2024. november 28., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#80684
Így igaz, 4 hótakarós decemberi napom van, ami azért nem is rossz.
#80679
"Egyébként megfigyeltem, mikor a CFS negatív anomáliát mutatott a szezonálisban, akkor is nagyon készségesen mázolt pl. 6 egymást követõ hónapot kékre."

Hát igen. Az idõ elõrehaladtával a kezdeti hiba valószínûleg egy irányba viszi a modellt, de azért elõfordul kivétel e tekintetben is. No nem mintha én megbízhatóbbnak tartanám a CFS-t, mint te, elõzõ hozzászólásomat sem azért írtam, hanem inkább csak egy ilyen "a lehetetlen nem létezik" gondolatmenet alapján. nevet A káosz mégiscsak káosz. nevet

"(bár akkor sem megszakítás nélküli)"

Ez teljesen igaz, 2006/2007 telén is voltak kecsegtetõ blocking felállások a tél második felében, alakulhatott volna az másként is, akkor már csak nüanszok döntöttek. Valószínûleg még ezen a télen is lesznek hasonlók, kérdés, hogyan jövünk ki belõle.

Na meg az is igaz, hogyha jönne egy fasza medi, ledobna átlagban 10-40 cm havat, arra rögtön befigyelne egy lábas hideg és jönnének a -25 fokok, pár nap kék eges, de olvadásmentes idõ után meg jönne 1,5 hét hidegpárna, tõlem akár jöhetne is a tavasz, úgyis arra a szép két hétre emlékeznék vissza. nevet
#80677
Link Hehe, pont azt a kicsi szakaszt öleli fel az a 7 napos, amit linkeltem, a maradék idõben keményen pozitív nevet Tudtam, hogy haviról beszélünk, írtam is, hogy napok kérdése és meglesz a decemebr havi térkép. De a linked alapján sejthetõ nevet Köszi a linket, elrakom!
T akt: +4.6 °C.
#80673
Rendben van, ez mind igaz: vannak hidegmagok, Rossby-hullámok, etc. Csakugyan léteznek az idõjárásban a "köznapi" történéseken (hideg és melegfrontok) túlterjeszkedõ diszpoziciók.
De nekem akkor is gyanús, hogy Európában ugyanolyan területi eloszlásban legyen hõanomália januárban-februárban, és júniusban. Véletlenül persze elõállhat ilyesmi, de hogy bármilyen cirkulációs mechanizmus kapcsolatot teremtsen ezek között, nehezemre esik elhinnem.
Május eleje még csak-csak, de május végén, júniusban már teljesen más a hemiszférikus cirkuláció, mint télen.
Egyébként megfigyeltem, mikor a CFS negatív anomáliát mutatott a szezonálisban, akkor is nagyon készségesen mázolt pl. 6 egymást követõ hónapot kékre.
A zonalitás határidejérõl tett kijelentésem miatt szinte rögtön bántani kezdett a lelkiismeret, ilyen sarkosan fogalmazni nem volt szerencsés (bár néha nem árt kissé felrázni a "téli" társaságot letargiájából -tulajdonképp ez volt a szándékom) Azt továbbra is tartom, hogy a "szokvány" makacs zonalitás életideje kb. ennyi. Abban viszont neked van igazad, hogy szélsõségesen anomalózus esetben sokkal hosszabb is lehet (bár akkor sem megszakítás nélküli)
#80672
Hát ez sem olyan tél már, mint az volt, gondoljunk csak a novemberi téli napok sorozatára, az ünnepek elõtti baranyai 15 cm-es hóra, de az idõjárási szélsõségek nem számolják az éveket. nevet
#80671
Semmiféle 23 % nem számít hiszen haviról van szó a cfs.-ben ebbõl indultunk nem?

