2024. december 03., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71682

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25719)
#71681
Törölt tartalom
#71680

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#2571laza
#71679
Lassan már a borsodi (egész pontosan a miskolci) rácspont felszíni t diagramja is a hideg-depó hatását mutatja: Link és Link
Az elmúlt decemberek nagy részében még a Kelet-Európai-síkság nyugati részén is szépen mutatott volna.
#71678

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25717)
#71677
Link

Máshogy látom a dolgokat. Vannak/voltak ugyan megátalkodott, beragadó zonalitások, a kontinens centrumában 1040 hepás magasnyomásokkal, attól északra dühöngő, "vonalas" nyugati áramlásokkal, mikor esetleg megkockáztatható egy ilyen, csaknem 2 hetes távprognózis. Csakugyan előfordulhatnak bebetonozott, "megdönthetetlen" zonális képek, melyek esetén kis kurázsival vállalható a kockázat.
Most nem ez a helyzet. Igaz, a modellösszkép elég sokáig kelet felé hátráló hideg AC-t, az óceán felől teret nyerő ciklontevékenységet és enyhébb légtömegeket mutatott már a jövő héttől. Az összkép ugyan egyelőre még mindig ez, viszont a  hihető időtartományban most megjelent ez az ECM részéről:     Link     Link

Az orosz tábla középső részén addig is fennálló AC-tól északnyugatra újabb anticiklon centrum képződik most már magas szélességeken. Ennek előoldalán leszakad a hideg, majd a hatalmassá növekedett északkelet-európai magasnyomás déli peremén megindul felénk a lábas hideg.
Tény, hogy ez egyelőre még csak egy futás, és a GFS középtávú jövőképe is egyelőre más, sokkal enyhébb. Viszont "cserébe" űrtávban, épp karácsonyra mutat most a GFS óriási atlanti blokkot, a kontinens centrumában fejlett teknőt, térségünkben határozott maritim hidegáramlással, változékony, csapadékos idővel. Bár ez a verzió rettentő nagy fenntartással kezelendő, mégis, véleményem szerint sutává teszi a kijelentést, miszerint enyhe szinoptikai kép, nagy területre kiterjedő enyhe idő fogja valószínűleg jellemezni Európa időjárását karácsonykor.
Egyelőre azt mondanám, totális a bizonytalanság, a helyzetben potenciálisan benne vannak hideg és enyhe lehetőségek is egyelőre. 
#71676
Nincs változás, a közeli Vereckei-hágó légnyomás+felszíni t diagramja árulkodik: Link
Azaz a  hideg-depó már érvényesíti fogja hatását, legalább a Kárpát-medence keleti felén.
#71675
Biztató bizony. kacsint
A hétvégi péntek estétől megérkező mediterrán ciklon is kellemes meglepetés igy középtávon. Eddig ide esőt vár, most 10 cm havat az ECM. nevet
Forum témára kanyarodva az Északi - Sarkividéki területei felett( Jeges-,Grönlandi-,Barents-,Kara-tenger) az elkövetkezendő 96-120 órában egyre inkább magasnyomás szerep kerül túlsúlyban az eddigi javarészt alacsony nyomú sarki ciklonok helyére. Önmagában nem jelzés értékű. de mivel az AO korrelációs területeit alá esik és a Grönlandi magasnyomással enyhe kapcsolatot ápol mindenképp megindulhat Európa legészakibb területei felé a sarkividéki hideglégtömeg. Ezt a GFS-en fellapozva már látszik, ahogyan az is, hogy a markáns hideglégtömeg peremében (éles hőkontraszt miatt) ki-ki mélyül egy-egy ciklon még délebbre "cibálva" a sarki légtömegeket ( Barrents-,Kara-tenger).

A soron következő Izlandi ciklongyár teknője GFS-en 168 óránál kezdene látványosan behalni. ECM,GEM még nem igen lát belőle semmit. Itt maradnak a ??? kérdőjelek.
Ha marad az eddigi trend Thermometer féle oldalzsebes Ac-re tenném voksom. Ennek verizója Skandi Ac vagy Ék.Eu.i. 
Én tartok az atlanti ciklongyártól. Még ha kicsit alább hagy is Karácsony felé standálva.

Az AO index se kézpénz, ha 0 alá megy az index, ha NAO pozitív. (Persze láttunk már példát enyhe pozitív NAO esetén is tudott nekünk lefűződő HCS-ból szép téli idő lenni. nevet)
Ezért vagyok ugy vele, hogy a hónap utolsó dekádja tényleg hozhat izgalmakat. Maga a kiinduló alapkép magasnyomás előretörése Európa északi vidékei felé. Valamint ott van a Grönland északkeleti, északi régiója ill. partjai felett a markáns hidegmag. 
Véleményem szerint:
Két út van tehát, ami mindkettő meridionális Európára nézve. ( Ezt most ne hazánkra vetítve értsük. Lehetünk mi nyugati Eu.-i lefűződéstől markáns meleg előoldalon is. Meg hátoldalon is. ) 

Egyik ha marad a ciklongyár nem hagyj alább csak átmenetileg és jönn az "oldalzsebes" lefűződés. HCS esetleg északi magasnyomás(Skandi, Ék-i Eu. anticiklon), s az alá szorult ciklon szintúgy havas esélyek vagy magasnyomás a kontinensen egésze felett és száraz, hideg idő.

