2025. július 14., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#63293
Nagyon logikus, amit leírtál, egy dolog talán még érdekes lehet: az általad linkelt idõpontokhoz ennek - Link - kivételével -5 fok feletti (132 óránál 0 fok feletti), Reykjavikhoz 5 fokkal átlag feletti T850 tartozik.

Attól tartok, hogyha be is jön az általad hidegebb, havasabb verzió, utána a "szokásos" forgatókönyv jönne, miszerint a leesett erõsen kérdéses vastagságú hó azonnal, de legkésõbb 24, nagyon szerencsés esetben 48 órán belül olvadásnak indul.

#63291
Nos az én meglátásom:
Igazándiból Európában a december közepi hidegbetöréssel együtt megszûnt a zonalitás. Izlandon nagyon hosszú ideje nem tapasztalt magas légnyomás uralkodik, és az ottani viszonyokhoz képest igen csekély csapadékkal. Nagyon aktív és erõs a Grönland fölött kiépülõ magas nyomású képzõdmény, azért Északnyugat európában folyamatos erõs északi áramlás alakult ki az óceán fölött.
Izlandon épp ezért tartós északi áramlással folyamats hideg sarki levegõ alakította és ezután is várhatóan ez fogja meghatározni:
Link
A Reykjaviki fáklya ezért kiegyenlített -5 fok körüli tartoményban mozog.
A légnyomás továbbra is magas 1030 hpa körül mozog:
Link
Gyakorlatilag 8.-tól kezdõdõen kezd el erõteljesebben szórni, bár a tagok többsége még akkor is 1000 hpa fölött lesz, azaz nem lehetnek jellemzõen egyelõre az erõs ciklonok.
A Brit szigeteket is szokatlan hideg és havas idõjárás jellemzi az említett légköri képzõdmény hatása miatt.
Európa idõjárása ezért kettészakadt: A kontinensen viszonylag erõs ciklonaktivitás tapasztalható. Észak európában hideg nagyrészt csapadékos – míg, délen enyhe idõjárás uralkodik.
dec közepétõl egy határozott ütközõzóna alakult ki a két nagy légtömeg határán, Ebben erõs ciklonképzõdés zajlik. Ez a zóna erõsebb hidegleszakadás alkalmával Észak-déli, ezt követõen ÉK-DNY-i vonal mentén jellemezhetõ. Ez a zóna szinte folyamatosan itt tartózkodik a közelünkben, dec közepén a hideg oldal okozott igen hideg és csapadékos idõt, majd egy nyugat európai hideg leszakadás hatására a tág melegszektorba került Közép-európa. Ez az erõs hõmérsékleti hullámzás folytatódik a következõkben is, azaz nem várható erõs makroszinoptikus átrendezõdés a Kontinens idõjárásában. Továbbra erõs hõmérsékleti kontraszt lesz jellemzõ Közép-Európában:
Link
A Kárpát-medence bizonyos részein 10 fok feletti, míg a külsõ Kárpátokon túl, már 0 fok alatti hõmérsékletekkel. Mivel a hideg felhalmozódás okán újabb erõs hidegleszakadás várható az Anticiklon peremén ezért a hétvégétõl újból a hideg oldalra kerülhetünk át, erõs hidegbetöréssel kísérve. A keveredési zóna átmenetileg leszorul a mediterrán térségbe:
Link
De átalakulás lényeges makroátrendezõdés nem várható. Északon továbbra is -10 fok körüli hõmérsékletek nagy területen.
Az újabb hidegleszakadás hatására újabb erõs ciklonképzõdés indul el a 35-40. szélességi körnél. Várhatóan ez most az óceán fölött fog aktivizálódni. Hasonló a karácsony elõtti helyzethez. Gyakorlatilag hasonló idõjárási esemény várható a jövõ hét elején.
Link
A ciklon meleg szektorában elõrenyomuló meleg nyelv beleütközve a nagy területeket elárasztó sarki hideg légtömegekkel igen erõs hõmérsékleti kontrasztot hoz létre (az idõjárás pulzáló hatása: hidegbetörés ciklonképzõdés erõs hõmérsékleti kontraszt). Az elõoldalon Közép Európát újabb enyhébb és nedvesebb légtömegek érik el, tehát az ütközõzóna újra fölénk kerülhet.
