2025. július 12., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#63842
Mondom, jobb, ha egyelõre marad a télies idõ, tartós, erõteljes melegedés katasztrófához vezethetne. Szerintem lassú tavaszodás várható, most ez látszik.
#63838
Február 10-én szépen eltalálta a februári hónapot! kacsint
Az õsszel elõrejelzett legfeljebb köszönõviszonyban volt a valósággal. Kb. a most májusra jelzett elõrét mutatta, azaz Európa felét eltalálta, felét nem. Már akkor jeleztem, hogy nem tudom elképzelni Közép- és Nyugat-Európára az átlag alatti hõmérsékletet, ha Északra és Keletre jelentõsen átlag felettit mutat. Hát nem is jött be, mert Skandináviában és Oroszországban is átlag alatti, helyenként átlagos, de sehol nincs fölötte.
Májusban ez könnyebben elképzelhetõ, hiszen csapadékos, korai medárdhelyzetben ez lehetséges.
Ezeknek az elõréknek a beválása egyelõre komolytalan kacsint
#63836
Attól azért kikészülnék! szegyenlos
#63835
Most van tartós jó idõ vidám
#63834
Akkor lehet igazam lesz, és március 20. elõtt nem jön tartós(!) jó idõ. nevet
#63832
P kapitány: bárcsak így legyen nevet A ködpárna fõszezon november 15 - február 15., az elõtte, illetve utána levõ 1-1 hónapot én afféle elõ, illetve utó-ködpárna szezonnak nevezném.
#63831
A modellek a jövõ hét közepétõl az ország jelentõs részére +5 és +10 fok feletti maximumokkal számolnak. Lesz átkeverés és lassan mászunk ki a ködpárnás idõszakból. nevet
#63830
Annál is inkább, mert ellenkezõ elõjellel ezzel vannak tele a fórumok.
#63829
Ami úgy-ahogy biztos ebben a nagy összevisszaságban, az a jövõ szerdától várható jelentõs felmelegedés - fõleg a magasban, könnyen meglehet, hogy idelent még egy jó ideig tartja magát a ködpárnás, néhány 100 m vastag hideg réteg!, utána pedig gyûlik északkelet-Európában az újabb Gelida - a GFS egyebek mellett arra jó, hogy a 00 UTC-s leforgatta a szcenáriót, hogyan szakadhatna le ránk a cucc - ha lesz brit AC. A fáklya viszont inkább azt mutatja, hogy a pár napos enyhülést követõen a február végi átlagnak megfelelõ, még mindig alapvetõen téli idõ - most - a legvalószínûbb. Szegény természet még aludjon legalább 3 hétig, az elmúlt 2-3 "télen" nemigen volt rá alkalma nevet
#63828
Várom bizony mert néha már nekem is sok ez a tél, ennyi hótakarós nap mint ami itt a Kelet-Mecsekben volt, nem is tudom mikor volt utoljára. De amíg nem érkezik, élvezem a telet. laza
Nem mondtam, hogy nem normális a hangnemben írtál.
#63827
Azért a sírás nem itt kezdõdik!
"Miért kell állandóan a tavasz után sírni nem értem."
"már nagyon várom a tavaszt is"
Van egy kis ellentmondás!

Én nem sírok, az, hogy sajnos szót használok egy hidegbetörésre, az nem sírás.
Február téli hónap, így van, csak amikor 1-2 mediterrán ciklonos havazás elõtti 1-2 napos elõoldali helyzetet leszámítva nem volt enyhe idõ ezen a télen és "állandóan" havazik, akkor az ember vágyna már a tavasz melengetõ napsugaraira.
A sírás majd akkor lesz, amikor délutánra zivatarokat várunk nyáron, és amikor délelõtt 10-kor még nem lesz semmi, és elkezd sírni a társaság, hogy hol vannak a beígért zivatarok, miközben még csak délelõtt van.

