2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#62195
Fõleg, hogy ez a mostani hidegbetörés nagyon hideg levegõt hagy maga után a Kárpát-medencébe, és az arra rácsúszó meleg biztosan ködöt csinál majd.
#62194
Így igaz, itt van egy példa, tavaly a 2 ünnep között bizony komoly mínuszok voltak a stratusnak és a ködnek köszönhetõen, miközben a magasban viszonylag enyhe idõ volt. Link
#62193
A télies makroszinoptikus átrendezõdés után én inkább a stratus-os, párás, ködös verziót tartom esélyesebbnek. Azaz 10 fokos melegedés a magasban közel sem jelent majd 10 fokot a talajközelben. Sõõõt ...
#62192
Kizártnak nem kizárt...én inkább a tartósságában kételkedem, mármint, hogy visszatérjenek a 20°C körüli maxok. Egy-két napra elõoldali helyzetben igen, de huzamosabb idõre nem hizem...illetve nagyon kis eséllyel fordulhat csak elõ, hogy egy ilyen masszív-tartós hidegperiódus után, könnyedén visszatérjenek a kellemes értékek október legvégén... hideg
Sõt...nem csodálkoznék, ha okt. legvégén, november elején, egy újabb blocking eredményeként méginkább télies idõ köszöntene majd be, az átmeneti enyhülés után...
#62191
Igen van rá esély...sokan azt hinnék h most már nem igazán van esély rá h visszatérjenek a 20 fok körüli maxok,én nem tartom kizártnak!
#62190
Október 21-ig úgy néz ki, hogy biztosan marad a szokatlanul hideg, télies idõjárás. Azt követõen lassú melegedést mutat a GFS modell. (bár a fáklya tagjai még nem igazán tartanak össze)
Az igazi õszi idõ is úgy néz ki, hogy visszatér, október végére már nagyon kellemes maximumok várhatóak. Link Link Link
Tudom, hogy ez még elég messze van, de remélem, hogy megvalósul, amit az ábra mutat.
#62189
Annyit tudok, hogy 2003 október 24- én elég volt kb -2 -3 fok T850, és +2 fok a talajon ahhoz, hogy Sopronban 30-40 centi megmaradó hó essen:

hadd idézzem egyik kedvenc képet a fórumból
Link



...sõt 300 m felett Bp környékén is megmaradó hó esett:

Link

igaz ezt nem elõzte meg nyári idõ, de azért egész enyhe õszi idõk voltak elõtte.

Nem néztem a különösebben a dolog mögé,de meglepõ módon az a tapasztalatom, hogy az novemberi, szezonkezdõ hidegadvekációk idején fennálló T850 es és talajmenti hõmérsékletnél nagyobb a havazás esélye illetve megmaradó hó esélye, mint télen hasonló helyzetben.



#62188
Végígnézvén a térképeket úgy néz ki, hogy ahogy nyáron a meleg, úgy most a hideg massza ragad be a Kárpát-medencében és így még a direkt északi advekció befejeztével is még egy jó ideig kevéssel 0 fok alatt maradhat a 850 hPA érték. A továbbiakban, a hónap utolsó harmadában a magasban ugyan lassú melegedés indulhat, de ez végleg meghozza az ilenykor egyre tipikusabb makacs stratus réteget. Most tehát úgy néz ki, hogy a hónap további részében nemhogy a 15, hanem még a +10 fok is ritka vendégnek számít majd. A fagyzugokban optimális feltételek mellett akár új negatív rekordok is lehetnek. Az orf graupelzivatarokat is jelez Bécs-Burgenland térségére holnaptól, na erre kíváncsi vagyok!
#62187
Érdekes lenne ez a verzió vasárnapra. nevet Link
#62186
Szerda délelõtt pont Miskolcra kell mennem, ha addig felrakatom a tél gumit, akkor talán megkockáztatok egy Bükkön át való hazatérést fényképezõvel felszerelkezve, bár az elõrék alapján kissé tartok is eme tervemtõl. beteg
#62185
A "snow-forecast" a Bükk magasabb régióiba közel 25cm havat vár. Azt kell hogy mondjam, ebben a szituációban ez realitás! vidám

