2025. július 08., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65091
Szerintem nem!
Déli futás GFS Link és déli futás ECM Link
De ha az éjféli és a déli futás között ekkora a különbség a két modellben, az is figyelemreméltó!
#65090
Az egyik éjféli, a másik déli futás. Ebben a formában az összehasonlítás értelmetlen. nevet
#65089
Jövõ hét elejére GFS Link és ECM Link
Wetsom? laza
#65088
Alakulnak a dolgok:Link
#65087
A linket kérdeztétek,én nem tehetek róla!! hány
#65086
-20 és -25 fok Moszkvában szinte mindennapi egy átlagos télen ,éjjel.nevet
#65085
Irigylem õket, hogy 70%-os pontossággal meg tudják mondani, hogy januárban -20, -25 fok körül lesz a hõmérséklet.
#65084
Link
#65083
Lehet, hogy ránéztek a modellekre és a következõ 10 nap idõjárása alapján mondták. A következõ napokban Romániára telepszik egy HCS, jövõ héten pedig a Kelet-európai-síkság erõs hidegleszakadást kap, ami még ottani mércével mérve is elég korán meghozza az elsõ télies napokat.

Ezzel együtt a tél még teljesen ellentétesen is alakulhat, szerintem sem kell messzemenõ következtetéseket levonni brit és lengyel barátaink rémhírterjesztésébõl.
#65082
Mindenféle alátámasztás nélkül ez csak hisztériakeltés marad. Nekem azok a kutatók ne mondjanak semmit, akik kitalálták az ideális sajtos-szendvics képletét...
Egyébként már a lengyel kutatók károgása után mondta Svadasz, hogy ez inkább bulvárhír, mint tudományos megközelítésû cikk.
Kár, hogy a MetOffice oldalán megszünt a szezonális elõjrelezési térkép.
#65081
Nem olvastam hanem hallottam a hirt, én is kiváncsi lennék a cikkre.
#65080
Ezt hol olvastad érdekelne a forrás....
#65079
Újabb hir kapott szárnyra: most britt meteorologusok állitják azt, hogy az idei tél rendkivûl kemény lesz Oroszországban és Romániában, tehát akkor Magyarorszégon is. Ezt nemrég jelentették be a román hir televizion. Ez már valamit jelenthet , hogy a lengyelek után most a brittek is riadot fújnak. Valaki meg tudja erõsiteni ezt a hirt?
#65078
A következõ másfél hetes idõszakban állandósulni látszik nappal az átlag alatti, 10 °C körüli hõmérséklet - csak kevés helyen lehet 15 °C-, éjszaka pedig a kevéssel fagypont - a fagyzúgos helyeken kevéssel fagypont alatti- hõmérséklet. Mindehhez 850 hPa-n párosul a 0 és 5 °C közötti izoterma a következõ 10 napban. GFS éjféli fáklyája: Link
A következõ 10 napban a Kelet-Európai anticiklon nyugatra tolódása és gyengülése számunkra valószínüleg számottevõ mennyiségû csapadéktól mentes idõszakot fog jelenteni. Gfs 8 napos csapadék összmennyiség: Link
Az október is átlag alatti lehet hõmérsékleti szempontból. Két egymást követõ hónap lehet negatív hõmérsékleti anomáliával.
Off: ezután pedig jön a november és névnapomra meghozom a havat??? laza
#65076
A lényeg, amit írtál "hogy 850 hPa-on elbúcsúzhatunk a 0 fok feletti értékektõl". Én csak megemlítettem, hogy egyik fáklyán sem láttam hasonlót, ami Magyarországhoz tartozik.
Csak jelezni akartam, hogy kicsit túlzásokba estél, csak sajnos valamelyik moderátor kivette a hozzászólást.

