2024. december 02., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71982
A következő pár napban kezdetben múlékony nyugati légpálya alakul ki nagyjából az 50. szélességi kör mentén. A nyugatias légáramlásnak megfelelően az izotermák is zonális elrendeződést mutatnak, a Kárpát-medence térsége a déli meleg, és az északi kissé hűvösebb levegő határvonalán helyezkedik majd el. Felváltva érnek el különböző hőmérsékletű léghullámok, de ezek között túl nagy hőmérséklet-különbség nem lesz. Az érkező levegő nedvességtartalma is váltakozónak, de viszonylag magasnak ígérkezik. Az országtól északra nem messzire vonuló felhő és csapadékzónák időről-időre érinteni fognak.
Nagyjából 48 órától aztán progresszíven meridionálisabbra vált az áramlási kép. Ennek első jele az lesz, hogy a Skandináv-fsz. fölött, feltehetően részben az északi hidegtömeg generálta hőkontraszt hatására, kimélyül és stacionáriussá válik egy ciklon. Ez a "lecövekelt" ciklon aztán ismételten magába olvasztja az Atlanti-óceán felől -azaz délnyugatról- őt megközelítő kisebb légörvényeket. Az egyesült nagy ciklonok mögött pedig többszöri blokk-próbálkozás mutatkozik az izlandi térségben, illetőleg az atlanti partvidék mentén. A nyugati AC bilincs bekattintására az első, előreláthatólag sikertelen kísérlet 72 óránál (hétfő) mutatkozik. Ekkor átmenetileg északnyugatira fordul fölöttünk az áramlás, de ezzel lényegesen hidegebb levegő még nem érkezik.
Mindez napokra lebontva:

SZOMBAT (09. 28.):     Link     Link     Link
Az éjszaka második felétől egy tőlünk északra nyugatról keletre haladó vastagabb felhőzóna érinti országunkat. Reggel és délelőtt erősen felhős, vagy borult időnk lesz. Nagyjából déltől nyugat felől csökkenni kezd majd a felhőzet, illetve kevésbé zárttá válik. Azonban még így is sok felhő lesz fölöttünk a délután folyamán, főleg északon. Számottevő napsütés a déli megyékben ígérkezik. Reggel, délelőtt és kora délután az ország északi területein szórványosan fordul elő eső, zápor. Délen csak néhol lehet csapadék. Késő délutántól, estétől aztán északon is lassan megszűnik a csapadéktevékenység. A gyenge, a Dunántúlon északias, keleten délies légmozgás csak időnként élénkül meg kissé. A délután második felében keleten is egyre nagyobb területen fordul északnyugatira a továbbra is gyenge szél. Kora reggel mintegy 11-15 fokot mérünk majd. Délutánra 16-24 fokig emelkedik a hőmérséklet. A tartósan felhős északkeleten lesz a leghűvösebb, délen pedig a legmelegebb.

VASÁRNAP (09. 29.):     Link     Link     Link
A nyugatról keletre vonuló, változó mennyiségű felhőzet mellett több-kevesebb napsütés mindenhol várható. Késő délutántól nyugat, délnyugat felől csökkenni kezd a felhőzet, este és az éjszaka első felében az ország nagyobb, déli, délnyugati részén már derült égre nézhetünk fel. Hajnalban és reggel délnyugaton, délen még előfordulnak gyenge záporok, napközben viszont már sehol sem hullik csapadék. A kezdetben gyenge nyugati szél délután délnyugatira fordul,  a Dunántúlon és északon megélénkül. A leghűvösebb órákban 8-15 fok lesz, északkeleten mérjük a legalacsonyabb, északnyugaton a legmagasabb hőmérsékleteket. Délutánra az ország nagy részén néhány fokkal 20 fok fölé melegszik a levegő.

HÉTFŐ (09. 30.):     Link     Link       Link
Kora reggeltől egy gyenge hidegfront felhő és csapadékzónája éri el északnyugat felől az országot. A megnövekvő felhőzetből ekkor először északnyugaton elszórtan, majd északon és keleten szórványosan fordul elő zápor. Az északkeleti határvidéken zivatar sem kizárt. Estétől aztán mindenütt megszűnik a csapadék. A kezdetben gyenge délnyugati szél napközben mindjobban megélénkül, délután fokozatosan nyugatira, északnyugatira fordul. Északon erős lökések is lehetnek. Kora reggel 12-16 fokra számíthatunk. A legmagasabb hőmérséklet eléri a 22-26 fokot.

Távolabbi kilátások: 96 órától (kedd) várhatóan újabb ciklon-beolvadás következik be nyugat-délnyugatról a skandináv alacsony nyomású területbe. Ezzel párhuzamosan létrejön, és megerősödik az atlanti blokkoló AC.
Link     Link
Ennek az észak-európai ciklonnal közös áramlásában hideg, sarki levegő indul el a kontinens belseje felé. Az ehhez tartozó hidegfront várhatóan szerdán napközben vonul át az ország felett. Hatására többfelé lesz csapadék, a délnyugati szél pedig északnyugatira fordul.
Csütörtökre nagyot zuhanhat a hőmérséklet. Szeles, hűvös idő valószínű ezen a napon.
Link
#71981
Friss ECM gyorsan elfelejtettebaz indián nyarat nevet
#71980
Szépen elszállt felfelé, de ez már amolyan aláírnám féleség kacsint Link Legalábbis így október első felében ez igencsak indián nyarat hozhatna a javából, kár, hogy az esélye egyelőre nüansznyi. Ha az ens átlagot nézem, akkor persze messze vagyunk.
#71979
A GFS elég következetesen ciklonals jövőt vázol fel, azaz a középtáv és az űrtáv mezsgyejen az október zömmel a csapadékos , igazi őszi arcát mutathatja az évszaknak nagyjabol megfelelő T viszonyok mellett. Az ECM friss középtávú előrejelzése a sokevi átlagnak nagyjabol megfelelő,  csapadékosra hajló októbert sejtet eso
#71978
Az már hétfőn (mikor mélyebben foglalkoztam a modellekkel és írtam a távolabbi kilátásokról) látszott, hogy az atlanti blokk igencsak átmeneti lesz. Viszont a modellösszkép szerint a blokk összeomlása után nem tartós C előoldali helyzet veszi kezdetét (az is lehetne), hanem egy kifejezetten változékony, időnként nagyon alacsony nyomású, csapadékos, hamar félblokkosodó/blokkosodó felállás. Ez még akkor is komolyan veendő, ha az alacsony nyomások az idő előrehaladtával rendszerint "szelídülnek" a modellek térképein.
Szóval, a következő 10 napban, 2 hétben nagyjából átveszi a hatalmat a téli cirkulációs rezsim. Érdekes időszaknak tűnik, jó lesz figyelgetni.
#71977
Egyetértek, az egyébként sem túl erős blokkoló AC-t (középpontjában a nyomás max. 1025 hePa lesz várhatóan) viszonylag hamar áttöri majd az ex-hurrikán által újabb triggert kapó óceáni ciklontevékenység már a jövő hét vége felé megszüntetheti a blocking-helyzetet, majd vagy egy klasszikus zonális makrohelyzet léphet fel (nagyjából hosszabb távon az ECM), vagy pedig egy félzonális/félblocking hibrid felállás következhet (GFS), vagyis a viszonylag erős lehűlés ettől még tény marad(hat), azonban az újabb futások + ENS-átlagok alapján korrigálnom kell önmagamat, és tartós lehűlés helyett egy 4-5 napos epizód lehet ebből is, mint a legutóbbi szeptemberi lehűlésből: 
Link
Ami viszont ígéretes, az, hogy szépen tartja az október 2.-a körüli kiadósabb csapadék esélyét, vagyis még mindig benne van a pakliban, hogy a jövő szerdai front egy hullámzó HF lesz, akár mediciklonnal megspékelve, és a folytatás sem néz ki - szerencsére - csontszáraznak nevet
#71976
Én arra számítok, hogy a jövő hét második felére várható blocking helyzet teljesen átmeneti lesz, és nem is néz ki erősebbnek a szeptemberinél.

Aztán Lorenzo egyrészt beindítja újra a ciklongyárat, másrészt mögötte visszazáródik a nem túl erős, de azért jelenlévő azori AC, és így gyakorlatilag visszaáll a makrokép a mostanira.

Ami nálunk eleinte előoldali, aztán kisebb-nagyobb frontokkal tűzdelt időt hozhat okt. 6-tól.
#71975
Így van, belóg majd arrefelé is a Kara-tenger felé mozgó ciklonrendszer mögött, ami majd felmorzsolódva Szibériára is meghozza a keménységet.
Alakul ez szépen, ráadásul már október elején.
#71974
Lappföldön szépen be is kezd a tél, korábban mint szokott. Még néhány nap meleg, aztán...

Kautokeino T 2m fáklya: 

Link

Ez egy bíztató jel.
#71973
Azért nem volt olyan messze a kultikus 2017 január  a közép t nálam  -7,6°C!!!). nevet
Felém már 2016 decembere is hideg volt (közép t -1,4°C, 28 fagyos és 15 téli nap), csak csapadék nem volt (4,3mm, szitálásokból...)

Ami érdekes lehet a következő hetekben, az a Skandinávia felett kiépülő alacsony-nyomású rendszer, melytől nyugatra a Grönland és Spitzbergák közötti hidegmag zavartalanul mélyülhet a délebbre szoruló, gyengus zonalitás közepette, ez az elmúlt években ritkaság volt.
A keleti hidegmagot nem féltem, átmenetileg vége a hideg időnek arrafelé, ám csak átmenetileg, maximum néhány hétre.
#71972
Azért ez nem teljesen igaz, mert a jó makrohelyzet mellett igen is szükséges az, hogy meglegyen az északkelet-európai hidegbázis, máskülönben csak kínlódás lesz, ahogy ezt az elmúlt években is láttuk (csak a csapadék végére ért ide a hideg, vagy eleve nem volt elég erős síkvidéki érdemi megmaradó hóhoz, stb.).
#71971
Ebben is van igazság,de azért fontos hogy az Eurázsiai hidegmag fejlett legyen decemberre.Onnantól meg tényleg a légköri felállások döntenek.
#71970
Nem biztatóak egyelőre az első jelek. Se rossz, se biztató. 
Semmiből sem lehet következtetni a soron következő télre. 
Ha brutál jégkiterjedés, és brutál hófelhalmozódás alakulna ki már novemberre északon, abból sem lehetne következtetni a soron következő télre. 
Minden a makrohelyzeten múlik. 
Ha épp a hideget, csapadékot támogatja térségünkben, akkor rekord alacsony hó - és hideg felhalmozódás mellett is lehet ütős tél nálunk! 
#71969
Mindkettőtöknek igaza van: egyrészt rövidebb távon - mégha csökevényesen is - egyfajta nyugati drift vendégeskedik nálunk, viszont Thermo konklúziója szinten borítékolható immár: a nyár utóvédharcait követően legkésőbb jövő szerdától a múltkorit s meghaladó mértékű, egyben elég tartós lehűlés körvonalazódik, így - hiába az erős hurrikánszezon, az idei ősz egyelőre nagyon nem a végtelenített ciklonalis előoldal jegyében telik, és a második őszi hónap igencsak rátehet meg egy lapáttal az eddigi két őszi lehűlésre: immár 800-1000 méter felett havazhat a jövő hét második felében. Hogy végül milyen tél sül ki évből, még a jövő zenéje. Mindenesetre, az első jelek egyelőre biztatóak 
#71968
"Itt jellegtelen légnyomási mező áll majd fenn, gyors, határozott irányú légmozgások nélkül."

