2025. július 07., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65891
Végre körvonalazódik egész magas beválási eséllyel (az idõtáv ellenére is igen stabil: Link és Link ) a jövõ hét közepétõl kialakuló gyökeres átalakulás térségünkben.
A november végétõl tartó keveredési zónákban bõvelkedõ idõszak lekerülhet rólunk, utat engedve a felénk érkezõ direkt északi áramlásának és tartós jóval szárazabb, hideg léghullámoknak.

Ez mentheti meg illetve idõt adhat a belvizes területeknek.
#65890
Nem, ez még csak az Alpokra zuhan. Egy genovaihoz még ennél is nyugatabbra, a francia Riviérára kellene zúdulnia, és akkor tudna ciklont generálni a szokott helyen.
Itt látod jól, hogy merre megy: még Svájc elõtt elfordul keletnek a jet:
Link
Majd ha a hurok az Alpoktól délre kanyarodik fel, akkor van mûsor nevet
Már nem sokat kellene viszont nyugatra tolnia, ez tény! De ez most pont jó így, mert úgyis tologatni fogja, ha már most ideálisat jelezne, abból megint lehetne a végén teljesen nyugatra zúdulás, az pedig ugye újabb elõoldal lenne, amit most már a világon senki se akar otthon, nyilván.

A tökéletes ívet most a JMA adja, sõt, picit már túl nyugat:
Link
Link
#65889
ezt nem értem, ja. pedig ez a felállás tökéletes lenne medik képzõdéséhez. pont rázuhan a földközire 168+ óránál.
#65888
A friss futás továbbra is tartja magát a 10-e után bekövetkezõ hideg téli idõhöz! A mostani futás olykor-olykor egy kis csapadékkal is számol,aminek a halmazállapota nem lenne kérdéses(bár csapadék terén 1 hétnél messzebb sosem szabad nézni).
Szegény lengyelek...és persze Magyarország határán a -19 fok sem túl kellemes... hideg
Link
Link
#65887
Jaja, nyugatabbra vitte. Havat ennek ellenére ÉNy-i frontokból adna Link Link , ami ilyen T2m Link és T850 Link mellett egyáltalán nem probléma nevet
#65886
nézd csak meg az új GFS-t. máris jobb nevet nagyjából rendezõdött a többihez.
#65885
Hát 144h:
ECMWF:Link
UKMO:Link
JMA:Link
GEM:Link
BOM:Link
Ezen modellek nyugatabbra számolják az AC-t, így a hideg újabb mediterrán ciklonokat generálna, illetve erõsítene fel, azaz folytatódik az eddigi idõjárás, csak sokkal egyértelmûbb hidegoldalakkal.
NOGAPS:Link
Ez nem egyértelmû is-is, bár 180h-nál számol mediterránnal, de ebbõl bármi lehetne...
Végül a GFS:Link
Ez a szárazabb idõ felé tendál.

Összefoglalva, mai adatok alapján az a valószínû, hogy marad a csapadékos idõjárás, de már az ország nagy része stabilan a hidegoldalon lehet, de a keveredési zóna közelében.
Ez az én véleményem most.
#65884
Adják, eléggé egyértelmûen:
Link
Innen már nehéz lenne gyorsan módosítani a felálláson az összes modellnek nevet GFS 300 óra felett pedig eléggé MASZFEJ, meglepõdnék, ha lenne rá példa a történelem során...
#65883
Ûridõ ide vagy oda, a modellek eléggé egybehangzóan adják a fordulatot már. Bõven benne van a pakliban egy ilyen kimenetel is.
Az ECMWF verzió délkeletnek lenne brutál nevet
#65882
2 bibi: a GFS még ûridõ, az ECMnél pedig szerintem kiesnénk a csapadékzónából, túl messze DK-en van.
Ezt most kizárólag a konkrét kiragadott képekre mondom.
Azzal viszont egyetértek, hogy egészen kivételes téli helyzet(ek) lehet(nek) a hónap 2. felében, és ezzel az összes modell egyetért.
Így van, az eddigi tél nálatok csak próbálkozás volt, itt a szigeteken viszont lehet, hogy el is lõtt minden puskaport (ütött is óriásit, szó se róla!), és itt ennyi volt: Link
Úgyhogy eddig számomra minden tökély, kaptam pont 1 hét igaz telet, kemény fagyokkal, csikorgó hóval, óriáspelyhes havazással, és ha minden jól megy, hazaút elõtt lesz még szûk 1 hét AC is kellemes idõvel, otthon pedig vár a tél, a hideg már szinte teljesen biztos, és ha az adott, már nem kell sok a hóhoz sem nevet
Eddig tehát minden csillagos ötös részemrõl nevet

