2025. július 08., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65591
Észak-Skandináviában és az európai Oroszország északi részén elég komoly mínuszok jelentek meg az utóbbi néhány napban. Arról is kaptunk tudósítást, hogy tetemes hómennyiség esett ezen a területen.
Ellenben továbbra is nagyon aktív az északatlanti minimum, az áramlás iránya miatt a hideglevegõ egyelõre nem tud Közép-Európa felé terjeszkedni.
Hát, érdekes játszma lesz ez... Jelenleg az izlandi ciklonok és ezzel párhuzamosan az észak-amerikai hideg látszik nyerésre állni.
De úgy érzem, a játszma még egyáltalán nincs lejátszva.
#65590
Bizony. Tudjuk,hol végzik az effajta "kiragadások". Ám ne féljünk megvitatni ezeket sem! nevetS ne feledjük el,hogy a mostani, egymásutániban a 2-3. változást sejtetõ kimenet: November huszadika körül, s utána felfelé történõ nyomásváltozás az atlani, grönlandi, skandináv térségben, s az északi hidegbázis valamilyen formában történõ elmozdulása.
Ami bizonyos:A hétvégére alighanem lecsendesül idõjárásunk, hála a DK-Európai AC-nek. Tavaszias hõmérsékletek várhatóak.
#65589
Lehet, kicsit pongyolán fogom kifejezni magam, elõre is bocsánat. (Inkokolhatnék "todományosabban "is, de maradjunk csak az üdítõ egyszerûségnél)
Ez a mostani bõdalacsony légnyomás feltölti az idõjárás "akkumulátorait" ," felhúzza a rugóját". Mozgalmas, instabil idõszak van kilátásban. Az ilyen idõszakok pedig enyhe idõvel kezdõdnek, hideggel végzõdnek.
#65588
"Mi is elõszeretettel linkelünk 300 óra feletti modellkimeneteket, mert azok valamilyen szenzációértékkel bírnak számunkra"

Ahogy mondja uraságod vidám
Link

(viccelünk nevet)
#65587
Nem értem, miért kell azt gondolni, hogy mert most, november elején melegáramlás uralkodik Közép-Európában, azért a tél is enyhe lesz. Ha korán jött hideg lenne hóval-faggyal, az sem garantálná, hogy nagy tél van készülõben, sõt. A jelen makroszinoptikai felállás sem determinál még semmit. Évszakváltás küszöbén vagyunk, az idõjárási paraméterek erõs mozgásban vannak. Ha tél közepén áll be stabil szituáció, az persze egész más tészta. Amennyiben november második felében és még december elején is rendkívüli enyheség fog uralkodni, visszatérõen rekordközeli hõmérséklettel, akkor én is azt mondom majd, hogy nagy valószínûséggel tipikus enyhe télben lesz részünk. De most még nem állítanék ilyet.
Véleményem egyébként az, hogy lehet tartós zonális idõszak novemberben, decemberben, a január vagy a február akkor is fog hozni mélyen átlag alatti hõmérsékletû, havas epizódokat. Ez szinte biztos. Hiba lenne tehát idõ elõtt "nyugdíjba küldeni" a hólapátokat.
#65581
Ha összehasonlítom a mai helyzet "Analyse" ábrájával a 168 óra utániakat, én nem ezt a következtetést vonnám le.
#65579
Most látom, van itt egy teljesen más verzió is: Link
A poén 168 óra felett látszik, vagyis elég bizonytalan a dolog, de most elõször bontakozik ki egy lehetséges téli folytatás forgatókönyve: blokkoló anticiklon Izland és Grönland között, Nyugat- és Közép-Európa felett pedig egy kiterjedt ciklonrendszer, amely a Baltikum felé mozdulva térségünkbe is berántaná a hideget. A két "nagy" modell fáklyája ezt egyelõre nem támogatja, egyedül a GFS OP mutat egy átmeneti hidegöblítést jócskán 20-a után, igaz egészen más makroszinoptikus felállás mellett. Mindenesetre megörülnék egy linknek, ahol a GEM ENS hozzáférhetõ. Hálás köszönet elõre nevet
#65578
Most a két nagy globál modell 7 napon túl különbözõ jövõképet mutat.
GFS-nél kapáltak a zonalitásnak:Link
Az ECMWF-nél folytatódna a zonalitás, igaz jóval északabbi pályán mozognának a ciklonok, és felettünk AC lenne(és valószínûleg hidegpárna alakulna ki):
Link

