2025. július 06., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66333
Lehet, csakhogy 9-10-étõl hatalmas a bizonytalanság. Ha a többi fáklyán is lenne valami ilyen tendencia, arra már mondhatnánk, hogy "látszik" nevet . Egyébként 619861 más verzió is van, úgyhogy szerintem az, hogy nõni látszik a nyomás a helsinki fáklya végén, az inkább véletlen, minthogy a modell látna valamit. Szóval ez így (nekem) kevés.
#66332
Éppen az látszik a fáklyán, hogy az idõszak végére É-Európában AC erõsödik meg:Link
Ezért nem értem amit írtál.Szépen emelkedik a légnyomás jan. 10 -tõl északon.
#66331
Nekem ez a fáklya a további erõs blockingot mutatja. A tagok többsége (idõben nagy eltéréssel) gyors, erõs hideg leszakadást mutat, majd pedig megy a hullámvasút.
Viszont, mivel az északkeleti hideg visszább húzódott, úgy tûnhet, hogy ez most inkább az elõoldal-hátoldal-váltakozás miatt van.
A tagok egyenként azonban már 10-étõl más-más felállást mutatnak nyugaton. Link Link Link

Nyomásfáklyák: Kiel: Link , Moszkva: Link , Helsinki: Link , Budapest: Link , Szófia: Link , Róma: Link , Lisszabon: Link , Funchal: Link , London: Link , Reykjavik: Link , Nuuk: Link . Mindenhol 9-én jelenik meg a nagyobb bizonytalanság, addig azonban jelentõs változás nem várható. Utána Észak-Európa felett ciklonális uralom lehet, Dél-Európában, fõleg délnyugaton és délkeleten inkább anticiklont valószínûsítenek a tagok. Északnyugaton ciklonális uralom veheti kezdetét.
Ez a gfs 06Z-s futása, tehát eléggé zonalitásra hajlamosra sikerült kb. 180 órától nevet .
#66328
Annyit tudunk tenni, hogy nézzük innentõl minden egyes OP futást, csak a zonalitásos helyzetekre kihegyezve, és megnézzük, melyik futások adják többször. Na meg utána persze, hogy bejön-e vidám

Egyébként erre gondoltam alább: Link itt a kontroll 10-én, az Op 11-én, az átlag csak 12-13 körül megy vissza a sokévi átlagra. Ha a 12z tovább enyhít, akkor szerintem is esélyes, hogy nem csak 3-4 napig tart az enyhülés, de szerintem a visszarendezõdés így is meglesz, de talán csak késõbb.
#66326
A statisztika tényleg érdekes lenne, nem tartom kizártnak, hogy vannak publikus statisztikák a neten, de fogalmam sincs, hogy kellene rátalálni?
#66325
Szerintem a szondás futások "okosabb" operatív tagját az bizonyította ezen a télen eddig a legjobban, hogy mindig õk adták a blocking visszarendezõdését, a 06 és 18z futások voltak eddig is azok, amik zonalitást adtak. Ezt November óta figyelem, és már többször meg lett említve a fórumokon, korábban is. Az elmúlt 36 órában is mindig így volt. Most a 06z is zonalitás jellegû helyzetet mutat, a 00z nem adta, a 18z elõtte igen, a 12z nem. Csinálhatunk róla egy statisztikát, érdekes lenne. Az összesített fáklyamodell hátránya talán ez, hogy mivel rácspontra szól, nem derül ki a 180 óra feletti enyhülésrõl, hogy zonális, vagy blocking plusz elõoldal miatt van-e.

Anarki: ez neked is szól, én egyértelmûen azt figyeltem meg, hogy a 06z és a 18z már November óta rendszeresen álmodják a zonalitást, de mindig csak 180 óra felett, míg a 00z és 12z sokkal ritkábban, és akkor is a végére kiveszik többnyire. De ha gondolod, ezentúl vezethetünk róla statisztikát.
Azt pedig tudjuk, hogy egyszer sem volt egy pillanatig sem, szóval innen ered a hosszabb távú megbízhatóságra való következtetés a szondás tagok esetében.

Ja még valami. Rudolfking! A fáklyádon hasznos lenne a sokévi T850 átlagot is feltûntetni, ami kb plusz 1 fokon fut végig. Ha azt hozzátennéd, akkor látnád, hogy még ez a (tagok átlagához képest) magasan futó operatív és kb. pont az átlagon fut Jan 11 után. azaz a "Télnek nyoma sincs" megállapításod teljesen téves, ugyanis éppenhogy átlagos téli T850-et mutat, az évszaknak és a hónapnak is megfelelõt (11-e után).
#66322
Igen, de az ENS tagok még butábbak, mint a fõ/operatív, szóval azoktól elrugaszkodni nem túl extrém (bár igazad van, az átlagról beszélünk fõként). A tagok jóval késõbb csatlakoznak a fõfutáshoz, így ha a fõfutás rendszeresen pl. pozitívba tér el (most ilyet január 12-13 környékén látni), akkor a tagok idõvel "beállnak a sorba". Rövidebb távon ez jobban mûködik (kevesebb a bizonytalanság magában a fõfutásban (is)).
Link Télnek nyoma sincs (operatív)...
#66318
Megtaláltam Svadasz részletes leírását a fõ és operatív GFS futásokkal kapcsolatban: Link , ezt fõként Donnienak küldöm, aki szerint a fõfutásokat jobban komolyan kell venni, mint az operatívot.

"Az NCEP központban folynak verifikációk - feltételezem ECMWF-nél is -, hogy éppen a 00, 06, 12, vagy 18 UTC-s futás fogta meg jobban a helyzeteket. Habár a felszállási adatok a fõfutásokban (00, 12 UTC) van jelen, mégis a 4 futás között - hosszabb távon vizsgálva - nincs kihegyezett különbség. Van amikor a fõfutások jobbak, van amikor nem."

Utolsó észlelés

2025-07-06 13:58:34

Romhány - Dózsa György út.

32.6 °C

18002

RH: 30 | P: 1011.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142121

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.