2024. december 02., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72082

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#459185)
#72081
December 25-27 közé lehet.  laza - ezt csak hangulatkeltésként írtam.

Ellentétben veled, én nem az épp aktuális "hangulat futásokra" ülök fel, s nem mások nyelvezetét ragozom újra.
Én a tendenciát figyelem. 
S nem fogadkozom konkrétan az indexekre, azok csak a modellek "sablon vázlatai". De ha tudod mi mi hozzávetőlegesen megállapítható mikor milyen idő várható avagy abból kifolyóan milyen 'akció centrumok' várhatóak körülbelül hol. Nem pedig felülni az épp aktuális vesszőfutásra/ modellre. 
Például: Mint a pár nappal ezelőtt mutogatott Svalbard szk. pardon Spitzbergák vagy Skandi Ac kezdeményt. Van aki már tényként kezelte.
Én már két napja írtam, hol sehol nem látszott, hogy "  0-ás NAO mellett is inkább Skandi Ciklon+Azori szk.-i Ac hidegöblitéssel."
Ennyit jelent az, hogy nem arra ülök fel amit mutat, hanem a tudásomra alapozok és olyan diploma munkákra amit Magyartölgy kolléga linkelt. Köszönöm, olvastam hasonlót. nevetEz is jó.

A fenti címben ejtett dátum, - hangulatkeltésétől eltekintve- már csak némi szakmaiságot amatőrként hozzátennék. Ezt az ünnep körüli öblítést, ami egyenlőre ugyfest azért jó 3 napja pedzik a modellek. 
Sorjában tehát:
Mivel nem klasszikus blockról van szó - egyenlőre -, igy a részletek elveszlik az igazság amivel éppen éppen játszadoznak a modellek. Ha klasszikus block lenne, már nyilván beírta volna valaki, hogy űrtávba jön a hideg.  laza
Nézzük csak az ŰRIDŐKET:
Mind három modell tulajdonképpen a terítői magasnyomású anticiklonról vagy leszakadó vagy erre felé benyúló kezdeménnyel számol. Félblockkal.
Nem éppen Azori szk.i kezdemény,de semmiképpen sem valami északi Ac
Ecm: Link
GEM: Ez már kicsit Azori(bb) lett. Link
GFS: A sokat szidott Géfées papó nyelvnyujtas Ő is látja: Link de ettől kusszább kép mellé ő későbbre teszi az időpontot. 
Link

A jelenlegi NAO: Link (kimentett kép) szintén nem egyértelmű.

Összegezve: Érik valami pont Karácsonyra,de lehet igazából kiforrnia magát, majd ünnep utánra, Szilveszter előttre fogja. Félblockszerű kimenetek sokasodtak meg arra az időszakra. A fenti térképek csak kiragadott példák, pusztán azon célt szolgálja,hogy az adott időpontra megsokasodtak a jelek arra, hogy esély nyílhat télies epizodra. Ez nem 100% csupán feltételezés. 
#72080
Ha már ennyire sokat foglalkoztok az indexekkel ezért gondolom ezt érdekesnek  találjátok:

 Link
#72079
Helyedben vártam volna a NAO-val egy 10 percet még lefrissül... laza
Link
Ez már inkább negatívba fut.A friss AO meg elképesztő süllyedésben van.

Link

Alakulunk.
#72078
Míg a NAO pozitív itt nem lesz érdemben semmi.

Hiába kacsázik a közelünkbe a hideg. December végéhez közeledve általában megszokott dolog, hogy az Északi-Sarki hideg bázis ekkora kiterjedést ér el. Természetes, dolgozik az a fél év éjszaka. 

S, hogy stílusomhoz hűen ragaszkodjak ködösítést helyett a száraz tények:
Az AO index negatívba való esésével, amibe számolnak a modellek, majd egy átmeneti 0 hoz közeli visszatáncolás lehet, amitől gyakorlatilag szétnyílik az "olló" (jelentősen megnő a bizonytalanság). 

Lentebb hozzászólókkal ellentétben nem Skandi és más északi Ac-k tenném voksomat, hanem újfent arra a "régi" dinamikára, ami  inkább a NAO hóvégi alább hagyásával párhuzamosan Skandi ciklon+Brit-Izlandi Ac formáját valószínűsíteném, de 0-ás NAO mellett is inkább Skandi Ciklon+Azori szk.-i Ac hidegöblitéssel.
Annak iránya már erősen kérdőjeles, hogy végül Nyugat-Európába landolna mélyen és megjátszhatna Magyarország ilyen beesési szög esetén egy mediterrán ciklont két ünnep közé.. nyelvnyujtas Vagy "telibe verős" hidegöblités, kezdetben eső, majd gyorsan folyó csapadék mellett némi hó.Esetleg hátoldalon klasszikus hózáporos összeáramlásokkal. (Fentebb, "Régi dinamikát" értsd: December elejei hidegöblitésünket.)
Odébb van ez még... ( Sejtem, hogy a karácsonyi készülődés kihozza az emberből a hóvárást. Még jobban mint eddig. )

Az AO negatívja magasnyomású hajlamot jelent az Északi-Sarkkör vidékei felett. PNA se túl egyértelmű. Szépen szór,de lesznek USA-ba is hidegöblitések. 

Igazság szerint itt semmi sincs lefutva. 
Néz ki valami  hó vége felé, de olyan üveggömb tartomány(240ó
#72077
Az ECM ENS-ben is látszanak erre utaló jelek (120h vs. 240h)
Link
Link

Ez csak abszolút tipp, de nem példa nélküli: lehet az enyhébb periódus két ünnep között, ill. szilveszterre fordulhatna alkalmass elrendeződés esetén hidegebbe.

Valamint, ez egy új megjelenítési mód, az ECM 46 naposból: Link 
22-e után a NAO+-os rezsim (kék) és a Skandináv blocking (piros) viaskodik egymással a többhetes ENS-ben. A 10 napnál mutogatott helyzetből, ha kifejlődne egy Skandináv blokk, az meg is indítaná felénk a hideget. De ez mind nagyon űrtáv, inkább még csak érdekesség. Viszont kíváncsi leszek, a holnap a met.hu-ra kikerülő többhetes anomáliára (az a ma éjféli ENS hosszabbításából készül): lehet a piros terület a térképen kifehéredik év végére térségünkben is, illetve megjelennek negatív anomáliás területek a  kétféle rezsim (NAO+/Skandi blokk) közel egyenlő előrejelzett  valószínűsége miatt.
#72076
Nos a kőkemény telet váróknak,azaz jómagamnak is felcsillant egy egy kis halvány "reményfolt".A negatív AO mellett most egyáltalán nem lep meg ami ECMWF-en látható.Már 48 óra múlva Svalbardtól északnyugatra megjelenik egy kis AC,mely úgy tűnik a továbbiakban egyre komolyabbá válhat és megindíthat egy komoly hidegmagot Európa irányába.Az Észak-Amerikai hidegdepó pedig nagy hanyattlás elé kényszerülhet,teljesen fel is sülhet,ha hihetünk az ECMWF-nek egy picit hosszabb távon nyelvnyujtasA NAO-nak kell még csiszolódni,bár a nullás már nem lenne rossz.
Jelenlegi hideg elrendeződés:
Link

Link
216 óra múlva

Link
Link

240 óránál a GEM sem aprózza el,1040-es Svalbardi magasnyomás,melynek peremén igen hideg levegő indulna útjára,bár a nálunk előoldalt okozó ciklon egyelőre megálljt paracsolna a hidegnek.