Egy állomást mutass ami negatívban van?Link

********

4, 8 fok T. akt.
#80667
Annyi van benne azért, hogy a 2006/2007 - es tél zonális rémuralmi felállását nagyítóval sem találnád meg amióta adatok vannak, másik téli szezonban. (Legalább rövid fagyos szakaszok a legenyhébb teleken is vannak.) Az 1800 - as években még volt "totál" fagy, de maradjunk abban, hogy jégmentes tél, de a középkorban biztosan van egy jópár ilyen , igaz többszáz év alatt.
#80664
Tavaly mintha nem lettél volna ennyire "elragadtatva " a céefestõl. Minden szentnek maga felé hajlik a keze, beleértve engem is, tavaly sem dicsértem agyon , de jobban tetszett, és kevésbé tartottam megbízhatatlannak a céefest, mint most! vidám A "január kuka" dolog meg végképp érthetetlen számomra egy olyan öreg harcostól mint te! laza
#80663
Na vajon miféle?

2006/2007

SZ: +1,4
O: +1,7
N: +2,4
D: +2,2
J: +5,4
F: +3,9
M: +3,0
Á: +2,4
M: +2,0
J: +3,0
J: +2,5
A: +1,9

Igaz ezek hazai anomália adatok, de nyilván van köze az ÉK-i hidegmag hiányához.

Több hónapnyi zonális hajlam a "hideg évszakban", folyamatosan DNy felõl behúzódó AC központok, utána éledezõ, de mindig eltakarított blocking. Még májusban is voltak ilyen makroképek: Link Magas napállásnál meg már hiába jöttek az AC-k északra is, abból már "melegpárna" lett, nem hótartó.

Hosszútávúba írt egyik mondatoddal pedig abszolút nem tudok egyetérteni.

"Feltétlen meg kell említeni, hogy a zonalitás másfél hónapnál nemigen tart tovább egyfolytában, végsõ határideje pedig 2 hónap."

Az idõjárásban nincs ilyen, hogy végsõ határidõ. Vannak szokványos, átlagos dolgok és szélsõségek. Szélsõség, ha fél évig tart a zonális hajlam, de attól még elõfordulhat.
#80660
Koczkás! De hát, ha ingadozik, azt se tudja, hova tegye magát, az is ELÕREJELZÉS! A bizonytalanságot, a labilis jövõképet jelzi elõre! Ne mondd már, hogy valamilyen modell beválása nem függ az idõjárási helyzettõl?! Tavaly tele voltunk hidegleszakadásokkal, annak esélyével, tartósságával nehéz tisztában lenni! Még jó, hogy a CFS össze-vissza szórt (pláne Közép-Európát illetõen, aminek idõjárását ezernyi tényezõ határozza meg), ezzel is jelezve, hogy nagyon változó irányítás lehet a kontinens belsejében - na basszus, és igaza lett! Elég visszanézni a tavalyi képtárakat (ki-ki a sajátját pl.), vagy az archívumot makrofelállásokért. Bitang stabil helyzet könnyebben (de nem könnyen) elõrejelezhetõ, megnõ a beválás esélye stb. Ezekkel tisztában lenni, ismerni, és ez alapján körvonalazni a jövõt: na az tudás! (nekem nincs meg)
Nem hinném, hogy a CFS drámaian fejlõdött volna, és egy tavalyi telet über-biztosan megfogna Kárpát-medencei koordinátával. Ezzel az ágyúval nem lehet verébre lõni.
Nem tudom, mit keres a hidegebb anomália Skandináviában, de a mért adatok szerint a december 23%-a ott hidegebb volt.
#80658
Öregszem.. nyelvnyujtas
Még nem késõ egyébként a januári ano.-ra egy játék. Ha senkinek nem ingere akkor...

#80656
Jó-jó kicsit túloztam, laza de azért abban talán egyetérthetünk, h ez már nem az a Koczkás aki "minden szezonális elõre a kukába való" kiáltással indította a napot a fórumokon! vidám
#80654
Szerintem az a nagy dolog, ha addig kitartottam az álláspontom mellett amíg valóban nem volt megfelelõ minõségû, már pedig az elmúlt években igen gyakran nem volt, azt hiszem ezt többször bizonyítottam, viszont ha jóra fordul nincs mese abból is le fogom vonni a konzekvenciát.
Az elmúlt években akkor is rossznak minõsítettem, ha átlagostól melegebb idõt jósolt, tehát itt sem áll meg az elõbbi "gyanúsításod" kacsint