Na de eg szó, mint száz: Link a6 órási GFS futás azért annyira nem szórt lefelé, hogy végleg elbúcsúzzunk a 0 fok feletti 850hPa T-tõl nevet Gondoltam ennyi korrekció még elfér, de úgy látszik nem. nevet Bár lehet azért vették ki a hozzászólást, mert Dom reagált rá egy offot. Így viszont nem szóltam nevet
#65075
Szerintem csak más területek fagytak most, mint idén ilyenkor. Kisebb szemrevételezés után én úgy láttam, hogy a terület hozzávetõleg azonos.
#65074
A JÉGNÖVEKEDÉS nagyon szép!Nemhogy a tavalyit..a 2005.2007.2008,2009-es szintet is megelõzi már! hideg
#65071
A "királyi" modell fáklyájáról, a GFS-rõl beszélek. A 06-os kifejezetten lefelé szórt, a mostani valamivel enyhébbre sikerült, de a legelejét leszámítva az ENS-átlag mindvégig a sokévi átlag alatt fut, 0 és 5 fok között ingadozik, így a "gyors léptekkel haladunk a tél felé" kijelentésemet tartom. (Nem azért, hogy csakazértis nekem legyen igazam, hanem mert a modellek ezt mutatják) És itt a pont kacsint
#65070
Nos, én nem tudom, hogy melyik fáklyát nézed, mert én nem látom egyiken se ilyet?!
#65069
Hó az egyelõre kevesebb Szibériában mint egy éve,de a jég brutális ütemben növekszik.Már megelõzi a tavalyi állapotot,pedig 2 hete még elmaradás volt:Link
Meg kell hogy induljon nemsokára a hófelhalmozódás is...
#65068
Nemcsak az OP, hanem a fáklya szerint is egyre gyorsabb léptekkel haladunk a tél irányába: az eddigi blokkoló kelet-európai AC középpontja a Norvég-tenger irányába húzódik vissza, keleti oldalán több hullámban hûvös, száraz levegõ érkezik, melynek egy része a Kárpát-medencét is elérheti. A folytatásban egyelõre úgy tûnik, hogy az AC még inkább leépül és északnyugati irányítás is kialakulhat, amely október 15-20-a között a 800-1000 méter feletti hegyekben meghozhatja az elsõ, akár hosszabb ideig is megmaradó hótakarót. Számunkra ez azt jelenti, hogy 850 hPa-on elbúcsúzhatunk a 0 fok feletti értékektõl és napközben max. 10-12 fokra számíthatunk, egyre gyakoribb éjszakai (nemcsak) talajmenti fagyokkal.
#65067
Talán érdemes figyelünk azt is, hogy mennyi hó halmozódik fel a Kelet-európai síkság északi részein. Lehet, hogy nem jól emlékszem, de mintha tavaly lett volna egy olyan hosszabb idõszak õsszel, amikor fent északon zónalitás és átlag feletti csapadék volt sokáig, ami viszont nagy havakat pakolt le a síkságra és az is segítette az egyre tartósaban kialakuló AC-k kialakulását elõször északon, aztán nyugatabbra is.
#65065
Alapjában egyetértek az utolsó néhány mondatoddal.Érdekes tél elé nézünk.Annyi kiegészítést tennék,hogy míg tavaly nagy mennyiségû,igen hideg levegõ halmozódott fel é-ék-en,de a hideglevegõ útja gyakran nem fölöttünk vezetett,addig lehet,idén kisebb lesz ugyan a hideglevegõ-rezervoár,azonban tartósabban érint minket,mint egy évvel ezelõtt.Valahogy úgy érzem,idén a hideg "súlypontja" keletebbre lesz a tavalyinál -Nyugat-Európában elképzelhetõ,lényegesen enyhébb lesz a tél,keleten még az elõzõnél is hidegebb.Persze,ahogy már sokan leírták,"a végsõ szót az idõjárás mondja ki",s nem szabad nagyon meglepõdni,ha netán borul az egész okoskodás.Mégis az a véleményem,ezúttal nem tévedhetünk nagyon nagyot.
#65064
Hát, az elõzõ évben is jó ha 5-6 nap zonalitás volt. Igazából hasonló a helyzet, mint tavaly. Én ezért nem félek attól, hogy itt valami extrém dolog készül.
Gondolj csak bele, hogy az utóbbi 4-5 hónapban jórészt abból álltak a blocking helyzetek, hogy folyton kialakult egy Nyugat-Európai teknõ, aztán néha lefûzõdött a cut-off ciklon, néha szimplán hullámzott a front felettünk.
Egyik pillanatról a másikra viszont változtak a blocking karakterisztikák Link Link hosszú idõ óta ismét rövid ideig pozitívba került a NAO és AO... most pedig az elõrejelzések szerint ismét megy negatívba a két index. Jellegében elég nagy változás zajlik le a következõ 1 hétben, mert ismét egy olyan blocking berendezkedés felé mozdulunk el, ami bizony elég tartósan fennállhat, de nem lehetetlen egy újabb átrendezõdés sem. Semmi készpénz nincs arra, hogy maradnak az anticiklonok tartósan a britek környékén, illetve a skandinávoknál.