Link
Link

Önmagában itt még lenne egy csiga az óceanon,de itt már azokat a területeket nagyon megközelítheti a komoly hideg ahonnan egy jó felállással ide is el tudja jutni,vagy akár a mediterrán térségbe,de ez elég összetett nevet
#72075
Ez ott olyan, mint nekünk egy -10-es öblítés. vidám
#72074
Ha az indexek(AO,NAO,PNA) jelenlegi trendjét vesszük alapul, ami erősen feltételes(!), akkor a hónap második felére (15 -dike utánra) tolódhat a következő érdemi hidegöblités. Addig marad a zónázás.
Szlogenem erre a dillemára: "Az időjárás a műsor változtatás jogát mindig fenntartja." laza
#72073
Amikor belinkeltem,akkor éppen az USA nagy részét beterítette a térképen a sarkköri fagyos levegő.Azóta északkeletebbre jelzi,de ott van most is 384 óránál is,meg előtte december 10 körül is,stb.,miközben Európában-Közép-Európában csak a nagy semmi lesz,a lagymatag enyheség.Ezt jelzi már futások óta.Úgy tűnik,rossz félzonális,zonális áramlások lesznek nálunk a következő időszakban.
Link Link  Link Link Link
#72072
Valóban kinéz egy pofás hidegbetörés az USA ÉK részére,, de azért messze nem olyan extrém és tartós mint amikor ott volt a sarkkör náluk. Ez egy ottani fáklya:

beillesztett kép

#72071
Még mindig ott van "C" tervnek a napfolt minimum. :-))
#72070
Nem tudom ki nézegeti, de nekem úgy tűnik, mintha az SSW kezdene kifulladni.  180 óránál még ott figyel a -20 C fok Link aztán 384 óránál már csak -30 C fok.  Link egyértelmű a tendencia, hogy az SSW kezd elgyengülni legalábbis a GFS előrejelzése alapján. Amennyire tudom az SSW előrejelzés elég pontos a normál troposzférikus adatokhoz képest, szóval lehet, hogy ennek is búcsút mondhatunk?
#72069
Sajnos mikor a hozzászólásom írtam,kicsit biztatóbbak voltak az indexek,de az erősebb szórás gyorsan megszűnt és inkább csak a nullás érték közelébe marad az.Sajnos egyelőre nem túl jók a kilátások,de bármilyen rossz makroképből van kiút akár 8-10 nap alatt is.Tartós zonalitásra én semmiképp sem számítok,sőt kizárnám a paklibőlnevet
#72068
Ja,tényleg,az SSW ! Jó,hogy eszembe juttattad. Annak a hatására létrejövő hideghullámban még valóban lehet bízni.
#72067
Ohh van még itt remény. nevet Ne temesd még.
December hó végére elvileg vagy épp januárra befuthat ez a SSW ha létre jön....  Az meg bele bonyolíthat a dolgokba.
Figyelni kell a trendet.
Legközelebb csak dec.10 tűnik regionálisan téliesnek, ha bejön. 
#72066
Nahát,csak nem megint Észak-Amerikában fog forgolódni újra és újra az északi-sarki hidegmag?  Rossz dezsávü érzés fogott el,mikor a link-re kattintottam. Pedig könnyen lehet,hogy úgy lesz,384 óránál is Kanada és az USA fölött terpeszkedik a böhöm nagy hidegtömb.Link E-közben Európában: 
Link
#72065
Hogy ne, csak úgy kilőttek a magasba. ÉS mivel az indexek is modellekből dolgoznak, amit más platfromokon nézünk futásról futásra, természetesen látszik december 10.-re az AO,NAO esése,de önmagában epizodszerű öblitési esélyen túl; túl sok sokat nem jelent. 
Siralmas ránézni. Zonának áll a fáma. szomoruA korábban írt " 19/11/23 22:37" bejegyzésemet lentebb ugye követte az 1 variáció, s történt meg a sarkvidéki hidegöblités. "Nem tudom mikor volt utoljára jobbára Skandi alacsony nyomás DNY-Európai magasnyomással karöltve, ami hozzánk menetrendszerű északnyugati frontokat, martim óceáni löttyöt hozhat. Legalább télies, akár igazi téli időt hordozva egyes esetekben. - ez a szituk leghavasabb része. "   - és bejött. nevet 
Élvezzük is varázsát(jelenleg még),de már váltott a cirkuláció (odakint az óceánon) és most 2.-es fázist kezdjük élni.Amit itthon a hét legvégén tapasztalunk meg majd.
És itt ki is fújt a téma. 

A modelleken se várható érdemi változás. Mivel az AO a polárfront aktivitással van kapcsolatban és az épp a maximumát éli(+) , ahhoz  /, hogy szétszakadjon a ménes/ várnunk kell. - Ménes értsd: hidegmagra gondolok.
Ráadásul a NAO december 10-ére kevésbé esik lejjebb mint az AO. S mivel az utóbbi elég nagy területet lefed, koránt sem egyértelmű ha negatív pont hozzánk landol a hideg. Ékes kiragadott példa itt is van. Érzékeltetés gyanánt: 192óra USA: Link Az AO önmagában nem jelzés értékű.
#72064
Az indexek már elkezdtek nevet
#72063
A CFS levette a pirosat decemberre kiváncsi vagyok az indexek mikor kapcsolnak és kezdenek el lefelé tendálni. laza
#72062
Átmenetileg...Legalább is az én véleményem alapján elég rövidke életet futhat be az átmanati északi zonalitás kép.Olykor van hogy a GFS amit többször előszed nagyon űrtávban az 200-240 órához közeledve már megjelenik egy-két másik modellen is.Ha ez megtörténik és nem az első alkalommal akkor ott valami sántít.Nekem elsősorban a mai AO index elég tetszetős.
Link 
Hajlam a sarkvidéki anticiklonosodásra+GFS,jegyezzük meg roppant távoli időben,de abból gyártana egy Skandi AC-t amilyen folyamat hasonlóképp már a mai ECMWF-en is ott szerepel.Itt egyelőre a távolság miatt nem a konkrét makrokép a lényeg hanen az esély a sarkvidék,illetve Észak-Skandinávia magasabb légnyomására.
Link

