2025. július 09., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#65045
Az 1985-ös szeptemberi állapothoz képest legalább 20%-os lemaradás van: Link
Ha ezt nézzük, akkor nincs sok esélye, hogy kemény tél legyen...
Bár normál tél valóban lehet belõle vidám
#65044
Mostanra teljes határozottsággal megmutatkozott az a makroszinoptikai helyzet,amelyre való hajlamat már csaknem egy hónapja érzékelem: stagnáló északkelet-európai és atlanti-óceáni alacsony nyomás,és ezek köztes területe Közép-Európa felett.A szituáció nagyon karakterisztikus és eléggé tartós.Nem csodálkoznék,ha ki-kiújulva télig kitartana.Ebben az esetben változékony idõt hozna a telünk,roppant nagy hõkontraszttal térben és idõben,sok csapadékkal,esetleg tetemes hómennyiségekkel.Beleférnének még a képbe robbanásszerû hirtelen melegedések,de zord,száraz-hideg periódusok is.
#65043
De van egy kis hó, csak azon a térképen valamiért most nem jelzik: Link
#65042
Lehetséges az hogy egész északi részen még nem alakult ki egy kis hótakaró sem?o.O
#65041
Még egy jó két hete jelentõs elmaradás volt a jégben 2009 évhez képest,mostanra már meg is elõzte azt.Jó nagy változás ez.Az egyik feltétel a normális télhez, már kezd adottnak látszani ezzel:Link
#65040
Ez így is lenne, ha nem számolnánk a Kárpát-medence speciális jellegével éppen ezért egy "fordított" felállást valószínûsítek

Októberben az enyhe változó nedvességtartalmú levegõ már gyakran okoz borult idõjárást, és mint ahogy már a szept 10 e körüli helyzetnél is láttuk 10-15 fokos izoterma mellett is jellemzõen 18 fok fölé nem ment, ez a napállás és a nappal hossza miatt hatványozottan jelentkezik, nem emelkedett az ország nagy részén 15-18 fok fölé, vagyis enyhe 10 fokos éjszakákra 13-18 as nappalokra számíthatnánk legfeljebb 1 napos 20 fokos elõoldalra.