Link

Szerk.: gyûjtsük az adatokat, mert ez a meglehetõsen ritka idõjárási helyzet egy cikket biztos megér majd! nevet
#62184
Nagyjából tartom a pénteken leírtakat.
A ciklonális jelleg az, ami borítékolható, így a maga bizonytalanságával tartom az 5 fok körüli csúcshõmérsékleteket (délnyugaton annál magasabb, északkeleten pedig alacsonyabb) és a síkra is valószínûsítenem kell a havazást, igaz csak északkeletre.
Az elsõ kiterjedt fagyok a ciklon felsõ és csapadékrendszerének távoztával megjelenhetnek.
Az ötnapos prognózisba összefoglaltam a dolgot.
#62183
Egy szó mint száz... kellõen hideg levegõ, nagy intenzitás , és erõs légmozgás, amely a talaj ( egy kolloid diszperz rendszer)-Kíváló szigetelõképességébõl is adódóan a felsõ túlhült réteget érinti , simán eredményezhet megmaradást a mostanihoz hasonló helyzetben is! havazas havazas hideg
#62182
Bevallom most nem ugranak be az akkori T, Td viszonyok. A lényeg, ha nagyon egyszerûen akarom írni (ld Cauchy is írta), a talajfelszín azonosul a levegõ hõmérsékletével. Látatlanba az említett példád alapján sztem ott épp a levegõ szárazsága táncolt határon, így kemény int mellett a párolgás+olvadás általi hõelvonás idõnként erõsebb volt, int gyengülésnél pedig kisebb, így esett és olvadt, függetlenül a talajtól. Olyannyira nem a talaj alsóbb rétegeirõl szól a megmaradó hó története, hogy igen intenzív havazásnál és alul száraz levegõnél mélygarázsok, nagyobb pincék felett ill. hõkozpontok csövei feletti aktívan fûtött talajrészeken is megmarad a hó átmenetileg, majd ha csökken az int csak akkor olvad el.

szerk.: a rad min pedig nem teljesen más, miért is lenne, hisz ha meleg a talaj akkor bizony éjszaka is melegnek kellene lennie...ezért mondom hogy csak nagyon a felsõ talán 1-2 cm a döntõ, hisz a talaj jól szigetel, így az alulról érkezõ hõtranszportot is jól elzárja. Vagyis a havazásnak nem egy 10-15 cm-es réteget kell áthûtenie.
#62181
2007-ben szinte jég se volt...
Link
#62180
És elõtte is melegrekordok dõltek meg és 18-20 fok felett voltak a napi közepek 5 hónapig, vagy csak az elõoldalon volt egy-két tavaszi jellegû nap és negatív T mellett tette ezt röpkén?
#62179
Persze, mert most izgalmas idõ ígérkezik. Igazából az elõrejelzések közt minõségbeli különbség nincs: mindegyik arról beszél, hogy a következõ idõszakban megvan az elsõ síkvidéki havazás esélye.

A talajjal kapcsolatban Derick-kel maximálisan egyetértek: Sokszor követtem figyelemmel a hõmérsékleti és harmatponti értékeket olyan esetben, amikor esõbõl vártuk a havazásba való átmenetet. Grafikonon is ábrázoltam a hõmérsékletet, próbáltam becslést adni, hogy mikor vált át negatívba a T, de arra jutottam, hogy csak a hõmérsékletetváltozás alapján nem dönthetõ el, hogy megfog-e maradni és ha igen, akkor mikor. A legdöntõbb tényezõ mindig a harmatpont volt. Ha a havazás kezdetekor a harmatpont +2-+3°C és nem volt száraz levegõ advekció, akkor az esetek többségében a T=1,0°C -hoz simuló T és Td diagrammokat kaptam és a hó bármekkora intenzitás mellett sem maradt meg (nem a hózáporos felhõszakadásos intenzitásról beszélek). Ellenben negatív Td esetén már +1-+2°C-on is megmaradt a hó, sõt, a T-t is hamar átvitte negatívba még a gyengébb intenzitás is.

A GFS most országosan keddre-szerdára -3-+2°C-os harmatpontot jósol, dny-on az alacsonyabbat, délkeleten a magasabbat, északkeleten 0°C-ra teszi. Ezek szerint, ha JÓKOR érkezik a csapadék, tehát hajnalban egy két derült óra után, akkor én a Békéscsaba-Kecskemét-Baja vonaltól dk-re esõ területeken kívül nem tartom kizártnak a síkvidéki megmaradást.

