Szélsõséges csapadékeloszlás jellemzi eddig a júliust
A szélsõséges csapadékeloszlás okozója hazánkban elõször a hõség alatti helyi jellegû, majd a frontok által hozott csapadékrendszerek útvonalainak volt köszönhetõ. A jóval átlag feletti csapadékösszegek eddig kiemelten Sopron térségét jellemzi, de az északi tájaknak sincs gondjuk a szárazsággal. Az ország déli-délkeleti tájain azonban teljesen más a helyzet.
A forróság alatti idõszakban egy darabig csak néhol fordult elõ csapadék. Majd egy hullámzó frontrendszer elõterében nedvesebb levegõ érkezett hazánkba, így egyre többfelé fordult elõ helyi zivatar, de a forróság még folytatódott. A zivatarcellák lassú áthelyzõdése miatt egy-egy helyen igen nagy mennyiségû csapadék hullott, rövid idõ leforgása alatt. Július 5-én, szerdán jött az "elsõ kör", amikor is Sopron városát és térségét aktív zivatarok érték el dél felõl, és az említett okok miatt a MetNet adatbázisába 22 - 56 mm-es napi csapadékadatok érkeztek be a felhõszakadással tarkított napot követõen.
Egy kisebb szünet után, 8-ától kezdõdõen ismét hullott több-kevesebb csapadék az említett helyeken, eközben az ország északi tájain is igyekezett az idõjárás bepótolni a lemaradást.
11-én, szerdán aztán egy hidegfront érkezett, mely véget vetett a hõségnek. Hatására többfelé fordult elõ zápor, zivatar, ezzel enyhítve a szárazságot. Hogy Sopronnál és környékénél maradjunk, ismét 20 mm körüli csapadék hullott. A frontátvonulás rendszeressé vált, ám az általuk hordozott csapadékhozamok fõleg az ország északi felét öntözték meg érdemi csapadékkal.
Folytatódott a kettõsség hazánk idõjárásában, pénteken és szombaton, valamint vasárnap Sopron térsége újabb 30-45 mm csapadékot regisztrált, emellett a Nyugat-Dunántúlon is hullott néhol jelentõsebb esõ.
19-én, csütörtökön újabb front okozott zivatarokat az ország északi felében, ezeket néhol 90 km/h-t meghaladó széllökések kísérték. 20 mm-t meghaladó csapadék sehol sem fordult elõ, a gyors áramlás miatt. Az éjszaka folyamán egészen a másnap délelõtti órákig körülbelül Kõszeg - Ózd vonaltól északra szinte futószalagon vonultak a záporok, zivatarok, ebben a térségben ismét jelentõs esõ hullott. A hûség városa volt az a hely, ahol ismét a letöbb csapadék hullott. A rövid idõszak alatt újabb 30 mm feletti csapadékhozammal zárt az éghajlati napló alapján. 21-én, szombaton egy újabb veszteglõ hidegfront vetett véget az egy napos kánikulának. Ezzel szintén jelentõsebb csapadék hullott, ezúttal délnyugaton hullott a legtöbb csapadék, de északon, északnyugaton is ismét 5 mm feletti összegeket mértek, és még hol van július 31....
Az ország déli-délkeleti tájain a hónapban eddig jelentéktelennek mondható csapadék ért talajt, de elõfordulnak helyek, ahol az 5 mm-t nem haladta meg eddig. Ezeken a helyeken a szárazság a jellemzõ, mely nagy gondokat okoz a mazõgazdaságban. Az ottani helyzet valószínûleg a következõ napok már országszerte csapadékosabb folytatását követõen enyhülni fog.
Eddigi havi csapadékmennyiségek számokban:
Sopron (Sauber-Bmw) 182,4 mm
Sopron (Petyusz) 160,2 mm
Sopron (Kuvik944) 160,5 mm
Somoskõújfalu (Beszterce) 125,8 mm
Sopron-Kurucdombon szombat délután elérte a 200 mm-t a havi összeg, a környezõ hegyvidékeken már jellemzõen e felett alakul, nem kizárt, hogy egyes helyeken 300 mm körüli csapadékösszeggel zárják a júliust.
Kaposfõ (Djrafy) 6 mm
Nagyatád (Wetsom) 9 mm
Kenderes (Styx) 9,8 mm
Debrecen (Bellone) 11,3 mm
Térképeinken jól látható, hogy Sopronban és környékén eddig közel, vagy már 2-szer annyi csapadék hullott, mint amennyi az átlagos, emellett Nógrád megye térségében sincs gond az aszállyal.
Az ország déli és délnyugati részén jelentõs a havi csapadékmennyiség elmaradása.
A feltûntetett csapadékadatokra vonatkozó értékek július 21-ig bezárólag vonatkoznak!
A cikket írta: Nagy Bálint (Bluli)