2025. július 08., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65141
Én se látom még csak a lehetõségét sem egy olyan mértékû felmelegedésnek, amit sokan pedzegetnek. Még 15 nap távlatában is csak egy-két tag megy 10 fok fölé, de ugyanakkor legalább annyi megy -5 alá is. Persze ez csak a GFS, a többi nem tudom mit mutat.
#65140
Én egyelõre csak azt látom, hogy csapadékosra fordulna az idõ, de a határozott felmelegedést se az ECMWF-en, se a GFS-en nem látom. Lehet melegedés, de az nem hétvégétõl, és nem határozottannyelvnyujtas
#65139
A nagy bizonytalanság ellenére 2 dolog azért biztosnak látszik: a magasban a hét végétõl határozott felmelegedés kezdõdik és az eddigi csapadékmentes idõszak a hét legvégén/jövõ hét elején jó 80%-os valószínûséggel véget ér. Úgyszintén kevés esélyt látok arra, hogy 10 napon belül a teknõ nyugati oldalára kerüljönk, így számomra a havazás egyelõre nem téma. Amennyiben regenerálódna a hatalmas kelet-európai AC (ld. friss ECM operatív), ennek jól ismert blokkoló hatása miatt a hónap hátralevõ része sajnos ismét a sok csapadékról szólhat majd.
#65138
A hetvegen nem is nevet Es a jovo het elejen?

Szerintem eleg kozel lesznek a ciklonok (med.ciklonok) ahhoz, hogy befolyasoljak a Karpat-medence idojarasat a hetvegetol kezdodoen egyre jobban. Sot, ha gatolva lesz a kelet fele' mozdulasuk - ahogy irod is -, akkor egy adott helyen me'g tobb csapadekot adhatnak.

Me'g korai pontos teruleti elorejelzest adni, de a Dunantul (vagy legalabb a nyugati, delnyugati resze) mar hetvegetol (leginkabb vas. du-tol) kezdodoen jelentosebb csapadekot kapHAT, jovo heten meg tobb hullamban erkezhet a csapadek delnyugat felol a markans tekno elooldalan.

Ha tovabb tolodik nyugatra a tekno helyzete, akkor azzal egyutt a jelentos csapadek is, meg ez is benne van a pakliban.
Meglatjuk nevet

#65137
A GFS elõrejelzési térképein tegnap este az látszott,hogy az északkelet-európai ciklon hátoldalán napokon keresztül gyûlik a hideglevegõ.Késõbb megjelenik a sokat emlegetett teknõ is,mely az északkeleti hideg egy részét a hátoldalára "veszi",és fölénk hozza.Az,hogy a mai ECMWF nyugatabbra teszi a teknõ hátoldalát,egyáltalán nem lep meg.A keleti hidegtömeg jó ideig akadályozni fogja mindenfajta ciklon keletre mozdulását.Mostanában alig mozognak a légköri képzõdmények kelet felé,stagnálnak,sõt,visszafelé mennek(lásd:kelet-európai AC a napokban)Ebbõl kifolyólag az a véleményem,ebben a helyzetben sokkal inkább erõk egyensúlyi játékáról lesz szó,semmint gyors eltolódásról.Tartom az eddigieket: nem tartom valószínûnek a hétvégi ciklonátvonulást,sem a jelentõs csapadékot.
#65136
Az új ECMWF futás hétvégére (500 hPa geo): Link

Azt hiszem túl sokat már nem kell tûnõdni azon, hogy lesz-e a Kárpát-medence közelében markáns teknõ nevet
Ez a mostani futásban sokkal jobban felhozza délrõl a meleget a medencére, északról pedig nem tudja annyira lehozni a hideget, mivel a következõ hullám gyorsabban követi északnyugatról (Izland és Nagy-Britannia között).

Amit viszont kiemelnék, hogy (bár természetesen más idõzítésben, területi eloszlással, idõtartammal, stb.) ebben a futásban is meg van a nagy csapadékot adó med.ciklon, ráadásul a jövõ héten hamar követné még egy... Az enyhe T miatt nyugaton is esõvel, csak az Alpokban (esetleg olykor az Alpokalja magasabb részein) havazással.