Másik leáll a ciklongyár(GFS verzió). Grönland felől vagy téritői övről az Atlanti - óceánon épülhet anticiklon. Aztán vagy Nyugat- vagy Közép - Európa kaphatja telibe a soron következő lefűződést. 
#71674
Ahogy fordulunk a képzeletbeli célegyenesbe és az előrejelezhető tartomanyba érnek az ünnepek, annál inkább szaporodnak az óvatos optimizmusra okot adó jelek. Az elénk atlanti ciklontevekenyseg ellenére hosszabb távon nem a zonalitasnak áll a zászló. Bár nagyobb hideg leszakadások nincsenek/és egy ideig valószínűleg nem is lesznek/ napirenden, a meridionakis irányítás és a folytatódó blockinghajlam nem kis esellyel akar egy mérsékelten hideg, legalább az ország egy részen akar fehér Karácsonyt is eredményezhet. Érdemes lesz tovább figyelni az egymást követő modellfutasokbol levonható tendenciát. Az irány egyelőre elég biztató nevet
#71673
Bár még 12-13 nap, de óvatosan fogalmazva is megemlítendő, hogy bizony az idei karácsony időjárása, évek óta nem látott kedvező makroszinoptikai helyzet által látszik körvonalazódni! Atlanti blokkosodási hajlam, Közép-Európa felé lefűződő teknők, med. ciklonok generálódása. Ebben az átlagoshoz közeli télies-csapadékos időszakon át a mélytéli havas helyzetig minden benne van a pakliban...Lesz talán egy régen látott, "klasszikus" karácsonyunk?havazashidegnevet
#71672
Időközben a sztratoszférában is zajlanak majd az események. Egy-két hete azt hiszem Zivipötty írta, hogy jöhet egy nagyobb felmelegedés, de azóta az ellaposodott. Viszont a következő napokban egy kisebb felmelegedés már "letolja"  a pólusról, és elnyújtja a sztratoszférikus örvényt. Aztán 20-a körül egy újabb, erősebb felmelegedést mutogat a GFS és a GFS PARA, még mindig nagy az időtáv, de azért ha pár napig mutatja továbbra is, akkor komolyan lehet már venni. És abba akár bele lehet látni egy major warming-ot is karácsonyra. Szép lenne ha a februári után ebben az évben egy újabb lenne. Mondjuk volt már olyan korábban is , hogy egy évben kettő is kialakult. Annyi különbség mindenképpen látszik, hogy egyelőre nem polar split-nek tűnik, vagyis nem szakadhat az örvény, csak áthelyeződhet majd.
Link
Link

Szerk: megjött a friss ENS, természetesen nagy a szórás, egyelőre major warming-ot csak 1-2 tag ad, de valamiyen szintű felmelegedésnek nagy az esélye. Ha 8-9 napos időtávig tartják a modellek, akkor már elég hihető lesz.
#71671
Kozepterfeles a barometrikus jelleg már jó ideje, azaz a légnyomás-ingadozások holtpontja 1013 hPa körüli (szélső pontjai kb. 1000 és 1028 hepanal vannak) 
Ebből a számomra az következik, hogy igazi északi zóna, nálunk kifejezetten magas légnyomással, messze északra tolódott gyors nyugati áramlásokkal és hidegebb legtomegekkel jellemezhető, tényleg reménytelen szinoptikai kép szerencsére nem nagyon valószínű a továbbiakban sem. Jobb terfeles barometrikus jelleg esetén, mikor az ingadozások szélső értékei mondjuk 1020 és 1040 hepa között vannak (ez az igazi zonalis hajlamu magas indexerteku cirkulacio jellemzője) az eny-rol, ny-rol rank kenodott AC-k is tartósan nagyon magas légnyomásuak, a magas nyomás "sulypontja" egyértelműen délen van. Ez látszólag
jo téli idő szempontjából, mert nálunk könnyen kialakulhat hidegparna, fagypont körüli, az alatti homersekletekkel. Ez az a szituáció, mikor térségünkben, de még a mediterrán térség északi részein is teliesebb az idő, mint a tomboló ny-i áramlás által érintett Eszak-Europaban. Az ilyen felállás betonstabil, szinte megdonthetetlen, és tartósan, teljesen kizar mindenfajta hidegadvekciot. 
Nos, szerencsére ilyesmi most nem látszik. Ha ki is alakul a zóna, az a kellemesebb fajta lesz viszonylag közeli északi ciklonokkal, közeli hideg oldallal. Ez könnyen eszaknyugatira forduló áramlást, legalább átmeneti hideglottyoket jelent, valamint az áramlási kép tartosabb meridiaba fordulasanak lehetőséget. 
#71670
Jó pár napos kihagyás után, amit magánélet és időhiány miatt meghiusult komolyabb modellnézegetés véget ér. Jövőhéttől igyekszem aktívabb lenni. Ahogy "félszemmel" követve az esményeket olyan sokmindenről nem maradtam le. 
8 nappal ezelötti bejegyzésemben " véleményem szerint maradok a Brit Blockingnál.  Amit persze nem zárja ki hogy végül megint Grönland-Izland-Skandináv vagy csak "mezei" klasszikus Skandi Ac legyen. " 
Összegezve:

Brit block avagy inkább átmeneti francia kp. anticiklon csak bejönn,de a klasszikusnak nem igen vagy csak rövid ideig mondható Skandimáv anticiklon is. A folytatásban Thermo kolléga megérzései nem csaltak bő egy hete sem. Az aktív ciklontevékenység ezt a hideglevegővel kevésbé "megtelt" magasnyomást szintúgy eltolja mint az elözőt. 

Az indexek tekintetében valószínűsíthető, hogy nagy valószínűséggel Európa délebbi területeit is érintő, gyökeresebb hideg tél irányába mutató változást a hónap második felében mutatkoznak jelei.
Az öreg kontinensen a mostani meridionális korszakot félzonás,zonás áramlás váltja(javítsatok ki ha tévedek, mert hsz.itt még nem olvastam el lentebb, wetterzentr.. oldaláról jöttem az imént..). 

Az AO időszak végi szórása és az űridős kimenetek az ECM-en mind azt sejtik, hogy bizony az AO korrelációs területei fölé magasnyomás tőr utat, tehát a NAO-ra és kisebb indexekre ( számunkra fontos ) SCAND-ra is hatást gyakorol majd. Ez valszínűleg mivel a AO korrelációs területei "nem itt vannak, hazánk mellett",hanem Észak - Európa peremterületeinél, igy negatív mérleg esetén további 3-4napos csússzásal kell számolni, ha egy átrendeződés beindul.
A mostani helyzetképet elnézve korai megmondani,hogy ez pont Karácsonykor vagy éppen kicsivel két ünnep közt következik be, de ahogy Thermo-t korábbi írásaiban megjegyezte, hajlam van az ÉK-i Ac ugynev. "oldalzsebes" lefűződésekre, HCS-kra. Nos. nevet Magával a pontos lefolyással túl korai "hajóra szállnom", maradnék a velősebb észrevételeknél. kacsint

Egyrész annál, hogy nem elhanyagolható erőséggű az sem, hogy a leendő Skandi Ac és mély ciklon által a megszokotnál erősebb előoldali meleg(T850-en) hatol Grönland keleti és északkeleti vidékei felé, ahol a sziget északi felén "régóta toporgó" markáns hidegmagtól rögvest sekély ciklon alakul. Ez nem új keletű; a múltkori ilyesfajta szitunál is ez volt a "bibi",sőt ott Grönland-Izland-Skandináv volt. Ott még "befejelt" a főn is a keleti végeken. "Nem volt tele az AC hideggel." 
A mostani leendő és a múltkori közös vonala az, hogy az igen hidegmag nem tud Észak - Európába átvándorolni a tengeren, sőt érdemi hideggel sem tud az AC szippkázni. Gyakorlatilag azt keveri amit előoldalán feltolt északra, meg amit "lecsípkedett" az Északi - Sarkvidéki hidegbázisból. Szinte semmit.