Persze tudjuk, hogy mivel ennyire kevésen múlik, ezért bármilyen ilyen kijelentés még bármekkora szaktekintélytõl hangzik is el, fenntartással kezelendõ.

Összefoglalva: az elõbb említett területeken szerencsés esetben lehet látványhó (erre a legnagyobb esély a Szentgotthárd-Gyõr-Budapest-Miskolc vonaltól északra van, de ettõl délre kivéve délkelet is elõfordulhat), megmaradó hóra viszont óriási "szerencse" kéne.

Majd a napok elõrehaladtával csökkenni fog a bizonytalanság, de szerintem még 6 órára elõre sem fogjuk tudni, hogy hol és mikor lesz megmaradó hó.
#62178
Egy röpke ellenpélda:1985. nov. 9. ...+20°C-os tavasz után 15-20cm-es hó borította Somogy, Baranya nagy részét... havazas
#62177
A radiációs minimum teljesen más, de ezt neked nyílván nem kell mondnom kacsint
Amiért felvetõdött bennem ez, az az idei februári ÉK-i havazások. Elõtte éppen egy naposabb melegebb periódus volt. Erre jött rá az egész éjszakás többnyire intenzív(!) havazás. (emlékezetes vörös riasztásos napok. Talán épp te adtad ki nevet ) Reggelre mindössze 7 cm volt a hóréteg a folyamatos alulról olvadás miatt. Pedig ez februárban volt10-15 fok után, nem pedig nyár után. Ráadásul végig negatív volt a hõmérséklet. Most még az sem lesz. Ezért látom esélytelennek a megmaradó havat.
#62176
Bevallom õszintén, nem gondoltam volna, hogy ez a kérdés itt még több év után is komolyan felvetõdik. A válasz: Pl. Zabarban hogy lehet egyik nap 20-22 fok másnap regegl -1, -2 fok 2 méteren, ha a talaj meleg? Nyílván ekkor a talajon még hidegebb van. Simán, mert az éjszakai kisugárzáskor, ill. intenzív megfelelõ Td-ú havazásnál nem a talaj 50-100 cm-es rétege lesz 0 fokos, hanem csak a felsõ néhány cm-re. Így hullhat a téli félévben akár 20-30 cm hó Izrealben ill. Cipurosn úgy hogy elõzõ napokban még 20 fok van. A hó megmaradásánál a talaj szerepénél sokkal fontosabb a levegõ tulajdonsága. Ha egy vizes talajra indul a havazás és a Td negatív akkor pikk-pakk behavazódik, ha átfagyott csontszárazra, de a Td +2, 3 fonál nem megy lejebb akkor szépen elolvadnak a nagy vizes hópelyhek. Kicsit sarkosan: A talajnak tehát ha nem felsózott ill. nem vulkanikus területrõl van szó vidám az égadta egy világon semmi jelentõsége nincs a hó idõleges (néhány óra akár félnap) megmaradása szempontjából, fõként az éjszakai ill. reggeli órákban. Hajrá TÉL! hideg havazas
#62175
"Ha amatõr oldal is vagyunk, ne legyünk ennyire amatõrök!"

Miért is vagyunk, vagy leszünk ennyire amatõrök?
#62174
Ugyan még a hét közepe is rendkívüli izgalmakat rejteget, ám én kicsit túl is mernék lépni ezen. Elég stabilnak látszik, hogy a tönkreverõdõ ciklon helyében visszamaradó hideg levegõ Közép-Európa fölött marad. Ez minden valószínûség szerint egy újabb ciklont generál majd a Balkánon. Ez ha majd felkanyarodik északnak, az itt bedöglõ hideg levegõre ráfutva, újabb lehetõséget teremt látványhavas esõ, havazás kialakulására...

