2024. december 02., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71942
A friss már egészen tartós,hűvösebb légtömegekkel számol,de GFS 120 óra felett tudjuk milyen nevet
#71940
Az előttünk álló héten Európa nagy részének időjárását egy északkelet-délnyugat tengelyű anticiklonális híd határozza meg. Ez nagyjából az északi szélesség 45. és 55. foka között helyezkedik el, és két megerősödött része figyelhető meg az Azori-szk. térségében illetve Északkelet-Európa felett.
A kontinens nagy részét kifejezetten meleg légtömeg tölti majd ki. Jellemző, hogy a 15 fokos T850 izoterma mélyen behatol a Brit-szigetekre, illetve az Északi-tenger fölé. Mi több, kedden átmenetileg a Skandináv-fsz. legdélibb részeit is elérheti.  A 10 fokos pedig Észak-Skandinávián át egészen a jeges-tengeri területekig nyomul fel a hét második felében. Az idei nyár utolsó, nagy területre kiterjedő meleghullámával lesz dolgunk.
A késő nyári nagy meleg azonban nem jelent egyben zavartalan, napos időt is térségünkben. Ennek oka pedig az, hogy az AC hídtól délre magassági hidegörvények, légcseppek mozognak a mediterrán térségben. Ezeknek felhőzónái dél, délnyugat felől időről-időre elérik a Kárpát-medence térségét. Amellett az anticiklonális híd két végpontján elhelyezkedő erősebb magasnyomásoknak éppen a kontinens középső területén lesz az illeszkedési pontja, a gyenge pontja. Itt az északnyugaton elhelyezkedő ciklonok alacsonyabb nyomásai és felhőzete is lenyúlhat majdnem a mi térségünkig, és itt találkozhat a déli felhőörvények felhőzetével és csapadékzónáival (erre GFS szerint leginkább csütörtökön nyílik esély).
Összefoglalva tehát nálunk folytatódik a meleg, kissé változékony, nem zavartalanul napos idő, időnként záporokkal, zivatarokkal.
Részletesen:

KEDD (08.27.):     Link     Link     Link
Sok lesz a felhő az ország felett, a legtöbb a Dunántúlon. A nappali órákban azonban mindenütt előfordulhat erős gomolyfelhő-képződés, még a viszonylag kevésbé felhős északkeleti országrészben is. A késő délutáni óráktól dél felől a felhőzet csökkenése valószínű. Éjszaka, kora hajnalban a Dél-Alföldön képződnek záporok, esetleg zivatarok. A csapadékos terület aztán észak, északnyugat felé terjeszkedik, eléri az Észak-Alföldet, a főváros térségét, valamint a Dunántúl északkeleti területeit. Közben délen megszűnik a csapadéktevékenység, és az ország északi felén is mind északabbra szorul. A délután nagy részében csapadékszünet várható, majd az esti órákban a nyugati határvidéken alakulhatnak ki ismét záporok, zivatarok. A délkeleti szél az ország középső északnyugat-délkeleti sávjában időnként megélénkül, északkeleten és délnyugaton jobbára gyenge marad. Zivatarban viszont bárhol előfordulhat szélerősödés. Hajnalban 16-21 fokot mérünk majd, a 20 fok körüli, a Dunántúlon kicsivel az alatti értékek lesznek a jellemzőek. Délutánra 26-34 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála. A kevésbé meleg nyugaton, a hőség pedig délkeleten, keleten valószínű.

SZERDA (808.28.):     Link     Link     Link
Reggel és délelőtt viszonylag kevés lesz a felhő, főleg az ország északkeleti és délnyugati tájain. A középső országrészben lehet több maradványfelhőzet. Később a napsütés hatására ismét gomolyfelhő-képződés indul, de a számítások szerint napközben összességében a keddinél kevesebb lesz a felhő. Elszórt záporok, zivatarok főleg az ország északi és középső megyéiben lehetnek, illetve a délnyugati határvidéken alakulhat ki akár hevesebb zivatar. A gyenge, délire forduló szél helyenként megélénkül. Hajnalban a keddihez hasonlóan 16-21 fok várható. Az előző délután komolyabb csapadékhullással érintett, derültebb, szélcsendesebb helyeken ekkor ködfoltok képződhetnek.
A több napsütés hatására kicsit erősödik a nappali felmelegedés. Kora délután 29-35 fokot mérhetünk, a keddivel szinte megegyező területi eloszlásban.

CSÜTÖRTÖK (08.29.):     Link     Link     Link
Még szárazabbra, naposabbra fordul az idő. Reggel és kora délelőtt csekély maradványfelhőzet lehet, majd a délutáni órákban mérsékelt gomolyfelhő-képződés valószínű. Zápor, zivatar elsősorban északkeleten, északon alakulhat ki helyenként, de néhol a délnyugati határvidéken sem lehet zivatar képződését kizárni. Gyenge lesz a délkeleti, déli szél. Hajnalra 16-20 fokig csökken, délutánra  30-35 fokig emelkedik a hőmérséklet.

PÉNTEK (08.30.):     Link     Link     Link
A csütörtökinél várhatóan több lesz a felhő, erősebb a gomolyfelhő-képződés. Hajnalban az északnyugati határvidékre sodródhat be egy-egy zivatar, majd délután szórványosan fordul elő zápor-zivatar, elsősorban az északi, északkeleti területeken. Záporok, egy-egy zivatar északnyugaton is lehet. A középső országrészben azonban csapadék kevéssé valószínű. Az északnyugatira, északira forduló szél a Dunántúlon, majd északkeleten is megélénkül. Kora reggel 17-21 fok lesz. Délutánra pedig 29-35 fokig melegszik a levegő. A Dunántúlon mindvégig kevésbé meleg lesz. A délután második felében  már az északkeleti országrészben is jelentősebben csökkenhet a hőmérséklet.

Távolabbi kilátások: a jövő hét legelején a számítások szerint atlanti blokk helyzet jön létre, a kialakuló északnyugati áramlásban mozgó hűvös levegő a kontinens mind nagyobb nyugati és középső részéről szorítja ki a meleg légtömeget. A hidegfront vagy kedden (ECM), vagy szerdán a nap első felében (GFS) érheti el országunkat. Ekkor megerősödő széllel csapadék és lehűlés várható, de a részletek még nem tisztázódtak le.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 21:20:19

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

4.1 °C

00000

RH: 67 | P: 1019.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.