A másik helyzet pedig harmatponttól vagy RH tól függ és attól is, hogy mennyire szivárog ÉK felõl a hideg, itt inkább számítok csípõs gyengén deres fagypontközeli éjszakákra majd késõbb egyre makacsabb ködökre. Egy nyugodtabb helyzetben pár nap alatt mégis kimelegedne és jó esély lenne a tartós csendes 16-21 fokokra ha pedig egy kis meleg áramlás is beindulna elõbb utóbb például az AC keletebbre tolódásával kialakulna egy döglõdõ veszteglõ Genovai, akkor É-D megosztottságra a ködös helyeken novemberi 10-15 a naposabb területeken meg "nyárias" 23 fokra.
#65039
Közép-Európa már jóideje köztes helyzetet foglal el az az északkelet-európai ciklonok hátoldala,és az atlantiak elõoldala között.Mintha a mérleg nyelvét képezné e két óriás szisztéma közt,és a mérleg nyelve egyik irányba se nagyon mozdul el.Jelenleg inkább a hátoldalhoz tartozunk,ezért figyelembe véve az alaphelyzet stacionárius jellegét,inkább a második verzióra szavazok,ami az elkövetkezõ kb.egy hetet illeti.
#65038
Zöldvillám, Ferri! Köszi! Valószínûleg az az év volt!
#65037
Igen,az 1995/96-os tél számomra is örökre emlékezetes marad.Az idei nyárvégi és koraõszi idõ valóban sokban hasonlít 1995-re és 96-ra is,de nem szabad elfelejteni,hogy két egyforma szezon nem fordul elõ,legalábbis tapasztalataim szerint.A mi telünket az jellemzi,hogy különbözõ arányban jelenik meg az idõjárásban a sarkvidéki-szárazföldi,és az atlanti-óceáni irányítás.Elõfordul,mint ahogy mondod,hogy a tartós ny-i áramlást csak január közepétõl(sõt,február elejétõl!)váltja fel é-ék-i,mely fagyot és havat hoz.Van,hogy még akkor sem.Aztán van úgy,hogy már november végétõl,decembertõl kemény idõk járnak.A két végpont az 1995-ös,ill. a 2006-os tél.Elég erõs a meggyõzõdésem,hogy az idei az elõbbihez fog közelebb állni.Ennél a kijelentésnél többet én nem kockáztatok meg.Hogy mire alapozom ezt?Természetesen lehet említeni a napfoltciklust,a NAO-t.Én még hozzátenném a tavalyi hemiszférikusan zord telet.Aztán van olyasmi is,amiért lehet,újra kritizálni fognak egyesek,de azért ideírom:az egyes éveknek idõjárási szempontból "jellemük" van,éppúgy,mint az embereknek.Aki például alapvetõen hazug,attól a késõbbiekben sem várhatunk igazmondást.A lusta emberbõl sem válik szorgalmas,és vica versa.Régóta figyelem ilyen szemmel az idõjárás viselkedését,és a napi történéseket is ezen a szemüvegen keresztül nézem.Az idei év a viszonylag mérsékelt,konvektívektív eseményekben bõvelkedõ nyarával,a korai ködökkel,a hátoldali szituációkat hozó koraõszével az a karakter,melytõl nem nagyon várhatunk zonális áramlási képû,száraz,enyhe telet.Persze lehet,lesznek benne ilyen epizódok is,de szerintem nem ez lesz a jellemzõ.
#65036
Az elmult napok (egyöntetû) várakozásaitól eltérõen 2 elkülöníthetõ idõjárási helyzet lehetõsége lépett fel:

1. A skandinávia fölött elhelyezhedõ nagy kiterjedésú anticiklon keletebbre helyezõdve az atlanti óceán fölötti erõs ciklonok közös áramlási mezejében enyhe és változó nedvességtartalmú levegõt szállít.

Hazánkban ez ilyenkor reggel ködös nyálkás idõt nappal viszont enyhébb idõt jelenthet 20 -23 fokos csúcshõmérsékletekkel.

2. A második lehetséges verzióban ez a melegpumpa tõlünk nyugatabbra marad és az anticiklon déli peremén kelet felõl hideg és száraz levegõ határozza meg hazánk idõjárását.

Reggelente gyakori talajmenti fagyok, esetleg már dér megjelenését eredményezi (kevesebb köddel), nappal száraz de hûvös idõt 13-18 fokos hõmérsékletekkel.
#65033
A kolléga már megelõzött, de én is minduntalan az 1995/96-os télre gondolok az idei tél-latolgatások kapcsán. Nem vagyok egy nagy télimádó - az idõjárást mint olyat kedvelem - de az akkori Holle-anyó csúcsprodukciókat bizony gyakran visszasírom az utóbbi évek nyûglõdõ, januárban-éppen-hogy-csak-beinduló telek láttán. Sebaj, 2007 óta lassacskán jobb irányba araszolunk, a feltételek adottak (meridionalitás, gyenge napfolttevékenység, NAO stb.), plusz kell még hozzá egy adag szerencse, hogy a medek számunkra kedvezõ pályán vonuljanak, és kész a 15 évvel ezelõtti tél valamilyen formában való megismétlõdése :-)
#65032
Szerintem az 1995 ös, ahogyan sokat taglaltam ebben a fórumban már, akkor is hasonló makrohelyzet volt, a szeptember borongós és csapadékos, az augusztus nyugaton felhõs keleten napos kánikulai stb, elég gáz, hogy augusztus 20-22 óta nem volt egyetlen olyan hétvége amikor ne lett volna pocsék az idõ és nem esett volna jelentõs mennyiségû esõ is mellé. (a szép idõ legutóbb is éppen kedd-péntek idõszakra esett), na de ez nem a visszatekintõ.
Jó lenne ha bejönne a várt hosszabb csendes idõszak, mint akkor és erre most a fáklya mutat némi esélyt, igaz kb így néz ki szeptember óta, hogy a makrováltás (hidegöbltés, majd lassan bemelegedõ középeurópai AC helyzet) mindig éppen 10 nap múlva várható. ha ezt még 2 hétig eltologatja akkor végül lehet belõle egy hetekig tartó ködös helyzet is hány.
#65031
Nem tudom, pontosan melyik évben volt (nem mostanában), amikor november elején lehullott az elsõ hó, és gyakorlatilag egész télen szép havas idõ volt: minimális szünetekkel. El tudok most is képzelni valami hasonlót (feltételezve, hogy makrohelyzet továbbra se változik tartósan és jelentõsen). Szerintem idén nem lesz gond a hideg felhalmozódásával sem. Meglátjuk! nevet
Télen elég jól bejött a nyárra vonatkozó sejtésünk, hátha most is bejön ez a szcenárió! nevet
#65030
Érdekes összehasonlítás:

