2025. július 08., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65391
Ez sajnos nem ÉK-en van, hanem keleten (sõt majdnem DK-en), és ezáltal nem sokat ér, mivel semmilyen áramlási rendszere nem hat ránk, sõt az északi peremének nyugatias áramlása csak erõsíti a zonalitást, ahelyett hogy blokkolná.
#65390
Pedig az ECMWF tegnap óta mutat egy erõs AC-t északkeleten:Link

(2 AC közötti hidegleszakadás és ciklon)Tavalyról ismerõs kép.
#65389
Kár ilyen dolgokba belemenni, hiszen akármikor kialakulhat egy keleti AC, illetve kár elemezni a szezonális elõrejelzéseket is, mert megbízhatatlanok.
#65388
(még annyi, hogy akkor az a hideg is eredetileg Grönlandról indult pedig! Link Szibériában csak erõsödött még egy kicsit).
1 szónak is 100 a vége: egy igazi szibériai AC-vel szinte bármikor lehet esély nálunk is téli helyzetre.
Nem kizárt, hogy a nyári hõrekordokat hozó orosz AC tartóssága ijesztett meg pár idõjóslót annyira, hogy a bulvárban az évezred telét vízionálják: télen egy hasonlóan tartós AC bizony csúnya világot is hozhatna adott esetben.

Anarki: nem jóslok én sem, csak a múlt alapján gondolkodtam, hogy mikbõl is lehet téli helyzet. Az tuti, hogy keleti AC nélkül, csak nyugati betörésescskékbõl semmiféle komoly tél nem várható. A következõ 2-3 hétre elõre is merném mondani, hogy nem lesz semmilyen téli helyzet otthon. Ennyire bátorodtam fel nevet
Utána viszont akármi lehet, pontosan ahogy mondod. Elég egy keleti AC 1-2 hétig, és minden borulhat.
#65387
Az igazi télre vágyóknak szerintem most leginkább az a rossz hír, hogy sehol nem látszik egy keleti AC kialakulásának esélye. Ami hideg meg Grönland felõl jöhet, az mire hazaér.. hát abból síkvidéken sose lesz értelmes hó (kivéve max ha valami harmatgyenge, de nedves hidegcseppként kúszik fel egy több hetes hidegpárna fölé (mint 2007 Karácsony ugyebár), de ilyen eset jó, ha 15 évente van nevet Legalábbis ilyen jelentõs hóval, mint akkor volt.

Az igazán ütõs, betemetõs nagy havakat csakis keleti, masszív hideg és mediciklon fogja okozni ezután is, ahogy eddig is. Ahhoz se kell egyébként se befagyott óceán, se óriási hidegmag, egy sima közepes is elég, csak jókor legyen jó helyen. Mint 1993 Nov 13.... (22 óra alatt 45 cm hó délen...)
Link
Igazán nem is kellett sok, ugye? nevet Na persze, jó kis lábas hideg volt az ott keletrõl...

És aki hozta? A Nagy Zimahozó Nyugati-Szibériai AC:
Link
Link
#65386
Eddig is ezt mondta szerintem mindenki (még Anarki is nevet), hogy pont azért lenne veszélyben a hidegmag kialakulása, ha nem tudna tartós zonalitás kialakulni - ahogy már nagyon sok hónapja nem is tudott. Most éppen egyébként pont az van (mármint zonalitás - én már csak tudom, minõsíthetetlen pocsék lett az idõ itt nyugaton egy ideje), de amint látható, megint csak átmeneti lesz:
Link
Ahogy ez az AC is annak néz ki most: Link

Magyarul: folytatódik a már sok hónapja tartó, magas frekvenciájú áramlási ingadozás (3-7 naponta váltogatás a zonális és meridionális áramlások között az óceán felett), így pedig aztán szerintem gyakorlatilag semmit nem lehet jósolni 10, de fõleg 14 napnál messzebb...

A népi mondások azért többnyire a makrováltások közti 1-másfél hónapos, régen jellemzõ idõszakra alapulnak (Katalin locsog Karácsony kopog stb), most viszont egyáltalán nem jellemzõ, hogy bármelyik irányban is be tudna állni a rendszer, akárcsak 7-10 napnál hosszabb idõre is!
A jó ég tudja persze, miért...