Link

Link
Link

Összetéve nem lepődnék meg rajta,ha a jövő héten akár egy komolyabb téli fordulat is feltűnne a hosszútávú modellfutásokon.
#72061
Pedig minden jel arra utal (egyenlőre), hogy a kezdeti "hurrá jön a tél" után "jaj megy a tél" valószínű. 
Egyenlőre az AO index rendületlenül tartják + fordulását, ami alacsony nyomású hajlamot feltételez a Sarkvidék felett, s ráadásul ha az aktuális modell futásoknak "felülök", a NAO index pozitívba ( + ) való fordulását is megerősítik a modellek. Az, hogy űridőben te láttál a GFS-en északi zonázás képből egy átmeneti óceáni Ac-t felépülni és némi epizodszerű blokkot az épp aktuális futás eredménye. ( Kimentett verzió: Link ) Ráadásul még ha trendszerű lenne 240 óra felett van, tehát felesleges vele foglalkozni. Az AO index azaz Artikus Oszcilláció a polárfronti ciklonaktivitással van kapcsolatban. 
A szakirodalomban az index negatív fázisa esetén a poláris területeken magasabb a légnyomás, míg pozitív fázis esetén alacsonyabb. 
Az utolsó mondatod meg túlzó.  laza Kibeszél itt trópusi  mélységű ciklonokról. Itt azért más feltételek vannak. Én nem írtam 975 alatti vihar ciklonokról egy szót sem. Csak azt, hogy úgy áll a szitu epizodszerű lesz a tél kóstoló,de a folytatásban van némi remény, hogy skandi alacsony nyomású teknő vs Azori szk.i vagy Dny-Eu. Ac és időnként északnyugati hidegöblitések két zonás fázis közt. 
Persze, ha nagyon kötekedni akarok magammal. nyelvnyujtas Akkor a "jaj megy a tél" se lesz annyira vészes. Lehet átmeneti köd hajlam valamint a magasban a T.-ék se épp lesznek magason átlagon felül. Átlag körüli értékek, kicsivel felette. Képlékeny még. De +AO mellé 0-ás NAO mellett (sokkal!) jobb lenne, igy több lenne a blocking esély Skandi teknővel. A mostani kimenetek épp aktuális hangulatváltozásaira meg nem érdemes jegyet venni. Tendencia alapon kell ezt vizsgálni, érzelmektől mentesen. Igy az ember nem lesz elfogult. Pedig szeretem a telet. 
#72060
Azért azt vegyük figyelembe hogy tud egyszerre kemény tél lenni nálunk úgy hogy Izland környékén vagy attól délre délnyugatra ciklonok pörögnek...ECMWF és GFS-en egyaránt érdekes hogy meglehetősen délre kezd terjeszkedni egy hidegmag és már Skandináviát is nagyon hideg levegő árasztaná el az időszak végén.Természetesen űridő,de nagyon jó helyen készülődik és erősödik a "mi"hidegmagunk.Van mikor a ciklonok képtelenek elbánni a hidegmag adta magasnyomású és kontinentális adottságokkal és győzedelmeskedni tud.Jelenleg ha picit is de egy újabb hidegleszakadás felé mozdultak a modellek,persze űridőben...A pozitív AO nem feltétlen a 940-950 hepás ciklonokra utal.
#72059
1.-es variációnál tartunk. nevet
Valamint "..tulajdonképpen enyhe télnek áll a zászló, de legjobb esetben is átlagosnak, s van némi esély rá, hogy csapadékosan teljen." - hogy magamat idézzem. nyelvnyujtas

A jelenlegi helyet, az indexek tekintetében eldőlni látszik pedig közel sincs lefutva a jövő hónap első dekádja. A hónap első napjaiban a (-) mínuszból, markáns +AO miatt rendre egy Skandináv alacsony nyomású teknő alakulhat ki. Vele ellentétesen pedig az Azori szk. vagy kissé Dny-Eu.-i Ac magasnyomás lesz ellenpólusa. 

Közép- Európai hideg öblítések szempontjából jó jel, hogy jelenleg a PNA index valószínűleg marad 0 vagy kicsivel negatívba is érdemben, eltekintve 1-2 hideg öblítéstől nem szakad csőstül amerikaiakra az Északi - Sark. 
Emiatt további utánpótlásra lehet számítani Grönland északkeleti partjai mentén dél felé lefűződő további hideg öblítésekre.

Hogy az további alapon mire lesz elég, majd meglássuk. A tendencia, az az, hogy most "megkóstol minket a tél". A folytatás most kezd körvonalazódni. De a +NAO nem épp jó omen.szomoru Ha maradna 0 közeli értéknél, jó mázlival ténylegesen északnyugati frontos hol félblokkos, hol északi zónázás, hol újra blockos epizodok váltanák egymást. Hazánkban pedig igazi télies változékony időjárást okozva, csapadékkal. 
#72058
A hétvégén beinduló, majd a jövő hét elejére kiteljesedő gerincesedés illetve anticiklon kialakulása az óceánon jól nyomon követhető ha a jet magasságában a meridionális szélkomponenst nézzük.  Gyakorlatilag downstream developement-ek egymásutánja jellemzi a helyzetet, vagyis Rossby-hullámok csoportja halad végig nyugat-keleti irányban (teknő fejlődik, majd előtte gerinc, előtte újabb teknő...)  Időbeli fejlődésük a pirossal jelölt déli szelek, és a kékkel jelölt északias szelek egymás utáni átlós lefutásban rajzolódik ki (lila vonallal jelőlve): Link
Ehhez kapcsolódnak a délre lenyúló teknők, előbb Észak-Amerika nyugati partjainál Link , majd a keleti partoknál Link
Végül pedig kifejlődik az Atlanti-óceán felett a gerinc, Európába pedig lenyúlik a soron következő teknő, ami a medivel együtt hozhat izgalmasabb időjárást: Link
Azonban az anticiklon viszonylag gyorsan rákenődik a kontinens nyugati felére, Grönland-Izland térségében elszabadul a ciklontevékenység, az AO meredeken kilő pozitív irányba, illetve a NAO is követi a ciklontevékenység okán. Link Link
A GFS OP azért félblokkra hajazó helyzetet tart, majd űrtávban, jóval 240 óra felett ismét átviszi  átmenetileg teljes blokkba a helyzetet, és ezzel együtt a Grönland környéki, illetve attól keletre jelzett hidegmagból kiszakadva ( Link ) ismét egy hidegöblítés érheti el Európát. Összességében egy eléggé dinamikus időjárási helyzet képe kezd kirajzolódni hosszabb távon, amiben azért belefér a helyzet átmeneti blokkba fordulásával a hidegöblítések is. 

