2025. július 11., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#64145
Viszont ha netán õsszel fordulna a kocka és akkor váltana a makrohelyzet, na akkor az szívás lenne a télre nézve igencsak. szegyenlos szomoru
#64144
Csatlakozom; hasonló eszmefuttatás/modellnézegetés/saccolás után magam is hasonló véleményen vagyok, a hideg nyár esélyét szintúgy 60-65 %-ra teszem.
#64143
Köszönöm a válaszokat és véleményeket!

Tapasztalat, hogy amikor északkelet felõl jön a meleglevegõ, akkor azt egy erõs hidegbetörés követi.
És a hét második felében ez fog történni, úgyhogy a GFS által jövõ hét elejére várt hidegbetörést elég valószínûek tartom.
Kikészítenek ezek az állandósult anticiklonok az óceán felett Link
#64142
Bizonytalanság mindig akad, sajnos az alaptendenciában egyáltalán nem. Az eddigiekhez képest még egy kellemetlen változás, hogy a nedves meleg med elõoldalakat egy végeláthatatlan kelet-európai ciklon hátoldal látszik felváltani. A hét végén ugyan viszonylag meleg idõ látszik (20-23 fokokkal), viszont a makacs brit AC keleti peremén mint egy csúszdán zúdulnak le várhatóan a ciklonok Skandinávián keresztül a balti-államok irányába. Ennek következtében május utolsó hete várhatóan hûvös, legfeljebb mérsékelten meleg idõt hozhat, a dolog egyetlen pozitív szempontja az eddigieknél kevesebb csapadék, viszont ez a makrohelyzet állandóan újabb medeket generálhat, így bármikor visszatérhet a csapadékos idõ. Összefoglalva: átlagosnál melegebb nyár esélyei nálam jelenleg 10% alatt, átlagos nyár jó ha 30%, az átlagosnál hûvösebb nyár viszont közel 60%. Tényleg, mit mutat a hosszútávú NAO-index? Továbbra is kék, mint eddig? nevet
#64141
Délután már én majdnem be is írtam, hogy hét közepén, ha véletlenül kiderül, akkor Zabaron akár még fagy is lehet. Aztán eszembe jutott, hogy ennyi víz mellett 1000 %, hogy köd lenne, úgyhogy ettõl talán már nem kell tartani.

----------------

Ami a jövõ hét második felét illeti, eléggé bizonytalan még a dolog. Gondolom meg kell várnunk a mediciklon eltávolodását, vagy leépülését, addig dobálóznak majd mindenféle verzióval.
#64140
Hát a 2010 eddig a csapadékról nagyon híres, nem csodálkoznék, ha folytatódna ez a tendencia. beteg
#64139
Majd hátoldal,20fokos T zuhanás és heves zivatarok laza
szerintem igen,télen és tavasszal is ezt gondoltam,most is ezt tartom valószínûnek,csapadékos az átlagnál kissé hûvösebb nyár.
#64138
Lényegében december óta ugyanaz zajlik Európában.
Blocking, blocking és blocking.
Leszakad a hideg, mediterrán ciklont generál és esik.
Eddig hó esett, most esõ esik.
És a GFS további blockingot jelez elõre Link .
Ha most kiderülne ilyen hideg levegõvel, komoly fagyhelyzet lehetne, ha +6+10 fokról indulna a hõmérséklet.
Bár a magas talajnedvesség miatt valószínû köd lenne, de meleg biztosan nem.

Szerintetek folytatódik ez a télen és a tavasszal is hasonló helyzet, vagy vált már végre, vagy mi lesz nyáron?
Ha folytatódik, akkor nem lesz egy meleg nyarunk, maximum annyi lesz, hogy egy Nyugat-Európára leszakadó hideg által generált ciklon elõoldalán lesz egy meleghullám +38 fokkal.
#64137
Bizony, érdekes, és kicsit vicces is, ahogy mérséklet-élénk északi széllel "ránk zúdul" majd a meleg észak-északkelet felõl: Link Link (Ny) Link (közép) Link (K)
Egyelõre valóban nehéz megmondani, hogy hol lesz akció, mindenesetre a GFS leginkább az Alföldet és a középsõ országrészt favorizálja inkább.
#64136
Amellett, hogy hét közben sem lesz éppen csapadékszegény idõjárásunk, jövõ hétvégére ismét érkezhet az akció.

