2025. július 14., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#63245
Ez kemény lenne!

Az ECM ezekszerint tartja a kemény tél esélyét.Mondjuk ekkora hidegmagot nem látni minden évben:Link

Most KB. ilyen kiindulási helyzet volt a december közepei hideghullám elõtt is a modellen.Csak ugynolyan blocking kellene mint akkor és...
#63244
Mondjuk valljuk be, hogy komoly havas esély is van: Link méghozzá 10 napos távlatban több is. Lehet, hogy nem felétek, de az ország északi és keleti felének akadnak lehetõségei.

Azért ezt is módjával kezeljük, de nem reménytelen a helyzet...
#63243
A GFS úgy számolja hogy tõlünk keletre megy el a nagy hideg,ezért a brutál Moszkvai fáklya.Szerintem 2 forgatókönyv lehetséges.Marad ez a felállás:enyhe csapadékos,idõnként kisebb lehüléssel.Illetve a január elejei hidegfront utáni AC magasban enyhüléssel,ami hidegpárnát hozna.De ez sem maradna sokáig fenn.

Az igazi kemény havas idõ,az ami nem látszik.
#63242
Bizony, nem esélytelen. Link
#63241
Ez alapján még itt is lehet akármi: Link
A Hideg leszakadás után meg hideg párnának is meg van az esélye nálunk.
#63240
A friss fáklya hûtött egy kicsit
Link
#63239
Salek! Én már inkább nem mondok semmit! Mostmeg ilyen az AO: Link
Tegnap ilyen volt: Link

Rezeg a léc a télnek, az már egyszer biztos..., az utóbbi napokban rendesen megtanultam, hogy ilyen kijelentésekbe többet nem esek.
Esélye a komoly hidegnek szerintem még mindig megvan, habár össze-vissza csaponganak a modellek... egyszerûen nem tudok rá mit mondani.

Szerintem ez most egy olyan helyzet, ahol senki nem jelentheti ki, hogy most nagyon hideg... vagy nagyon enyhe idõ lesz. Egyelõre én komolyabb tendenciát nem látok egyik irányba se..., de tény, hogy nagyon rezeg a léc a télvárók számára is...

Ami most látszik, hogy pár napja valami hullámzás indult meg, ami amakrohelyzeteket illeti..., tehát tartós berendezkedésekre nem igazán kéne számítani, legalábbis jelen állás szerint... Link az elsõ hullám már látható is...

Ez valószínûnek tünik a fáklya alapján is....

Összességében: türelemre inteném a télvárókat, mert egyébként hatalmas pofáraesés is következhet.
#63238
A jövõhét szerda csütörtök,szinte lemásolja a mostani pénteki idõt.
Zápor,zivatarok a hidegfront érkezése elõtt.A hidefront mértéke és idõtartalma is hasonló lesz vérhatóan a mostanihoz.Aztán pár nap és ismét átlag fölé kerülhetünk,igaz most úgy látszik szélsõségek nélkül:Link
Az igazi télies fordulat,tartós kemény hideg,havazással a következõ 2 hétben nem valószínû hogy visszatér.
#63237
Átnézve a modelleket jelenleg egyet sem látok, ami tartós enyheséget adna. Ha valahol mégis 0 fok felett járna a T850hPA, akkor mellette szoros közelségben lenne a komolyabb hideg is. Jelen állás szerint kevés az esélye, hogy tartósan enyhe idõszak legyen... és folyamatosan fennáll egy komolyabb hidegleszakadás esélye. Lehet ez a mostani nem lesz annyira komoly, mint az elõzõ..., de utána még mindig fennáll az esély komoly történésekre.

4-5 napja még erõsen felfelé szórt az AO, most az ensemble visszahúzódótt és úgylátszik erõsen negatívban marad: Link