Kezdem komolyan gondolni, hogy veszélyben az éves csap. rekord...
#65135
Így van, a jelenleg prognosztizált nyarat még Nyugat-Grönlandon is megirigyelnék!
#65134
Az új ECMWF futás pedig már-már a nyárias vonalat képviseli.
#65133
Szep.

Ha vasarnap mar sokkal kaotikusabb is, de azert me'g ez alapjan is kirajzolodik elottem egy ele'g markans 500-as tekno tengelyevel nem tul messze nyugatra a Karpat-medencetol mint a talan legvaloszinubb opcio a hetvegere...
#65132
A spagetti is nagyjából szombatig lát, meglehetõsen tisztán, ezt követõen mint ahogy a modellek nagy része, erõs szórás mutatkozik, már a hétvégére is.

Link
Link
#65131
En azert nem zarnam ki teljesen a ma 00 UTC-s operativ ECMWF futas altal vazolt lehetoseget sem, amirol Donpalesz is irt, ime (jobb oldal operativ, bal oldal: ensemble atlag):

vas.00UTC: Link
hetf00UTC: Link
kedd00UTC: Link

Eszerint 3-4 napos nagy csapadek, igen eros karpat-medencei konvergenciaval, es nyugatra, delnyugatra a ciklon beszivna a hideg levegot is eszakrol (jobb oldal operativ, bal oldal: ensemble atlag):

Link
Link
Link

Az ensemble atlag persze sokkal szerenyebb, de teljesen nem mond ellent az operativnak (pl. nincs anticiklon kp meleg T850-nel vasarnaptol abban sem), ugyhogy en azert erosen rajta tartanam a szemem a hetvegen, es a jovo het elejen....
#65130
Ezek a modellek által jelzett havazások csak azt jelzik, hogy közeledik a tél, nem azt, hogy már itt van. kacsint
#65129
Olyannyira, hogy az ECMWF vasárnapra országos csapadékkal számol, a nyugati határ közelében és a magasabban fekvõ helyeken havazás lehetõségével. Szal még ilyen verzió is létezik...
#65128
A maximum,amit kinézek ebbõl a teknõbõl,az néhány napos elõoldali szituáció,erõs dk-i,d-i széllel,20 fok körüli maximumokkal.Már az is kétséges,hogy a vastagabb felhõzet,komolyabb csapadék elér-e minket nyugatról.A teknõ hátoldalára pedig biztos nem fogunk átkerülni.Az nem lehetetlen,hogy a nyugat-európai alacsony nyomásról mediciklon válik le,mely bizonyos -szerintem nem túl nagy- mértékig hatással lehet az idõjárásunkra.
#65127
10 nap nyugalom azert nem biztos, hogy lesz.

A hetvegere veszesen kozel kerul a Nyugat-Europaban kimelyulo tekno tengelye a Karpat-medencehez, ami okozhat par erdekesseget... Link
#65126
A következõ 10 napra nem várok semmi extrémet.Bár valószínûleg megközelítenek minket gyorsabb áramlások -kelet felõl az északi,nyugat felõl a déli- ezek egyike sem "kap telibe".Ennek megfelelõen valószínûtlen a korai havazás,de a 20-25 fokos melegek is.Nagyobb esõzés is meglepetésként érne.Fõleg anticiklonális hatás lesz,nagy napi hõingással,reggeli-délelõtti ködökkel.
#65125
Vigyázó szemem egy ideje az ilyenkor szokásos módon a Barents-tengerre vetem.
A makrohelyzeti alakulás (északi térségre korlátozódó cikon-tevékenység, az a kontinensre elõoldali enyheséget, az északi térségekre masszív hideget jelent) egy erõs hideg-magot ad a térségre a hétvégére (éjféli futások):
Gfs: Link
Ecm: Link
Ens: Link

Apa kezdõdik, he-he!
#65124
Nem egy modellen és nem egy futásban jelent már meg egy tengelyével masszívan délnyugat-északkelet irányban megdõlt teknõ, aminek az elõoldalán nagy területeken áramolhatna enyhe levegõ Európa felé (pl.: Link )
Persze elõtte még érkezhet egy-két kisebb hidegöblítés, de nagyon sok modell számol(t) a teknõ tengelyének hasonló elhelyezkedésével, ami okozhat még hosszan tartó kellemes idõjárást október vége felé. Kíváncsian várom a dolgot.

