2025. július 06., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66091
Igen, most ezzel a megállapítással tudok teljes mértékben egyetérteni! Egyszerûen nem látszik a blocking-szórás a fáklyán. Persze az enyhülést se láttuk sokáig, a tél végeláthatatlan volt jó egy hétig, aztán hipp-hopp berakta. De! Addig csak salek latolgatta a nyarat, most meg Hari Seldon a telet nevet A realitásoktól egyelõre messze van. Hiszen:
Britek: Link
Izland: Link
Grönland: Link
Azori-szk.: Link
Végül Skandinávia K-i része: Link (itt lehet esetleg AC, amely nem engedné az É-D-i meridionális áramlást létrejönni és valamelyest "menthetné a helyzetet" de ennek is kevés az esélye)
Egy személyes kedvencem, az orosz T2m fáklya: Link
Illetve egy saját és befejeztem: Link vidám
#66090
Nagyon sajnálom, úgy látszik félreérthetõen írtam, én arra az elõrejelzésre gondoltam, ahol megemlítik az elõrejelzõ megkoronázását, jövõben igyekszem pontosítani a címzettet/címzetteket.
#66089
Én nem tettem egyértelmüvé, csupán a lehetõségét vázoltam. Mint ahogy a tartós Ny-i irányítást kijelenteni is bátor dolog.
#66088
Ez is jól mutatja az AC leépülését Link viszont a karácsony utáni helyzet ebbõl a szempontból még nagyon is messze van, és bátor az, aki annyira egyértelmûvé teszi az AC visszaépülését az ünnepek utáni pár nappal.
#66087
Szerintem december 20. után belátható idõn belül nem lesz tél. Nem épül vissza az atlanti blocking. Vagy lesz csigagyár vagy nyugat-európai teknõ elõoldallal. Az enyhe és mérsékelten hideg légáramlatok fogják váltani egymás a december 20. után következõ idõszakban. Néha-néha átmeneti havat nem zárok ki.
Van egy-két eltévedt futás, ami bead mediterrán ciklont hosszabb távon, de minek is ragadnánk ki ezeket a futásokat, ha a többség úgyse ezt mutatja.
#66086
Nem ismerem a beválási statisztikáit, így érdemben nem tudok hozzászólni. nevet Szóval tartom a korábbi véleményem, melyek az általam legjobban ismert és leggyakrabban használt GFS/ECMWF modellek alapján születtek.
#66085
A BOM modell verziójához,mit szólsz? Pl. Szenteste : Link
Link
#66084
Ha ez így bejön akkor számíthatsz rá, hogy téged meg fognak koronázni! laza
#66083
Itt nagyon is látszik amirõl írtál, leépül az atlanti AC Link az is helytálló megfogalmazás, hogy karácsonyt követõen visszaépülhet, hogy mikor, az valóban még mesze van, hogy már elkönyvelhetnénk azt.
#66082
Én úgy látom, hogy a hétvégét követõen kb. 1-2 napig tart a nyugatias irányítás, utána déli blocking alakul ki és visszaáll a meridionális áramlás. Csakhogy dél-északi lesz és ez persze jelentõs enyhülést von maga után a magasban, ami elõbb-utóbb felszínközelben is érezteti hatását, lévén masszív anticikonra és hidegpárnára nem sok esélyünk van. Emellett sajnos elég csapadékosnak néz ki a hónap utolsó harmada.

A hidegmagok várható mozgása alapján téli fordulatra leghamarabb az év legvégén vagy január elején lehet számítani.

Remélem nem jön be a fentebb írt pár gondolat.
#66081
Bocsánat, be voltam havazva (most szó szerint is nevet )... Hm, a térkép a modellezett események egyik lehetséges, vagy átlagos kimenete´. Látszik a folyamat, de egészében kell nézni nevet