Amíg ez nem húzódik fel, addig jó esélye lesz a komolyabb hidegleszakadásoknak is..., a NAO még mindig változatlanul -. az szezonális modellek az index állását már október közepe, november eleje óta jól elõrejelezték, ebbõl kiindulva azt várom, hogy nem is igazán lesz +NAO.., ilyen mellett szó szoros értelmében vett nyugati irányítást nem is várok tartósan, blockingok lesznek túlsúlyban. És mivel a hideg nem csak a sarkok környékére van húzódva, ezért a blocking könnyen lerántja õket...
#63236
Bejönni látszik, amit említettem mint egy lehetõség: "Bár az operatív a maga -10-ével egyelõre szembemegy a tagoknak (ez a 2. ilyen futása), de ha a tagok jönnének be, akkor 0 körül lenne a T" . De ez egy lehetõség, s wetsom írása ezt támasztja alá. Ahogyan az én fáklyám is mutatja, az ECM lehûléssel számol, melynek tartóssága már a hidegmag elhelyezkedésétõl függ. Link Meg kell várni, hogy 180 órán belülre érjen a lehûlés, aztán nézni a tartósságát. Bár lehet körvonalazni elõtte, azért nem kéne készpénznek venni. Nem is beszélve arról, hogy a nagy lehûléseket mindig néhány tag mélyrepülése jelzi elõször, ami aztán elszaporodik - vagy nem. Továbbá a hideg leszakadása nem csak fölénk történhet, szóval utóbbi esetben sem feltétlenül "bénáztak" a modellek. Talán most még az a gond, hogy 240 órán túlra akarunk tekinteni.
#63235
Nincs ezzel gond, én írtam, és még most is ezt írnám, iszonyat bizonytalanság van, és még mindig inkább télies idõt látok ebbõl kibontakozni, a fent említett írásom alapján, ez nálunk nagyon könnyen elsülhet kemény téli fordulatba.
Persze lehet, hogy tévedek, hisz ebben az esetben a bizonytalanság óriási, de nagyon összhangban vannak a modellek és bizony a GFS is, csak õ erõsebbnek gondolja most a ciklonaktivitást, és elõoldalra helyez bennünket. Azonban ez nagyon könnyen változhat.
Bocs itt a helyes link JMA:
Link
Természeten enyhe idõjárás is lehet, csak én most ennek kisebb valószínûséget gondolok. Majd meglátjuk, hisz mindig az idõjárásé az utolsó szó:-)
#63234
Én is csodának tartanám, ha azok az északi hidegmagok még egyszer-kétszer nem szakadnának ránk.
#63233
Az én meglátásom szerint igen kemény téli fordulat is jöhet újévtõl. Igaz, hogy a fáklya tagok jelen esetben felfelé szórnak, de amin nem lehet könnyen átsiklani az a hatalmas immáron másodszor látott kemény hidegmag tõlünk északra északkeletre.
Link
Link
És bizony itt már nagyon közel van hozzánk.
Ami még valószínû, hogy egy erõs Skandináv anticiklon és egy erõs Izlandi anticiklon is felépül.
Link
Ezeknek az elhelyezkedése még képlékeny de nézzük meg ezt a térképet is.
Link
Látszik, hagy az anticiklon egy 1040-1045 hpa központtal rendelkezik és délnyugat felé nyúlik le, amely igen hideg levegõt szállítana a középsõ részek felé.
Tény viszont az is, hogy az óceánon ciklonok vándorolnak aminek lehetünk az elõoldalán, de ezek egyelõre jellegtelen képet mutatnak, nem igazán erõsek.

Más modellek is mutatják a GFS szerint felvázoltakat, csak jobban ránk rakják a hideget.
Pl JMA egész jól szokott mûködni ebben a helyzetben és az elõzõ erõs, hasonló lehûlést is jól megfogta.
Link
Itt a verzió szintén erõs anticiklon igaz Izlandtól egészen a Brit-szigetekig.
Link
Az ECM is télies idõvel kecsegtet
Link
Látható, Skandináv, Izland anticiklon páros léte, és kelet felõl igen hideg levegõ érkezése.
Néhány index is inkább a hideg kimenetelt valószínûsíti újévtõl.
Link
Link
Szóval nagyon sokfelé variáns lehet, mindenesetre az erõs hidegmag továbbra is fennáll, a megfelelõ nyomási mezõ létrejötte és egybõl itt az újabb télbetörés.
Érdekes helyzetnek nézünk elébe az biztos, de elõtte még itt van a szilveszter napja mai újabb rekordmeleget tartogathat számunkra, és véleményem szerint ez meg is lesz. Jó lenni 20 fokkal menni a következõ esztendõbe:-)

#63232
Vigyünk bele kis "miértet" , mert szakmailag nincs megvizsgálva a dolog.