1977-ben szept 28.-án hasonló helyzet volt mint ami most van.
Link
Bár akkor ÉK-ról beszivárgott a nagyon hideg levegõ:
Link

És október elejn is ugynanaz a helyzet alakult ki, mint amire most a modellek számítanak:
Link

Kíváncsian várom a folytatást, hogy az a csendes õszi idõ be fog-e jönni, ami akkor volt.
Link

Az elmult hónapokat figyelembe véve nehéz elhinni egy tartós ilyen verziót !
#65029
Még az is elõfordulhat, hogy három hétig tart a köd alacsony felhõréteggel, mint 1977. õszén, amikor is novemberben hideg légpárnás helyzet alakult ki Kárpát-medence-szerte.
#65028
Egyetértek. Kiváltképp az utóbbi egy év mediterrán ciklonjainak gyakorisága miatt.
#65027
Bizony,ez a helyzet október elején már járhat ködfelhõs idõvel,sõt,a talaj közelében kelet felõl belopakodó hidegáramlással is.Mindamellett majdnem biztos vagyok abban,hogy az õsz hátralevõ részében az anticiklonális jelleg elõre fog törni.Lesznek magasnyomású,szép derûs napok,nagy napi hõingással,reggeli ködökkel.
#65026
Azért 1-2 dolog sajnos eléggé biztosnak látszik: az áramlási muszterek meridionalitásra hajló jellege és a felettünk lelassuló teknõk, hullámzó frontjaikkal. Erre mondom én lász-szal egyetértésben, hogy télen - ha az alapvetõ felállás nem változik - jó eséllyel többször is betemethet minket a havazas Kíváncsi vagyok, megismétlõdik-e a tavalyi mûsor: karácsony elõtt hófúvás, porhó, -10 fok nappal, 4 nappal rá pedig 20 fokos meleg és nyarat megszégyenítõ zivatarok :-)
#65025
A szokásokhoz híven nagyon bizonytalan a jövõ.
#65024
Ezt a szálat továbbfûzve megemlítem, hogy pld. a szlovák meteorológusok szerint a rövid hûvösebb periódusok által idõnként megszakított vénasszonyok nyara jó eséllyel november elsõ harmadáig kitarthat. A nemsokára kialakuló makroszintopikus helyzet (többközéppontú ciklon Izland és a Brit-szk. felett), erõs AC a Kelet-európai síkság felett kedvezhet a rendszeresn megújuló elõoldali helyzeteknek, így jobb esetben (ha nem alakul ki tartós köd/stratus, illetve a ciklon nem hatol be mélyebben a kontinensre, vagy nem jönnek létre újabb med- illetve peremciklonok) teljesen reális lehetnek az általad említett idõnkénti 20-25 fokos nappali csúcsok - bár hozzáteszem, hogy a friss ECM operatív által Tunéziától egészen a Barents-tengerig kiépülõ déli áramlásra azért nem túl sok esélyt látok.
#65023
Milyen az a szakaszosan megjelenõ vénasszonyok nyara? Arról már nem tehetek egyébként, hogy az anticiklon nem rajtunk, hanem a skandinávok környékén alakul ki és nem Közép-Európa felett, mert akkor történetesen igazam lett volna. Ahogy említettem az anticiklonok helyzetét elég nehéz megbecsülni.
Azt tegyük hozzá, hogy a 10 nappal ezelõtti elõrejelzésem óta sokmindent változott a kép, szerencsére a metnet idõkép konzerválja a dolgokat. Hát ez van. Egy szóval sem mondtam, hogy könnyû! nevet
Átmenetileg csökkent is a csapadékhajlam, de nem mutatkozott olyan tartósnak, mint vártam. Itt csupán errõl volt szó. Még mindig pontosabb voltam, mint azok, akik már szeptember eleje óta az északkeleti hidegöblítést várják..., jó 1 hónap alatt be is következik nagy nehezen.
#65022
Én visszaolvastam a 2.-i (64783) és a 9 nappal (64983) ezelõtti 17.-i várakozásid is, de egyáltalán nem ezt vártad.