A másik ok lehet maga távkapcsolati rendszeren az El-Nino. Nem elég erős, hogy pocsék makroképet eredményezzen,de ahhoz van hatása, hogy erősen tartsa az atlanti ciklontevékenységet. Nézhetnénk mi dübörgő zonázást, ahelyett meridionális képeket lapozunk és ugye ez most síkon szépen bukjuk ezt a "maszlagot",de a következő zonázás után várhatóan a hónap utolsó napjaiban új makrokép állhat, s új reményekben bízhatunk. 
#71669
Látom, a Met. társalgóban is megjelentek latolgatasok az ünnepek idojarasara. Mégpedig zonalis/elooldali képeket valószínűsito értelemben. Ami a GFS urtavlatijabol több futás ota látszik, az tényleg ezt kell eszünkbe juttassa. Persze, egy vagy akár több futás 300 óra fölötti képei nem kepezhetnek alapot latolgatasra. Legfeljebb egy apró adalék ez, amit a többi közvetett, kis jellel együtt, a helyén kell kezelni. 
Ilyen lehet pl. az a meggondolas, hogy jelenleg tipikus ciklusvegi szinoptikai kép ígérkezik jövő hét végére. Északon, északkeleten hideg AC, hozzá teljesen délre fuzodott (medi) ciklon. Ez a kép többszöri ciklon alacsuszasokkal jó ideig el tud ugyan tengodni (de ez is csak inkább a tél 2. felében, mikor törvényszerűen csökkent a ny-i drift) viszont dinamikusabb legmozgasokhoz, komolyabb akciókhoz innen már csak hosszabb-rövidebb zonalis korszakon át vezet az út. 
A magam részéről jelenleg minimum 60%-os esélyt adok egy zonalis epizód kialakulására röviddel karácsony előtt, ill. az ünnepekben. Viszont lehet, ez nem a klasszikus, kirobbanthatatlan "vonalzóna" lesz, hanem gorbultebb legpalyaju felállások. Az urtavlati képek alapján azt is el tudom képzelni, hogy az átmeneti zonalis cirkulacio elég hamar visszavalt majd meridiaba. Szerintem szép téli időjárás szempontjából jobb, ha elengedjuk a szentestet és a karácsonyi ünnepek első 2-3 napját. Utána viszont bármi történhet, akár elég jó téli epizod is jöhet már dec. legvégén, jan. legelején. 
#71668
ECM tobbhetes anomalia-terkepeihez: a dec. 16-23 hét pozitív hoanomaliaja eléggé hihető. Ezen időszak időjárási jellegét a lassan keletre hátrálo blokk AC és az ezzel párhuzamosan az Atlanti-óceán felől a kontinens középső területei irányába tért nyerő ciklontevekenyseg és enyhébb legtomegek határozzák meg meglehetős valószínűséggel. Bár a hideg AC tervesztesenek ütemében lehetnek variációk. Elkepzelheto, hogy végül hosszasabban beragad a hideg a Kárpát-medencébe. Ezt a következő 2 hét fogja eldonteni. 
Ezután viszont a modell szerint nincs kegyelem: egészen jan. 3-ig az átlagosnál enyhébb időt helyez kilátásba. GFS urtavlatija az ünnepek felé közeledve erős izlandi ciklontevekenyseget, térségünkben ny-i, dny-i meleg áramlást mutat jelenlegi futásaban. Tulajdonképp a dec. eleji, közepi blokkhajlam után a zonalitas feltamadasa a napforduló környékén és utána egyáltalán nem volna meglepő, erre a múltból kismillió példa van. Viszont itt figyelembe vehető 2 dolog: egyrészt eddig a blokkot és inkább zonalis helyzetek gyorsan váltottak egymást. Nincs beragado zonalitas "szaga" a jelenlegi szinoptikanak (persze, ez még kialakulhat) 
A másik a Gronland-Svalbard térségben nemsokára megjelenő igen jelentos hidegmag. Különösen erre kell majd figyelnünk. Ha tényleg kialakult abban a formában, ahogy most már sok futás adta, az könnyen meridionalisra gorbitheti a zonalis legpalyakat viszonylag kevés idő elteltével. Az ünnepek végig zonalis, enyhe felállása számomra kissé gyanús, véleményem az, hogy könnyen megjelenhet majd észak-atlanti vagy skandináv AC, ami teljesen atrajzolhatja dec. legvegenek kilátásait. 
#71667
Szerintem a jövőhét nagy részében hózáporokon kívül nem igazán lesz esemény, de 15-e körül már szépen mocorognak a tagok és a széthúzás sem jelentős most ami a T-t illeti. Nyilván a hideglötty délre szakadásával a modellek párhuzamosan a  medik esélyét is növelik, ugyanakkor mint mindannyian tudjuk, ez ilyen 50-50, fej vagy írás esélyes. Kerülhetünk durva előoldalra, hiszen nem látok tartós Azori AC megjelenést, ugyanakkor kaphatunk majd normális ciklonpályát is, mivel idén eddig nem sok ilyen volt, talán most van erre némi sansz. Bizakodó vagyok, már csak a statisztikából is kiindulva, hogy eddig inkább vagy száraz hideg, vagy csapadékos zónalitás volt, tehát ha az időjárás is megpróbál kicsit a stat.-hoz viszonyulni akkor jók lehetünk. Persze a helyzet bizonytalan mint mindig, de legalább nem +5 fokon van a tagok átlaga a fáklyán, hanem inkább a 0 alatt (még Karácsony fele is). 

beillesztett kép

#71666
Ez kb. a Vereckei-hágó légnyomás+felszíni t diagramja: Link
Ez a Kelet-Európai síkságon kialakuló hideg-depó (hűtőszekrény-effektus)  hatása, már egész közel érkezhet a nyugati széle.
Moszkva elsüllyed a hidegben: Link és Minszk is stabilan is a hideg-depó területén marad: Link