Szerk: (csak tovább gondolom mindig hehe): az ilyen gyakori váltások mindig újabb, kicsi, de fokozatosan egyre erõsebb hidegbetöréseket okozhatnak majd otthon is, ami összességében, folyamatában egy lassú, de stabil lehûléshez vezethet majd. Az ilyentõl már elszoktunk szinte nevet
#65385
A légkörzési mechanizmushoz: A sarki hidegbázis kialakulása logikusan vezet ahhoz,hogy a hideg légtömegek az enyhe óceán felett ciklonokat generálnak az õsz ezen idõszakában, amelyek elindulnak Európa felé, s közvetlen hatást gyakorolnak a kontinens idõjárására. Kérdés: meddig? Mi kell ahhoz,hogy kevésébé induljon be az óceáni "csigagyár". S egyáltalán meddig hûlhet az óceán vize a tél közeledtével?Merre mozoghat a sarki hidegbázis?Milyen légköri folyamatok,és hogyan mozgatják?Mekkora a sarki jégpáncél? Etc ... Nagyon összetett.
#65384
A "télváró" fórumtársaink megnyugtatására elmondom, hogy a novemberi zonalitás, következményes enyhe idõ a fagyos, havas tél szempontjából nem rossz -ellenkezõleg: jó!
Már többedszer olvasok a fórumon olyan hozzászólásokat, hogy zonalitás van kialakulóban, emiatt várhatóan enyhe lesz a tél.
Holott tudomásul kell venni, hogy a nyugati áramlási futószalagtól északra-északkeletre felgyülemlik a hideglevegõ - alapvetõ szabálya ez a légkörzési mechanizmusoknak.A felgyülemlett hideglevegõ pedig elõbb-utóbb átrajzolva az áramlási képet, hozzánk is eljut. Sok-sok példáját lehetne felsorolni ennek a szcenáriónak.( Csak kifejezetten rendellenes idõjárású években fordul elõ, hogy a téli zonalitás nem szül késõbb hidegöblítéseket. Az okok elemzése messzire vezetne, ne menjünk most ebbe bele.)
Sokkal kedvezõtlenebb, ha az õsz vége zonalitás nélkül, hidegbeáramlásokkal telik. Ilyen esetben a sarki hidegbázis nem növekszik -ellenkezõleg, elhasználódik.Azt szoktam mondani, hogy a tél idõ elõtt "ellövi a puskaporát".
"Ha Márton (nov.11) lúdja jégen áll, karácsonykor sárban tapicskál" -így tartja a mondás, s teljes joggal. Kevés kivételtõl eltekintve ez így szokott lenni, és erre is sok példa van (melyek felsorolásával most senkit sem fárasztok)
#65383
1 hét múlva Ny-Európában megjelenne a 0 fok 2 méteren?Link

Nálunk meg lenne 10 fok.Érdekes.Lehet van/lesz realítása a nyugat-kelet megosztásnak majd a tél folyamán?
Az akár úgy is megvalósulhatna ahogy Ferri latolgatja írásának végén:Link
#65382
Ha valóban ez lesz a forgatókönyv, akkor ki lehet jelenteni, hogy az idei õsz idõjárási szempontból feltûnõen hasonlít 1996-ra. Abban az évben is északkelet-európai ciklon hátoldala vetett véget a nyárias idõnek szeptember 6-án, a "vénasszonyok nyara" teljesen kimaradt. Októberi fagyok voltak, aztán jött a délies légmozgás november elején. A hónap közepére megszûnt az elõoldali szituáció, és 20.-a körül megkaptuk az elsõ nagyobb hidegöblítést. Az 1996/97-es tél eléggé hideg volt, és -amennyire meg tudom ítélni- nagyjából átlagos csapadékú, vagy annál egész kicsivel szárazabb.
Noha többen kifejtették már a fórumon, hogy a statisztikai vizsgálódások prognosztikai értéke nagyjából nulla, én azért kíváncsian várom a folytatást: meddig követi az idõjárás a 96-os utat, hol tér majd el attól, s milyen irányban.
A közelebbi jövõvel kapcsolatban az a véleményem, hogy a következõ napokban a délies légmozgás "elhal", anticiklon húzódik ránk. Még az sem kizárt, hogy valamennyi idõre beködlünk. Az persze elképzelhetõ , hogy ezt követõen az elõoldali helyzet kiújul. (Helyesen a 65362 -es hozzászólásra kívántam reagálni)
#65381
Ami bizonyos, november 8-ig átlag feletti hõmérsékleti értékek várhatóak, csapadék nélkül. 8-a után jó eséllyel csapadékos idõszak következik, pár fokos lehûléssel, míg a hónap közepére visszaállhatnak az átlagnak megfelelõ hõmérsékletek.
#65380
Valahogy én is efelé húzok...de hát sose szerettem latolgatni ilyen hosszú távra, és nem is fogok sosem.
#65379
Én a szezonális modell-elõrejelzések alapján kissé átlag alatti hõmérsékletû,az átlagosnál valamivel szárazabb telet/dec.-febr./ tartok a legvalószínûbbnek.
#65378
Én idén sem tudom milyen lesz a tél, de néhány verziót azért csokorba szedek a könnyebb áttekinthetõség kedvéért(források nélkül, de ezekben azt hiszem összhang van, ha nincs akkor nyugodtan javítsatok):

CFS(szept végi-októberi futásai alapján): -dec-febr: átlag körül, vagy átlag alatti hõmérsékletû, átlag körüli vagy attól (kissé) szárazabb tél.