2.-án még 30 fokokat említettél Magyarországra (ebbõl semmi se lett), késõbb pedig a tartós anticiklonális csendes idõt tartottad valószínûnek - "elõször alakulhatna ki az az igazi õszi helyzet, amikor csapadék alig-alig lenne az anticiklon(ok) miatt, illetve annak elhelyezkedésébõl adódóan egy jó kis vénasszonyok nyara, esetleg egy kellemetlenül ködös idõszak is ránk köszönhetne" - (ebbõl se lett semmi). Igaz volt egy pár csendes nap, de látható hogy továbbra is a csapadékos idõ az utralkodó, átlag feletti szeptemberi csapadékokkal. (Csak nálam 108 mm a szeptember, de van ahol ennek a 1,5 szerese, nem volt 3-4 egymást követõ nap hogy ne esett volna esõ).

Ez a változékonység a jövõben is valószínû. A vénasszonyok nyara idõszakos darabos megjelenési formáival.
#65021
Amint írtam a 20-25 fok sokkal reálisabb, észrevehetõen intenzívebb ciklonaktivitás várható az Óceán fölött, ami nõ. Nem tudni ez mennyire lehet majd tartós, mindenesetre október elején elõoldal és felmelegedés s legvalószínûbb a met. társalgóba írtam hogy nem ért még véget a vénasszonyok nyara:
Link
Link
Link
A modellfutás szerint nem áll vissza a zonalitás.
Link
Link
Tényleg nem tudom neddig fog ez a helyzet fennállni.
#65020
Érdekes volt visszaolvasnom a 9 nappal ezelõtt írt hosszútávú elõrejelzésemet, mert félig bejött, félig pedig nem. Link 10-14 napra elõre nagyjából ilyen pontossággal lehet elõrejelezni ebben a rendkívül bizonytalan helyzetben.
Érdemes nézegetni a GFS ensemble modellt, bár az akkori perturbációk közül szinte semelyik helyzet nem egyezik meg a mostani operatív által felvázolt helyzettel október 02-ra.
Az akkori ENS: Link
A mostani operatív, illetve ENS: Link Link

Persze nem érdemes szó szerint értelmezni a térképeket, de egy dolgot mégiscsak megfogott, azt a nagy anticiklont, ami a kontinensen nagy területere terjed ki. Ennek pontos elhelyezkedése 10 napon belül is nehezen becsülhetõ meg.