A hét közepe folyamatosan ki van vesézve, arról többet nem tudok írni, úgyhogy azt hagyom. nevet
#62173
Ha amatõr oldal is vagyunk, ne legyünk ennyire amatõrök!
"Mindenki" tudja hogy, az elõttünk álló héten ritka " csemegében" lehet részünk!
Ami várható az többnyire 10-15évenként ismétlõdik meg itt a Kárpát-medencében!
Ritka, de nem párját ritkító!
Az, hogy a hó megmarad e síkvidéken, a tapasztalataim szerint, "köszönõ viszonyban" nincs azzal amit írtok!
Nem kell ahhoz a talajnak mélyen áthûlnie, hogy a hó megmaradjon, elég a felsõ néhány cm-nek megfelelõ hõmérsékletet átvenni, amit egy erõsebb, csapadék intenzitás segít a levegõ hõmérsékletén kívül!
Amit írtam nem szakmai alapokra épül, hanem hosszú évek megfigyeléseire!...............
#62172
Ilyen esetekben (intenzív havazás) terepen (ezalatt füves-gyepes területet értek) a hó a talaj hõmérsékletétõl függetlenül megmarad, mivel a tapadós hó és a talaj között légréteg (2mm-2cm vastag) keletkezik és az hõszigetel, a talaj melegét nem engedi a hóréteghez.
Betonon azért nem marad meg, mert ott nem keletkezik elválasztó légréteg, valamint a beton jó hõvezetõ és a talaj melegét "közvetíti".
A megmaradásra példa 2003 okt 23-24. (Sopronban 20 cm hóréteg), vagy az Alpokban egy-egy nyári hidegbetörés esetén (+20 fokok utáni lehûlésekkor, 1600-2000 méter magasan) - szinte minden nyáron van rá példa - gyorsan kialakul összefüggõ hóréteg.
#62171
Kicsit hosszabb távra kitekintve, ismét drámai az északi hemiszféra olvadása...

Link

Link

#62170
Vedd figyelembe, hogy a talajhõmérsékletek gyakorlatilag nyár végi adatokat tükröznek.

Flooka: az biztos. Én is kíváncsian várom a végeredményt. De szerintem ki van zárva kacsint
#62169
Egy biztos, nagyon meleg szeptember és nagyon meleg október eleje van mögöttünk, ez most jó teszt lesz a meleg talaj kontra hómegmaradásra.
#62168
Vedd figyelembe 2006 októberének és különösen a végének hõmérsékleti értékeit és rájössz,hogy bizony ilyen magas hõmérsékletek után is képes megmaradó hó lenni.Itt nálam Mezõtúron akkor október 27-én 25 fok volt és november 4-én pedig 6 cm hó esett le. nevet ami egéyz nap megmaradz csak másnap olvadt el.
#62167
Tudom, ki lett már tárgyalva, hogy ha melegebb periódus után érkezik a havazás, akkor a talaj felsõ rétege nagyon hamar át tud annyira hûlni, hogy megmaradó hóval lehessen számolni.
Most azonban sokkal szélsõségesebb helyzet állt elõ azzal, hogy a nyári középhõmérsékletû (és nem egy decemberi 1-2 hetes melegebb 12-14 fokos csúcshõmérsékletû)napok után ilyen ritkán látott erõs hidegbetörés következik. A talaj annyira át van melegedve, hogy szerintem még egy brutális hóviharban is több napra lenne szükség ahhoz, hogy megmaradjon valami a lehulló hóból. Márpedig most inkább necces helyzetrõl beszélünk. Tehát szerintem nem reális semmilyen hórétegre vonatkozó várakozás. Persze kivételt képeznek a hegyek.
#62166
Hihetetlen, de lassan kimondható, hogy ez az ecm egyik diadala lesz. A helyzet egyértelmûsödni látszik az éjszaka második felében és reggel síkvidéken is igen komoly esélye van lepel-1/2 cm hónak, míg a 200-250 m feletti részeken ettõl több is lejöhet, midnez bõven okt 20-a elõtt amire én nem emlékszem, hogy ilyet valaha is tapasztaltam volna. hideg havazas
Link

Persze a csapadékmennyiség igencsak kérdéses, és ez döntõ lehet, de a hideg adott lesz, a konvergenciákban a nedvesség és a felármalás is, így ha nem is ilyen vad verzió köszönt be a hét közepén, mint amit a gfs most mutat, helyenként olyat tapasztalhat a metnet közösség amit eddig még talán soha életében!!! hideg havazas
#62165
Igen árpi, a reális forgatókönyv az utólsó 3 sorodban van leírva. És hál'Istennek nagyjából ez van a MetNet mai középtávújában is. A síkvidéki "hópehely-látvány" a késõbbi elõrékben még megemlíthetõ.