Nem mindennapos dolog, de úgy néz ki, hogy ÉK (!) felõl érkezik majd környékünkre a nagy ekvipotenciális hõmérsékletû légtömeg.

ECM: Link Link Link Link Link

GFS: Link Link Link Link Link

Ha jól gondolom, akkor egy stacionárius front hullámzik környékünkön, amely mentén jó kis konvekció alakulhat ki. Link Link Link és Link Link Link

Természetesen labilitás terén is a szokásos ellentét látható ezen idõtávon. Link Link Link és Link Link Link

A konvektív események szerelmesei biztosan nem fognak unatkozni, hogy ezek milyen jellegûek (hol lesz a jet, a labilitás, stb.) lesznek abba még fölösleges belemenni. Ami rossz hír, az az újabb jelentõs csapadék esélye. szomoru Ez persze már inkább csak lokális lehet, de akkor sem jó hír ez.
#64135
Úgy látom az ecm, nem nagyon vett vissza a tegnap délihez képest: Link Ahogy mondod, a helyzetben benne van a komoly (akár károkozó) szél is. Emellett még a fûtés is beindulhat helyenként...persze még messze van.

Mindenesetre országos szinten régen nem látott, már-már optimális a talaj vízkészlete. Egy rövid megjegyzést talán megér a CFS, amit anno talán október táján közszemlére tettünk, mondván, h átlag körüli vagy kissé az alatti nov-márc-ot vetít elõre, majd meglátjuk mi lesz.(így szubjektíve azt mondom, nem volt olyan rossz) Most az elmúlt hetekben ha jól láttam ugyanez a modell máj-aug viszonylatban átlag körüli vagy attól kissé hûvösebb nyarat jelez ide. Meglátjuk, h ez mennyire jön be ill. lesz-e benne elcsúszás.
#64134
Derick: a közelünkben kimélyülõ ciklonra én is felfigyeltem. Ez igen kellemetlen idõvel párosulhat majd, a magas csapadékhozamok mellett felhívnám figyelmet a viharos szélre és az igen alacsony hõmérsékletre. Alig várom, hogy legalább május utolsó harmadában a viharciklon elvonulása után végre egy AC-híd húzódjon felénk legalább 2-3 napra - a frissülõ ECM pedzeget egy ilyen folytatást, mert az idei tavasz véleményem szerint - ha osztályoznom kellene - max. gyenge HÁRMAST érdemel, csupa felhõ, esõ, stratus, napsütés alig van, és amennyiben tovább folytatódna a csapadékos, hûvös idõ, véleményem szerint ez igen negatív hatással lenne az idei gabona terméshozamokra (magyarán a vetések nagy része elrohadna). szomoru Azért gyorsan hozzáteszem, hogy Magyarország délnyugati harmadán azért még néhány 10 mm esõ elkelne, északkeleten viszont jelentõs csapadéktöbblet alakult ki az elmúlt hetekben.
#64133
A múlt héten elkezdõdött a nagybetûs konvektív szezon, amely zömében a mezoléptékû dolgokról szólt. Ezen a hét végén azonban már egy érdekes és veszélyes makroléptékû helyzet létrejöttével is érdemes foglalkozni, mégpedig ezzel: Link A Ny-Eu felett lévõ teknõ fokozatosan k felé helyezõdik ill. nagy eséllyel egy hatalmas önálló örvényként leszakad. Ezzel együtt egy hatalmas mérsékeltövi ciklont hozhat létre, amely kp-jának mozgása jó eséllyel keresztezheti a Kárpát-medencét. A helyzet elsõsorban az árvízveszély szempontjából válhat kritikussá [esõ] , a rendszer masszív MNSZ-t ránthat fel és "tekerhet" magára. Persze a kiméllyülõ ciklon labilis melegszektorában a "hardcore" konvkeció kedvelõinek sem lennének unalmas napjai, sõt! vidám zivatar
Ami furcsa és érdekes, h szinte minden modell, vagy ens adja már ezt a ciklonközéppontos, majd töltõdõ ciklonos helyzetet és jó néhány már az extrém csapit is beadja...a következõ napokban nagyon sok múlik majd azon, h pl. az MNSZ ill. az áramlási mezõ az orográfiával milyen viszonyban lesz.
#64132
Hagy tegyem hozzá (amellett, hogy igazad van), hogy szinte minden nap más-más volt az áramlási irány, ami ebben az idõjárási helyzetben (ez egy bárikus mocsárhoz kezd hasonlítani, ha jól figyelek) szinte természetes. A helyi hatások csak abba szólnak bele, hogy az adott labilis légtömegben hol indulnak meg a feláramlások. Hogy aztán az áramlás azokat merre sodorja, az már más kérdés. Azokon a helyeken, ahol a környéken csak messzebb van "zivitermelõ" hely, ott valószínûleg a KÜN alatt nem nagyon lesz komolyabb csapadék.
Nálunk pl. tegnap egy fejlõdõ zivi eltalált, de túl gyorsan mozgott (ÉK-i irányban), ezért alig adott csapadékot. Tegnapelõtt ugyanonnan dél felé került el.
Szerdán egy, kb. a Naszály irányából érkezõ zivatar talált telibe minket, durván 10-15mm-t adhatott (21mm volt aznap, még éjszaka esett hozzá elég sok). Másnap a szinte ugyanonnan érkezõ, jóval hevesebbnek látszó zivatar a Naszály után Romhány környékén hirtelen ÉK felé kanyarodott (az volt a második Mihálygergei zivatar). Viszont a 2-3mp-enkénti villámaival és a rózsaszínû felhõivel lélegzetelállító látványt nyújtott.
Egyszóval (hogy esélylatolgatás is legyen) ebben a helyzetben csak azok a helyek írhatják le magukat, ahol csak messze található olyan hely, ahol gyakran alakul ki zivatar helyi hatásra. Márpedig, ha a helyzet valóban sokáig így marad, valószínûnek tartom, hogy csak az igazán peches helyek maradnak szárazon.
#64131
Hát igen, ilyen ez a konvektív csapadék.
#64130
"#64121. - JoeJack (2010-05-08 19:50:29)