Szerk: benne bizony, és mégegyszer mondom, Bastardi pont ezt jósolta.
A vicc az egészben, hogy õ is Dávid Mihály-féle analógiaelvet használ, csak mondjuk õ nem a Kárpát-medence talajon tapasztalt idõjárási históriáját nézi, hanem a globális modelleket vidám
#65881
A GEM a leggyengébb!

Jó esély lehet arra is, hogy egy igazi hóvihar feelingû ciklonunk legyen igen nagy problémákkal:

GFS: Link
ECMWF: Link

Durva hideg, erõs alapszél, folyamatos havazás...
Kicsit hasonló is elõfordulhat, mint:

1999. február 12.: Link
2003. február 06.: Link
2006. március 13.: Link

Ezt úgy mondom, mint télszkeptikus...: egyáltalán nem lehetetlen, hogy olyan dolgot lássunk, amit csak 4-5 évente szoktunk.
Jó esélyünk van arra, hogy amit eddig láttunk a téltõl... az piskóta volt és kapunk egy olyat, amit garantáltan nem fogunk elfelejteni!
#65880
Az ENS Link futásról futásra hidegebb átlagot ad.

Tendenciózusan hût, ezzel persze a csapadék valószínûségét/mennyiségét is futásról futásra csökkenti. havazas
#65879
Netán egy ilyenre gondoltál? nevet Link
A GEM minden álmot teljesít.... havazas hideg
#65878
A hónap közepétõl, illetve az ünnepekre megjöhet végre a normális tél, ebben egyre nagyobb az egyetértés a modellek közt.
A kérdés csupán az, hogy lesz-e vele csapadék, azaz hó. Ha nem, akkor mit sem ér a kemény fagy. DK-re jöhetne hó is vele, hogy végre itt is láthassunk valami jó havazást, megkoplaltunk már érte, míg az ország legnagyobb része kapott kisebb-nagyobb adagot.
És valami azt súgja, hogy meg is kapja térségünk azt, ami neki jár. Remélhetõleg épp jókor, karácsonykor...

Donnie: akár! kacsint Valamiért az a megérzésem, hogy ennek a hosszú böjtnek szép jutalma lehet! hideg havazas Az idõzítés és a kilátások egyre inkább erre hajaznak.
#65877
Én végig kizárólag az azori ciklonról beszéltem/beszélek, aminek az elõoldala miatt lesz enyhébb a jövõ hét közepe. 1-2 napja a modellek azt még felhúzták ÉK felé, de tegnap óta már nem, hanem visszatolják az óceánra.
A skandináv központú teknõrõl nem beszéltem, az még nagyon sokféleképp alakulhat, ahogy te is írod. Engem az atlanti ciklon és a kialakuló blocking kapcsolata érdekelt, mivel azok lesznek a döntõek ránk nézve.

ECMnél is pontosan azt csinálja az atlanti ciklon mint a gFSnél:
Elõször jönne keletre
Link
Link
Aztán pattan vissza nyugatra:
Link
Link

Hát így van ez. GFS teljes egyetértésben mindezzel.
#65876
Nem akarok beleszólni de közel sem azonos a helyzet:
Az általad linkelt változatban a GFS egy döglõdõ atlanti ciklon és nyugatról keletre tart:
Link
Link

Az ECM-nél pedig egy északra kanyarodó mediterrán ciklonról van szó, így a látszat ellenére nem azonos a helyzet, mint ahogy írod:
Link

#65875
Ezzel most maximálisan egyet tudok érteni, annyivel kiegészítve, hogy folytatódik a modellek tendenciája, azt a déli ciklont most már egyáltalán nem engedik be Európa belseje felé, hanem szépen megakad és visszatáncol, majd ellaposodik, ezzel párhuzamosan az AC a brit szigetekre húzódik. Azaz minden a terv szerint megy egy nagyon keményen téli December 2. fele elõkészítésében nevet