Az ENS-ket elnézve, most még bõven az ECMWF verziója a valószínû:
Link
Link
#65577
Én nem mondanám rá, hogy nevetséges. Egyrészt azért, mert nem túl etikus , másrészt csak a látogatók igényeit szeretnék kielégíteni, ami önmagában nem baj.
Szerintem az idõképnél is tudják, hogy az elõrejelzések beválási esélye az idõtáv elõrehaladtával csökken, amire egyébként a látogatók figyelmét is felhívják ebben az írásukban: Link

A saját példánkból okulva: mi is elõszeretettel linkelünk 300 óra feletti modellkimeneteket, mert azok valamilyen szenzációértékkel bírnak számunkra. Gyakran még olyanok is linkelgetésbe kezdenek, akik 1-2 nappal ezelõtt még azért szólaltak fel, hogy milyen "hülyeség" 190 óra felett linkelni. Bár szerintem ez nem azért van, mert realisták, elõvigyázatosak vagy objektívek lennének, hanem azért, mert nem szeretnének enyhe/hideg telet, ezért megpróbálnak valami ellenérvet kreálni egy-egy hozzászólással szemben. Hogy éppen milyen reakciót vált ki a dolog, az attól függ, hogy a GFS 300 óra felett enyheséget vagy hideget mutat-e.

Példa: egy 300 óra feletti erõs hidegleszakadás láttán nem az a reakció (legalábbis legtöbbünknél), hogy "hú, ez nagyon távol van... 190 óra felett nem érdemes modelleket nézni"..., hanem az, hogy: "na látod Salek, már megint hülyeséget beszéltél, nem lesz zonalitás" vagy "látjátok, nem kell temetni a telet".

Általánosan mindannyiunkra jellemzõ tulajdonság, hogy szívesebben kötünk bele egy olyan dologba, amit nem szeretnénk. Ez errõl szól és rám is igaz.

Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a fõfutás mélyrepülése -10 fok körül mégis jelzésértékû lehet, mert már többedik alkalommal szállt el valamelyik tag negatív irányban. Valószínû tehát, hogy november harmadik felében egy még bizonytalan mértékû téltámadás várható. Az, hogy a hideg tartósan vendégünk marad-e nem tudni, az is lehet, hogy visszatérnek a nyugatias szelek.
#65568
Sõt,az ECMWF-nél kezdõdik is a hidegelárasztás:Link
#65567
180 óránál mind a két globál modellnél Amerika felett van a hidegmag: GFS: Link ECM: Link ECM-nél annyiban pikánsabb a helyzet,hogy 3 részre szakítja a hidegmagot és a másik kettõ Grönland és Nyugat-Szibéria felett lehet majd.
#65565
De mis a gond tulajdonképpen a jelenlegi idõjárással? Az elmúlt évek során szinte õrültebe kergettem magam, hogy mikor lesz már tél. Idén látástól vakulásig dolgozom, s bevallom csöppet nem zavar, hogy reggel, munkába menet, nem kell az útviszonyok miatt 30 perccel korábban elindulnom. Mellesleg itt Szombathely környékén a tavalyi tél is egy nagy nudli volt. Gondoljatok csak vissza, hogy én itt a szûk Alpokalján tulajdonképpen csak megfigyelõje voltam az ország más részeiben hulló tekintélyes havaknak...
#65564
Amúgy én továbbra is az átlagnál kicsit enyhébb és az átlagnál szárazabb telet várok összességében.Decembert,februárt enyhébbre,januárt átlagosra,vagy kissé az alattira várom.
#65563
"Ha egy jó 10 nap múlva sem fedezek fel a hosszútávban a változás egyértelmû jeleit akkor bizony kezdem majd azt hinni ,hogy ez a tél akár hasonló is lehet 2006/2007-el.Egyelõre rossz ómen..."