"A mai záporos-zivataros nap után, azt kell, hogy mondjam elég elszomorító a jövõkép. Ugyanis minden bizonnyal még jó pár napig folytatódik a konvektív események sorozata, márpedig erre a környékemen már nem igazán lenne szükség. Sár sár hátán. Az elmúlt 6 napban Zabaron 27 mm csapadék hullott, mindennap esett valamennyi, a mai már a 7. nap és ma is jelentõs mennyiség jött le. Amennyiben továbbra is telibe találják a térséget a csapadékot adó fellegek, akkor itt bizony még annak a kevés mezõgazdaságnak is lõttek ami van. Magyarul ki fog rohadni minden."

Ugyanez, ha én írtam volna:
A mai, ismételten száraz nap után, azt kell, hogy mondjam elég elszomorító a jövõkép. Ugyanis minden bizonnyal még jó pár napig folytatódik a konvektív események sorozata, márpedig ez környékemen a tapasztalatok, és a modellek alapján azt jelenti, hogy valószínûleg továbbra is minden zápor, zivatar elkerül-kikerül-szétoszlik, mint ahogy eddig tette, erre már nem igazán lenne szükség... Por por hátán. Az elmúlt 6 napban itt 3,9 mm csapadék hullott, csak 2 napon esett valamennyi, a mai már a 7. nap és ma is csak jelentéktelen szemerkélés volt.(az elmúlt három hét csapadéka 5,6 mm) Amennyiben továbbra is makacsul elkerülik a térséget a csapadékot adó fellegek, akkor itt bizony még annak a kevés mezõgazdaságnak is lõttek ami van. Magyarul ki fog száradni minden.