Bastardi: dec-febr, vagy legalább dec-jan: átlag alatti hõmérsékletû, átlagnál (kissé) csapadékosabb(havasabb)

Ipoly-Börzsöny Erdõgazd-i Rt. megfigyelései: átlag alatti hõmérsékletû, és/vagy legalább olyan havas, vagy havasabb mint tavaly (ez elsõsorban az említett térségre vonatkozik)


#65377
Hát azért a "konkrét vizsgálat" kifejezés egy picit erõs, hideg de egyelõre csak vizuális megfigyelésre futotta szabadidõmbõl. Ha nagyon ráérek, akkor majd rajzolok is párat. Mindenesetre Jóska már helyretette a dolgot linkek formájában pár hsz.-sal lentebb. nevet
#65376
ja és beléptettem magam a hosszútáv-szkeptikus klubba

Isten hozott!

Több éve gondolom és írom, hogy egy olyan fantasztikusan összetett és bonyolult "gépezet" ez, hogy egy egészen apró változtatás a jelenben és a jövõben exponenciálisan érvényesül.
#65375
"az égvilágon semmiféle korreláció nincs a november elejei elrendezõdés/kiterjedés és a decemberi átlaghõmérséklet között"

Örülök, hogy amit eddig itt páran csak tapasztalatból mondtunk, azt konkrét vizsgálattal igazoltad, és mostantól talán el lehet felejteni a jelenlegi hidegmagból levont mindenféle elméletesdit. Köszi nevet

(ja és beléptettem magam a hosszútáv-szkeptikus klubba, ha megengeded vidám)

Amit trento linkelt, az figyelemreméltó hasonlósággal bír Bastardi értékelésével, bár ettõl még az õ téli jóslatait is pont olyan szkeptikusan fogom fogadni, mint bárki másét, annak ellenére, hogy pl. tavaly hihetetlen jól bejött neki a téli elõre, és hát van is mögötte némi tudomány.
Nekem valahogy az idõjárás akkor is egy örök, lényegében megjósolhatatlan misztikum marad, és ez így van jól nevet havazas zivatar
#65374
Nos, délután végignéztem az elmúlt évek november 1-i "hidegmag-elrendezõdését", meg a decemberieket is, egymás mellé raktam, hozzánéztem a mért hõmérsékleti anomáliát és a következõket vontam le: az égvilágon semmiféle korreláció nincs a november elejei elrendezõdés/kiterjedés és a decemberi átlaghõmérséklet között. Márpedig, ha már a decemberre sincs ez hatással, akkor hogyan lehetne az egész télre nézve?

Ráadásul december elejére az esetek legalább felében nagyon átrendezõdött a "hidegmag-pozíció". Újabb indok, hogy ebbõl fölösleges kiindulni.

Ha Észak-Amerika kapja az elsõ erõsebb hidegöblítést, akkor Európában kampec az egész télnek...hát nem! Elég 2009-ig visszamenni: Link Ez azért elég konkrét, még Texasban is -5 fokos T850...nálunk a december +1 fokos pozitív anomáliát hozott...aztán mi lett belõle!

Szóval az az igazság, hogy engem ezekkel nem tudtatok eddig sem meggyõzni, ezután meg még kevésbé. nevet Ezennel kinevezem magam "hosszútávú-elõrejelzés szkeptikusnak". Eddig is ritkán szólaltam meg az ilyen évszakos latolgatások kapcsán, hát ezután sem fogok, mert eddig még egyetlen olyan dolgot sem találtam és más sem mutatott fel olyat, amibõl egyértelmûen, de legalább egy kicsit is objektíven lehetne bármit is mondani a hónapokkal késõbbi idõjárás kapcsán.

Nálam eddig már megbukott a jégkiterjedés, a hidegmagos sztori, az amcsi elmélet, a hosszútávú modelleket ma még csak verifikálni érdemes, szóval...maradok a 7-14 napos intervallumnál. nevet

Gondoljatok csak bele: 2 hét hidegpárna +2 fokos T850 mellett...már borul minden latolgatás. Ez a Kárpát-medence.

