2025. július 07., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65941
Egyre esélyesebb a szombat délutántól északnyugat felõl fölénk helyezõdõ peremciklon. Végre nem kellene izgulni a halmazállapot és a megmaradás miatt, csak a centiket számolni nevet Aztán 9-10 nap múlva jöhet dél-, délkelet felõl egy mediterrán ciklon (nem az a vonulós, gyorsan áthelyezõdõ fajta, hanem a tõlünk északra lévõ anticiklon által blokkolt típus). Egyébként már szinte biztos a decemberi negatív hõmérsékleti anomália a Kárpát-medencében, ahogy az várható is volt. És a Brit-szigeteken sincs nyoma enyhülésnek, a Hadley Központ megélhetési globális felmelegedés kutatói seregének egyre kínosabb a helyzete. vidám
#65940
A fáklya ismét biztató, tegnap még az esetleges elõoldallal is számolt a déli területekre, de most az átlag végig -10, -7 fokon van: Link Durva lehet, ha ez így bejön. Igaz, hogy a szórás nagy, de a tagok döntõ része 0°C alatti T850-nel áll elõ.
#65939
Igen, bár egy ilyen ciklon létrejötte igen kifinomult felbontást igényel a modellek részérõl. Az ECMWF-ben is ott van a lehetõség: Link az ECM-ENS egy kis hullámot lát belõle: Link
#65938
Egyetértek! A konvektív lehetõség tetszene nekem is a legjobban, és komoly sansz is van rá. Viszont a perem üggyel kapcsolatban azt látom, hogy a GFS-t kivéve ezt a forgatókönyvet egyelõre egyik modell sem támogatja. Sõt. A 20 perturbált tagból 13 ad keleti, észak-keleti ciklont 12-re vasárnapra. Az operatív adja viszont egyedül a perem lehetõséget (linked), ami adhat okot bizakodásra ez ügyben, mivel könnyen követhetik a perturbáltak. Kíváncsian várom a következõ futásokat, hogy mire rendezkednek be a modellek. Az említett idõszak ettõl függetlenül nagyon izgalmasnak tûnik.
Gratulálok az eszmefuttatásodhoz, mindig jó téged olvasni! nyelvnyujtas
#65937
A 2. link ez akart lenni, csak lejárt pont a szerkesztési idõ.
Link

Illetve ez a 13-14ei: Link

Sajnos a metnet idõgép nem üzemel, így az ottani linkek már nem jók szomoru
#65936
A peremciklonról:
Link
Volt már róla szó, bár ez a peremciklon még eggyel korábbi, ez az lenne amelyik miatt nyugatabbra szorulhat az AC.

Skandináv központû teknõnél a peremciklon mindig sanszos, errõl is beszéltünk már napokkal ezelõtt is. Legutóbb pont a 2003 Februári eseményekkel kapcsolatban említettem meg a 13-14-ei eseményekkel kapcsolatban, de ez a társalgóban volt:
Link
Wetsommal ki is tárgyaltuk.

#65935
Igen jó kis elemzés, köszönjük!
Egy kiragadott példa most talán a medis verziót vetítheti elõre 15-e után Link A majd 25 fokos szórás (nem biztos nem ástam bele magam, nem néztem a térképeket...) a fáklya olyan elõ/hátoldali szituációra emlékeztet. Hullámvasút, ahogy az elmúlt napokban is volt...
#65934
Na igen, te voltál itt a legokosabb mindenki között! Eddig mindenki a mediterrán ciklonoknál volt leakadva, de szemfülesen észrevetted az új lehetõséget.