Fehérkarácsonyügyi latolgatás... Hm, jelen állás szerint - összegezve az összegzendõket úgy látszik, hogy megjön a szokásos karácsonyi enyhülés, de mértéke talán nem lesz olyan túlzott, és vélhetõen egy inverzió is segíteni fog az enyhe idõszak átvészelésében. A nagytérségi térképekre nézve, elsõsorban a nyomáseloszlást figyelembe véve a következõ látszik:
Jelenleg egy tipikus téli helyzetben vagyunk, magas geopotenciál az atlanti térségben (azaz "meleg AC") és alacsony geopotenciál (azaz "hideg ciklon") nálunk és tõlünk K-re. Ez a felállás együttesen igen hideg légtömegeket szivattyúz messze É-ról hozzánk. A hétvége után fordulni látszik a kocka, az izlandi ciklon az újonnan kialakuló atlanti ciklonokkal karöltve szépen leépíti a blokkoló AC-t, és elkezdi ÉK felé tolni a hideg légtömegeket. Ebben a helyzetben aztán a ciklonok DNy- ÉK-i pályára kényszerülnek, és eközben apránként szépen kirámolják a hideg légtömeget térségünkbõl. Természetesen itt most a még ki sem alakult ciklonok (rendszer- ill. nyomásközpontok) megmondhatatlan pályáiról beszélünk... 100 km ide vagy oda, és elõoldal helyett hátoldal, lehet okklúzió is, meg minden... De a tény az, hogy karácsony tájékára (átmeneti?) makroszinoptikus váltás készül, Ny-i irányítással. Ez pedig merõben más idõjárást eredményezhet, mint a jelenlegi. Hogy ez meddig tarthat? Abból kiindulva, hogy a Ny-i irányítás idén gyakorlatilag igencsak ritkaságszámba ment (azaz nem volt számottevõ), arra következtetek, hogy pár nappal az enyhülést követõen visszaállhat az atlanti blocking, újból a most már szokott, téli idõjárást okozva. De erre térjünk vissza a hétvége után nevet
#66080
Ez nem azt mutatja, hogy karácsony után nagyon is visszahûlne Link és olyan erõs AC hatás alatt lennénk Link
#66079
Fõ az önbizalom! nevet Kedvenc mondásaim egyike: a siker titka: a tudatlanság és az önbizalom (talán mert mindkettõnek híján vagyok) nevet 1-2 perturbált tag? A GFS friss 12-UTC-s tagjai között még sehol sem látom dec. 27-28. körül a Fenno-Skandináv anticiklont, amit várok nevet Majd térjünk vissza rá!!!
#66078
Ellenkezõ esetben jöhet ez: Link
Ne érts félre, jó olvasni az elõrejelzéseidet, de annyira biztos vagy a dolgodban, hogy az zavarba ejtõ nevetnevet
Az általad lefestett kimenetel max. 1-2 perturbált tagon látszik, tehát nem lehetetlen, hogy bekövetkezik..., na de ez a biztosság... nevet
#66077
No, akkor mégegyszer:

Tél tábornok magyarországi hadszíntéri sikerei felõl továbbra sincs okunk kételkedni a következõ két hétben. Holnap estig sokfelé 2-7 cm friss hó. Szombaton mediterrán ciklon porhóval, dermesztõ hideggel, megfûszerezve egy kis széllel. A jövõ hét elején a dél felõl támadó ellennel szemben megerõsíti az északkeleti anticiklont, megvariálja a nyugat-európai ciklonrendszert, és visszaveri a támadást. A karácsonyi ünnepek után pedig kelet, északkelet felõl Skandinávia felé húzódó anticiklont épít fel, melyet délre nyújtóztatva, keleti peremén újabb csapaterõsítést küld a Kárpát-medencébe. Szóval, csak nyugalom, és élvezni a havat és hideget!
#66076
Akár egy olyan keveredési zóna is kinézhet mint ami volt 2 hete?
#66075
Tegyük még ehhez hozzá, hogy a korábban "lerövidült"-nek titulált téli idõszak most már 21-22éig minden bizonnyal téli idõt fog jelenteni lent a talajon, +1-2 fokos tmaxokkal a legvégén - esetleg: Link
Az egy dolog, hogy a fáklyán ott a pukli 18-21 közt, de talajon ez nem lesz semmi komoly enyhülés (jelen futások szerint).
#66074
Enyhülés lesz, de igazán meleg már nem néz ki, keveredési zóna felé tendálunk.
#66073
Legyen igazad, ámbátor ezekrõl a kinyilatkoztatásokról nekem mindig egy SW idézet ugrik be:
"Double the pride, double the fall..." kacsint Bár az is igaz, h Tél Tábornok magyarországi helytartójának ennyit talán elnézhetünk. hideg havazas
Amellett, h várjuk az elsõ országos, sehol sem izgulós porhavazást(szombat), a
23-a utáni enhyülés mértéke, tartóssága valóban bizonytalan, és a 21-ei hûtögetés is jól halad.
Ezek után csak annyit tudok kívánni a hó és hidegrajongók nevében, h remélem Hari Seldon bukása minél késõbb következik be! nyelvnyujtas
#66072
A mostani ECM már messze nem ad olyan enyhülést mint a reggeli. Igaz, a szombati mediterrán ciklont még mindig nem hozza be annyira mint a GFS. Kiváncsi leszek, hogy mi lesz, mindenesetre most úgy néz ki, hogy 20-ig mindenképp marad a téli idõ.
#66071
GFS AC-s futása nagy melléfogás volt, a medit szerintem lassan biztosra lehet venni, a helye viszont nagyon kérdéses.Nagy esélyt látok arra, hogy 24-én délután tõlünk Dny-ra lesz valahol, nyugat-északnyugat esélyes lehet hóra, de keleten sanszosabb a melegedés, esõvel.
#66070
Az OMSZ az ECMWF-bõl dolgozik elsõsorban, és most messze a legmelegebbet adja az a modell, ha jól néztem. Szerintem ez az oka.
A többi modell meg nagyon bizonytalan képet mutat, így csak azt tudom mondani, amit Flurries: egy kicsit még várjunk. nevet
#66068
És még valami, ha az északkeleti AC kialakul és viszonylag stabil is lesz, akkor maguk az óceáni ciklonok is blokkolódhatnak olyan helyen (mondjuk rajtunk, vagy kicsit akár keletebbre), hogy aztán õk rántják be észak felõl a hideget. Erre nem láttam ugyan modellkimenetet, de logikusnak tûnik, hogy ez is kialakulhat.

