2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#62394
Egyszerûen nem lehet megállni:

Semmiféle téli idõt nem lehet kiolvasni a hosszú távú elõrékbõl. Nem tudom, miért kell a realitások ellen írni. Olyan, mint amikor a pirosra azt mondjuk, hogy ez kék !!

A legvaskosabb elõjelek:
1. Link
Link
Link
Link
Bármit nézünk a sarki hidegmagok még a mostani állás szerint is nagyon messze vannak még 180 óránál is. Teljes egészében Kelet Ázsiában helyezkedik el, még 850 hpa-on látható -10 fok, ami már igazi téli idõt okozna novemberben, nos ez is Novala-Zeljától északra lesz. Napok óta nincs hidegfelhalmozódás, olyan légörvények nem alakulnak ki, amelyben ezek áramlási iránya felénk irányulna.

Nagyon erõs hatalmas és tartós légörvényeknek kellene kialakulni, de nem még hogy ma, hanem 180 óránál sem látszik változás.

2. több modell Kelet-európára is átterjedõ ciklonális hatásokat jelez, azaz az óceáni hatás erõsödésére lehet számítani.
Igaz jelentõs elõoldali meleg advekció sem várható, azaz a jelenlegi hõmérsékletek tartós stabilizálódására lehet számítani.

3. Ahogy említették a jégsapka elérte abszolut minimumát - az elmult min. 100 évben még soha nem volt ilyen kicsi területû a jégcsapka november elején. 3-4 hónapja valaki azt bizonygatta itt, hogy majd meglátom hogy az elkövetkezõ években a napfolttevékenyéség miatt jelentõsen növekedni fog,
s vadasz sem értette, hogy miért várok további enyhe teleket és kisebb jégbosítottságot. (statisztikaileg a jelenlegi 5 évben kellene azért 1 erõsebb télnek lenni, mert ha nem lenne , akkor már tényleg intenzív lenne a változás, igazából már nagyon rég volt)Az ok az hogy a változás iránya és tendenciája teljesen világos és nincs elõjel a folyamat megváltozására.
És a jégsapka épp a felénk esõ részen zéró.zéró, azaz 0.
Link

Mégha a sarki területrõl is jönne erõs hidegadvekció, a nagyméretû tengerfelszín miatt lényegesen szelídült állapotban érne el.

Úgyhogy a sokak által felvázolt novemberi hideg téli idõ idealisztikus, vágyálom.


Egyelõre egyetlenegy elõjel sem jelentkezik ez ellen.
Továbbra is jellemzõ, hogy valaki a saját megnyugtatására belinkelte az egyetlenegy hideg helyzetet, hol is ??: 384 óránál - és ebbõl vone le következtetéseket. Ez értékelhetetlen talán egy egészen más fórumba való megjegyzés.

Éljen a TÉL: Szibériában
#62393
8-10 nap elõtt nem átlagos értéket mutat? Vagy pontosan hogy érted ezt? Kérdezem akkor azt, hogy a napi 4 komplett GFS futások megjelenítése koordináta-rendszerben mire való?

Akármennyire is úgy néz ki..., tényleg nem kötekedni akarok, csak nem értem pontosan mire akarsz kilyukadni. Fakadhat az én tudatlanságomból is.
#62392
Azért az objektivitás kedvéért szeretném megjegyezni, hogy a 4. linked (amit néhányan nagy szeretettel linkelnek be fõleg télen, hogy nem lesz nagy lehûlés) alapján -pont a sok futás átlaga miatt- 8-10 napnál távolabb mindig átlagos értéket fog mutatni. Mindig linkelitek, én mindig érdeklõdéssel figyelem, és mindig megállapítom, hogy ilyen idõtávban -természetesen- ez bizony átlagos.
#62390
Köszönöm a kritikát! nevet Melleseg én nem azt írtam le, hogy mi lesz 14 nap múlva, hanem hogy személy szerint mit várok (lehet félreértetted)! Nincs ezzel semmi baj... nevet Megpróbáltam a lehetõ legtöbb dologgal alátámasztani mondandómat és most jön a legmegbotránkoztatóbb rész: szeretek 10 napon túl elõrejelezni!! Olyan érdekes és izgalmas, vagy nem? vidám

"Számos" gyõri kollegám, nem felesleges a fáklyát nézni..., nagyon is fontos... sok benne a tendencia, amit ha felismersz, akkor nem is tünik olyan összevisszaságnak, amit mutat! Látom te még csak mostanában kezdtél el írni a fórumokra, de amilyen aktív vagy, hamar átlátod majd a dolgokat.