Amúgy a friss ECMWF futás teljesen más képet fest december 15. után, mint a GFS. Ebben az esetben nem állna vissza a stabil grönlandi AC. Az éjféli ensemble még erõsen számolt vele: Link lehet a mostani is fog, csak a fõfutás ment el más irányba.
#65933
Én nagyon is számoltam/ok a 3-as verzióval. kacsint Link
#65932
Nagyszerû írás,nagy örömmel olvastam,gratulálok hozzá sok ilyet kérünk még ezután is! kacsint nevet
#65931
Tetszik, hogy felhivtad a figyelmet a peremciklonokra. Eselye nem irrealis, kovetkezmenye nagyon kemeny teli helyzetet alakithat ki a mar boritekolhato makroberendezkedes mellett. A januar vegi nagy hoban bizonyos ertelemben egy peremciklonaris hatas is kozrejatszott. Sajnos telefonrol nem tudom linkelni, a wz kartenarchivban eleg beszedes a 2010 januar 30-i helyzet. Elotte 36 oraval sem vart senki 10 centinel tobb havat, es alapvetoen medrol folyt az eszmecsere, pedig nem tisztan med volt. En azt mondom, jobb ha fel szemunket rajta tartjuk ezen a lehetosegen, mert nagy meglepetes lehet a vege, kitunonek tartom hogy meglattad a helyzetben egy extremebb helyzet emlitest legalabb erdemlo lehetoseget. Olyan paklit osztanak a kovetkezo tiz napban, amiben ez a lap benne van!
#65930
Sziasztok.
Végigolvastam én is, és nagyon jó leírás.
Egyre többen mondják úgyis, hogy hideg lesz a tél. Jó forgalma lehet akár a téli kellékeknek is(sapka, sál, kesztyû, stb)Meg a tüzelõsnek valónak is. De sajnos ez a számlákat is feltornázhatja eléggé. havazas
#65929
Nagyon érdekes, és még tanultam is belõle! Köszönjük szépen! nevet
#65928
Köszönet ezért a nagyon átfogó, ugyanakkor objektív elemzésnek, jó volt olvasni nevet Teljes mértékben egyetértek veled, bár személyes véleményem szerint, tapasztalatok és a modelltendenciák alapján én most a 2. verzióra látok legnagyobb esélyt, vagyis: idõnkénti hózáporokkal tarkított, de egyébként száraz, nagyon hideg idõ határozhatja meg az általad említett idõszakot. De én lennék a legboldogabb, ha a másik jönne be.. nevet
#65927
Felesleges esélyeket írnom, mert könnyen meglehet, hogy mind a három kimenetel lejátszódik az 5 nap alatt. nevet Mégpedig olyan sorrendben, ahogy leírtam.
#65926
Elsõ és a harmadik verzióval nagyon jól járna a keleti országrész. Esélyeket tudnál írni?
#65925
Végre egy igazi esélylatolgatás.Élvezet volt olvasni.Köszi!
#65924
Megpróbálom összeszedni a gondolataimat a következõ idõszakkal kapcsolatban, mert kaptam több privátot is, hogy mi a véleményem az elõttünk álló idõszakról. Megpróbálom a terjengõs elemzést mellõzni, hogy ne legyen esti mese a hozzászólásomból:

Rövidke és nem túl erõteljes elõoldal után (december 6-9. max. 5-6 fokos T850hPa) brit blocking kezdõdik Link Link . Maga a berendezkedés egy Amerika felett képzõdõ nagyobb kiterejdésû ciklonnak köszönhetõ, ami átmenetileg megindítja a Grönlandtól délre elhelyezkedõ anticiklon kelet felé mozdulását.
Maga a folyamat számunkra több szempontból is érdekes lehet. Északról rendkívül gyors mozgással sarki eredetû levegõ áraszthatja el hazánkat. Az ilyen eredetû blocking igencsak változatos idõjárással járhat.
Pár lehetséges kimenet a nagyjából december 10-15. közötti idõszakra (+/-2 nap):