Konkrétan a gfs ens fáklya az utóbbi idõben rendszeresen 4-5 nap után iszonyatosan szétszóródik, köszönhetõen a Nyugat-Európába hamarosan megérkezõ ciklonrendszernek. Egyszerûen már a ciklonrendszer is okozhat bármit késõbb itt, akár nálunk is. A mostani futás épp az ütközõzónát hozza a környékünkre (hogy melyik oldalra kerülünk, abban a tagok nagyon különböznek).
#66067
ECM. kb a tavalyi karácsonyt vázolja fel. Link
GFS szerint Ény-on még havazás is lehet szenteste.
GEM az ECM-hez hasonló, bár kicsit hidegebb talán. Link
Még mindig 3-4 nap legalább, mire valami érdemlegeset lehet mondani karácsonyra.
Az ECM-GEM páros medije kicsit keletebbre megy és máris ott a hóvihar...izgalmas lesz, az tény. hideg
Eddig egyébként a GFS is medit adott 24-re, most viszont betolta fölénk az AC-t, ami nem engedné be a ciklonokat a térségbe.
#66066
Nem kell itt túlszámolgatni a dolgokat...
Ki lehet ragadni bizonyos futásokat, lehet ragaszkodni egy-két számunkra kedves kimenetelhez. Mondhatjuk, hogy 1 fokot hûtött vagy melegített a fáklya. Mondhatjuk, hogy jön az enyhülés vagy már megint nem jön, de minden szakmai tudás nélkül pár dolgot el lehet mondani az elõttünk álló idõszakról:

- Link Grönland környékén a következõ 1 hétben elég brutális anticiklon uralkodik el, ami az óceán nagyobbik részére kiterjed.
- Link kb. addig felénk is télies idõ uralkodhat
- szóba jöhetnek kisebb havazások, illetve ott a hétvégi mediterrán ciklon is, amibõl lehet jelentõsebb hó, akár országosan is, de nem ez a legvalószínûbb (inkább regionális szinten)
- 6-7 nap múlva az atlanti térségben terpeszkedõ anticiklon helyét egyre inkább ciklonok veszik át az óceánon, aminek elõoldali hullámai szépen elolvaszthatják az eddig lehullott havat (nem biztos a fehér karácsony, kizárni azért nem lehet)
- pár tag mutogatja a nagy északkeleti anticiklont, de azzal párhuzamosan az óceánon is bõséges ciklonokat mutat, ezért északkeletrõl nagy mennyiségû hideg érkezésére nem számítok

Az elõttünk álló idõszak átlagosan fog telni véleményem szerint, a talajon szerintem +1,+2 fokkal az átlag felett lehetünk. Egyes modellfutások alapján az enyhülés átmeneti lenne, aztán jönne vissza a csapadékosabb tél.
Keményebb téli napokra nem számítok, bár ez relatív, hogy kinek mi a kemény...
5-6 napig még élvezzétek ki ezt a stabil téli helyzetet, mert az utána következõ idõszak nem néz ki fenékig tejfelnek. Egy-két tagot leszámítva...

