze egy tartósabb brit, illetve skandináv blocking is kialakul, amely egyrészt felénk sodorhatja a hideg légtömeget, másrészt pedig közvetve "havas" medeket generálhat. Addig viszont könnyen hetek, sõt akár több mint egy hónap is eltelhet, és tekintettel az átlagosnál hidegebb, illetve legfeljebb átlagos téllel kapcsolatos szezonális elõrejelzésekre a majdani fordulat akár igen gyorsan is bekövetkezhet (a tavaly december 15-i hideghullámhoz hasonlóan). Még hozzáteszem, hogy tavalyhoz hasonlóan a télnek ezúttal is több nekifutásra lehet majd szüksége, míg tartósan megveti nálunk a lábát.
#65509
Bár nem szeretem a havi vagy több havi elõrejelzéseket, ám úgy gondolom, valóban érdemes néhány elõjelet összefoglalni. Soha nem titkoltam, hogy az állatok reakcióiban mindig is hittem, többször cseréltünk már errõl eszmét, például a varjak tömeges városi megjelenése kapcsán. Az elmúlt héten elképesztõ mennyiségû varjút láttam Vecsés felõl a város felé repülni: tízezres tömegben.
Nézzük a meteorológiai tényeket!
1. A jegesedés az utóbbi 2 hétben nagyon felgyorsult.
2. Szibériában ismét intenzívebb az átlagosnál a hófelhalmozódás, bár talán kevésbé erõs, mint az elmúlt télen.
A jövõ héten elsõsorban Nyugat-Szibériában várható újabb jelentõs havazás, míg a gfs elõrejelzése szerint nov. 20-tól már Kelet-Európára is átterjed az összefüggõ hótakaró.
Ha ezeket összevetjük a CFS-elõrével, akkor azt feltételezhetjük, hogy december elején egy tartós izlandi AC-t vár, és az északról érkezõ sarkvidéki hideg mediciklont generálna. Ez magyarázhatná, hogy a Dunántúlra élesen hidegebbet vár, mint a Dunától a keleti Kárpátokig terjedõ területre.
A folytatást várhatóan az így kialakuló hatalmas összefüggõ hótakaró, no meg a napocskánk korábbi gyengélkedése hozhatja össze. Ne feledjük, még csak éledezik, s a késleltetett hatás miatt az idei télre még erõsen hatással lehet.

Utolsó észlelés

2025-07-08 23:50:33

Csesznek

12.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.