2025. július 08., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65641
Wetsom is ezt linkelte, csak még korábbi állapotában. Szó nincs nyugati hidegelárasztásról.
Grönlandról indul, de szibérián át érkezik... legalábbis amit most mutatnak a modellek, de mivel még 250+ órára van, ez is komolytalan.

Anarki: a Freddos link is pont ezt mutatta!
#65640
Az azért hozzá tartozik a történethez, hogy a fõ és kontrol futás a lehetõ leghidegebb verzióval számol.
Az ECMWF verziója pedig igen brutálisan is elsülhet. Link tõlünk északra gyakorlatilag fordított zonalitás...
Nyomatódik majd le a brutál hideg, az Európa felett lévõ alacsony nyomású zóna pedig a nyugati partoknál szépen dél felé tekeri azt....
Tuti híradó téma lenne az idõjárás...
#65639
Majd ha innen jön:Link
Illetve,ha ez így megvalósulna...
Ha jól emlékszem Grönland felõl nem tud igazi hideg jönni.
#65638
Így van, és máris meglehetne a megfejtés a decemberi negatív anomáliára.
#65637
Megérkezhet az általad hiányolt hidegmag, egyenesen Grönlandról:
Link
Link
Link
#65636
Azért latolgatás a fórum címe.Latolgatás=találgatás!
Akár a jövõ júniusra is latolgathatnánk már.Ez a hosszútávú esélylatolgatás.
Egy lehetõséget a sok közül,felvázol az ember.
#65635
Nekem is rá kellett jönnöm egy idõ után, hogy a hosszútávú várakozásokat -tiszetelet a nagyon kevés kivételnek! - leginkább egyvalami határozza meg: a saját lelki alkat nevet Aki optimista, az olyan idõt próbál beleértelmezni a modellekbe, amilyet kedvel, és fordítva. Ezt már csak azért is mondhatom, mert én is hajlamos voltam erre eléggé, és ma is erõsen oda kell figyelni, hogy 1-1 nekem jobban tetszõ futás után ne kezdjek el csak arra alapozva elemezgetni meg több hétre elõre tippelni.
A januári, de akár december közepi idõt találgatni ma még nem több, mint találgatás.
#65634
Szerencsére az idõjárás ezeket nem olvassa, bármely irány kedvelõjeként csak ugyanezt írhattam volna.
Nekem a 2002/2003-as tél elõtti iszonyú sok "ebbõl nem lesz tél" fórumbéli hetek utáni döbbenet mutatta meg elõször és világos módon, a makroszinoptikus alakulási folyamat és a közvetett latolgatások között semmi beválási kapcsolat nincs.
#65633
Azért ne temessük még ezt a telet, sõt!
Az igazán hideg telek mindig késõn kezdõdnek.
Az 1901 óta megvizsgált 10 leghidegebb tél egyikén sem volt téli nap november 28-a elõtt, míg átlagosan december 10-én volt az elsõ téli nap. Ráadásul a 2 leghidegebb télen - 1939-40, 1928-29 - december 17-én és 20-án volt az elsõ téli nap.
1939-ben az elsõ fagy november 23-án volt, míg 1928-ban ugyan október 17-én, de aztán december 1-ig egy sem.
Az utolsó igazán hideg télen, 2002-03-ban - 8. a leghidegebb telek listáján - december 9-én volt az elsõ téli nap.
Ha majd december közepén sem látszik a nagy irányításváltás, akkor már valóban lehet gyenge a tél!
#65631
A december könnyen lehet hogy átlagos/vagy picivel a felett alakulhat ezek szerint.Mivel nem kelet felõl kapnánk a hideget,mivel nyugaton lennének leszakadások.Nehéz lenne a határt megállapítani most,de az is elõfordulhat könnyen,hogy Ny-Európa folyamatosan hátoldalon,K-Európa meg elõoldalon lenne végig.Mondjuk több csapi lenne Link
(aminek nagy része esõ lenne nálunk ,míg Németeknél nagy havak pl)
Januárra aztán változna a helyzet:Keleti terjeszkedés látszik,csapadék nem is lenne nagyon.
Továbbra is tartom hogy december,és február lehet az átlagnál enyhébb,január átlagos,vagy kissé hidegebb.
Várom hogy a modell mikor enyhít majd a decemberen,mert szerintem még fog...(Közép-Európai térségre értve)
#65630
Nekem a friss CFS-bõl az jön le, hogy az északkeleti hideggel szemben ismét a nyugat-európai teknõk kerülnének elõtérbe, amiben benne van a mediterrán ciklonok lehetõsége is.
Szóval jó esély lenne egy havas decemberre... avagy nem jönne elég hideg levegõ és akkor nem lenne havas, csak esõs.
1 hét alatt ugyanis ismét nagyon sokat változott a CFS, mert a november 1-ig rendelkezésre álló adatok alapján még a kontinentális hideg közelsége látszott valószínûnek: Link ezzel szemben az utóbbi 1 hét alapján számolt adatokból már inkább Nyugat-Európára csúszott a negatív anomália nagyobbik része: Link
Most pár embernek megspórolok egy felesleges hozzászólást: igen, tudom, hogy hosszútávról van szó. Szerintem ezen már mindenki túllépett, csak tendenciákat akarok nézni.


