2025. július 06., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66306
Egy hetünk van kolléga ebbõl a hideg (nálunk DK-en szép havas) téli periódusból. nevet Sajnos nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy vártad, vártuk. Nagyon makacsul adják a modellek ezt a váltást, havas mediciklon mostmár szinte tuti, hogy ugrott jövõ hétrõl és a téli idõ is egy idõre, úgy tûnik. Én személy szerint sajnálom, hogy éppen január közepébe piszkít bele ez az egész, de nincs mit tenni. És akkor mi DK-en még ne is panaszkodjunk, mert fehérre sikerültek az ünnepek!
Én azért abban bízok az eddigiek alapján, hogy nem lesz tartós ez az enyhülõ, már-már zonalitásra hajazó idõszak. A februári havak ugyanis szépek tudnak lenni, de a magas napállás már hideg idõ esetén is gyorsan pusztítani szokta az akkor lehulló havat. Az igazi a januári nagy havazás lenne, de úgy néz ki, hogy erre január második felénél hamarabb esélyünk nem nagyon lesz. És utána sem garantált, csak növekedne az esélye.
Persze gondolhattuk, hogy örökké nem tarthat ez a kemény hideg, de azért még egy jó kis havazást kihozhatott volna magából. Úgy tûnik, hogy most nem így lesz, de a tél még tart.
#66305
Mint általában a hosszútávú elõrejelzések. Egy viszont biztos, a nyomás elrendezõdés az jó, csak az arányok nem: Link

Ha az izlandi lenne 990 alatti, és nem az atlanti, akkor akár komolya téli idõ is kialakulhatott volna, így viszont elõoldal,és bizonytalan ideig tartó enyheség.
#66303
Persze, sima ügy. 50% esély volt rá. kacsint
#66302
Akkor még nem látott el az ECMWF addig, egyszerûen a nyomás elrendezõdés folyamata téli havas idõre utalt akkor. A probléma az, hogy én nagyobb dinamikát vártam, ez nem jött be, lassú nyomás átrendezõdésnek elõoldal lesz a vége...
#66301
Bizony jól érezted és az ECMWF még többet segített. kacsint
A fejlesztés felé be fogom nyújtani az "arcoskodás pontozási lehetõségét", a "na ugye megmondtam júliusban, hogy fekete lesz a karácsony" mottóval.
nyelvnyujtas
#66298
Továbbra is január 5-e látszik egy "döntõ" napnak a folytatást illetõen. Addigra ugyanis a gfs megoldása szerint az atlanti AC szétmorzsolódik, ill. csupán Grönland térségeben marad egy bekerített - így vélhetõen feloszlásra ítélt - AC-terület. A Ny-i irányítás így általában véve egyre erõteljesebbé válhat Európában, de ez - ahogy korábban már írtam - nem a klasszikus zonalitás lesz, hanem egy "déli nyugati irányítás", azaz az erõsödõ nyugati drift déli pályákon érkezhet Európába. Ez elsõ közelításben a mi térségünkben (Alpok, Ny-Magyarország) gyakorta okoz kifejezett bárikus mocsárhelyzetet (tudom, "nyári" fogalom, de télen is elõfordul nevet ). A másik - ugyan jelen állás szerint kevésbé esélyes, de még mindig lehetséges - megoldás egy újabb teknõ ÉNy felõl. Személy szerint a nagytérségi rendszerek önnfenntartó jellegébõl kiindulva nem várok tartós zonalitást, hanem inkább a blocking folytatását, egy-egy intermezzóval érdekessé téve. Meglátjuk, már nem kell sokat aludnunk nevet

Utolsó észlelés

2025-07-06 20:28:53

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

29.9 °C

18002

RH: 51 | P: 1007.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142167

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.