Azaz továbbra is az a véleményem, hogy a jövő heti hideg-elárasztást követően hiába a modellek által össze-vissza mutatott ciklonok jövése-menése, a hideg-depó már érvényesíti fogja hatását, legalább a Kárpát-medence keleti felén.
#71665
GFS most éppen úgy gondolta, folytatja a lefűzögetést,  űrtávban is mediciklonokat csinál az atlanti csigákból. Persze, egy futás nem futás, az összkép egyelőre nem ez, hanem a csúszópálya összeomlása.  Meglátjuk, hogy alakul a továbbiakban.
#71664
Az ECMWF-en 192 óránál ott az atlanti csiga plusz a peremén képződhet egy peremciklon szerűség Link amit 216 óránál elindít a kontinens belseje felé Link 850 valamilyen szinten megenyhül, szépen visszahúzódik északra a hidegebb levegő Link 

Kíváncsi leszek, hogy a futás ORSC-e vagy sem. Mindenesetre a GFS-en is látszik egy perem, már 168 óránál Link ami 192 óránál az ECMWF-el karöltve kvázi egy helyre is adnak Link A GFS verzió is elindítja a ciklont a kontinens belseje felé, de hát kezdünk az űrtáv felé haladni. Kíváncsi leszek az előttünk álló időszakra. 
#71663
ECM szerint kb. 190 óráig, GFS szerint 200 óráig jók vagyunk. Utána azonban az északkeleti AC meghátrál, ezzel párhuzamosan az atlanti anyaciklon közeledik a kontinens partjaihoz. Ezzel a csúszópályás, alácsúszós felállásnak, melynek lényege éppen az anticiklon valamint az atlanti főciklon helyben maradása, meszeltek. Bizony ez, legalábbis a magasban, jelentős melegedést jelent nálunk. A téli lehetőségeknek bizonytalan időre végük volna.  Elég messze van még szerencsére, ezért akár jelentősebben módosulhat a menetrend. De az fölöttébb valószínű, hogy a hideg lassan(?) meghátrál a komolyan vehető időtáv vége felé.
#71662
Én is erre figyeltem fel, ha az AC alatt valóban át tudnak magukat délen préselni a ciklonok, ez tényleg hozhatna érdemi havazást is térségünkbe, legalább regionális szinten. A GFS átlag immár -7 fok alatt jár hosszabb középtávon, viszonylag csekély szórás mellett. Továbbra is az a velemenyem, hogy erős hidegadvekcio nélkül is kialakulhat egy egészen ígéretes téli helyzet immár jó 80% -ős eséllyell, hiszen a szórás elég kicsi, az ős inkább lefelé. Ha már a délkeleti szélnel tartunk, nálunk gyakran előfordul, hogy míg Bécsben 14 fok mellett tombol
a tavasz a télben, addig Pozsonyban -1/-2 fok mellett makacsul ellenszegul a hideg délkeleti szél. Ebben nyilván a helyi orografia fontos szerepet játszik, hiszen a Dévényi-kapu mintegy gátat szab a nyugati enyhe szél áttörése ellen, és elég erősnek kell a talajközeli áramlásának lenni ahhoz, hogy ezt az akadályt leküzdje. Így az Erdohatsag (Zahorie) régió előbb kapja meg a meleget, mint Lozsony, hiszen oda a Bécsi-medence felől akadálytalanul át tud törni az enyheseg, mint hozzánk. A csak most kezdődő télen ennek a jelenségnek bizonyára többször tanúi leszünk majd.
#71661
200 óra környékén igencsak csúszópálya-gyanús képek:

Link     Link

Link     Link

Link     Link     Link

Az utolsó térképen (GFS) már komplett lefűződést, az AC alá "beszorult" mediciklont látunk. Bár a magassági hideg itt eléggé határeset:    

Link

azért egy ilyen felállás "paklijában" feltétlenül ott van a havazás is.
#71660
Az általad leírtakkal egyetértve, attól függetlenül ki kell hangsúlyoznom, hogy a bárikus felállás a döntő. Igaz, ugyanaz a blokkhelyzet lehúzhat ránk hidegebb és kevésbé hideg légtömegeket, mégis, a várható időjárás jellegét a légnyomás-eloszlás döntően meghatározza, és egy szimpla hőfáklyánál sokkal többet ér. Szerencsére mostanában elég masszív blokkhelyzetek néznek ki, és ránk nézve kedvező  pozicióban. Hogy aztán a hőmérsékleti op. fickándozik (esetleg az ens is mozdul valamennyit ide-oda) futásról-futásra, az természetes, és sokat nem kell törődni vele.
Egyébként elég stabilan adják a modellek a soron következő hidegebb etapban a -5 fok körüli, ill. a -5 és -10 fok közötti T850 tartományt, ami szárazföldi hideglevegő esetén csakugyan nem egy rossz hőmérséklet.
Sok futást végigpörgetve az ember szinte a bőrén érzi az erős blokkhajlamot. Az anticiklonok "szeretnek" mostanában magas szélességeken tartózkodni, míg a déli magasnyomás szinte sehol sincs. Azért a télfan-ok még ne bízzák el magukat. A dec. eleji, közepi időszak, ha nem is feltétlen blokkos, tomboló zonalitást nem szokott hozni. Ez utóbbi nagyon sokszor a napforduló környékén kezd kialakulni, és utána hosszú hetekig is eltarthat. December közepe és vége között gyakran ég és föld a különbség szinoptikai jelleg tekintetében, a hó vége összehasonlíthatatlanul nagyobb zonális jelleggel bír, mint az eleje/közepe. Persze korántsem biztos, hogy idén is ez lesz a menetrend, hisz az időjárásban számtalan variáció lehet. Viszont ezt a szingularitást (karácsonyi hóolvadás) nem hagyhatja figyelmen kívül az ember, mikor az ünnepekre tippelget.
Még egy dolog, bár ezt inkább csak érdekes "agyrémként" említem. Már a második esetét tapasztalom mostanában a hideg dk-i szélnek. A kelet felé hátráló hideg AC nyugati peremén, voltaképp már C előoldali helyzetben talajközelben még igencsak fagyos szelek tudnak fújni délkeletről.
De nem minden esetben: voltak évek, mikor ilyen szituációban egyből megadta magát a hideg, már a dk-i szél is enyhe volt. Máskor meg csaknem a következő lehűlési etapig is kitartott a hideg délkeleti áramlás. Mostanság úgy látszik, jól "védekezik" a szárazföldi hideg, hosszú utóvéd-harcot tud folytatni. Hogy ennek van-e bármilyen prognosztikus értéke? Erre azért nem fogadnék.
#71659
Ehhez csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy az aktuális ECM ENS szerint a lassan kelet felé mozgó anticiklon délkeleti peremére kerülnénk a jövő hét közepe felé, kemény hideg érkezése a magasban ugyan egyelőre nem valószínű, azonban a lassan az évi minimumát elérő napállás mellett, véleményem szerint -6/7 fokos T850 hPA értékek mellett elég tisztességes hideg lehet majd síkvidéken is, mivel a Kárpát-medencét kitöltő légtömeg immár nem óceáni, hanem kontinentális eredetű lehet majd, alacsony harmatpontokkal. Mivel az AC középpontja meglehetősen távol lesz tőlünk, ebben a helyzetben kisebb regionális havazások bőven benne vannak a pakliban:
Link 
Luca napja körül tehát egy újabb téli időszak körvonalazódik, melynek hossza és kimenetele erősen kérdéses még, ám - télvárás szempontjából szerencsére - a melegpumpa újabb beindulására egyelőre igen csekély az esély, meglátjuk, mit hoz a karácsony előtti időszak. hideg 
#71658
Atlanti ill. nyugat-európai blokk AC-k esetén attól szoktunk tartani (mi, a tél barátai), hogy 1. a blokkoló AC "ránk kenődik", vagy 2. nem kenődik ránk, hanem ennek az anticiklonnak az északi része épül le, azaz az általa a kontinens közepébe lefűzött alacsony nyomású terület északon veszti el a "támasztékát" Az atlanti alacsony nyomás és enyhe légtömegek északról kerülik meg a "csonkolt" blokkoló AC-t, és így érnek el minket ény-ról. A blokkhelyzet félblokká, félzónává fajul.
Most, érdekes módon, ennek éppen az ellenkezője látszik több futásban, ECM-nél és GFS-nél meglepő összhangban. A blokk AC déli része épül le, északi része marad, pontosabban megerősödik. Az atlanti ciklonok és enyhe levegő dél felől kerülhetik meg a az északra, északkeletre húzódott anticiklont, így érhetik el térségünket, ha valóban kialakul a helyzet.