Azért nem lesz az annyira jellegtelen, lévén, hogy a héten (a tegnapival együtt) 4 front is érint minket, és bár lent valóban nem lesz nagy szél, fent azért megkapjuk a futóáramlást. kacsint
#71967
Ezen a héten térségünk a hideg levegővel egyre jobban feltelő kelet, északkelet-európai AC és az Atlanti-óceán felett örvénylő ciklonok előoldala közötti "senki földjére" kerül, és elég tartósan ott is marad. Itt jellegtelen légnyomási mező áll majd fenn, gyors, határozott irányú légmozgások nélkül. A kontinens középső területeit enyhe, nagyjából közepes nedvességtartalmú légtömeg fogja kitölteni. Az északkeleti hideg légtömeg közvetlenül semmiképp se hat időjárásunkra, az óceáni ciklonok előoldali peremhullámai ellenben időről--időre "befigyelnek" a kontinens centrumába. Ezek lefűződve sekély ciklonokat képeznek Közép-Európában, illetve a Mediterráneum északi részein. Ezek létrejöttében és fennmaradásában a kis nyomásgradiensű mezőben szerepet játszhat az északkeleti hidegtömeg teremtette nagy hőkontraszt. A gyenge ciklonális hatás térségünkben kissé változékony időjárást biztosít időnkénti csapadékhullással. A hőmérsékletek az átlagostól nem sokban térnek majd el, pontosabban annál kissé magasabban alakulnak.
A részletek:

KEDD (09. 24.):     Link     Link    Link
Kezdetben erősen, északon és északkeleten közepesen felhős időnk lesz. A délután folyamán nyugat felől felszakad a zártabb felhőtakaró, és a Dunántúl nagyobb, nyugati, délnyugati részén a napsütés hatására gomolyfelhők képződnek. A reggeli órákban a déli határvidéken még lehet gyenge eső. Délután pedig a naposabb, gomolyfelhős nyugati határvidéken lehet néhol zápor. Általában gyenge lesz az északkeleti szél, de a nap első felében Nyugat-Dunántúlon élénk széllökések lehetnek északi irányból. Később ott is gyengül a légmozgás. Kora reggel 8-13 fokot mérünk majd, a legmelegebb délutáni órákban pedig 20-25 fokot. Északkeleten fordulnak elő a 25 fok közeli hőmérsékletek.

SZERDA (09. 25.):     Link     Link     Link
Folytatódik a jobbára erősen felhős idő, de délnyugaton, délen eleinte időnként csökken a felhőzet. Az ország déli felén több, az északi kevesebb napsütésre van kilátás. A délután második felében már délen is több lesz a felhő, az esti órákban pedig nyugat felől vastag felhőzet érkezése valószínű. Délelőtt és kora délután a Tiszántúlon lesz szórványos eső, zápor. Késő délután és este pedig nyugat felől mind több helyen fordul elő eső, záporeső. A gyenge délnyugati szél csak a keleti határvidéken élénkül meg kissé.  Estétől a szél a Dunántúlon északnyugatira fordul. Hajnalban 9-14 fokot mutatnak majd a hőmérők. Délutánra 17-23 fokig melegszik a levegő, ezúttal a felhősebb, csapadékosabb északkeleten lesz hűvösebb.

CSÜTÖRTÖK (09. 26.):     Link     Link      Link
Nyugat felől csökken a felhőzet, azonban keleten, északkeleten még kora délután is erősen felhős, illetve borult lesz az ég. Reggel és délelőtt többfelé lesz eső, zápor. Helyenként kiadós záporok fordulhatnak elő. Délután viszont már csak a Tiszántúlon, majd a keleti határvidéken lehet számottevő csapadék. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben sokfelé megélénkül. Kora reggel 10-15 fok valószínű, délután pedig 17-23 fok. A felhős, csapadékos Tiszántúl lesz a hűvösebb.

PÉNTEK (09. 27.):     Link     Link     Link
Reggel és délelőtt kevés lesz a felhő. Később, a délután folyamán nyugat felől lassan növekszik, vastagszik a felhőzet. A felhők azonban jórészt magas szintűek lesznek, csak szűrik a napsütést. Csapadék a nap folyamán nem várható. A gyenge nyugati szél a Dunántúlon délnyugatira, délire fordul. Hajnalban 7-12 fok valószínű. A csúcshőmérsékletek pedig 21 és 26 fok között alakulnak.

Távolabbi kilátások:  96 óránál (péntek) a grönlandi, svalbardi térségben hidegleszakadás, poláris expanzió kezdődik. Ez a következő napokban összekapcsolódik az Atlanti-óceán felett eleve adott ciklonnal. A friss poláris expanzió egyrészt felpörgeti, másrészt kelet felé "löki" az atlanti ciklont. Ilyen módon 144 órától (vasárnap) a kontinens északi és középső része felett fejlett alacsony nyomású teknő képződik, amelybe ráadásul 192 óra (jövő kedd) környékén beleolvad egy, az óceánról újonnan "befutó" ciklon. Ezután rövid időre teljes atlanti blokk valószínű, térségünkben határozott északias hidegáramlással.
Link     Link     Link     Link
A hét végi és a jövő hét eleji átmeneti, ciklon előoldali melegedést követően egyre változékonyabb, csapadékosabb idő valószínű. A jövő hét közepe táján jelentősen visszaeshet a hőmérséklet.

 
#71966
A hét végén és a jövő hét legelején a jelenleg térségünk fölött fekvő északi áramlást nyugatról támasztó AC  központja elég gyors mozgással fölénk helyeződik. Majd az anticiklon tovább halad kelet felé, vasárnap napközben már a Kelet-Balkán és a Fekete-t. fölött lesz a középpontja.
Ezzel együtt a most még messze, az Atlanti-óceán felett elhelyezkedő  fejlett, több középpontú ciklon előoldali meleg levegője szabad utat kap térségünk felé, nálunk jelentős melegedés kezdődik a magasban. Az érkező meleg levegő nedvességtartalma kezdetben alacsony lesz, emiatt kevés felhő, sok napsütés mellett melegszik időjárásunk. Hétfőtől kezdődően  az említett ciklonnak peremciklonja képződik Közép-Európa felett. Ekkor fokozatosan változékonyabbra, csapadékosabbra fordulhat időjárásunk. Mivel azonban az előoldali peremciklon számottevő hideg levegőt természetesen nem tartalmaz, alapvető lehűlés nem várható. A több felhő és a csapadék miatt a nappali felmelegedés gyengül majd néhány fokot.
A részletek:

SZOMBAT (09. 21.):      Link      Link     Link
Az ország délnyugati és középső részén egész nap alig lesz felhő az égen.  Az északkeleti, keleti megyékben időnként megnövekszik a fátyolfelhőzet, sőt az északkeleti határ környezetében gomolyfelhőzet megjelenése sem zárható ki. Ezekből a felhőkből csapadék sehol sem hullik, és országszerte sokat fog sütni a nap. A gyenge keleti, majd délkeleti szél délután délire fordul, és a Dunántúl északnyugati részén időnként megélénkül. Hideg lesz a reggel, a minimum-hőmérsékletek 1 és 6 fok között alakulnak. Északkeleten többfelé lesz talajmenti fagy, de helyenként máshol is előfordulhat. Emellett helyenként párássá válik a levegő, elsősorban a szélcsendes északkeleten. Kora délután 17-21 fokot mérhatünk.

VASÁRNAP (09. 22.):     Link     Link     Link
Folytatódik a jobbára derült idő. Csupán a Dunántúl délnyugati tájain növekszik meg a fátyolfelhőzet a késő délutáni óráktól. Csapadék sehol sem várható. A kezdetben gyenge keleti, délkeleti szél a nap folyamán mindenütt délkeletire fordul és a Dunántúlon többfelé megélénkül. Hajnalban a szélcsendes északkeleti tájakon helyenként erősen párássá válik a levegő. Hajnalban 3-8 fok várható, északkeleten az alacsonyabb értékekkel.
A maximum-hőmérsékletek elérik a 19-24 fokot.

HÉTFŐ   (09.  23.):     Link      Link     Link
Délnyugat felől  növekszik a felhőzet, kora délutánra már a délnyugati és a déli országrészben erősen felhős, helyenként borult égre nézhetünk fel. Északon ezzel szemben eleinte kevesebb lesz a felhő, több a napsütés. A délután folyamán délnyugatról északkeletre csapadékzóna vonul át az országon. Többfelé lesz eső, zápor, délnyugaton zivatar is. A Barcs-Nyíregyháza vonal környezetében intenzív csapadéktömbök  mozoghatnak. Az általában gyenge délkeleti, déli szél helyenként kissé megélénkül, délután Észak-Dunántúlon nyugatira fordul. Hajnalban 5-13 fokot mérünk, ismét északkeleten várható a legalacsonyabb hőmérséklet. Kora délutánra a felhő és csapadékviszonyok függvényében 18-24 fokig melegszik a levegő.