Kár ennyire elõreszaladnod. Csak egy példa:

1995.okt.: Link

Az 1995.okt.30-i nyomásmezõ: Link
850Hpa T: Link

Nem túl biztató, igaz??

Aztán a váltás 1995. nov. 5. Link
Link

és nov.5-6-7-én 30cm hó szakadt ránk komoly széllel: Link

Az évtized tele volt (legalábbis nálunk). Március 5-én még -18fok volt Link és csak március közepén kezdett komolyabban olvadni a hó. Nov.5-tõl március 15-ig szinte folyamatos volt a hóborítottság (csak 1-2 hét volt amikor foltokig visszaolvadt).
Látod, mindössze 6 nap alatt micsoda fordulat történt?
Tehát szerintem csak nyugtával a telet.....
#65561
Hajaj....ez nem az én véleményem csak a szezonális elõrejelzésbõl ezt a következtetést vontam le. Sosem szubjektíven hanem racionálisan nézem a dolgokat. Attól mert belinkelek egy térképet nem biztos hogy azt várom, amit a térkép is !

A saját véleményem már leírtam 1,5 hónapja amikor az Izlandi minimum erõsödését vártam Október végén november elején (vissza lehet olvasni)és meg is hozta az enyhülést, továbbra is hasonló idõre számítok, a tél tekintetében pedig nem hidegebb, hanem átlag közeli télre, talán kicsit afelett.
#65560
Én nem azt mondtam hogy az idei tél is olyan lesz mint a tavalyi, én csak azt mondtam hogy a november 10-20.-ai idõbõl még ne következtessünk, még ha az európai szintet nézzük is...

#65559
Egyesek írásában azonban továbbra is ezt látni, az okát én se értem mért.
#65558
Véleményem szerint semmi nincs veszve már mint ami a telet illeti, sõt ez az enyheség garantálhatja a késõbbiekben az igazi tél érkezését.
Ha már a múltat vesszük alapul, nagyon sokat volt olyan, hogy májusban és június elején igen hideg esõs idõ volt, mindenki hideg nyarat várt, majd hirtelen fordult a helyzet és elképesztõ meleg lett.
Az idei év sok szempontból rendkívüli, nem lehet hasonlóságokat levonni, szélsõségek éve volt, és most is az.
A modellek nem látnak biztosan most 7 napnál tovább, Amerikára biztosan adták a lehûlést, még mindig nem ért oda, tehát hogy európára mit mutatnak 180h után majd hogy nem mindegy most.
Még párhete néhányan azt kívánták a november enyhe legyen, mert ha folytatódik a hideg, a télre nézve nem lesz jó. Most igen enyhe idõ van, most meg az a baj, hogy nem jön a hideg. szomoru
Egyetértek Szibériával December elején jöhet a váltás! havazas

#65557
Lehet hogy a hõmérsékletekben igen,de a nagytérségi folyamatokban
nincs hasonlóság a tavalyi évvel. (olvasd el az utóbbi kb. 100 hozzászólást!)
Két egyforma tél nincsen.
#65556

Persze, hogy nem. Milyen kapcsolat is lenne a kettõ között? Ugye semmilyen......
#65555
Már megint rosszul nézed... Tavaly november közepén és végén még repkedted a 10-15 fokok, december 1-jén 10-12 fok volt itt... és utána december közepén mi volt?? Januárban pedig megjött az igazi tél...jan.16-tól feb.20-ig végig volt hó( 2 hétig 20 cm feletti hóréteg volt)

