2024. november 27., szerda

Hullámzó frontrendszer extrém mennyiségû csapadékkal

Szélsőségek - Publikálva: 2016-07-18 22:09 | Becsült olvasási idő: kb 5 perc.

A hõséget lezáró hidegfront 12-én, kedden érkezett meg hazánkba. 5 nap leforgása alatt az ország egész területén jelentõs mennyiségû csapadék esett. A magassági légörvény pedig 18-án hagyta el a Kárpát-medencét.

Elõzmények

 

Térségünk idõjárását keddig egy délnyugat-északkelet tengelyen elhelyezkedõ magassági gerinc határozta meg. Ennek hatására országszerte igazi kánikula vette kezdetét és nem volt ritka délutánonként a 33-36 fokos maximum-hõmérséklet sem. Kedden nagy változás kezdõdött idõjárásunkban. A tõlünk nyugatra elhelyezkedõ magassági teknõ kelet felé mozdult el, és a Skandináv-félszigeten tevékenykedõ több-középpontú ciklonrendszer hosszan elnyúló frontálzónája érte el kedden délután Magyarországot. Akkor lássuk is az eseményeket.

 

Események

 

2016.07.12. Kedd

 

A kedden végbemenõ eseményeket szépen láthattuk például az amerikai GFS modell térképein hétfõn. A dunántúli területeken 500-1000 J/kg konvektív hasznosítható energia mellé 20 m/s szélnyírás és erõs nedvesség-konvergencia társult, így nem volt kérdéses, hogy másnap, vagyis kedden a nyugati területeken heves zivatarok fognak kialakulni. A Duna vonalától keletre esõ területeken nedvesség hiányában nem alakultak ki komolyabb dolgok. Kedden délután a prefrontális konvergencia hatására az Alpok felõl fõleg a Nyugat-Dunántúlon és a Közép-Dunántúlon alakult ki szórványosan heves zivatar. Ezeket a zivatarokat felhõszakadás, nagy méretû jég (2-4 cm) és viharos szél kísérte. Értesülések szerint például Szombathelyen több ház ablakát, redõnyét betörte a jég, illetve több gólya és gólyafiókák is elpusztultak a heves zivatar következtében. Mérõhálózatunkban szerda reggelig a legtöbb csapadékot Vépen mérték (szélkerék21) ami 36,3 mm volt, de például Kõszegen 35,8 mm (Hepi) Söptén 22,5 mm (bareszsopte) csapadék esett. Jelentõs hõmérsékleti kontraszt ezen a napon még nem jelentkezett a délutáni hõmérsékletekben, ugyanis a Dunántúlon 32-35, a Duna vonalától keletre 33-36 fokos hõség tombolt.

 

 

Szélkerék21 vépi észlelõnk fényképe a szupercelláról

 

 Hepi fényképe Kõszegrõl

2016.07.13. Szerda

 

Szerdán hajnalban "robogott át" a Dunántúlon a hidegfront újabb hulláma. Hajnalban a fõváros térségében, reggel pedig már az Északi-középhegység környékén is elõfordultak intenzív záporok, zivatarok. A front átmenetileg stabilizálta a légkört, így délután a Dunántúlon még pár órára a Nap is kisütött. Ezzel szemben az Északi-középhegység térségében tovább folytatódott a zivatarozás. A Tisza-tó és az Északi-középhegység keleti területei fölött délután 14 óra magasságában vonalba rendezõdött heves zivatarok alakultak ki. Nagy veszélyforrás szintén a felhõszakadás és a jégesõ volt. Ezeknek a zivataroknak azért volt nagy veszélye a nagyméretû jég, mert száraz légprofilban alakultak ki. Nem lehet teljesen kizárni azt sem, hogy több helyen folyékony halmazállapotú csapadék nem ért földet, hanem tisztán jég esett. A lassú cellaáthelyezõdés következtében ezeken a területeken is többfelé esett jelentõs mennyiségû csapadék. A lassú cellaáthelyezõdést jól bizonyítja a poroszlói csapadékadat, ugyanis az Országos Meteorológiai Szolgálat itt 138,5 mm csapadékot mért. Délután újabb égi áldás érkezett a Dunántúl fölé. Ugyanis nyugati-délnyugati irányból heves zivatarok, szupercellák alakultak ki. Ezek a zivatarok estére rendszerbe szervezõdve haladtak tovább északkeleti irányba. Nyomukban felhõszakadás, viharos szél és nagy méretû jég társult. A MetNet adatbázisából kikeresve csütörtök reggelig Siófokon 69,4 mm (Télember) Csobánkán 62,9 mm Vöröstón 54,9 mm (Mustár) csapadék hullott. A hõmérsékleti értékeket tekintve a legmagasabb nappali hõmérséklet a Dunántúlon 26-32, a Duna vonalától keletre 30-35 fok között alakult. Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései alapján az Alsóörs-Siófok vonalon este 129 km/h-s széllökést mértek.