Távolabbi kilátások: szinoptikai szempontból kifejezetten érdekesek. Ugyanis nem lehet nem észrevenni, hogy ezúttal nem egyszerűen egy kelet felé hátráló AC hátoldalán kifejlődő déli, délnyugati légpályáról lesz szó, ahogy hidegelárasztás utáni melegedésekkor szokásos.  Jövő hét elejétől egy másik hatótényező is jelentkezik:  a messze északkeleten örvénylő rendkívül erős ciklon hátoldalán a kontinens északkeleti felét elárasztó töméntelen sarkvidéki hideglevegő. Ez a modellösszkép alapján közvetlenül nem gyakorol ugyan hatást időjárásunkra, de a nyugatról közeledő atlanti ciklon viselkedésébe: mozgásába, peremciklon-képzésébe, a peremciklon lefűződésébe beleszólhat. Ha más hatása nem is lesz az Európa jó részét elözönlő hideg légtömegnek, az atlanti ciklon előoldalán felnyomakodó meleget bizonyos mértékig "sakkban tartja", hatását nem engedi teljes egészében érvényesülni térségünk időjárásában. 
Több futás szerint (a friss ECM is ilyen) a peremciklon teljesen lefűződik majd az atlanti alacsony nyomásról. Eközben északról, északkeletről igen lassan közeledik a hideg légtömeg a kontinens középső részei felé. A szinoptikai helyzet bonyolultsága  jókora bizonytalanságban jelentkezik, ami a jövő hét közepének, második felének időjárását illeti. A friss ECM futás szerint például még meg is "legyintené" az északi hideg országunk északkeleti részét pénteken:
Link     Link      Link      Link
GFS ugyanakkor nem "tud" ilyesmiről (bár a nagy tömegű, lassan felénk lopakodó északkeleti hideg nála is szerepel):
Link     Link      Link     Link
Összességében kissé változékony, az átlagosnál valamivel melegebb idő valószínű a jövő hét nagy részében. De, ahogy említettem, meglepetések sem kizártak.
#71965
E hét nagy részében jellegzetes atlanti blokk fejlődik ki és áll majd fent brit és grönlandi AC súlypontokkal. A meridionális tengelyű AC-tól keletre, Északkelet és Kelet-Európa felett fejlett ciklonok jönnek létre. Ez a bárikus helyzet a kontinens középső területei számára északias légpályát, sarki hideglevegő beáramlását jelenti. A hidegáramlás közepes, majd magas légnyomási értékek mellett zajlik, a ciklonok masszívabb felhőzete illetve csapadékzónái térségünktől északkeletre, északra maradnak. Emiatt jelentős csapadék nálunk nem várható, jelentős lehűlés viszont igen. Szerdán és csütörtökön, sőt pénteken és szombaton is, a magasban mintegy 10 fokkal hidegebb levegő áramlik majd, mint ma (hétfőn) napközben. Az érkező  sarkvidéki levegő a napok előrehaladtával egyre szárazabbá válik, ez az emelkedő légnyomással, nyugalomba jutással párosulva igen kedvez az erős éjszakai lehűléseknek. Már a csütörtökre virradó éjszaka kifejezetten csípős lehet, és még inkább ez a helyzet péntekkel és szombattal. Akkor a leálló légmozgás és a kevés felhő "segítségével" több helyen lehet talajmenti fagy a hajnali órákban.
A részletek:

KEDD (09.17.):      Link      Link   Link
Észak felől már a keddre virradó éjszaka erősen megnövekszik a felhőzet, délelőtt és kora délután az országban erősen felhős, vagy borult idő várható. Később szintén északi irányból csökkenni kezd a felhőzet, először északkeleten. Ott a zárt felhőzet távoztával gomolyfelhők átvonulása várható. Az éjszaka nyugaton, majd a középső országrészben elszórtan, reggel északkeleten, keleten szórványosan számíthatunk záporra, helyenként zivatarra. Csapadékszünetet követően délután újabb záporzóna érkezik nyugatról, a Dunántúl délnyugati és középső részein ismét lehetnek ezúttal már erősebb záporok, főleg délnyugaton zivatarok is. Az északnyugati, nyugati szél a "szélcsatornában" megélénkül, helyenként megerősödik. Délnyugaton és északkeleten gyengébb lesz a légmozgás. Kora reggel 13-17 fokot mérünk, a délután pedig 20-27 fokot.
Északon, északkeleten lesz a kevésbé meleg, délen és délkeleten a legmelegebb.

SZERDA (09. 18.):     Link      Link    Link
A frontfelhőzet a reggeli órákban dél felé elhagyja határainkat. Ezután jobbára kevés felhő várható, az ország északkeleti harmadában azonban nagyobb lesz az átvonuló gomolyos felhőzet mennyisége. A kora reggeli órákban a déli határvidéken még előfordulhat gyenge eső, zápor, később csapadék már sehol sem valószínű.  Az északnyugati szél sokfelé élénk lesz, helyenként és időnként meg is erősödik. Hajnalban 9-14 fok valószínű, míg a maximum-hőmérsékletek jellemzően pár fokkal 15 fok felett alakulnak.

CSÜTÖRTÖK  (09.19.):     Link      Link    Link
Eleinte kevés lesz a felhő, majd déltől az északi országrészben észak felől időnként megnövekszik a felhőzet. Északkeleten helyenként előfordulhat gyenge zápor. Az északnyugati szél az északkeleti országrész kivételével sokfelé megélénkül erős lökések is lehetnek. Kora reggelre 4-9 fokig süllyed a hőmérséklet, északkeleten lesz a leghidegebb. Kora délutánra 15-20 fokig melegszik a levegő. 20 fok körüli értékek délkeleten fordulhatnak elő.

PÉNTEK (09. 20.):     Link     Link   Link  
Éjszaka és reggel kevés lesz a felhő, sőt sokfelé   derült idő lesz. Napközben időnként kissé megnövekszik a felhőzet, főleg az ország északkeleti felén. Kisebb zápor legfeljebb elvétve, az északkeleti határvidéken fordulhat elő. Az északnyugati, északi szél többfelé megélénkül, csak északkeleten lehet gyenge a légmozgás. Hajnalra mélyre süllyed a hőmérséklet, általában 2-7 fokot mérhetünk ekkor. Északon, északkeleten helyenként talajmenti fagy lehet. Napközben is viszonylag hűvös lesz a több-kevesebb napsütés ellenére. A legmelegebb órákban is mindössze 14-19 fokot mérünk majd.

Távolabbi kilátások: a hidegáramlást nyugatról támasztó AC szombatra térségünk fölé helyeződik. Ezzel a sarki levegő utánpótlása megszűnik. A következő napokban az anticiklon tovább halad kelet felé, térségünk annak hátoldalára kerül. A Kárpát-medence térsége az említett anticiklon, és az Atlanti-óceán felett megerősödő ciklon közös, déli-délnyugati áramlásába jut. Ezzel a magasban melegebb, eleinte száraz levegő sodródik fölénk.
Link     Link     Link     Link     Link
Napos, száraz, melegedő idő a legvalószínűbb a jövő hét nagy részében. 240 órától továbbra is átmeneti északi zonalitás mutatkozik Dél, Közép és Kelet-Európa felett gyenge anticiklonnal, északon mély ciklonnal. A kontinens déli és középső részein ez a helyzet egy időre késő nyári hőmérsékleteket tartana fenn. Az északon húzódó nyugatias légpályák aztán hamarosan poláris expanzióba mennének, az áramlási kép 300 óra felé közeledve egyre meridionálisabbra váltana. Az időtáv miatt ezek a folyamatok egyelőre nagyon bizonytalanok.
#71964
A következő pár napban a Brit-szk. térségében felépült, innen nagyjából az 50. északi szélesség mentén kelet felé orrosodó anticiklon alakítja döntően időjárásunkat. A zonális tengelyű anticiklontól északra nagy sebességgel vonulnak majd az erősen kimélyült ciklonok az Atlanti-óceán északi részéről a skandináv térség felé. Szombaton a Fehér-tenger térségébe helyeződött cikloncentrumhoz tartozó gyenge hidegfront észak felől eléri határainkat, itt azonban fel is oszlik. A front említésre méltó csapadékot nem hoz, a magasban is csupán pár fokkal csökken majd a hőmérséklet a hatására. Átvonulása leginkább még a megélénkülő északi szélben lesz tetten érhető. Vasárnap és hétfőn a nap első felében kevés lesz a felhő, sokat süt a nap. Egyúttal erősödik a nappali felmelegedés. Az időszak legvégén azonban már mutatkoznak a változás jelei: az Atlanti-óceán északi részén emelkedik a légnyomás, egy meridionális tengelyű, brit-grönlandi súlypontú AC jön létre. Ennek az Észak, Északkelet-Európa fölötti ciklonnal közös áramlási rendszerében hideg, sarkvidéki levegő indul el a kontinens középső területe felé. Az ehhez tartozó hidegfront hétfőn, a nap második felében már megközelíti északról térségünket.
A részletek:

SZOMBAT (09. 14.):     Link     Link     Link
A hajnali óráktól észak felől egy szakadozott felhőzóna éri el határainkat, és vonul majd tovább dél felé. Vonulása során ez gyengül, feloszlik. A déli óráktól  a napsütés  hatására a felhők gomolyosodnak, ezekből a gomolyfelhőkből legvalószínűbben az Északi-khg. térségében és az Észak-Alföldön helyenként előfordulhat gyenge zápor. Az északi szél nyugaton és északkeleten megélénkül,  a Tiszántúl északi részén egy-egy erős széllökés is előfordulhat.  Kora reggel 12-17 fokot mérünk majd,  a délutáni legmelegebb órákban pedig 22-27 fokot. Délkeleten, délen lesz a melegebb.

VASÁRNAP (09.15.):     Link      Link     Link
Kevés felhő, sok napsütés ígérkezik. Legfeljebb a keleti határvidéken lehet az égen némi magas szintű, illetve gomolyos felhőzet. Csapadék sehol sem várható. Az északi, északkeleti szél a nap folyamán keleti, délkeleti irányon át délire, majd délnyugatira fordul. A nap első felében mindenütt gyenge lesz a szél,  délután aztán északon, északnyugaton időnként megélénkül. Hajnalra általában 7-12 fokig hűl a levegő, a nyugati határvidéken lehet ennél pár fokkal magasabb hőmérséklet. Délután 21-25 fok lesz.

HÉTFŐ (09.16.):     Link     Link     Link
Kezdetben csak az ország északi felén növekszik meg időnként a fátyolfelhőzet. A délután folyamán észak felől majd vastagodni kezd a felhőzet, ebből a Dunántúl északnyugati peremvidékein helyenként már előfordulhat kisebb zápor.  A délnyugati, nyugati szél az ország északi, északkeleti megyéiben megélénkül, délen és nyugaton viszont többnyire gyenge marad. Kora reggelre 9-14 fokig hűl a levegő. A csúcsértékek ezen a napon még elérik a 24-28 fokot.