Kérdezném én, hogy mirõl beszélünk akkor november 10.-e elõtt??
#65554
Továbbra sem ad semmiféle messzemenõ következtetésre okot az, hogy a november java eltelik úgy hogy komolyabb téli helyzet lett volna vagy már látszódna, pláne nem az egész télre vonatkozóan.
#65553
Nézzünk most más fáklyákat. GEM Link , NOGAPS: Link . A hétvégi pár napos melegebb szakasz után szépen lassan hûlünk, a napállás nekünk dolgozik. Már aki szereti ha decemberben nem október van. hideg
GEM skót nyomásfáklya: Link , ott pedig anticiklon esélyek gyarapodása az idõ elõrehaladtával. Nem lesz rossz a télkezdet úgy gondolom.
#65552
Ha egy jó 10 nap múlva sem fedezek fel a hosszútávban a változás egyértelmû jeleit akkor bizony kezdem majd azt hinni ,hogy ez a tél akár hasonló is lehet 2006/2007-el.Egyelõre rossz ómen...
#65551
Mivel már jó ideje zátonyra futottunk és a közeljövõben nem várható lényeges változás, én a fáklyát (annak is távolabbi részét) szoktam leginkább böngészni, illetve azon próbálom az esetleges komolyabb blocking kialakulását és az ebbe az irányba mutató tendenciát felfedezni, ami a téli idõjárás kialakulását eredményezhetné.
De csak próbálnám, mivel nem nagyon lehet!
Az igazat megvallva nekem az jön le, hogy idõrõl-idõre akadnak ugyan olyan futások, amik netán egy esetleges komolyabb váltást vetítenének elõre, viszont legnagyobb többségben a rendkívül masszív, szinte kirobbanthatatlan zonális áramlást és annak jeleit lehet leolvasni róla. Még 300 órán felül is ritkán látni mélyebben cikázó vonalakat, ahol azért gyakrabban meg szoktak jelenni a reménysugárt jelentõ görbék.
Szóval én egyértelmûen abba az irányba hajlok, hogy belátható idõn belül komolyabb változás nem igazán várható, ami meghozhatná hozzánk az elsõ téli helyzetet. Tartom azt, hogy ez a helyzet símán elhúzódhat december közepéig is, sõt!
De ez is csak egy vélemény és nem kell egyetérteni velem. kacsint
#65550
Azt persze nem tudhatjuk, hogy mi lesz december végén, de az elkövetkezõ hetekben elég kizártnak tartom huzamos zonalitás felléptét. A zonalitásnak az a fajtája, mikor fagyhullámok zúdulnak a Keleti - partra, az európai tél viszont "tönkremegy" az állandó atlanti melegáramlás következtében, mindig erõs dél-európai AC -al jár. Ilyen esetben még Közép-Európa is inkább anticiklonális. Most viszont az alacsony nyomás eléggé lenyúlik délre, amit a nálunk bekövetkezett bõdületes légnyomás - esés is mutat. A hajlam a zonalitás kialakulására jelenleg elég csekélynek tûnik. Pár napja még olyan volt az áramlási kép, melyet zonálisnak mondhatunk. Mostanra viszont mind meridionálisabb, és úgy tûnik, mintha blokkoló AC kezdene kialakulni északkeleten.
Szóval véleményem szerint ebbõl még több minden lehet.Elképzelhetõ, hogy tényleg a klasszikus tél - közepi zonalitás felé fognak menni a dolgok ( de az december második felénél elõbb aligha fog uralomra jutni ) De az is lehet, hamarosan blocking helyzetek válnak meghatározóvá.
#65548
Én inkább a nyomásfáklyákat nézem:Link
Nem egyértelmû,de a hónap végére ismét csökkenhet.
#65547
Egy-két hetes távlatban még nem mutatkozik nagy változás Európa idõjárásában.
Izland: Link

London:Link

Róma: Link

Szentpétervár: Link

Budapest: Link

A késõbbiek szerintem is csak találgatások.
#65546
Köszönöm!
Igen,bejönni látszik!
Még csak tendenciát sem látok arra hogy gyengüljön a hidegmag Grönland körül,ill. erõsödjön Eurázsia felett.Link
Elõbb-utóbb be fog következni egy nagy É-Amerikai hidegelárasztás.
Aztán az mint ok,újra felélesztheti a zonalítást.
Mert inkább ez a tendencia,de ott is késik egyelõre.

