2025. július 22., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#15995
Ferri igen ha igy maradna az idöjárás,az hiába nyugodt csendes lenne,de egyre hidegebb idövel járna az egyre makacsabbul megmaradó köd miatt,ha viszont beindul végre a légkör és frontok jönnek mennek,az éjszakai lehülés mérséklödne,nappal akkor is 15-20 fok közötti hõmérsékletek lennének,szal én a zonalitásra szavazok nevet
#15994
Van igazad Cauchy, ám Ferri alapos helyzetértékelésének értékébõl semmit nem von le, jövõ héten tényleg átalakulóban lesz jó eséllyel Európa idõjári irányítottága, a fáklyák és spagettik is jelzik, amirõl Ferri írt most.
#15993
Biztos? Eddig a hosszútávú egy 1040-es anticiklont rakott észak-európára, most egy 980-as ciklont. Itt csak egy dolog a biztos: a biztos szó a legkevésbé használható kifejezés a hosszútávú elõrejelzésben. A legjobb az, hogy a "modell szerint ez látszik", vagy a "modell most ezt mutatja".
Közben eszembe jutott egy hasonlat a modellek elõrejelzése és az idõjárás kapcsolatáról. Ugye vannak oylanok, akik azt hiszik, hogy ha erõsen koncentrálnak valamiylen tárgyra elõttük akkor azt képesek lehetnek megmozdítani "akaraterõvel" (telekinézis, vagy mi) Ezzel van egy aprócska probléma: amikor én egy elõttem lévõ tárgyra koncentrálok, akkor nem a valóságban létezõ fizikai tárgyra koncentrálok, hanem a fizikai tárgy képére, ami az agyamban helyezkedik el. Ennek köze nincs a tárgy valódi atomjaihoz, hanem azokhoz a fotonokhoz, amik a tárgyról visszaverõdve a szemembe jutottak, és ott ingereket keltve, létrehozták a tárgy képét az agyamban. Valóságban amikor egy tárgyra koncentrálok, akkor is a saját agyamra koncentrálok. A modell is iylen: amikor létrhozza az elõrejelzést, az nincs se hatással az idõjárásra, se nem mondhatjuk, hogy ha megváltozik amodell, akkor az jobb elõrejelzés, vagy biztosabb, mint az elõzõ.
#15992
Egy biztos: jovo heten valtozas jon, alapvetoen atalakulnak az aramlasi viszonyok. Az eddig Europa jo reszet beborito Ac a jovo het kozepeig fokozatosan leepul es egy tobb kozeppontu ciklonrendszer veszi at az iranyitast. Ennek tengelyet a modellek egy resze dny-Ek palyara helyezi, ami ugyebar fenntartana az enyhe idot, habar valtozekonyabb kiadasban. Viszont az ecmwf makacsan kitart a zonalitas kialakulasa mellett, ami meg valtozekonyabb idot hozna, de meg ez sem "a" nagy lehules. Ha ez meg oktoberben egyaltalan bekovetkezik, erre leghamarabb oktober utolso heteben szamithatunk - a dolgok mostani allasa szerint. Az elottunk allo valtozekony periodusban ugyebar annyira megnovekszik a modellek szorodasa, hogy holnap mar meroben maskent festhet majd a kep.
#15991
Zöldvillám és a meleg blokkot lezáró vihar heves zivatar formájában jön majd tornádó szupercella ugye?? nevet
#15990
nyárvégi elõrejelzés (augusztus 30) eddig:

a szeptember elsõ fele kellemesen meleg lesz néha a déli területeken 30 fokot megközelítõ értékekkel, a második fele már hûvösebbnek ígérkezik - a szeptember második fele is kellemesen meleg, a szeptember vége nyárias volt.

október elején (5 én) jelentõs lehülés várható, korán megjelennek az elsõ fagyok.. Lehülés pontosan bejött, néhol idáig legfeljebb talajmenti fagy volt, hamar visszamelegedett, ezért az idõ valamivel melegebb maradt, mint vártam. fagyok lehetnek jövõ hét elején.
Október 2. harmadában erõteljes melegedési hullám várható.
A modellek alapján is most jó esély van rá.
A melegedési hullámot markáns hidegfront követi heves viharral kísérve. A modell még nem erõsíti meg egyértelmûen, de van olyan futás amely 850 -en 15 fokos lehülést is jelez!, ami ilyen távlatban elég ritka.
#15989
Tegnap még szépen együtt mozogtak a berlini görbék, de mára megbolondultak. 3-4 napig ez lesz most, majd visszaáll a korábbi elõrejelzés.
#15988
:-)
#15987
Ez igen!
A közelgõ tél hatását érezni rajtatok,illete a fórumon,nagyon helyes.
Modellt már nem nézek, mára beérem veletek.
#15986
Kár, hogy még addig van egy hét.
#15985
Ha bekövetkezik, amit a mostani GFS mutat, akkor jó kis ciklon/frontzóna fog kialakulni Európa felett, ide DNY felõl egy ideig még meleg fog áramlani, közben Skandinávia felõl már zúdul lefelé a hideg. Az elõoldalán talán még zivatarok is lehetnének.
#15984
A remény hal meg utoljáranevet Jó éjszakát!
#15983
Csak nehogy az legyen hogy eddig nem volt hajnaldó esni,most meg ha megered akkor sosem áll el...

