2025. július 10., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#64595
Szerintem a modellek az elkövetkezõkben össze-vissza fognak teszegetni mindent, nagyon kevésen fog múlni, hogy az orosz Ac-t támadó ciklonok mennyire tudnak belemarni abba a dögbe.
Mindenesetre érdekes idõszak elé nézünk, fõleg itt nyugaton, ahol az ütközõzónában betámolyoghat egy-két zivatar nyugat felõl.
#64594
Ennek ellenére, az ECMWF nem akar annyira befûteni, kíváncsi leszek mi lesz a végkifejlet.
#64593
Azért nem csoda, hogy bizonytalankodtak a modellek, nagyon a határon leszünk... A hõhullám közepette a Kárpát-medencébe ÉNy felõl bele-belekap majd a frontrendszer felhõzetével, csapadékával és onnan beszivárgó hûvösebb levegõjével, így a (szerintem is) valószínû szezonbeli melegcsúcs helye elég jól behatárolható. Pitvaros és társai elõnyben.
laza
#64592
Végérvényesen is eldõlni látszik a hõhullámunk a hét második felében. A GFS fõfutása igazából nagyon szépen megfogta már 300 óra tájékán és a többi tag is csatalakozott hozzá.
Az ECM is csak a GFS után kullogott és csak mostanra fogta meg a meleget ilyen mértékben.
Amit lehet látni, hogy keleten-délkeleten-északkeleten nagyon-nagyon forró és száraz a levegõ.
Ahogy a északi diagramok is mutatják a változás szele eljön abba a térségbe is, miközben kint Brit-szigetek környékén egy erõs anticiklon épül ki. A kettõ között egy hidegleszakadás történik Európa nyugati felére, amely elõtt igen meleg levegõ érkezik a középsõ területek fölé. Ha ez még nem elég az front északkeleti elõterében is meleg levegõ található, így a front mintegy préseli a forró levegõt délnek. Ami nagyon komoly forróságot okozhat a Fekete-tenger térségében, ami érinti a a délkeleti részeket is, helyenként 30 fok fölé emelkedik 850hPa-on a hõmérséklet.
Link

A sok-sok felgyülemlett meleg levegõnek el kell vándorolnia, és mivel kedvezõ feltételek alakulnak ki a nyomási elrendezõdés terén is, hogy hazánk fölé is kerüljön belõle, ezért én még mindig a szezon legmagasabb értéket várom péntek-szombaton az ország területére. Valószínû, hogy a nyugat európai anticiklon és frontok vándorlásának köszönhetõen nem igen lesz hosszú életû a hõhullám, várhatóan a hét végétõl ismét változékonyra fordul idõjárásunk, és ismét csapadékosabb, hûvösebb napok következnek. Aztán az éghajlati jellemzõk miatt egyre kevesebb esély nyílik az újabb hõhullám kialakulására, igaz szeptember és október is hozott nem egyszer szép 30°C fok feletti értékeket. Meglátjuk, mint mindig, most is az utolsó szó az idõjárásé, lásd a mai napot:-) Hajrá nyár sokáig!:-)
#64591
Azért kíváncsi leszek, hogy milyen lesz a HF, ami lezárja a forróságot (egy idõre). laza
#64590
Vagy nem:
Link
Link
#64589

Egyelõre úgy néz ki, letaszíthatják trónjáról a szezon eddigi legmagasabb hõmérsékleti értékét a hétvége környékén.
#64588