Ettõl függetlenül ezután is várom a vállalkozó kedvûek latolgatásait, eddig is elolvastam mindent, ezután is el fogom. Hátha meg tud gyõzni valaki.

Összefoglalva: a meglepetés sajnos elmaradt, de a véleményem elmondtam. nevet
#65373
Csepp volt a tengerben.

Ezt látom egyelõre:
Hozzám: Link
Messzeségben: Link

Csökken a hõmérséklet, szépen az átlaghoz errefelé, illetve "odakinn" nagy a bizonytalanság.
Egyelõre várnunk kell.
#65371
Persze! Link
#65370
Trento: ehhez olvasható makroszinoptikus okfejtés is? Ti. miért pont nálunk és Délnyugat-Európában lenne inkább az átlagosnál hidegebb, míg kontinensünk egyéb részein melegebb tél?
#65369
Miért pont 2 hét múlva? kacsint Szerintem viszont jó 4 hónap múlva immár 100%-os biztonsággal tudni fogjuk, milyen is VOLT a 2010/11-es tél. vidám Anarki: az én forrásaim eddig kivétel nélkül az átlagosnál hidegebb télre utalnak, miközben az "évezred tele" jön típusú jóslásokat egybõl kukába dobtam. - Vissza a fõ témához: ami a hideg tél esélyeit leginkább veszélyezteti, az 2006/07-tõl eltérõen nem a tartós zonalitás, hanem az ismétlõdõ teknõ elõoldali helyzetet (magyarán: a briteket, franciákat, spanyolokat betemeti a méteres hó), nekünk meg marad +5 - +10 foknál a szakadó esõ. Remélem, hogy ÍGY nem fog a dolog elsülni nevet
#65368

beillesztett kép



beillesztett kép



Link
#65367

80%-os bizonyossággal az átlagosnál hûvösebb, maximum átlagos télre számítok továbbra is.

Nem hinném, hogy bárki reklamálna, próbáld ki az ellenkezõjével!
#65366
Nos én pont az ellenkezõjét tartom valószínûnek! 80%esélyt adok egy tavalyinál enyhébb és szárazabb télnek!

Egy jó 2 hét múlva többet fogunk tudni.
#65364
80%? szegyenlos
Kíváncsi vagyok, hogy ezen kijelentésre jön-e valaki ellenkezni! nevet Gondolom most nem fogja senki sem azt harsogni, hogy nem tudhatjuk, hogy milyen lesz a tél... nevet
#65362
Szombatig nagyjából egyetértenek a modellek (zonalitás, az évszakhoz képest több fokkal melegebb idõ, elenyészõ csapadékhozamok). Utána viszont egy idõre ismét visszatérünk a régi kerékvágásba: a jövõ hét elején Izland felett kimélyülõ ciklon dél felé mozog, vagy /ld. JMA-verzió) a Brit-szigetek felett lecövekel, elõoldalán újra megerõsödhet a meleg déli, délnyugati áramlás. A hidegmag jelenlegi elhelyezkedése (Grönland felett, illetve Grönlandtól keletre) véleményem szerint a továbbiakban is elõsegíti a sorozatos ciklonképzõdést Izland és a Brit-szigetek között, ám ez ránk nézve egy erõsebb hidegöblítés szempontjából semmit sem ér. Egy blokkoló brit-AC híján, illetve a kelet-európai AC ismétlõdõ regenerálódása következtében a már említett déli-délnyugati áramlás november elsõ felében gyakran visszatérõ vendég lehet, így az OMSZ 30-napos elõréje egy eléggé valószínû szcenáriót vetít elõre, miszerint számottevõ lehûlés leghamarabb november 15-20-a között következhet be és a két elsõ õszi hónaptól eltérõen a harmadik akár pozitív T-eltéréssel is zárhat. Mondanom sem kell, hogy mint mindig, most is az idõjárásé lesz az utolsó szó, de várható volt, hogy az augusztus vége óta szinte töretlen lehûlési folyamat egyszer csak megtorpan, sõt átmenetileg egy bizonytalan ideig tartó visszamelegedésbe vált. A "téltemetésen" csak jót derülhetek. Az kb. ugyanaz, mintha május elsején valaki temetné a nyarat. A téli várakozásaim mit sem változtak: 80%-os bizonyossággal azátlagosnál hûvösebb, maximum átlagos télre számítok továbbra is.
#65361
1999. november 19. és 21. - amíg élek, nem felejtem el! nevet
#65360
Jól látod!
Szerintem viszont éppen aktuális a zonalitás miatt "aggódni", ha ezt lehet így mondani. Nagyon is fontos idõszak elõtt állunk a telet illetõen és én azt látom, hogy igenis errefelé tendálnak a dolgok. Aztán lehet, hogy tévedek.
Az pedig lehet, hogy az igazi tél általában decemberben kezdõdik, de az nálam -ha mondhatom ezt- elvárás kacsint , hogy ne pl. december 20-án lássam az elsõ hópelyheket a télen, hanem bizony már novemberben. És most, ha a fentebb felvázolt helyzet kialakul, akkor bizony símán elõfordulhat. Ez majdnem olyan, mintha június 20-ig nem lenne egy darab zivatar sem. Akkor sem lennék boldog.
Éppen az imént beszélgettünk a halottak napja kapcsán az idõjárásról, hogy iskolás éveim során gyakran fordult elõ novemberi megmaradó hó, sõt merem állítani, hogy gyakrabban, mint nem. nyelvnyujtas Arra is volt precedens, hogy Imre napkor hazaküldtek minket a suliból, mert akkora hóvihar volt. No de ez már inkább visszatekintés.
Szóval tény, hogy naptárilag december inkább téli hónap, mint november, de azért egy-két pofás téli támadás símán jöhet már az év 11. hónapjában is, nem?!
#65359
"Azt gondolom, hogy a novembernek már most nagyjából búcsút inthetünk, már ami a téli idõjárást illeti. "
Tudtommal okosabb vagy te annál minthogy a novembertõl telet várjál,én nem csak most hanem mindig is kb december 2. felétõl szoktam már elvárni hogy legyen is valami említésre méltó.
Ha bejön a zonalitás akkor így jártunk,de ráérünk még aggódni nevet
#65358
Ez az ECMWF futás tökéletes lett hosszútávon:
Link
Hozzáértõknek sokat mond Skandináviától ÉK-re elhelyezkedõ AC.