Hiába mutogatják a modellek a -10 fok körüli hidegleszakadásokat... A realitás talaján maradva azt kell mondanom, hogy ilyen mértékû hideg érkezése kevésbé valószínû, minthogy egy gyengébb variáció következzen be.
A decemberi CFS-t megvizsgálva az északkeleti hideg aktivitása pedig nem tûnik valami erõteljesnek.
Természetesen nem zárom ki a jelentõsebb téltámadás lehetõségét, de nekem úgy tûnik, hogy ismét el-el tûnhetnek a modellekrõl a szélsõségesebb értékek és kevésbé szélsõséges események következhetnek.

Az utóbbi hónapokban megfigyeltem, hogy a GEM valamiért mindig a legenyhébb verzióval számol, a GFS pedig elõszeretettel kacérkodik a leghidegebb kimenetekkel. Az ECMWF valahol a kettõ között lavírozik, de korántsem olyan pontos, mit amit elvárnék tõle. Nem egy alkalom volt, amikor nem jött be a várakozása.

Az anticiklonális térhódítás mindenesetre meghozhatja az átlaghoz való közeledést, viszont akadnak olyan variációk, amik jóval melegebb vagy éppen hidegebb idõt okozhatnak az átlagnál.
#65629
Bár még nincs letisztulva, akkor viszont a CFS által vázolt váltás igenis reális alapokon nyugodhat. Korábban írtam, talán egy jó hete hogy ilyen eltérés 2 hónap között csak erõs makrováltás esetén lehetséges, ami túl hamar nem jöhet (mivel nem lenne ennyire + anomália novemberben), de nem jöhet túl késõn se, mert az decemberi anomáliát mérsékené.

Jómagam nem tarom még egyértelmûnek a teljes váltást, több kimenet vizionálható hosszabb távon, azonban mindenképp megnõtt ennek az esélye.

Teljes váltásnak minõsíthetõ a BOM, az új Ausztrál modell kimenete:
Link

Tartós nyugati áramlást egy 180"-os keleti válthat fel.
Gyakorlatilag a GEM esetében is elkönyvelhetõ egy ilyen irányú elmozdulás:
Link
amely egy erõteljes keveredési zónát eredményez fölöttünk.

Teljes váltásnak tehát ezt a variációt tartom (ilyen volt egyébként tavaly dec 10-12 körül).

Érdekes még az ECM várakozása is:
Link

Ugyancsak teljes vátást eredményez, Tõlünk nyugatra és észatra egy széles keleti áramlási zónával számolva.


Ha viszont az északnyugati elárasztással számolunk ez egy jóval képlékenyebb helyzetet teremthet, nem tartós és akár néhány nap után vissza is válthat délnyugatiba az áramlás. Ezt nem tartom teljes váltásnak és ebben az esteben inkább átlag körüli vagy kissé afelett maradhat november vége és december elején a hõmérséklet.