Itt négy féle emberrel találkozhatsz:
- tél-szkeptikus (pl.: ÉN vidámvidámvidámvidám, akárhogyan próbálok érvelni már mindig az maradok.... több embert nem merek megnevezni nevet)
- nyár-szkeptikus (az oldalon észlelõ emberek 95%-a vidám)
- realista és elõvigyázatos (a látogatók 0,00000001%-a nevet)
- akik szerint értelmetlen 10 napon túl latolgatni (2%)

De van egy általános szabály: 1. Ha õsszel átlagon aluli a hõmérséklet, akkor kemény tél lesz. 2. Ha õsszel melegebb van az átlagnál, akkor kemény tél lesz. nevet

Szóval rendesen vigyázni kell mit olvasom és mit jegyzel meg! nevet Egyébként szeretem az oldalon a társaságot, jó kis csapat ez! Mindenkinek megvan a saját véleménye, de idõnként objektívnek is kell lenni! Ezért vagyunk a legjobbak szerintem.
#62389
Északon a jégborítottság a 2007-es rekord szint alá süllyedt...
#62388
Én nem két héttel elõre néztem,csak annyit irtam hogy 15ikétõl indulhat meg lehülés,elöbbre meg fölösleges nézni.Anarki ennyire szerintem azért ne legyél biztos hogy nem lesz télies helyzet föleg ha ennyire elöre nézel.
#62387
Egy, télies jelleget csak számos barátunk várt ( a nevét megint nem tudomnyelvnyujtas). Kettõ, 14 nap mulva nem hiszem, hogy jelen modellfutásból megtudnád mondani mi lesz. Még a 10 nap is necces, nem, hogy a 14. Szabolcs meg már inkább a 14 napon kivüli esélyekrõl latolgat, ami szintén kérdõjeles.
#62386
Gyerekek!

Igazából nem értem, hogy a következõ 14 nap idõjárásában hol látható télies jelleg..., szerintem egyelõre sehol. Az pedig, hogy a lassan zajló, fokozatos lehülés mennyiben hozható kapcsolatba a havas tél víziójával (?), azt se nagyon értem!

Szezonális elõrejelzés október-november-december: Link igazából ezt csak érdekesség képpen linkelem ide, sokak számára biztos zavaró a látvány (ugyanakkor hosszútávúsága miatt bizonytalan kicsit). A témája a szokásos enyheség és (fogjuk rá) átlagos csapadékot ígér. Ami a nem hivatalos méréseket illeti Link átlagosnak mondhatjuk az októbert is, ha ezt összevetjük a szezonális elõrejelzéssel, akkor november-december pozitívra várható. Bár az októberi átlagos idõbe nagyban beleszólhatott az évszakhoz képest szokatlan hidegleszakadás, ami csaknem 1 hét alatt volt hatással idõjárásunkra. Egyébként ez itt is látható: Link még jelenleg is átlag alatt vagyunk (legalábbis ami a Tmaxokat illeti.)

Vizsgáljuk azonban meg a fáklyát!

Link ebben látható, hogy az egymást követõ futásokban középtávon figyelhetõ meg a változás, miszerint gyengíti a fokozatos lehülést, pontosabban hosszabb távon kizárja szélsõség kialakulását. Az 4 futás átlaga T850hPa-n 0 fok körül mozog.

A GEM ensemble melegebb verziót sejtet: Link
A NAEFS szerint is 0 fok körül várható az átlag: Link

Mindhárom modell szerint november 12-13. után fõként anticiklonális irányítás várható majd..., tehát még legalább 1-1,5 hétig átlag körül, vagy az alatt maradunk, ami a T2m-t illeti. ------> Ez pedig azt jelenti : hogyha hihetünk a MetOffice szezonális elõrejelzésének, akkor december végéig pozitív anomáliának kell lenni, tehát az október elejétõl folytatódó átlagos (átlag alatti) anomália november második felétõl erõsen pozitívba csaphat át. Persze ez csak egy latolgatás,... egyéni szemszögbõl...