Összegezve: Jó eséllyel megszûnik egy idõre a nagy grönlandi magasnyomás, betörhetnek az óceánon érkezõ ciklonok Európába... jó enyhe levegõt szállítva. Mivel zonalitás továbbra sem látszik, ezért stabil nagy meleget nem várok. Ott az északkeleti anticiklon lehetõsége, de véleményem szerint az nem a mi idõjárásunkba szól majd bele, hanem tõlünk északra okozna max. hidegebb idõt. Átlagos idõjárásra számítok, talajon kicsit átlag felettire.
#66065
Link
Ahogy néztem a 06os fáklyán megjelenõ nagy hideg-tagokat (p 3 10 11), mint skandi AC-vel számolnak és annak peremén cikloncsaláddal, ami ÉK felõl húzzák be a hideget. Az óceánon viszont ezek a tagok is 950-es ciklonokkal dobálják Európát. Ehhez persze kell, hogy Kelet-Európáról húzódjon ránk AC-hatás is, de az egyik tag például erre a hidegre is adott mediterrán ciklont. Nem tûntek valószínû eseményeknek, de 3 tag adja, érdemes nézni, nem-e indul meg lefelé szórás.
#66064
A hétvége mindenesetre reménykeltõ a déli országrészre nézve:10 cm körüli hótakaró kialakulása könnyen elõfordulhat majd, a med. ciklon révén. A fáklya ismét az átlagos felé húz a karácsonyi idõszak táján...bízzunk az Ék-Eu-i Ac megerõsödésében! hideg
#66061
A ~budapesti diagramm is hasonlóval számol jelenleg: Link
#66060
Ha csak a mostani futást vennénk alapul (de miért tennénk) akkor nem zárható ki a K-NY-i megosztottság, míg nyugaton havazhat, addig DK és a Tiszántúlon esõ esne, BP meg szerencsés esetben havat is kapna, de most ónos esõ is benne van a pakliban.

Amúgy az utóbbi napokban azt csinálja a GFS hogy a 6 és 12-es futás hût, majd a 12-es befût. Azért az a mostani hidegebb futásban is látszik, ha nem is szentestére, de karácsonyra nagy valószínûséggel locs-pocs idõ lesz országszerte, de nem feltétlen esõvel.
#66059
A sok csapadék most már több, mint valószínû a szombattól karácsonyig esõ idõszakra. [esõ] Jelen futás szerint +1,2 fokban rengeteg esõ, az idõszak elején ónos esõ.
#66058
Link Az ünnepekre,én még egy A Kelet-Európai síkság fölött felépülõ AC-ban látom a havas reményeket. Mi a véleményed errõl?
#66057

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#7762)
#66056

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#7739)
#66055
Tovább enyhített a fáklya és a fõfutások is eléggé lehangolóak: Link
Úgy tûnik, a fáklya visszahûtõ tánca csak ideiglenes volt, az elõoldali helyzetek: Link Link erõsebbnek bizonyultak. Persze ez megint az a fajta ciklon (a 180 óra távolságban lévõ), amit már eddig is sokszor láthattunk a GFS hosszútávújában, ( Link ) és eddig egyszer sem alakult ki ilyen helyzet.
Tavaly karácsonykor: Link sem ez okozta, de a szilveszter környéki felállás eléggé gyanús: Link Link bár ez gyorsan leépült és jött rá január elején a hideg idõjárás. Igaz, ott visszaépült (nagyon le se gyengült) az izlandi-grönlandi AC, amire most: Link sajnos nagyon kevés esélyünk van. Hiába ingadozik a fáklya, egy biztos: Szinte teljesen leépülnek az AC-k (elrettentõ példa a brit nyomásfáklya: Link ), így aztán bármivel is számol a fõfutás éppen fölénk, a makroléptékû folyamatok megkérdõjelezhetetlenek. Nyilván nem 384 óránál. Még szerencse, hogy a Kárpát-medence idõjárása tele van meglepetésekkel (pl. ma nevet ), így a kedvezõtlen változások nem járnak kedvezõtlen idõjárással.
Végül egy budapesti T2m: Link
#66054
Igaz ez 17-ig lát el Link , amirõl említést teszel, annak elõjelei már látszanak ezen a térképen, a folyamat beindul?
#66053
Hmm, de jó neked, hogy ilyen biztosra állítod. Én az ECM láttán, sõt most már a GFS láttán se vagyok biztos, hogy elér hozzám a hétvégi ciklon. Szerencsére még van addig 4 nap, hátha változiknevet
#66052
Hát azért én még még tartok a jelentõs beenyhüléstõl, bármi lehet.
#66051
Csak nyugalom, ezen a szombaton sem kell aggódni Bp-en: csapi lesz, a halmazállapot szilárd lesz (és nem fagyott esõ), a t2m is rendben lesz. Csak számolni kell majd a centiket. Ja, és akkor már a fáklyák is szépen lekonyulnak majd a jövõ hétre. Szóval, csak nyugalom.
#66050
Aháá, hát ezért látom én ezt a "Cs" - oly gyakran télen! kacsint
#66049
Köszi a választ! vidám
#66048
Cirrostratus, Altostratus felhõzet.
#66047
Mi az a "Cs vagy AS"?
#66046
Csak nehogy addig igazodjon, míg északon nem lesz semmi, csak egy kis megvastagodott Cs, vagy As! kacsint
Déli fáklya: Link Északi fáklya: Link A világ legjobb modellje is erre tendál...
Mindenesetre a fáklyákon a 21-e környéki egyre kisebb bemelegedés is hasonló ahhoz amit láttunk az elmúlt hetekben...