Egy dolog biztos, hogy az ilyen teknõk elhelyezkedése sok bizonytalanságot hordoz magában. Nagyon nincsen még lezsírozva a komoly hideg, arra még várni kell. Tudom, hogy nagyon szeretnétek már, hogy napokon belül tél legyen, de egy kis türelem, hiszen még csak október, november van. Addig ajánlom, hogy keressetek fel pár webkamerát az Alpokban vagy Szibériában. Egy-egy hidegöblítésnél már a Mátrában vagy Bükkben is lehet majd havazást látni szerintem. Aki igazán télszeretõ, az felmegy megnézni.
#65120
Az elmúlt idõszakban oly gyakran látott képet vizionálja az ECM Link
Lassan hozzászokunk!
Néhány ilyen, és meglesz a csapadékrekord is, ha egyáltalán tud majd mérni a 70 centi magasan lévõ mérõ a 1,5 méteres hóban.
Borzalom!
#65116
Ebben is egyet értek, jó esélye van sok csapadéknak. Ennek nyilván nem sokan örülnek. Én remélem, hogy 2-3 napig kellemes 20 fok feletti hõmérsékletek lesznek, bár most is szép idõ van, pedig csak 13 fok...! nevet

Egy dolgot azért ki lehet jelenteni, hogy tavaly sokkal keményebben kezdõdött a "téli" szezon, elég csak ezt említeni: Link ez elég brutális volt.
Persze ez nem jelent semmit, de tavaly durvább volt.
#65115
Kb ezeknek az extrém meleg idõknek annyi az esélye, mint az extrém hideg verzióknak.

Sokkal inkább az a valószínû most, hogy péntek környékén lehet egy erõsebb, de átmeneti lehûlés fõleg talaj közelében, majd az ezt követõ héten ideglenes elõoldal miatt a magasban erõs melegedés lehet, ám ebbõl semmit nem fogunk érezni véleményem szerint, hiszen nagy valószínûséggel csapadékkal fog járni sajnos...
#65114
Kivéve, hogyha szélsõségesen meleg verzió jön be, mint például a GEM mostani futása, ami szokatlanul magas maximumokkal, illetve minimumokkal is járhatna. Link Persze kérdéses, hogy 3-4 nap átlaghoz képest jóval melegebb idõ képes-e pozitívba billenteni a mostani anomáliát.

Egy masszív déli áramlási rendszerrel számol, ami a Fekete-tenger környékén lévõ magassági hidegörvénynek köszönhetõen csak lassan számolódna fel, illetve egy pofás kis mediterrán ciklon zárhatná a dolgot. Kinézhetne belõle akár 3-4 nap extrém enyhe idõszak is, fõleg a minimumok tekintetében.

Természetesen ez csak egy lehetõség, de konvekció szempontjából ez akár heves zivatarokkal is járhatna, ugyanis a teknõ igen jó szögben érkezne. A mediterrán ciklon szépen fejlõdne tõlünk délre, ránktekerne egy szép MNSZ-t a teknõ hidegadvekciójával átfedésben.