Az igaz, hogy tele van a tököm a téllel, mert alapban nem szeretem a telet, a havat és a hideget, a nyarat szeretem, de szerintem normális hangnemben hangot lehet adni a nemtetszésnek, és a "sajnos" szó használata szerintem még a normális hangnem határain belül van.
#63826
Miért kell állandóan a tavasz után sírni nem értem. Majd eljön annak is az ideje február még téli hónap. Ettõl persze lehetnek kora tavaszias hõmérsékletek februárban is. Én szeretem a telet de már nagyon várom a tavaszt is ami márciusban tuti megjön de lehet, hogy már februárban is beköszön. Most ezt a pár hetet csak kibírja az ember.
#63825
Hogy melyik a jobb az mindig nézõpont kérdése, az a legjobb, ha sosem szakad le, mert akkor nem fagy el semmi.

Koczkás!
Persze, hogy bizonytalan, de sajna az a hidegmag ott van északon, és az északi anticiklon eltûnésével gyakorlatilag szabad utat kaphat dél felé. És mivel anticiklon nélkül nem bír létezni mostanság az idõjárás, a brit-szigetek felett meg már rég volt anticiklon, szóval odakúszik egy és már forog is lefele a -20-as 850.
#63824
Hideg viszont akkor is nagyon felhalmozódik,és inkább február végén szakadjon le, mint március közepén.
#63822

Nyomásfáklya alapján rettentõ bizonytalan még az.
#63821
Jobb, mintha erõs melegedés jönne, hogy aztán elfagyjon minden. Nem baj, ha a természet még egy darabig nem mocorog.
#63820
Nem és nem és nem és nem Link Link
Nem bír elmászni rólunk a tél!
Az északi anticiklon után lesz egy brit!
Hurrá!
#63819
Némi megerõsítés két fáklya, meg a GFS operatív is... De az enyhülés (és esõ!!) elkerülhetetlen kezd lenni:
Link
Ezt a hótakarót nem fogja feltépni egy napos esõ sem, de rondít a tájon, ez biztos.
#63818
Mivel ez nem az OMSZ fóruma,kevés szakmaisággal beírom,hogy ettõl a ciklonrendszertõl enyhülést várok és hóolvadást,kivéve az Alpokalja,Bakony térsége,itt tartósabb hótakarót várok.Sok csapadék és hó lesz ugyan de el is olvad a java az ország nagyobbik felén néhány nap alatt.Persze ezt nem a modellekbõl szûröm le,bárki kiválaszthat modellek százaiból egyet,milliónyi térkép,diagram,fáklya van a neten (de minek?),melyet belinkelhet,mindig találhat neki tetszõt és az ellenkezõjét is.Sokat nincs idõm nézni ezeket,de amikor minden nap egész más mennyiséget vagy minõséget és tendenciát mutatnak egyes paraméterekben mint elõzõleg,sokat nem agyalok rajtuk... szegyenlos
Mindenesetre 4-5 nappal elõbb már nagyon jól meglátják a makroszinoptikus helyzet felállását,néhány év alatt sokat javultak(lásd mostani ciklon) kacsint
#63817
Nálunk ma a +3 fok és a verõfényes napsütés eltüntette a 4 cm havunk felét, a másik felét holnap elmossa az esõ, így aligha kell várnunk a márciusi "fokozatosságra". kacsint
#63816
Tényleg körvonalazodni látszik a februári felmelegedés, viszont épp abban az idõpontban kezd el újre jelentõsen halmozodni a hideg Észak(kelet)-Europában, ami elméletileg arra ad következtetni, hogy ez valamilyen modon, valamilyen irányban el kell hogy tûnjön-le kell, hogy szakadjon. Ezzel nem azt mondom, hogy ránk FOG szakadni (talán az idei utolsó nagy hideg), de Europa-szinten azt hiszem, nincs vége február végével a tél-talán még nálunk sem. hideg
#63815
A karácsonyihoz hasonló felállás néz ki, ez meghozhatja az enyhébb idõt átmenetileg.