Távolabbi kilátások:  a szerdára virradó éjszaka erősebb hidegfront átvonulása várható, akkor jelentősebb csapadék hullhat. A szél északnyugatira fordul, és sokfelé megerősödik. A front mögött nagy menniségű hideg levegő árasztja el a kontinens középső és keleti részeit.
Link     Link
Klasszikusnak mondható, egy hullámban megvalósuló hidegbeáramlás látszik a modelleken. A hideg levegőnek péntekre fogy el az utánpótlása a számítások szerint. Ekkorra a hidegáramlás nyugati támasztó anticiklonja "ránk kenődik", a magasban melegedés indulhat.
A centrális anticiklonális helyzetből 240 órára nyugati hosszú légpálya fejlődik Európa északi része felett a jelen számítások szerint (északi zonalitás). A kontinens középső részein csendesebbre, melegebbre fordulhat az idő. Az északi zonalitás egy későbbi poláris expanzió lehetőségét hordja magában, de erről még korai bármit is mondani.
#71963

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#45107laza
#71962
Ez a folyamat szépen beigazolódni látszik az ECMWF mostani futásán is. Viszonyításképpen a tegnapi 12-es ECMWF: Link illetve a mostani: Link

Én is átmeneti hidegöblítésre számítok. Majd, ahogy erősödik az izlandi ciklontevékenység kvázi belöki felénk az anticiklont így fokozatos melegedés kezdődhet (216 órán túl). Legalábbis a makroszinoptikát átnyálazva én ezt látom a legvalószínűbbnek mint Te. 
#71961
Így bizony és egy ekkora mértékű lehűlés meglehetősen ritka lenne az év ezen szakaszán...
#71960
És itt a pont  laza Kicsit másképp megfogalmazva, de kb. ugyanebbe az irányba kapizsgálok, mivel a folytatódó meridionalitás igencsak hajmeresztő T-hullámvasutak esélyét lebbenti fel az előttünk álló hetekben. Jól látszik, mekkora különbség van egy augusztus 15-e körüli és az előttünk álló AC-előoldali helyzet között: míg előbbi esetben kaptunk volna egy lájtos hűvös szellőt, 8 fokos T 850 hePa érték mellett, nappal 20-25 fokokkal, éjjel 12-13 fokokkal, most bizony napközben jó, ha 15-16 fok lesz a hidegadvekció csúcsán, éjjelenként pedig csak úgy repkedhetnek az 5 fok körüli, illetve annál alacsonyabb értékek hideg
#71959
Jövő hét közepétől a nyugat-európai AC és az észak-európai ciklon közös áramlási rendszerében viharos északi, északnyugati széllel várhatóan kapunk egy vérbelibb őszi hideglöttyöt, ami elég valószínű, hogy nem lesz tartós.  A folyamat azonban ECM-en  is tisztán látható: Link   Link

Ahogy az AC majd kelet felé helyeződik lassan, közben északról a ciklon hátoldalán még lesz utánpótlása a sarkvidéki hidegnek: Link   Link

A 216 és 240 órás kép már igen távoli, a gerinc helyzete sokat dob a latba, amennyiben egy fullos előoldal jön össze, akkor lesz min zúdulna az alacsony izotermáknak. Eközben Nyugat-Európában hőhullám alakul ki, ami eléri a Benelux-államokat és Skandinávia déli részét. Dejavu, mintha már láttunk volna ilyet a nyáron nem is egyszer kacsint
Ez pedig azt sugallja, hogy idővel nyugat felől ránk tolódik ez a meleg, ahogyan az óceáni ciklontevékenység is élénkül, az AC csúszik keletebbre.  Ismét nagy hőmérsékleti különbségeket vizionál kis távolságokon belül a 850 hPa-os nyomási szint. Ott a -5 fokos érték és a 15 fokos is.  Mindenesetre gyanítom a markánsabb hidegadvekciós intermezzo után újabb melegadvekció érkezik majd, hiszen nyugatról az a meleg nem párolog csak úgy el, pláne ismét eljuthat a magas szélességekig.

Mivel AC helyeződhet felénk, így az első talajmenti, sőt helyenként gyenge fagyok esélye is benne van a pakliban hajnalonta, reggelente főleg északkeleten és itt felém a homokhátságon.
#71958
Gyorsan hozza kell azért tenni okulásákent az eredetileg szombatra beharangozott lehűlés sorsát. Azt is támogatta a tagok 90%-a, én is lassan készpénznek vettem, és mi maradt belőle? Egy nagy lopikula.  Hasonlóan fest a jövő keddi történet is: az ENS beállt az operatív futás mögé, jön a nagy sarkvidéki hidegleszakadas. Most amondó vagyok, hogy a jövő keddi felvonást jó 80%-os valoszinuseggel most már tényleg nem usszuk meg, ám ennek tartosssgara (sem) vennék mérget. Sokat elárul majd a friss ECM, személy szerint kissé túl korai lenne ilyenkor meg a 0 fokos izoterma vendégszereplése, ám az időjárás nem kívánságműsor, ráadásul a folytatódó erős meridionakis hajlam a ez bőven beleférne.’Az érem másik oldala a hirtelen T  - kiugrasok. Alighanem ezek sem maradnak majd el nevet
#71957
Tegyük hozzá,  jövő hét közepi erősebb lehűlés több modell sok futásában megjelent az utóbbi időszakban. Igaz, ECM utolsó pár futása gyengítette, jelentéktelenné tette ezt a hidegbeáramlást.. Most ismét ránk rámolja a modell a komolyabban hideg légtömegeket. A modellösszkép tehát továbbra is erős lehűlés a jövő héten.
#71956
Most átmenetileg ECMWF OP is eléggé ránk hozza a hűvös légtömegeket északról.
#71955

beillesztett kép

Elég kitartóan hozza futásról-futásra ezt a lényegesen hűvösebb tendenciát a GFS OP és már több tag is kezdi követni, ha jól értelmezem.
#71954
A következő napokban a kontinens középső területeinek időjárását most meghatározó gyenge alacsony nyomású teknő felszámolódik, az Északkelet és a Délnyugat-Európa feletti anticiklonok Közép-Európán keresztül kontaktusba jutnak egymással. Ilyen módon a 45. és az 55. északi szélességek között egy északkelet-délnyugat tengelyű magasnyomású híd jön létre, amely Európa legnagyobb részén meghatározza majd az időjárást. Térségünkben is anticiklonális hatások érvényesülnek, időjárásunk szárazra, naposabbra fordul. Átmenetileg a hőmérséklet is emelkedik. Csütörtökön északról egy gyenge hidegfront súrolja a Kárpát-medencét, de ez lényeges lehűlést várhatóan még nem okoz.
A részletek:

KEDD (09. 10.):     Link     Link     Link
Néhány északkeleti megyében délelőtt még zártabb felhőzet lehet, másutt reggeltől alig lesz felhő az égen. Délután már országszerte kevés felhőre, sok napsütésre számíthatunk. Csak a nyugati, a déli és a keleti határ mentén lehet némi magas szintű felhőzet. Csapadék sehol sem várható. Az északi, északkeleti szél az ország nagy részén gyenge marad. Nyugat-Dunántúlon azonban időnként megélénkül a délire forduló szél.
Hajnalra 7-12 fokig hűl, és elsősorban északkeleten és délnyugaton erősen párássá válik a levegő. Ott ködfoltok képződhetnek. Kora délutánra 21-25 fokig melegszik a levegő.

SZERDA (09. 11.):     Link      Link     Link
Kezdetben kevés lesz a felhő, később dél felől lassú felhőzet-növekedés kezdődik. Délután már az ország déli harmadán-felén közepesen vagy erősen felhős égre nézhetünk fel. Északon, északkeleten estig derült marad az idő. Csapadékra továbbra sincs kilátás.  A keleties légmozgás gyenge marad.  Hajnalban 8-15 fok valószínű, és főleg délnyugaton ködfoltok képződhetnek. Erősödik a nappali felmelegedés: a hőmérséklet csúcsértéke eléri a 23-28 fokot. Északkeleten, keleten lesz a legmelegebb.

CSÜTÖRTÖK (09. 12.):      Link     Link      Link
Északnyugat felől időnként megnövekszik a felhőzet, de emellett napsütés mindenhol várható. Eleinte az ország középső, majd az északkeleti, keleti részén elszórtan várhatók záporok. Északkeleten zivatar kialakulása sem kizárt. A nyugatira, északnyugatira forduló szél a Dunántúlon sokfelé megélénkül, helyenként erős lökések lehetnek. Kora reggel 13-16 fokot mérhetünk, délután pedig 22-27 fokot. A szerdaihoz hasonlóan keleten, északkeleten lesz a legmelegebb.

PÉNTEK (09. 13.):     Link     Link     Link
Kevés felhő, napos idő várható csapadék nélkül.  Az északnyugati szél a Dunántúlon és északkeleten időnként megélénkül. A kora reggeli 10-15 fokról délutánra 23-26 fokig melegszik a levegő.

A távolabbi kilátások: középtávon (192-240 óra) atlanti blokk megjelenésével, térségünkben északnyugati, északi légpálya kiépülésével számolhatunk. Ezzel lényegesen hűvösebb levegő érhet majd el. A részletek azonban egyelőre még nagyon bizonytalanok.
#71953

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Külföldi idõjárási események (#11104)
#71952
A hétvégén és a  jövő hét első napján időjárásunkat egy stacionárius atlanti-óceáni, illetve északkelet-európai AC között elhelyezkedő alacsony nyomású teknő, annak sekély ciklonjai irányítják. A Kárpát-medence térsége a  ciklonrendszer előoldali meleg, és hátoldali hűvös levegőjének határán helyezkedik majd el. Emiatt országon belül jelentősebb hőkontraszt kifejlődése valószínű olyan formában, hogy míg a nyugati tájak időjárása ősziesen hűvösnek ígérkezik, addig keleten egyelőre maradhatnak a késő nyári hőmérsékletek. Azonban a keleti megyékben sem lesz zavartalan strandidő, ugyanis a cikloncentrum közelsége miatt az egész országban várható több-kevesebb csapadék.
A részletek:

SZOMBAT (09. 07.):     Link     Link     Link
Nyugat felől tovább növekszik a felhőzet,  így délután már az ország legnagyobb részén erősen felhős, vagy borult időre van kilátás. A legtöbb felhő  északnyugaton és északon, a kevesebb pedig az ország déli részein valószínű.  Délelőtt még csak a Dunántúlon, délután már a Duna-Tisza közén is többfelé lesz eső, zápor. Gócokban intenzívebb záporeső is lehet, elsősorban délnyugaton helyenként hevesebb zivatartevékenység kíséretében. A Tiszántúlon, főleg annak északi tájain azonban estig még nem számíthatunk csapadékra. A Dunántúlon többnyire gyenge marad az északias légmozgás, a Duna vonalától keletre időnként megélénkül a délkeleti, déli szél.  A hajnali 11-16 fokról kora délutánra mintegy 21-31 fokig emelkedik a hőmérséklet. A nyugati határszélen valószínű a leghűvösebb, a keletin pedig a legmelegebb idő.

VASÁRNAP (09. 08.):     Link     Link     Link
Kezdetben folytatódik az erősen felhős vagy borult idő, legfeljebb délkeleten, délen csökkenhet időnként a felhőzet. Majd délután már országosan kevesebb lesz a felhő, mind több helyen kisüt a nap. A szombatinál kevesebb helyen, inkább már csak szórványosan fordul elő gyenge eső, zápor.
A kevésbé felhős Alföldön  a napsütés hatására erőteljesebb lehet a gomolyfelhő-képződés, ezért ott zivatarok is előfordulhatnak. A szél a nap folyamán nyugaton is visszavált  délire, délkeletire, és ott gyenge marad. A Tiszántúlon ezzel szemben többször megélénkül a délies légmozgás. A legalacsonyabb hőmérséklet 12-17 fok között valószínű. Nyugaton mérhetjük az alacsonyabb, keleten pedig a magasabb értékeket. Az ország nagy részén 20-25 fok között alakulnak majd a csúcshőmérsékletek, de a keleti határvidéken a maximum-hőmérséklet helyenként még mindig elérheti a 28-29 fokot.