Link igazából a skandináv-brit-izlandi térségben igen masszív magasnyomású zónák kialakulásával kecsegtet a blocking index a 7-14 napra lévõ idõszakra, illetve attól keletre megnyílik meg a lehetõség brutális mennyiségû sarki eredetû levegõ dél felé áramlásának. Jelen állás szerint úgy néz ki, hogy ennek nagyobb része tõlünk keletebbre, a Kelet-Európai síkságot öntheti el, illetve mi a hidegnek csak az "enyhébb" részét kapjuk a következõ idõszakban. 10 nap múlva egészen benne lehet a pakliban, hogy bejön esetleg egy -5ös izoterma, de ez tavaly is megtörtént, illetve az utóbbi évek több, mint felén is jelen volt.
#65063
Lényegében egyetértek, de amennyiben a felhõ- ill. magasködképzõdés terén is folytatódna az eddigi tendencia, a sok hó és az uralkodó téli jelleg ellenére sem kellene alapvetõen rekord hidegtõl tartani. Persze elég néhány derült, szélcsendes éjszaka és a hóval borított tájakon(pláne fagyzugokban) gyorsan -20, sõt akár -25 fok alá is mehetünk, mégha a magasban nem is lesz felettünk annyira hideg légtömeg.
Közeljövõ: az ECM már nem elõször "mozdítja el" nyugat felé a fél kontinensnyi AC-t, így Kelet-Európa megkapná az elsõ, immár télies hidegöblítést, -10 fok alatti éjszakai fagyokkal. Nálunk ez csökkentené a ködhajlamot és bár alapvetõen hûvös, de jellegét tekintve barátságosabb idõ lenne 10-e körül mint most.
#65062
Nem a GFS által prognosztizált hidegleszakadás miatt félek egy kemény téltõl, hanem a zonalitás teljes hiánya és az említett anticiklonuralom miatt, illetve az elmúlt 1 év idõjárásából következtetve.
#65061
Szerintem nem kell annyira félni. Úgy gondolom, hogy tavaly is hasonló keménységekkel kezdett az október: Link emlékezz, hogy micsoda kemény hidegleszakadás érkezett október közepére. 2007. októberében is érkezett keményebb hideg: Link

2006-ban is állt be anticiklon, valamint volt hidegfelhalmozódás északkeleten: Link
2003 októberében is: Link
2002. októbere: Link