Viszont azt is látni kell, hogy ismét teret kezd nyerni a Kara-tenger könyékén a sarki hideg, a teknõ összeroppanása után március elejére lehet még egy utolsó keményebb téltámadás.
#63814

Az elõre "borulásával" kapcsolatban lássuk a tényeket. A mai elõrejelzésben az ország ÉNy-i részére 0°C szerepel. Nálad ennél némileg melegebb lett, de a környéken a tiéd a legmagasabb T, sok helyen 0, +1, Sopronban és Kapuváron pedig -1, -2°C-ot mérnek. Gondolom, azzal tisztában vagy, hogy ilyen kis távolságon kialakuló különbségek bemutatására az elõrejelzés szokásos keretei között nincs mód, tájegységi átlagként pedig a 0°C-nál pontosabb érték nemigen állhatna ott. (Képzelem, mi lenne ma a véleményed, ha +2°C kerül ki arra a bizonyos térképre, te meg épp Sopronban tartózkodsz...)

"8 nap múlva lehet ez is az is: ki tudja?"

Ez valóban a fórum témájához illõ, szakszerû hosszútávú esélylatolgatás volt... A magam részérõl a jövõben is inkább a Ferriéhez hasonló alapos elemzéseit várom érdeklõdéssel. Szerencsére legtöbbünknek nem okoz problémát ezek értelmezése, azzal együtt, hogy jól tudjuk, egy esélylatolgatás nem szentírás.
#63813
Ha lesz is enyhülés, tiszavirág életû lehet, ráadául az addigra még a holnapi havazással is kiegészülõ hótakaró miatt nem igazán hozhat kézzelfogható változást.

Hosszabb távon pedig tõlünk északra és keletre is hidegfelhalmozódás várható.

Link
Link

A nagy kiterjedésû közép-európai hótakaró és a közelben rendelkezésre álló hideg levegõ következtében 2003-hoz hasonlóan lassú kitavaszodásra lehet számítani. A márciusi napsütés és a pozitív nappali hõmérsékletek tüntethetik majd el a hótakarót, fokozatosan.
#63812
Mert arról volt szó,hogy felmelegedés 8 nap múlva jön.Ha már ma melegszünk 3-at,meg holnap is,a 10 fokos lehûlésbõl meg csak 5 lesz 3 nap múlva a talajon persze,akkor máris 8 nap múlva lehet ez is az is:újabb 5 fokos lehûlés,vagy éppen melegedés:ki tudja ? Az a kérdés,a tegnapi,a mai,a holnaputáni,vagy az 5 nap múlva esedékes T-hez képest lesz a felmelegedés,vagy csak elhisszük szó szerint a magaslégköri fáklyát és leképezzük szolgaian a talajra ? Már ma borult a talajra várt T. szomoru
#63811

No az már tényleg messze van. kacsint
#63810
Továbbra sem értem, hogy akár átlagos vagy kevéssel átlag alatti hõmérsékletrõl (figyelem, +4°C körül van ilyenkor az átlagos napi maximum!) indulva miért ne következhetne be felmelegedés. Mindenesetre köszönöm az "építõ" jellegû kritikát minden érintett nevében.

"Csapadéka a Bosznia-Horváto.-Szlovénia-Ausztria útvonalon elkerült minket,csak nagy késéssel fog valamikor az éjjel megérkezni."