Az óceán fölött képzõdõ ciklonok kényszerpálya vonalra kerülnek:
Északra nem mozoghat, hiszen egy hatalmas anticiklonba ütközik, a hagyományos pályáján északkeletre ugyancsak nem tud kimozdulni, mivel Észak-európában nagyon masszív sarki és kontinentális légtömeg helyezkedik el.
Két mozgási iránya marad tehát: keleties, vagy délkeleties.
Itt jön a bizonytalansági tényezõ. Ugyanis kelet felé a 40. szélességi körnél a Földközi tenger medencéje van, Eddig ez a terület e melegszektor alá tartozott, azonban a ciklon peremén a hideg leszivárgása miatt perem, illetve mediterrán ciklonok képzõdése várható.
Link
Kérdés, hogy teljes egészében a mediterrán ciklon irányítása alatt megszünik az óceáni-ciklonális jelleg és felveszi-e a mediterrán ciklon teljes karakretisztikát, vagy egy több középpontú „toporgó” ciklonrendszer alakul ki, vegyes karakterisztikával.
Az elsõ esetben ÉK-DNY-i ütközõ zóna mentén tartós és erõs csapadékképzõdés indulhat meg továbbra is jelentõs esõt és havazást okozva Közép-európában, az ütközõzóna épp Magyarország környékén lehet, azaz délen esõ északon tetemes havazással. A Földközi-tenger nyugati medencéjébe beszivárgó hideg sarki levegõ újabb és újabb öngerjesztõ folyamatként újabb cikolonokat építhet ki, amelyek északkeleti pályán a balkán félsziget északi részén Északkeleti pályán mozognak
Nagyjából ezt a verziót támogatta a GFS 18 UTC változata.
Vegyes karekterisztikájú több középpontú ciklonrendszer már erõs meleg oldalt, de még így is jelentõs csapadékot okozhat a medencében, immár nagyrészt esõ formájában. Ez azonban az Alpok és a Francia partvidéken tetemes havazással járhat. Az ütközõzóna az elõrenyomuló melegnyelv miatt inkább Észak-déli középvonalat vehet fel, azaz nem ÉK-DNY, hanem Kelet nyugati irányban várható erõs hõmérsékleti kontraszt. Ennek a zónának a folyamatos keletre tolódása hazánkban azt jelentené, hogy a Dunántúlon az esõt lassan havazás válthatja fel és így hazánkban is K-NY-i „ellentét velószínûsíthetõ”. Ez a verzió már igazából annyira nem önfenntaró mint az elsõ verzó, azaz sokkal könnyebben széteshet és egy csendesebb nyugodtabb, de a melegszektor szétesésével hidegebb idõjárás követheti a jövõ hét végétõl.
#63290
Érdekes fordulat azért a 18 UTC fáklya, szinte ledöbbentett a majd 5 fokos T-átlag esése. Ebbõl látszik, hogy a fáklya sem fedi le a legvalószínûbb esetet, nem csak a tagok, de a tagok átlaga is szór rendesen! Ezzel a ténnyel együtt tessék figyelni õt is! Meglepett ez is, amit kidobott a frissítésem: Link
Leesett mind a két fáklya átlaga rendesen, ECM saját útját követi egyelõre, ám én neki adok nagyobb esélyt (az elmúlt napok támogató futásai miatt). Nekem akkor is hiányzik már egy Snowhunter-vélemény nevet
Illetve még az "isten": Link
#63289
Ha csak a gfs-ens-et nézem, azt látom, hogy a legtöbb tag szerint a most az Atlanti-óceánon lévõ ciklon, ami most fût minket, elindul végre Európa felé, kb. 4-e táján, 6-a körül vonulhat el fölöttünk/mellettünk/alattunk. A tõlünk északra lévõ másik ciklon is, bár legyengül közben, de kelet, délkelet felé veheti az irányt, akár rajtunk is áthaladhat, még 2-án. Ezek mögött kettõ hidegleszakadás lenne ugye, csak sajnos közötte visszamelegszünk.
Toulouse-i fáklya: Link Link és budapesti: Link Link