1. Felröppen a mediterrán ciklon lehetõsége, a modellkimenetek többségén hátoldalra is kerülünk, így nem zárható ki kiterjedtebb havazás lehetõsége, ami délkeletre, keletre is meghozhatja az elsõ komolyabb havat. Az erõsen délnek nyomuló sarki hidegnek köszönhetõen a ciklon igencsak kimélyülhet, illetve tõlünk keletre-északkeletre belassulhat, így visszahajló okklúziós csapadékkal is számolni lehetne erõs havazással és hófúvással. Ennek a keleti országrésznél van jó lehetõsége. (a jelenlegi futás most ezt kicsit északkeletebbre számolja, amúgy erre gondoltam: Link )

2. A dinamikus hidegadvekciónak köszönhetõen megnõ a téli konvekció esélye: heves hózáporok, hózivatarok is jöhetnek, illetve anticiklon elõoldal, ciklon hátoldal között a szokásos Ózd-Szeged vonal mentén konvergenciás havazás lehetõsége sem kizárt akár jelentõsebb hótakaróval. Link jobb példát most nem tudok hozni: Link

3. Amivel eddig még senki nem számolt (vagy elkerülte a figyelmem): peremciklonok lehetõsége. A 12-es GFS futás még 192 órán belül is mutat egy ilyet: Link magunk között szólva én ezt tartom a legbrutálisabb kimenetelnek, mert az intenzív havazás mellett viharos széllel jár, ami igazi ítéletidõt okozhat: Link Link

Nagy esélyt adok arra, hogy az ország több mint felén legyen 10 cm-t meghaladó hó a december 10-15. közötti idõszakban.

Közben Ázsiában terpeszkedõ magasnyomás lesz jellemzõ, 1-1,5 hét múlva már ott is befigyel egy-egy 1050 hPa feletti középpont, de véleményem szerint Európa idõjárását decemberben még érdemben nem befolyásolja, januárban már lehetne errõl is szó, bár ez a jövõ zenéje.
A modellek szerint úgy látszik, hogy a Grönland-Izland térségében lévõ anticiklon igencsak tartósnak bizonyul, illetve az amerikai hidegleszakadásokból generálódó ciklonok annak a déli peremén Európa felé közeledhetnek, ami az utóbbi napokhoz hasonló helyzetekhez vezethetnek..., vagyis jó esélyel kerülhetnénk ismét keveredési zónába. Tehát Európa idõjárását újra ez a helyzet határozhatja meg (60%).

Karácsonyra egyaránt elképzelhetõnek tartok brutális havazást és hideget, illet 20 fokokkal és szupercellákkal kecsegtetõ elõoldalt is. Egy dologgal viszont ki kell békülni: december 10. után olyan erõsségû hideg áraszt el minket, ami után 100% hogy jelentõsebb enyhülés megy majd végbe. A kérdés csak a tartóssága és erõssége.

Ebbõl mégis esti mese lett...
#65915
Ilyet is ritkán látni: ENS-en 360 órára elõre mediciklon esély:
Link
Nem gyenge, na. A GFS-en is látható 260 órán felüli enyhülés szerintem is sokkal inkább (jó eséllyel átmeneti) medi elõoldal, mintsem bármilyen zonalitás.
Link

Az összes modell egyértelmûen Európa közepe fölé jelzi a teknõt ameddig a szem ellát.
#65911
Egy kis Bastardi:

Link a második bekezdés az érdekes.

Az angoloknál, íreknél, skótoknál eddig nem látszik beigazolódni a dolog.
A balkáni területeken egyenesen katasztrofális a beválása.
Magyarország 30-40%-ára eddig egész jó.
A lengyeleknél és cseheknél katasztrófális a csapadék-elõrejelzés: Link bocsi, a cseheknél csak egy kicsit átlag feletti. Nem tudom, hogy a 30-35 cm átlaghóvastagság ott mennyire számít átlagos körülinek.