Igazából emlékszem, hogy 5-6 nappal ezelõtt még arról beszéltünk itt páran, hogy milyen keményen 0 fok körülre megy a T850hPA, ahhoz képest jóval enyhébbre sikerült a fáklya. Link ki lehet jelenteni, hogy melegített a GFS 2-3 fokot az eddigiekhez képest.
#65113
Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy mindezzel pedig lassan, de egyre nagyobb eséllyel ballagunk egy negatív anomáliájú év felé, amelyre legutóbb 2005-ben volt példa.
#65112
A hónap eddigi adatai és a várható idõjárás alapján egyre valószínûbb, hogy október is átlag alatti hõmérsékletû hónap lesz errefelé (legalábbis az aktuális 30 éves átlaghoz képest). Csütörtökön még 17 fok volt a Tmax, de az aznapi középT így is 2.7 fokkal alacsonyabb volt, mint az átlag. Azóta éjjel-nappal hidegebb lett és az akkorinál melegebbet a köv. 1 hétben már nem nagyon várhatunk, ráadásul jövõ héten akár újabb gyenge hidegöblítést is kaphatunk. Igaz, ez még bizonytalan, de okt. 20-ig jó eséllyel halmozódhat a negatív anomália. Bár most az ECMWF pl. egy rövid, de velõs elõoldali szituval rukkolt elõ (a mutatott intenzitásra azért nem vennék mérget). Lentebb Anarki mester nagyszerûen felvázolta a lehetõségeket, jómagam is átnéztem pár modellt és fáklyát, ezek alapján én -1, -1.5 fok körüli eltérést várok az északi-középsõ országrészre (Budapestre).
#65111
Úgy látszik, hogy egy sima északnyugati félblocking is benne van a pakliban, illetve egy ránk húzódó anticiklon. Ebben az esetben sem lenne kemény hidegleszakadás. Az ECM most ezt hozta ki.
#65110
Idáig a hidegleszakadások nagyobbik része elmaradt, illetve sokkal gyengébben következtek be, mint ahogy 100 órán felül a modellekben látni lehetett. Példaként itt van ez a hidegcsepp, ami 1 héttel ezelõtt még optimális idõpontnak tünt arra, hogy hegységeinkben elõsször váltson szilárdra a csapadék, viszont az idõpont közeledtével egyre csak gyengült a hideg, végül 0 fokos izoterma is alig-alig lett belõle: Link

Október második felében ez viszont változni fog szerintem. A NAO és AO indexek elõrejelzésében igen szélsõséges kilengések fedezhetõek fel. Link Link

Az erõs lefelé tartás a Kelet-Európai síkságot elérõ nagy kiterjedésû hidegöblítésnek köszönhetõ, amibõl egyelõre még nem sok mindent kapunk. Link de ez már régebben is látszott, ahogy a hozzászólásom utolsó bekezdésében is olvasható: Link

Jelenleg még nagy területeken van anticiklonális irányítás, Link viszont ez a jövõben megváltozik a Kelet-Európai síkságra kialakuló masszív ciklon segítségével, ami kettészakítja, illetve elõbb a brit, aztán az atlanti térségre szorítja vissza az anticiklonokat. Az izlandi fáklya alapján abban a térségben újra erõteljesebb ciklonaktivitás kezdõdik, illetve ennek köszönhetõen az északi-északnyugati térségben felhalmozódik egy kis sarki hideg, ami jelenleg még bizonytalan formában érkezhet Európa felé.

Izland: Link

Ez egy jelentõsebb makroszinoptikus váltást sejtet, aminek két kimenetele lehetséges.

1. Az atlanti térségben lévõ anticiklon messze az óceán belsejében marad, így Nyugat-Európa felett teknõ mélyül ki, ami bizonytalanul hosszú ideig pumpálhatja az meleg levegõt kicsiny hazánk felé, okozva 1-2-3 kellemesen meleg napot, illetve a teknõ kelet felé haladásával ismét jelentõs csapadékra lehetne számítani. Link Link az ECMWF alapján durvább a csapadék és kevésbé lenne meleg az éjféli futása alapján.

2. Az atlanti térségben lévõ anticiklon részben a britek környékére húzódna, így a teknõ keletebbre fejlõdne ki, ami ugyancsak sok csapadékot sejtet, viszont komolyabb hideg szakadna le, így hegységeinkben leeshetne az elsõ (akár összefüggõ) hótakaró.