Még egy fontos kérdés nem dõlt el a szezonnal kapcsolatban, mégpedig hogy a szezoncsúcs 36.8 Paks marad-e, avagy nem, ez eldõl a következõ 10-12 napban.
#64587
Bár nem sokon fog múlni az, hogy 200 km-rel nyugatra mozdul az egész, és akkor ÉNY is megdöglik. Ferri is erre figyelmeztetett. szegyenlos
#64586
Ebben igazad van, dehogy itt meg fog dölni az eddigi max (33,4 fok), az szinte biztos.
#64585
20. környékén akkor megint csimbummm lesz?
#64584
Nem lesz ez országosan a legmelegebb hõhullám az idén, keleten-délkeleten lehetnek akár több napig is 35°C feletti maximumok, de pl. a Dunántúlon "csak" 30°C körüli értékekre van kilátás jelen állás szerint, melyeket súroló hidegfrontok is enyhíthetnek majd.Megjegyzem, az ilyen helyzetek tapasztalatom szerint magukban hordozzák a tipikus Ény-i zivatarláncok lehetõségét.
#64583
Nocsak, miket látok a fáklyán. Az átlag kezd igazodni a fõfutáshoz, errõl beszéltem az elmúlt napokban, és sajnos beigazolódni látszik. A nyár legmelegebb idõszaka kezdõdhet a jövõ hét 2. felétõl.
#64582
Ja, a szokásosnál is nagyobb a bizonytalanság 1 héten belül - erre utal például a GFS operatív napok óta tartó magasröpte a tagok felett - viszont arra is látok esélyt, hogy az ECM által vázolt lehûlést okozó hidegfront felmorzsolódik 2 AC képzõdmény között, ráadásul az Oroszország felõl kiszoruló forró légtömeg visszavonulási útvonala (ennek adok egy 30-40%-ot), éppen felettünk vezetne, így az évadzáró hõhullámot ebben az esetben igencsak megemlegetnénk. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a GFS kontra ECM, illetve GFS OP kontra GFS tagok csatát ezúttal ki nyeri meg!
#64581
A GFS mindenesetre sokkal hosszabb idõszakra teszi fölénk a forró levegõt,amíg az ECM már 4-5 (hõség?)nap után,jövõ hétvégére erõs lehûléssel számol.
#64580
Szerintem is augusztus második harmada, azaz dekádja az ország nagy részén kánikulai hõmérsékleteket hozhat magával, ezen belül tartós északnyugat-délkelet kontraszt kialakulására számítok, a tõlünk nyugatra, idõnként be-benyúló frontálzóna hatására. Így a Kisalföldön, illetve a Dunántúl nagy részén a melegebb napokon is max. 30-32 fokra számítok, míg az Alföld nagy részén, ill. délkeleten többször 35 fok feletti értékeket mérhetnek majd, némi eséllyel 1-1 napon 38 fok körüli értékek is elõfordulhatnak az elkövetkezõ 10-14 nap során. Persze mondanom sem kell, hogy elég, ha az említett frontálzóna 100-200 kilométerrel nyugatabbra, ill. keletebbre hullámzik majd, és a latolgatásom borul. Mindenesetre a jelenlegi számítások alapján ez a legvalószínûbb forgatókönyv.
#64579
A véleményem még mindig az, hogy a nyár egyik legmelegebb idõszak következhet keddtõl. Szép lassan, de teret hódít a keleti-délkeleti forró levegõ, és benéz fölénk valószínû egy része. A fáklya is kezdi támogatni és az ECM-nél is megjelent a 20-as izoterma hazánk délkeleti része fölött.
Link
Hogy meddig fog tartani? Azt nem lehet megmondani, hisz óriási a forró levegõ tartaléka, és még mindig tolják a modellek az enyhülést a tõlünk keletre fekvõ területeken is.
Kijev: Link
Moszkva: Link
Bukarest: Link
Belgrád: Link

Látható, hogy körül vagyunk véve, már csak egy ugrás és nálunk is igazi forróság lesz. Meglátjuk!
#64578
AZ ECMWF egyelõre nem sejtet igazán komoly hõséget, a Szlovákiára megtekinthetõ 10 napos ECMWF meteogramokon: Link a jövõ hét végéig nem haladja meg a 30 fokot a maximum. Igaz, a nyugat-keleti különbség itt is megvan, a magyar-szlovák határ hosszában különbözõ településeket nézve kb. 5°C eltérés mutatkozik.

A GFS fáklyán pedig tapasztalatom szerint ilyen hosszú távon a futások átlaga jobb elõrejelzõ, mint a fõfutás, és ilyen eltérések esetén inkább a fõfutás szokott idõvel a többihez igazodni... meglátjuk.