HÉTFŐ (09. 09.):      Link     Link  Link
Ezen a napon a térségünkhöz közel, attól északra örvénylő sekély ciklon nyugat felől átsodródó felhő és csapadékzónái határozzák meg időjárásunk arculatát. Ezek a csapadékzónák a ciklon hidegfrontjához, illetve már hidegszektorához tartoznak, a magasban mérsékelt lehűlés zajlik majd.  Nyugat felől többször erősen megnövekszik a felhőzet, emellett azonban kevés napsütés a legtöbb helyen várható. Már éjszakától többfelé és több alkalommal lesz zápor, napközben Észak-Dunántúl kivételével zivatar is várható. Az északi és a középső tájakon akár heves zivatar is lehet jégesővel, felhőszakadással. A délkeleti, majd déli szél mind több helyen megélénkül, elsősorban keleten időnként meg is erősödik.
Késő délutántól a szél majd délnyugatira, nyugatira fordul. Enyhe lesz a hajnal, a hőmérséklet csupán 13-19 fokig süllyed. Kora délután a Dunántúlon általában csak 18-23 fok lesz, a keleti határvidéken ezzel szemben helyenként ismét elérheti a hőmérséklet a 28-29 fokot. A délután második felében aztán ott is jelentősen visszaesik a hőmérséklet.

Távolabbi kilátások: a jövő hét további részében a sekély ciklonok feltöltődnek, illetőleg eltávoznak térségünk közeléből. A teknő felszámolódik, nyugati és keleti támasztó anticiklonjai érintkezésbe jutnak egymással a helyén.  Átmenetileg a kontinens középső részeinek időjárását az így létrejött északkelet-délnyugat tengelyű AC híd határozza meg, azori és északkelet-európai súlypontokkal.
Link     Link        Link
Ekkor, ahogy a magassági hőmérsékletek mutatják, néhány napra visszatérhet hozzánk a nyárias idő. Majd kb. 192 órától a nyugati AC súlypont erősödésével és kelet felé tolódásával a kontinensen rövid időre északi zonalitás jelenik meg,  amely aztán poláris expanzióba fordul 216 órától.
Ekkor meridionálisra válthat a nagytérségi áramlási kép, és  az észak-európai ciklon hátoldalán mind nagyobb területet áraszthat el a hideg, sarkvidéki levegő.
Link      Link
Hozzá kell tenni, hogy bár a meridionálisba váltás már több futásban jelentkezett több modellnél, a részletek most még nagyon bizonytalanok. Egyelőre annyit mondhatunk, hogy nagyjából 192 órától, azaz jövő szombattól nagymértékű átrendeződés feltételezhető a kontinenst érintő áramlási képben. A makrocirkulációs váltás változékony, szeles, az eddigieknél lényegesen hidegebb időt hozhat majd.
#71951
A nagy jós remélem verifikált már  laza
#71950
Dorian jelenleg cat. 3-as hurrikán, Dél Karolina partjai mellett. Ezt látod szombaton Kanadánál megjelenni.
#71949
Én erre a ciklonra gondoltam: 
Link 
(szombaton éppen a kanadai partoknál jelenik meg, alig fér rá a szinoptikai térképre), 140 óránál Izlandnál tart(hat) majd:
Link
végül egy skandi-ciklonná avanzsálhat:
Link
Ugyanez ECM-kiadásban:
Link 
jövő kedd:
Link
majd jövő csütörtök: 
Link 
A sűrű izobárok arra utalnak, hogy itt egy ex-hurrikánról vagy legalábbis egy erős ex-trópusi ciklonról lehet szó, ezért írtad nyilván, hogy őkelme már kialakult, avagy tévedek?  lazakacsint
Zivipötty: jól rátapintottál a következményekre, a ciklon közvetett hatásaként térségünkben - éppen a csillagászati nyár hajrájához közeledvén - befigyelhet egy párnapos késő nyári intermezzó - habár erre most még azért túl nagy tétben nem fogadnék nevet
#71948
Most úgy tűnik, hogy be is csajozik majd, és a szerelemből nálunk pár nap késő nyár lehet ismét a jövő hét eleji lehűlés után. nevet
#71947
Az a ciklon már kialakult. kacsint
#71946
A klasszikus középtávhoz lényegében nincs mit hozzáfűznöm. Viszont a középtáv és az űrtáv találkozási pontján van egy érdekes mozzanat, és ez nem más, mint egy hatalmas, izlandi középpontú ciklon kialakulása, amely az idő előrehaladtával (szeptember 10-e után) magába olvasztaná a 2. (az előttünk álló hétvégén esedékes) hidegbetörés után hátramaradt közép-európai teknőt: 
Link
Link
A folyamat végeredménye azonban, legjobb esetben, csupán átmeneti melegedés lenne, hiszen az új erőre kapott észak(nyugat)-európai ciklonrendszer és az azori anticiklon között, nyugati, északnyugati áramlással újfent hűvös óceáni légtömegek indulnának meg a kontinens belsejébe: 
Link
Ennek alapján egyre valószínűbb, hogy az idei nyárnak a mai, illetve a holnapi nappal búcsút inthetünk, és a makrocirkuláció egy, az eddigiektől merőben eltérő kerékvágásra állhat át, kitolván az esélyét egy esetleges késő nyári epizód esélyét a messzi űrtávba. nevet
#71945
A következő pár napban egyelőre nem látványos, de alapvető nagy változás kezdődik Európa időjárási helyzetében. A kontinensünk keleti, északkeleti része feletti anticiklonális gerinc kissé meghátrál kelet felé, ezzel párhuzamosan a jelenleg még az Atlanti-óceán felett tartózkodó alacsony nyomású teknő "befordul" Európa középső részei felé. A teknő aktív ciklonja azonban az északi területeken marad, térségünkben nincs kilátás jelentősebb légnyomás-süllyedésre. Annál kevésbé, mert a teknő gyenge déli felébe az óceánról hamarosan beorrosodik annak nyugati támasztó anticiklonja. Beorrosodása oda vezet, hogy térségünkben majd északnyugatira fordul az áramlás, és ezzel az itt levőnél lényegesen hűvösebb, óceáni légtömeg közelíti meg, majd éri el országunkat. Ez viszont már a jövő hét elejének/közepének a "története". A hétvégén és még a hétfői napon is időjárásunkat a a Dél és Közép-Európát teljesen kitöltő igen meleg, és viszonylag száraz levegő alakítja.
A részletek:

SZOMBAT (08.31.):      Link     Link     Link
A sok napsütés mellett mérsékelt nappali gomolyfelhő-képződés várható. Ebből a Dunántúlon -kiemelten a Bakony térségében- elszórtan, az északi hegyvidéken helyenként lehet zivatar. A Felvidék felől az északi országrészbe esetlegesen besodródó zivatarok viszont hevesek lehetnek. Az Alföldön zivatar csak néhol fordulhat elő. A gyenge keleties légmozgás csak néha élénkül meg kissé. A hőmérséklet délután várhatóan 30 és 34 fok között tetőzik.

VASÁRNAP (09. 01.):     Link      Link     Link
Az éjszaka és a reggel jobbára derült  lesz. Csupán északkeleten lehet némi maradványfelhőzet. Napközben a szombatihoz hasonló, mérsékelt nappali gomolyfelhő-képződésre számíthatunk, amiből főként északnyugaton, északon helyenként zivatar fordulhat elő. A délire forduló szél a Dunántúlon időnként megélénkül.  A hajnali 16-20 fokról kora délutánra 30-34 fokig melegszik a levegő.

HÉTFŐ (09.02.):     Link     Link    
Link
Eleinte csak kevés magas szintű felhő lehet az égen. Kora délutántól az ország északkeleti harmadán várható számottevő gomolyfelhő-képződés, illetve a délután második felében a Dunántúl északnyugati részei fölé már zártabb felhőzet érkezhet nyugatról. Északnyugaton és északon elszórtan fordul elő zápor, zivatar. A Dunántúlon északnyugatira, északira fordul, és megélénkül a szél. A Duna vonalától keletre még gyenge marad az eleinte délies, majd változó irányú légmozgás.  Hajnalban 17-21 fokot mérhetünk, kora délutánra pedig 26-34 fokig  emelkedik a hőmérők higanyszála. Északnyugat-Dunántúlon lesz a legkevésbé meleg, az Alföldön pedig a legmagasabb hőmérséklet.

Távolabbi kilátások:  az érkező hűvösebb levegő előtti hidegfront felhőzete a számítások szerint kedden a kora hajnali órákban éri el nyugat felől az országot. Az ehhez tartozó keskeny csapadékzóna a délelőtt folyamán kelet felé halad, majd várhatóan megtorpan és feloszlik. Szórványos zápor, zivatar ebből a Dunántúlon és az északi tájakon fordul elő. Az északi hegyvidéken kiadósabb csapadékhullás is lehet. Az északi, északnyugati szél nyugaton és északkeleten gyakran megerősödik. Nyugaton és északon már jelentősebben lehűl az idő, ott a legmagasabb hőmérséklet általában kevéssel 25 fok alatt marad. Délkeleten viszont még marad a kánikula. Ott csak szerdára szűnik meg a nagy meleg.
Ahogy már említettem, ez a keddi hidegfront  egy alapvető, tartósabb időváltozás előhírnöke. 96 óránál, majd 168 óránál is, poláris expanziót, hidegleszakadást ad ECM és GFS.      Link     Link     Link     Link
Azaz elég tipikus, félblokk és blokk között ingázó északnyugati irányítás látszik. Ez a kép nagyon nagy mértékben különbözik az eddig tapasztaltaktól, ezt a változást a konkrét időjárás is nyilván "leköveti" majd. Az elmúlt hetekben megszokottnál jóval változékonyabb, és kevésbé meleg időre van kilátás. Megjegyzendő, hogy több futás térségünktől valamivel nyugatabbra vezette le a hidegleszakadásokat a Földközi-tenger nyugati medencéjébe. Ez magában hordja a mediciklon képződés lehetőségét is.
#71944
Valahogy sejtettem, hogy nem egy csapásra meg végbe a 30 fokot csak megpróbálni próbáló "évszakzáró" hidegfront. Nos kinek mi az évszak zárás. Nekem speciel ha 25 fok felett van a Tmax. az még nekem nyárt jelent. nevet 
Valakinek nem...
S ugy fest a trend alapján, hogy regionális szintű lesz, másfelől, ahogy elnézem két lépcsős lehűlés néz ki. Ugye jönn most ez, a következő meg szept.6-7-én érkezne egy markánsabb, egyúttal úgy fest csapadékosabb hidegfront formájában. vidám Amúgy is jellemző,hogy általában nagyobb váltásokkor két lépcsős lehűlés zajlik, nem pedig egyből előrántjuk kis gatya helyett a térdnadrágot

Más felől jól néz, hogy a talajfront másutt is előresietve betör és a szokásos Zempléni, Bodrogközi szélcsatornán át és regionálisan másutt is alacsonyabb értékek lehetnek már 3-án. Köszönhetően az élénkebb szélnek és némi becsorgó hűvösebb légtömegnek. 