Jelenleg a GFS és a többi modell harca megy.
A GFS szerinte a fölénk érkezõ sarki AC átmenetileg marad tõlünk északra, a ciklon aktivitás hatására kelet felé mozog és megerõsödi.
Emiatt a ciklonok tõlünk nyugatra lennének, így nálunk unalmas enyhe idõ lenne.
A többi modell úgy számol, hogy ez az AC tovább nyomul nyugatra, itt vannak különbségek.
Van olyan modell ami folyamatos AC nyugatra tolódást számol, ez a NOGAPS.
A GEM szerint felszámolódna, az ECMWF szerint pedig legyengülve tõlünk nyugatra kötne ki.
Tehát összességében hatalmas a szórás, ez most a GFS fáklyán nem látszik...pedig meg van.

Ami figyelemre méltó, hogy az erõs izlandi magasnyomás miatt a ciklon pályák folyamatosan délre szorulnak. Kisebb hõmérsékleti kontraszt mellett élnek a ciklonok, emiatt erõs aktivitásra kicsi az esély.
#63231
A tegnap éjféli fáklyán vagy 3 fokkal magasabb volt már az átlag mint az elõzõekben, illetve elkezdtek a tagok felfelé szórni.
Itt vannak nálam a lementettek így egyértelmû volt a tendencia.
#63230
A fáklya csak tegnap kezdett felfelé szórni, tegnapelõtt a tagok még -7°C körül szórtak, bár a bizonytalanság nagy volt.Tegnap még nem lehetett tudni, hogy a fáklya egyértelmûen felfelé indul-e, vagy ez csak egy "rossz kisiklás" , de sajnos a mai fáklya még enyhébb képet mutat, mint a tegnapi.
#63229
Ez eddig is így volt, futásról futásra látszott ez enyhülés, nem is nagyon értettem a tegnapi elõre végén ezt:
A következõ esztendõ meghozhatja a télies fordulatot idõjárásunkban.. és mivel a többi modellnél csak egy futást látunk így nehéz azokra hagyatkozni.
A GEM meg a NAEFS fáklya is átlagos.
#63228
Most szerintem is saleknak van igaza, esélyesebb, hogy január elején újra egy enyhébb idõszak jön majd, nem vagyunk túl kedvezõ helyzetben. Pedig ennyi egyelõre épp elég volt a tavaszból, nem szeretném, ha egész januárban a +10°C-t ostromolnánk.
#63227
Az ECM-nél ilyen hidegmag szakad le:Link

A GFS fáklya szerintem egy napon belül elkezd szórni, az ilyen összetartás 300h-n keresztül nem szokott sokáig tartani.
#63226
A ECM link szerint a Brit Szigetekre menne a kemény hideg.Nálunk könnyen lenne így is déli áramlás.
De ha ide is berántaná a nagy hideget,akkor is csak nagyon átmeneti lenne.Meglátjuk mi lesz,de mostanában a GFS-nek jön be minden.
#63225
Én szintén úgy látom, hogy a tél nem tér vissza. Elég ránézni a fáklyákra. Nem tudom felfogni, miben látják egyesek a hidegbetörést. Sebaj, lesz még idén zivatar, mely teljesen normális jelenség december végén medencénkben...
#63224
Hát igen a GFS szerint, de a valóság könnyen lehet más...
Mert az ECM ránk rántja a hideget.
#63223
Az új fáklya is megerõsíti a tegnapi hozzászólásom:Link

Kezdenek már együttfutni a tagok,és már inkább átlag felett.Egy-két tag száll már csak a mélybe.Azaz újév napja körül jön egy mostani mérsékelt lehülés 1-2 napra,majd hamar ismét átlag fölé kerülhetünk.
Beszédes még ez is:Link
ill:Link