Link     Link     Link     Link

GFS valamivel később indítja a folyamatot, de a lényeg nála is ez. Bizonyos kétkedéssel fogadhatjuk ezt a kimenetelt. Még elég friss ez a verzió, és egyelőre csak 200 óra fölött válik határozottá a folyamat. A következő futásokban még könnyen visszatáncolhatnak az operatívok. Illetve magát a folyamatot (a blokk AC délről való meggyengülését) valószínűleg nem "felejtik el" a következő futásokban sem, de időben kitolhatják: nem biztos, hogy a nyugatról támasztó AC ilyen gyorsan és ilyen mértékben számolódik fel, és hamarosan "benyalhatnak" majd az óceáni légtömegek.
Optimális esetben az észak-európai AC stacionáriussá válhat, keletre szorulása lelassulhat, megállhat. Ha így alakulna, az erőszakosan a kontinens belseje felé nyomakodó óceáni hatás kénytelen lenne délre, a Mediterráneumba leszorulva folytatni útját k-dk felé: csúszópályás ciklonok.
Meg kell mondani, jelen kép alapján ennek nem nagy esélye látszik, az AC túlságosan északon lesz ehhez. De hátha majd mégis... A következő futások döntenek.
#71657
A modellképek alapján még benne lehet a pakliban egy mediterrán ciklonos támadás is? Személyem szerint AC helyzettől függ,de te ebben rutinosabb,tapasztaltabb vagy.Remélem beköszönt a tartós tél ezzel a felállással amit jeleznek a modellek.
#71656
Így igaz, régen volt már igazi dinamikus, é-ény-i hosszúpálya. Egy brit-izlandi blokk AC azért jó, mert van hova mozduljon kelet felé úgy, hogy nálunk még mindig északias marad az áramlás. A skandi blokk anticiklonoknak tényleg megvan az az erősségük, hogy egyből lábas hideget indítanak felénk, viszont már kis keleti áthelyeződésre is hátoldalra kerülünk. Ott pedig a déliesre forduló áramlás fenyeget! (A csúszópályás verzió ritka)
Az ilyen, túl keleten felálló blokk AC által támasztott (medi)ciklonok is túlságosan keleten vannak, ezért hozzánk gyakran csak csontszáraz, magasnyomású ("oldalzsebes") hidegbeáramlást hoznak.
Az atlanti blokk kezdetben a lábas hidegnél kisebb értékű maritim hidegöblítést jelent, ellenben a blokkoló AC keletre helyeződésével az érkező hideglevegő mind lábasabb jellegűvé válik. Közben pedig a közelünkben pöröghetnek ki a megtámasztott ciklonok: sok csapadék lehet, a végén egyre inkább hó formájában.
Igaz, atlanti blokknál nem istenbizony, hogy végigfut a ciklus, és az AC teljesen lefűzi a kontinensre az ény-i alacsony nyomásokat. Előfordulhat, hogy a folyamat visszafelé megy, a brit-izland-grönlandi AC hidat áttörik a nyugat-atlanti ciklonok. A blokk félblokká, félzónává alakul.
Egyelőre drukkoljunk annak, hogy az atlanti blokk tényleg feláll, valamint tartós, teljes blokkoláshoz vezet. Ebben az esetben elég jó decemberünk lehet.
#71655
Hát ez december 10-re eléggé tömör atlanti blokknak néz ki minden modellen. Jó lenne már egy ilyen helyzet, elég régen volt már full frontál északi hidegelárasztás - ami persze akkor fog valamit is érni ha utána marad egy ideig az ÉK-i áramlás...
#71654
Ezt már igazolják is a reggeli modellfutások.Blokkosodik az óceán is hosszútávon amiből akár egy beékelődő Skandináv AC is kialakulhat ami akar komolyabb hideget is hozhatna Közép-Európába.Érdekes a teknősödés is.A fáklyák alapján mediterrán ciklonok érhetik el a térségünket dec 9-15 között,bizonytalan pályákkal.Akár jó kis havazások is elérhetnék a térségünket,de egyelőre én a blokkra leszek kíváncsi és arra hogy tényleg mi lesz a mediterrán térséggel.
#71653
Nem tudom hogy vagytok vele,de én véleményem szerint maradok a Brit Blockingnál. nevet Amit persze nem zárja ki hogy végül megint Grönland-Izland-Skandináv vagy csak "mezei" klasszikus Skandi Ac legyen. 
Tegnap már leírtam nem repülők rá megint. 
Annyi hozzáfűzni valóm van, hogy a félblockot már a GEM kábé 3 napja adta stabilan hogy Mikulás után kicsivel de lehet valami óceáni lötyi. Aztán tegnap a Gfs pajti is kihúzta "zsákjából" űridőben, most előbb lapoztam fel a ECM-et ő is elővette a "kalapból" a Brit Ac verizót. Mind3 kis eltéréssel, de egyet add.vidám
Igy dióhéjban valószinű hogy marad körülbelül 1 hét zonázás, aztán beillebbenünk blockba. S ha netán neked lenne igazad Termo,hogy elkenödik, akkor szerintem Skandi Ac lesz belőle. Keveredési zónát űridőben mindegyik ad, tehát lehet/lesz "izgalom" bőven, csak most nem mediterrán ciklonon kell "izgulnunk",hanem az óceáni lötty magas harmatpontján,hogy síkon lesz-e hó és ha lesz is hol lesz olyan az intenzítás hogy megmarad-enyelvnyujtas? Középhegységeink meg más tészta.  laza
(( Dörzsöli a tenyerét. ) A látványtól a mosoly kap el hogy -számomra - rég nem látott vendég lesz a nyugati frontos, enyhe időszak. Megélni egy nap mind a meleg- mint a hidegfrontot. Annak jellemző csapadékát és kellékeit. Kezdve az áztatón át, a hidegfronti záporosig. S,hogy ez ényi-ba fordul és be is havazódhatunk ha ugy van. Ümmm... Mindenképpen pozitív. Legalább nem unalmas, bicigli támasztós köd néz ki. Nekem üditő nézegetni a térképeket. )) 
 