***********

Rudi: nem értem: Viszont mit keres a hidegebb anomália Skandináviában?
#80653
Ja, Magyarország, az nem lényeges, én CFS-t is Európára nézek, nem hinném, hogy van értelme errõl koordinátákat leolvasni ( történetesen ezért nem értettem a tavalyi, kárpát-medencei vizsgálódásodat, teljességgel értelmetlennek láttam. Olyan, mint 240 órás térképeken csapit nézni Budapest koordinátájára... ). Viszont mit keres a hidegebb anomália Skandináviában? Az nem a tûzpiros kategória? Vagy de? Havi anomália lassan aktuális lesz ( Link itt ). Kiderül, a december hogy illik majd a képbe. A lényeget eltalálta, ezzel nem vitatkozom, de egy fél kontinensnyi tévedés, na az lenne egy picit több a kelleténél.
#80652
Ez a CFS dolog sehogy se stimmel. Az rendben van, hogy északi zonalitás télen pozitív hõanomáliát okoz Észak és Északkelet-Európában, s hogy ez a berendezkedés nagyon stabil tud lenni. De a térképeken áprilisban, májusban is ott a pozitív "folt" a jobb felsõ sarokban, sõt még júniusra is marad belõle. Miféle szinoptikai kép az, mely ilyen idõbeli lefolyású anomáliát idéz elõ? Létezhet ez? szomoru
#80649
Kiegészítés: Ez könnyen lehet, h csak a 200 m alatti állomásokra vonatkozik.

Láttam, de ennyi replika talán belefér, ha egy ilyen nagy végletekig ellenálló személyiség (mint te) végül megroggyan a CFS tudásának elsöprõ súlya alatt laza
#80648
Amit linkelsz nem havi, ez az, belsõs forrásból: "December 1-27-ig az országos anomália az 1981-2010-eshez képest: +2,3 fok"

Derick, ott van az elsõ mondatban, nem titkolom:

"Nem, és ugyan nem vagyok cfs. hívõ, sõt, de be kell vallani, a decembert kontinens szerte csodálatosan fogta, ezek után be kell vallanom, el kell gondolkodnom."
#80646
Link "csodálatosan" nagyjából nevet
A CFS biztos, hogy azért számít januárra ilyen enyheséggel, mert a nyugati áramlási képet tartja. Kicsi eséllyel borul ugyanis fel teljesen egy ilyen berendezkedés és egy ilyen boruláshoz (vagy megbillenéshez, hehe) olyasmik kellenek, amit a CFS nem biztos hogy lát. Ezek finomságok is lehetnek. Miért gondolom? Tavaly a CFS össze-vissza szórt, akkor ez jól kirajzolódott. Idén a stabil berendezkedés miatt ugyan õ is stabil, de egy makrováltáskor billeghet ez is rendesen... Kb. ennyi esélyünk van: Link Link (nocsak, NAO?) - szóval nem túl sok, ez igaz.
#80645
Jó, jó -de ahogy tanult kollégánk mondta nagyon szellemesen: 15 nap hasmenés+ 15 nap szorulás= átlagban egészség, hasonlóképp mondom: 5 nap hasmenés, 25 nap szorulás, az bizony inkább szorulás... De!
Mi a has (akarom mondani hó) menést tartjuk emlékezésre méltónak. havazas
#80642
Nem, és ugyan nem vagyok cfs. hívõ, sõt, de be kell vallani, a decembert kontinens szerte csodálatosan fogta, ezek után be kell vallanom, el kell gondolkodnom. Link

Ez nem zárja ki sem a fagyot, sem a havat, de se nagy hideget, sem nagy havat nem látni bele.
Ma is téli nap lesz, és ez nagyszerû.
#80640
Nagyszerû idõvel búcsúzik az év, 4 fok körüli maximummal, szikrázó napsütéses nappallal.

A jövõ? A fene sem tudja, de az elõjelek szerint a januárban felejtõsnek néz ki, a maradékot meg már fél lábbal is...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 13:45:38

Szentmártonkáta

5.9 °C

na00

RH: 95 | P: 1018.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.