Meteorológiai esélylatolgatások
Ezen a fáklyán a süllyedés utáni emelkedõ tendencia, ha nem is kifejezetten skandináv AC kialakulására, de mindenesetre az izlandi minimum befolyásának csökkenésére utal a Skandináv-félsziget tekintetében -nem igaz? (Mintha a végén felfelé is szórna...)
Link Sajnos amíg ez a skandináv térség nem erõsödik meg AC terén, addig bizony az izlandi minimummal összekapcsolódva valóban nem engedi majd az AC híd létrejöttét. Ha itt megerõsödik egy AC, akkor bizony borulhat ismét a makrofelállás (mint kb. most a GFS-en 300 óra felett, csak példaként). Ahogy elnéztem a régi archív képeket, az igazi télies idõk valahogy legtöbbször erõs skandi AC-vel jártak, inkább, mint brittel. A GFS ENS is enged valamiféle erõsödést sejtetni hosszabb távon, de ennek egyelõre stabil alapja még nincs. Ahogyan borult a londoni fáklya, remélem így borul majd ez is, hehehe.
Az általad linkelt térképeken is ott van mindkét AC 1025-1030 hpa-s légnyomásokkal. Csak a kettõ közé észak felõl északatlanti alacsony nyomás ékelõdik, déli oldalán nyugati áramlással. Kényes felállás ez: ha az AC-k valamivel erõsebbek, az északatlanti ciklonaktivitás valamivel gyengébb, az egészen másfajta idõt jelent a számunkra. Könnyen "beragadhat" a hideg Közép-Európába, méginkább a Kárpát-medencébe. Én ilyen kimenetelt is elképzelhetõnek tartok, mindössze ezt akartam kifejezésre juttatni.