beillesztett kép

#71943
Ezt most miért kellett? Olyan szép sorminta volt... vidám
#71942
A friss már egészen tartós,hűvösebb légtömegekkel számol,de GFS 120 óra felett tudjuk milyen nevet
#71941
A hidegfront kapcsán a GFS most behullámzást vár, vagyis két részre szakadna az ország:  Link  Link
A hullámzó frontrendszer déli ágán mediterrán ciklon képződne. Link  Link
A hullámzó front hatására az Alföldön maradna a meleg, a sekély ciklon előoldalán délkelet felől még beáramlana a magasabb hőmérsékletű levegő, ezért ott folytatódna a kánikula. Link
Aztán átmeneti lehűlés után bizony ez már 300 óra körüli kép, előoldal, délnyugatira forduló áramlás. Link
Lesz még változtatgatás, de ez sem egy lehetetlen kimenet, sőt. Jellemzőek idén ezek a gyengülő behullámzó frontok, két részre szakadás.
#71940
Az előttünk álló héten Európa nagy részének időjárását egy északkelet-délnyugat tengelyű anticiklonális híd határozza meg. Ez nagyjából az északi szélesség 45. és 55. foka között helyezkedik el, és két megerősödött része figyelhető meg az Azori-szk. térségében illetve Északkelet-Európa felett.
A kontinens nagy részét kifejezetten meleg légtömeg tölti majd ki. Jellemző, hogy a 15 fokos T850 izoterma mélyen behatol a Brit-szigetekre, illetve az Északi-tenger fölé. Mi több, kedden átmenetileg a Skandináv-fsz. legdélibb részeit is elérheti.  A 10 fokos pedig Észak-Skandinávián át egészen a jeges-tengeri területekig nyomul fel a hét második felében. Az idei nyár utolsó, nagy területre kiterjedő meleghullámával lesz dolgunk.
A késő nyári nagy meleg azonban nem jelent egyben zavartalan, napos időt is térségünkben. Ennek oka pedig az, hogy az AC hídtól délre magassági hidegörvények, légcseppek mozognak a mediterrán térségben. Ezeknek felhőzónái dél, délnyugat felől időről-időre elérik a Kárpát-medence térségét. Amellett az anticiklonális híd két végpontján elhelyezkedő erősebb magasnyomásoknak éppen a kontinens középső területén lesz az illeszkedési pontja, a gyenge pontja. Itt az északnyugaton elhelyezkedő ciklonok alacsonyabb nyomásai és felhőzete is lenyúlhat majdnem a mi térségünkig, és itt találkozhat a déli felhőörvények felhőzetével és csapadékzónáival (erre GFS szerint leginkább csütörtökön nyílik esély).
Összefoglalva tehát nálunk folytatódik a meleg, kissé változékony, nem zavartalanul napos idő, időnként záporokkal, zivatarokkal.
Részletesen:

KEDD (08.27.):     Link     Link     Link
Sok lesz a felhő az ország felett, a legtöbb a Dunántúlon. A nappali órákban azonban mindenütt előfordulhat erős gomolyfelhő-képződés, még a viszonylag kevésbé felhős északkeleti országrészben is. A késő délutáni óráktól dél felől a felhőzet csökkenése valószínű. Éjszaka, kora hajnalban a Dél-Alföldön képződnek záporok, esetleg zivatarok. A csapadékos terület aztán észak, északnyugat felé terjeszkedik, eléri az Észak-Alföldet, a főváros térségét, valamint a Dunántúl északkeleti területeit. Közben délen megszűnik a csapadéktevékenység, és az ország északi felén is mind északabbra szorul. A délután nagy részében csapadékszünet várható, majd az esti órákban a nyugati határvidéken alakulhatnak ki ismét záporok, zivatarok. A délkeleti szél az ország középső északnyugat-délkeleti sávjában időnként megélénkül, északkeleten és délnyugaton jobbára gyenge marad. Zivatarban viszont bárhol előfordulhat szélerősödés. Hajnalban 16-21 fokot mérünk majd, a 20 fok körüli, a Dunántúlon kicsivel az alatti értékek lesznek a jellemzőek. Délutánra 26-34 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála. A kevésbé meleg nyugaton, a hőség pedig délkeleten, keleten valószínű.

SZERDA (808.28.):     Link     Link     Link
Reggel és délelőtt viszonylag kevés lesz a felhő, főleg az ország északkeleti és délnyugati tájain. A középső országrészben lehet több maradványfelhőzet. Később a napsütés hatására ismét gomolyfelhő-képződés indul, de a számítások szerint napközben összességében a keddinél kevesebb lesz a felhő. Elszórt záporok, zivatarok főleg az ország északi és középső megyéiben lehetnek, illetve a délnyugati határvidéken alakulhat ki akár hevesebb zivatar. A gyenge, délire forduló szél helyenként megélénkül. Hajnalban a keddihez hasonlóan 16-21 fok várható. Az előző délután komolyabb csapadékhullással érintett, derültebb, szélcsendesebb helyeken ekkor ködfoltok képződhetnek.
A több napsütés hatására kicsit erősödik a nappali felmelegedés. Kora délután 29-35 fokot mérhetünk, a keddivel szinte megegyező területi eloszlásban.

CSÜTÖRTÖK (08.29.):     Link     Link     Link
Még szárazabbra, naposabbra fordul az idő. Reggel és kora délelőtt csekély maradványfelhőzet lehet, majd a délutáni órákban mérsékelt gomolyfelhő-képződés valószínű. Zápor, zivatar elsősorban északkeleten, északon alakulhat ki helyenként, de néhol a délnyugati határvidéken sem lehet zivatar képződését kizárni. Gyenge lesz a délkeleti, déli szél. Hajnalra 16-20 fokig csökken, délutánra  30-35 fokig emelkedik a hőmérséklet.

PÉNTEK (08.30.):     Link     Link     Link
A csütörtökinél várhatóan több lesz a felhő, erősebb a gomolyfelhő-képződés. Hajnalban az északnyugati határvidékre sodródhat be egy-egy zivatar, majd délután szórványosan fordul elő zápor-zivatar, elsősorban az északi, északkeleti területeken. Záporok, egy-egy zivatar északnyugaton is lehet. A középső országrészben azonban csapadék kevéssé valószínű. Az északnyugatira, északira forduló szél a Dunántúlon, majd északkeleten is megélénkül. Kora reggel 17-21 fok lesz. Délutánra pedig 29-35 fokig melegszik a levegő. A Dunántúlon mindvégig kevésbé meleg lesz. A délután második felében  már az északkeleti országrészben is jelentősebben csökkenhet a hőmérséklet.

Távolabbi kilátások: a jövő hét legelején a számítások szerint atlanti blokk helyzet jön létre, a kialakuló északnyugati áramlásban mozgó hűvös levegő a kontinens mind nagyobb nyugati és középső részéről szorítja ki a meleg légtömeget. A hidegfront vagy kedden (ECM), vagy szerdán a nap első felében (GFS) érheti el országunkat. Ekkor megerősödő széllel csapadék és lehűlés várható, de a részletek még nem tisztázódtak le.
#71939
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#449585 - 2019-08-26 11:51:31)

A következő napokban egyelőre folytatódik az igazi nyári idő, csökkenő csapadékhajlam mellett, eleinte több helyen, majd legfeljebb elszórtan, a hét közepétől már csak helyenként záporral, zivatarral. A mostani felhősebb, záporosabb idő visszafogja a felmelegedést, de mivel a magasban nagyon meleg levegő érkezik felénk dél, délkelet felől, így a napsütéses periódusokban igazi kánikula várható, a legtöbb helyen 30 fok körüli, az Alföldön 33-35 fok közeli értékekkel. A pénteki súroló gyenge hidegfront jelentős figyelmet nem érdekel.
A fennálló ómega-helyzet esetén a gerinc keletre helyeződésével, az Azori-orr, és az annak peremén a hidegfront mögött beáramló hűvös levegő, érkezési időpontja nem teljesen tisztázott még most sem.
Érdemes szemügyre venni a Kanada, Hudson-öböl térségi aktivizálódó ciklontevékenységet. Az óceánon több középpontú magas nyomású központok képződnek, de a láthatóan erős, mély ciklonmagok és a peremükön képződő peremciklonok útját nem igen tudnák állni, ezért a magas észak-kelet-európai gerinc megadná magát végül és a teknő felénk helyeződne, az északnyugat-európai ciklon hidegfrontja viharossá fokozódó északnyugati széllel meghozhatná a kora ősz első "leheletét" fuvallatát szeptember 3-4 körül. Én nem szeretem az évszakváltó szót ilyenkor használni, de a magassági hőmérsékletet nézve a front után már a magas izotermák délebbre sodródnának, így nagyobb átrendeződés kéne utána, hogy újra meg tudjon indulni a magas szélességekig a forró levegő, ami még okozhatna szeptemberben is kánikulát. Viszont nyári idő még bőven lehet és lesz is, hiszen a vénasszonyok nyara csak ezután következik.

Meg kell jegyezni, hogy az ECM op elszállt lefelé. Link
A GFS esetén is az op hullámzik jobban, az ens ellenben nem megy még átlag alá hosszabb távon sem.

Valószínű, hogy változik még, ennyire drámai lehűlésre nem számítok amit a mostani ECM operatív futása ad, viszont a gerinc meghátrálása, az említett sarki ciklonok aktivitása és a nyugat-európai magas nyomás megjelenése, beorrosodása intő jel abba az irányba, hogy a szeptemberi kánikulai kezdést, hamarosan lehűlés követi. A nyár temetése még korai lenne, ha ilyen tartós hőség nem is tér vissza, de mint írtam a nyári napokból még szép számmal meríthetünk akár.