Mindenesetre úgy gondolom, záporban, zivatarban nem lesz hiány 15-e körül. Emellett könnyen létrejöhet egy több napig tartó nyugat-keleti megosztottság, nemcsak 5, hanem akár 10-12 fokos különbségekkel is az országon belül - hiszen valószínûleg a nyugatról érkezõ front(ok) "visszapattannak" a kelet-európai forró anticiklonról, így tartósan a mi térségünkben hullámozhatnak. A 35°C és afeletti értékek szerintem nem lesznek jellemzõek, bár a DK-i megyékben elõfordulhatnak.
#64577
Elég nagy a szórás még országon belül is,itt van hozzám egy fáklya: Link és itt van kb Debrecenbe: Link . Szemmel láthatóan óriási még itt is az eltérés,szórás is van kb 15 fokos mindegyikben.Hozzám tartozó fáklyán 3-4 napja mindig figyelem hogy hosszútávon követi-e a többi tag is a fõfutást,de úgy veszem észre inkább kezd lefelé tartani a többi futás is.Leginkább átlagos idõ várható,sõt néha átlag alatti is várható(tendenciát figyelve).Persze ez csak a GFS fáklya semmi más.
#64576
MÉg mindig el van szállva a fõfutás, de egyre több tag csatlakozik hozzá. Ha 40 fok nem is lesz, de szerintem 35 fok körüliek simán lesznek.
#64575
Link
Link

Mivel két hétig nyaralok péntektõl,ezért jó idõnek kell lennie. nevet
Úgy látom jók az esélyeim. laza
#64574
Ráadásul még a közeljövõt sem tudjuk megítélni.

Holnap délutántól 50-60 mm csapadék, de a ciklon gyorsan odébbáll északkeletrõl ránkhúzva némi meleget, vagy beragad a megszokott kerékvágás szerint - ez esetben jövõ szerdáig nem jövünk ki az esõbõl és 13-15 fok lesz hétvégén, vagy elõbb ragad be, és a várt nagy esõ elmarad (ez az én verzióm), Ny-K évszakos megosztást okozva, ami makrohelyzet legalább augusztus 25-ig meg is marad, hacsak nem októberig.
#64573
Nekem az a furcsa, h. a fõfutás majd' egy hete el van szállva, vagyis legalább 10 fokkal melegebbet mutat mint a többi átlaga, azaz a keleti hõségmagon a frontok megtörnek, így az folytonos déli, majd délkeleti áramlással átterjedne a Kárpát medencébe is, ez viszont hidegfelhalmozódást vetítene elõre az Észak-Atlanti térségbe ez is elõrevetítve a fõfutás végén 20. ától
A Kontroll Lauf szerint meg már 5 fok alatt van a GFS 12. után. Azt viszont nem értem honnan szakadna ránk ilyen masszív tartós hideg, amikor még Grönland is alíg van 0 fok alatt. Ha ez helyet cserélne a K-Európai forrósággal az lenne ám a szép... Szerintem építsünk tutajt... Szerencsére vagy 15 fokos a fáklya szórása, vagyis semmit nem tudunk ez alapján a jövõrõl...
#64572
Az is ilyen ízelítõ lehet majd, mint 1 vagy 2 éve volt.
(ugyan így kezdõdött) laza
Aztán bõ 1 hónap csúszás után ténylegesen be is következett. vidám