Lássuk az akkori NAO, AO indexeket: Link Link
Most: Link Link

A bizonytalanság továbbra is jelentõs az azori anticiklon tevékenykedésében, az izlandi minimum viszont elég aktív lesz a következõ 10 napban, illetve bizonyos számítások alapján az azt követõ idõszakban is. Fõ kérdés, hogy a jelenleg skandivávok környékén alakuló anticiklon mennyire uralhatja a Kelet-Európai síkságot, mert ettõl függõen alakulhat ki az erõs elõoldali szituáció, illetve egy újabb több középpontú ciklonrendszer ránkszakadása az azori anticiklon peremén.

Az alacsony geopotenciálú területek visszahúzódása a sarkok környékére elég aktívnak mutatkozik a következõ idõszakban, illetve a hidegmagok tõlünk északnyugatra rendezõdnek át, illetve Amerikától messze északra, északkeletre lesznek majd megtalálhatóak. Link Link Grönland környékén, illetve attól nyugatabbra dinamikusan érkezhet majd a sarki légtömeg az óceán felé Link , ami erõteljes ciklongeneziseket eredményezhet, tehát tovább fokozódó nyugatias irányítással számolok. Klasszikus zonalitás kialakulását nem tartom valószínûnek, mivel egyszerre lehet aktív az azori és a kelet-európai térségben elhelyezkedõ anticiklon.

A következõ napokban várható gyenge hidegleszakadás északkelet felõl nem mutatkozik erõsnek, jelenleg tovább gyengítettek rajta a modellek, lehet nem lesz ebbõl 0 fokos izoterma sem (legalábbis a GFS-en, az ECMWF mutatja), viszont egy idõre megint megszünhet az északkeleties áramlás (ami elég gyengén következhet be ahoz képest, hogy 1 hete még -5 fokos kontinentális hidegekkel számoltak a modellek, itt hozzá kell tenni, hogy az ECMWF pontosabb volt, direkt figyeltem).

Nagyon úgy néz ki, hogy továbbra is jelentõs hajlam mutatkozhat kimélyülõ hosszúhullámú teknõkre, aminek az elsõdleges oka a már fentebb említett két anticiklon tevékenysége. Nem jó ilyet látni, de tartós vénasszonyok nyarára nem számítok október elsõ harmadában, mert az erõs elõoldali helyzeteket sem látom túl száraznak. Továbbra is maradhat a meglehetõsen labilis, blocking helyzetkép. Igazából se a nyár, se a télfanok nem örülhetnek a következõ idõszakban.

Jó esélyt látok kellemetlen ciklonokra, jelentõs csapadékokra, elég rövidek lehetnek a szárazabb idõszakok. Csak 192 óráig ilyen a csapadékelosztás Európa nagy részén Link , ami szerintem brutálisan magas.
Ráadásul komolyabb konvekció lehetõsége is megvan egy-két modellben.

A helyzet továbbra is olyan bizonytalan, mint már több hónapja. A következõ idõszakban ilyen tõnyezõk lehetségesek:
- erõs elõoldal
- felettünk elhelyezkedõ teknõ mediterrán- és peremciklonokkal, sok csapadék és hûvös idõjárás
- sok front

Északkeleti hidegleszakadásokra nem számítok. Sajnos ezeket át kell élni. Nem egy klasszikus õszi idõ. Emlékszem jópár hete valaki azt mondta, hogy unalmas, ködös idõjárás lesz az õsz legnagyobb részében, de én ezt továbbra sem tartom valószínûnek.

Jó esély van arra, hogy a lehetõ legkellemetlenebb idõjárás legyen.

