2024. december 03., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71830
Nekem sem, de az akkorra jelenleg mutatott 6-11 fok (északkeleten lehet, hogy picit kevesebb) azért már inkább kora tavaszias, mintsem késő téli érték. Viszont a GFS vasárnapi lekváros buktáján okulva nem érdemes azzal foglalkozni, hány fok lesz 1 hét múlva :-) 
#71829
A GFS utóbbi néhány hónapban mutatott teljesítménye miatt nekem nem ad plusz információt a NAO. Tudva azt, hogy 3 napra előre sem megy a modellnek, mit is szerertnénk tőle? Rudolfking írása: Link  Az ECM hosszútávúja pedig ugyanez a kategória. Csak ennél a modellnél 5-7 napra még lehet körvanalazni. 
Ez alapján még nem a madárcsicsergős tavasz jut eszembe, az biztos. Link Kivételesen, most a GFS is hasonlóan gondolja: Link
#71827
E hét első felének időjárásáról sok mondanivaló nincs. A hét vége felé esedékes hidegleszakadás előszobájaként nyugati, délnyugati hosszú légpálya jön létre a kontinens északi részei felett.
ECM:     Link     Link     Link
GFS:      Link     Link     Link
A kontinens centrumában továbbra is AC mutatkozik, azonban ez már eléggé meggyengült. Az anticiklont a magasban enyhe levegő tölti ki, holnap az 5 fokos terület is rajtunk lesz 850 hepán, szerdán és csütörtökön aztán valamivel már csökken a hőmérséklet ezen a nyomásnívón.
A magasban zajló  lehűlésnek a talaj közelében még nemigen lesz jele, a maximum-hőmérsékletek kedden, szerdán és csütörtökön a legtöbb helyen elérik, valamivel meg is haladják a 10 fokot.
Szerdán a kora hajnali, reggeli órákban északnyugatról egy gyenge,érintő hidegfront érkezése várható (ennek lesz majd köszönhető a magasban lejátszódó lehűlés), melynek csapadékzónája azonban várhatóan azelőtt feloszlik, hogy az ország területére lépne. Hatása némi felhőzet-növekedésben, az északnyugati szél megélénkülésében, valamint abban merül ki, hogy szerda reggel nem ígérkezik kiterjedt fagy az országban (leginkább még a kevésbé szeles északkeleten és délnyugaton fordulnak elő 0 fokos, ill. az alatti értékek)
Jelenleg úgy tűnik, a hét második felének "története" egészen más, sokkal érdekesebb lesz. 96 órától feláll a blokk-AC, ennek keleti oldalán markáns hidegleszakadás indul:     Link     Link
A modellösszkép jó ideje az, hogy a hidegleszakadást nyugatról támasztó AC túl közel lesz térségünkhöz, ezért kifejezetten magas légnyomású, nem nagyon dinamikus, "oldalzsebes" hidegáramlás néz ki a Kárpát-medencére nézve. Bár minden jel szerint nem egy "ajtóberúgós" hidegfront lesz, valamennyi esőt jelen állás szerint ad majd csütörtök este, és a csütörtökről péntekre virradó éjszaka. Pénteken napközben megerősödik az északnyugati, északi szél. Bár ezen a napon a legmagasabb hőmérsékletek még elérik az 5-10 fokot, szombat reggelre a kiderülő ég, mérséklődő légmozgás és a hideg légtömeg hatására viszonylag erős, -5, -10 fokos fagy ígérkezik. A nappali hőmérséklet is csak pár fokkal haladná meg a fagypontot szombaton az ECM szerint. Megjegyzendő, hogy a modellek, valamint az egyes futások között elég nagy egyet nem értés mutatkozik a tekintetben, hogy a száraz, hideg levegőnek milyen mennyisége tud majd a Kárpátokon belülre kerülni. A telitalálatos hidegbetöréstől a totális "gellerig" mindenféle változat előfordult már. Jelen pillanatban így fest a dolog:     Link     Link     Link
Több modell több futása alapján az az összkép alakult ki, hogy a lehűlés mélypontján országunk nagyjából a -5 és a -10 fok közötti T850 tartományba esik majd. Jelentős, bár nem drasztikus hőcsökkenés a mostani állapothoz képest. Sarki-szárazföldi légtömeg esetén mindig érdemes megnézni a harmatpontot is. Ez az effektus szempontjából sokat számíthat:     Link
Meglehetősen alacsony értékek néznek ki (a GFS-féle túlzásokat belekalkulálva is) Azaz, elég kifejezett száraz hideglevegő hatásra számíthatunk.
Bár mostani állás szerint a hideg "banán" már 144 órától fokozatosan lemászik rólunk dk felé, és a magasban ismét enyhébb, óceáni légtömegek érkeznek a Nyugat és részben Közép-Európát fedő AC területére, az űrtávlati modellösszkép korántsem egyértelműen tavaszias.
Félblokk és blokk között ingadozó felállás az összkép, a (fél)blokkoló AC nyugatabbra, a brit térségbe helyeződésével. Ez megvalósulás esetén változékony, időnként csapadékos, szeles időt jelent. Az északnyugati,északi áramlással érkező légtömegek hőmérséklete nagy kérdés, pl. PARA most teljes, skandináv blokkban elég drasztikus hidegbetörést ad 300 órától. GFS az utóbbi futásaiban elég szelíd e tekintetben, de nála is volt már pár elég durva változat a napokban.


Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 20:27:16

Rákóczifalva

4.6 °C

na00

RH: 83 | P: 1020.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.