A távoli jövõt figyelve szokás szerint nõ a bizonytalanság, de egyaránt minden modellben megjelenik az északi-északnyugati irányítás lehetõsége. Ami a GFS-ben és más modellben is igen szépen megmutatkozik: Link igen jellemzõ mozzanat az azori anticiklon megerõsödése és egy esetleges blocking kialakulása erõs északi ciklonaktivitás mellett. A kontinentális hideg beáramlása igen elhanyagolható esélyekkel várható, de 1-2 tagban ott virít ez a lehetõség is.

A GEM ensemblében nem bízok teljesen, a NAEFS és a GFS elég jól egyetért...
Megint majdnem az történik, hogy a mostani teknõbõl kialakuló nagy hidegörvény akadályozza valamely (nyugati, keleti, délnyugati, északnyugat) domináns áramlás kialakulását, így hosszútávon az izlandi ciklonaktivitás határozza majd meg a helyzetet.

November végére várok valami érdemi történést (természetesen eltekintve a november 13. elõtti idõszaktól), amúgy semmi jellegzetes makroszinoptikus berendezkedésre nem számítok. Ha a szezonális elõrejelzésbõl indulok ki, és belenézek bizonyos hosszútávú modellekbe, akkor jellegzetesen félblocking helyzet kialakulását várom hosszútávon... és bizony mivel arrafelé jelentõsebb hidegfelhalmozódás nem látszik, ezért ebben a mozzanatban keresem azt a lehetõséget, hogy decemberben pozitív anomália várható.

Csak nehogy közbeszóljon egy anticiklon, ami 1 hónapig tanyázik rajtunk hidegpárnát okozva! nevet
Amúgy ez a fokozatos lehülés szinte törvényszerû, legalábbis szerintem.
Tipikus zonalitás kialakulását még mindig nem látni a modelleken..., csak nehogy pofára essünk és az tegye tönkre a decembert (szezonálison pozitív anomália)..., persze ez még csak egy feltevés.

Ez se mutatja másképp: Link a december itt is enyhén pozitív, januárban már majdnem átlagos... a február meg még ezeknél is messzebb van.

Hát ember legyen a talpán, aki megmondja, hogy havas lesz a tél (vagy sem)! nevet
#62385
Akkor ennek köszönhetõen, számíthatunk egy kiadós, nagy árvízre?
#62384
egy kis érdekesség az El Nino jelenlegi állapotáról és a várható fejlõdésrõl
Link
#62383
Az idõ elõrehaladtával azért csak kezd majd nõni a változás esélye.
Van egy-két tag ami számol ezzel:Link
A véleményem szerint is ,ezt a csapadékos,ködös,átlagos ill. kicsit valamivel enyhébb idõt,periódust, egy hideg száraz váltja majd fel.Illetve nagyobb az esélye mint egy enyhe,száraz idõszaknak majd..
#62382
Hogy õszinte legyek, nem volt még olyan év, amikor a telet ne láttam volna reménytelinek,ami talán egy örök optimista jövõkép, sok szép, kellemes megélt élmény eredménye,melyek hosszú idõ alatt bebizonyították, hogy abszolút negatív helyzetbõl is kerekedhet pozitív,rövid idõ leforgása alatt..-bocs az offért.
Továbbra is úgy látom-most már a GFS is megpedzette, hogy a hónap utolsó dekádjában ismét felépülhet egy Brit-szigetek környéki blocking, és Ék-Eu. fölött akkor már nagy tömegû hideg levegõ halmozódhat fel, mely idõvel hozzánk is eljutva igazi havas-hideg periódust hoz majd...
Nem mellékes még az sem, hogy addig is átlag körüli T850 lesz lesz jellemzõ környékünkön, mely a hegyekben már tekintélyes hómennyiség kialakulását teszi lehetõvé, ami, ha nem is befolyásoló tényezõ, de nem rossz elõjel talán, egy síkvidéki havas tél szempontjából... havazas
#62381
Amióta világ a világ, egy dekád az 10, azaz tíz napig tart, ha csapadékos, ha száraz, ha hideg, ha meleg. Mert dekád . nyelvnyujtas
#62380
Bezony, az õsszel nem nagyon volt esõ, sõt, nálunk az augusztus vége, szeptember volt az év talán legszárazabb idõszaka, most eleredt, és amíg nem úszunk, addig nem áll el, de ha egyszer eláll, akkor néhány hétig vagy hónapig biztosan nem akar majd esni.
#62379
Volt olyan õsz valaha is, amikor az elõttünk álló telet te ne láttad volna reménytelinek? kacsint vidám