#71652
A Kelet-Európai-síkságon kialakuló hideg-depót nem tudja megroppantani a zonális áramlás, így nem tartom hosszú életűnek a ciklonok kontinens felé húzódását, Mikulás után visszarendeződést valószínűsítek.
#71651
Alapjaiban leírtad, amit én is gondolok. Nyugati áramlás néz ki a hónap első napjaitól, de a modellösszkép szerint ez az áramlás hajlamos lesz a belengésre. Ezzel kapcsolatban elérik térségünket az alacsony nyomások, frontok és a csapadék. Azaz nem az a fajta betonstabil északi zonalitás néz ki egyelőre, amit a télrajongó úgy utál. Ez a "jófajta" nyugati áramlás képe, amely bármikor északnyugatira, északira fordulhat.
Viszont gyors marad az áthelyeződés, a ciklonok és köztes anticiklonok egymást követik, egyértelmű blokkhelyzet egyelőre nem látszik.
Ez persze megérhet akár dec. közepére is, de a folyamatok sajnos a másik irányba ugyanígy mehetnek: a félzóna/félblokk tipikus zonalitásba válthat vissza. Blokkosodás esetén pedig előoldalra is juthatunk, bár ennek -azaz nyugat-európai teknősödésnek- egyelőre semmi jelét se adják a modellek (egy tegnapi eltévedt GEM futás kivételével)  Igazi tél egyelőre még nem jelent meg a modellek térképein, de megjelenése megítélésem szerint ezúttal  belátható időn belül sem reménytelen. Érdemes figyelgetni, merre fordulnak a dolgok.
Indexek: fontos plusz adalékot jelentenek, de a "király" a modellösszkép, ami az egymást követő op. térképekből adódik össze. Ez dönt, nem az indexekből (esetleg) kiagyalható alapfelállás. Ha e kettő ellentétben van egymással, nyilván ez utóbbi veendő figyelembe. Most is jobbára pozitiv NAO mellett maritim hideglöttyök látszanak. Egyébként az AO görbére érdemes néha rápislantani. Az észak-atlanti blokkhajlamot úgyis feltétlen észreveszi az előrejelzési térképeken az, aki "erre van kihegyezve", hiszen azok épp az euro-atlanti térséget mutatják. A félteke léptékű AO viszont rejtve maradhat.
#71650
 "az féltekei vonatkozásban nagy leszakadási hajlamot jelent majd."

Ami látszik is. Külön figyelemre méltó hogy a ciklon centumok a szokásostól délebbi pályán futnak igy a ciklon kp.-tól északabbra van hajlam Ac-sodásra, valamint a hosszúapitudójú hidegöblitések között is van "hajlam" a téritői Ac-ról benyúló vagy leszakadó Ac-ra. Véleményem szerint veled ellentétben nem a kontinentális hanem az óceáni martin levelgőt favorizálok. A GEM napok óta játszik ezzel, egyre határozottabban. Űridőbe már a Brit Blockingot is meglebegtetett 192 órától. Az ecm ebből sokat "nem lát",de a GFS is mutat ilyet űridőbe. 
Ebből szerintem kulcsfontossági pont hogy nem közvetlenül Grönland partjai mentén futnak a ciklon centrumok, hanem délebbre és rég nem látott "vendégként" a kontinens belsejébe is rendre "berongyolnak" majd meleg- és hidegfronti karjaik. 
Kezd némi markováltás jele megmutatkozni a modelleken de lehet ebből hónap közepe lesz decemberben. Bár személy szerint tartható a 5-6napos zonázás majd december 8-10 környékén vagy félblock vagy teljes blockba fordulás. Brit módra. nevet 
Addigra valószínűleg az indexek is sokat változnak még, de nem temetem annyira a helyzetet. Mint fentebb már megemlítettem 2x-szer is hogy miért. kacsint 
#71649
Dec. 3-tól hólapátoló ügyeletes leszek...  Hajrá ócskaMikulás!  két hétig csöndes esőket szeretnék, esetleg pár cm estére békésen elolvadó havakat...esoesoeso és persze fülig érő ködöket is!  Karácsonyra nem baj,  ha havazik, akkor már nem én sportolok vele...nevet
#71648
A Met. társalgóban szóba kerültek az indexek. Nézzük:

Link      Link

Jelen állapot szerint AO masszívan negatívban lesz. NAO inkább a pozitiv tartományban időzik. A vége felé két cluster-re oszlik, az alsó közülük 0 alatti. Ha ez a figura valósul meg, az féltekei vonatkozásban nagy leszakadási hajlamot jelent majd. Viszont a jobbára pozitiv NAO miatt, alacsony észak-atlanti nyomások mellett a maritim hideglötty valószínűtlen. Ha kapunk hidegáramlást a következő időszakban, az jobbára északkeletinek, kontinentálisnak feltételezhető.
#71647
A friss hasonló maradt. Ugyan az a fűződés és akár még hideg is lehet a hátoldalon idővel, ha az az izlandi AC bírja a kiképzést.
Sőt most erősebb is az AC, mint az előző futásban. Link
Ebben a formában így már lehetne fantázia.
#71646
Friss ECM 200 óra fölött ismét az atlanti ciklonok lefűződését adja a kontinens centrumába, rajtunk 1000 hPa körüli alacsony nyomással, Északnyugat-Európa fölött AC-al. Tulajdonképp a pár nappal ezelőtti felállás ismétlődne meg, azzal a különbséggel, hogy kevesebb lenne a hideglevegő a környékünkön.
Tulajdonképp a GFS fáklya sem egy tipikus meleg. Dec. 6-a után az ens átlag a 30 éves középgörbén fut, 4-től hirtelen nagyra növő szórás mellett.
Szóval, szerintem egyelőre csak az dőlt el, hogy a hónap első 5 napja a  jelentős enyhülés jegyében telik. Ennek tetőpontja épp 5-e környékén mutatkozik, ócska Mikulásunk lesz. Utána viszont több lehetőség is van, és ezek közül egyáltalán nem mindegyik enyhe teles.
Amit viszont kissé aggasztónak gondolok télvárás szempontjából, az az, hogy a Hudson-öböltől északra igen megerősödik, Európa északkeleti peremterületein ezzel szemben elfogy a hidegdepó. Ha ez az eloszlás megvalósul, netán tartósodik, úgy az észak-kanadai hideg az óceánra "kifolyva" egyre-másra generálja a "megőrült" csigákat a labrador-izlandi térségben. Ezek keletre vándorolva nemigen találkoznak "ellensúllyal"
Ez bizony tartósan szabad atlanti hatást, szabad óceáni enyhelevegő-beáramlást jelentene Európába. Azaz az utóbbi telek "papírformáját" (kivéve 2016/17) Persze ez is durva leegyszerűsítése a dolgoknak, itt az egész félteke hőeloszlása, a teljes jet szisztéma számít. Lehetnek ebben is meglepetések, csak 240 óra felé haladva a hőeloszlás az euro-atlanti térségben olyan, ami rossz múltbeli eseteket juttat az ember eszébe.
#71645
Modellösszkép alapján nagyon erős atlanti ciklontevékenység valószínű a továbbiakban is. De emellett jócskán feltételezhetünk (lappangó) blokk-hajlamot is. Ennek volt a következménye az a lefűződés, ami mostanra meghozta a kora telet, valamint az a blokkba fordulás, amit a modellek közvetlenül Mikulás utánra "tapogatnak ki" Emellett (ezzel összefüggésben?) elfogadható hidegdepó van fönn északkeleten. Ha nem is nagyon acélos, de azért nem 0, mint a legrosszabb esetekben. Meglátjuk, hogy sül el a december, annak első fele, kétharmada. A kérdés, merre billen a mérleg, mi lesz a túlnyomó. Az atlanti csigák hatása szabadon érvényesül, vagy blokk AC-k, leszakadt hidegtömegek között kell lavíroznia az óceáni enyhe levegőnek? A következő 1 hét, 10 nap  sokat elárul majd a télelő időjárási jellegéről, tartsuk jól nyitva a szemünket!
#71644
GFS már dobott egy "csontot" extra űridőben erről a következő hidegöblitésről. ECM-nél is mocorog valami.
Egyenlőre nincs más teendő mint várni.

A jelenlegit "kiélvezni" amennyire csak lehet. nevet Az átmeneti "szakaszt" pedig "kihúzni valahogy", aztán Dec. 5-6 környékére érdemes lesz odafigyelni. Marad e a ciklon aktivitás vagy beletörik végre már a "foga" a melegnek, a hidegbe és lekérecckedik érdemi hideg fentről dél felé. 
A gfs féle csont egy felénk tessékelt hidegmag lenne, amit szinte készen kapna egy sekély ciklon és egy rögvest kiépülő Brit Ac. Pazar. 
Érdekességképpen az említett futás: Link 
#71643
GFS továbbra is erőlteti a (blokkba hajló)  félblokkot már 240 órától:     Link
Ugyanakkor ECM és GEM AC centrális helyzetet ad:     Link     Link

Meglátjuk. Érdekes a GFS nagy tüsténtkedése az uralkodóvá váló ny-i, ény-i légmozgásokkal. Kíváncsi vagyok, vajon ő győz-e a többi modell ellenében.
Mikulásra azért jobb lenne egy magas nyomású, hideg (esetleg zúzmarás ködös) változat a GFS jelentős megenyhülésénél.
#71642
Link

Azért azt szögezzük le, hogy nem kispályás téli helyzetről lesz szó. Az óceánról a kontinens közepébe lefűződött 1000 (!) hepás cikloncentrum, mögötte Grönlandtól Dél-Skandináviáig AC   -sok régebbi télen mit meg nem adtunk volna egy ilyen felállásért! Egy ilyen szituáció, ha nem is feltétlenül "szól nagyot", csak úgy elsunnyogni, lényeges hatás nélkül, nem fog. Ez még akkor is így van, ha bődült hidegdepó, nagyon alacsony izotermák nincsenek is a közelben. Mérsékelt, de tisztes hidegtömeg mutatkozik északkeleten:

Link

A tapasztalat is azt mutatja, hogy blokk-helyzetben az ennyire leszaladó légnyomás, kiadósabb csapadék hosszabb, legalábbis nem csupán 2-3 napig tartó hideg időszak előszobája. Apropó, csapadék.  A friss GFS szerint kedden majdnem egész nap várható (gyenge?) havazás az ország területének nagy részén.

Link     Link     Link

Természetesen ez még kellő fenntartással kezelendő, mindenesetre a helyzet "paklijában" benne van.
Az is érdekes, figyelemre méltó, hogy ezután a modellek milyen gyorsan beljebb hozzák az atlanti ciklontevékenységet a kontinensre, ennek megfelelően agresszívan ránk nyomják a magasban az enyhébb levegőt. Bár így is 168 óráig negatív lenne a hőmérséklet 850 hepán fölöttünk, és csak utána jönne jelentős enyhülés a magasban. Bár ez utóbbi 1025-1030 hepás nyomás mellett, GFS-nél AC centrális, ECM-nél kissé "peremesebb" bárikus felállásban következne be. Ergo a talaj közelében feltehetőleg még maradna a hideg.
Utána GFS északi zonális, félblokk intermezzót ad űrtávban. ECM még 240 óránál is elég blokkos képet mutat.
#71641
A jelenlegi AO jelentősen szór. Link

Hidegmagokból "adalék" a télies folytatáshoz, (extra) hosszútávon is adott lehet.
Persze, ha lentebb leírt módon bejönn amit az ECM "odafent" a sarkkörül jósol.