Tessék? Már a tegnap délután kiadott metnetes elõrejelzésben is az állt, hogy csütörtökre virradó éjszaka teríti be az országot a csapadékzóna. Mielõtt késésrõl beszélünk, érdemes tanulmányozni a menetrendet...
#63809
Lehet, de ez a fáklya inkább azt mutatja, hogy lehet, hogy csak 3 napig tart az a naaagy felmelegedés.
vidám
#63808

Szerencsére nem korai már foglalkozni vele.
Link

kacsint
#63807
Persze,elnézést a fagyos helyektõl,ott biztosan van honnan melegedni,de itt a febr.elsejei -9 óta közelében sem vagyunk a -10-nek,nappal rendszeres a pozitív T,jelenleg az ország 90 %-án 1-5 fok van.Erre írtam,hogy ahhoz,hogy felmelegedjünk,még elõbb le kell hûlni.Nem zárom ki,hogy bekövetkezik,de az orosz jégszekrényt két ciklon becsukta,-10 alatt már csak a Helsinki-Moszkva vonaltól ÉK-re van.A még mindig élõ hétvégi ciklon elzárta egyelõre a hideg útját tõlünk keletre,és megtorpant a várva várt medink... zavarban Csapadéka a Bosznia-Horváto.-Szlovénia-Ausztria útvonalon elkerült minket,csak nagy késéssel fog valamikor az éjjel megérkezni.Mi a széles melegszektorba kerülve máris 3 fok hõtöbbletet kaptunk.Már egy napra elõre sem sikerült eltalálni az idõt... szomoru
#63806
Miért ne lehetne ehhez képest (ill. pláne a következõ napokra várható, ennél pár fokkal alacsonyabb értékekhez) képest felmelegedésrõl beszélni? Csak a mihez tartás végett: február 10. táján a napi maximumhõmérséklet sokévi átlaga +4°C körül van...
#63805
Itt tegnap reggel -14°c volt, a Tmax pedig -0,2°c-nak adódott (átlaghõmérséklet -7°c alatt). Most éppen +1.1°c van, éjszaka -5°c közelébe tudott lehûlni borult ég mellett. A fentieket 25-40cm hóval kiegészítve megállapítható, hogy kemény téli idõ van, akárhogyan is nézzük. Ráadásul az ország területének jelentõs részére ez jellemzõ most nevet

A közeljövõben (7-8napon belül) nem is várható változás, a továbbiakkal pedig még korai foglalkozni: Link
#63804
Ez a felmelegedés nagyon érdekes,mert még le sem hûltünk.Itt 2,6 fok van perpill.
#63803
8-10 napon belül egyre inkább körvonalazódik egy alapvetõ makroszinoptikus váltás: az atlanti blokkoló AC fokozatosan visszahúzódik, illetve leépül, a Brit-szk. és Izland között pedig ciklonok veszik át az uralmat. Az áramlás így fokozatosan felettünk délire, délnyugatira vált, és elõbb a magasban, majd fokozatosan (az átkeveréstõl függõen) a talajközelben is felmelegedés kezdõdik. Eközben Északkelet-Európa felett /pld. ECM/ egy újabb markáns hidegmag alakul ki és terjeszkedi lassan déli irányban, úgyhogy könnyen elképzelhetõ, hogy a felmelegedés - ha egyáltalán - csak egy néhány napos ídõszakra korlátozódik és a hónap felé ismét visszatér az igazi (késõ) tél.
#63802
Bizonyára Szilárd ránézett az utóbbi 3-4 lefutású budapesti WZ fáklyára, s levonta a végleges konklúziót. laza Most már másként fest, (átmenetileg?) megtörni látszik a tavasziasodó tendencia,már ami a legutóbbi fáklyát illleti.