Link
Link Link
A 6-ai hidegleszakadás nagy valószínûséggel egy medit generál majd. Ezek után az a kérdés, hogy az Atlanti-óceánon marad-e az alacsony nyomás. A legtöbb tag szerint igen, vagyis inkább a sarkvidékrõl indul meg egy újabb erõs ciklon az óceánra, bár ez innentõl kezdve elég bizonytalan: Link Link Link - itt a másodikon látszik tgazán, hogy a hidegleszakadás helye még tolódhat nyugat-keleti irányban, de nagyobb a valószínûsége, hogy elõoldalra kerülünk. Ez persze nem feltétlenül jelent meleget itt lent, hidegpárna is kialakulhat. A blokkoló AC is nagy valószínûséggel túl messze lesz tõlünk.
#63288
Télies??? Na ne már...miért kell mindig belinkelni: Link A Tmax országos átlaga még a legkeményebb, január közepi idõszakban is +2 fok. Ehhez képest az ENS átlag 7-e után -2,-3 fok körül tetõzik amíg a szem ellát.

A hétvégi lehûlés már elég valószínûnek tûnik. Utána a mediciklon pályája még erõsen kérdéses, ha egyáltalán kialakul ugyebár. Az sem 100 %, tehát a visszaenyhülés mértéke szintén bizonytalan.

A légnyomás-fáklya AC-s helyzetbe hajló, ami magában hordozza a hidegpárna esélyét.

A tendencia egyértelmû az elmúlt néhány futásban: fokozatos lehûlés.

Ebbõl a fáklyából minimum arra lehet következtetni, hogy legalább regionálisan hideg, téli idõ köszönthet be januárban. Hogy ez melyik országrészt érinti majd, arról vannak elképzeléseim, de ebbõl az idõtávból még csak vagdalkozás lenne.

Más kérdés, hogy nem feltétlenül lesz szép, téli idõ, a hó hiánya miatt. Amíg az a medi el nem indul valamerre, addig lesz még itt minden szerintem. Fölösleges temetni a január elsõ felét.
#63287
Szerintem meg ez is komoly tél, a mi éghajlatunkon. A tagok közül 6.-a után 8db megy fel 0 fok fõlé, egészen ameddig mutatja. Ez szerintem több mint bíztató. Ezt az 5.-ei mediciklont kéne valahogy kibekkelni, hogy hó legyen, és akkor utána jöhetne a hidegnevet
Persze ez még változhat, de remélem nem fognyelvnyujtas
#63286
Azért én ezt a komoly tél szavat talán másra használnám....de minden bizonnyal ezek télies hõmérsékletek!Továbra is 6-ka után óriási a bizonytalanság ebbõl még bármi kisülhet!
#63285
Szabad megkérdeznem, hol nem látszik komoly tél? vidám

Link Link

A 2m-es hõmérsékleti fáklyán január elejétõl ameddig a szem ellát 0°c alatt futnak a tagok, ráadásul január 7-tõl kezdõdõen az ensemble áltag a -5°c-ot is csak alulról súrolja napközben. Ilyet nem sûrûn látni, és ez véleményem szerint könnyedén kimeríti a komoly tél kategóriáját.

A korábbi futásokon a T850 nem volt látványos, de érdemes lett volna a T2m-es grafikont is figyelni. Az utóbbi fáklya átlaga rendesen 0°c alatt van már egy ideje.