Egyébként érdekes dolog ez a mediterrán ciklonos téma, hogy meddig tarthat ki egy ilyen csapadékos dekád? Tulajdonképpen, ha belegondolok, a mostanihoz hasonló helyzet szerintem már évek óta nem volt. A számottevõ mediciklonok az utóbbi 2-3 évben jóformán szõrén-szálán eltûntek. Mint a fehér holló, olyan ritkák lettek. Fõleg õsszel és télen. Sõt a téli hónapok igencsak szárazan teltek el. Úgyhogy ebbõl kiindulva el tudom képzelni azt is, hogy ez a ciklonokkal megtûzdelt idõjárás, akár tavaszig kitartson, kisebb hullámzásokkal. Na most tudni kell, hogy ezek a ciklonpályák, ha tél lenne, akkora havakat zúdítanának a nyakunkba, hogy azt már tényleg megemlegetnénk. Tökéletes íven haladnak. Csak remélni tudom, hogy ez egy jó sorozat kezdete. Egy, másfél hónap múlva ezek a ciklonok megfelelõ hideget lerángatva olyan "hókáoszt" csinálnának itt az országban, mint a pinty.
Én jelenleg kétféle telet vízionálok, ami elõttünk állhat.
1. Nagyon durván havas tél, nem túlzottan hideg idõvel.
2. Kiugróan enyhe telet, szinte hó nélkül.
Jelenleg én közepes télre, mint pl. a legutóbbi, nem igazán számítok.
#62378
Azt az 1-2-t én úgy értettem hogy országosan 20-30 cm hónevetPersze úgysem így lesz.A legjobb az lenne ha lenne honnan berántani hideget egy mednek....Amíg ez nem áll fenn,addig kár értük....Hozzáteszem átlagosak a hõmérsékletek most.
#62377
Persze nem arról van szó h a télen nem lesz mediterán ciklon...csak sajnos meg van az esélye hogy megszakad majd ez a periódus ami jelenleg néz ki!Hát most kinek hogy...1-2 mediterán nem nagyon fogja boldogitani a téli idõjárás kedvelõit,fõleg úgy h nem biztos ám a hó esélye általában!
#62376
Épp elég lesz 1-2 egész télre,ha az egy hónap múlva és még késõbb érkezne,s telibetalálna minket.Az meg könnyen összejöhet ha leindul tõlünk nyugatra a hideg.
#62375
És igy is van hál isten...de kérdés meddig tarthat majd ki ez az idõszak,mert ha egyszer megszakad akkor hát...
#62374
Ha jól emlékszem, a tavasz és a nyár nem hozott mediterrán ciklonokat, és írtam is valamelyik fórumba kora õsszel, hogy emiatt lehet, hogy mediterrán ciklonokban gazdagabb idõszak következik.
#62373
De azért félõ egy dolog,méghozzá az hogy hogy ha November ilyen gazdag Mediterán ciklonok terén...vajon ki tarthat ez majd decemberben,illetve a tél folyáman is?Hát elgondolkodtató!
#62372
Bár sok minden függvénye egy jó tél,bátorkodtam végignézni pár 850es T-s archívumos képet.Ha csupán ezt néznénk,(850-T) akkor nem lehetne azt mondani hogy rosszabbul állunk mint régebben.Bár jég tekintetében biztos jobb helyzet volt pl 1986-ban ugyanekkor.Valamint ezt is hozzá kell tenni hogy olyan térképeket néztem amiken nem látni az egész északi-részt.Egyszóval nem nagyon lehet következtetni milyen tél lesz.Fõleg azért nem, mert bár jelenleg elég gyengus hidegfelhalmozdást jelez a gfs,de ez 10 nap alatt hatalmasat tudna fordulni.
#62371
Továbbra is kedvezõnek látom az elõjeleket a tél szempontjából. Nincsen bõdült nagy Izlandi irányítás, a ciklonpályák sorozatosan érintenek bennünket,remélhetõleg ez tendencia szintjén is maradni fog majd a tél egy része folyamán. A jövõ hét derekán (csüt. táján) ismét közel lehetünk az ország egyes részein a látványhavazás létrejöttéhez...
Ennek ellenére egyet értek azokkal, akik lényegi változást nem várnak 20-25.-ig. Én személy szerint bízom benne, hogy a hónap végétõl, dec. elejétõl megpezsdül majd a légkör, azaz gyökeres átrendezõdés indul újra a makrofelállásban, és ennek hatására igazi téli helyzet-helyzetek fognak adódni...(Mikulás környéke már évek óta nagyon enyhe idõszakot hozott ide Dny-ra, remélhetõleg idén ez megszakad) kacsint