Itt csapadék az elmúlt héten nem volt, most erősebben felhős ég fogja vissza a jelentős melegedést, így nem értük még el a 30 fokot, jelenleg 27.7 fok van. Többet vártam ettől a helyzettől.
#71938
A következő napokban kontinensünk nagy része felett magasnyomású gerinc jön létre. Ennek bárikus megnyilvánulása egy nagy kiterjedésű északkelet-európai AC lesz. Az anticiklon az egyébként fejlett atlanti-óceáni ciklonokat megállítja a kelet felé való áthelyeződésben, ezek stagnálásra, illetve észak felé való kitérésre kényszerülnek. A kontinens legnagyobb részének időjárására így ezek a ciklonok nem gyakorolnak hatást.
Térségünk az említett anticiklon déli, délnyugati peremén helyezkedik majd el. Időjárásunkat gyenge keleties áramlás, és a kontinens déli és középső részét teljesen kitöltő meleg levegő határozza meg. Azonban a tartós meleg mellett mégsem ígérkezik zavartalan időjárás. Ennek pedig az az oka, hogy nagyobb anticiklonok déli peremvidékén legtöbbször feltűnnek magassági hidegörvények, hideg légcseppek. Ez most sem lesz másképp, térségünktől délnyugatra jól felismerhető az a körülírtan alacsonyabb geopotenciálú terület, ami egy ilyen, kisméretű légörvénynek felel meg. Ennek szakadozott felhőzónái délnyugat felől benyúlnak az ország fölé a hétvégén, és a következő hét legelején. Ez a légköri képződmény többé-kevésbé nedves, labilis egyensúlyi állapotú levegőt szállít a Kárpát-medencébe.
A részletek:

SZOMBAT (08.24.):     Link     Link     Link     Link
Az ország északi területeit a reggeli órákban még fedő szakadozott felhőzet délelőtt észak felé távozik, ugyanekkor délnyugat felől erős gomolyfelhő-képződés indul.  Emellett a délkeleti, keleti területeken is sok lesz a gomolyfelhő. Délnyugaton-nyugaton, valamint a délkeleti országrészben szórványosan alakulnak ki záporok, zivatarok. Erősebb zivatarok délnyugaton valószínűek. Ezzel szemben az ország északi, északkeleti területein kisebb a záporok, zivatarok kialakulásának valószínűsége. Az északkeleti, keleti szél gyenge marad, szélélénkülés csak zivatarok környezetében várható. Hajnalban 15-20 fokot mérünk. A  20 fok körüli, kicsivel az alatti alatti értékek lesznek a jellemzőek, ennél hűvösebb északkeleten lehet.  Délután 28-33 fokig emelkedik a hőmérséklet. A nyugati határvidék lesz a legkevésbé meleg, és északkeleten mérhetjük a legmagasabb maximum-hőmérsékleteket.

VASÁRNAP (08.25.):     Link     Link     Link     Link
Erőteljes nappali gomolyfelhő-képződés várható, főleg a nyugaton, délnyugaton. A középső, majd az északnyugati országrészben szórványosan, máshol elszórtan fordul elő zápor, zivatar. Az északi középhegység tágabb környezetében  heves zivatarok képződhetnek. Egy-egy erősebb zivatar a nyugati határvidéken sem kizárt. A gyenge keleti szél csak Dél-Dunántúlon élénkül kissé meg, illetve az északkeleti erősebb zivatargócokban fordulhatnak elő erős széllökések. Kora reggel 16-21 fokot mérünk, a 20 fok körüli hőmérsékletek lesznek a leggyakoribbak. Délután 26-34 fok lesz. A felhősebb nyugati vidékeken mérhetünk alacsonyabb hőmérsékleteket, az Észak-Alföld ígérkezik ugyanakkor a legmelegebbnek. Hevesebb zivatarokban azonban hirtelen több fokot eshet a hőmérséklet.

HÉTFŐ (08.26.):     Link     Link     Link    Link
Nyugaton, északnyugaton erősen felhős idő valószínű, ott délután egyre több helyen fordul elő zápor, helyenként zivatar. Északkeleten, keleten kezdetben kevesebb lesz a felhő, de később helyenként ott is erőteljes gomolyfelhő-képződés indul, és foltokban akár hevesebb zivatarok törhetnek ki.  A délkeleti szél a Dunántúlon és a Dél-Alföldön időnként megélénkül, máshol gyenge marad. Kora reggel általában 20 fok körül, néhány fokkal az alatt alakul a hőmérséklet. Délutánra pedig 27-32 fokig melegszik a levegő.

Távolabbra tekintve egyelőre nem látszik jelentős átrendeződés az Európát illető légnyomási és áramlási képben. 192 óráig, azaz a hónap legvégéig töretlennek tűnik az északkelet-európai AC uralma. Így térségünkben továbbra is késő nyári meleg idő feltételezhető szórványos vagy elszórt délutáni zivatarokkal.
#71937
A következő időszakban a jelenleg középpontjával a Norvég-tenger fölött örvénylő nagy kiterjedésű ciklon észak felé mozdul el, hatása a kontinens középső részeinek időjárására megszűnik. Ugyanakkor az óceánon, a 45. és az 50. szélességi körök között, az európai partok közelében fejlett AC épül  fel, amely fokozatosan kelet, északkelet felé terjeszkedve néhány napon belül a kontinens legnagyobb részét elfoglalja.
A hét második felére hatalmas méretű, centrális anticiklonná válik, mely az alacsony nyomásokat és gyors áramlási zónákat  Európa nyugati, északi és keleti peremvidékeire szorítja ki.
A kelet felé terjeszkedő AC-hoz képest térségünk egy ideig előoldali pozícióban lesz, az ott uralkodó északias áramlás az Északnyugat-Európában mozgó hűvösebb levegőből egy keveset behoz a Kárpát-medencébe a számítások szerint. A magasban, ezzel együtt a talajon is, a hét elejihez képest néhány fokos lehűlés valószínű, elsősorban az északnyugati országrészben. A kissé hűvösebb, valamint a kontinensünk délkeleti részét kitöltő forró levegő határán  egy gyenge hidegfront képződik, melynek csapadékzónája majd térségünk fölött oszlik szét. Hatására a hét közepén szórványosan, később helyenként számíthatunk délutáni záporok, zivatarok kialakulására.
Ezek után nézzük a részleteket.

KEDD (08. 20.):     Link      Link    Link
Eleinte kevés lesz a felhő, sokat süt a nap. Délután az északi és a nyugati országrészben időnként már megnövekszik a felhőzet. Csapadék azonban ezekből a felhőkből nem esik. A délkeleti, déli szél Észak-Dunántúlon megélénkül, máshol általában gyenge marad. Hajnalban 15-20 fokot mérhetünk, ezen belül a Dunántúlon lesz a melegebb. Kora délutánra 31-35 fokig emelkedik a hőmérséklet.

SZERDA (08. 21.):     Link     Link   Link
Északnyugatról lassan növekszik a felhőzet, de az ország délkeleti felén estig várhatóan még kevés lesz a felhő. Elsősorban az Északi-khg. területén várható záporok, zivatarok kialakulása a délutáni órákban. Késő délután, kora este a Dunántúl északkeleti, északi vidékein is lehet  zápor, zivatar. A szél nyugat felől mind nagyobb területen fordul északnyugatira, északira.  A Dunántúlon, majd északkeleten is, élénk, erős lökésekkel kísért szélre számíthatunk. A hajnali 17-22 fokról délutánra  24-35 fokig melegszik a levegő. Nyugaton lesz a legkevésbé meleg, keleten pedig a hőség. Az északi, északkeleti országrészben azonban a délutáni zivatarok nyomán rövid idő alatt nagyot zuhanhat a hőmérséklet.

CSÜTÖRTÖK (08.22.):       Link     Link      Link
Szakadozott, a napsütés hatására délután gomolyosodó felhőzóna lesz fölöttünk a nap nagy részében.  Ebből délelőtt a Dunántúl északi, és az Északi-khg. nyugati részein elszórtan lehet gyenge zápor. Később már csapadék sehol sem hullik. Az északkeletire forduló szél keleten megélénkül, a Dunántúlon viszont gyenge marad.  Kora reggel 15-20 fokot mérünk majd, akkor az északi hegyvidék völgyeiben helyenként párássá válik a levegő, ködfoltok képződhetnek. A legmelegebb délutáni órákban pedig  26-32 fok valószínű. Délkeleten várható a legmagasabb hőmérséklet.

PÉNTEK (08.23.):     Link     Link  Link
A térségünktől délre elhelyezkedő gyenge magassági  hidegörvény hatására délen, délnyugaton közepesen, illetve erősen felhős idő várható. Az északi országrészben ezzel szemben kevés lesz a felhő, sokat süt a nap. A nap folyamán majd a felhős terület kissé északabbra csúszik. Legfeljebb a délnyugati, nyugati határvidéken lehet néhol gyenge zápor, esetleg zivatar. Az északkeleti szél a keleti és déli országrészben időnként megélénkül, északnyugaton és északon gyenge marad.  Hajnalra 14-19 fokig hűl a levegő. Kora délután  29-33 fok valószínű.

Távolabbi kilátások:    az anticiklon középpontja Közép-Európa térségéből tovább halad Kelet, Északkelet-Európa fölé. Az eléggé stabilnak tűnő magasnyomás déli peremén keletire, délkeletire fordul térségünk fölött az áramlás. Ezzel pedig újra melegebb levegő érkezik.
Link     Link      Link     Link     Link      Link
Ennek alapján feltételezhető, hogy a strandidő nagyjából kitart a hónap végéig. Megjegyzendő, hogy volt pár ECM és GFS futás is, ami szerint  a 144 óránál az óceánon megjelenő markáns ciklon gyorsan, akadálytalanul helyeződik keletre,  ezért augusztus utolsó napjaiban megkapnánk annak hátoldali hidegáramlását. Ezek a futások azonban ritkák, "kilógnak" a modellösszképből, az általuk mutatott forgatókönyv kevéssé valószínű.
#71936
Röviden a távolabbi kilátásokról: a nyugatról beorrosodó atlanti AC fokozatosan a kontinens centrumába helyeződik, majd 144 órától igazi blokkoló anticiklonná válik a számítások szerint. Ezzel együtt az áramlási muszter meridionálisra vált, az egymást követő óceáni ciklonok megállni kényszerülnek az áthelyeződésben.
Link     Link     Link     Link     Link     Link
Hőmérsékletileg az látszik, hogy a beorrosodó AC által átmenetileg északnyugatira, északira fordított áramlás a most hétvégén és a jövő hét elején fölöttünk tartózkodónál valamivel hűvösebb, de még így is nyári hőmérsékletű levegőt hoz térségünk fölé. Ennek hamar elfogy ugyan az utánpótlása, de igazán forró légtömeg se ér el minket a számítások szerint. Így viszonylag nyugodt, késő nyári meleg idő valószínű az aug. 20-a utáni napokban, bár, ahogy látjuk, a blokk-AC mindkét oldalán elhelyezkedő alacsonyabb nyomások egyaránt elindítanak felénk légtömegeket. A keleti ciklon hátoldalán jeges-tengeri hűvös levegő, míg a brit térségben kialakult ciklon előoldalán meleg, szubtrópusi levegő tart dél, ill. észak felé. Térségünk azonban a mai kilátások szerint ezek "holtpontjában" helyezkedik majd el, ezért hazánkban a hónap utolsó dekádjának nagyobb részében se izmosabb lehűlés, se jelentősebb hőhullám nem valószínű:
Link    
Hozzá teendő, hogy éppen a blokk-AC kialakulásában törvényszerűen benne rejlő bizonytalanság, nemkülönben a blokkhelyzetben "egyensúlyozó" poziciónk okán, ez a kimenetel egyelőre nagyon bizonytalan, könnyen elszaladhat ennél lényegesen melegebb vagy hűvösebb verziók felé a következő futásokban.
Csapadék tekintetében azt adja a GFS, hogy a 20-át követő pár napban lehetnek szórványos záporok, zivatarok. Egyébként nagyrészt száraz idő, igazi strandidő feltételezhető:
Link     Link     Link     Link     Link