Az SSW kérdésköre is előkerült, egyelőre nagyon képlékeny az egész. A GFS OP, és az ENS nagyon széttart sztratoszféra ügyben, egyelőre úgy tűnik (főleg az OP szerint), hogy a december első dekádjában várható fenti melegedés minor warming szinten megáll, néha ugyan az ENS tagjai elszabadulnak komolyabb helyzet irányába. Vagyis nem dőlt el még a dolog. Viszont belátható időn belül december elején az AO pozitív fázisa fog dominálni a troposzférában és az alsó sztratoszférában.
 
#72057
Bocsánat a tippért,  de elindult a NAO  lefelé, én a tangensét figyelem: lehet,  hogy egy héten belül ránk tekeredik egy nagyobb ciklon. Abból előoldalt is kaphatunk, de ha meredekebb lesz a NAO negatívba fordulása, jön utána hátoldal és hozhat  hideg-öblítést. (Ti biztosan szebben mondjátok el).
#72056
Ohh ez lemaradt. 
Ha netán elmaradna a +AO-ba fordulás, amit kétlenék, de javítsatok ki ha tévedek. szegyenlosMivel tudomásom szerint az örvény odafent MÉG erősödik, tehát a magok jobban összezárnak alacsonyabb magasságokban is(500,700,850), ez az AO indexen ugy csapódik le, hogy átvált ciklonosba + (pozitív) fázisba. De ha még is - (negatívba) bőven a pincében maradna, akkor értelemszerűen újabb esélylatolgatás következik, amiből inkább havasabb verziókat bújhatjuk majd.. nem pedig annak lightos esélyét ami mostanság kezd feléledni. nevet
#72055
Alakul ez.
Extra hosszútávon pedig, ami belebonyolít a dolgokba az év végére esedékes SSW már ha lesz és ha lesz akkor december második felére vagy januárra esik-e majd.
Ettől eltekintve enyhe télre áll a zászló. SSW se törvényszerű, hogy nálunk lesz hó, lehet Amerikára szakad.Szóval ez a jelenlegi várakozás igazi ne semmi fog meg jól szitu. Ami meg most körvonalazódik, ahogy elnézem, próbálkozásnak jó lesz,de túl korai megmondani.
Kicsit csúszik is, hó vége helyett, de hónap forduló után csak bejön. nevet (Még rendesen örülök a makrocirkulációnak, még ha most úgy fest, hogy nem teljesen telibe kap minket a hidegöblités.)
Az modelleket elnézve a következő a helyzet: Nem igazán tudnak mit kezdeni a kialakuló "új renddel".
3 variáción zizeg a léc. laza

1. Ha az indexek tagjain át nézzük, akkor a kezdeti hidegöblitést követően(-AO)Európára nézve december első napjaiban + AO váltja, ami alacsony nyomást feltételez az Északi - Sarkvidéken míg tőle délebbre magast, korrelációs területein.Mivel az indexek fedik egymást fenn áll az esélye egy továbbra is - (mínuszos) NAO nak. Ha ez igy lesz, akkor marad az AC hajlam az óceánon és "rég nem látott" makrócirkulációs képeket láthatunk majd az időjárástól. nevet Nem tudom mikor volt utoljára jobbára Skandi alacsony nyomás DNY-Európai magasnyomással karöltve, ami hozzánk menetrendszerű északnyugati frontokat, martim óceáni löttyöt hozhat. Legalább télies, akár igazi téli időt hordozva egyes esetekben. - ez a szituk leghavasabb része. 

2. A másik a +AO esetén + NAO. Mondom sem kell vonalzós zonalitás. Vagy újra rekord döntögető enyhesség vagy mázli esetén AC, köd hajlam és társai a maga kellékeivel. 

3. Az igazi kevert kombó! Ennek is az alapja, ha teszem fel +AO lesz mivel a poláris örvény a maximumát éli, tehát: +AO 0-ás NAO átlag közeli értékkel. Ez lehet gyakorlatilag "minden" a tarsolyban. +AO miatt inkább északi zonázás, félblock kimenetek nagyra nőt Azori AC által, valamint az is, hogy +AO esetén belső Ázsiában jó megtermett giga AC alakul ki(általában), aminek legnyugatibb vége belóghat Kelet-Európába. Itt lehetne arról leszakadó Skandi magasnyomás is,de gyakorlatilag ugy fest igazi kevert verziók lazán kifuthatnak belőle. Bármilyen kép előfordulhat.

Amennyiben viszont visszazuhanunk SSW miatt, a leendő nem 100% valószínűséggel létre jövő +AO-ról negatív-ba újra kezdődhet a "táki-jáki" függően attól hogy a PNA index + vagy - -ba van e és nem zavar-e az Északi-Sark irányából újabb nagy adag hideget Amerikára. 


SSW-ről pedig. Ha az örvény a hirtelen melegedéstől szétszakad nem igazán 100% , hogy jól jövünk ki a szituból. Elsőre a modelleken lesz látható, amiből az indexek dolgoznak.
Sajnos pont az látom, hogy kezd a helyzet borúsabb lenni. +AO nem épp jó omen pont decemberre. Főleg hogy ezt kötelező magasnyomás követi általában Szibériában. Tehát, ha megsaccoljuk nyilván ha két fele esik az örvény(ha tényleg bekövetkezik magas a SSW akkor) valamikor év vége felé nyilván hogy az egyik darab ott lesz.

És másik? :-O - és ez a jó kérdés. 
Valószínű, hogy sok függ majd a PNA indextől hogy Amerikára tud sarki hideget húzni Alaszka irányából vagy Kanada nyugati fele felől, a sarkvidékről vagy sem. Vagy vissza áll negatívba és akkor csak a kanadai mag tudna arra "kapálozni" de a másik örvény maga Grönland északi, északkeleti vidékei felett csoportosulna amiből esély nyílna Európára nézve rendszeres északnyugati hideg öblítéseknek. 
Ez persze, már az is feltételezné, hogy tulajdonképpen enyhe télnek áll a zászló, de legjobb esetben is átlagosnak, s van némi esély rá, hogy csapadékosan teljen. Az hogy ez mennyire lesz havas vagy esős, majd az adott ciklontól/anticiklontól függ mekkora mennyiségű hideget tud leszipkázni az adott hidegmagból. 
#72054
Link
Elsősorban ezzel a "jelenleg" szép NAO indexxel kezdeném.A modelleken megjelent,alkalmak adtán erősebb lehűlés jelei nyilván nem véletlenek,hiszen úgy tűnik kissé elcsendesūlhet,vagy legalább is átmenetileg meggyengülhet a ciklontevékenység az óceánon a hónap legvégén,illetve december elején.Érdekes hogy tartósabban mutogatja a GFS a melegedést a Sztratoszférában és ahogy közeledik az időpont,úgy jelentek meg a makrováltás lehetőségei.