ECM: Link
GFS: Link
Nagy egyetértésben a legkedveltebb modellek.
#65874
Az a verzió, hogy a mediciklonok után északról közeledõ alacsony nyomás veszi át az uralmat idõjárásunkban, már néhány napja felmerült. Ez persze nyugatias légmozgással járna, de ez a nyugati áramlás nem tévesztendõ össze a Nagy Zonalitással, ami minden télkedvelõ réme. Mikor láttam, hogy ilyen kimenetellel is számolnak a modellek, már akkor gondoltam, a nyugati légmozgás, esetleges enyhülés csak átmeneti lesz. Az általad linkelt futások megerõsítenek ebben a meggyõzõdésemben.
Még annyit feltétlen meg kell említenem (még ha az ilyen következtetés nem is teljesen egzakt) hogy több évtizedes megfigyeléseim szerint ha az északkeleti hideg úgy a hatalmába keríti még a Brit-szigeteket is, ahogy a napokban láttuk, az nálunk tartósan hideg idõt jelent. Nagyon valószínûnek látom, hogy a december -eltekintve a rövid enyhébb periódusoktól- úgy általában télies lesz.
#65873
A 18Z-s GFS futás szerint az "ûridõben"(Dec 10. után) több hullámban ránk,illetve tõlünk keletre szakadna le a hideg(-10,-15 fokos izoterma), néha egy kis csapadék is esne, a halmazállapot nem lenne kérdéses... Hangsúlyoznám,hogy ez egyetlen modell egyetlen futása, ezért helyén kell kezelni.
#65872
Ok, így már értem nevet

18z is visszapattintja a ciklont, ez már határozottan tendenciózus!
Itt még támadna: Link
Erõlködik: Link
Végül lepattan: Link
Gyõz az AC. Szerintem most már kb. borítékolható a 10-e utáni újabb téli periódus, 65% esélyt adok neki simán.

Elõoldal csak kedd és csütörtök között lehet átmenetileg, ha így alakul.
#65871
Bocsi, én pont arra a négy napra, mint elõoldalra gondoltam nevet Utána már ígéretes helyzet körvonalazódik, mi sem egyértelmûbb... nevet Nagyon jól haladunk északon a jéggel, ez már olyan kiterjedtség, ami hatással lesz Európa idõjárására.
#65869
4 nap az átlag fölött picivel, a többi alatta - én ezt látom még mindig.

Floo: a novemberi írországi igen, lásd Noé linkje a külföldi fórumban. (all time record is).
#65868
A vasárnap reggel a Dunántúlon elég kemény lehet Link Link Link
#65867
Link
Azért a friss fáklya még õszinte, bemelegszünk mi rendesen!
#65866
Pedig lehet, hogy törölve lesz, mert a legújabb futásban már Európáig se jön el, hanem szépen visszatáncol.

Jó- nyilván lesz elõoldala, mert minden ciklonnak van, de nincs kizárva, hogy ez rátok semmi, vagy nem sok hatással lesz - amennyiben ott marad v. visszamegy nyugatra még elõbb.
#65865
Köszönöm. Azzal, hogy be fog-e jönni nem foglalkozom egyelõre, csak arra voltam kiváncsi, hogy egy ilyen irányú hidegleszakadás is generálhat-e mediterrán ciklont, és hogy az jó lehet-e országunknak.
#65864
Konkrétan ez a helyzet szerintem azokkal a tipikus gyorsan mozgó hózáporokkal (esetleg zivatarokkal) járna, de amennyiben keletkezik mediterrán ciklon is, úgy bizony lehetne jelentõs mennyiségû csapadék. Úgy látom, hogy van ciklon: Link

Nagyon messze van a helyzet, szóval kár eljátszani a gondolattal, de elmondható, hogy egészen valószínû kimenet lehet.
#65863
Ez szokott hóval járni?
#65862
Nem lesz az törölve, mert eddig egyik elõoldal sem volt törölve, csak gyengébb kivitelben jelentkeztek vagy +/-500 km eltolódással játszódtak le.
Pont úgy, ahogy a hidegöblítések sem olyan erõsséggel játszódtak le, mint ahogy azt mindenki gondolta, hanem jóval gyengébb kivitelben vagy eltolódva, bár attól még nem törlõdtek el nevet

Amúgy 90 órára a GFS: Link szegény lengyelek.