A fáklya ennek a kimenetnek egyelõre elég csekély esélyt ad, ugyanis megjelenésében ez egy erõsebb és nem folyamatos lehûlést (tipikus öblítést eredményezne)

Kis eséllyel (10% alatt), ez zonális nyugati irányítás is visszajöhet, vannak pertubált futások, melyek ezt alátámasztják (pl. az 1.-es):
Link


Felvázolható egy tõlünk északra húzódó keleties áramlás kialakulása, ebben az esetben nálunk egy csapadékos idõszak veheti kezdetét, átlagos hõmérsékletekkel (JMA, GEM), de ha ez a zóna ránk húzódik akkor napról napra erõsebb fagyokra és helyenként fagyos nappalokra is lehet számítani november utolsó napjaiban, ami sajnálatos mdon már télies idõjárás. Így a meleg tavaszi idõt kedvelõk egyelõre szomrkodhatnak, és várhatnak a hamarosan bekövetkezõ évszakváltásra.
#65628
Ez is egyike a lehetséges forgatókönyveknek, láttam már ilyet, nem túl ritka kimenetele a dolgoknak.
Eleinte a tõlünk északra elhelyezkedõ AC déli peremén hûvös levegõ szivárog keletrõl a Kárpát-medencébe. Késõbb az AC nyugatra mozdul el, így utat nyit az északi légpályák elõtt, és ránk szakad a sarki hideg.
#65627
Nem izlandi-brit anticiklonra gondoltál?
Én hosszú idõ óta most látok elõsször nagyobb esélyt télies helyzet kialakulásához. Még most sem 100%-os, de az eddigieknél mindenképpen nagyobb az esélye.
#65626
Igy igaz. Mélyen negativ NAO esetében pedig tartósabban is Izland környékén tanyázik anticiklon.
#65625
Két kulcskérdés van, amit fel kell tennünk: 1.Bekövetkezik-e az a makroszinoptikai átrendezõdés, amit a modellek most már egyre jobban sugallnak? (ék-i nagy AC)
2. Mennyire lesz ez tartós? Ha pár napig áll csak fenn, aztán újra elõtérbe kerülnek az északatlanti ciklonok, akkor bizony a télvárók reményeinek fuccs. Ha huzamosan megmarad (legalább egy-két hétig, vagy még tovább), úgy szinte biztos, hogy a mi idõjárásunk gyökeres átalakulását vonja maga után -meghatározó szerephez jutnak a sarki-szárazföldi légtömegek. Egyetértek azokkal, akik úgy vélik, a hideglevegõ térhódítása (amennyiben sor kerül rá) lassú folyamat lesz. Ami keletrõl, északkeletrõl jön, az mindig lassan jön -ellentétben az atlantika gyorsvonati sebességgel mozgó frontjaival.
Szóval egyelõre többesélyesnek látom a dolgot, az viszont elég valószínûnek látszik, hogy a rendkívül alacsony légnyomású, szeles idõszakot nyugodtabb fogja követni, az anticiklonok fokozatos térhódítása szinte biztos. A rekordközeli enyheség ezzel párhuzamosan megszûnik, és az átlagos hõmérsékletû, kontinentális irányítású idõjárás megteremti legalább a lehetõségét a decemberi komolyabb hidegeknek.
#65624
Elõfordul, ha nem is gyakran.nevet

Idén januárban is volt:
Link

Vagy éppen egy nagy klasszikus helyzetben:
Link

#65623
Ezt nem bírom ki, hogy ne linkeljem be: Izlandi központú AC, volt már valaha ilyen??
Link
Európai léptékû brutál hidegelárasztás, brutális télkezdet lenne az eredménye. Link
Nem adok rá 1%-ot sem, de az tény, hogy már 160 órán belül egészen különleges makrohelyzetet vízionál a GFS.
Teljesen fel vagyok pörögve már a lehetõségek gondolatától is nevet
A tény amit Snowhunter mondott: zonalitás pár napon belül halott, minden más totál bizonytalan. A pakliban azért vannak igen érdekes lapok!
#65622
Na a laikusoknak ez az érthetõ és világos. kacsint
#65621
Így van a zonalitásnak leáldozni látszik.
A továbbiak még letisztulásra várnak.
A fáklya azonban a talajvizes-belvizes területeken élõknek kedvez, lassú, fokozatos lehûlés, jelentõs csapadék nélkül.
#65620
Az utóbbi hozzászólásokat a mai (letisztultnak tûnõ) fáklya gyönyörûen mutatja. Lassú átalakulás tûnik most a legvalószínûbbnek. 25-e körül már átlagos, aztán átlag alatti idõvel.
Lehet, hogy pont ezért lesz tartós is a dolog! nevet
#65619
Egyetértek. November legvégére az évszaknak megfelelõ értékek körülire csökkenhetnek a hõmérsékletek. Ezután pedig majd meglátjuk, hogy alakul tovább a makroszinoptikus berendezkedés. Mindenesetre decemberben már az átlag körüli idõjárás sejteti magát. Drasztikus változásokat egyenlõre nem tudok kiolvasni a fáklyákból. Hozzáteszem a december eleji átlagos idõjárás már magában hordoz egy-két nap light-os télies verziót.
#65618
Az én véleményem 90 %-ban egyezik az 1 hete leírtakkal. Link A hsz. végén.