Egyelõre nem látok szignifikáns összefüggést a dolgok között. Szerintem nagyjából hasonló télre lehet számítani majd, mint az elõzõ. De szélsõségesen melegre vagy hidegre nem számítok legalábbis az összképet tekintve. Egy-egy szélsõségesen hideg vagy meleg periódus viszont lazán becsúszhat, illetve pár nagyobb havazás is. Igazából egy változatos és érdekes télre számítok, de hogy annyira durva legyen, azt nem hiszem.
#65060
Borzalmasan félek a téltõl!
Ha így marad továbbra is az idõjárás, borzalmas télre készülhetünk.
Az anticiklonok folyamatosan a Brit-szigetek és Skandinávia felett tanyáznak, nagyon jól érzik ott magukat, lekeverik a hideget és mediterrán ciklonok fognak jönni sorjában, hatalmas havazásokkal és ha egy-egy havazás után kiderül egy hétre úgy, mint ahogy a 2 héttel ezelõtti 100 mm-ek után kiderült, akkor sajnos nagyon emlékezetes, hideg tél lesz.
És nem néz ki semmi olyan, aminek következtében változás állhatna be ebben a rendszerben, ami a sok csapadékot és ezt az idõjárást okozza.
Gyakorlatilag úgy flippereznek a ciklonmaradványok az anticiklonok között, mint a flippergolyók, nem is kell majd ciklon a havazáshoz, hanem az anticiklonok egymásnak préselõdése okozta összeáramlásokból marhanagy havak fognak hullni.
Ha az elmúlt néhány hónap télen lett volna, nem láttunk volna ki a hóból.
Egyetlen remény marad, hogy mint ahogy most is napok óta borult az ég, hogy nem derül majd ki, mert az erõs meridionális áramlás aktív felhõképzõdéssel fog járni. De mivel a múlt telet és az elõzõt is megúsztuk a sok hó ellenére komolyabb, hosszantartó derült idõszak nélkül, félõ, hogy ezen a télen nem lesz ilyen szerencsénk.
Akkor pedig nagyon hideg telünk lehet.
#65059
Figyelemreméltóan hasonló helyzet volt 1979-ben.Abban az évben október elejétõl óriás skandináv AC blokkolta az atlanti áramlatokat.Az anticiklon néhányszor nyugat felé mozdult el,utat nyitva az ék-rõl beszivárgó száraz,hideg levegõnek.Ennek megfelelõen október végén bizonyos helyeken -például Miskolc környéke- minusz 10 fok közeli minimumok álltak elõ.Novemberben aztán 180 fokos fordulat: tipikus zonális áramlás lépett fel,alacsony nyomású,viharos,enyhe idõvel,gyakori esõkkel.A nyugati áramlás majdnem a karácsonyi ünnepekig kitartott.Aztán az év legutolsó napjaiban újra kialakult a blocking -é.ék-rõl sarki levegõ árasztott el minket,erõs havazást,tartós fagyot okozva.És onnantól kezdve tél végéig hideg volt az idõ.Hasonló forgatókönyv idén is könnyen elképzelhetõ,annál is inkább,mert akkor is hemiszférikusan hideg tél után voltunk(1978/79).
#65051
Szerencsére ez nem ilyen egyszerû, az elõzõ tél is gyatra jéggyarapodással indult, de a kemény európai tél kialakulásának besegített a nagymértékû, nagykiterjedésû, viszonylag korai szibériai hófelhalmozódás, kialakult egy jó kis hûtõszekrény effektus. Egész említésre méltó telünk volt, és mégis ÉK a téli hónapok átlagát tekintve + anomáliával zárt! A néhány enyhe, igen enyhe idõszakot leszámítva pedig igazi havas tél volt szûk térségemben!
#65050
Sajnos el kell hogy ismerjem életem legnagyobb tévedése volt azt gondolni, hogy október elején 20-25 fokos maximum hõmérséklet kibontakoztat.

A nyárnak immár egész biztosan végérvényesn lõttek, 30 fok egy darabig nagy bizonyossággal nem lesz.

A skandináv AC hosszabb távon eléggé szeszélyes elmozdulási lehetõséggel bír. Lassú keletre mozdulás tartós reggeli ködöket hideg reggelehet és hûvösebb nappalokat eredményezhet. Nyugatra történõ elmozdulása Kelet-Európában a tél elsõ hullámát hozhatja meg erõs hidegbetöréssel hózáporokkal és nappal is fagypont körüli hõmérsékletekkel. Ebben az esetben is hasonló hõmérséklet viszony kevesebb ködös reggelt feltételez, az intenzívebb hidegbeszivárgás miatt.

Hosszabb távon pár hete már nézegetem a NOA szezonális elõréjét. Elég stabilan folyamatosan ÉK európára átagtól hidegebb téllel számol, mint most:
Link

JMA hosszútávú elõréje október 25-26- környékére a hegyekben már nálunk is hózéporokkal számol, az alsóbb légrétegekben még nem.
A JMA novemberben egy erõteljesebb Izlandi ciklonaktivitás erõsödést jelezt, utána viszont egy átlagos telet vár egyelõre, átlagos csapadékviszonyokkal.
#65049
Jaaj, ne légy már ilyen pesszimista! nevet Most egy-két nagyobb anticiklonból nehéz lenne a télre következtetni. Egyáltalán nem ritka, hogy õsszel stabil anticiklonok állnak be egy-két helyen Európa felett, aztán hosszú ideig, tartósan egy helyben tevékenykednek...
Persze most éppen a skandinávok környékére néz ki v. a Kelet-Európai síkságra (nem mindegy a mi szempontunkból), de lényegében peremhelyzetet jelent... vagy eléggé hideget vagy kevésbé hideget.
Talán a 2006-os õszt említeném meg olyannak, amikor nem voltak ilyen stabil anticiklonok, de az egyéb szezonok 70%-án mindig volt rá példa. Igaz, hogy egyikbõl sem lett extra meleg tél, de azért nem lettek belõlük hatalmas hideg telek sem, pláne hóba fulladás (nyilván ellenpélda mindenre van).
A hólapátok keresletének növekedésére én semmiképpen nem következtetnék az egészbõl.
Az utóbbi idõszakban meg lehetett figyelni, hogy a modellek számoltak extrémen meleg, ill. hideg kimenetekkel is 192 óra felett, viszont mindig valami köztes idõjárási esemény jött be.
A csapadék természetesen akármikor benne van a pakliban, mint ahogy mindig ebben az évben megtörtént.