Közel sem ez a reális forgatókönyv: "Szerdán reggeltõl jelentõsre (50-70%) fordul a számottevõ havazás veszélye! Téli gumi? Csütörtökön reggel a keleti és a középsõ országrészben komoly közlekedési nehézségek lehetnek!" forrás: eumet.hu

Fõként az 50-70% tetszik... nevet nevet
#62164
Köszönjük Emese! laza
Évek óta a leghosszabb hozzászólásod! laza

Én is azt várom, hogy itt felénk, délnyugaton lesz a legmelegebb egész héten, de ránk is fér, mert a 20-25(27) fokból belecsöppenni a nappali 6-7 fokba valami borzalom, nem is érdekel, hogy milyen idõ lesz, sokkol, hogy nyárból télbe megyünk át 2 nap leforgása alatt. Ráadásul végig erõs szél mellett a hõérzet a béka segge alatt lesz, és anyu nem akar befûteni, mert nem hiszi el, hogy ilyen hideg lesz.
Lehet Te is meglátod az elsõ havat, ha felnézel a Mecsekbe, legalábbis amennyiben lesz Felétek csapadék.
#62163
Az éjféli GFS se semmi:
MOst napokra lebontva a következõket mutatja:
vasárnap: átvonul egy hidegfront, ami országszerte jelentõs esõt ad, majd estére a csapadékzóna elvonul, a hõmérséklet a szombati 20-25°C-ról 10-15°C-ra csökken.
hétfõ: Lengyelország feletti középponttal mélyül ki rövid idõ alatt egy ciklon, aminek hidegfrontja nap közben már eléri az északnyugati területeket. Estére már ez is végighalad az országon ismét jelentõs esõt produkálva. A maximum ekkor is 10-15°C lesz.
kedd: Az elõzõ nap átvonult front Románia felett lelassul, aktív ciklont generál, aminek hátoldalán erõs északi széllel még hidegebb levegõ áramlik a térségbe. Kedden futó záporok mellett már csak 6-11°C várható. Ekkor már nem zárható ki a magasabban fekvõ területeken a hózápor sem, hiszen 850-en is -1--3°C lesz.
szerdától: érdekes, de viszonylag ritka idõjárási helyzetet mutat,aminek én személy szerint nagyon kis valószínûséget adok. Szóval most úgy tûnik, hogy a keddet követõ pár napban a tõlünk keletre kimélyülõ ciklon visszakanyarodik és egészen közel marad az északkeleti határainkhoz. Emiatt szerda reggelre az északkeleti megyékre intenzív havazás érkezhet 0-1°C mellett, így szerencsés esetben a hóréteg is megmaradhat. A továbbiakban a GFS szerint a ciklon itt marad a közelünkben és északkelet felõl délnyugat felé csökkenõ csapadékhajlam és emelkedõ hõmérséklet lesz jellemzõ. Északkeleten és a hegyekben havazás, havasesõ, hózápor is lehet, csütörtökön a maximumhõmérséklet ék: 0-2°C! dny 5-6°C
Pénteken és szombaton megnyugszik idõjárásunk, jelentõs csapadék már nem várható, de a hõmérséklet továbbra is 5-10°C lesz, jelentõs melegedés egyelõre nem látszik.

Én a szerdai naptól a következõt várom: a ciklon nem ragad be ennyire közel hozzánk, így szerdán és csütörtökön ugyan várható csapadék, de az ország jelentõs részén nem lesz túl sok. Megmaradó hóra a hegyek kivételével sehol sem számítok, látványhavazás viszont fõleg északkeleten valószínû.
#62162
De talán nem ok nélkül játszadozik itt nekünk a GFS HCS-el meg "medi"-vel. Jo lesz a jövö héten ezt is figyelni. nyelvnyujtas
#62161
Hát ja. A friss GFS dobott is most egy nagyot: nem "gyenge medi és HCS" lenne, hanem erõs mediterrán ciklon, már amennyiben mediterránnak nevezhetjük nevet Jól megkerülne minket a kis csalafinta nevet A határszélek lehet, hogy jHÓl járnának hideg
#62160
és volt már olyan eset is (nem is keévsszer, amikor még 2 nappal a hidegcsepp érkezésekor sem tudtuk pontosan, mint is fog hozni-okozni!
#62159
A GFS és az ECMWF éjféli futása egész hasonlóra sikerült a jövõ hét második felét illetõen, no persze csak az alapvetõ eseménysort tekintve. Azok helyét, idejét illetõen jelentõsek és meghatározóak a különbségek.