Egyáltalán nincs szükség -15 fok T850-re ahhoz, hogy tartósan hideg és havas idõjárás köszöntsön ránk...
#63284
Persze, de valahogy nem látszik sehol semmiféle komoly tél, nem hiszem hogy jan 10-én majd átkapcsolunk "tél" üzemmódba. Tartós -10 körüli T850 esetén már bizakodnék, de addig nem.
#63283
Nem! Dehogyis! nevet 240 óra felett soha semmi se körvonalazódik annyira biztosnak, hogy ürítsük miatta a lomtárat is nevet
Csak a január elsõ dekádját (10éig?) bukhatjuk nagyon könnyen ebbõl a felállásból.
#63282
azaz kidobhatjuk a januárt a kukába?
#63281
Hát igen, a harc folytatódik, de nem nekünk áll a zászló: Link
Nem tudom, mi kéne ehhez, hogy jól alakuljon lassan a kilátássor. AO tényleg ugrik fel... Persze lehet hivatkozni a bizonytalanságra, de az esélyek egy havas-esõs bõvebb csapadékhozamú idõszakra próbálnak utalni. Január 6-10 között két mediciklon körvonalazódik, vagy már nem is mediciklon, mert kicsit máshol húzódik a hideg-meleg vonal: Link mert az a brit ciklon csak rossz helyen van Link és nincs szándékában leépülni Link vagyis nem valószínû. Az esélyek eléggé soványak, ilyen 0 fokos T850 mellett lezuttyanó nagy havazás lehet itt-ott szerintem... De ez még képlékeny.
#63279
A hideg kontra meleg csata folytatódik, Újév után - ahogy várható volt - a hideg válik pár napra uralkodóvá, ám utána újra fordul várhatóan a kocka, és egy ciklonrendszer keleti oldalán enyhe léghullámok érkeznek a Kárpát-medence térségébe.
A sorozatos váltások és visszaváltások során olykor tetemesebb hó is hullhat, viszont legalább egy hidegpárnás periódus kellene ahhoz, hogy ez a hó 1-2 napnál tovább megmaradjon.
#63278
Megnéztem 3 hosszútávú elõrejelzést. Azt kell mondjam, erõs a szórás. A leghidegebbet és utána a legkisebb enyhülést itt jelzik elõre, a koponyeg.hu már enyhébb de még mindig télies idõt jelez, a farmit.hu pedig minimális és rövid lehûlés után január 4-étõl erõs enyhülést jelez, az ország nagy részén éjszakai +4 fok körül és sok esõvel.
#63277
Meglátjuk a következõ fáklyák hogy mozognak és akkor majd abból kiderülhet. kacsint
#63276
Link
Azt én vágom, de nincs olyan egyértelmû hidegpárna-helyzet, mint lehetne, vagy mint az AO-n van. Vagy az AO után majd beáll a fáklya is egy hidegpárnába? Meglátjuk... Érdekes helyzet, lehet, hogy ezek is még csak tapogatóznak. De a fáklya jobbra fordulásával indult el felfelé az AO is, szüval makrofelállás-függõ is lehet a helyzet (vagy magas a korreláció a kettõ között).
#63275
Ha pl nálunk hideg párna van akkor hiába a pozitív AO index nálunk akkor is hideg van és úgy néz ki 9. e után nálunk elég nagy esélye van a hideg párnának.
#63274
Link
Hm, elindult felfelé az AO, lefelé a fáklya... Most akkor melyik késik melyikhez képest és melyiknek van kapcsolata melyikkel? Kezdek összezavarodni az "indexrengetegben".
#63273
Mióta tanultam a 4 központról (izlandi, azori, iráni, szibériai), én is megtapasztaltam, hogy az azori maximum képes nálunk a legtartósabb hideget (meg sajnos ködöt is) okozni. Nem is csoda, hiszen ez a légköri képzõdmény magas légnyomású, de nálunk hûl le a hosszabb éjszakák, majd ködös nappalok alatt, így még sûrûbbé, nehézkesebbé válik a levegõje. Ezzel szemben a szibériai maximum kutya hideget hoz, de nálunk felmelegszik és felritkul a levegõje, így könnyebben kisöprõdik a Kárpát-medencébõl.
#63271
Nagyon korrekt hozzászólás amit tõled már megszoktunk!Bizony nem kizárt h a keveredési zónában leszünk,ami bizony valamennyi havat jelentene,és ha utánna ránk helyeszkedik AC,még ha megkezdõdik egy felmelegedés is a magasba,tudjuk mi lenne akkor!Én optimista vagyok most de nagyon!
#63270
A bizonytalanság persze igen nagy, de véleményem szerint Újév napja után egyre biztosabbnak látszik egy igen kemény, a december 20-hoz hasonló Tél-támadás. A most Délnyugat-Európa felett kialakuló és kelet felé mozgó ciklonrendszer hátoldalán ugyanis komoly esély látszik egy masszív hidegleszakadásra, amely akár telibe kaphatja a Kárpát-medencét is. Egy igen éles frontálzóna választja várhatóan két részre Európát, a keveredési zónában tetemes csapadékmennyiségre számítok. Pár napja már leírtam a Társalgóban, hogy igen nagy hidegtartalékok halmozódtak fel Észak-Északkelet-Európa felett, és amennyiben a "Tavasz" és a "Gelida" errefelé vívnának meg egy-egy nagy csatát, ennek eredményeként akár újabb rekord is napvilágot láthatna - ezúttal hó-rekordra gondolok. Mindenesetre az idei tél - amint az eleje már bebizonyította - nem az unalom jegyében fog telni meglátásom szerint.
#63269
Az ECM-nél rossz helyen ragadna be egy ciklon, de annak még lesz pár verziója.
#63268
Január elsõ napjaiban a lehûlés szinte biztosnak tûnik, de annak mértéke és tartóssága továbbra is nagy bizonytalansággal bír, ezt jelzi a fáklya egyre nagyobb szórása, valamint a modellek közti nem egyetértés is. Egyelõre csak tapogatózni lehet, körvonalazni nem igazán, azzal még várni kell néhány napot.