Azaz a köv. 2 hétben nem valószínû kemény tél a GFS szerint.
#63222
A hazai helyzetrõl pedig az a véleményem, hogy látszik a modelleken az óriási harc a hideg és a meleg között, ez a hatalmas ingadozás az egyik utolsó összecsapásuk lehetett most. Még egy menete van a melegnek ide, szilveszter környékén, de utána véleményem szerint eldõl a meccs a tél javára, és nemcsak Európa északi és nyugati részein, de nálatok (nálunk) is komoly tél lesz. Ezt látom és tippelem is!
#63219
Mondjuk az ECM egy nagyon kemény hidegmag érkezését várja Európa fölé:
Link
A stabilabb keleti AC lenne az okozója, a JMA is adja, bár keletebbre.
#63218
850 hepán -5 fok az januárban nagyon nem +5 fok, fõleg ha csapi van - bárhonnan nézzük. Még hidegpárna is lehet nem kicsi eséllyel ( Link ), ami pedig, nevéhez hûen nem lesz ... meleg. Ahogyan a nagy hidegbõl fel tudtunk melegedni (hiába a hótakaró, meg a hideg, stb.), úgy le is fogunk tudni hûlni. Bár az operatív a maga -10-ével egyelõre szembemegy a tagoknak (ez a 2. ilyen futása), de ha a tagok jönnének be, akkor 0 körül lenne a T (ami pedig valóban +5-ös Tmax, és messze nem tél) - szóval a -5 ezek átlaga, nem pedig a legvalószínûbb eset (ha pl. 5 tag felfelé, 5 lefelé tart, nem az átlaguk várható).
Ennek ellenére (ahogyan írtam) én sem Gelidára számítok, de a GFS-en pl. nagyobb havakat se látok soha (délebbre sem), ha komoly csapival számol, az esõ. Az a baj, hogy ez "tipikusan" olyan eset, amikor a tendenciák körvonalaznak valamit, aztán lesz ami lesz, amibe komoly T ingások is beleférnek (850en), hiába a kiegyensúlyozott közép és tagok futásai.
Egy biztos, stabil unalmas idõ (zonális vagy ultrastabil hidegpárna) egyelõre nem esélyesek, és nekem már ez is elég nevet A mai idõ is megfelelt (ehhe vidám ).
#63217
Nem várok akkor sem nagyobb lehülést mint ami a mostani.Ne feledjük,azt sem hogy dec. 30-31. táján megint lehet rekordmeleg.
Elméletileg ugyanez a helyzet játszódhat majd le mint most.Azaz 15-20 fokos T-maxokról hül majd le +5 fokra.Hiába lesz 850HP-n -5 fok.Szóval az utóbbi pár fáklya alapján(ami már az elõbbiekhez képest sokat változott)én nem számítok a kemény tél viszatértére.
#63216
Nem értem.. Ezen is ugyanaz látszik - idõszakos blocking, továbbiakban nagy kérdés. Link itt jobban is látszik. Véleményem szerint még 1-2 futás és vissza kell venni a várakozásinkból. Meglátjuk, egyelõre érdekes, és bizonytalan a helyzet, talán a kezdeti lehûlés nem: Link
#63215
Szerintem inkább ezt kéne nézni:Link
nem az angliai fáklyákat mert oda is ki fog terjedni a téli idõjárás ez már látszott egy ideje ezt Donnie is már megpedzegette.
#63214
Ja értem már! Azt írtam hogy tippemet közben meg a fáklyából merítettem az ötletet. Na akkor most úgy írom le a tippemet, hogy nem nézem a fáklyát:
Holnaptól hûvösebb idõ lesz felettünk - 5-7 fokot mérhetünk.

A lehûlés folytatódik vasárnapra visszaesnek az értékek 0-2 fokra. Ekkor délnyugat felõl havazás kezdõdik. Itt kb. 2-5 cm hó hullhat. Máshol csak gyenge havazás lehet.

A hideg azonban valószínû nem lesz tartós ugyanis keddtõl enyhülés kezdõdik és Szilveszterkor ismét lehet 10 fok feletti hõmérséklet komoly esõkkel.

A következõ télies fordulat 4.-étõl lehet ekkor már lehet sokfelé havazás.

8.-ától további lehûlés lehet.
#63213
Link
Valami tendenciát felfedezni vélek már.Azaz szélsõségektõl mentes,átlagos téli idõ lehet január elejétõl.Folyamatosan gyengíti a lehülés mértékét is.További tendencia lehet ez is:Link

Azaz ha lesz blocking az rövid életû lehet ismét.A nyugati nyomásfáklyák elkezdtek lefelé szórni az elmúlt napok futásaihoz képest.Tehát még a blocking sem biztos még,nemhogy a kemény tél.
#63209
A fáklya nem mond el jelenleg semmi...az új év kezdetén megkezdõdik a lehülés,utánna meg 3-kától nyillik a fáklya!
#63208
A Dublini nyomásfáklya is változott.Nem biztos a magasnyomás már:Link
Meglátjuk a köv. futásoknál hogy tendencia lesz -e ez.
Sokak ellenében nem látok nagy dolgokat a köv. 2 hétben.

Anarki:Mondjuk ezt a múlhetet nehéz lesz már felülmúlni.
#63207
A tendenciákról ne feletkezzünk meg. Én már nem merek semmit mondani, a fáklyán úgy változik a lehülés erõssége. Az összes index bizonytalanságban van... ide-oda dõl a mérleg nyelve.

