2025. április 05., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#670
Az a bizonyos Földközi-tengeri elzáródás elég érdekes téma, az, hogy hogyan ért véget, még inkább. A Föld történetének egyik "epic" pillanata lehetett nevet Link
Hogy az alacsonyabb vízszint (vagy kiszáradt medence) okozhatott-e a vulkáni tevékenységben változást, nem tudom, de véleményem szerint csak az amúgy is meglévõ vulkanizmusra lehetett hatással. Magához a felnyíláshoz és újbóli (végleges) feltöltõdéshez (Zanclean flood) az óceáni tengerszint/kõzetlemezmozgás/folyóvízi erózió hármas együtt-hatása kellett imho.
#669
Az óceáni lemezeken csak a hidrosztatikus nyomás nõ minimális mértékben a kontinentális jég olvadásának - globális vízszintemelkedésnek - hatására, de az nem oszt, nem szoroz. Olyan helyeken okozhat mozgásokat, ahol akár több 100, vagy akár 1000 m nagyságrendû jégréteg tûnik el. Ott a pár tíz, de inkább pár százezer, vagy millió év alatt kialakult egyensúlyi helyzet szûnik meg, és a (kontinentális) lemez emelkedésnek indul a felhajtó erõ hatására. Ez is nagyon lassú mozgás, de okozhat töréseket, vulkáni tevékenység emelkedést is, de ez nem emberi idõléptékû folyamat. Emlékeim szerint Salo (rég találkoztam bármiféle hozzászólásával - merre van?) válaszolt nekem valamelyik fórumon egy kérdésemre: A Földközi tenger elzáródása és a párolgás okozta több száz m-es vízszintcsökkenés hatására az aljzat egyensúlyi helyzete megszûnt és a lemezek függõleges mozgása okozhatott vulkáni tevékenység növekedést. Egészen biztos, hogy nem globálklíma - befolyásoló mértékût.

Ilyesmirõl kérdezd a Metneten a geológusokat - vannak néhányan.

Harmincegynéhány éve Bõs-Nagymarossal kapcsolatban a sötétzöldek illészolikával az élen azzal (is) riogattak minden hozzá-nem-értõt, hogy a felduzzasztott víz terhelésének hatására mindenféle katasztrofális lemeztörések, földrengések várhatók. Ahhoz egy kicsit (?) nagyobb erõhatások szükségesek.
#667
"Napjainkra kiderült, hogy a hideg víz felszínre törésének elmaradása a Csendes-óceán hatalmas területein több (1997/98-ban pl. 5-6°C) fokos pozitív hõmérsékleti anomáliát okoz. E jelenség több hónapig, egy-két évig fennmarad, és alapjaiban átalakítja az egyenlítõi térségek légkörzését. Egyes helyeken (pl. Indonéziában, Ausztráliában) szokatlan szárazság, máshol (pl. Dél-Amerikában) a normálisnál sokkal több csapadék lép fel. A mérsékelt övben az El-Nino hatása kevésbé egyértelmû. " Forrás: Link

Utolsó észlelés

2025-04-05 17:00:28

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

18.0 °C

00007

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

137830

Hírek, események

Március 30-án óraállítás

MetNet | 2025-03-24 17:53

pic
Március 30-án hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.