Az AO nagyon bizonytalan egyelőre ebből nehéz lenne következtetni,de a modellek hosszútávon is az északi ciklontevékenységet részesítenék előnyben,ami nem feltétlen jó,maximum a mélyebb Skandináv teknőnek,mely jó esetben szép medi genezissel járhat egy Brit vagy Atlanti blokk kíséretében.

GFS már űridőben bedobott egy-két ilyen magaslabdát,de ezek egyelőre nem vehetők komolyan.

Az én véleményem az hogy november utolsó napjaibaban/december elején a tél egyre délebbre veti meg a lábát.Észak-Európát terebélyes mennyiségű hideg levegő érheti el,mely aztán az Atlanti-óceán felett létrejövő magasabb légnyomás és a Skandináv ciklonok közös áramlási rendszerében jó eséllyel hazánkat is érintheti.Természetesen benne van a pakliban egy mediterrán ciklon lefűződés is=medes hidegbetörés esélye,akár érintőleges havazásokkal,majd ránk húzódó magasnyomással,hidegpárnával,de ezt egyelőre modell még nem támogatja nevetNagyon űridőben van a leendő lehűlés is,nemhogy az azt követő időszak,de jó esély nyílik egy Mikulás előtti bizonytalan mértékű lehűlésre.
#72053
Egy fontos mozzanatot még nem említettem: a jelenleg "rossz helyen" lévő K-Eu-i magasnyomás fokozatos visszahúzódását, leépülését, ami lehetőséget teremt az Ék-Eu-i ciklonális hidegelárasztásoknak.
#72052
Ami talán már elég valószínűnek tűnik (és reméljük nem változik) laza, hogy december hó elejétől, azaz a meteorológiai tél kezdetétől, egy elég határozott lehűlési folyamat következhet be Észak-Közép-Kelet -Európa nagy részén. Grönland felett elég stabil és egyre magasabb nyomású anticiklon terebélyesedhet ki, mely a ciklonokat részben délebbre terelheti, hagyva a lábasabb hideg kiterjeszkedését Európa keleti térségében, illetve összekapcsolódva a délről felnyúló magasnyomású zónával akár blocking helyzetet is eredményezhet majd. Kérdés persze, hogy ez utóbbi állapot kialakul-e, és ha igen, mennyire lesz tartós? Én személy szerint bízom abban, már csak statisztikai alapon is, hogy előbb-utóbb lesz itt nálunk is keményebb Tél-támadás. Annyira el van már könyvelve sokféle fórum oldaláról is, hogy az előttünk álló telet jobb, ha már előre el is temetjük, hogy egy keményebb "fricska" igazán ránk férne már Tél Tábornok részéről...hideghavazas
#72051
Munkálkodik is. Érik is a SSW. - de míg az ki nem fut, abból kell "gazdálkodnunk" amink van.

- És mink van? - jönne a kérdés jogosan.  laza
A korábbi bejegyzésemben taglaltaknak megfelelően, ténylegesen tiszteletét teszi a Kara - tenger fölé érkező anticiklon, ami érdemi szibériai és sarkvidéki hideget indít(ana) Európa irányába. Csak, hogy a jó öreg Ac-nk nem áll meg itt, hanem az eddigi meleg Nyugat-Szibériai és Kelet-Európai hatalmas anticiklon helyét veszi át, ezúttal nem meleg levegővel töltve,hanem hideggel. ( Áthelyeződési okai: valószínűleg +NAO index masszív déli enyhe léghullámok valamint közös áramlási rendszerében egy sekély ciklon Közép-Szibériában.)
Bezzeg a Kelet-Európai síkságon laza 0 és -5 fokos 850-es tartomány lesz a meghatározó, ami csalóka mert bizony ez "szibériai lábas fajta", ezért az alsó pár száz méter hidegebbnek ígérkezik majd mint, ami felül van. Nyitva marad tán a kérdés, nem teszi e tiszteletét nálunk a Kárpátokon átbukva 925-ön. - nos a jelenlegi számítások szerint nem. 

Ráadásul a fenti légkörzés SSW-hez 'készülődik', mindeközben a gyengülő poláris örvény maximumát "éli".
Hideg magok javarészt a szokásos Kelet-Szibériában valamint az Északi - Sarkkörön belül helyezkednek el.

Öröm az űrömben, hogy a időjárás részéről, a még lehetetlennek ígérkező helyzetből is van "puska ami csőre van töltve" Észak-Európára. vidám Még pedig egy némi szünet után Grönland ék-i partjai fölé a sarki ciklonok rendre odarángatják majd a markáns hideget. ( Szakiknak +PNA index.) E fajta Grönlandi--tenger környéki hideg mag felhalmozódás estén, tehát egy egy ciklon hátoldalán adva van az esély Skandinávia felé lefűződő hidegöblitésre.-amivel a modellek is rendre "eljátszanak" a szituval.
A végső hidegöblitéshez az atlanti ciklontevékenység alább hagyása kellene tartósan -(negatívba) eső NAO-val mert igy megnyílna a hajlam magasnyomás létrejöttére Brit szk. térségben vagy valami duóra vagy tiróra futná "szokásos" Brit-Izland-Skandi háromszögben. 
Igy a kezdeti Ék-i hidegmag közeledését követően, másik irányból próbálkozhatna a "tél". nevet

Ráadásul ebből utóbbira nagyobb esély mutatkozik, mivel Usa-ban csak a kanadai magból adnak 'lightos' hidegöblitéseket, míg Alaszka irányából(+PNA miatt) nem igen érkezik hidegöblités. Tehát a - AO index leszakadási hajlama most nem Amerikára lóg ki,hanem felénk. A +NAO-nak kellene már végre "bedöglödnie",de azt most más (trópusi) szelek hajtják,amit nem részletezek.

Legyen annyi elég, hogy még a SSW előtt, amit amúgy is december végére meg januárra mondanak(ha lesz), lesz lefűződés előtte, ami jó eséllyel Európára indul majd el. Azon áll vagy bukik a dolog hogy a NAO mikor döglik be és vált mínuszba avagy az atlanti ciklon tevékenység mikor vesz fel szelídebb formát és teret enged a magasnyomás kialakulásának a fent említett hármas térségében. Az hogy aztán végül nálunk landol -e a hideg teljesen nem tudom garantálni, mert szigorúan Európára nézem mindezt. ( Az ördög a részletekben van. )
Főleg olyanokban hogy hiába pl. a - NAO index ha magasnyomás marad ÉK.Eu.ban olyan szerencsétlen kp. esetén hogy a hideg elhúz északra, míg az atlanti ciklonok kényszerpályára kerülve becsúsznak Dny.Eu.-ba mi meg kapjuk a dk-i előoldalt. 
Itt két dolgot érdemes figyelni:
1. mikor csökken az alacsony nyomásra való hajlam Dny-Eu.-ban és vált magasnyomásba, ami felveti átmeneti zonázás esélyét, ami tartósan mélyen negatív (-)AO index miatt újabb blockingra, meridionális áramlásra nyílik majd esély Európában.
2. NAO index negatívba való fordulása, atlanti ciklontevékenység alább hagyásával. Mert ha még marad is az alacsony nyomású hajlam a mediterrán térség középső és nyugati részén. Azori AC.-val félblockszerű kimenetek lehetnek Közép-Európa felé vagy Északi zonázás! vidámDe az utóbbit általában megint meridionális fázis követ, talán némi eséllyel most felénk szakadva le a hidegöblités nyelve.