Augusztus 20-án a nyugatról csigalassúsággal közeledő hidegfront előtt az ország legnagyobb részén száraz, napos, meleg idő ígérkezik többnyire gyenge délkeleti széllel. Az északnyugati határvidéken növekedhet csak időnként meg a felhőzet, ott délutáni zápor, zivatar kialakulása néhol nem teljesen kizárt. Kicsit talán melegebb is lesz a kelleténél, hiszen délutánra 30-34 fokig emelkedik majd a hőmérséklet. Ettől eltekintve ideális idő ígérkezik az ünnepi rendezvények szempontjából.
#71935
A következő néhány nap szinoptikai forgatókönyve sokadik modellfutásban gyakorlatilag ugyanaz: a most még a Brit-szk.-től nyugatra örvénylő ciklon különös pályát követ majd. Skócia érintésével a középpont meredeken északra kanyarodik a sarkvidék irányába. Közben a ciklontól nyugatra, délnyugatra az óceán fölött elhelyezkedő AC hasonló ütemben helyeződik keleti irányba, és kb. 72 órától beorrosodik a kontinens fölé.
A hőmérsékleti viszonyok a fentieknek megfelelően alakulnak. A ciklon az előoldalán szubtrópusi meleg levegőt húz fel ránk, majd az atlanti AC beorrosodásával térségünkben északnyugatira fordul az áramlás, azzal pedig hűvösebb, vagy inkább kevésbé meleg levegő érhet el 96 óra környékén. Addig azonban száraz, napos, melegedő időben lesz részünk   -az időjárás ismét "megkínál" minket  egy kis kánikulával.

Íme, a várható nyomás és hőmérséklet-viszonyok:
Link     Link    Link

A csapadékviszonyok:
Link     Link

A részletek:
VASÁRNAP (08. 18.):  a kora délutáni órákig  sok lesz a felhő a felettünk, kivált északon és északkeleten. A felhőzet nagy része azonban magas szintű felhőkből, illetve nem túl vastag rétegfelhőkből áll majd, melyekből csapadék nem hullik. Emellett napsütésre is van kilátás, a legtöbbre a déli országrészben. Később nyugat felől határozott felhőzet-csökkenés kezdődik, így a délután második felében már az ország nagy részén kissé felhős, vagy derült égre nézhetünk fel. A déli szél a Dunántúlon gyakran megélénkül, a Duna vonalától keletre gyengébb lesz a légmozgás. A délkeleti tájak kivételével azonban itt is előfordulhat egy-egy élénk széllökés. Hajnalban 13-18 fokot mérhetünk, a már korán szeles északnyugaton lesz melegebb a reggel.  Kora délutánra 26-31 fokig melegszik a levegő.

HÉTFŐ (08. 19.):  kezdetben alig lesz felhő, majd délután az északnyugati országrészben időnként kissé már megnövekszik a felhőzet. Bár ekkor nyugati irányban már nem lesznek túl messze határainktól az esőt adó felhők, az ország területén valószínűleg sehol sem hullik csapadék.
A délies légmozgás napközben időnként megélénkül, főleg az ország északi felén. Kora reggel 14-19 fok ígérkezik, ismét északnyugaton a magasabb értékekkel. Délután 29-33 fokot mérünk, tehát kánikulai meleg napunk lesz.


#71934
Sürgős korrekció szükségességének esete forog fenn. Az eleve komoly bizonytalansággal terhelt aug. 20-a körüli helyzet úgy látszik, megtréfált.
Ugyanis ECM és GFS szerint a felmelegedést, majd lehűlést (?) hozó atlanti ciklon érdekes pályán mozog majd: meredeken felkanyarodik északnak, a sarkvidék felé.    
ECM: Link      Link     Link     Link
GFS:     Link      Link     Link     Link     Link
A ciklon előoldali melegáramlása még eléri térségünket, utáni viszont, minthogy középpontja messze északra távozik, áramlási rendszere lekerül rólunk. Így aztán a hűvösebb levegő várhatóan nem ér el, a meleg megreked fölöttünk. Néhány futást persze még meg kell várnunk mielőtt kijelentenénk, hogy idén elmarad a "szokásos" huszadiki lehűlés. Az összkép nagyon sokáig támogatta azt, csak az utolsó néhány futás vette ki a hidegfrontot. Nem kizárt némi visszatáncolás, mégis amondó vagyok, hogy a "királyi" modellek a ma reggeli verzión sokat már nem fognak változtatni. Eszerint legfeljebb harmatgyenge dolgok lehetnek 20-án (némileg labilizálódó légkör, helyenként záporok/zivatarok), de ez is legfeljebb északnyugaton. Jó esély van viszont arra, hogy semmi se legyen, zavartalanul folytatódjék a strandidő.
Könnyen lehet viszont, hogy a nyár végi lehűlés nem marad el, csak késik.      Link
Látszik, hogy az északnyugati hűvös, illetve a Közép és Délkelet-Európában megrekedt meleg levegő határa mindvégig közel lesz térségünkhöz.
Az is látszik, hogy a bárikus helyzet (atlanti parti fejlett AC) lehetővé teszi a hűvös légtömeg bármikori meglódulását dk felé.
#71933
E hét hátralevő részében változik időjárásunk: a hőség holnaptól (kedd) mintegy 5 napig szünetel majd. Ennek oka az észak-európai ciklonrendszer és a beorrosodó azori AC közös, északnyugati áramlásában térségünkbe érkező különböző nedvességtartalmú, de általában az itt levőnél nedvesebb, és mindenképpen hűvösebb levegő.
Link     Link     Link     Link     Link

Link     Link     Link      Link     Link

Látható, hogy a lehűlés nem egyetlen "huszárrohammal" fog megvalósulni, hanem fokozatosan, pár nap alatt. Eközben többször, és több helyen számíthatunk csapadékra. Az is megfigyelhető, hogy az időszak végén szárazzá válik az idő, és délire forduló légmozgással újabb erős melegedés indulhat.
A részletek:
KEDDEN a nap folyamán északnyugatról szakadozott, napközben gomolyosodó felhőmező sodródik országunk fölé. A számítások szerint ez a felhőzet a keleti határvidéket csak az esti órákban éri el, ott addig sokat süt majd a nap. Az ország egyéb részein is várható több-kevesebb napsütés. Már a hajnali óráktól  nyugat felől egy gyenge csapadékzóna éri el a Dunántúlt, emiatt ott délelőtt szórványos zápor, zivatar alakul ki. A csapadékzóna a délután folyamán északkelet felé halad.  Az Északi-khg. területén ekkor még várható zivatar, sőt a heves zivatarok éppen ott valószínűek. A Dunántúlon azonban átmenetileg megszűnik a csapadéktevékenység. A számítások szerint a késő esti óráktól  északnyugatról újabb záporsávok érkeznek a nyugati országrész fölé, melyek az éjszaka folyamán majd tovább haladnak keletre. Ez utóbbi csapadékzónából többfelé lesz kiadós záporFelhőszakadás sem elképzelhetetlen, főleg egy, az országot északkelet-délnyugat irányban átszelő zóna mentén.
A Dunántúlon már reggel megélénkül, helyenként megerősödik az északnyugati, északi szél. Az ország keleti felén gyengébb lesz a szél, ami ott a nap folyamán délnyugatiról egyre nagyobb területen fordul északnyugatira. Hajnalban 17-23 fok várható, ezúttal  Dunántúl nyugati fele lesz hűvösebb. A legmelegebb órákban pedig 24-36 fokot mérhetünk. Nagy lesz tehát a hőkontraszt országon belül olyanformán, hogy a Dunántúl északi és nyugati területein lesz a legkevésbé meleg, és a Tiszántúlon a nagy hőség.

SZERDÁN általában sok lesz a felhő felettünk. Eleinte erősen felhős, helyenként borult időre van kilátás, csak kevés napsütésben lehet részünk. A felhőzet csökkenése majd délutántól indul meg nyugat felől. Ezzel párhuzamosan a csapadéktevékenység súlypontja a keleti országrész fölé helyeződik. A Dunántúlon a délután nagy részében már nem lesz csapadék, keleten viszont a késő délutáni, esti órákig többfelé lesz eső, zápor, zivatar. Az északnyugati, északi szél a Dunántúlon élénk lesz, többfelé erős lökésekkel. A Duna vonalától keletre mérsékelt légmozgással számolhatunk. Hajnalban 15-20 fok valószínű nyugaton az alacsonyabb, keleten a magasabb értékekkel. Délután 20-25 fok várható. A tartósabban csapadékos keleti országfél lesz ezúttal a hűvösebb.

CSÜTÖRTÖKÖN reggel és délelőtt nyugat felől felszakadozik a felhőzet. A legkeletibb vidékek kivételével átmenetileg kevés lesz a felhő. Majd déltől átvonuló gomolyos felhőzet valószínű. Keleten több, nyugaton kevesebb lesz a gomolyfelhő. Ezekből a felhőkből azonban csapadék nem hullik. Az északi szél már csak a keleti országrészben élénkül meg időnként, a Dunántúlon jórészt gyenge marad. Kifejezetten hűvös lesz a hajnal, csak 9-15 fokot mérünk ekkor majd.  Délutánra általában 25 fok köré melegszik a levegő.

PÉNTEKEN egy nyugat felől lassan közeledő ciklon peremciklonjának felhőzónája húzódik fölénk. Ezeknek a felhőknek jó része eleinte magas szintű lesz, a vastagabb felhőzet a számítások szerint déltől érkezik majd meg. Délután nyugatról keletre csapadékzóna halad át fölöttünk, szórványosan lesz az országban zápor, zivatar. Az északnyugati, nyugati szél a "szélcsatornában" megélénkül, délnyugaton és északkeleten ezzel szemben gyenge marad a légmozgás. Hajnalban 10-17 fok lesz, északkeleten az alacsonyabb, északnyugaton a magasabb értékekkel. Kora délutánra  a felhőzet és a csapadék függvényében 22-27 fokig melegszik a levegő.

Távolabbi kilátások: az említett, igen jól fejlett atlanti ciklon  144 órától (azaz vasárnaptól) az előoldalán felhúzza ránk a meleg szubtrópusi légtömeget. Jelen számítások szerint pár napra visszatér a kánikula:     Link     Link     Link
A cikloncentrum azonban nagy sebességgel helyeződik északkelet, kelet felé. Emiatt aztán hátoldali hűvösebb levegője is megközelít, majd elér valamikor aug. 20-a táján. Azért a bizonytalan fogalmazás, mert a hidegfront érkezését tekintve nincs egység a modellek között. Van, amelyik már aug. 20-ra virradó éjszaka behozza, más csak 20-án a késő esti, kora éjszakai órákban. Abban viszont egyetértés van, hogy ez a hf sem hoz majd különösebben hűvös levegőt.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 19:17:59

Dorog

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.