Viccet félretéve: 15. és 17-e között az atlanti blocking leépülni látszik, ezt támasztja alá a dublini nyomásfáklya értékeinek fokozatos,jelentõs csökkenése is, és a meginduló atlanti ciklonaktivitás 17-e után. Hogy a Kelet-Európai AC ("hûtõszekrény") meddig lesz közvetett vagy közvetlen befolyással idõjárásunkra,még nem tudni,ám annyi bizonyos, hogy 20 körül makroszinoptikus átalakulás következhet be.
#63801
Ehhez mit szóltok? nevet
- Február 23-tól jelentõs felmelegedésnek is megnõtt az esélye.
Forrás eumet.hu
#63800
A szerda-szombat közötti idõszak ciklonális mezõjének lekövetését elkezdtem, azaz minden nap az éjféli futás adta pályavonal-elõrejelzést jelenítem meg öt modellre (Gfs-Ecm-Gem-Ukmo-Nogaps).
Az idõtáv zsugorodása okán már a másik fórumba illesztettem a dolgot.
Ide már csak annyit, a pályavonal úgy látszik, a télen eddig bejáratott ívet akarja követni.
#63799
Nem lehet, hogy Gibraltárnál csináltak valamit?
#63798
Nem vagyok nagy télfan, de ez sok a mediterrán ciklonos helyzet engem is megihletett nevet
Úgy látszik, ez a tél már az észak felõl leszakadó magassági hidegörvényekrõl lesz nevezetes Európában. Érdekes, ahogyan ezek köré mindig feltekerednek a melegszektorok, a legvégén már DK-K felõl áramlik be a meleg levegõ, elszakadva a délebbi forrás légtömegektõl, miközben lassan kiegyenlítõdik a hõmérséklet. Végülis a magasban Európa felett megmarad az alacsonyabb geopotenciáliú légoszlop, lehetõséget teremtve újabb ciklonképzõdésnek, amint újabb instabil hullám éri el annak déli részét. Egyre nõ a hõmérsékletkülönbség, Afrika északi része felett már lassan a 15-20 fokos T850 is megjelenik az idõszak vége felé. Az a kérdés, meddig tartható fent ez a folyamat, mikor húzódik vissza a megszokott helyére a futóáramlás a mediterrán térségbõl.
Talán nem véletlen, hogy mindig szinte ugyanott szakadnak le északról ezek örvények, csak az okát kellene tudni nevet
#63797
Nekem a Met Officos mozgóképrõl úgy tûnik, mintha az észak felöl jövõ légáramlatok Törökország felé nyomnák el a mediterrán ciklont. Ha Ukrajna felõl fog hozzánk betörni, szerintem nem hoz túl nagy felmelegedést.
Link
Link
#63796
Az ember ül a térképek felett, néz ki a fejébõl, és mi marad a végén - széttárja a karját, "feladom". Nagyjából így lehetne a következõ pár nap lehetõségeivel kapcsolatos érzéseket kifejezni.
De kicsit részletesebben nevet A térképek által napok óta adott helyzet továbbra is elõállni látszik; a müholdképeken jól látszik az atlanti viharciklon hullámvetése, ez a hullám csakhamar önálló ciklonként leválik és elindul a mediterrán térségbe, pontosabban a Földközi-tenger középsõ medencéjébe. A hidegcsepp is szépen látszik a dél-skandináv térség felett, ez lassan D felé mozdul. Azaz minden adva lenne az "évszázad" havazásához.
Azonban: a ciklon ugyan vélhetõen túl messze lesz ahhoz, hogy a meleg be tudjon ebbe a térségbe hatolni, ám a pálya is ennek megfelelõen túl távoli, hogy az igazi csapadékfelsiklási mezõbe essünk...
Félreértés ne essék: egy közeli ciklonpálya és ciklonközpont esetén nagy esély lenne Daisy megismétlésére, erre nincs szükségünk. A mostani várható helyzet kizárja ugyan katasztrofális mennyiségek kialakulását, ennek ellenére komoly, havas, igazi téli napok ígérkeznek. Személy szerint 1x cm feletti mennyiségre számítok, melyet a Kisalföldön ill. a szokott szélcsatornában "tomboló" viharos szél szépen összapakolhat, a T tartósan fagypont alatt marad.
Hát, megint érdekes lesz. Holnap meg megint okosabbak leszünk - de nem olyan okosak, mint holnapután nevet

Utolsó észlelés

2025-07-12 04:06:37

Zirc

10.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142764

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.