2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66330
Ezt nem is tudtam azt hittem csak európára szól
Mindig tanul valami újat az ember.
#66329
Ezzel az a baj, hogy az AO index az egész Északi-Félgömbre vonatkozik, nem pedig Európára. Ennek a vizsgálata önmagában nem jelent visszatérõ kemény telet. Ezek az indexek kicsit összetettebbek annál, minthogy ilyen egyszerû állítást fogalmazzunk meg.
A NAO index viszont már közvetlen kapcsolatban lehet idõjárásunkkal.

Szerk.: Ez a lényeg, ha kérdezel, akkor lesz válasz nevet Nem biztos, hogy tõlem, mert vannak akik jóval többet tudnak.
#66327
Ez alapján is úgy néz ki hogy Január 12 után tér vissza a kemény tél:Link
#66324
A fáklyában látható -6-os AO index mennyire lenne szokatlan?
#66319
Épp most tanulmányoztam át az elmúlt 1 hét makroszinoptikai történéseit. Lehet, kissé fura, hogy valaki hátrafelé nézeget a hosszútáv kapcsán, és nem elõre. Azonban itt holtbiztos, már megtörtént dolgokról van szó, melyek sok mindent elárulnak az idõjárás alapvetõ "jellemérõl."
Amit fontosnak, prognosztikai jelentõségûnek tartok: 1. Nézzük, milyen sorsra jutott a dec. 25-én az északatlanti térségben feltûnt nagy kiterjedésû, mély ciklon. Ez a légnyomási depresszió képes volt némileg kelet felé mozdulni, dec.27.-re északi ciklonmagja elérte Izlandot 980 hpa nyomásértékkel. De már másnapra, 28.-ra teljesen felszámolódott ez az alacsony nyomású terület, az izlandi légnyomás 1006-1007 hpa-ra emelkedett. A rendszer déli ciklonja tovább "élt" ugyan, de megindult dél felé, és Ibéria nyugati partjai mellett elhaladva, végül a mediterrán térségban "kötött ki".

2. A mi idõjárásunkra jelenleg nem a fent említett északatlanti alacsony nyomás hat, hanem a Jeges-tenger térségében, a Skandináv-félszigettõl északra kialakult ciklon. Jó ideje már nagyon jellemzõek ezek az észak-skandináv, fehér-tengeri, kara-tengeri ciklonok. Még jellemzõbb, hogy nem tudnak összekapcsolódni az izlandi minimummal, egységes északi ciklonrendszerré válni, Európa felett nyugati áramlásos futószalagot kialakítani.

3. Északkelet-Európában, Skandináviától keletre tartós magas nyomás figyelhetõ meg. Ez az AC természetesen hideglevegõt tartalmaz, elég alacsony, -25,-30 fok közötti hõmérsékletekkel. Bár a tegnapi térképen az látszott, hogy az AC a hideg légtömeggel valamennyire visszahúzódott keletre, azért még mindig itt van Európa szomszédságában.

Mindebbõl az következik, hogy a minket érintõ cirkuláció alapvonásai változatlanok. Az északatlanti minimum ciklonjai továbbra sem Észak, Északkelet-Európa irányába terjeszkednek, hanem részint dél felé, a Mediterráneum irányába, részint pedig visszahúzódnak az Izlandtól nyugatra elterülõ vizekre. A dél-európai magasnyomás krónikusan hiányzik. Meggyõzõdésem, hogy ezek a jelenségek összefüggenek az alacsony NAO-val, annak következményei ( vagy fordítva -az alacsony NAO a fenti makrocirkuláció következménye) Továbbá összefüggenek a Golf-áramlat szokatlan gyengeségével, és anomáliás pályájával.

Összefoglalva: tartós zonalitás, atlanti "futószalag" kialakulásának jelei továbbra sem látszanak. Az északkeleti hidegpool ellenben stabilnak tûnik. Ebbõl ki-ki levonhatja a következtetést az elõttünk álló hetek idõjárásával kapcsolatosan.

Anarki: A tartósan alacsony északkeleti hõmérsékletek azért felvetik a kontinentális-sarkvidéki irányítás lehetõségét. Lehet, hogy végül nem felénk terjeszkedik majd ez a hidegtömeg, de itt van nem messze, az esély mindenesetre adott. Ha a következõ 2 hétben nem is, majd január második felében -egyáltalán nem lenne nagyon meglepõ.

Utolsó észlelés

2025-07-18 22:09:25

Zirc

15.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.