Nekem maradt továbbra is hónap vége a voksom. Ha bukom, bukom. Tanulok belőle, mert ez a Kara - tengeri Ac is jól nézett ki korábban, ha marad volna a 'helyén' már várnánk a lábas hideget ék felől. nyelvnyujtas kacsint  
#72050
Persze, ezt csupán az alább említett hír okán írtam, kitekintésképpen. 
#72049
De nem csak SSW hatására alakulhat ki normális havas hideg télen. Nem tudom az előző télen decemberben és januárban mi volt a helyzet az SSW-vel,de az biztos,hogy itt nálunk a Viharsarokban szép nagy havak voltak,hófúvások is,és januárban hóra hó esett többször is,ami nem volt túl gyakori enyhén szólva az elmúlt években.
#72048
Elnézve az aktuális dinamikus elrendeződést és a sztratoszféra és a troposzféra nyomás- és/vagy hőmérséklet-alapú kölcsönhatásából kiindulva nem kizárt egy SSW, viszont ennek bekövetkezte akár február elejéig is eltarthat. A poláris vortex az elmúlt 40 év legerősebb állapotát mutatja, azaz egy gyengülés igazából el is várható. Aztán kérdés, hogy ha be is következik az SSW, akkor az ténylegesen is hat-e nálunk (volt már olyan, hogy nem), illetve, hogy a visszacsatolásból adódó troposzférikus hatás nálunk hoz-e telet, vagy egy félhullámmal keletebbre, vagy nyugatabbra. Azaz összességében lehet bizakodni, de nagyon ne éljük még bele magunkat, hiszen egy potenciálisan akár +60 napos időszakról beszélünk nyelvnyujtas
#72047
Mármint még idén?
#72046
Az OMSZ pedig egy ilyet osztott meg 1 órája facebookon. 

"GYENGÜL A POLÁRIS ÖRVÉNY - MÉG VAN REMÉNY A HAVAZÁSRAA Severe Weather Europe friss cikkében elemzi a poláris sztratoszférikus örvény aktuális állapotát. Ez az a magaslégköri örvény, amely télen nagy mértékben meghatározza, hogy enyhe, vagy inkább havas idő uralkodik nálunk.Jelenleg az örvény gyengülőben, szétesőben van, és a hosszú távú trendek is ezt a folyamatot erősítik - így van rá esély, hogy a hónap végére változzon a nagytérségi helyzet Európában, a hőmérséklet pedig bekússzon az átlag alá. Aki tehát hóra vágyik, a hónap vége felé már kezdhet reménykedni...Térképünk az északi félteke 500 hPa-os nyomási szintjének hőmérséklet-eloszlását mutatja a jövő hét közepére. Az itt analizálható légörvényeknek nagy szerepe van a poláris örvény gyengítésében. "
#72045

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#45463laza
#72044
Nos korábbi lehűlési tippemből(11.10-15-re) nem lett semmi. Bebuktam.
A csapadékos periódus továbbra is kitart.
---
Ettől eltekintve, ami a hosszútávot illeti az indexeken az AO továbbra is a pincészeti mélységek felé törekszik mélyen mínuszba, s az oly sokat emlegetett NAO index is, noha sokkal szerényebb formában,de 0 fok körüli értékre csökkenhet a hónap közepe tájától. Tehát az Északi-Hemiszfériában marad a lefűződési hajlam és a Norht Atlantic Oszcilláció is szerényebb formát ölthet. Mindezek csak szavak lennének, ha nem mutatkoznának finom előjelek az Északi félgömb hideg magjainak áthelyeződésében. 

Észak-Amerikába korán jött hideg öblítéseket követően, 120 órától fokozatos átalakulás megy végbe az Északi-Sarkon.
850 és 500hPalos szinteken is kivehető, hogy egy szokatlanul enyhe léghullám bepréselődése történik a Kelet-Szibériai-tenger térségében, ami egy magasnyomású anticiklon létrejöttét von maga után.
48 óránál:
Link 
(Szándékosan 850-es szinten linkeltem és szerkesztettem rá a M=anticiklont, mert 500-on elveszik az ember a részletekben.)

Önmagában ez "nem jelentős hír",de az igen, hogy ez az anticiklon központja a GFS-en 168 órától, míg az Ecm-en (sajnos még) űridőben 192 óra felett a Kara-tenger fölé helyeződik. 
168óra: 
Link
Ilyen jó szögben felépülő anticiklon központtal lassan,de 'biztosan' az Ázsiában lakozó hideg magra lassú, de tartós hatást fog gyakorolni, ami a térképeken űridőben látszik csak, hogy egyre közelebb kerülnek majd hozzánk a sarkvidéki légtömeg, ami a hónap második felében Észak-, Északkelet-Európába érkezhet. A jelenlegi Kelet-Európai 'óriás' Ac pedig fokozatosan leépül majd, az időszak első felében, tehát új légkörzési forma előjelei mutatkoznak majd a hónap második felét illetően.

