2025. július 16., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66561
Elsõ: vicceltem nevet
Második: Na jó, azért nem teljesen. Néhány napja minden joggal pedzegettem a blocking végét és leszóltál, hogy csak óvatosan, 240 óra fölé nem szabad nézni (mettársalgó-események). Pontos idézethez sajnos nincs idõm, de szerintem emlékszel is. Még én voltam a pesszimista zonalitás-kedvelõ vidám
Megjegyezném, akkor arra hivatkoztál, hogy épp egy blocking-futás futott be (pontosabban AC felettünk), de most meg azt írtad, hogy 1-1 futás kivételével adta a blockingot január 5-8 körül, ettõl függetlenül még valószínû. Most pont ugyanez kezd lenni a helyzet... szomoru Ám még mindig nem garancia semmi semmire valami erõs zonalitásra, szerencsére nevet
#66560
Miért kéne szõnyeg alá söpörnöm? Soha sehol nem mondtam, hogy örökké fog tartani a blocking.
SÕT, kb 5 kommentben leírtam, hogy sem a tartósságát, sem a ránk való hatását nem láttam (10 nappal ezelõtt).
Ezért vitáztam anno olyan sokat, mert már akkor sem tetszett, hogy amikor kijelent az ember egyetlen konkrétumot (makrováltás lesz), akkor páran azt is az ember szájába adják, hogy az hónapokig fog tartani is HRHI-t fog okozni.

Úgy látszik, hiába ír le az ember bizonyos dolgokat szomoru
És ha már itt tartunk, amiket anno leírtam, kb. mind bejöttek, most mégis az van sugallva, hogy én szõnyeg alá söpörnék dolgokat... no comment.

Kutyusmaci: igen, most hidegpárna és fagyos idõ néz ki a blocking Európa belsejére csúszása után, de ez még nagyon bizonytalan.

Rudolfking: ok. Csak szeretném tényleg egyértelmûsíteni, hogy az hangzik vissza, (már amikor idézik az ember), ami ténylegesen el is hangzott. Ez nekem valamiért fontos, ki tudja, ilyen heppem van nevet Nem veled van gond idézési probléma terén amúgy sem nevet
#66559
Ugyanez igaz most is, a blocking fennmaradása közel esélytelen, a legtöbb hosszútáv újraéledõ ciklonaktivitást jelez elõre ránk húzódó (volt) blokkoló AC-val, vagy a teknõ-helyzet fokozatos elõoldalba fordulásával. A mostani ezek egy keveréke... A magas légnyomás hozzánk szinte garantálható Link
Az óceáni fáklyákat nézzétek meg, mind teljesen egyértelmû leépülést vár. Pl. az óceán közepe: Link Ezt már Donnie se söpörheti szõnyeg alá vidám
#66558
Január végén leépülni látszik a blokking, de lehetséges az hogy itt ne legyen enyhülés??Lehetséges az hogy inverzióval megússzuk az enyhülést?
#66557
Igen, még jó, hogy volt az a vita anno, ebbõl is látszik, hogy a makrováltást akár simán 10 napra elõre is meg lehet fogni:
Link
#66556
Már állíthatom, megvalósul: Link , konkrétan: Link
A kijelentõ módot azért engedtem meg, mert letisztult egy bõ hetes hideggel párosult blocking-idõszak, azaz a kemény téli idõ.
Azaz a többekkel együtt alkalmazott 10napon túli körvonalazások a kritika ellenére tudnak jó beválása is mûködni, noha nagyfokú tapasztalati-faktor kell hozzá, az pedig csak hosszú évekkel lehet megszerezni.