És sajnos ez nem "poén", tényleg ez a helyzet, itt (Csepeltõl D-re kb. 15 km) három hete nem esett említést érdemlõ csapadék, idén még csak érintõ zivatar sem volt... (na jó, pár távoli villanást már láttam) És a jövõt illetõen sincsenek illúzióim, - ahogy valaki már írta - a helyi hatások elõtérbe kerülésével továbbra is ott fog esni, ahol addig is esett.(orográfia) Kéne már egy izmos ciklon, amikor nem pár km-en múlik a csapi..
#64129
Én is ezen a véleményen vagyok.Csak óvatosan..de
-"05.01-tõl05.06-ig mennyi csapadék mutatott"
Amit hozzám mutatott 1-je és 7dike közt azt szinte 3/4részbe be jött! kacsint ..több mint 20mm-nyi csapival zártam.
"pl. a fõvárosi fáklya és végül még a 10mm-t sem érte el." Igen ám,de van itt egy kis földrajzi eltérés 2hely közt..
Bp szerintem macerásabb helyen van mint Ék-i.Hozzánk(Ék-re) oly szépen beszorul minden(cape,összeáramlások,nedvesség..stb) míg Bp nem nagyon sorolható a "Szerencsésebb KÜN területek közé".Jó ott is van néha eksön,de szám szerint Dunántúl és Ék ált. ami legtöbbször kapja "ívet" az idõjárástól.
Én amondó vagyok mint Ék-i lakos laza ..lehet,hogy valaki komolytalannak veszi Bp.-i vagy Dk-i fáklyát,de ha te itt laknál lassan 21éve megfigy.(Amióta az eszemet tudom: Szeretem az idõjárást! laza ) és kevéske metnetes tapasztalatból ítélve te se nagyon becsülnéd le a jelenlegi állást.
Ahogy elnéztem a GFS-t CSAK 120óráig Link Link végig a meleg oldalon lehetünk.."Félni" nem kell hideg nem lesz csak: meleg+a KÜN. szegyenlos
Pár kiragadott térkép 12dike 18Z: Link Link Link

Persze hosszútávon egy ilyen jelenlegi fáklyát elnézve Link elég szép,de utóhatásai pl. Kirohad minden,meg kedvez a növények/fák gombabetegségeinek kialakulásához(meleg,párás)..stb.Már nem valami szív derítõ.Itt van pl. Szupercella szépnek szép,de az utóhatásai már fájdalmasak(jég,szélvihar esetleg tornádó).
Mit csináljunk ilyen az idõjárás...Modell(ember) tervez Isten(idõjárás) végez. zivatar
#64128
A MetNet-es csapadéktérkép erre a térségre sosem fedte le a valóságot, elég végignézni pár hónapot. kacsint

Ami tény: az április másfélszer csapadékosabb volt az átlagnál, május elsõ hetében pedig majd' 3* annyi esett, mint az átlagos. Egyelõre így állunk, 1 hét meleg kellene, nem esõ.

Az is tény, hogy ez a sok csapadék gombáknak nagyon jól jön, márpedig én imádok gombászni, csak Pestrõl egy cseppet nehéz. nevet Lelõhelyet kiadni halálos bûn, persze van az a pénz... hideg
#64127
Csak ne panaszkodj! A metnet-térkép szerint Nógrádban az elmúlt 2 hétben átlagos mennyiség esett, ahol több, ott sem sokkal. Úgyhogy rátok férnek még az esõk! laza
Attól nõnek a gombák! Persze, ha elárulsz 1-2 vargányás lelõhelyet, elzárhatom a csapokat! kacsint
#64126
Amint visszamegyek Pestre, változik a hozzáállásom, ne izguljatok! nyelvnyujtas
#64125
Szerintem kezeljük óvatosabban ezeket a fáklyákat nem csak hosszú, hanem még rövidebb távon is. Emlékezzünk 05.01-tõl05.06-ig mennyi csapadék mutatott pl. a fõvárosi fáklya és végül még a 10mm-t sem érte el.
#64124
Hú, na ez díjnyertes....: Link északkeleti fáklya... május 16-19. között beteg...
#64123
Lázmérõt Neki! nyelvnyujtas
Persze, ahová már nem kéne, oda én sem kívánok már csapadékot. Van ahová még jöhet!
#64122
Na, ezt tõled nem vártam volna kacsint

Szép, igazi májusi KÜN-fáklyák láthatóak az orszég szinte bármely pontjára. Példának okáért a "csücski" fáklya: Link Ameddig nem változik lényegesen a makroszinop felállás (átmeneti zavar lehet benne) és 40-60 fokos 850 ekvipot T-k vannak, addig ez lesz. Márpedig úgy tûnik, hogy nemigen lesz jelentõs változás.