Szerintem most bizonytalanabb a dolog, mint december elején volt... egyáltalán nem biztos az sem, hogy Gelida lesz... és az sem biztos, hogy nem...

Régen hezitáltak ennyit a modellek...

Megnéztem az utóbbi 3 hozzászólásomat, tökéletesen ellentmondanak egymásnak! LOL vidám Na megkomolyodok..., ez biztos a tél-szkeptikusságomból fakad... nevet
#63206
Számomra csak a változatosság , akár további szélsõséges hullámzás az ami gyanús, errõl a fáklyáról egyet tudok leolvasni: Jan 1. után fogalma nincs a modelleknek milyen idõ lesz!
Link
#63205
Van hasonlatosság,de kemény tél szempontjából nincs.Akkor utána jött meg a kemény tél,most viszont elõtte.Nem mindegy.Kemény téli fordulatot én nem látok a fáklyán egyenlõre:Link

Ennél átlagos,vagy picivel melegebb idõ is lehet januárra.
#63204
Egy kis kiegészítés, hiteteleneknek! nevet
86 dec. 27: Link Link
87 Január 1.: Link Link
87 január. 4: Link Link
(Kiragadott példa, számos más eset létezik.)

Van hasonlatosság a veszett nagy hullámzás tekintetében, és ha valami valószínû akkor az az, hogy nem lesz eseménytelen , egyhangú idõjárás a következõ 8 - 10 napban.
A 2012 c. film rettenetesen korlátoltra sikeredett.
#63202
NAO lefelé szór... AO-ban tünnek el a felfelé szóró tagok lassan...
Úgylátszik nincs visszaút az újabb kemény, tartós hidegleszakadástól...
Ez már a második lehet (október közepivel harmadik), ami az utóbbi évtizedben finoman szólva ritkaságnak számít... pláne ilyen mértékû, ami megint jöhet...
Arról nem is beszélve, hogy akármennyire is hideg a tél... néha becsúszik a 20 fok is..., hát nagyon élvezetes egy hónap ez a december... nevet

Szerintem 2012-ben itt lesz a világvége, ahogy a maják mondták... nevet
#63201
Hihetetlen, hogy valaki rajtam kívül is megállapította ezt (ráadásul K-rõl). De tudod Cassano én már nem dõlök be az ilyen térségünkre is jelentõs hóval számoló futásoknak. Nem jövök a szövegemmel, viszont enyhén finoman fogalmaztál, hogy rég volt erre megszokott mennyiségû hó.
#63200
Nekem most úgy tûnik, hogy az újév tél tekintetében minõségi javulást hozhat, "come back" kampányt hirdetek! kacsint
Rögtön a 2010-es esztendõ elsõ napjaiban megindulna a változás, aztán, ha minden jól alakul pár napra rá igazi téli idõjárás alakulhat ki, annak minden kellékével kis hazánkban és annak akár tágabb környezetében is...
#63199
1993 Karácsony és Szilveszter között. De szép is volt. havazas
3 napos hóvihar északnyugaton, míg a keleti országrészt 10 fokban esõ áztatta... kacsint
Bocsánat, ezt nem ide kellett volna...
#63198
Nagyon érlelõdik már azért egy kemény, északnyugati havazásos helyzet. Na nem azért írom ezt, mert lekoppintom a GFS-t (most amúgy ezt mutatja...), hanem csupán megjegyzem, rég volt már ilyenre példa. Olyanra, amikor Zalaegerszeg, Szombathely, Sopron 30-40-50 centis hó alá kerül, a Dunántúl többi részén változó halmazállapotú csapadék hullik a medekbõl, K-en pedig esõ.
Õszintén szólva már nem sajnálnám tõlük. Mondhatni, az utóbbi években ÉNY produkált a legrosszabbul télen, még mi DK is messze leköröztük õket. havazas nevet
#63197
Egyelõre még ide írom: A vasárnapi nap továbbra is délrõl érintõ mediterrán ciklon van kilátásba. Az egyik legjobb globálmodell a JMA már 21.-én is hasonló mediciklonnal számol, azonban újólag most a GFS és az ECM is számol a hatásával hazánkban:
Link
Link
Link

Nagy valószínûség szerint vegyes csapadékkal számol (az ECM még kedvezõbb ebbõl a szempontból):
Link
Link
Link
és már az aladinnál is megjelent:
Link

Utolsó észlelés

2025-07-14 17:41:57

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.