Összességében nézve jöhet egy rövid kellemesen meleg idõszak vagy meglehet a szezon elsõ komoly hidegleszakadása is. Eléggé kettõs a helyzet. Amennyiben az elsõ variáció jön be, akkor max. október végén, illetve november elején számítok az elsõ komoly hidegleszakadásra. Tegyük hozzá, hogy nem kell miatta kétségbe esni, mert ettõl még lehet "kemény" tél.

Növekszik a jég, esik a hó Szibériában stb-stb., de minden a megfelelõ kerékvágásban halad. Igazából semmi jel nincs arra, hogy az évezred, akárcsak az évtized legkeményebb tele legyen a következõ, de jó eséllyel lehet átlagos vagy az alatti. Az, hogy melegebb lenne, arra most én sem számítok.

A makroszinoptikus váltás kezdetét október 15-18. közé tenném, az, hogy utána mi lesz, azt nem szeretném kifejteni, mert totálisan bizonytalan az egész.
#65109
Az ország dk-i csücskét érintheti :

Link
#65108
Emiatt viszont ránk jön a hideg, a 10 fok alatti max-al.
#65107
A déli ECM futás lemásolta a GFS-t,vagy a GFS az ECM-et, miszerint a mediterrán ciklon alattunk megy el, és egy hétig csapadékmentes idõ lesz.
Adná az ég, hogy így legyen!
#65100
A Keleteurópai-síkságról az Északi-tenger fölé húzódó,és ott leépülõ AC gondolata a számomra elég pikáns.Ilyet nemigen láttam még,pedig rég figyelem a légköri képzõdmények viselkedését.Az anticiklonok vagy helyben épülnek le,vagy k,dk,d felé történõ elmozdulásuk során.Olyan van,hogy egy északeurópai AC kissé nyugatra mozdul,de a tõle keletre felgyorsuló sarkvidéki légtömegek miatt ilyenkor erõsödni szokott,nem beszélve arról,hogy hamarosan vissza is fordul kelet felé.Ha most tényleg úgy lesz,ahogy az elõrejelzés állítja,az két dolgot jelent: 1.A futóáramlások továbbra is döglõdnek(ez nem lenne olyan meglepõ) 2.Erõsödik az észak,északkelet-európai ciklontevékenység.Ez a magasabb szélességeken (átmeneti) nyugati áramlással járna,nálunk legvalószínûbben magas légnyomással,csendes õszi idõvel,ahogy elõzõ hozzászólásomban a 2.pont alatt írtam.
#65099
A cím már elárulja a komolytalanságot: 1000 év ? nyelvnyujtas
Honnan tudnák egyesek,hogy melyik volt ezer év leghidegebb tele ? Már a cím is hazug.
Nem tudom perpill mennyi a 850-es T, de azt tudom,hogy itt 18,4 fok van és kb.szept.25. óta nem volt ilyen jó idõ ! laza
#65098
A lengyel-orosz "EZERÉVES TÉL" kacsa? Naná hogy volt, pár hsz.-al lejjebb laza
Maradjunk azonban a közeljövõnél: átnéztem néhány kelet-európai fáklyát és bizony Moszkvában alig 2 hónappal a közel 40 fokok után bevonul Zima (Tél) tábornok, névjegyét otthagyva az elsõ hózáporok formájában.
Nálunk viszont korántsem ennyire egyértelmû a helyzet, amit jól tükröz a 12-e utáni óriási szórás. A hideg ugyan megindul dél felé, de egyrészt az aktív med (lehet, hogy jövõ hét közepén Dél-Magyarországon akár újabb esõt hoz?), másrészt a Kárpátok visszatartó hatása nagyban gyengítheti, és/vagy késleltetheti az egész hidegbetörést.
15-e után félblocking helyzet mellett esély van északnyugati irányításra, illetve a lehûlési tendencia átmeneti megtorpanására. Egyébként 20-a után egyenes út vezetne az elsõ hegyvidéki, ne adj Isten síkvidéki havazás felé, amit azért aligha kívánhat bárki ilyen korán.
ANARKI: hogy ne legyen harag köztünk - persze, hogy nem veszünk márciusig végleg búcsút >0 foktól 850 hPa-on, viszont napokon keresztül (okt. 15-20) fagypont közelében mozog az ENS-átlag.
#65097
Talán egy-két telet még kibírunk átlagon alulinak, aztán majd mehet minden újra a régi kerékvágásban: Link
#65096
Igen,egy másik fórumban.Azért ez az rt.com nem valami patináns csatorna.Ha pl BBC is leközölné, akkor az már valami lenne.(egy jó nagy találgatás)vidám Csak 2000 óta rémlenek a telek,de ilyen beharangozás még ha jól tudom azóta nem volt téllel kapcsolatban. Valaki régebbrõl emlékszik iylen média hangokra?
#65095
Lassan majd egy éve nem tudott igazi klasszikus zonális nyugati futószalag kialakulni... mindesetre érdekes. Én nagyon nem bánom ezt nevet