#64121
A mai záporos-zivataros nap után, azt kell, hogy mondjam elég elszomorító a jövõkép. Ugyanis minden bizonnyal még jó pár napig folytatódik a konvektív események sorozata, márpedig erre a környékemen már nem igazán lenne szükség. Sár sár hátán. Az elmúlt 6 napban Zabaron 27 mm csapadék hullott, mindennap esett valamennyi, a mai már a 7. nap és ma is jelentõs mennyiség jött le. Amennyiben továbbra is telibe találják a térséget a csapadékot adó fellegek, akkor itt bizony még annak a kevés mezõgazdaságnak is lõttek ami van. Magyarul ki fog rohadni minden. zavarban

Reggeli ECM meteogram: Link
ENS: Link
GFS friss: Link
6z-s fáklya: Link
#64120
2002. május 04.: Link
1969. május 05.: Link
2010. május 05.: Link Link

Ez alapján szépen "megnyal" minket a 16 fokos izoterma... nevet Lehet melegebb is, ha úgy alakul... én elviselném nevet 2002-ben csak 13-14 fokos izoterma volt nevet
#64119
A jövõ hét közepére érik az a 30 fok Délen. beteg Az átlag már 15 fok körül van, ebbõl könnyen lehet 30-31 fok. [május 4.-i max. 31,5-kiskunhalas 2002; 5.-i 31,8-vác 1969]
#64118
Derrick-kel egyetértésben szerintem is egy igen érdekes - és fõleg viszonylag tartós - meridionális jellegû makroszinoptikus felállás következik. A kiépülõ masszív atlanti blokkoló AC elõldalán folyamatosan zúdul le a sarkvidéki légtömeg a Brit-szigeteken keresztül az Ibériai-félsziget irányába, ahol persze a megszokottnál is erõsebb ciklogenezis várható, akár több alkalommal is. Magyarország ugyan nagyrészt ezen (medi)ciklonok elõoldalán maradhat, viszont pld. a friss ECM operatív szerint a jövõ hét vége felé ránk szakadna az Északi-sark maradék hidegbázisa, ami a hideg levegõ nyugalomba jutását követõen baljós jel lenne a fagyosszentek környékére várható idõjárás szempontjából. Szerencsére az ECM egyedül van ezzel a verzióval, az ENS /GFS/ viszonylag kismértékû lehûlést mutat csupán, mindazonáltal a következõ 2 hétben igen változatos, gyakran csapadékos, konvektív eseményekkel tarkított idõ a legvalószínûbb folytatás, a hõmérsékleti viszonyok várható alakulása is viszonylag letisztázódott a fáklya szerint.
#64117
Köszönjük a Tõled megszokott színvonalas elemzést! nevet
#64116
Amit már többen is szóvá tettek, engem is megihletett, kb. egy hét múlva véget ér a maszatolás! Ami jön, makrociruklációs váltás, mindennel ami ezzel jár, de ami többünket talán a leginkább érdekel: Hamarosan nyakig leszünk(nagy eséllyel) a konvektív helyzetekben, mnsz-estül, cape-stül, mkr-stül stb stb-stül zivatar . Igazából a nincs pardon szóösszetétel a közelgõ helyzetet jól leírja!
Ha megnézzük a mostani ens 500 hpa-os átlagmezõket mezõket Link , akkor láthatjuk, h Eu nagy részén gerinces a mezõ, a középtroposzférikus háborgások/hullámok viszonylag kis amplitudóval a kontinens északi harmadán vonulnak, a rájuk rakódó ciklonokkal, frontokkal, egyfajta északra tolt zonalitásként is éretlmezhetõ.