A kis eltérést a novemberi pozitív anomália mértéke jelenti: valószínûleg alábecsültem a dolgot, meglesz az 2-4 fok, akár több is, ha úgy alakul. Csak tipp, de most kb. 3-4 fok környékén állhatunk és a következõ 1-2 hétben sem várható extrém hideg, ami ezt nagyon lehúzná.
#65617
Én is rájöttem már, hogy nem megbízható, de a mostani CFS-re befizetnék: nálunk igazi tél decemberben, januárban, febuárban lassan engedne a hideg, utána pedig márciusban, pláne áprilisban pozitívba váltana a T. Ez sajnos elsõ pillantásra is annyira szép, hogy már csak azért sem lehet igaz laza
#65616
Nincs miért szabadkoznod, mert ez egy teljesen helytálló és érvekkel alátámasztott vélemény! Én csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy belátható idõtávon belül (10-12 nap) Északkelet-Európában megjelenik a ránk nézve kedvezõ pozícióban levõ hidegmag, amelybõl kedvezõ makroszinoptikus elrendezõdés mellett hetek múlva esetleg kaphatunk egy most még teljességgel megbecsülhetetlen mértékû hidegöblítést. Amíg Kelet-Európa felett bivalyerõs AC fog tártózkodni, addig ez nagy valószínûséggel nem fog bekövetkezni. Felettünk még egy jó ideig (akár 2 hétig is vagy még annál is tovább) viszonylag a már említett kelet-európai anticiklon hátoldalán meleg légtömeg tartózkodhat, a gyenge átkeverés és az alacsony napállás együttes hatása azonban a jövõ hét folyamán most már tényleg meghozhatja a párás, nyirkos késõ õszi idõjárást, idõnként kisebb esõvel (attól függõen, mennyire érvényesül a mediciklonok hatása). Az elsõ síkvidéki hózáporokra a térképeket elnézve leghamarabb november legvégén, reálisan azonban csak valamikor Mikulás körül számítok (elég a fáklyát megnézni).
#65615
Figyelem, személyes vélemény következik!

Az most még részletkérdés. Én elhiszem a többieknek, hogy a hidegmag jelenlegi nagysága, erõssége nem perdöntõ a tél további részére vonatkozóan. Viszont!
Látom többen kezdik beleélni magukat a november harmadik felére várható hidegleszakadásokba.
Egyelõre annyit lehet mondani, hogy anticiklonális térhódítás várható tõlünk északra-északkeletre, valamint az izlandi minimum is gyengülésbe kezd. A legnagyobb esélye annak van, hogy az átlagra csökkenünk vissza.
ECMWF vagy akármilyen szupermodell ide vagy oda... úgy néz ki, hogy az északkeleti hideg helyett kevésbé hûvös léghullámokat kapunk majd, illetve az elõoldali szituáció sem zárható ki teljes mértékben. (bár errõl senki nem beszél, mert nem szabad)
Felhívom a figyelmet, hogy nem zárom ki a hidegleszakadás lehetõségét sem!

80%-ra becsülöm annak lehetõségét, hogy érdemben nem kapunk az északkeleti hidegbõl november végéig (csurranó-cseppenõ, gyors -5öst maximum)
20%-ra adom annak az esélyét, hogy komoly, kiterjedt hidegleszakadás érjen el minket.

