Irene hurrikán - Pusztító trópusi ciklon az Atlanti-óceánon
A 2011-es hurrikánszezon meglehetõsen aktívan kezdõdött, augusztus közepéig már 8 névvel ellátott trópusi vihar alakult ki: Arlene, Bret, Cindy, Don, Emily, Frankiln, Gert, Harvey. A nagy számú trópusi vihar miatt rögtön egy rekordot hozott az év, ugyanis a rendszeres megfigyelések kezdete óta még nem fordult elõ olyan, hogy az atlanti térségben az elsõ 8 rendszer közül egy sem érte el a hurrikán erõsséget. A legtöbb vihar Floridától keletre, az Atlanti-óceán északnyugati térségében fejlõdött ki, illetve elõfordultak klasszikus, afrikai trópusi hullámból kialakuló rendszerek is. A 9. trópusi rendszerbõl alakult ki az elsõ hurrikán, az Irene, mely a legerõsebb fázisában elérte a Saffir-Simpson hurrikánskála szerinti 3-as erõsséget.
Augusztus 15. körül egy trópusi hullám alakult ki a Zöld-foki szigetek környékén, mely a következõ napokban lassanként nyugat felé haladva egyre szervezettebb lett. A konvekció erõsödött, kiterjedté vált, de 20-áig nem volt tapasztalható zárt alacsony szintû cirkuláció. Az aznap esti repülõgépes mérések, valamint a mûholdképek szerint azonban megkezdõdött a szervezett örvénylés a rendszerben, így - mivel a szélsebesség idõközben meghaladta a 40 mérföld/órát - trópusi viharrá minõstíették, és megkapta az Irene nevet. A trópusi vihar fokozatosan észak-északnyugat felé kanyarodva másnap végigvonult a Kis-Antillák északi szigetein, ahol kiadós esõzéseket okozott.22-én megközelítette, majd elérte Puerto Rico szigetét, ahol a sziget hegyeinek torlasztó hatása miatt a következõ napokban jelentõs mennyiségû, helyenként 100-300 mm esõ esett két nap alatt. Eközben Irene a sziget közvetlen közelében 1-es kategóriájú hurrikánná erõsödött. Az önönvízszerû esõ, valamint az orkán által kidöntött fák és oszlopok miatt jelentõs károk keletkeztek a területen, és a sziget nagy része áram nélkül maradt.
Az Irene által okozott áradások a puerto ricoi Canovanasban (kép: http://news.nationalgeographic.com/ ):
Áradások a dominikai San Cristobal térségében (kép: http://society.ezinemark.com/ ):
A hurrikán átvonuása a Bahamákon (kép: http://society.ezinemark.com/ ):
A Bahamákat észak felé elhagyva gyengülni kezdett a hurrikán, így visszafokozták 2-es erõsségûvé. Ennek ellenére a nyílt vizek felett 25-én éjszaka rövid ideig ismét kifejlõdött a szeme, de néhány óra múlva eltûnt. Bár 25-étõl kezdve a szélsebesség kevéssel ugyan, de fokozatosan csökkent, a légnyomás csak 26-án reggel érte el minimumát, 942 hPa-t. 26-án a nap második felében Irene mozgása egyre északkeletiesebb irányú lett, miközben a ciklon északi felén lévõ kiterjedt, beágyazott zivatarokkal tarkított csapadéksáv elérte Dél- és Észak-Karolina, majd Virginia állomok keleti partjait. A hurrikán éjszaka már megközelítette a partokat, de közben a vihar tovább gyengült, így éjjel 1-es kategóriájúvá minõsítették. A légnyomás azonban továbbra is meglehetõsen alacsony, 950 hPa körüli volt a központban. A cikloncentrum 27-én délelõtt ért partot Észak-Karolinában, Beaufort közelében. A "szemfalban" (valódi szem ekkor már nem létezett, de a radarmérések alapján megfigyelhetõ volt a csapadékmentes központ) a környéken többfelé 80-90 km/h körüli szélsebességet mértek 120 km/h körüli széllökésekkel, de közvetlenül a tengerparton ennél erõsebb volt a szél, ott 150 km/h körüli lökések is elõfordultak.
Az orkán által felkorbácsolt hullámok Észak-Karolina partjánál (kép: http://www.wgnc.net/ ):
Viharos tenger New Jersey állam partjainál (kép: http://news.nationalgeographic.com/ ):
A New York alacsonyabb részeit elárasztó megemelkedõ tenegrvíz (kép: http://www.zimbio.com/ ):
Newark: 226 mm
Mount Washington: 170,2 mm
Wallops Island: 168 mm
Wilmington: 166,5 mm
Atlantic City: 149 mm
Philadelphia: 146 mm
New York (La Guardia repülõtér): 146 mm
Richmond: 136 mm
Windsor Locks: 132 mm
New York (Kennedy repülõtér): 127 mm
Allentown : 125 mm
Albany: 122 mm
Baltimore: 119,6 mm
Washington DC (Reagen repülõtér): 97,3 mm
Wilkes-Barre - Scranton: 95,3 mm
Burlington: 87 mm
Bridgeport: 86,7 mm
Concord: 77,3 mm
Binghamton. 69,5 mm
Norfolk: 68,5 mm
Providence: 50 mm
Boston: 44 mm
Washington DC (Washington-Dulles repülõtér): 32 mm
A hurrikánok környezetében kialakuló konvektív cellákat gyakran kísérik tornádók, és ez nem volt másként az Irene esetében sem. Útja során a Bahama-szigeteken, és az USA keleti partvidékén is megfigyeltek tornádókat, vagy feltételezhetõen tornádó okozta károkat. Az amerikai Storm Prediction Center (SCP - http://www.spc.noaa.gov/climo/online/ ) adatbázisa alapján 26-án az észak-karolinai Columbia és Belhaven településekrõl érkezett tornádójelentés, míg 27-én a virginiai Sandbridge Beach-bõl és Chincoteague-ból, valamint a delawarei Lewes-bõl.
Egy bahamai torndóvideó, melyen két, egymáshoz közeli tölcsért is sikerült megörökíteni a készítõnek 24-én: http://www.youtube.com/watch?v=i6T3SzryAnI
Összességében Irene több milliárd doláros károkat okozott útja során, Puerto Ricotól az USA keleti partjáig tartó pusztító útja során. Bár a hurrikán több emberéletet is követelt, az érintett területeken idõben felkészültek a várható viharra, így a halálozási szám nem volt magas.
Mûholdkép-animáció a hurrikán útjáról (NHC-NOAA képek):
További, jobb minõségû mûholdképek és videók megtekinthetõk itt: Link
Írta: Hérincs Dávid (Zivipötty)