Amugy jövö kedd reggel jelen állás szerint meglesz az elsõ fagyos éjszaka sikvidéken...
#15982
Persze, változhat, valószínû, változni is fog, én akkor is bizakodó vagyok.
#15981
10 nap nagyon hosszú idõ, addig még nagyon sok minden változhat.
#15980
22-e után biztató a helyzet, igaz addig még 10 nap van, de több modellfutás is bõséges csapadékot jelez akkortól! Bízzunk benne! :-)
#15979
Kíváncsi leszek mikor esik végre mérhetõ csapadék ebben a hónapban, a modelleket elnézve még egy darabig várni kell rá. Bízom benne hogy nem így lesz.
#15978
Pont ezaz: ha anticiklon kialakul, az kapcsolódik valamilyen fronthoz, hoszen a nyomásminimumok és nyomásmaximumok mindig szimmetrikusan helyezkednek el. Úgy, mint a sakktáblán a fekete és a fehér mezõk: minden ac-vel átlósan egy ac van, õket összeköti az anticiklonális nyereg, a másik átló mentén meg ciklonok helyezkednek el. A frontok mindig valami alacsonyabb nyomású teknõben vonulnak, legtöbbször ciklonhoz tartoznak, de pl erõteljesebb anticiklonok is kialakíthatnak frontszerû képzõdményeket. Érdekes, hogy az anticiklon peremén érkezõ hideg levegõ néha csak pár 100 méter vastag, sokszor meg a magasban tartozik hozzá egy magassági ciklon, hidegcseppel, amit a talajtérképeken észre sem veszünk, viszont nyáron kemény zivatarokat tud produkálni.
#15977
Cauchy!
Megfigyeltem hogy ha nagyon felszalad a meleg északra,utána nagyon rászakad a hideg,hogy anticiklon utján vagy front elõoldalán megy fel az tökmindegy...
#15976
Floo: nem a melegelárasztás indukálja a hidegleszakadást. A légtömegek mozgását a nyomásmezõ eloszlása határozza meg. A meleg azért megy oda, mert egy anticiklon és egy ciklon közös áramlási rendszere oda "hajtja". A hideg levegõ is ugyanezen okból tart ide. MInden attól függ, hogy hol és milyen nagyságú nyomáskülönbségek alakulnak ki.
#15975
Ez mind szép és jó Floo csak az a kérdés hogy a hideg lejön e idáig.Én örülnék ha jönne :-)
#15974
Nézzétek meg milyen meleg levegö árasztja el a magasban az északi országokat Skandináviát,ez elõjele egy jó kis hidegleszakadásnak,egy ideig tartja majd a meleg a hideget,oszt miko nem birja beszakad mint a tojáshéj...
#15973
Tudom hogy már többször ellett régebben magyarázva hogyan kell értelmezni a fáklyát. Mégis megkérnék valakit legyen szives emailben egy leírást küldeni! Elõre is köszönöm.
Amúgy nekem tetszett ez a nyugott idõ, sajnálom hogy vége lesz!
#15972
végülis nem írt hülyeséget mikes.szétnéztem egy pár helyen pl. itt is:Link talajmenti fagyok!
#15971
most olvastam mikes oldalán az eõrejelzést.hááát nemtudom mit higgyek. merész elõre! nevet Link
#15970
Legyünk együtt azok!
#15969
Hadd legyek én még kicsit kétkedõ.
#15968
Derick, azt hiszem megerõsítetted, amit korábban írtam. nevet
#15966
Köszi Derick!Ezek szerint a pakliban az is benne van, hogy az ország egyik felén már kora tél,máshol meg 12-15 fokok lesznek...Extrém eset,de ez sincs kizárva..Jó munkát Neked is és pontos elöréket!Üdv
#15964
Szia Derick!Szerinted-mint profi-tényleg izgalmas idöjárási helyzet alakul ki?Ezért bizonytalankodik az átlagnál jobban a GFS???
#15962
Való igaz...Hol "bedobja" a hideget(max.2-3 fok) hol kiveszi és "bead(11-14 fokokat..)Október végére...Maradjunk a 36 órásnál..Azt mindenki tudja)
#15961
Csak még valami nevet
Az OMSZ 7-én kiadott 30 naposa: Link
#15960
Ez pedig egyértelmû mediciklonra utal 19-25 között:
Róma: Link
#15959
Érdemes megnézni a Közép-Európai fáklyákat, egyértelmû jelei vannak a hidegbetörésnek, mégha oly" kusza is a kép.
Párizs: Link
Berlin: Link
stb.