#62370
Ráadásul érdekes, ahogy nézem, hogy egy esõs napot egy száraz követ, majd újabb csapadéktömb jön dél felõl, újabb esõ, utána újabb száraz nap.
Jövõ szerdáig fog naponta ismétlõdni ez.
#62369
Teljes mértékben egyetértek veled. November 20.-ig nehézkesen fog kialakulni bármiféle télies idõjárás. Ejj, de ha ez a periódus mondjuk januárban jött volna...bizony több esély lett volna akkor a hóra.
#62368
A fáklya 2 hétre elõre ritka összetartást mutat - azaz az átlaghoz közeli hõmérsékletek várhatók. Ennek okozója a légköri képzõdmények stabil elhelyezõdése, azaz a Kelet-Északkelet-Európa felett fennálló, illetve állandóan regenerálódó anticiklon és a Nyugat-Európa felett örvénylõ ciklonok a meghatározóak, az AC blokkoló hatása következtében a ciklonok déli pályára kényszerülnek, ez gyakori med-képzõdéssel járhat a további 1-2 hétben is. Esõs, igazi késõ õszi idõre számíitok, éjjel 0-5 fok, nappal 5-10 fok lehet a jellemzõ - nyugaton ezen belül várhatóak meglátásom szerint az alacsonyabb, keleten, délkeleten a kissé magasabb (10-11 fokos) értékek. A tél támadására november 15-ig (vagy talán akár 20-ig) jelenleg csekély esélyt látok.
#62367
A GFS-t nézegetve igen masszív, kiterjedt hideg-felhlmozódás látszik a Sarkvidék térségében 180-360h távlatában...ez persze lehet egy természetes, évszakhoz igazodó tendencia is, de annál jelentõsebb is...majd meglátjuk, 2-3 hét múlva... hideg
#62366
Hacsak nem kerülik meg észak felõl a ciklonok a böhöm AC-t, mert akkor nem lesznek épp megfelelõek a körülmények a jéghízáshoz. Link Link Link
#62365
A fáklya is nagyon megnyugodott ( Link Link ). Emellett talán jó eséllyel a hideg elkezdhet gyûlni felettünk északon.
#62364
Európa és egyben hazánk idõjárása is komoly változás elõtt áll november elsõ harmada után,most már egyre valószínûbb. Link Link Kelet-Európában egy hatalmas AC épülhet fel,ami fokozatosan nyugat felé terjeszkedve egész kontinensre kiterjedhet. Link Link
Link így a változékony idõt hozó ciklonok messze elkerülik majd Közép és Kelet Európát,igaz nagyobb bizonytalanság mellett,de Nyugat-Európában is AC dominancia várható a hónap második felétõl. Link Link Link Sõt,még nagyobb bizonytalanság mellett,de még Izlandon is megszûnhet a csigagyár egy idõre: Link Így egy hét múlva kezdetét veheti jó eséllyel egy nagyon tartós,hosszú "nyugodt,csendes" idõszak,ködpárnával és stratus katyvasszal,emellett ÉK-felõl fokozatosan lecsoroghat a hideg hozzánk,tehát emellett fokozatos lehûlés valószínû.
#62361
Azt a havas jelleget itt a MetNet-en még legalább 345-en észrevették ugyanakkor amikor õ. Hiszen mi is látjuk teljes egészében ugyanazt a modellt, amit õ. Azt a modellt, aminek az elõrejelzése a szóban forgó idõtávból az esetek jóval kevesebb, mint 50 %-ában jön be. Amikor a GFS hétfõre adta a havat, akkor Sziszi hétfõre mondta. Amikor a GFS közben kivette a havat, akkor Sziszi is azt mondta, hogy nagyon lecsökkent a havazás esélye. Amikor a GFS keddre rakta a havazást, akkor Aigner Úr már keddre várta a havazást! Ha a GFS két napja +34 fokot rakott volna be, akkor A.SZ. gondolkodás nélkül megtette volna ugyanezt. Mit nem lehet ezen érteni???
#62360
A te elõréd majdnem 100 %-os lett, természetesen csak gratulálni tudok. Én azt akartam kihozni az egészbõl, hogy õ volt az egyetlen és elsõ , aki mindenki elõtt észre vette a havas jelleget sok- sok nappal ezelõtt és már nem elõszõr. Neki is bejöhet néha !
#62359
Ha az eumet-re gondolsz, akkor ezzel erõsen vitatkoznék! 300m fölött "jött be" igazán. Amúgy az elvvel vitatkoztam (6 óránként az operatív "lekövetése"). Én maradok a jövõben is az arany középútnál!