Amúgy nem kizárt, hogy a tél további részében be fog jönni amit ír, de a Balkáni extrém hómennyiségek egyelõre elmaradnak az elõrejelzéséhez képest.
Szerintem kár Bastardit ajnározni egyelõre.
Lehet a kritika is okafogyott, de a tömeges dícséretek is, mert az eddigi elõrejelzésébõl akármilyen következtetéseket le lehet vonni, csak azt nem, hogy mennyire jól megfogta a helyzetet. Késõbb ez még változhat.

Alföld!
Most nem értek egyet veled, mert szerintem 5 perces idõtartamot meghaladó havazás vagy hózápor lesz délkeleten. Ez olyan biztos, mint ahogy itt ülök! nevet
#65909
Gondolom ezt a lehûlés utáni idõszakra értetted, mert úgy van valóságalapja..Ez az átmenetinek-jó esetben kb. egy hetesnek- látszó esemény viszont már igen nagy valószínûséggel be fog következi, de igazából hó szempontjából nálunk nagyon semmire sem lesz jó. Száraznak ígérkezik, mint a puskapor. Továbbra is kitartok azon álláspontom mellett, hogy az elsõ, 5 percnél tovább tartó havazásra DK-en januárig biztosan várni kell.
#65908
Tartom továbbra is a tartós elõoldali helyzetet decemberre, további jelentõs esõkkel.
#65907
A lehetséges visszaenyhüléshez kapcsolódva:

Az idei decemberi idõjárás menete szinte napról-napra lemásolhatja a tavalyit. Egy viszonylag kis kiterjedésû, de bivaly erõs 1060 hPa-s anticiklont vár a GFS 10 nap múlva Grönland fölé: Link Közvetetten ez hozhatja el idén is a szokásos "Karácsonyi enyheséget": az anticiklon nyugat európára hidegleszakadást generálna és mi az elõoldalra kerülnénk.
2009/12/17 Link
2010/12/17 Link
#65906
Nagy a gyanúm, hogy ott valami mediciklon-féle akármi jönne. A nyomásfáklya is akkor hirtelen lefelé sûllyed.
Ez most pont olyan, mint novemberben, akkor is december elejére hirtelen a tagok felfutottak és a nyomás is lesüllyedt a fáklyán. Most is ezt látni, bár lehet, hogy valami NY-EU-i ciklon elõoldala, de hát ennek lényegesen kisebb az esélye.
#65905
A jövõ hét vége felé komoly figyelmet érdemel a várható igen erõs szél a Dunántúlon. 925-ön 110 km/h feletti szél néz ki, és talajon is igen komoly 80-as szél várható jelen állás szerint. Ez pedig lökésekben szintén 100 közeli. Ha hozzávesszük, hogy konvektív csapadék is kinéz, akkor a lekeverés sem kizárt, így az ide elsõ nagy szélvihar elébe nézhetünk.
#65904
Link
Az ECM még alá is licitált T terén a GFS-nek... Egy-egy hózápor felhúz egy vékony hólepelt, befagynak a tavaink, lehet majd ismét korizni nevet
19-e még nagyon messze van, de már 4-5 futás körvonalaz lendületes visszaenyhülést - viszonylagos egyetértésben. Egy biztos, nagy a hótakaró északon és keleten, nagy a jégkiterjedés (átlagost elérte, a Kara-tenger meg is haladta), stabil a blokkoló anticiklon - csupa olyan elõjel, ami komolyabb telet enged sejtetni. Persze a Kárpát-medence gyakran követi a saját útjait, gondolok itt az ónos esõkre, hidegpárnára, gyakori elõoldalra, ami valójában kemény tél nevet Meglátjuk, érdekes hónapok elõtt állunk.
#65903
Ha ezek a dolgok bejönnének (és már miért ne jönnének?) , akkor joggal lehetne 2010. a természeti katasztrófák éve. Én drukkolok, hogy ne jöjjön ez az extrémen hideg verzió, mert az egész országnak komoly megpróbáltatás lenne. Bele se merek gondolni, hogy mi lenne a közlekedéssel, illetve hányan fagynának halálra. A számlákról nem is beszélve.