Ehhez képest 5-6 nap múlva az izalndi ciklonok helyét anticiklon veszi át Link , ezzel egyetemben gerinc húzódik az atlanti partok elõterébe, utat nyitva (ill. párban járva) egy Nyugat-Európán kiméllyülõ középtroposzférikus nagy amplitúdójú teknõnek(vel): Link ezzel klasszkius meridionális makroképet teremtve a kontinensen. Érdekes, megfigyelni a következõ 5-6 napra szóló 500 hpa geopot elõrék viszonylagos stabilitását Link . Ez alapján az biztosnak tûnik, h mi ennek a teknõnek az elõoldalán leszünk egy darabig május 3-5-ig. A kérdések sora azonban itt kezdõdik:

1. 5-6 nap után mennyire marad stabil a teknõ, esetleg megszakad a nagy amplitúdójú hullám és lefûzõdik belõle egy hatalmas hidegörvény, a közép vagy nyugat mediterrán térségben, ami majd ciklonokat generál és azok így vagy úgy hatással lesznek idõjárásunkra, akár fölénk húzódva, és/vagy/majd továbbállva akár csak ránk rántva(idõlegesen, vagy tartósabban) a meleg levegõt(talán ez lenne a legkiábrándítóbb a konvektív helyzetek szempontjából)

2. nagy hullám stabil marad és közelebb jön hozzánk az elõoldalán létrejövõ hosszan elnyúló hullámzó frontrendszerével, MNSZ-ével, ez esetben kiélezi az országon belül a NY-K-i kontrasztot.

3.A teknõ lassan keletebbre mozdul, és hátoldalba kerülünk, ezzel kissé stabilabb sarki eredetû levegõ jön fölénk, de a májusi besugárzás és középtroposzférikus hideg azért nem untatná a konvektív események kedvelõit.


Én talán a 2-esnek látom most nagyobb esélyét, de még bármi kisülhet ebbõl a helyzetbõl akár olyan dolog is, amit elfelejtettem leírni. Mindenesetre arra számítok, h az eddigi tingli-tangli helyzetek után valami keményebb dolog következik, nem lebecsülve persze az eddigi helyzeteket, ilyen-olyan ziviket(voltak azért SC-k is), sõt kisebb-nagyobb gomolyokat vagy épp a termikeket, a portölcsérekrõl nem is beszélve, hisz õk is a konvekcióhoz tartoznak. Egy hét múlva azért valószínû, h a hsz-ok nem ezekrõl, hanem az „MNSZ”-ekrõl, „HP/LP SC”-krõl, „MKR”-rõl és a mélykonvekcióhoz tartozó konv paraméterek csûrésérõl-csavarásáról, esetleg a az irreális elvárásokból fakadó csalódásokról laza szólnak majd nevet Ezért ne feledjük, h az utolsó szó mindig az idõjárásé! nevet zivatar
#64115
Igen én is így látom, most a hétfõ-kedd a 30 esélyes...
#64114
Fõleg,úgy nem elképzelhetetlen,hogy hozzánk nagyon közel a Balkánon sokkal melegebb várható ennél és elég ilyen távon egy minimális változás,ahhoz,hogy ez eljusson hozzánk...
#64113
Persze, azért is írtam, hogy 200 h körüli a dolog. Igaz, egy-egy erõs HF elõtt rendesen beszoktunk melegedni, meg 200h-ig lesz még pár futás, szerintem nem elképzelhetetlen a dolog.
#64112
Szerencsére a 15-17 fokos T850-nek igen csekély az esélye: Link
#64111
A 30 fokok ECM és GFS szerint is kitolódtak a jövõ hét elejére, 200 h körül DK fölé már 15-17 fokos T850-et számol, ami már.. beteg Link Ez viszont jobban mutat. laza 1-2 napra 30 fok köré, sõt az Alföldön afölé is emelkedne a T, majd egy erõs ÉNy-i Hf. nevet
#64110
Meglátjuk ezt a 30 fokot, de én nem tartom kizártnak, a 27-28 simán meglehet.
30 fokos T pedig Szerbiában 100%.
Bár a friss GFS jövõhét keddi elõréje bejönne akkor nálunk sem lenne kérdés a 30.
#64109
Hát igen, érdemes lenne megnézned az ECM-et is, nemcsak a GFS-t. Abban ugyanis szó sincs 10 fokos Tmax-ról. 1-2 napon lenne kis területen 15 fok, máshol maradna 20 fok körül, de inkább fölött. Tegnap déli futás is hasonló volt a mostanihoz, úgyhogy várjunk még azzal a nagy lehûléssel. Az esélye megvan, az igaz. Jó, mondjuk a 23-28 fokhoz képest a 14-23 is jelentõs visszaesés.
#64108
Én is úgy gondolom, a 28 nyilván meglesz, de nem sokáig lesz melegünk, vasárnap-hétfõn egy hullámzó frontrendszer kap telibe minket, a hõmérséklet (fõleg a Dunántúlon) alaposan visszaeshet (10 fok körüli Tmax, keleten is csak 18-20°C), ráadásul a 10 fokos, vagy azt meghaladó hõmérséklet-differencia mindenképpen figyelmet érdemel. Csapadék szempontjából a Tiszántúl járhat jól, legalábbis a konvektív jellegét tekintve, akár napokig is nevet
Érdemes lesz figyelni a modelleket napról-napra, egyre érdekesebb helyzet alakulhat ki a jövõ hét elejére nevet
#64107
Annyi biztos, hogy péntektõl egyre nagyobb területen lesz meg az elsõ nyári nap. Országos max-ra szerintem a 28 fok garantált, a 30 szerintem nem lesz meg, de a 29-re van esély. Nagyon meleg levegõ érkezik fölénk.
#64106
Az elmúlt napokban 22-23 fokot várt a GFS, és lettek 25-26 fokok is.
Ebbõl indult ki Wetsom, hogy ha vasárnapra 25-26 fokot is vár Link , abból akár 30 fokot közelítõ érték is lehet, mondjuk 29,4 fok laza
#64105
Keleten hol? Én alig látok 25 fok fölötti értékeket. Szerintem várjunk még a harminccal! nevet
#64104
Kelet Görögországban?
#64103
Várakozásom bejött, megjött a nyár. nevet

