Kérdések és válaszok
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
Szép az a felhõ, de hogy mi csinálta az már más kérdés. Gõzöm sincs milyen légköri jelenség okozhat ilyen formát.
hallott már valaki errõl a felhõtípusról (esetleg látott is)? Elég érdekes a keletkezési módja, a formájáról nem is beszélve:Link
A WS-2300 - as állomásról szeretnék minnél többet megtudni ( most alig ismerem ) fõként az adatátviteli rendszerérõl , a hatótávolságáról stb . Légyszives ha tudtok írjatok vissza errõl ( E- mail : [email protected] )
Vosztok: Az egyik orosz anarktiszi kutatóállomáson -89, 2°C, ha jól emlékszem 1983-ban.
Trendee: írj e-mail-t a:[email protected]ímre, és onnan meg fogod tudni a helyes jelszót!De még annyit, hogy arról a címrõl írj, ahonnan regszitráltál!
Ha nagy hó nem is, de nagy hideg várható végre, és mivel a csap.elõrejelzések(többek között) ezen télen lehangolóak, nem kizárt, bár ... !
Zombie, remélem egy dologról beszélünk. Ha az OMSZ fórumon az "esel" nick alatti bejegyzést észrevételezted, akkor ugyanarról. Erõsíts meg ebben, s írd meg, hogy konkrétan mivel egészítsem ki az ott leírtakat. tibi
Még 2003 decemberében közreadtam egy régi észlelésemet az OMSZ "Érdekes meteorológiai eseménnyel találkoztam" c. topicon, várva mások észrevételeit, magyarázatát. Eddig senki nem reagált rá. Talán ezen a fórumon...?
Gyerekek! Valaki mondja már el nekem, hogy a ún. hidegcsepp milyen helyzetben jön létre és mik a paraméterei?
A TROUGH meteorológiai kontextusban is fordítható egyszerûen a "teknõ" szóval is. Persze nem tudom, hogy az adott USAFE frontanalízis-térképen jelölt jelenségre is korrekt-e az elnevezés.
Dexion az nem roughm hanem TROUGH és azt jeleti a nagyszótár szerint, hogy "depressziós zóna, kis légnyomású csatorna/terület két anticiklon között"
Sziasztok!Link egy kérdés, hogy ezen a radarképen a lenti színek melletti számok mit takarnak?FAsnail
Sziasztok!Mit jelent az USAFE fronttérképein a ROUGH felirat?Másik kérdés: Az 500 hPA-s chartokon miért jelölik meg az 552-es vonalat? Milyen területeket választ el egymástól?
Sziasztok!Miért olyan érdekes az 552-es vonal az 500hPa-s chartokon, hogy vastaggal kell jelölni? Mit választ el?
Takipé! Mindkettõ egy rövid-hosszútávú elõrejelzési modell, mely a jelenlegi mért adatok betáplálásából készül,tehát a jelen mérési adatokból állít fel egy térképsorozatot, hogy mi várható. Elérheted az oldalamon a Link címen az Európa rovaton belül a modellek címszónál.
Bali köszi! Usrin-2 jót mondott egyébként mert 2 független kérdésem volt és az egyik tényleg egy IR képre vonatkozott.
Takipé! Amit tudok a GFS-rõl (nem sok de egy hozzám hasonló kezdõnek elég lehet) azt leírtam a Hó- és zivatarlesen c. topicban.
Usrin-2!Hát az austrocontrolos radar az egyáltalán nem infravörös felhõkép. A radarképrõl beszélünk. Négy darab látja be Ausztira teljes területét, s a Dunántúl jó részét is. Mivel ehhez pilótaigazolvány kell, csak úgy hozzáférhetõ. Csabu! Elegendõ hozzá. Csak be kell írnod az adatokat és már kapsz is egy e-mailt, hogy a pilótaigazoványt megerõsítésnek még faxold le és 1 napon belül megküldik, hogy mostantól használhatod.
Sziasztok!Kezdõ vagyok e téren, és érdekelne, hogy mi az a gfs, mag ngp. Ezzel dobálóztok az észlelési naplóban, hogy ezeken ez meg ez található. Ez milyen információs csatorna?
Bali!Szerinted egy nemzetközi könnyûrepülõ igazolvány (IPPI kártya - sárkányosok, siklóernyõsök nemzetközi igazolványa) elegendõ ehhez? Vagy ezt inkább az Austrocontrolltól kérdezzem?
Ja és köszönöm mindkettõtöknek a felhomályosítást!

CsAbU: a kép, amit kérdeztél, egy "közönséges" infravörös felhõkép, csak a különbözõ intenzitásokat nem fehérrel ill. szürkével, hanem színekkel jelzi. Egyébként (ha rosszul mondom, javítsatok ki) a felhõtakaró tetejének, ill. ha nincs felhõ, akkor a földfelszínnek a hõmérsékletét mutatja, erre vonatkozik a skála a kép alján. Ez elvileg a felhõ vastagságára utal, persze cirruszoknál félrevezetõ tud lenni...
Az austrocontrol radarképe a www.austrocontrol.at oldalon érhetõ el, de ehhez jelszót kell szerezned. A jelszóhoz pilótaigazolvány szükésges amit elküldve faxon kapsz cserébe egy jelszót ami után 10 percenként frissülõ radarképet kapsz.
Sziasztok! Nagyon láma vagyok! Ez a kép mit mutat pontosan, azon kívül hogy IR kép?Link lehet belõle következtetni, vagy csapadékintenzitásra, vagy mire?
KP, ha lehet még csatlakozni a jogosultakhoz, akkor én is szívesen szúrnék be néha képeket.
Köszi Horrorbaby! Szóval akkor nem zártak be, csak nem küldenek adatot semelyik olyan helyre, ahol a METARjukat korábban meg tudtam kukkantani

A "buli" folytatódik /Sztkirálysz. és Taszár esetében/ az viszont igaz, hogy gyakori hiányok elõfordulnak- de ezt már csak a buli után olvasod... 20órakor már jelentõsen csökken a felhõzet Veszprém felett...
A taszári és szentkirályszabadjai állomások METAR adatait már több mint 44 órája nem frissítették, az utolsó észlelések mindegyik állomásról 22:45 UTC-kör jöttek, vagyis közvetlenül az éjfél elõtti utolsó észlelések alkalmával.Lehet, hogy csak aggodalmaskodom, de a repülõtér bezárásokkal összhangban, nem lehet, hogy ezen állomások adatszolgáltatási 2004.01.01-tõl megszûntetésre kerülnek? Nem emlékszem rá ugyanis, hogy valaha is elmaradt volna az adatszolgáltatás ilyen hosszú idõre...