A köv. 72 h-ban frontok jönnek-mennek térségünkben. Egy észak-atlanti ciklon mélyen behatol a kontinens belsejébe, közben "mögötte" az atlanti AC központ, ÉK felé mozogva elfoglalja jól megérdemelt helyét a La Manche-csatorna környékén. A két képzõdmény közös áramlási rendszerében a jelenleginél kb. 15 fokkal hidegebb levegõ érkezik a magasban. Tipikus északi blocking.

Ez már önmagában is igen izgalmas felállás, ám a java csak ezután jönNE!

A dél-adriai térségben egy mediciklon mélyülne ki, ami aztán a 72-120 óra közötti idõszakban gyorsan legyengülve hazánkat K-rõl megkerülve elhúzna a Kelet-európai-síkság felé. Gyakorlatilag az egész ország hátoldali pozícióban lenne, egy kicsit már túlzottan is, mivel az AC gyorsan terjeszkedne a Kárpát-medence felé. Meg amúgy is elég gyengus ciklon lenne ez.

Csakhogy, ÉK felõl egy magassági hidegörvény szakadna le jelen állás szerint térségünkbe.

A HCS elhelyezkedésében azonban már nagy differencia van a két modell között, abban viszont mindkettõ egyetért, hogy a magasban csúnyán fölöttünk ragadna a negatív tartományú légtömeg.

120 h-nál még nagyjából egy helyen, kb. a lengyel-ukrán határ környékén lenne a HCS központja, aztán:

- a GFS szerint K-i határaink mentén leszáguldana a dél-adriai területre és ott örvénylene még jó pár napig, tõlünk délre;
- az ECM szerint viszont hazánktól inkább K-re kötne ki, így aztán jóval hidegebb lenne valószínûleg (850 hPa-n persze), viszont ez a modell kevésbé tartósnak prognosztizálja a képzõdményt.

Az izgalmakat lényegesen csökkentheti, ha végignézzük a csapadék-elõrejelzéseket is. Jelenleg mindkét felállás azt jelentené, hogy csak kevés csapadékban lenne részünk, így aztán attól nem kell tartani, hogy a Mátrában már jövõ hétvégén 50 centis hóban fotóztathassuk magunkat.

Meleg nem lesz, ez szinte biztos; 12UTC-s elõrejelzések (GFS/ECM):

szerda: 5-9/7-11
csütörtök: 5-8/6-9
péntek: 5-9/6-11
szombat: 1-5/6-9
vasárnap: 3-7/6-11

A fûtés garantált; 06UTC:

szerda: 2-5/1-6
csütörtök: 1-4/0-2
péntek: 0, -1/0-2
szombat: 3, -1/0-5
vasárnap: 2, -1/2, -1

Ebbõl még akár egy -10 fokos Tmin is összejöhet a legkeményebb fagyzugokban, ahhoz persze nagy "szerencse" kellene. Töbrökben viszont... hideg


Szóval jelen állás szerint a hétfõ/keddi kiadósabbnak ígérkezõ csapadék után a jövõ hét további részében elsõsorban a záporos csapadék lesz az uralkodó, az sem feltétlenül túl gyakran. Szerintem lesz majd síkvidéken is látványhavazás, a hegyek magasabb részein pedig szinte 100 %-ban szilárd csapadék várható. A változóan felhõs idõben nagy hõmérsékleti kontraszt alakulhat majd ki egy-egy "beragadó felhõs" és tartósan derült térség között, az alacsony Td-k alapján a köd nem lesz jellemzõ. Jövõ vasárnap estére valószínûleg nagy adag helyszínnel bõvül az "elsõ fagyos" települések száma.

Ám a HCS-k nagyon kacifántos dolgokra képesek, úgyhogy most aztán tényleg minden bizonytalan - még a kialakulása is nevet
#62158
Kiragadva egy idõpont, ebbõl a bizonyos szerda-péntek idõszakból, mégpedig csütörtök 00 UTC:

ECMWF:
Link
Link
Link

GFS:
Link
Link
Link

Ennek alapján nagy egyetértésben a blokkoló AC és a kelet-európai ciklon közös áramlási rendszerében erõs-viharos északi széllel lezúduló, a magasban igen hideg levegõ a legvalószínûbb. Amely azonban - amint azt András is említette - az erõs átkeverés, valamint a viszonylag sok napsütés miatt a felszín közelében nem jelentene 6-10 foknál alacsonyabb délutáni hõmérsékleteket. Leginkább az erõs szélben gyorsan vonuló gomolyfelhõk, idõszakos záporok, a magasabb részeken hózáporok ez alapján a legvalószínûbbek. Ez utóbbiak megjelenése az alsóbb részeken, ahogy arról szintén esett szó, leginkább a konkrét helyzettõl (napszak, levegõ nedvessége, esetleges konvergenciák) függ majd.