A nyomási változások mindenesetre a lehüléseknek kedveznek annak ellenére, hogy a hidegmag kiterjedése még nem Európának kedvezõ. Az igazán komoly változásnak még nem mostanában van itt az ideje.
#65614
Ez még mind rendben is lenne,(az AC,átrendezõdés jelei)de nem látszik még hosszútávon sem hogy legalább a tavalyihoz közelítõ hidegmag kialakuljon.Nagyon messze vagyunk attól.
Már most nagy késésben vagyunk tavalyhoz képest.
#65613
Igen, ez nagyon jó meglátás, mégpedig pont azért, amit én is megfigyeltem: bár a keleti AC kialakulása immár 70-80%-os esély, hideget még hosszabb ideig nem fog hozni, mert egyszerûen nem lesz honnan: a déli peremén lehettek, és K-DK felõl inkább továbbra is enyhe idõt hozna csak. Két esetben lehetne téli váltás: ha felhúzódik északabbra és kicsi nyugatra is, mert akko megindulhatna a szibériai "kék banán": Link , a másik esély amit GFS most mutogat, hogy a ciklonok gyengülésével brit AC is kialakul, és akkor a két AC közé ékelõdött teknõ eléggé keletre lenne ahhoz, hogy a hátoldalán be tudjon zúdulni némi hideg. Ilyenre is volt példa már, de ez inkább csak a tél 2. felében tud igazán hideg helyzeteket okozni, mivel most még nagyon fût az óceán, a nem szibérián át "banán alakban, AC-háton" érkezõ hidegek Grönland felõl többnyire kifulladnak, mire odaérnének hozzátok. Õszi, kora téli kemény télies epizódok csak keleti hideggel jöhetnek létre, többnyire nevet
#65612
Igen a komolyabb váltás esélye november utolsó dekádjára marad, de az átrendezõdés napokig eltarthat, így pont "jókor", december elsõ napjaira köszönthet ránk a tél. Mivel modellfutásokat ilyen idõtávra fölösleges nézni, inkább a folyamatokat és a megérzéseimet "vegyítettem" jóslatomban. havazas hideg
#65611
Pont most akartam belinkelni a moszkvai, szentpétervári,stockholmi fáklyákat, de már leírtad a lényeget.

Sokatmondóak szerintem a jövõbeni várható képben.
A stabil kialakuló magasnyomás, amire mindennél nagyobb az esély tõlünk É,ÉK-re - és egyben a kulcsa is lehet majd a leendõ változásnak.
#65610
Nos, a 10napos idõszak végére sikerült neki (a zonalitásnak) kialakulni, azóta, tehát kb. egy hete tart.

A következõ 10nap alatt a visszarendezõdés esetleges.

Ilyenkor csak a folyamatokat érdemes nézni, a modellfutások kiragadott idõtávjait nem.
Gfs panel: Link
Ens panel: Link
Ecm panel: Link

A mutatott területi elhelyezkedés miatt inkább az északkelet-európai városok nyomásfáklyáit érdemes elsõsorban nézni:
Moszkva: Link
Szentpétervár: Link

Az Atlanti folyamatokat jól reprezentáló feröeri nyomásfáklya is jelez valamit, a ciklon-tevékenység gyengülését
Thórsavn: Link

Tíz nap múlva jövök, he-he!
#65609
Nem tudom észreveszitek e, de tavaly, sõt az elmult években is ugyanígy volt(tisztelet a kivételnek), hogy mindig utólag váltott. Magyarán hosszú távon nem megbízható. Azért mert eltalálta a tavalyi telet, még nem biztos, hogy az ideit is eltalálja.
#65608
Új GFS is nyiffantja a zonalitást, és jóval elõbb, mint az elõzõ futások:
Link
Link
Az a skandináv H betû ígéretes.
#65607
Akkor be is kell hogy enyhítsen, mert lassan már a november végéig ellátnak a modellek is.Lehet igazad lesz és +4+6 fokos anomáliával fog zárni december.

Magam részérõl a JMA-ra hagyatkozva továbbra is átlagosra várom az elkövetkezõ idõszakot. Január végéig.
#65606
Kizártnak tartom én is ezt a "kegyetlen "éles fordulatot novemberrõl decemberre.Link
Mint ahogy már írtam kb. egy hete is,hamarosan beenyhít majd decemberre.
#65605
Látom az UKMO az ECMWF-el együtt...