Szerk.: Ne kérdezd, hogy miért neked címeztem. laza "Simán" új hsz-t akartam írni, no de sebaj.
#63267
Snowhunter véleménye maximum csak annyi lenne, hogy: "Várjuk meg a szilvesztert a körvonalazással!" nevet szegyenlos kacsint Amúgy teljesen igaza lenne, mert minden olyan bizonytalan.

Nekem mindig van valami véleményem és elképzelésem, de most nekem sincs a jövõvel kapcsolatban... nevet
#63266
Friss:
Link
Ááááá de érdekes helyzet, nagyon kíváncsi vagyok... Csak tényleg nehogy valami unalmas süljön ki belõle. A fáklya a tipikus -10 +5 közötti szórással bír ( Link ), a többi modell pedig tapogatózik minden irányba, ahogy az operatív is teszi. Sokat segítene most egy Snowhunter-vélemény nevet Õ mikor tér vissza?
Amelyik modell ellát a lehûlésig; (GFS kivételével) mind ránk ránt -10 alatti T850et, utána viszont csak az ECM lát valamit, most éppen +3-mas T850-t, és esõt (gondolom mediciklon lenne). GFS még a 12-es, azt ismeritek.
#63265
Így van bármi lehet a keveredési zónába még akár országos havazás is lehet vagy pedig a leírtak valamelyike.
#63264
Vagyis nem szokványos keveredési zóna is benne van a pakliban...az általános az az Észak-Dél megosztottság illetve a Tiszántúl-ország többi része. Azaz senki nem lehet "biztonságban".
#63263
Tévedsz, ez lehet északon is vegyes csapadék, sõt lehet csak délen szilárd halmazállapot, északon meg a nagy semmi.
#63262
Átmeneti vegyes csapadék benn van a pakliban, izgalmasabb mint a száraz nagyon hideg idõ.
#63261
A keveredési zóna magában hordozhatja fõként Délen a vegyes halmazállapotú csapadékot is,ha nem tévedek! szegyenlos kacsint
#63260
Biztató a helyzet az ECM alapján, ez pedig egy nappal azután amit linkeltél: Link
A következõ térképeden kicsit lejjebb is mehet az a határvonal. kacsint
#63259
A mostani ECM részben cáfol engem, de nem is baj:Link
nevet
#63258
A 12-es NGP kezdi a grönlandi AC-t jobban kiterjeszteni az Antlanti-Óceánra. Ez jó jel lehet számunkra...
Link
#63257
De azt is figyelembe kell venni hogy az teljesen más fajta hideg lenne, meg akkor jóval durvább ciklonok mélyülhetnének ki nem olyan mint a mai.
Olyan ütközõ zónás helyzetbe jóval komolyabb dolgok lennének mint ma.
#63256
Igen, a gyakori havazásos ütközõzónában benne lennék.De ha ilyen hõmérsékletek lesznek mint ma(azaz -5 fok 850HP)+3 fok,az nem sok mindenre lenne jó.Mert a jövõheti lehülés is ilyen mértékû lesz nagy bizonyossággal.A bizonytalanság utána jön...