Ez volt már? Link
#65094
Az elkövetkezõ idõszak makroszinoptikai helyzeteire nézve a következõ lehetõségeket látom: 1.Erõs északkelet-európai hidegfelhalmozódás,az északatlanti minimum peremciklonjai az így létrejött északeurópai AC "alá szorulnak",és mediciklonként jelentkeznek(a tavalyi figura) 2.Lehetséges,hogy az északkeleti hidegfelhalmozást okozó fehér-tengeri,észak-uráli ciklonok aktívabbak lesznek,nehezen töltõdnek fel.Ebben az esetben elképzelhetõ észak,északkelet európai nyugati áramlásos zóna,tartósabb közép-európai magas nyomással.Nos,egyik felállás sem kecsegtet enyhe téllel.Az elsõ esetben valamelyik mediciklon "ránk rántja" a Keleteurópai-síkság hideglevegõjét(mint egy éve decemberben) A második esetben az északi zonalitás vált át,ahogy szokott,ény-i,é-i áramlásra.Bizony,ebben benne van egy nagyon kemény télnek -hangsúlyozom!- a lehetõsége.Amit nem tudok elképzelni a következõ 2-3 hónapra,az,hogy az északatlanti minimum nyugati áramlásos "futószalagot" fejleszt ki Európa fölött,12-24 óránkénti frontátvonulással,huzamos dny-i,ny-i melegáramlással.Ha lesz átlagnál enyhébb idõszak,azt mediciklon elõoldala fogja hozni.
#65093
Szántam rá egy kis idõt és elég sok cikket elolvastam a közeledõ télrõl.....Szerintem is erõsen bulvár irányt vett fel az egész.Ami biztos, hogy senki sem tudja milyen tél elõtt állunk,viszont a természetben sok utaló jelet láthatunk ezzel kapcs(amik lehet hogy megint nem érnek sokat hosszútávra)Az viszont szerintem reális hogy lehet végre egy amolyan havasabb telünk.Az egész év egy kicsit hûvösebb volt itt és a csapadékról ne is beszéljünk..... Hetente öntöm ki a 25-30 mm-eket a mérõbõl már vagy 2 hónapja.Én ezt gondolom.vidám
#65092
Láttam én már az ECMWF-tõl is 12 óra alatt gyökeres fordulatot, ezért nem jó két különbözõ idõben lefutott progi összehasonlítása. Most épp nem változtatott nagyot, de mégiscsak jobb, hogy immáron a két 12 z-t tetted egymás mellé. Ezt majd lehet verifikálni.

Egyébként nem nagy a különbség. Annyi, hogy a GFS kicsit fentebb hozza a mediciklon csapadékát. Maga a képzõdmény mindkettõn ott van.

Link Link

GFS csapadék északi max.: Link
ECMWF: Link

Utolsó észlelés

2025-07-08 20:03:21

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

16.0 °C

31505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.