Számomra ez a néhány "apró morzsa", még igen távoli JEL(!), egyenlőre csak az látszik borítékolhatónak, hogy amennyiben létrejön ez a mechanizmus az Északi-Sarkvidéken, akkor közelünkbe kerülhetnek a jelenleginél jóval hidegebb légtömegek. Amik még néhány napos csússzással ugyan,de felvetik egy hónap végi lehűlés eshetőségét. Láttunk már rá nem 1x nem 2x példát,hogy csak szépen lassan forrja ki magát egy-egy váltás, nem pedig gyökeresen megy végbe expressz sebességgel az Északi-Sark irányából. Én további tippem a mostani 10-15-ei buktát illetően hó vége maradt,annyi biztató jelet azért látom,hogy talán ezt már nem fogja a sarkvidéki hideg Közép-Európára nézve elbaltázni(mint lehetőséget). lazakacsint
#72043
A héten az Észak, Nyugat és Közép-Európa időjárását most meghatározó több középpontú ciklon lassan keletebbre helyeződik. Hatása azonban  egy ideig még érezhető marad térségünk időjárásában. Ugyanakkor a brit-izlandi térségben újabb ciklon képződik, amely délkelet felé mozog majd, középpontja a Brit-szk. érintésével péntekre a Genovai-öböl fölé kerül. Ekkor a Kárpát-medence ennek a ciklonnak az előoldali áramlásába kerül, de a számítások szerint a magasban jelentős melegedés nem következik be.
A kilátások napokra lebontva:

SZERDA (11. 06.):     Link     Link     Link
Nyugat felől csökken a felhőzet, majd változóan felhős idő lesz, északnyugaton kevesebb, délkeleten több felhővel. Emellett napsütés az országban mindenhol várható. Estétől aztán ismét sok felhő érkezik, előbb a Dunántúl majd a középső és a keleti országrész fölé. A reggeli és a délelőtti órákban a Duna vonalától keletre még előfordul gyenge eső, zápor, majd ez a csapadékzóna fokozatosan elhagyja kelet felé az ország területét. Délután átmenetileg már sehol sem kell esőre számítanunk. A nyugati, északnyugati szél kezdetben főleg északkeleten időnként megélénkül. Később délnyugatira fordul a szél, és mérséklődik. A Dunántúlon mindvégig gyenge marad a légmozgás. Kora reggelre 6-13 fokig hűl, és délnyugaton erősen bepárásodik a levegő. Ott helyenként köd képződik. Délutánra 13-17 fokig melegszik a levegő.

CSÜTÖRTÖK (11. 07.):     Link     Link     Link
Napközben nyugat, délnyugat felől csökken a felhőzet, délután már a legtöbb helyen közepesen felhős égre nézhetünk fel. Csak a keleti, északkeleti határvidéken maradhat késő délutánig erősen felhős az ég. Reggel, délelőtt és kora délután még többfelé lesz eső, zápor. A délután második felére azonban ez a csapadékzóna is kiszorul kelet felé az országból, estére mindenhol eláll az eső. A gyenge déli, délkeleti szél délnyugatira fordul, és elsősorban a Tiszántúlon megélénkül. Kora reggel 5-10 fokot mérhetünk, délután pedig 11-18 fokot. Délkeleten lesz a melegebb.

PÉNTEK (11. 08.):     Link     Link     Link
Az éjszaka eleinte derült vagy gyengén felhős lesz az ég. Majd éjféltől délkelet felől lassan növekedni kezd a felhőzet. Az ország tartósan derült, nagyobb részén hajnalra többfelé képződik köd. Napközben további felhőzet-növekedés valószínű.  Jobbára erősen felhős vagy borult időnk lesz, csak északnyugaton lehet kevesebb felhő. A Tiszántúlon többfelé fordul elő eső, másutt számottevő csapadék nem hullik. Napközben megélénkül a keleti szél. Kora reggelre 3-8 fokig csökken a hőmérséklet, Nyugat-Dunántúlon mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Napközben 12-16 fok lesz, ezúttal a csapadékos délkeleten az alacsonyabb értékekkel.

Távolabbi kilátások: 240 órán belül marad a csúszópályás felállás, ény-dk irányú pályán az óceánról a Mediterráneum felé mozgó ciklonokkal. Ezeknek az előoldala érint minket, emiatt változékony, viszonylag enyhe, időnként csapadékos időre van kilátás. 120 órától Észak-Európa felett megnő a légnyomás a jelen számítások szerint, és az így megerősödött AC előoldalán hideg légtömegek árasztják el a kontinens északkeleti, keleti részeit. Ezek a légtömegek azonban egyelőre nem szólnak bele térségünk időjárásának alakulásába.


#72042
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454096 - 2019-11-05 13:04:01)

23...nevet
#72041
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454094 - 2019-11-05 12:57:09)

Persze, lehet skippelni és azt kívánni is, hogy ne legyen igaz, miért is ne. De szerintem az sem lenne bölcsebb dolog, ha egy 288 óránál látott 990 hPa-ra mélyült mediterrán ciklontól, ami épp havazást várt totális hátoldallal bezsonganék, és azt kezdeném el orrba-szájba latolgatni, hogy 12-13 nap múlva hóba fullad az ország. nevet Abban sincs sok eszmefuttatás, de a hosszabb távú lehetőségek felvázolása között ez is ott van. Lehet én nyári üzemmódban élő ember, aki bár szereti azért a havas telet is, kevésbé vagyok szerethető a téli esélylatolgatások témában, attól még előszeretettel próbálom felvázolni, hogy mi az, ami még lehetőségként felmerül. Ha nem jön be, akkor sincs okom szégyellni magam. nevet Viszont tényleg voltak itt 7-10 napja olyan latolgatások, amik már telet, havat vizionáltak november ezen napjaira, pont november 5-re nézett ki egy ütős medi, hóval, széllel, erre itt ülök a 19 fokban és a déli határ már 22 fok körül jár nevet Attól még elolvasom a latolgatásokat, de ha Te így látod, csak nyugodtan.
#72040
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454088 - 2019-11-05 12:14:57)

Az már a gondolataim játéka volt, hiszen a hosszabb táv, a tél első fele bármit hozhat írhattam volna röviden ennyit is, de akkor talán nem állná helyét a latolgatás részleteit illetően.  A hosszabb táv egyelőre meridionális túlsúllyal vonulhat fel, ebben a déli-blocking, azaz nyugati teknő, kelet-európai AC szerepelhet, vagyis a ciklonok beragadása nyugatra, annak peremhullámai révén ugyan lehet csapadékos időszak is, ezt viszont nem tudni, hogy a gerinc vagy az alacsony izobárok lehetnek ránk túlzott hatással, mint pl. most a napokban. Jelzem, november közepe, utáni időszakban. A GFS friss 06Z pl. kelet-európai AC mellett tart ki, bár ez már nagyon november közepe körüli, utáni újabb lefűződő mag az Azori AC által képzett híd, teknő mélyülés következményeként kelet-európai magas nyomás képében.
A zonalitás a történetemben itt csak egy úttörőnek szerepelt, nyilván ha hullámzóbb formában mutatkozik meg a jet, az félzóna, félblokk képét is hozhatja, mint hibrid irányítású helyzetekét, és mint tudjuk, télen azért nem egy ritka vendég a zonális időszakok fellángolása, ami akár 2-3 heteket is kiiktathat igazi tél szempontjából.
Téltámadás jelei, ami hóval, komolyabb hideggel járhatna egyelőre kilátásban sincs. Az ember így a télre nézve a gondolataival játszhat inkább, tényleg a bármi alapon, de ha objektív hosszabb távú előrejelzéseket is alapul veszem, akkor értelemszerűen enyhe tél következhet, amit a tendencia csak megerősít, illetve a cirkulációs rezsim álláspontja, ami azért változhat a köztes téli intervallumot nézve. Annak ellenére, ahogyan írtam, havat jó eséllyel fogunk látni, azért 2006/2007 költőzi túlzással szinte hómentes tele az ország egy részén, nem mindennapinak számít.
#72039
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454087 - 2019-11-05 12:06:13)