Remélem ez lesz a tendencia hosszútávon...
#65357
Köszi, erre égetõ szükség volt nevet
#65356
Jó olvasni a latolgatásokat, örömmel nézek be ebbe a fórumba.
Én nem régen még elég bizakodó voltam a téllel, illetve annak korai beköszöntével kapcsolatban. Ez mostanra jelentõsen megváltozott, sõt!
Figyelve a fórumban lévõ hozzászólásokat, továbbá a modellfutásokat, kifejezetten borulátó lettem.
Jómagam az elmúlt hetekben megfigyelt tendenciák alapján arra számítok, hogy a hónapok óta emlegetett és nálunk -fõként télen- rettegett zonalitás bizony be fog indulni és nagyon kitartó is lehet. Ezt ugye a tél szempontjából kár ecsetelni, hogy mit jeletene az aktuális idõszakra vetítve.
Azt gondolom, hogy a novembernek már most nagyjából búcsút inthetünk, már ami a téli idõjárást illeti. És amennyiben beindul a "csigabiga", akkor, ahogy már mások is említették, a nem éppen pozitív tapasztalatokból kiindulva abszolút nem lennék meglepve, ha ez a naptári év már túl sok jót nem is hozna nekünk.
Még mielõtt valaki a fejemet szedné le nevet , ez csak az én véleményem és csupán egy a sok közül. Nem azért mondom ezt, amit mondok, mert xy ezt írta és átragadt rám, egyszerûen ezt gondolom.
Hogy a tél hátralévõ részére milyen következményekkel járhat egy masszív novemberi zonalitás, abba nem nagyon mennék bele. Várjuk meg, hogy mi lesz a következõ 1-2 hétben.
Jelen állás szerint azonban én nem túl sok pozitívumot vélek felfedezni télügyileg... zavarban
#65355
Látom elindult az ilyenkor szokásos téltemetés, illetve az eleve hibás kiindulási alapból táplálkozó írások.

A szibériai hideg-mag direkt ritkán szól bele kontinensünk idõjárásába, sok õsz kemény szibériai hideg-mag-kialakulása után nem következett kemény tél nálunk.
Csak három példa példa az elmúlt 10évbõl:
2000:
Link
Link
2006:
Link
Link
2007:
Link
Link

Másrészt a legendás 2002/2003-as tél elõtt ilyentájt sem látszott még sehol-semmi: Link
Emlékszem, zajlott is akkor már javában a téltemetés, he-he!
Aztán a hónap végére...: Link

A szintén legendás 1998/1999-es tél elõtt se volt Szibéria környékén semmi, sõt Grönland felett tobzódott csak egy keményebb : Link
Aztán néhány nap és helycsere: Link

Folytassam?