Hétvégén akár már 30 fok is lehet Keleten.
#64102
Még annyit, hogy a 3-4-et a szokásos tologatást feltételezve írtam, per pillanat 2-án vonulna át a front. Link Link Egyébként ez lenne a legjobb, mivel az hétvége. nevet
#64101
Május 3-4 környékére érik egy komolyabb idõjárási esemény, egy atlanti blokking válthatja fel a jövõ hét második felének AC-híd jellegét.

Holnap: Link

AC uralom, a ciklonok kiszorultak a peremterületekre.

Hétfõ: Link

A Grönlandi/Norvég-tenger térségében kialakul egy ciklon, ami fokozatosan megerõsödve egyre délebbre szorítja a magasnyomású területet.

Szerda: Link Link

A korábbi erõs grönlandi AC teljesen összeomlott, kapcsolata megszûnik a szárazföldi AC központokkal, melyek ekkorra igen csak délre kerülnek. Így aztán az észak-atlanti többközpontú ciklonális terület megindulhat Észak-Európa felé. Távozása az azori magasnyomás megerõsödését hozza magával.

ÉNy-Afrika felõl betör a nyár, az ÉK felé haladó ciklon elõoldalán Link Link Északon viszont még ott van a hidegmag, mely a korábbi erõs grönlandi AC miatt alakult ki.

Péntek: Link Link

A két ciklon összekapcsolódik, az azori AC egyre nagyobb. Kész is a blocking. A "déli" ciklon frontrendszere a mediterrán térségig lenyúlik, elõtte nyár, mögötte pedig leszakad a hidegmag egy része Európára. Link Link Link Link

Hogy ez végül is pontosan hol köt ki, az szerintem még lutri, mindenesetre esélyes, hogy minket talál telibe. Link Link Link Link

Néhány gondolat:

- jó idõben érkezõ front esetén kialakulhat komolyabb konvektív helyzet
- a kellemes idõnek pár napra biztosan vége lenne, fõleg, ha a szokásoknak megfelelõen mediterrán ciklont generálna a hidegöblítés
- a májusi esõ aranyat ér nevet
- a májusi fagy már nem annyira

Ennél tovább szerintem nem érdemes ezt ragozni egyelõre. Az mindenesetre feltûnõ, hogy a GFS és az ECM mennyire egyetért.



