2025. július 01., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66936
Látom, nézeteink a nyárral kapcsolatban elég hasonlóak -ennek örülök. Abban is teljesen egyetértek Veled, hogy május második felének tartós nyárközépi melegeket, majdnem kánikulát kellene hozni ahhoz, hogy a havi közép a sokévi átlag fölé menjen. A hónap kifejezetten hideg idõvel indul, és nagyjából 15.-ig északeurópai magasnyomás déli peremén ék felõl áramló hûvös levegõt jelez a modell (ECMWF).
Viszont figyelembe kell vennünk, hogy a szóban forgó távprognózis Ausztriára vonatkozik, és ennek az országnak, fõképp nyugati felének teljesen más az idõjárása, mint a mienk.
Egyrészt bizonyos makroszinoptikai elrendezõdések eltérõ hatást gyakorolnak rá. Ezen felállások egyike éppen a mostani. Az északi AC elõoldalának áramlási vonalai a Kárpát-medence felett északkeleti irányúak, de Nyugat-Ausztria felett már délire fordulnak -arrafelé inkább a nyugateurópai ciklon elõoldala érvényesül. Könnyen lehet, ebben a helyzetben ott erõsen pozitív hõmérsékleti anomália van, míg nálunk ez nulla vagy negatív.
Létezik persze ennek az ellentettje is: ebben az esetben nyugatról lassú mozgású, hullámzó frontrendszer közeledik a kontinens belseje felé. Nálunk ez gyakran kifejezetten meleg, déli szeles, elõoldali idõjárát okoz. Sõt, még az elsõ hidegfront is csak mérsékelt lehûlést hoz ilyenkor. Ezzel szemben Vorarlbergben, és Svájcban ilyen esetben nagyon hideg tud lenni.
A másik különbség a tengerszint feletti magasság. Megfigyelésem szerint a magashegységekben ciklolnális, kisnyomású idõszakban mindig erõsen csökken a hõmérséklet, AC esetén pedig növekszik. Az ilyen vidék nem ismeri az anticiklonális hideg idõt. Nálunk ellenben nagyon hideg lehet a magasnyomású idõ, a feltûnõen alacsony légnyomás viszont nagyon ritkán párosul szokatlanul alacsony hõmérséklettel.
#66931
Milyen lesz az idei nyár idõjárási szempontból?

Természetesen erre a kérdésre én most sem tudom a választ. nevet
Mindazonáltal, ahogy az elmúlt tél elõtt, most is megpróbálom csokorba szedni az elõttünk álló 3 nyári hónapra vonatkozó várakozásainkat, csak, hogy szeptemberben tudjuk, hogy min kell meglepõdnünk, avagy elégedetten dõlhetünk hátra, modván: No lám, többé-kevésbé úgy lett, ahogy mondtuk.

Többen felvetették, hogy az idei év az átlagosnál jóval szárazabb lehet, mivel van egy ilyen statisztikai megfigyelés az extra nagy csapadékú éveket követõ 1-2 évben. Vagyis a fórumozók egy csoportja nyárra is átlag alatti csapadékkal számol, ehhez nyílván átlag feletti T (vagy legalább átlag körüli T) társulna.
A CFS szezonális elõrei a tavasz folyamán többször próbálkoztak egy csapadékosabb periódussal már ami nyári csapadékot illeti az átlaghoz képest.

A legfrisebb szezonális elõrékben zanzásítva a következõt látom:
Csapadék:
Az elõttünk álló június-augusztus átlag körüli, vagy azt kissé meghaladó csapadékkal végezhet, ezen belül mintha a déli és nyugati területek inkább átlag fölött, míg az északi és keleti részek inkább átlag alatt lennének. Összefoglalva a CFS alapján a 3 nyári hónap átlag körüli csapadékúnak adódik, esetleg kissé átlag fölöttinek, a tûréshatárt én most -25, +40%-ban adom meg. (az átlagnál 25%-kal kevesebb ill. 40 %-kal több még jó elõrének számít majd) Megjegyzendõ, h az elmúlt hetekben inkább csökkentette a nyári hónapokra vonatkozó csapadékot.

Hõmérséklet:
A három nyári hónap átlag körülinek, esetleg kissé hûvösebbnek ígérkezik.

Fontos megjegyezni, h ezeket a régi CFS alapján néztem, mert az új verziónak egyelõre nem találtam európai kivágatát.

Ezek alapján a várakozások eredõje CFS-sel súlyozva:

Az elõttünk álló nyár (jún-aug) országos viszonylatban átlag körüli, vagy kissé a fölötti csapadékúnak (-25, +40%), és átlag körüli, vagy enyhén átlag alatti hõmérsékletûnek (+0.5, -0.75 fok) adódik.


A viszonyított meglepetések/meglepõdések sztem így néznek ki: CFS vs. egyes fórumozók

CFS alapján bombameglepetés lenne az átlagnál jóval melegebb nyár.(1.5 fok feletti 3 havi anomália)
Egyes fórumozó társainknak bombameglepetés lenne az átlagnál jóval hidegebb nyár.(-1.5 körüli anomáliájú vagy annál hidegebb)

A CFS alapján bombameglepetés lenne az átlagnál jóval szárazabb nyár (50% körüli vagy alatti országos csapi).

Egyes fórumozó társainknak bombameglepetés lenne átlag körüli csapadékú(+/-10%), vagy jócskán (>25%) azt meghaladó nyár.

Szeptemberben kiderül kacsint

megj.: Az OMSZ-ban fut egy tippverseny, ami a nyári absz. max-ra vonatkozik, a két szélsõ érték 34.4 és 42.1 a legtöbb tipp pedig 39 körül szór. Az elmúlt két évben a 37.2 és 36.8 volt az absz maxi...

szerk.: Dzsibzon: azt mondom, h Lõrinc dec 31-én 500 mm fölött lesz. nevet

Utolsó észlelés

2025-07-01 02:38:48

Zirc

16.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141929

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.