A november tipikusan olyan hónap amikor a hőmérséklet a hónap elején még szokott 20 fok felé menni a hónap közepére kissé csökken a hónap végére pedig általában 5 fok szokott lenni. Igazából 20 és 25. között várható a tél első támadása de ez se törvényszerű ilyenkor néha már várható havazás is. Mėg december eleje is 3 és 8 fok között szokott alakulni. Csapadék szempontjából pedig a november csapadékos sokszor ilyenkor pótolja be a száraz hónapokat. Ez egy 50 éves átlag nem én találtam ki. Sajnálattal olvasok sok hozzászólást miszerint a november eddig átlagtól magasabb és hónak kellene már esnie. Most még ősz van. Nyáron se májusba jön be a kánikula hanem június közepe vagy július. Mindenesetre nekem most még átlagos novemberi idő van. 
#72038
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454084 - 2019-11-05 11:36:42)

""gyanítom, hogy a tél első fele nem fog túl sok izgalmat hozni". Ez így már nekem sok a végére"

Nekem az agyam már automatikusan skippeli az ilyeneket. Nemtom, talán a korral jár.... nevet
#72037
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454083 - 2019-11-05 11:33:5laza

Szeretem olvasni az elemzéseidet, beleértve a hosszútávú kitekintéseket is.

Ezúttal azonban a második bekezdésed kissé zavarosra sikeredett. Van benne déli blocking, zonalitás és mediterrán ciklonok lehetősége is. Gyakorlatilag a teljes étlapot felvonultatod, így ebből az eszmefuttatásból igazán érdemi információt nem lehet kiszűrni.  Majd a következtetésed: "gyanítom, hogy a tél első fele nem fog túl sok izgalmat hozni". Ez így már nekem sok a végére (főleg, mint TISZ tagnak).

Én a magam részéről annyiban maradnék, hogy a következő két hétben az átlagosnál enyhébb idő várható, előbb a csapadékos, majd a szárazabb fajtából.

Jelenleg meglehetősen hűvös idő van, +8 fok, folyamatos esővel.
#72036
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#454079 - 2019-11-05 11:08:42)

Ami a modelleket illeti, a folytatásban is az észak-atlanti ciklonok behatása alatt lehetünk. Ezzel változékony, többé-kevésbé, de csapadékos maradhat az időjárásunk. Az alacsony izobárok jelenléte, korrelál a ciklontevékenységgel. A GFS ilyen téren kilóg az op futást tekintve, ugyanis 200 óra felett kimélyülő nyugat-európai, hosszú hullámú teknőt számol, felettünk pedig gerinc alakulna ki, ennek hátoldalán a teknővel alkotott közös áramlásában, dél, délkelet felől szubtrópusi eredetű, meleg levegő érkezne a magasban.  Link Peremhelyzet lévén élénk délkeleti szél fújna többnyire, ami csökkentené ismét az inverzió kiterjedését és tartósságát, ezért több-kevesebb napsütés az ország szelesebbik részein lehetne, 300 óra körül a kánikula izoterma is megjelenik felettünk. Link Ez a tartósan szeles és napos időben ismét melegrekord gyanús.
Természetesen ez csak egy kimenet, változni fog az újabb futásokban, de az egyre biztosabb mindezek ellenére, hogy folytatódhat november 20-ig az átlagosnál enyhébb, eleinte zömében esős, nyákos idő, átmeneti kellemesebb, napos területekkel.

Ebben a felállásban ami a tél elsőre körvonalazódik cirkulációs rezsim a meridionalitás irányába hajlik, ami jelen esetben a déli-blocking képében nyilvánulhat meg, ez pedig afrikai eredetű levegőt szállíthat magával.  Ami fontos szempont, hogy az Atlanti-óceán pozitív anomáliás mivoltja, és a Kanada felett felhalmozódó arktikus légtömegek közti energiakülönbség a felerősödő jetnek 'táplálékforrás'. Ilyen esetben viszont mély ciklonmagok, nem ritkán viharciklonok alakulhatnak ki az óceánon, és fontos hangsúlyt fektetni arra, hogy a kanadai és eurázsiai hidegdepó relációs jele amennyiben Kanada felé mutat, az esetben a hidegmag déli peremén futó magassági futóáram is itt lehet a legerősebb, ez eredményeképpen a csigák a gyártósorról csak úgy pörögnek majd lefelé, és ha netán felszámolódhatna a blocking, akkor pedig zonalitás is felüthetné a fejét, tehát egyik kutya másik eb alapon, ugyanúgy lutri telünk lehetne, legalábbis a tél első felében nagy eséllyel. A blokk megmaradása legalább reményt adhat arra, hogy a telet várók örömére a déli-blokkot egy északias komponens váltsa és ha kialakul egy masszív hideg AC északkeleten, az orosz tábla környezetében, még jobb esetben Skandinávia felett, akkor az alácsúszások, mediterrán ciklongenezis révén hátoldali, közös északi áramlást, hidegbeáramlás lehetőségét produkálhatnák. Egyelőre ami a hidegmag álláspontját illeti azt már Joe meg is pedzette, a jelenlegi álláspont az elég csapnivaló, a folytatásban jöhet a szokásos jelleg, Észak-Amerika profitál a hidegbetörésekből, míg mi a Rossby-hullám 'pozitív' oldalán Afrika felől kapjuk az áramlatokat az óceáni ciklontevékenység előoldalán.
Gyanítom, hogy a tél első fele nem fog túl sok izgalmat hozni, természetesen valamennyi havat és hideget esélyes, hogy kapunk, ugyanis az enyhe telek is voltak már kifejezetten havasak. A blocking fennmaradása viszont mindenképp egy biztató jel lehet egy felettünk tartósan viharos, zonális áramlással szemben.

Középtávon csapadékos idő látszik enyheséggel, míg hosszabb távon lassan csökkenő csapadékhajlam, tartósan enyhe idővel, a köd ellenben itt már erősen benne van a pakliban egy gerinces, dinamikátlan helyzetben.


Ricsu1: én itt nem látom az átlagos hőmérsékleteket Link A napokban, főleg vasárnap még 20-23 fok is előfordult a Dunántúlon és tegnap is volt 20 fok a délkeleti tájakon és ebben a pillanatban is 15-20 fok között vagyunk az Alföldön, ami magasabb, mint a sokéves átlag.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 21:20:19

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

4.1 °C

00000

RH: 67 | P: 1019.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.