szerk: Köszi coontac! Cs, As rövidítések jelentése: kislexikon: Link Link
ill képek: Cs: Link
As: Link

Ha a mediterrán ciklon pályája már túl távol van, akkor az északi országrészben már csak ezek a felhõk jelzik, azt, h a közelünkben hóban fürödnek a déli szomszédok ill. a déli országrész. havazas
#66045

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#7506)
#66044
Igazodás folyamatban nevet A borzasztó elõoldal érdeklõdés híján idén elmarad, a szombati mediterrán ciklon közkívánatra megérkezik.
#66043
Na, a "végérvényesen"-t már csak babonából se említsük, simán lehet még visszaenyhülés, nehogy úgy járjunk, hogy kijelentünk dolgokat amik 24 óra múlva tök máshogy néznek ki... elõfordul az ilyen kacsint

Nyuli: két napig az elõoldal felé látszott dõlni a mérleg (már 18-19tõl), ma pedig ismét fordulni látszik a kocka, elõbb az ECM (reggel), most pedig már a 12z GFS egyértelmûbben erõsíti az ÉK-i dominanciát felettünk. Pár 100 km-en múlhat a dolog, tényleg hihetetlen izgalmas, a "fórumélet" is garantálva lesz laza
#66042
Hát, nem tudom... egy analízis, oszt meglátjuk nevet
Európa nagy része a kimúlóban lévõ magassági hidegcsepp alatt van, igazán eseménydús (azaz frontokkal tarkított) idõjárás a Fekete-tenger térségében van, ahol behullámzásból ciklonok sorozata alakul ki. Az Alpok É-i vonulata felett folytatódik a torlasz-jelenség, folyamatos havazást okozva, míg tõlünk ÉK-re egy okklúzió található, mely holnap akár számottevõ havazást is okoz(hat) nálunk. Egy pillantást vetve a következõ napok modellezett magassági áramlására az látszik, hogy térségünk a forgásközpontban lesz, ami általában a nyugalmas idõjárás garanciája. Nem így most; a modellek alig-alig láthatóan számtalan teknõcskét mutatnak, azonban az örvényességi mezõkön már nyilvánvalóbban látszik a jelenlétük, egymást követik a PVA és NVA mezõk, K-rõl Ny felé mozogva. (Vigyázat, elmélet nevet Az örvényességi egyenlet értelmében az örvényességi központok, azaz az örvényességi maximumok és minimumok pontosan az adott idõben uralkodó áramlással együtt helyezõdnek át. A magassági áramlási térképre pillantva így megállapítható, hogy milyen irányban mozognak a nehezen felfedezhetõ rövidhullámú teknõk, ill. - és ez a fontosabb - milyen irányba vándorolnak az ezekhez kapcsolódó talajmenti ciklonok és anticiklonok.) 19-e környékén ebbõl az áramlási mintából az ECM térképén az vezethetõ le, hogy egy teknõ ÉNy felé terjeszkedik. Az imént említett örvényességi maximum elmélete alapján sajnos az is levezethetõ, hogy a teknõ nem indul el Közép-Európa irányába, az örvényességi maximum valahol Izland környékén lesz található, az áramlás pedig nagyjából É-D-i irányú lesz... A rendszer központja nagyjából a Brit-szigetek fölé helyezõdik (a népek ott szépen megfagynak...), térségünk pedig egyre inkább a hõn szeretett zavarban elõoldali helyzetbe kerül. Ez lehet nagyjából a helyzet úgy egy hét múlva. A fehér karácsony? kérdése ezzel csak bonyolultabb lett. Kérdés, hogy mennyire lesz tartós ill. stabil az enyhülés, maga az enyhülés mértéke is bizonytalan. Izgalmas napok-hetek elé nézünk, idõjáráskedvelõknek igazi csemege vidám

Utolsó észlelés

2025-07-06 21:25:13

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

22.1 °C

27002

RH: 70 | P: 1006.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142167

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.