Lényeg, hogy kiragadott idõpontokból téveszmék gyártása káros az egészségre, he-he!
#65354
Én is köztük voltam, dehát azért is vagyunk itt, hogy tanuljon az ember. A hosszútávút mindig végigolvasom, mert igen sokat tanulhat belõle az ember. Én amit látok az az, hogy jelentõs csapadék 7.-ig biztos nem várható, és az átlagtól melegebb hõmérséklet lehet. Na most, hogy utána mi lesz az jó kérdés, ugyanis már a mostani futás jócskán eltér a 06-os futástól. Ha az ECMWF-et nézem, az meg nem is számol azzal a kis hidegöblítéssel 7.-e után mint a GFS.
#65353
Nagyjából megegyezik az OMSZ 30 naposával:Link
Én úgy tudom hogy statisztikai átlag hõmérsékleti adatok az adott hónapra.Ezért ez az egyenletes lehülés.

Anarki latolgatásával és elemzésével teljesen egyetértek.Köszönjük!
Este várom JoeJack-et!
#65352
Ok, elhiszem! Sõt, jó eséllyel én is voltam ilyen, talán nem is olyan régen. A fene tudja, hogy öregedés, vagy sem, de megígérhetem, hogy teljesen mindegy, milyen jellegû idõt is fog vízionálni valaki több hónapra elõre, ugyanolyan kétséggel fogom fogadni nevet
Van, aki eleve annyira óvatos ilyenkor, hogy erre nincs is szükség - nekem sem kell neveket mondani, mert tudjuk, kik õk, és általában tõlük várjuk a legnagyobb örömmel ezeket amúgy is vidám

Azért kezdtem amúgy fõleg vitázni veled most, mert számomra itt kint nagyon feltûnõ ez a fura imbolygó zonális-blockingos "harc", korábban sosem volt ez így. Úgyhogy mindenképpen érdekes, változatos idõre számítok a közeljövõben is. Hogy itt ez hogy néz majd ki, azt azért könnyebb kitalálni: a Kárpát-medencében sokkal több a kérdõjel és a változó. Szóval tényleg érdekes lesz nevet
#65351
Nem tudom számomra elég hihetetlen...már mint az hogy ilyen folyamatos lehülés lenne napról napra novemberben. Én személy szerint ilyenre még nem emlékszem h ilyen egyenletes és folyamatos lehülés legyen novemberben.
#65350
Képzeld el, hogy már sokszor volt szó róla. Neveket nem mondok, de megannyi fórumtársunk következtetett már a télre vonatkozóan a mostani hideg és csapadékos idõszakból kifolyólag. Nem csak mi, hanem megannyi szenzációhajhász média is meglovagolta már a témát, így születtek az "1000 éve nem látott hideg tél lesz" cikkek is.
Én tudom, hogy nem a latolgatásom ellen beszélsz, hiszen az csak egy vélemény, egy forgatókönyv a jövõre vonatkozóan.
Nyilván órákon belül jön rá még egy csomó hozzászólás, hogy sokat kéne még tanulnom, meg hogy hülyeséget beszélek stb-stb., ahogy ez lenni szokott.

Én szeretek hosszútávon elõrejelezni, azt hiszem nem bántok vele senkit. Más is megteszi, mert az embereket érdekli a téma.
Ráadásul a fórum témája is ez... nevet
#65349
"Magyarán szólva attól még, hogy az idei év hidegebb és csapadékosabb az átlagnál... az nem azt jelenti, hogy a jövõben is ez a tendencia fog folytatódni"

Ez teljesen új, errõl ki beszélt? Mindössze annyit akartam ismét kihangsúlyozni, hogy a makrocirkuláció teljesen más az utóbbi 1-másfél évben, mint elõtte évekig volt (tartós blocking vs zonalitás elõtte, most meg folyamatos változásaik). Az, hogy ez otthon hogy csapódott le, sokszor esetleges. Az árvizek csak tünet, a hidegebb átlagról meg nem is tudtam nyelvnyujtas)
Vagy azt gondolod, hogy én most meggyõzni akarok bárkit is, hogy nem az lesz, amit pl. Te mondasz? nevet
Szó sincs róla, pont arra akartam felhívni a figyelmed, hogy szerintem egyáltalán nem érdemes ennyire elõre bármit is ilyen konkrétan megtippelni. Ennek semmi köze annak, hogy ki milyen "fan" - az elemezgetés nem kívánságmûsor amúgy sem, ugye? nevet Ha valaki viszont November elsején Januárig tartó, komolynak gondolt elemzéseket végez, azt bizony nagyon nehéz NEM kívánságmûsorként értelmezni, legyen bár az illetõ maga Bastardi, sõt Dávid Mihály akár vidám
Mégegyszer tehát: lehet kisebb most a hidegmag, de ettõl még simán lehet egy kõkemény fagyos December, és utána végig +10 fokos további tél. Pontosan az elsõ bekezdésed miatt, és valóban, tényleg mintha saját magad gyõzködnéd vele nevet vidám