 

 

Susulyka felvétele Csopakról. A Balaton környékét sem kímélte a jég

 

 

Szupercella a Dunántúl északi részén. MetFickó felvétele

 

 

"Földet nyalja a falfelhõ" címmel kaptuk az alábbi képet Sprinterx2-tõl Fonyódról

 

2016.07.14. Csütörtök

 

Csütörtök virradó éjjelre nyugat felõl újabb heves konvektív rendszer ért el bennünket. Ez a rendszer jelentette számunkra a lehûlést, mert itt már átkerültünk a frontrendszer hátoldali szakaszára. A csapadékzóna nyomában ismét többfelé alakult ki heves zápor, zivatar. Péntek reggelig jelentõs mennyiségû csapadék fõleg a Duna vonalától keletre fordult elõ. Csütörtökön a legtöbb csapadék Pápocon (Soder) esett itt 25,0 mm mértek.

 

2016.07.15. Péntek

 

Pénteken a nap nagy részében változóan felhõs volt az ég. Több-kevesebb napsütés mindenhol volt. De idõjárásunkban ekkor ismét változás kezdõdött. Az átvonult hidegfront után az Adriai-tenger környékén egy mediterrán ciklon képzõdött. Ez, illetve egy peremciklonja határozta meg péntek délutántól idõjárásunkat. Hatására dél felõl egyre többfelé alakult ki esõ, zápor, helyenként zivatar. Majd az éjszaka elsõ felében intenzív csapadékzóna érte el hazánkat. Szombat reggelig az alpokaljai területeket leszámítva sokfelé volt jelentõs mennyiségû csapadék. Szombat reggelig jelentõs mennyiségû csapadék fõleg a Duna vonalától keletre fordult elõ. Mérõhálózatunk alapján Szegeden 64,0 mm (Trebor), 62,9 mm (gasparrobert), Kiskunmajsán 62,0 mm (Kaszabubu) Újkígyóson 40,1 mm (kruat) esõ esett.

 

2016.07.16. Szombat

 

Reggel országszerte borult volt az ég, a Kisalföld kivételével sokfelé esett az esõ. A déli óráktól viszont elõbb délkeleten, majd a Tiszántúl nagy részén felszakadozott a felhõzet, és néhány órára a Nap is kisütött ezeken a tájakon. A csapadéktevékenység délutánra fokozatosan az északi és nyugati megyék fölé tolódott, a középsõ országrészben, hozzávetõlegesen a Szolnok-Vác vonalon pedig záporok alakultak ki. Estére egyre kevesebb helyen fordult elõ csapadék. Az északi, északnyugati szél többfelé megélénkült, a Nyugat-Dunántúlon megerõsödött. A legtöbb esõ a Baranya-megyei Komlón esett, itt 91,0 mm-es napi csapadékösszeget regisztráltak (szala), de például Szentmártonkátán 53,9 mm (talaci), Mázán 50,5 mm (völgyiernõ) esett.

 

2016.07.17. Vasárnap

 

Vasárnap a szombati naphoz hasonlóan az ország nagy részén erõsen felhõs vagy borult volt az ég. Kezdetben a Duna vonalától keletre, majd a Dunántúlon is kialakult esõ. A legtöbb csapadék hétfõ reggelig a középsõ megyékben, illetve északon-északkeleten esett. A legtöbb csapadékot Kékestetõn mérték, itt 40,5 mm hullott (Picike2011), míg Hevesen 34,4 mm (kuruczlaci), Edelényben 26,2 mm (Rencsis) csapadékot mértek észlelõnk. A légörvény ezen a napon távozott nyugat felé, aminek következtében a késõ esti órákra már az Alpokalján is megszûnt a csapadék.

 

Térképes áttekintõ

 

 Az elmúlt 14 nap csapadékösszege. Láthatjuk, hogy legjobban az Északi-középhegység és a Mecsek térsége profitált a csapadékból. A legnagyobb 14 napos csapadékösszeg Komlón volt: 152 mm, de  Hevesen 137,2 mm-t, Kékestetõn 129,5 mm-t, Szentmártonkátán 122,7 mm-t regisztráltak észlelõink

 

Köszönjük észlelõink számtalan fényképét!

 

Írta: Zsombok Imre (Picike2011)

 

 

 

Vissza a hírek főoldalra