Ja és csak óvatosan ezzel a "váltással",voltak itt már ebbõl adódóan lehordások, szúrka-piszkák!
#64571
Az én meglátásom szerint idén a legmelegebb napon már túl vagyunk...aug. 20-a körül-bár még messze van- mintha derengene az a bizonyos "évszakváltó" front...
#64570
A fõfutás tényleg elég brutális 13-a környékére. A tagok átlaga viszont egyelõre nem olyan veszélyes, 2-3 nappal ezelõtt már tartósabban is mutattak 17-18 fokos értékeket. Reméljük a fõfutás elszállt kicsit, de sajnos én is úgy érzem, hogy benne van a pakliban egy 4-5 napos (remélhetõleg nyárzáró) hõhullám.
#64569
Igen, kezdenek a tagok egyre jobban felfelé szórni! Mégis a fõfutás lesz a nyerõ? Az ECM is számol már valamiféle meleggel egészen 18 fokig húzta be a 850-t délkeletre. Meglátjuk. Ne feledjük a leganticiklonosabb nyári hónapunk szokott lenni augusztus, fõként a közepe. Én továbbra is számítok egy igen meleg idõszakra akár az év legmelegebb napjaira. A bázis adott, és Moszkva ugyan hûl kissé de tõle délre még mindig nagyon forró a levegõ, így hazánk tájára is belopózhat:-) Várom a friss fáklyát!
#64568
Bizony, ahogy azt írtad a "Küldöldi idõjárási események" topikban is egyre jobban adja a GFS a hõség betörését kelet felõl: Link Link
#64567
Hát,nem tudom. A fõfutás eléggé el van szállva. Az összes többi tag,az ECM-el hasonló folytatást vár a mostani idõhöz a jövõ hétre,ráadásul a Kelet-Európai hõségmag eddig tartott,a hétvégén vége szakad annak is,erõs lehûléssel a fáklya szerint.Lehet,hogy lesz pár száraz,napos nap,de hõségre,fõleg tartósra egyáltalán nem számítok az ECM és a fáklya alapján,a mostani héthez hasonló folytatást várok,frontátvonulásokkal. Szeretem a meleget,más aspektusból várom a szeptembert,de nekem már a hûvös nyirkos hajnalokkal,most délután is az árnyékban hûvös idõvel,napállássalés az egyre rövidebb nappalokkal kezd õszies hangulatúvá vállni ez az idõ.
#64566
Jogos, félelmetes a fáklya, legalábbis a fõfutás, már napok óta tartja egy igen masszív hõhullámot, 10. körül. Igaz a többi tag ezt nem igazán támogatja. Olyan anticiklon elõtti kezd lenni a szórás rajta, és ha ez kialakul, akkor bizony jöhet a jó hosszú kánikulai idõszak. Az anticiklon helye lényeges, így ez még nagyon képlékeny, én mindenesetre egy néhány napos meleg idõszakkal számolok, érintõ frontokkal.
Az ECM kissé mást és mást mutat azt hiszem õ is bajban van, de láttam már jó hõségfutást rajta is. És ne feledjük tõlünk keletre óriási meleg bázis alakult ki, ha megfelelõ az elrendezõdés akkor mi is részesülhetõnk belõle. A Fehéroroszok és Ukránok ma már kaptak egy adagot, bizony újabb rekordokkal. No meglátjuk, még a frontnak és a ciklonnak is el kell, vonulnia és akkor tisztább a kép.
#64564
augusztus 22 ig éppen 3 hét van, így ez a 30 % az ország délkeleti -keleti felében akár már ezen a héten teljesülhet. a frontok e tájakon a kánikulát pénteken és szombaton illetve jövõ hét végén szüntethetik meg pár napra.
#64563
Én azért egy szezonzáró, legalább 4-5 napos igen meleg idõszaknak (30-35 fokos nappali csúcsokkal), azért augusztus 2. harmadára adnék nyugodtan jó 50-60%-ot, ugyanis mind a GFS, mind pedig az ECM fokozatosan északabbi pályákra "tolja" a ciklonokat, és a hozzájuk tartozó frontokat, amelyek így csupán érintenék a Kárpát-medencét, átmenetileg enyhítve az alapvetõen meleg, nyári idõt. Ugyanakkor én azért szintén max. 30-40%-ot adok az utóbbi 10 nap idõjárási jellegének folytatására is. A késõ nyár esélyeit nagyban javíthatná az oroszországi AC és a benne felgyülemlett melegbázis felszámolódása, így a ciklonok nem kényszerülnének többé kényszerpályára, és nem pont felettünk adnák ki hullámzó, bedöglõ frontjaikkal minden maradék erejüket, mint ahogy ezt az utóbbi 10 nap során néhányszor már tapasztalhattuk. A fáklya utóbbi napokban tapasztalható hirtelen változásai óva intenek az elhamarkodott következtetések levonásától, latolgatásomat ezért inkább a több éve folytatott augusztusi idõjárási megfigyelésekre, illetve a tapasztalataimra alapoztam.
#64562
"de mától augusztus 17 ig döntõen (70% körül) kánikulai napok várnak ránk, legalábbis Északnyugat-Magyarországon kívül biztosan."