Rudolfking:Van friss fáklyád?
#63255
Ja igen ezt el is felejtettem leírni nevet
Én is a 2.-ra adom a legtöbb esélyt.
#63254
Ezért a nagy szórás január 3-ától a fáklyán. Érdekes helyzet, de ahogyan a jó úgy a rossz kimenet is benne van. Kíváncsi vagyok, mikor fog végre letisztulni. Tendencia az operatívban sem lelhetõ fel, érdekes helyzet... Abszolút kíváncsi vagyok egy 3 nappal késõbbi fáklyára például nevet
#63253
Én személy szerint a második tippedre látok legtöbb esélyt,tavaszias idõjárásra kevés esélyt látok,illetve arra is hogy kevés csapadékkal ússzuk meg a január 3.ka utáni periódust!
#63252
Még azért van bizonytalanság bõven :Link
kicsit lejjebb jön a hideg és máris teljesen más minden.
Ha az átlag jönne be már az is elég télies verzió lenne.
Szóval szerintem 3 verzió van az elsõ hogy ránk szakad a kemény hideg de száraz marad az idõ a második hogy ütközõ zónába leszünk és gyakori havazással 0 fok körüli téli idõvel a harmadik pedig enyhe idõvel gyakori esõvel járna.
Ez az én meglátásom
#63251
A lehetõ legszerencsétlenebb és legbosszantóbb helyzet lenne:Link
Nyugat-Európa kemény tél, itt meg koratavasz.És ez tartós helyzet lenne.
#63250
Nagyon jó az elemzésed!
Reméljük a grönlandi rész javára dõl el a kiterjedtebb AC terület és szerencsénk lesz!
#63249
Elég bonyolult idõszak elõtt állunk.
Január elsõ napjáig, nagyjából le van tisztulva a helyzet, de onnantól elég nagy a zûrzavar.
Elég ritka nyomás eloszlás várható a kontinensen mind az óceán felett.
Egy magasnyomású híd fog elhelyezkedni körülbelül 65. szélességi kör környékén, január elsõ napjaiban.
A nagy kérdés az, hogy a ciklon aktivitás, milyen hatással bír majd rá.
Jelen számítások szerinte az AC folyamatosan déli irányba fog tolódni, de úgy tûnik nem zárja le az utat a ciklonok elõtt, csak kényszer pályára tereli õket kb a 45. széllességi kör környékére.
Emiatt Európa közepének idõjárás elõrejelzése nagyon bizonytalan, hiszen akár kora tavaszias, illetve zord téli idõjárás is kialakulhat, de akár tartós hidegpárna is lehet.
Az ECMWF , és a GFS keveredési zónával számol, azaz sok csapadék is lehet, de ennek halmazállapota ilyen távolságról megállapíthatatlan.

Készítettem egy térképet szemléltetésnek:Link
#63248
AO index fáklyán azt látom felugrik, majd mennek vissza a tagok a mélységbe.
De minden nap ugrál ez is össze vissza...
#63247
Most is elég jó makro helyzet állhat fenn csak az óceánon lévõ alacsony nyomáson fog múlni hogy leszakad e ránk hideg.
pl a gfs túlságosan behozza kontinensre ezt az alacsony nyomást ami nem engedi a hideget, ellentétben az ecm el ami kicsit kijjebb rakja az óceánra és ezért tud ránk szakadni a hideg.
#63246
Kár hogy nem úgy értelmezed a fáklyát ahogy kéne,de egyértelmû hogy jó felé mozdulnak a dolgok ami telet illeti,a következõ napokban majd a fáklyán is meg látod,3 dikától egy igen izgalmas helyzet van kialakulóban,amely 1 hétig is majd eltarthat ha nem tovább!Az hogy a nagy hideg keletre húz el van rá esély,de nem is lenne ez nagy gond számunkra,kapnán mi is belõle!

Utolsó észlelés

2025-07-14 11:37:50

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

29.2 °C

22502

RH: 59 | P: 1016.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.