A szöveg(em) így szólt 10.30-án: "Hétfõn, egy nyugat felõl érkezõ front hatására várhatóan ismét felhõsebbre, változékonyabbra fordul az idõ. Hétfõn és kedden fõként a Dunántúlon és a déli megyékben várható esõ, zápor, néhol átmenetileg akár havas esõ, a magasabban fekvõ helyeken pedig havazás."

Nem olyan rossz ez.
#62358
Itt Írországban a nyáron minden volt, csak magasnyomás-dominancia nem. Júniusban volt 2 hétig AC, onnantól egész Szeptemberig folyamatos volt a ciklontevékenység.
Szeptember és Október viszont kifejezetten szép, azaz AC-s idõt hozott a Brit-szigetekre.
A ciklus tehát most olyan 7-8 hét AC, 7-8 hét ciklon erre. Ha ez így megy tovább, pont December 2. felére lehetne itt ismét AC, azaz blocking, azaz otthon TÉL vidám
#62357
Alapvetõ probléma, hogy a társaság egyrésze úgy kezeli a modelleket, hogy mit szeretne kiolvasni belõle, a másik része pedig, hogy mit lehet kiolvasni belõle. Nem mindegy.
#62356
Köszi szépen a részletes kifejtést nevet Bár a Netweather jelen esetben saját maga írja, hogy õk az 1980-2003-as pediódust veszik figyelembe.
#62355
CFS nyers elõrejelzési adatait - hasonlóan a többi szezonális modelléhez - a végfelhasználás elõtt kalibrálni szokták.
Ez a kalibrálás azt jelenti, hogy egy modell klíma segítségével végeznek számításokat. Pl. ha anomáliát akarnak megnézni egy mondjuk október 22. futás esetében, akkor a következõ képpen járnak el.
Veszik az eredeti elõrejelzést, meg veszik az elmúlt x év (jelenleg már 25-26 év) azon napjain futatttot elõrejelzések átlagát és a kettõ különbsége lesz az anomália.
Nem az eredeti klíma értkeket veszik, mert a modell maga nem tudja tökéletesen visszaadni még rövidebb távon sem a valós hõmérsékleti változásokat, mint ahogy azt az idõjárási elõrejelzési modellek teszik.
A modell klímát pedig úgy állítják elõ, hogy az elõbb említett 25-26 év minden napjára az akkori meglévõ adatok alapján 9+kiindulási hónapra elõre lefutattják. Most már ha jól tudom 2008-ig 1980-tól, vagy mikortól lefuttatták már a CFS-t minden napra és el is érhetõk a modell klíma értékek minden napra egy szerveren.
Az ilyen módú kalibrálásra azért van szükség, hogy a modell szisztematikus hibáját kiküszöböljék ilyen módon.
Ha pl nem anomáliát, hanem valós értéket akar az ember megkapni, akkor elõbb kiszámolja a modell klímához képesti anomáliát, majd a valós klímát hozzáadja.
Ezekrõl, ezekkel kapcsolatban van egy angol nyelvû használati dokumentáció itt:
Link
Doc: Link
PDF: Link

Idézet belõle:
"It is highly recommended that some kind of calibration (bias correction) be done on the operational forecasts (using the retrospective data) before they are used in any predictive environment."