Ami még igen érdekes lehet, az az éjszakai minimumok kérdése: a szélcsendes, derült részeken, tekintve a várható fagypont alatti harmatpont-értékeket, bizony egy-egy reggelen igencsak lehûlhet a levegõ, az ismert fagyzugos helyeken akár -5, -6 fok körüli hõmérséklet is meglehet. De ez megint csak majd az adott körülmények pillanatnyi függvénye lesz.

Tehát ami igen bizonyosnak tûnik, hogy csatlakozzak Jóskához: akárhogy is lesz, a következõ héten az ilyenkor szokásosnál jócskán hidegebb idõre kell számítani.
#62157
No, én is megpróbálkozom némi latolgatással, kihegyezve a legérdekesebbnek tûnõ szerda-péntek közti idõszakra.

A legnagyobb kérdés természetesen az, hol fog elhelyezkedni a blokkoló anticiklon.

- Ac középponthoz relatíve közeli helyzet: a magasban jócskán visszamelegszünk, talaj közelében ebben az esetben is maradnának ködös-felhõs-hûvös helyek, fõleg az erre hajlamos tájainkon. A GFS ezt ma átmenetileg felvillantotta (sõt az ECMWF 06 UTC-s futása is): esélye nálam 25%.

- Ac keleti pereme, erõs északi áramlás, de többnyire száraz levegõvel. Szikrázó napsütés, gomolyos felhõzetbõl rövid záporok, a hegyekben hózáporok. Szerintem ez a legvalószínûbb kimenetel. Bár leginkább kora tavaszra jellemzõ az ilyen idõjárás, azért októberben sem annyira rendkívüli. Erre 50%-ot adok. Ilyenkor jól kirúgódhat az állapotgörbe, tehát hiába érkezik keményen hideg levegõ a magasban, idelent a maximumok 8-10°C táján (DNy-on felette) lehetnek. Viszont ha ebben a felállásban jókor fut be egy-egy nedvesebb léghullám (amirõl egyelõre azt kell mondjam, szerencse dolga), ami az éjjeli-reggeli órákban is képes csapadéktömböket produkálni, az bizony síkvidéki hózáporokat és pár órán át tartó fehérséget is hozhat néhány helyen.

- Hazánkat érintõ mediterrán ciklon. Még a mediciklon létrejötte is kérdéses (bár jóval valószínûbbnek vélem, mint ahogy a modellek sugallják), ahhoz viszont kialakulása esetén is külön szerencse kell, hogy ne valamilyen "elvetemült", minket elkerülõ pályát fusson be. Ezért erre csak 15%-ot teszek. Ha mégis bejön, kiterjedt havazáshoz vezethet, leginkább a biztosabban hátoldalra kerülõ Dunántúlon. Az elõrejelzett hõmérsékletek (na meg az évszak) ismeretében persze valószínûtlen, hogy síkvidéken ez a hó érdemben megmaradjon. A Bakony, Alpokalja magasabb részei viszont fehérbe borulhatnak... és némileg kisebb eséllyel az Északi-középhegység magasabb részei is.