Szibéria!Én sem hiszek ebben a 180 fokos drasztikus váltásban!
Változni fog a CFS hamarosan.
#65545
Akkor elnézésed kérem, okafogyott bármiféle esélylatolgatás. És fölösleges mármiféle linket közölni 4 naptól tovább !
#65544
Az sajnos nem jelent semmit. Link emlékeztetlek arra, hogy október elején, illetve közepén még a november is negatív anomáliiában volt. Ehhez képest, mostanra majdnem biztos, hogy legalább +4 fok körül fog zárni, az is lehet, hogy több lesz.
Kicsit furcsa tõlem ilyet olvsani, de a decemberi negatív anomáliát nem nézem semmibe ezek után.
#65543
Amerikára vonatkozóan már mostanra is lehett várni a modellek alapján, hogy nagyon hideg árasztja el, ezzel tartós zonalitási hajlamot erõsítve nálunk...lásd 1-3 héttel ezelõtti várakozásokat. Azonban ez elmaradt...sõt magam részérõl egyelõre erõs hidegelárasztást továbbra sem várok:
Link

A nagyon hideg továbbra is a sarkpont körül lesz, mint ahogy vártam Kelet Ázsia nagy részérõl is visszahúzódott a hideg, így ott már "csak" lábas hideg miatt van nagyobb fagy.

A szezonális erõrejelzés is nagyon erõs pozitív anomáliát vár novemberre:
Link
Azaz ez szinte kizárja a nagy hidegbetörést. Az északkeleti területekre várhatóan maradhat a pozitív anomália. Ami viszont nálunk a zonális hajlam csökkenésével járhat hosszú távon, ahogy egyébként ezzel összefüggésben a CFS is valószínûsíti.

Továbbra azt mondom a hosszabb távú elõrejelzésekkel kapcsolatban, hogyha valóban egy ilyen erõs pozitív anomália negatívba csap át, az csak egy nagyon radikális átrendezõdéssel történhet, amire én magam egyelõre nem számítok. Tavaly dec 10.-e után történt ilyen, ha jól emlékszem

Tavaly november vége:
Link
dec. 5
Link
dec 10. még mindig délnyugati áramlás:
Link
és 12.-én radikális átalakulás kezdõdött:
Link

Ami teljes meridionális hõcserével járt, ezért volt az hogy egyik nagy -5 fok havazás, karácsonykor meg igen enyhe idõ....de ez az alaphelyzetbõl következik.

Csak azért vonok párhuzamot mert a szezonális térképekbõl valamiféle erõs és tartós átalakulást lehet kiolvasni. Másképp nem lehet egyik hónap +2 fokos anomália, a másik hónap meg -0,7 fokos. A jelenlegi fáklya tendenciában nálunk is hûlõ, azonban semmiféle radikális átlakulással nem számol. Ha lesz, akkor továbbra nov 25-dec 12 közé teszem a magam részérõl.Feltételezve a szezonális elõrejelzés helyességét decemberre.
#65542
Továbbá Salek-ot is szeretném megvédeni, hiszen (a hosszútávot figyelembe véve) egyelõre a grönlandi hidegmag tartós gyengülését nem lehet valószínûsíteni, illetve nagyon úgy néz ki, hogy a jövõben Amerika északi részére megérkezik az hideg légtömeg. Link

Persze lehet azzal jönni, hogy ez hosszútáv, de grafikonos és térképes bizonyítékai vannak a dolognak: Link Link a beválását helyén kell kezelni természetesen, viszont a modellek nagyon egybevágnak.
Ez nem feltétlenül jelent nálunk zonalitást, viszont majd meglátjuk milyen hatással lesz Európa makroszinoptikus berendezkedésére.

Utolsó észlelés

2025-07-08 09:51:42

Budapest XXI. - Csepel

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142429

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.