Amennyiben marad a jelenlegi helyzet, én több szempontból is változatos télre számítok.... a hõmérséklet és csapadék szempontjából is.
Egy jó átlaghoz közeli tél kinéz a jelenlegi eseményekbõl. Egy kevéssel átlagon aluli télnek viszont több esélyt adnék, mint egy átlag felettinek. Így gondolom én. Én nem várok semmi extrém anomáliát egyelõre.

Bõven elõfordulhat az is, mint pl. 2007 decemberében Link hogy beáll egy hónapra egy bazi nagy anticiklon Európa közepére, aztán mindenki csak pisloghat a ködben... aztán semmi értelmes csapadék vagy változékonyság nem lesz. Pedig ez is blocking. Amolyan igazi non-sence idõjárás.
#65048
Egyelõre még mindig nincs változás sajnos, továbbra is anticiklon dominancia van soron a kontinens felett! Ez még nem is lenne nagy gond ha épp felettünk alakulna ki központjával, de ez nem így van, már közel egy éve. Mivel mindig észak-északnyugat vagy épp északkeleten tevékenykedik. Ránk továbbra is a permhelyzet a jellemzõ, ahogy ez eddig is volt, sorozatos változékony és az átlagnál hidegebb idõvel. Továbbra is fennáll a jelentõs csapadék és az idõrõl-idõre beköszönõ hideg léghullámok veszélye.
Mostanra északon téli nagyüzem is kibontakozott, halmozódik a hó, hûl a levegõ ez bizony és kedvezõ feltételt nyújt az újabb és újabb anticiklon kialakulásának. A jégtakaró is gyors növekedésnek indult mint jelezvén az anticiklonok térhódításait a térség felett, természetesen ezek közé mint eddig is ciklonok ékelõdnek be, hisz nagy hõmérsékleti kontraszt is kialakult az óceánok felett, így ezek bizony kedvezõ hatás, ellenhatást nyújtanak. Telik-múlik az idõ és egyre hidegebb van fent, talaj és magaslégkör szintjein is. Az anticiklonoknak a belsejébe bizony egyre hidegebb levegõ fog elhelyezkedik, részint az alacsony napállásnak, részint pedig a csendes helyi hatásoknak ami mostanra jellemzõvé vált.
Csak bízni lehet a nyomási elrendezõdés változásának, mert ha nem akkor hólapát eladásban lesz a legnagyobb üzlet idén télen:-) A viccet félretéve a sok 1040hPa-os és egyéb hatalmas anticiklonok, ami már most mutatkoznak, bizony elõjelei lehetnek egy hosszú hideg téli idõjárás eljövetelének. Messze van még május azt hiszem:-(
#65047
1995-ös évvel szoktam hasonlítani inkább:Link

De nem csak jégkiterjedés nagyságot kell nézni,hanem azt is hogy milyen ütemben terjed...
Idén az utóbbi 2-3 hétben rohamosan felgyorsult.
#65046
Mert a 85/86-os kemény volt.
#65045
Az 1985-ös szeptemberi állapothoz képest legalább 20%-os lemaradás van: Link
Ha ezt nézzük, akkor nincs sok esélye, hogy kemény tél legyen...
Bár normál tél valóban lehet belõle vidám
#65044
Mostanra teljes határozottsággal megmutatkozott az a makroszinoptikai helyzet,amelyre való hajlamat már csaknem egy hónapja érzékelem: stagnáló északkelet-európai és atlanti-óceáni alacsony nyomás,és ezek köztes területe Közép-Európa felett.A szituáció nagyon karakterisztikus és eléggé tartós.Nem csodálkoznék,ha ki-kiújulva télig kitartana.Ebben az esetben változékony idõt hozna a telünk,roppant nagy hõkontraszttal térben és idõben,sok csapadékkal,esetleg tetemes hómennyiségekkel.Beleférnének még a képbe robbanásszerû hirtelen melegedések,de zord,száraz-hideg periódusok is.
#65043
De van egy kis hó, csak azon a térképen valamiért most nem jelzik: Link
#65042
Lehetséges az hogy egész északi részen még nem alakult ki egy kis hótakaró sem?o.O

Utolsó észlelés

2025-07-08 20:03:21

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

16.0 °C

31505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.