Meteorológiai esélylatolgatások
A ludak több száz, néha ezer kilométeres kontinensen beüli vándorolgatásának a tél hosszútávú elemzésében sok információs értéke nincs.Az elérhetõ megszokott és általuk használt téli táplálkozó és éjszakázó helyek "lokalizációjában" annál inkább.December végén, januárban,februárban rendszeresen használnak egy öko-folyosót ÉK-DNY-i vonal mentén, érintve a Börzsöny légterét, a tél további "jövõjétõl" függetlenül.Ezt tavaly is megtémáztuk, mivel Kóspallagon is remekül hallom a gúnárokat a stratusban.

Megnyugtató. Ezt megerõsíti, hogy a télre vásárolt tûzifánk több, mint fele megvan még, tehát a hosszú, tartós, kemény és havas tél sem kizárt az elkövetkezõ hetekben. Persze kérdés, hogy a gfs melyik futását nézzük, mert azok 6 óránként gyakran szöges ellentettjei egymásnak...
Lássuk, mi lehet a következõ pár napban
A modellek szerint ideális téli feltételeknek kéne uralkodniuk a térségben: atlanti-grönlandi AC és skandináv-közép-európai teknõ - elvileg a téli helyzet elõfeltételei. Hogy a következõ napok nem a télrõl fognak szólni, az a részletekben és az aktuális ill. fejlõdésben lévõ helyzetben van eldugva. Izland környékén ciklon örvémylik, hidegfrontjának pályája déli irányú, azaz a Brit-szigetek felé halad, azaz elvileg ez hozhatna hideg-nedves légtömegeket. Az egész történést azonban fejreállítja egy, az Ibériai-félszigettõl jelenleg nyugatra örvénylõ ciklon, pontosabban annak melegfrontja, melynek áramlási rendszerében szubtrópusi légtömegek indulnak el északkelet, azaz Európa belseje felé. Ez az áramlás annyira erõteljes lesz a következõ napokban, hogy az északnyugat felõl érkezõ hidegfrontnak esélye sincs elérni a térségünket. Sõt... holnapra az immár a Brit-szigeteket elérõ ciklon okkludálódik, a kelet-atlanti ciklon alaposan legyengül , ill. szinte csupán a melegfrontja marad meg - és pontosan ez a helyzet kell ahhoz, hogy a "brit ciklon" a maradék melegfronttal együtt egy melegszivattyút indítson el. A hét végéig a ciklonközpontok némi áthelyezõdése okán az áramlás egyre inkább afrikai légtömegeket indít el hozzánk... a magasban a meleg légtömeg már egészen Lengyelországig/Ukrajnáig, sõt, várhatóan akár Ny-Oroszországig nyomul be, ezzel gyakorltailag az egész kontinenst átszelõ melegfronti légtömeghatár alakul ki. De - ez a helyzet, ahogy korábban is említettem, nem ígérkezik igazi makroszinoptikus váltásnak, sokkal inkább az elmúlt idõszak mintájára átmeneti jelleget ölt várhatóan, nevezhetjük akár zonális próbálkozásnak
Ránk nézve a melegbetörés eleinte elsõsorban ködöt jelenthet, hiszen a medence ilyenkor erre predesztinált. Átkeverés elsõsorban a hét vége felé lehet, így néhány, szokásosan fõn-hatású területen komoly melegedés, akár 10 fok feletti hõmérséklet sem kizárt.
Az enyhe idõszak azonban - jelen és korábbi
megítélésem szerint - visznylag hamar lezárulhat, eg újabb, igencsak téli-csapadékos idõszakot beharangozva. Meglátjuk


Ránk nézve a melegbetörés eleinte elsõsorban ködöt jelenthet, hiszen a medence ilyenkor erre predesztinált. Átkeverés elsõsorban a hét vége felé lehet, így néhány, szokásosan fõn-hatású területen komoly melegedés, akár 10 fok feletti hõmérséklet sem kizárt.
Az enyhe idõszak azonban - jelen és korábbi