- Maga a hidegleszakadást létrehozó markáns ÉK-európai ciklon lesz annyira közel hozzánk (vagy válik annyira erõteljessé), hogy csapadékzónája kiterjedjen ránk. Ez esetben északkelet kaphatná a magasban a leghidegebb levegõt, és emellett a legtöbb csapadékot, kellõ intenzitás mellett pedig a csapadék síkvidéken is hóba válthatna. Ott persze legfeljebb átmenetileg, az éjjeli-reggeli órákban megmaradva... az Északi-középhegységben viszont indulhatna a síszezon. Enyhén szólva nem éppen mindennapos helyzet lenne, bár a 00 UTC-s ECMWF ilyesmit támogatott. Ez alapján készülhetett az OMSZ ma sokat emlegetett havazásos automata elõréje. Erre a helyzetre viszont jóindulattal is csak 10% esélyt adok.
#62156
Na jó, ennyit engedek meg most:
A klasszikus északi típusú blocking kialakulása valószínû a jövõ hétre.
Az atlanti-Ac keleti oldalán egyre biztosabb egy jövõ hét közepi hideg-leszakadás.
Ennek helyzete még kérdõjeles, így az ehhez kapcsolódó folyamatoké is.
Amennyiben ciklonális helyzet alakul ki, akkor a mediterrán ciklonokra jellemzõ alacsony függélyes hõfokkülönbség miatt igen alacsony hõmérsékletek alakulhatnak ki, nagy területen 5°C körüli csúccsal, ami október közepén igen ritka.
Ez esetben az esetleges csapadék a hegyeinkben hó lehet, a síkra azért még nem valószínûsítem, még látvány ügyében sem, esetleg éjszaka.

Amennyiben nem ciklonális a dolog, erõs éjszakai fagyoknak nézünk elébe.

A hétfõt azért mondtam, mert a hidegleszakadás helyzete már akkor körvonalazható, az szabja meg a köré csoportosuló folyamatoka, azok addig csak kicsi lehetõségek.

Egy tetszik biztosnak, a jövõ hét környékének átlagához képest igen hûvös idõjárása.
#62155
Akkor nem ideírom majd.
#62154
Most értem haza, nagyon fáradt vagyok, csak a fáklyát néztem Link Ebben a futásban igencsak összehaverkodtak a tagok. A 2 méteres Tmax bizony jövõhéten néhány napra akár 15-20°C-al elmaradhatnak a mai értékektõl. Reménykedve várom, hogy a modelleken prezentált csapadék is realizálódik, szurkolok az elsõ hópelyheknek! nevet Hajrá tél! hideg havazas
#62153
Talán nem csak én lennék mégis kíváncsi arra, hogy milyen esélyeket adsz a különbözõ felmerült verziókra... hiszen ha majd hétfõn körvonalazol, az már nem hosszútávú latolgatás lesz.
nevet
#62152
A jövõ heti idõjárást sokan taglalták már.
Egy biztos, a lehûlés.
A mértéke és a vele járó folyamatok még kérdõjelesek.
Ezeket majd elõször hétfõn tervezem körvonalazni.

Egy azonban máris párját ritkító, akármi is lesz, a ma 12órás fáklya, íme a pesti: Link
Csak a futásátlagot nézve a T850 a vasárnapi 11°C-ról jövõ hét szerdára -7°C-ig süllyed, ez három nap alatt 18fokos csökkenés, nem piskóta!
#62151
Reménykedjünk a kellemes kora õszi idõben... és spóroljunk a fûtéssel!
#62150
Nekem ez a verzió tetszik!nevet Ámen! Hál istennek nagyon nincs még lefutva, hogy mi is lesz végül jövõhéten.
#62149

Ebbõl nem nagyon lehet leszûrni, hogy októberhez képest tekintélyes-e a hidegsapka, én inkább az ellentétjére mutatnék rá:
Link
Link
Link
#62148
Igen, ott 6 óránként másban hisznek. kacsint
#62147
Van,aki azért hisz benne... (szakmabeli) [esõ]

Link

#62146
Azért azt ne feledjük, hogy az OMSZ automatikus kimenete az ECMWF-en alapszik, ez a modell pedig a mostani állás szerint tényleg megpendíti a síkvidéki hópelyhek (persze a 0°C feletti hõmérséklet miatt nem megmaradó hó) esélyét. Ahogy Ferri is utalt rá, érdemes megnézni a szlovák met. szolgálat honlapján az ECMWF futását a határközeli településekre: Link Pozsonytól Tiszacsernyõig mindenhová vegyes halmazállapotot ad a szerda-péntek közti idõszakra, kelet felé növekvõ mennyiségben.

Ennek is van ensemble verziója: Link - ami alapján úgy tûnik, nem is túl kiugró futásról van szó, az ensemble átlaga is csupán 1-2 fokkal ad magasabb T-ket. (Igaz, a halmazállapot épp ennyin múlhat.) 850 hPa-on az ECMWF szerint a -8°C-os izoterma is benéz ÉK-Magyarországra: Link

Utolsó észlelés

2025-07-18 09:32:57

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

20.5 °C

27002

RH: 71 | P: 1014.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.