Még egy érdekes link: Link ez bizony megint enged semmiféle zonalitásra következtetni... és természetesen ez se készpénz (sõt), mivel bõven 200 óra feletti!)
#65348
Te pedig azt a nem elhanyagolható dolgot fejeltetted el mérlegelni, hogy az idõjárás folyamatosan változik. Ugyanis mindenre igaz, hogy akármennyire is bíztatóak vagy szörnyûek a kiinduló adatok, attól még elsülhet a dolog ellenkezõleg is a várttól. Tudom, hogy ezt a mondatot most úgy értelmezed, hogy saját magam ellen beszélek, viszont ha az idõjárás úgy gondolkodna, mint itt egyesek, akkor folyton egyre hidegebb lenne.
Magyarán szólva attól még, hogy az idei év hidegebb és csapadékosabb az átlagnál... az nem azt jelenti, hogy a jövõben is ez a tendencia fog folytatódni, mert akkor nem lennének az átlagtól melegebb és szárazabb idõszakok. Minnél tovább tart ugyanis egy idõszak, annál nagyobb az esélye, hogy az lezárul majd.

Összességében elmondható, hogy a kiinduló adatok érzelmezése csak azon múlik, hogy ki mennyire nyár- vagy tél-fan. Egy dologban viszont egyet lehet érteni, hogy a sarki hidegbázis gyengébb, mint tavaly. Most hiába kezdjük el sorolni a pro, kontra érveket... meggyõzni úgyse tudjuk egymást! nevet
#65347
Ha hozzátok ilyen hideget mutat, akkor itt fent É-on még hidegebb lehetséges, és a havazást is pont a legjobb idõpontra mutatja, legalábbis számomranevet Persze már láttuk ezt a verziót is megbukni, de a tendencia amit mutat az tetsziknevet
#65346
Sok szöveg, de a lényeg akkor is az: a jelenlegi hidegmag méretébõl nem tudod megállapítani, hogy milyen tél lesz nevet
Irigylésre méltó a magabiztosság amúgy, ahogy a távoli jövõrõl beszélsz, én a modellek között úgy 120 óráig látok némi egyetértést (egy irgalmatlan atlanti AC kialakulásig), utána viszont nagyjából teljes a káosz. Szóval felmerül a kérdés, bátorság-e vajon a távolabbi jóslás, vagy szakértelem kacsint

Avagy átfogalmazom egyértelmûbbre: Link laza

Azt próbáltam egyébként több ízben vázolni, hogy az idei év makrocirkuláció semmilyen köszönõ viszonyban nincs a korábbi évekével. Innentõl az analógiáid is finoman szólva megkérdõjelezõdnek. Hadd ne kelljen az özönvizeket felemlegetnem, mint 1 példa az idei év teljesen hagyományfelrúgó alakulására. Inkább maradjunk a korábbi írásaimban vázolt tartós blocking vagy zonális helyzetek felállásának immár jóval több, mint 1 éve létezõ hiányára.
#65345
Az észak-amerikai fáklyákon az a 384 órás hideg leszakadás, lefelé lóg ki a sorból.
Szinte mindenhol 25-30 fokos szórás van ilyen idõtávban, és az átlag körül fut az ensemble.
Pl. Link
Link
Gyakorlatilag visszaáll az ilyenkor megszokott idõ a környékre.
#65344
2005 ilyenkor: Link
Pár hónappal késõbb:Link


Korai még sírni...
#65343
Az ember elmegy zuhanyozni és rögtön születik 8 hozzászólás.. nevet

