2025. július 01., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#67083
Hát, egyelõre elég "sápadt" az ECMWF izoterma térképe, a narancs szín meg a vörösök a Mediterráneumban és Észak-Afrikában vannak. Jún. 16.-án látszik kis jóindulattal elõoldalinak nevezhetõ szituáció, a brit ciklon valamivel "feljebb húzza" a meleget Közép-Európára, de már 17.-én az alacsony nyomás Skandinávia fölé kerül, az Északi-foktól Angliáig 1000 hpa-s területet mutat a modell (mondjuk, ez érdekes -mostanában nem tudtak ilyen depressziók a Skandináv-félszigetig eljutni, némi kétkedés van bennem)
Ennek az északeurópai ciklonrendszernek déli oldalán újra elér minket a hûvösebb levegõ jún. 18-19.-re.
De teljesen igazad van: ma ezt mutatja a modell, holnap kicsit (nagyon) más verziót tálal majd fel. A 2-3 napos "hõhullámok" nagyon is elképzelhetõek júniusban is, átmeneti elõoldali áramlásokhoz kapcsolódva. Én a tartós hõségre (legalább egy hét) gondoltam azt írván, hogy ebben a hónapban ilyen vélhetõleg nem lesz. Bár tudom, csínján kell bánni az ilyen kijelentésekkel, fõleg 2006 júniusa óta. Mindenesetre azt kell mondjam, meglepõdnék, ha 20.-ig hõségnap fordulna elõ nálam (ebben a szezonban még nem volt!), és borzasztóan meglepõdnék, ha több hõségnap lenne.
#67082
Egyébként kíváncsi vagyok, hogy a modellek - fõleg a GFS - hû marad-e önmagához, azaz pld. pár nappal ezelõtt több futáson keresztül kemény hõhullámot tett be a jövõ hét 2. felére (ECM részben koppintotta), majd ejtette a fonalat és fogadni mernék rá, hogy kellõ pillanatban visszatér ehhez. (negáció negációja) Ezért az általad említett 2-3 napos hõhullámok bármikor beüthetnek, pld. a jövõ hét 2. fele számomra ebbõl a szempontból még egyáltalán nem lefutott téma. vidám
#67081
Egyetértek, a hõhullámok is a "semmibõl" tudnak itt teremni, ha eljön az idõ. Mégis van olyan érzésem, hogy az idén júniusban nem kell számolnunk tartós hõségidõszakkal, talán még július elsõ napjaiban sem, de aztán...
A nyár közepe szinte garantáltan hoz majd "harapós" meleget, mikor csak a véletlenen múlik, megáll-e a felmelegedés 30 egynéhány foknál, vagy megközelíti a 40-et. Az elmondható, hogy az atlanti hatás az elmúlt évekhez hasonlóan idén is elég gyenge, a ciklonok csak vánszorognak kelet felé, vagy stagnálnak. A hûvös, nedves óceáni légtömegek ezért nehezen jutnak el hozzánk, és a nyár közepén túl ez nyilván még fokozottabban így lesz. Viszont az a tény, hogy az AC dominanciában az északi anticiklonoknak jelentõs részük van, számomra azt sugallja, hogy szubtropikus hatások mellett (helyett) ezen a nyáron inkább szárazföldiekkel fogunk találkozni. Meleg lesz bõven, de az igazán tartós "buta" hõséget talán megússzuk.
#67080
Elég végigzongorázni áz aktuális modellfutásokat - ciklonok sorozata kezd nyugatról kelet felé mozogni, köztük egy-egy átmeneti AC-ék. Az áramlás Dny és Ény közt ingadozik, ugyanúgy a fáklya is eléggé hullámzik. Az ECM ugyan inkább félblocking felé hajlik, de nem ez a jellemzõ kimenetel.
#67079
Kifejtenéd? Már hogy mibõl látod a medárdi idõszakra jellemzõ klasszikus nyugati/északnyugati irányítást.
#67076
Nézetem szerint az elmúlt néhány nap hõkiugrása csak "ijesztgetés" volt a nyár részérõl -sokszor így van ez a júniusi hõcsökkenés elõtt. A modellek alapján kijelenthetõ, hogy hosszabb, mérsékelt felmelegedésû idõszak jön. Kánikula június utolsó dekádja elõtt nemigen jelentkezik, sõt, megkockáztatható: tartós nagy meleg, sorozatos hõségnapok e hónapban nem lesznek.

Utolsó észlelés

2025-07-01 02:38:48

Zirc

16.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

141929

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.