Zonalitás januárig...na persze...
#65604
A CFS ráér 5-6 nap múlva felmelegíteni a decembert, hiszen a november is hasonló módon lett pozitív. Október 10-körül még negatívra mutatta...., aztán a hónap harmadik felétõl egyre melegebbre, most már ott tartunk, hogy kiakad a mérce lassan.
#65603
Nem cáfolom, sõt becsülöm a megfigyeléseidet a hidegmagokkal kapcsolatban, biztos jó ideje nézegeted már ezeket. Amit a Grönlandra húzódó hidegmagról írtál, teljesen helytállónak bizonyult. Én még nem mondhatok túl sok tapasztalatot a magaménak a modellek hidegmagjaival kapcsolatban, de azt elmondhatom, nagy érdeklõdéssel figyelem a megmozdulásaikat. Téli idõjárásunkra nyilván hatást gyakorol az erejük, kiterjedésük, helyváltoztatásuk.
Eddigi megfigyelésem az, hogy a hidegmagok elég hektikusan "ugrálnak" az elõrejelzési térképeken: hol Szibéria, hol Grönland, máskor meg a Sarokpont felett vannak. Változásaikban biztos vannak sémák, melyeket elõszeretettel követnek ( a grönlandi nagy magba való beolvadás ilyen lehet)
Mindenesetre figyelemre méltó Északkelet-Európa mostani hûlõ tendenciája. Alig hiszem, hogy ez a jelenség ne vonna maga után valami következményt a november végi, decemberi idõjárást illetõen.
#65602
A legfissebb futásokon valami azért mégis megmozdult már.
Lehet hogy egy 10-15 nap mulva akár beállhat a MASZFEJ is. Jónéhány tag ad rá esélyt:
Link
Link
Link
Link

A ciklonsorozatok közé immár több modell is anticiklonnal számol a jövõ hét közepe táján. Hogy ez mennyire lesz lehet tartós nem tudni, egyelõre csak az esély nõtt meg rá 10 nap mulva:

Sõt a modellek között ennek erõssége még eléggé kérdéses:
Link
Link
Link

A JMA már tegnap is pedzegette:
Link


A CFS továbbra is elég stabil hosszútávon:
Link
#65601
Én még mindig azt mondom, hogy télre nem igazán lehet elõre jósolni.
Azt mondtam októberben, hogy ha nem változik akkor korán lecsaphat a tél, és ez kb október végéig jó átlag alatti idõt okozott.
Szerencsére ez megváltozott és egy enyhe nyugati áramlás vette kezdetét, de ez sem egyértelmû.
Az anticiklon még mindig ott ólálkodik, akárhogy is nem akarjuk észrevenni, csak most épp délnyugatra van de jó erõs.
Link
Csak hogy értsük az egész rendszer északon halad, jó erõs ciklonokat generálva, köszönhetõ az Azori ac-nak részben az erõteljes lehûlési fázisnak északon. Ezek törvényszerû dolgok, az idõ kezdete óta. Ha ez így létrejön akkor bizony ciklonok okoznak változékony idõt fent északon majd délebbre is egyre inkább hóval.
Az anticiklon uralom ahogy azt illik bizony ott van már Ázsia nagy részén sõt egyre jobban tért hódít és benne a hideg levegõ szépen gyülekezik, de ez is törvényszerû. Sõt az is, hogy idõrõl idõre a hideg itt-ott ciklon generál a térségben és ott már egyértelmûen havazik, sõt nagyon hidegbe is tud havazni.
Szép erõs anticiklon ezen a képen épp Mongólia feletti 1045hPa-os nyomással.
Link