A következõ:
Az átlagnál hidegebb idõszak 10nap körüli lehet, már ami a szabad-légkörre is vonatkozik.
A talaj mentén tovább folytatódhat, lévén egy igazi, valódi fagyos hideg-párna valósulhat meg a hó végétõl, így a hó végén újra esedékes óceáni mozgolódás jellege a közép-európai konzerválódást láttatja velem.
#66535
Természetesen a véletlen mûve.
#66534
Persze, nagy biztonsággal meg lehet mondani, hogy télen hideg van, nyáron meleg. De az
általad említett karácsonyi felmelegedés az valószínûleg a véletlen mûve. Csak mivel mindig
hideg, havas Karácsonyra várunk, ezért megmarad bennünk, ha nem jön be. És ha most az
utóbbi években sorozatban elmaradó fehér Karácsonyra hivatkoznánk, akkor meg kéne nézni
egy valóban hosszú távú statisztikát.
#66533
Az idõjárás részfolyamatai lehet, kaotikusak, de ezek summája vagy "burkológörbéje" igenis mutat szabályszerûségeket.. A fizikában, matematikában vannak ilyen paradoxikális jelenségek.
Akit ez nem gyõz meg, gondoljon az idén szinte napra pontosan, és megegyezõ formában megismétlõdött 2009-es karácsonyi felmelegedésre. ( Mintha "naptára" lenne az idõjárásnak, s ez nem egyedi eset volt, máskor is elõfordult hasonló)
Mindez a véletlen mûve lenne?
#66530
Szerintem egyértelmû, hogy Hari Seldon mivel jósol: pszichohistóriával! vidám

Mivel kaotikus rendszerrõl van szó, ezért a statisztikák még akár be is
jöhetnek, de épp úgy bejöhet az ellenkezõjük is.
#66525
Ezt erõsítem én is az elmúlt években, az idén meg lehet elégedve a kimenetekkel, íme az összesítés: Link

A legutóbbi, 6-i körvonalazásom is megvalósulni látszik, érkezik az újabb blocking.
A megvalósulását követõ események még igencsak kérdõjelesek, ám a hónap utolsó dekádja valóban hozhat kemény jelleget.
#66524
Nekem is vannak ilyenfajta indíttatásaim (ezt én "analóg" meteorológiának nevezem, szemben a computerek "digitális" meteorológiájával) Párszor meg is kaptam érte a magamét itt a fórumon.
#66523
1. - A modellek: Kézenfekvõ, kéznél van, egy linkkel lehet bizonyítani egy állítást. Sok modell van, sokszor futnak, van mibõl teóriákat állítani. Amatõröknek ideális.
2. - Statisztikák, adatsorok, szokásos felállások, visszatérõ jellegzetességek, stb.: Vagy salek-féle találgatás (~megérzés), vagy profi módszer lapulhat mögötte. Beválási valószínûsége sokkal kevésbé mérhetõ a modellekhez képest (épp ezért a hatékonyság szerintem nem vethetõ össze a modellek eredményeivel - teljesen mást is állítunk elõ vele). Ellenben nagyon jó, hosszú elemzéseket lehet írni belõle, Snowhunter, régebben svadasz szeretett ilyeneket felvetni, újabban Anarki is (egészen sikeresen - szerintem) próbálkozik e téren. Tõled is nagyon szívesen olvasnék egy ilyet, tudom, hogy macerás megírni (sok link, alátámasztás, makrofolyamatok, régmúlt példák, meg az a megmagyarázhatatlan intuíció), de érdekes olvasmány és tanulságos eset lehet számunkra, modellekre támaszkodóknak...
Az állatok titkát megfejtettem! Õk a múlt tél alapján készülnek fel a következõre, ahogy az ember is teszi (tette inkább, tudatalatt). Ha hideg tél volt, jobban rágyúrnak, ha enyhe tél volt, elsunnyogják, maximum meglepõdnek egy kicsit nevet
#66522
10 napon túl nemigen hiszek semmilyen fáklya-információban (extrém esetekben 12 nap még belefér). Annál inkább a múlt faggatásában! Jobban hiszek több évtizedes adatsorok statisztikus kivesézésében, analógiákban, valószínûségekben, idõbeli távkapcsolatokban (esetenként akár 3-4 hónapra elõre is), mint egy dinamikus modell 10-12 napon túli próbálkozásaiban. Hát ennyi nevet Idõnként elkapott a hév, és 10 napon innen is próbálkoztam itt a metneten, de ott nem lehetek elégedett a találati aránnyal, ezért úgy döntöttem, maradok hosszútávfutó. nevet
#66519
A hosszútávú GFS egy ugyanolyan genovai-szerû ciklont vázol fel, mint ami 2009 december 19-én és 2010 december 18-án garázdálkodott.
Durva lenne!

Utolsó észlelés

2025-07-16 06:51:10

Romhány - Dózsa György út.

19.0 °C

31502

RH: 78 | P: 1014.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.