Erõs mediciklon kell ahhoz, hogy ezt megállítsa, akkor viszont esni fog, mégpedig sokat.
#15958
Két napon túl értékelhetetlen a fáklya. Gyakorlatilag semmi sem látszik az azon túli idõjárásból.
#15957
Én sem hiszek,de szép lenne...Most megint más a GFS.......
#15956
ad/sziberia - pontosabb leszek: persze, hogy zonalis iranyitasnal a csapi gyorsan atvonul, hacsak nem hullamzo frontrol van szo. En a zord varianst abban az esetben varom,
ha a hideg a Foldkozi-tenger nyugati medencejeben letrehoz egy eros medi-ciklont, es az ek-i palyan vonulva hozhatja meg a sok csapit, szelet, ja meg persze hatoldalan a nedves huvos legtomeget. A gfs most mar (lasd 06-os futast is) kovetkezetesen beteszi a jovo heti mely eszaki ciklont, de hogy az ennek hatoldalan betoro hideg legtomeg milyen mertekben fogja nalunk ereztetni hatasat, az meg igencsak kerdeses (l. a szetfuto faklyat). Ugyanis az Iberiai-felszigettol
nyugatra egy masik ciklon viszont delrol nyomja fel a meleg levegot - szoval nagy meccs lehet ebbol :-)
#15955
Ez a következõ ciklon észak euban egyelõre elég durvának néz ki, mármint a változás elõjelei szempontjából
#15954
Én épp az ellenkezõjével számolok tartós zonális helyzet nélkül. ad 1. csak az ECMWF számol ezzel hosszú távon, ad 2. a fáklya alapján nem egy kiegyensúlyozott idõszak elé nézünk, azaz lesz 2-3 nap napos száraz AC-is hatás , majd egy HF, vagy mediterrán cikon. ilyen hektikus csapadékeloszlás nem szokott lenni zonális irányításnál. És a töréspont épp 15.-e után következhet be, na onnan válnak szét a görbék.
#15953
Én ebbe nem hiszek ! Valahogy nem illik a képbe.
#15952
Az uj ecmwf-et nezegettem, az csak 22-ig fut - mindenesetre ugy nez ki, hogy het elejen 1-2 napra valoban beszivarog a huvos levego (en tegnap meg az ellenkezojet allitottam, szorom is a hamut a fejemre), utana viszont az Ac eleg gyorsan leepul es jovo pentekre-szombatra zonalis helyzetnek nezhetunk elebe. Kulonben ha ennek egy massziv hidegadvekcio es az azt koveto medi-ciklon kepzodes lesz a folytatasa, Europa nagy reszenek idojarasa igen viharossa, csapadekossa es a kesobbiekben egyre huvosebbre is fordulhat, a hegyekben sok-sok hoval. Ez a forgatokonyv viszont meg annyira bizonytalan, hogy csak talalgatasokba bocsjtozhatunk. Viszont vegre veget erhet az 1,5 honapja tarto tomeny unalom a legkorben, s ennek nagyon orulok :-)
#15951
Vagyis mindenképp mediterrán ciklonos jön elõbb utóbb ?!
#15950
Minden attól függ hogy egy nyugati áramlás lesz jövö hét végétöl vagy pedig mediterrán ciklonos, ha elõbbi akkor azt valószinü egy mediterrán ciklonos fogja követni,mindenesetre mozgalmasnak néz ki a következö blokk...
#15949
Tudom messze van, de érdekes, hogy október végén meglesz az elsö havazás az Alpokalján. 28.-án nagyon durván...)Ugyis változik, de most szép...
#15948
Meghozhatja az elsõ fagyokat és 10-15 fokok lehetnek délután.
#15947
Floo. Igazad van, nem érthetted. Én az elõrejelzési verseny éjszakájára gondoltam.
#15946
Hát igen, most már több modell alapján lehet valószínûsíteni, hogy 15.-tõl kisebb lehûlés jön az AC keleti peremén hideg levegõ szivárog (a magassági T ne vágjon át senkit, hiszen még október van, 14-19 fokok várhatók nappal). Ja a fax 16.-ra a kárpátok külsõ részére már hózáporokat jelez. Utána aztán benne van a dologban egy átmeneti 1-2 napos felmelegedés, majd ezt követõen egy óriási ciklon hidegfrontja skandináviától északra lezúdulhat európára. Persze ez még egy távolabbi elmosódott verzió.

Utolsó észlelés

2025-07-22 12:00:13

Nyíregyháza

26.1 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.