Ezt már nevezem: Link
#65861
Ide is beírom, mert úgy látom a társalgó annyira pörög, hogy észre se veszi senki:

12z GFS roppant érdekesen alakul, 96 óránál egy Északi-tenger felett alakuló peremciklon mintha távolabb tartaná az óceánról délen besunnyogni próbáló meleghozó atlanti ciklont... érdekes, érdekes.
Link

Itt már ki is fejlõdött egész szépen: Link

Ezzel így már gyökeresen mást ad a 12z mint az eddigi futások, a jövõ heti melegedés is kuka vajon?
Link

Elõoldal érdeklõdés hiányában törölve? vidám
Kis atlanti sunyiság kint maradt az Azori-szk mellett ezen a futáson vidám
#65860
Ennek örülnék, persze elõtte kéne pár cm hó: Link
#65859
És szerinted az a téli helyzet ki fog tartani még 14 napig? Amúgy mindent összevetve elég jó esélye van jelenlegi számítások alapján,... csak ez még bõven változhat, mint ahogy az utóbbi 1 hónapból okulhatnánk.
#65858
Egyetértek, valóban rajzolódik 10-ke után egy komolyabb téli helyzet! Hogy ez a téli helyzet csapadékos is lesz e ez nagy kérdés, viszont hõmérsékletileg igazi tél érlelõdik!
#65857
Igen én is így látom, jövõhét elsõ felében lehet pár napos enyhébb idõszak, de utána újabb hideg leszakadások jöhetnek...
#65856
Dec. 10.-e után érlelõdik egy masszívabb téli fordulat lehetõsége itt a Kárpát-medencében, egy számunkra nagyon elõnyes Brit blocking kialakulása révén. Csak halkan, zárójelben, de ebben az estben egy havas, hideg karácsony esélyei jelentõsen megnõnének! havazas hideg
#65855
Az ECMWF ens. atlag is az elso kettot tamogatja: Link
Csak ez a GFS-nel korabbi idopont, de nyugaton ott van a blokkolo anticiklon (eleg gyenge kiadasban, mert valoszinuleg egy par ens.tag nem tamogatja), eszakon pedig a ciklon, aminek hatoldala ujra elarasztana hideggel Europat, most inkabb Kozep-europat...

Ettol nagyon elter az aktualis ECMWF operativ futas elooldala, ugyhogy az jelenleg nem tul realis.
#65854
Na, ez már a Bastardi féle téli felállás lenne: Link
GEM egyetért: Link
Az ECM nagyon nem: Link
Hát majd kiderül...
#65853
Addig, amíg a hideg tõlünk nyugatra szakad le és megfürdik a még meleg Földközi-tengerben, addig nincs gond, de ha kicsit más szögben jön le, idepakol egy ciklon 30 centi havat, és mögötte lejön a hideg, akkor meg lehet majd dideregni.
Az alaphelyzetben simán benne van egy hideg tél, de az igaz, hogy annyira erõs a ciklonképzõdés, hogy a hideg felmorzsolódik.
#65852
Pedig a mostani helyzet eléggé hasonlít a tavaly télre jellemzõre: mediciklonok, ismétlõdõ csapadékos periodusok, Nyugat-Európában szokatlan hideg. Persze korántsem biztos, hogy a folytatás is megegyezik majd az egy évvel ezelõttivel. Sõt, valószínûleg különbözni fog attól, annak bizonyos mértékû módosulata lesz, ellenben minden valószínûség szerint nem lesz gyökeresen másfajta. Például el tudom képzelni, hogy a tavalyinál hosszabb magasnyomású idõszak áll elõ januárban, lesz kárpát-medencei hidegpárna, ami elõzõ télen nem nagyon volt. Amit nem tudok elképzelni, az a magas NAO-s kilencvenes évek gyakori felállása: dél felõl felnyomakodó bivaly AC, nálunk 1040 hpa körüli légnyomás, messze északon viharciklonok. Ha ez huzamos ideig fennállna decemberben-januárban, azon szörnyen csodálkoznék.
Mindenesetre most úgy tûnik, a dec.15-20.-ig terjedõ idõszak télies lesz. Lehet, nem folyamatosan és elég gyengén, de télies. Folytonos, makacs enyheség a következõ idõszakban számomra nem tûnik valószínûnek.
#65851
Hát gyerekek... én nem tudom, hogy milyen tél fog ebbõl kisülni, de nem olyan mint a tavalyi az 100%: Link Link
Mindenhol sok a ciklon, kivéve a két említett blokkoló zónát.