A lottó ötöshöz visszatérve: ki merem jelenteni, hogy jövõ nyáron tuti lesznek heves zivatarok... laza Vagy már nyáron is havazni fog? vidám

Amúgy a következõ idõszakra nézve tényleg durva: Link lehet nem is lesz olyan száraz a hideg idõszak, de hogy hideg lesz mint állat, az már 60%!

Kontinensünk két nagyobb kiterjerdésû magasnyomás között szenvedheti el a folyamatos sarki hideg utánpótlását, ami ráadásul jó eséllyel sok csapadékkal is járhatna.
#65902
Bizony ejj, komoly dolgok vannak készülõben:-)
Hmm ettõl a képtõl már most megfagytam:-)
Friss ECMWF 850hPa elõrejelzése, nem picit lenne hideg:-)
Link
Nincs is olyan messze szép! A többi modell is egyetért az igen erõs lehûlésben, de ez már nem vicces kategória. Ahol hó van vagy addig lesz, ott bizony egy derült éjszakán a -20 fok simán összejön!

Mondtam valamikor a hólapát bizniszt, nyugatra már bejött, bár csak így lenne ötösöm a lottón, és hol van még a tél vége?:-)
Meglátjuk, ha nem erõsödik a nyugati áramlás akkor kemény idõk jöhetnek! Továbbá a makroszinoptikus elrendezõdés és a hatalmas mennyiségû hó a kontinensen is ezt erõsíti!
Kíváncsian várom a folytatást.
#65901
Végre! nevet
Azonban az elõtte lévõ idõszakban még várható esõ, a végefelé hó is, a havat konzerválhatja a zord levegõ, ha leesik. A tavaink is elkezdenének befagyni, az fix. Addig is ki kell bírnunk a csapadékosabb idõszakot. :/
#65900
Körvonalazódik a keményebb, szárazabb idõszak a jövõ hét közepétõl indulóan.
A gyülekezõ hideg-potenciál (ami már így is tekintélyes) úgy tûnik a hó közepétõl kontinentális jellegû anticiklon térhódításban konzerválódhat és erõsödhet...
#65899
Ritka szép letisztult a fáklya most! Érdemes rápillantani. nevet

Péntektõl-vasárnapig heves hózáporokkal (hózivatarral??).
#65895
Nekem ez a kedvenc blocking berendezkedésem, amit a modellek mostanában várnak. Lehetõség nyílhat egész jó téli konvekcióra is, akár hózivatarokkal.
Persze ott lebeg a mediterrán ciklon lehetõsége is jelentõsebb mennyiségû hóval, hófúvással.
#65894
Sztem délen sem esõvel zárul a dolog.
Link
Mondjuk elég messzi van még, hogy a halmazállapotot lefixáljuk. kacsintnevet
De teljesen más szitu okozná a csapadékot, szerintem a legnagyobb esély akkor lesz hóra!
#65893
Látványhóval azért az hozzá kell tenni...délen természetesen esõvel!
#65892
Úgy néz ki, jövõ hét közepe felé, már mi itt keleten is hóval búcsúztathatjuk a jelenlegi csapadékos periódust. Ez lesz a vígaszdíj azoknak, akik nagyon szerettek volna erre is már havat. Néhány cm hó is összejöhet (jelen állás szerint!) Addig szerintem sok hó nem lesz, inkább további esõk.
(Más kérdés, hogy a csapadék már nagyon nem hiányzik sehova, sõt arról sem vagyok meggyõzödve, hogy annyira száraz periódus jönne, illetve, hogy az majd sokáig fog-e tartani. Valami azt súgja, tartós száraz idõszak nem várható. De még ûridõ...)

Szóval záróakkordként majd:
Link
Link
Link

Utolsó észlelés

2025-07-07 12:00:37

Szeged

33.6 °C

VRB02

RH: 27 | P: 1004.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142167

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.