Nem értek egyet. Szerintem inkább a 30 % jutHAT a kánikulai napoknak. A tendenciák alapján a mérsékelten meleg idõnek lényegesen nagyobb az esélye.
#64561
A rangsorban a hónapok elsõ felében... Ez is igaz, hiszen Magyarországon nyári hónapokban a legmagasabb a lehulló csapadék mennyisége statisztikailag, de leginkább a nyár elsõ fele, makroszinoptikus helyzet szerint augusztus -szeptemberben a legesélyesebb egy tartós szárazabb déli vagy keleti irányítású helyzet, aztán az õsz további része Atlanti irányítású.
Erre az augusztusra viszont éppen nem mondanám, hogy az átlagosnál szárazabbnak alakul majd...
Amit most látunk, folyamatos megszakítás nélküli kánikulai helyzet a hónapban nem fog kialakulni, de mától augusztus 17 ig döntõen (70% körül) kánikulai napok várnak ránk, legalábbis Északnyugat-Magyarországon kívül biztosan.
#64560
Ilyet nem tartanak számon, de elképzelhetõ, hogy órára, percre augusztusban hullik a legkevesebb (legrövidebb ideig) csapadék. Mivel az ilyesmit lehullott mm-ben mérik, augusztus a hónapok rangsorában az elsõ felében van a havi csapadékmennyiség tekintetében (a konvektív eseményeknek köszönhetõen). Bár elõbb-utóbb meg kell, hogy szakadjon ez a többletcsapadékos idõszak, így elképzelhetõ, hogy most (idén) valóban minden tekintetben száraz lesz a nyárutó.
#64559
Ezt a statisztikát nézzük meg nagyjából augusztus 7-8 utáni idõszakra, augusztus közepérõl lévén szó (az átlagos csapadék u.i a hónap elejére még viszonylag magas, 8-ától 20 áig azonban ez csökken.
#64558
"de azért az elég alapvetõ tapasztalat, hogy augusztus a nyár legszárazabb hónapja"

Melyik országrészben?

Budapest aug. (aug. 51 mm, júl. 52 mm)
Miskolc júl.
Debrecen aug.
Szeged júl.
Pécs júl.
Szombathely aug.

nevet
#64557
Én augusztusra azt nem általánosítanám, hogy a hónap közepén csökken az esélye a tartósabb hõségnek. Nem éppen az idei augusztusról beszélnék, de azért az elég alapvetõ tapasztalat, hogy augusztus a nyár legszárazabb hónapja, vagyis a napsütéses órák száma nagyjából július végétõl augusztus közepéig kb. 20 -áig tartó idõszakban a legnagyobb, vagyis jó eséllyel alakulhat ki olyan esetben is hosszabb ideig tartó kiegyensúlyozott kánikulai idõszak, ha ez a nyár többi hónapjára nem is annyira jellemzõ. az azonban igaz, hogy egy drasztikusabb felmelegedést drasztikus lehûlés követ tekintve, hogy az ilyen felmelegedések leggyakrabban egy erõs ciklon elõoldalához kötõdnek, ami a hátoldalon sarkvidéki levegõvel árasztja el a Kárpát-medencét, azonban egészen augusztus 25 -éig nem állítanám, hogy egy ilyen lehûlés tartósan 5-7 napig országos szinten is 15 fok körüli hõmérsékletet tudna hozni (2-3 napos õszies csapadékos idõre van példa pl 2002 aug 10-12), sõt ilyenkor valamiért a NY-K áramlás a hónap vége felé dinamikusabb, ez nem tudom miért van, de a mûholdfelvételeken évek óta figyelem, vagyis az augusztusi ciklon kisebb valószínûséggel ragad be. azaz könnyen követi újabb melegedési hullám, olykor még a szeptember eleji idõszakra is átnyúlva néhány hétig (Bár most az Oroszország területén felhalmozódott forró levegõ úgy tûnik valahogy blokkolja a ciklonokat Közép-Európa felett egyelõre.)
#64556
Hát ezt nem is mondanám! A fáklya is kezd gyanúsan felfelé szórni, sõt már feljebb is tolódott. (nemcsak) a GFS pedig kitart a kemény höhullám mellett. Végülis ez mondjuk várható volt, hogy még lesz melegünk augusztusban is. Garancia nincs rá, hogy az idei csúcsot megdöntjük, de nem azt hiszem, hogy csak 1-2 napos melegrõl lenne szó.
#64555
Ami vigasztaló lehet,hogy az erõs hõség sokáig nem tarthat. Benne van a pakliban a forróság a fáklyát és az ECM-et elnézve,de egy hétnél-10 napnál szerintem kizárt,hogy hosszabb ideig tartson,mert egyrészt a nagy hõmérséklet különbségbõl adódóan,az addig ÉNY Európa felett felgyülemlõ hûvösebb idõ,el fogja árasztani Európa jelentõs részét,másrészt augusztus közepérõl beszélünk már,amikor jelentõsen csökken az esélye a tartós hõségnek,másrészt ez egyelõre üveggömb tartomány,de az esetleges hõség után érkezõ megszokott drasztikus lehûlés a hónap utolsó harmadában már akár tartósabb ízelítõt is hozhat az õszbõl,hacsak átmenetileg is egyelõre...
#64554
Elrepentette, de van egy olyan érzésem, hogy egy elõzõhöz hasonló hõhullám jöhet, akár melegebb kiadásban is, augusztus elején. Ha még a fáklya egyelõre nem is támogatja, de nagyon benne van a pakliban, sajnos.
#64553
A friss futás el is reppentette: Link
Hiába, ûridõtáv.
A tegnap esti Gfs-el együtt futó Ens-spagetti is mutatja: Link
#64552
... pedig egyre inkább úgy néz ki, hogy valóra válik. A mostani futás is elég forróra sikerült: T850hPa majdnem 25°C-os !!! Link T2m: Link 40°C körül!!! Jövõhét végétõl bõ egy hétig megtapasztalhatjuk saját bõrünkön azt amitõl most Oroszországban szenvednek az emberek.
#64551
A jövõ hét második fele is érdekes lesz a hidegfront mögött...