A szibériai magasnyomás jóval gyengébb, mint tavaly ilyenkor.
#65850
Szokatlanul gyengének, még a tavalyinál is gyengébbnek tûnik az észak-atlanti áramlás. December elején jelentõs részeken szokta visszabontani a jeget, amelyre idén nem látok esélyt. Sõt inkább folyamatosan növekedni fog Skandináviától északra. Ez meghatározó lehet a folytatásban december végétõl.
#65849
Egyetértek veled, a makrohelyzetbõl és az év adott szakából (minimális besugárzás) adódóan a tartósabb bemelegés nem valószínû, nem véletlen, hogy a modelleken már régen nincs szó +15 fokokról, de még a +10 is egyre kevésbé esélyes, még DK-en is. Ény-on pedig akár tartósabb, havas téli idõ sem lehetetlen.

A 18z GFS pl. egészen szépen veszi ki a következõ visszamelegedést, a jövõ hétvégit pedig szinte már teljesen ki is vette. Minden azon múlik, hogy az ÉK-i áramlás kicsit DK-ebbre vonul-e (a nyugati blocking AC-val szinkronban, tehát amit Bastardi is vár). Ha így lesz, akkor tényleg kemény December néz ki hozzátok is. Ami itt van, az nagyon nem mindennapi!
Ensemblén már ez a legnagyobb bemelegedés, és ez is átmeneti: Link Utána jóval hidegebbet ad végig.
Ha ez is bejön, Bastardi elõtt minden kalapot le.
#65848
Az biztos, nagyon meg kellene itt változnia a világnak ahhoz, hogy zonalitásos vagy akár félzonalitásos enyhe idõ álljon elõ. Jelenleg nagyon a hideg felé hajlik a mérleg nyelve. Észak-Európa felett nagytérségi északkeleti áramlás jött létre, Észak-Skandináviában és Észak-Oroszországban igen hideg légtömeg jelent meg. A sarki levegõ már a Brit-szigeteket is elérte, szokatlanul télies idõt okozva. A mediterrán ciklonok képzõdése elõoldali helyzet révén csökkentheti nálunk az északi hideg befolyását, ez a hatás azonban idõleges, és az alapfelállás jellegén jottányit sem változtat. Az ilyen felállás semmi mást nem jelenthet, mint alapvetõen télies idõt a következõ 2-3 hétben. A mediciklonok elõoldala lehet, hogy hoz pár napos enyhébb idõt, de ezt okvetlen lehûlés fogja követni. A csapadék, úgy tûnik, bõséges lesz, s ennek egy része nagy valószínûséggel hó formájában fog lehullani.
A változékony, alacsony nyomású idõszak persze nem tart majd örökké: december második dekádjában szinte biztosan lesz egy nyugodt, anticiklonális epizód -amolyan hideg magasnyomású helyzet, esetleg fagyos légpárnával. Ezt követõen, a napforduló környékén valóban elképzelhetõ, hogy gyökeresen megváltozik a makrocirkuláció, észak- atlanti alacsony nyomású irányítás áll elõ, délnyugati melegáramlással. Ez persze most még nem több, mint találgatás, én mindenesetre valami ilyenféle forgatókönyvet tudok elképzelni decemberre.
Az, hogy ez a makroszinoptikai helyzet november legvégére ki tudott alakulni, nemkülönben az északkeleti hidegfelhalmozódás arra hívja fel a figyelmet, hogy ezt a telet -legalábbis annak elsõ két hónapját- nem a zonális melegáramlások fogják jellemezni. Azok, ha ki is alakulnak, átmenetiek lesznek.
Végezetül fel szeretném hívni a figyelmet az alacsony NAO érték döntõ jelentõségére. A szintén alacsony NAO-s hatvanas évek telei szakasztott olyan mediciklonosak, változékonyak, nagy csapadékúak voltak, mint a tavalyi. Nyoma sem volt annak a magas nyomású zonalitásnak, mely olyannyira jellemezte a 90-es évtizedet -és most sincs nyoma ilyennek. Az idei télkezdet is olyan "hatvanas évekbeli".
#65847
Ritkaság, hogy egy hétre elõre ennyire egybevág az ECM Link és a GFS Link
#65846
Délnyugaton enyhe +10 fokos hõmérséklet, északkelet 0 fok körüli idõszakos átmenti havazással.
#65845
Ezek alapján továbbra is nyugat-kelet megosztottság lenne.Mintha az látszana hogy még nyugatabbra tolódnának.
Dny-D-Dk-K-Ék-i országrészek továbbra is kimaradnának a havazásokból a jövõben is.