Azt hittem a térkép önmagáért beszél. A nyilvánvalóan (már ránézésre is) sokkal gyengébb hidegmag szerkezete és erõssége is több tényezõjében eltér a tavalyitól. Figyelembe kell vennünk azt az õsi azték közmondást, hogy két hidegmag sose lehet ugyanakkora, illetve ha egyszer van egy nagyon erõs hidegmag, akkor a következõ évben jó eséllyel lehet gyengébb a tavalyinál. Ez a nagy igazság most is beigazolódni látszik.
De! Hogy a kérdésedre válaszoljak, szemmel láthatóan kevesebb területen süllyed a hõmérséklet -20 fok alá 850 hPa magasságban (a -30 körüli értékekrõl most inkább nem is beszélek, eleget beszélnek a térképek 2009: Link 2010: Link ).
Továbbá több órás elemzés után feltûnt, hogy a mostani hidegmag szerkezete itt-ott eltérést mutat a tavalyihoz képest. Lényegében szólva az erõsebb hideg-gócok (értsd -25 fok alatt, ami jelenleg 2 tenyérnyi területen van meg) tavaly jóval messzebb estek az Északi-Sarkhoz képest a délebbi szélességeken. Jelenleg a hidegmag (jelen esetben már a -15, -20 fok körüli értékek is érthetõek hidegmagnak) pedig kevésbé nyúlik le délebbi szélességekre, ami jól prezentálja a jelenleg erõteljesen pozitívba hajló AO indexet, illetve közvetlenül okozza az átmeneti zonális áramlási rendszert is (persze itt-ott az északi-hemiszférán vannak hidegleszakadások).
Véleményem szerint a tartós zonalitás kialakulása ténylegesen csak az amerikai hidegmag hiánya miatt nem vált lehetõvé eddig.
Donnie! Hiába van ciklongyár, ha Európában déli típusú blocking lesz belõle, ilyen szempontból lényegtelen, hogy nálatok állandóan esik és fúj. Bár erõs ciklonok képzõdnek, de mégsem túl gyakori a keletkezésük, mert a Grönland felett tanyázó magasnyomás gyakran alkot hidat az azori anticiklonnal, ami teknõ lefûzõdését eredményezi a Nyugat-Európai térségre.

Eddig a múltról beszéltem, most jöjjön a közelebbi, majd a távoli jövõ:

Közeli jövõ: 0-tól 120 óráig jórészt megfigyelhetõ, hogy dél-európai anticiklon van. Ez fõként 90 óra körül teljesedik ki, addig a Földközi-tengeren egy hidegörvény generál sekély ciklonális mezõt. A komoly csapadékot adó frontok tõlünk északra haladnak. Szóval a következõ 120 órában Amerika északkeleti részeit két hidegleszakadás éri el. Az elsõ mostanában is zajlik, illetve a következõ hidegleszakadás elõtt a ciklon mögött a magasban meleg levegõ áramlik északkelet felé és egy erõteljesebb anticiklon is kimélyül Amerika keleti partjaitól keletre, ami kicsit rásegít az azori anticiklon feléledésére. Az ENS is keményen adja. A tõlünk északra zajló rendkívül erõs ciklonaktivitás, illetve az óceánon kialakuló anticiklon kölcsönhatásaként egy teknõ fûzõdik le valahol tõlünk nyugatra. Nem fog ott tartózkodni huzamos ideig, hiszen a ciklonok lassan-lassan keletkeznek, így a teknõ kelet felé haladva adhat egy kis ízelítõt nekünk is a sarki hidegmag erejébõl.

Távolabbi jövõ: Az északi ciklonaktivitás és az Európa nyugati részében lefûzõdõ majd kelet felé haladó teknõk, illetve a dinamikusan keletkezõ ciklonok Grönlandtõl nyugatra arra engednek következtetni, hogy a jelenleg még az északi-sark környékére összpontosuló hidegmag területi elhelyezkedése a tavalyi szerkezethet hasonlóan fog elrendezõdni Link vagyis kialakul egy Amerikához közeli, illetve egy Kelet-Szibériába esõ hidegmag.
Majdnem biztos vagyok benne, hogy a mostani kiinduló helyzetbõl csakis ide juthatunk el, legalábbis a modellek egyelõre nem engednek másra következtetni.
Ahogy ez kialakul onnantól kezdve jóval bizonytalanabb a helyzet, de ez az elrendezõdés akár tartósabb zonális irányítást kialakulásával is kecsegtethet, ahogy az tavaly novemberben le is játszódott. Viszont az idei esztendõben az egész folyamat késésben van. Az teljesen nyilvánvaló, hogy az elõttünk álló idõszakban a hidegmag erõteljesen erõsödni fog és ebbõl kifolyólag szerintem még nem vagyunk túl azon a bizonyos tartós nyugatias áramlásos idõszakon vagy ha nem is áll be a dolog, akkor továbbra is nyugat-európai teknõkre számítok, amik lassan lehet felé haladva lekevernek egy keveset a hidegbõl.
#65342
Végre!Köszönjük! nevet

Még annyit szeretnék, hogy 2003-ban és 2009-ben október végén már megvolt ott fenn a hidegmagunk.Valami összefüggés lehet akkor.(csak e két évet néztem az archívumban)

Utolsó észlelés

2025-07-08 17:20:50

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

17.5 °C

31502

RH: 88 | P: 1006.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.