Napok óta figyelem, a GFS - különösen az operatív! - futásról futásra általában szépen átvonultatja rajtunk a frontot annak rendje és módja szerint, és szerdától már szép kis gerincet rak fölénk. Az ECM ellenben folyamatosan tartja az ezen a nyáron már megszokottnak mondható, hidegcseppes, kelet-magyarországi sekély ciklonos felállást, természetesen sok csapadékkal és hûvös idõvel arrafelé.

Meglátjuk, mindenesetre nagyon ajánlom, hogy ezúttal kivételesen a GFS verziója következzen be, mert keddtõl indulunk nyaralni...
#64550
Egyelõre kilóg, de nem "drámaian", ráadásul egyre több tag kezdi követni, így pedig érdemes lesz figelni, hogy mi fog kisülni abból az aug. 7-10 körüli idõszakból. Reméljük nem sül ki semmi. laza
#64549
Remélem a GFS hosszútávúja nem fog valóra válni, mert akkor itt K-en meg fogunk fõnizavarban Szerencsére a fáklya egyelõre nem támogatja, de a fõfutásnak nem ez volt az elsõ ilyen kilengése az extrém meleg felé.
#64548
Átnézve a modelleket arra jutottam, hogy a jövõ kedd-csütörtöki visszaesés után egyre nagyobb eséllyel augusztus elsõ hétvégéjére akár tartósabban (2-3 napnál tovább) visszatérhet a nyári idõ. Az ECM ENS-átlaga, illetve a GFS ENS-görbéje azt sugallja, hogy a ciklonok pályája egy idõre ismét északabbra húzódhat vissza, ami nálunk kevesebb felhõt, csökkenõ zápor-zivatarhajlamot, illetve kellemesen meleg idõt (25-30 fokos nappali csúcsok) eredményezne. A GFS-fáklyák az utóbbi 1-2 napban viszonylag stabil képet mutatnak (most a hétvégén/jövõ hét elején átmeneti felmelegedés, majd néhány napos lehûlés, végül újabb, tartósabb felmelegedés) - a biztató tendencia megerõsítésére, természetesen, még néhány napig várni kell nevet

Utolsó észlelés

2025-07-10 05:51:38

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

15.0 °C

00002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.