Szóval nem klimatológiai megfontolásból használják azokat az éveket, hanem mert azon évekre van /illetve akkor volt/ meg már a retrospektív adatok.

Egyébként egy ideje én is szedegetem le a CFS napi 4 futását.
Pl.:
Link
(Ha lesz idõm újat csinálok az új adatokból.)

Ezen az oldalon:
Link
a fent említett bias korrekcióval van megjelenítve az elõrejelzés olyan módon, hogy 10 nap minden egyes 4 futásának átlagából készítenek kvázi kompozit/multi-run ensemble szezonális elõrejelzési anomáliát.

#62354
A friss fáklya egyre inkább magában hordozza a kedvezõ ciklonpályák lehetõségét(Ény-Dk-Ék), és ezzel nõ a necces helyzetek száma is, tehát a jövõ héten is idõnként közel lehetünk egy-egy átmeneti ,látvány-havas mozzanathoz...tipikus novemberi idõ, soha rosszabbat...mindenesetre a hegyekben megindulhat a tekintélyes hónövekedés a környezõ országokban. havazas
#62353
Elfogultként nem is gondoltam, hogy másképp látod.
Az a gond, hogy a múlt hét közepén megjelent futások többféle verziója mind ki kell nyilatkozva.
Ezzel tévedni nem lehet, valamelyik csak bejön, ám közben a szakmaiság alá van ásva...
#62352
Már a múlt hét közepe óta emlegeti a havat, ezt sokan kinevették akkor, ehhez képest csak egy napot csúszott és néhány km-t. amúgy nem védem , mert ismerem az írásait, de most már sokadszorra õ fogta meg a dolog lényegét.
#62351
Tessék? A (joggal) kritizált elõre havazást várt MÁRA az ÉNy-i és a középsõ országrészre. Ehhez képest a mai nap abszolút csapadékmentesen telik, HOLNAP pedig DNy-on fordulhat elõ havazás. Akárhogy nézem, a két változatnak nincs sok köze egymáshoz... Mellesleg ha egy elõrét 6 óránként teljesen megváltoztat az írója (ahogy az EUMET teszi), akkor "vak tyúk is talál szeget" alapon a sok különbözõ verzió közül egy persze, hogy megközelíti a valóságot. Hogy hat másik változat csõdöt mondott, arról persze illik ilyenkor megfeledkezni...
#62350
A nyers adatok az NCEP CFS-rendszerébõl származnak, amit aztán a Netweather a saját algoritmusával feldolgoz. Ennek érdekessége, hogy a viszonyítási idõszak nem a szokásos 1971-2000-es 30 éves, hanem az utóbbi két évtized alakulását jobban figyelembe vevõ 1980-2003-as periódus.
#62349
Ez inkább ilyen félzonális dolog lesz, mert sok csapadék várható, de a fáklyát elnézve nem nagyon lesz meleg. November elejéhez megfelelõ T várható.
#62348
ezeket az elõréket mi alapján készítik?
#62347
Mi tagadás, egyelõre elég sivárak a kilátások tél szempontjából a közeljövõre nézve. Ameddig a modellek szeme ellát, végig zonális-félzonális irányítás uralkodna felettünk, jelentõsebb átrendezõdésnek még a jeleit sem lehet felfedezni ûrtávlatban sem. Attól tartok, a nemrég "üzembe állt" csigagyár-szokáshoz híven- tartós mûködést tervez szomoru Elvégre az idén-de fõleg nyáron- fennálló, átlagosnál hosszabb magasnyomás-dominanciát valamikor egyenlíteni kell és mikor, ha nem télen..
Viszont a szezon II. fele még nem lefutott. Bizakodásra ad okot, hogy, mint azt lentebb olvastam, Bastardi és immáron a kínaiak is "nuclear-winter"-t prognosztizáltak térségünkre (is), továbbá addigra nõ az esélye a ciklonaktivitás-gyengülésének és a szibériai, átlagon felüli hófelhalmozódás jótékony hatásának is..Reményhal kacsint
#62346
Milyen jól látta már sokadszorra, kár is õt bántani. Minden elõrejelzés igazodik már hozzá.

Utolsó észlelés

2025-07-18 18:50:28

Sopron - Jereván Lakótelep

21.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.