No de, hogy ránk mi vár, valószínû, hogy a nyugati áramlás egész november utolsó napjaiig kitart. A november már 99%-os pozitív anomáliával fog zárni, nem is akárhogy lesznek 3-4 fokos eltérések is, persze ez még csökkenhet kissé.
Ami érdekes és nem szabad elmenni mellette, az óceán lassan hûlõ tendenciája miatt, egyre csendesebbé várják a modellek a ciklonaktivitást, az azori ac északabbra húzódik majd ami szintén tendencia télen. No is itt van a nagy talány, hogyan is tovább?
Ha elég energia marad akkor bizony nálunk elõoldali helyzet lehet még decemberben is így mellõzhetjük a telet. Vagy egy ciklonális görbületen keresztül hozzánk lejût a hideg levegõ, de ez már egy észak-déli áramlás képében, ami ebbõl még mindig elõfordulhat, így a tél elsõ napjai már fagyosak, hózáporosak is lehetnek.
Az anticiklon dominancia továbbra is erõs marad, vagy felettünk ver tanyát vagy tõlünk északra, itt mind mind nyomási elrendezõdésen fog múlni a dolog.
Összefoglalva semmi extra dolog nincs egyelõre minden megy ahogy az kell, ilyenkor novemberben. Egy extra mégis csak van, nagyon vastag már msot a hótakaró északon és ez bizony hízni is fog a következõ napokban így a hideg légtömeg is hízni fog, ez lehet a kulcs a mi telünket illetõen.
#65600
Az ilyen esetekben könnyen "magábaszippanthatja" a nagy Grönlandi mag, a közelében levõ kicsit.Megfigyeléseim szerint. (mindjárt jön rá biztos cáfolat)
#65599
Hát, ezen a képen ott van a hidegmag, csak távol Közép és Kelet-Szibériában. Viszont felénk "nyújtózkodik": nézd csak meg, az izotermák mind délnyugat felé domborodnak, azonkívül Északkelet-Európa eléggé tele is van hideglevegõvel. Persze kérdés, hogy ezen "ûrtávlati" prognózis mennyire fog beválni -további kérdés, hogy az északkeleti hideg elõretörése, melyre véleményem szerint határozottan utal a kép, mennyire válik tendenciává. Ilyen elhelyezkedésû hideg légtömeg lehet, hogy folytatja az expanzióját dny felé, és "végigönti" egész Európát. De az is lehet, hogy megtorpan, és visszahúzódik északkeletre.
#65598
Látom elég sokáig tart válaszolni az én egyszerû kérésemre, de lehet, hogy azért, mert nincs rá bizonyíték.
Ebben az esetben megelégszem az általad jósláshoz használt üveggömb hiteles fotójával is, melyben látható a januári zonális elrendezõdés.
"Az a kicsi mag ismét Grönland felé fog húzódni." Ez megint egy, már a feltételes módot is nélkülözõ határozott kijelentés, ennek a fotóját is szívesen megnézném.
#65597
Csak még nem látom hogy kialakulna a hidegmag:Link

Az a kicsi mag ismét Grönland felé fog húzódni.Semmi változást nem látok a korábbiakhoz képest.
#65596
A második linkeden az európai hõmérséklet-eloszlás egyáltalán nem utal zonalitásra. Zonális áramlás esetén az izotermák kelet-nyugat irányban futnak. Itt viszont két, messze délre lenyúló "láb" látható, melyek közül az egyik fölöttünk, pontosabban tõlünk kicsit keletre van. Így elnézve éppen annak a délnyugat felé irányuló hidegterjeszkedésnek a tünete, melyrõl az elõzõ hozzászólásomban írtam.
#65595
Mi megy át januárra? Tényleg igyekszem konstruktívan hozzáállni, de ezt nem értem.
#65594
"És az már a lehetõ legrosszabb lenne, mert az már átmenne januárra is." Ez elég tényszerû kijelentésnek tûnik.
A hitelesség miatt azonban megkérhetnélek arra, hogy alátámasztod térképpel vagy egyéb elõrejelzéssel?
#65593
Azért elég tartós "platót" képez november 16. után az izlandi nyomásgörbe ( ha a vége le is konyul valamennyire )
Aztán arról sem szabad elfeledkezni, hogy nem sokat számít, mit csinál az izlandi minimum, ha a szibériai hidegtömegek expanzióba kezdenek délnyugat felé. Úgy ki tudják szorítani az enyhe levegõt Európából, mint annak a rendje. Teljesen felül képesek írni az atlantikus irányítást, volt már rá példa többször is. Az északkeleten gyülekezõ hideglevegõ mindenesetre arra mutat, hogy ennek legalábbis a lehetõsége most is fennáll.
#65592
Az idõszak végén(ahogy már tegnap is látszott)ismét lefelé kezdenek szállni az izlandi nyomásfáklyák:Link
Valószínû az Amerikai hidegleszakadás következményekénthttp://metnet.hu/?m=tm&id=19087
ismét erõsödne az Atlanti ciklontevékenység,és azzal együtt a zonalítás Európában.És az már a lehetõ legrosszabb lenne,mert az már átmenne januárra is.Vagyis az már tartós zonalítás lenne ,nem átmeneti csak.

Utolsó észlelés

2025-07-08 07:10:07

Kõszeg

14.4 °C

RH: 92 | P: 1006.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142429

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.