LOL! Megelõztek... [esõ] laza Így viszont az esély duplájára nõtt. hideg
#64100
Május elsõ napjaiban kilátásba kerülhet az elsõ komolyabb konvektív esemény, ebben benne van a potenciál, hogy országunk legalább felén, esetleg annál nagyobb területeken is heves idõjárási eseményeket okozzon.

A modellek többé-kevésbé egyetértenek egy Nyugat-Európa felett kiépülõ hosszúhullámú teknõben, ami fokozatosan kelet felé haladhat, akár mediterrán ciklon genezissel egybekötve.

GFS-ENS: Link
ECM: Link
GEM: Link
JMA: Link (ez még nem a legfrissebb)

Az ECM verzió a legjobb ilyen szempontból, a GFS-é a legrosszabb.
Természetesen hülyeség lenne kijelenteni, hogy heves zivatarok lesznek, de valami ilyen helyzetet nyugodtan el lehet képzelni, ami akár komolyabb zivatarrendszerrel is járhat, ha például az ECM-hez hasonló meleg pumpálódna fel kicsiny országunk felé a frontrendszer elõtt.
Könnyen kialakulhat a teknõ elõtt 25 fok feletti meleg, de utána könnyen lehet szokatlanul hideg is... nevet
Mindenesetre benne van a komolyabb konvektív potenciál a helyzetben, különösen valami jó mediterrán ciklon esetén.

Tudom, hogy a már eddigi zivatarok is sokak számára extázist jelentettek..., de ezek a jégesõk... annyira nem extrém dolgok... alacsonyan van a 0 fokos hõmérséklet határa..., kisebb CAPE is elég borsó jéghez..., igazából semmi extra.
Majd ha 2000 j/kg CAPE mellé lesz 25 m/s szélnyírás..., na akkor tuti nem borsó jég lesz... nevet

A NAO-index május elején aggasztóan szétnyílik, tehát bõven van bizonytalanság a helyzetben..., persze 192 óra után van... nevet
#64099
Hát igen..., még a végén megint hamarabb jön a nyár, mint kéne neki... nevet
#64098
Jövõ hét végére talán meglesznek az elsõ nyári napok, egyre nagyobb az esély, hogy többfelé meghaladjuk a 25 fokot, sõt az ECM déli futása már a 14-15 fokos T850-et is meglehetõsen közelre számolja, ami még magasabb T-t eredményezne. Az más kérdés, hogy ez már 200 h körül van. nyelvnyujtas Hátha végre stabilan szép idõ lesz!
#64097
Mindenesetre a 27-28-29-i nagy melegnek már nyoma sincs az OMSZ automata elõréjében..
#64096
A két "nagy" modell - GFS, ECM - középtávon újra igen jelentõsen eltér egymástól: míg a GFS szerint április végén itt a koranyár, az ECM újra brit AC blockinggal fenyeget, ami bizony inkább hidegebb, bár szerencsére (?) - a "?" a fagyveszélynek szól - száraz hó végét jelentene. A bizonytalanság tehát óriási, kíváncsian várom, melyik modell áll majd közelebb a valósághoz. Úgymond köztes pozíciót foglal el a JMA, abban mindenképpen közelebb áll az ECM-hez, hogy a Kárpát-medence nem kerülne át az AC hátoldalára. Az átlagosnál valamivel hidegebb, illetve átlagos folytatás esélyét május elejéig mindent összevetve jelenleg jó 60-65%-ra taksálom, míg a GFS által több ízben beharangozott igen meleg folytatásnak csak kb. 35%-ot adok. Remélem, nem ismétlõdik meg a múlt heti helyzet, amikor két AC között hidegcsepp szakadt le és az ennek nyomán keletkezett magassági hideg légörvény és a sekély "sima" ciklon kettõs szorítása rekordgyanús csapihozamokat eredményezett. A folytatás tehát minden, csak nem világos és lefutott. nevet

Utolsó észlelés

2025-07-11 14:16:39

Hajdúnánás

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.