Ény-i irányítástól mit vársz(ha kialakul)?
#65844
A modellek egyelõre nem támasztják alá várakozásod, hosszabb távon is adott a makrohelyzet mediterrán ciklon genezisére és hidegleszakadásra nyugat európában.
Link
Link
Link
Link

Igaz egy északnyugati irányítás kialakulására is van esély !
#65843
Arra számítok hogy megszûnnek Ny-Európára a hidegleszakadások ,ezáltal a mediciklonok is alábbhagynának.Amerika felé koncentrálódna továbbiakban a hidegmag.
Itt nyugodt,párás idõ lenne 5-6 fokokkal.A jövõ hétvégén visszatérünk rá.
#65842
Az Északi-Hemiszférán már hosszabb ideje két helyen van blokkolva a nyugatias áramlás. Egyrészt Gröndland-Izland középponttal masszív anticiklon uralkodik már pár napja, másrészt egy jelenleg még gyengélkedõ, blokkoló gerinc helyezkedik el a Csendes-óceán északi térségei felett.
A következõ napokban az északnyugati magasnyomás valamelyest gyengül, de nem várom a megszûnését, viszont elhelyezkedése a modellek szerint egyáltalán nem letisztázott. A számunkra lényegtelen helyen lévõ másik blokkoló gerinc ezzel párhuzamosan erõsödni fog, ami elõsegítheti a sarki hidegmag Amerika felé közeledését, de ebbõl nem szeretnék semmiféle messzemenõ következtetést levonni, mert nem jelent számunkra kötelezõen zonalitást.
A tõlünk északnyugatra gyengülõ magasnyomású dominancia valószínûleg megszünteti a jelenlegi észak/dél megosztottságot Európában és várhatóan egy bizonytalan elhelyezkedésû teknõ kialakulását valószínûsítem.

Nem csak a stabil elõoldal a lehetséges kimenetel, hanem a teknõ kialakulhat keletebbre is, ami stabil hideg elárasztást is eredményezhet Közép-Európára.

Jelenleg nagyon bizonytalan a tõlünk északnyugatra, nyugatra elhelyezkedõ magasnyomás erõssége és kiterjedése, viszont a nagyobb léptékû folyamatok nem kedveznek a keletre lévõ hideg közeledésének Európa felé, sõt... még komoly enyhülés is bekövetkezhet a Kelet-Európai Síkságra.

Az elõttünk álló helyzetben tehát benne van a stabilabb elõoldal lehetõsége, de ugyanakkor elõbb-utóbb egy hátoldali helyzet is kialakulhat, ami okozhat jelentõsebb havazásokat is. A keletre lévõ hideg viszont egyáltalán nem rúghat labdába a véleményem szerint, illetve ez azt is elõrevetítheti, hogy a tavalyitól jóval lágyabban sülhet el a december.
Ez nem feltétlenül okoz majd csalódást a télfanoknak.

Utolsó észlelés

2025-07-07 07:07:40

Kõszeg

18.8 °C

RH: 88 | P: 1006.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142167

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.