Ebbõl le lehet vonni a következtetést, hogy halvány lila gõze se lehet senkinek, hogy a tél hideg vagy meleg lesz. Unalmas lesz e vagy mozgalmas. Persze a mozgalmasnak most nagyobb esélyt adnék, mint az unalmasnak. Én kívánom, hogy a télfanok se járjanak rosszul, illetve nekem is legyenek szép pillanataim nevet Bevallom szeretem a mediterrán ciklonokat, amikbõl szakad a hó. nevet
#65019
100 órán belül elég jelentõs eltérés mutatkozik a 2 nagyobb elérhetõ modell a GFS és az ECM között:
Az ECM alapján esély van 0 fok alatti 850T elérésére, ami nem mindennapi szeptemberben:
Link
Link
(Az idei szezonban ez lenne az elsõ eset tavasz óta)
bár nem sok híjja, de a GFS szerint nem lesz ilyen alacsony T:
Link

Közben az Aladin 72 órás térképén is Csehországban megjelent a 850-es 0 fokos izoterma.

Októben elején azonban minden bizonnyal az ÉK Európa fölé helyezõdõ AC és az Atlanti óceán fölött kimélyülõ igen erõs ciklon közös áramlási rendszerében újra meleg levegõ várható 5.-e körül néhány napig 20 fok fölötti hõmérsékletekkel az ország nagy részén.

Kelet ÉK-Európában viszont ez a helyzet minden bizonnyal meghozza az elsõ havazást és "elõ" téli idõt!!!
#65018


Azok a légtömegek annyira messze mozognak D-Dny.-i irányba, hogy konkrétan Grönlandon át Új-Funlandra érkeznek, az Atlantin viszont meleg levegõ tódulhat felfelé ez beindítva akár a csigagyárat amik nekünk igen kedvezõek is lehetnek, jó kis elõoldalakkal, amiknek a jelei láthatóak is, vagy akár kvázi zonalitással is.

Ez még akár kedvezõ is lehet okt. elejére.
#65015
Nemrég néztem a makroszinoptikai helyzetet: a sarki légtömegek Izland és a Skandináv-félsziget között mostanában megszokott módon dny felé mozognak (és nem a Fekete-tenger vagy a Balkán irányába,amerre szintén gyakran szoktak áramlani) Ebbõl nagy valószínûséggel nyugat-európai teknõ lesz -könnyen lehet, ránk húzódó ciklonnal.Tehát még mindig a régi nóta -a várt új szinoptikai korszak egyelõre nem jött el.Azonban még mindig valószínûnek tartom,hogy a sarki hidegbázis erõsebb kiépülésével legalább idõlegesen zonálissá válik majd az áramlás (talán október közepétõl november közepéig)
#65014
Áttettem az Éghajlatváltozás fórumba a Golfáramlattal kapcsolatos hozzászólásokat, mivel inkább odaillik a téma. nevet
#65002
Mostantól próbáljuk ki: akik írásait rendszeresen át kell innen helyezni más fórumokba, (mindenki tudja, érinti-e a dolog) annak a következõ alkalommal figyelmeztetés nélkül egy idõre elvész a szakmai hozzászólási joga.
Vagy a szabállyal van a gond, vagy a felhasználókkal, nézõpont kérdése.
De ez így nonszensz, hogy több az áthelyezés-törlés, mint az idevaló hozzászólás.
A szabály adott, ezért azt kell egyelõre alkalmazni.
Kéretik minden érintett részérõl ezt figyelembe venni.
#64997
Ezzel csak az a baj, hogy ORSC a javából kacsint Vigaszként hozzáteszem, hogy a GEM + ECM is déli áramlást mutat október legelejére, amit én is elfogadnék, mert a tél véleményem szerint (az elõjeleket nézve), az átlagosnál hidegebb, a legjobb esetben átlagos lehet Még szerencse, hogy a húsvét jövõre április 20-a körül lesz, akkor meg már szinte tuti, hogy nem kell havat lapátolni, és egy kis szerencsével a pólós húsvét is összejöhet, mint legutóbb 2000-ben"

Utolsó észlelés

2025-07-09 01:21:32

Ercsi

14.4 °C

27002

RH: 75 | P: 1006.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.