Az Északi - Sarkkörön jelenleg található AC tőlünk jó messze Kelet- Szibériai - tenger központtal van. 
Link
Ha marad az ECM forgatókönyve, az anticiklon központja az elköv. 168-192órában fokozatosan Szibéria nyugatibb partmenti tengerei fölé helyeződhet, ami a szárazföld felett, betonkemény szibériai eredetű (orosz macit lazahideg)  terel az Urál hegység irányába. Link Link 
Ez "kőkemény falba ütközés lenne" az izlandi ciklongyárból kikerülő, felkanyarodó ciklonoknak, ami rendre széttépné a ciklonok melegfrontjait. Mint valami síkló repülő( a meleg levegő) felcsúszna a nálánál jóval nehezebb szibériai hideglevegőjű talpasra. nevet
Ez lenne még csak a csúnya! nyelvnyujtas A szárazabbik fajtából...beteg
#71640
Íme, mit okozna az gyenge nyugati hatás: Link
Nulla enyhülés, kevés csapadék, némi ónos veszéllyel, mákkal havazás.
Én nem látok semmilyen komolyan vehető zonalitásra utaló jelet továbbra sem.
#71639
Persze, tisztában vagyok ezzel. Végeredményben az alaphelyzet számít, amit legjobban az izobár-térkép mutat meg. Ugyanazt az alaphelyzetet csócsálja már minden modell sokadik futásban, persze kisebb-nagyobb tili-tolival. Az ECM op. is valószínűleg visszacsap majd a következő futásban. A masszívan ránk telepedő -10 fokos T850 az op. lefelé csapása volt, a jelenlegi atlanti diadal meg a fölfelé csapása. Az igazság majd valahol e kettő között lesz.
Azért érdekel, hogy az északi, északkeleti blokk AC teljes keletre kenődése, északi zóna vagy félblokk kialakulása (tehát makrováltás) bekövetkezik-e hosszabb távon, és ha igen, mikor. Egyelőre modellösszkép alapján hajlok arra, hogy december elején ez megtörténik.
Ha így lesz, kérdés, vajon a zonálisabb képek hamarosan ismét meridionalizálnak-e. Űrtávlati képek alapján ez nem kizárt.
#71638
Ide is leírom: kár ezen keseregni, és nem csak a 200 óra miatt, hanem mert ez talajon még egyáltalán nem hozna jelentős enyhülést ilyen gyenge nyugati drift mellett.
#71637
Mit gondolsz lehet beleszólása a dolgokba a fent kialakuló hidegmagnak? Link
#71636
A friss ECM futás nagyon gyatra lett a vége felé, 200 óra fölött gyakorlatilag totál győzne az atlanti alacsony nyomás a keleti hideg AC fölött.

Link     Link

Még szerencse, hogy az op. eléggé elszállt az ens-hez képest:

Link     Link
#71635
ECM az AC kelet-balkáni leorrosodásával számol 192 óránál, azaz a sarki-szárazföldi hideg zöme a Balkán-fsz. keleti felét és a Fekete-tenger nyugati partvidékét árasztja el:     Link

216 óránál viszont az "orr" kissé visszahúzódik, és kelet felől ránk fordul az igazi hideg:     Link

GFS most nagyon hasonló, csak kb. 5 fokkal magasabb T850 mellett. 192 óra:     Link     Link

216 óra:     Link     Link

Igaz, GFS egy nyugat-európai AC központot is "oda álmodott", ami ECM-nél nincs.

GEM most teljesen más utakon jár, már 160 óra felett az atlanti alacsony nyomások durva benyomulásával számol Észak-Európába és Közép-Európa északnyugati részébe:     Link

Ugyanezt adja a GFS, de csak 240 óra után. Megjegyzendő, hogy már sokadik futásban látszik ez a makroszinoptikai átrendeződés, hogy ti. az észak, északkelet-európai blokk AC elkenődik keletre, Nyugat és Közép-Európában egy északi zonális, ill. félblokk-szerű, teljes atlanti blokk felé tendáló helyzet alakul ki dec. első napjaira. Ezt a jelenleg a GEM által is megtámogatott verziót nem intézhetjük el vállrándítással. Persze, ennek a felállásnak is lehet egy ránk nézve magasnyomású, dinamikaszegény változata, a hidegpárna legalább részbeni fennmaradásával. Ez a forgatókönyv talán hihetőbb, mint az, hogy a szárazföldi irányítást nyomban atlanti frontok váltsák fel.
#71634
Úgy látszik, folytatódik, ill. "reinkarnálódik" a tavalyi tél (vég) cirkulációs hajlama: szinte 0 nyugati drift,  időnként bődületes azonalitások.
Most is, a modellek összes űrtávi próbálkozása a félzónával-félblokkal rendre elpárolog a térképekről. A nyugati áthelyeződés halott volta miatt a szárazföldi hideg közel tud jönni, el tud érni. Igaz, ennek a rezsimnek a "paklijában" benne van, hogyha az atlanti csiga mégis elvánszorog addig, hogy a hatása alá kerülünk, (beragadó) előoldal lehet a következmény. Most is ezen megy a modell huzavona: hideg AC vs előoldali enyhülés.
Véleményem szerint, ha most a keleties irányítású, magasnyomású, hideg verzió jut uralomra, az könnyen itt maradhat dec. első felében, kétharmadában. Ebben az időszakban nemigen szokott feltámadni a zonalitás. Karácsony környéke egészen más eset. Akkor még alapvetően blokkos, hideg teleken is szokott lenni hosszabb-rövidebb zónázó  epizód.
#71633
Továbbra is a moszkvai ( Link ) és a minszki ( Link ) felszíni t és légnyomási diagram az, ami ajánlok.
Megmutatja, hogy a jó korán felálló hűtőszekrény-effektus bizony keményen tartja majd Közép-Európa (különösen a Kárpát-medence) hátát, nem véletlen, hogy a modellek egyre csak tolják hideg itt maradását.
A londoni légnyomás-fáklyán ( Link ) is látható, a nyugatias jet nem tud igazán belendülni, ezt a brüsszeli ( Link ) és a stuttgarti ( Link ) légnyomásfáklya is megerősíti.

Erősen hajaz a helyzet 2017 januári felálláshoz, akkor is a kontinentális hideg-tábla egész januárban bolondját járatta a modellekkel.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 20:36:40

Tát - Kertváros (106m tszf)

3.5 °C

00000

RH: 90 | P: 1020.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.