2025. július 16., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#62895
Én nem is konkrét ciklonra gondoltam, hanem arra, hogy egy ilyen jellegû idõjárás elõtt lehetne látni elõre hogy jeleznek a modellek hogy lehet valami. Na engem ez a dátum érdekel, hogy kb mikortól lehetne számítani egy ilyen jellegû átalakulásra?
#62894
A mediterrán ciklonok pályáját, erõsségét, hatását kb. 48 orával az érkezése elõtt lehet tudni, de nem egyszer volt olyan eset is, amikor még egy nappal az érkezése elött sem tudtuk hol lesz a legnagyobb a csapadék, mit fog hozni a medi. Ez talán elárulja, a mediterrán ciklonokat nagyon nehéz elörejelezni, így ne is vedd figyelembe az esetleges mediket 200-300 ora felett. beteg
#62893
Elnézést, hogy beleszólok a témába, de azt szeretném kérdezni, hogy ennek az ESETLEGES mediterrán-ciklonos verziónak beindulását te kb mikor látod esélyesnek?
#62891
Ennyire Dávid Mihály is megfogta...
Tipp ami - kis jóindulattal - bejött. Mint a lottó.
#62890
Az elmúlt bõ 1 hét alaposan megváltoztatta az álláspontomat a téllel kapcsolatban.
Egyre inkább úgy tûnik, rég nem látott mennyiségû hideg szakad rá Európára. Csaknem az egész kontinensen teret hódíthat a fagyos légtömeg és ez nem az a fajta, mint az elõzõ években, egy tömör, vaskos hidegmag épülhet ki Európa ÉK-i részein. Ha ez így létrejön majd, az elsõ mediterrán ciklon beindulására kell csak várnunk. Ezután ugyanis egy öngerjesztõ folyamat alakulhat ki, a hátoldalakon újabb és újabb leszakadások történhetnek a Földközi-tenger medencéjébe, ami ciklonokat generál majd... havazas
#62889
Ha emlékképeim nem csalnak - sajnos eddig nem mentettem el a vízhõmérsékleti képeket - akkor a már boncolgatott Golf-áramlat (ÉA) bizony gyengélkedõben van, mert a 10 fokos határ ilyenkor Norvégiáig felér. Ettõl most elég messze van. Ha ez valóban igaz, akkor tartós hideg elé nézhetünk, s a most kibontakozó folyamatok nem átmenetiek lesznek. (Svadász talán többet tudna errõl, õ szokta boncolgatni.)
Az viszont tény, hogy kemény idõszak lehet, fõleg, ha hó is lesz hozzá. Viszont a 2001-es decembert már aligha tudja alulmúlni. Az elmúlt 109 évben 14 olyan december volt, amikor az átlaghõmérséklet 2 fokkal elmaradt a megszokottól - ebbõl 8-szor 4 foknál is többel -, s az idén erre számíthatunk. De éppen a 2001-es tél a figyelmeztetõ, hogy mindez még nem jelenti azt, hogy az egész tél az átlagosnál hidegebb lesz.
#62888
November 22.-i hozzászolásom:

A tegnapelõtt elcsiptem az egyik román kereskedelmi tv-n egy érdekes és bizarr beharangozást:

"December 4-tõl komolyan támad majd a tél , -10 fok alá is süllyedhetnek a hõmérsékletek és sokat fog havazni és hó egész karácsonyig megmarad. Ez fõleg az ország nyugati és középsõ részére érvényes: vagyis Erdélyre"

Nem tudom mire alapozták ezt a hirt de nagyon komolynak tünt. Persze én ezt elég kételkedve kezel(t)em de mégis elgondolkodtató figyelembe véve a gfs utolsó futásait.
Mi a véleményetek?

Kb. egy hetet tévedtek, tehát valamit már tudhattak akkor? vagy csupán a vakszerencse?
Talán a gfs már akkor pedzet valamit és arra alapoztak....
#62887
Valóban "bevadult" a GFS, bár kétlem, hogy (pl 360 óránál) az orosz síkságon lévõ -30 -35 T 850-en ilyen enyhe nyomás-depresszíót alkotna a környezetéhez képest..
Inkább egy tökös Ac szokott lenni ilyenkor megcélozva az 1040- 45-öt
A 2 m-es T jól néz ki Franciaország bortermõ vidékei felett..
Jeges-vörös Bordói??


#62886
Egyértelmûen olvasható, hogy igen.
#62885
Min döbbentél meg konkrétan? A 20-i és a 23-i mediciklonos havazáson?
#62884
A GFS jelenlegi 180 órán túli futása valami döbbenet. Persze a mediciklonokat rövid távon is alig lehet megfogni, nem hogy hetekkel elõre, de látványra akkor is valami hihetetlen ez a mostani futás.
Szívem szerint most elmenteném a képeket, hogy lám, néha ilyet is dob ki a gép.
Visszatérve a realitáshoz én azt nem értem, a mostani futásban, hogy 1015 körüli ny-Eu légnyomással mitõl indulnak a ciklonok déli pályára, illetõleg az a sarkvidéki hidegmag miképp kerülhet k-Eu-ba?
Nem tudom eldönteni, hogy van-e ennek bármilyen módon realitása vagy, egy gép szélõséges forgatókönyve, ami gyakorlatilag egy nem létezõ forgatókönyv.
#62883
A péntek-szombatban még van bizonytalanság.
Amennyiben egy sok felhõvel és még emelt csapadékkal jön össze az az idõszak (a fáklya a gfs fõfutásnál elnyújtottabb és szinte országosra kiterjesztett kisebb csapadékkal számol), a -5-7fokos T850 elég lehet egy estébe forduló megmaradáshoz a síkon is, kelet felé nagyobb eséllyel.
Akkor a jelenleg általam bárt 1-6fokos maximum lemehet 0-3fokra is, értelemszerûen a havazásos helyeken.

A következõ két nap ezt kijelöli, hogy lesz a péntek-szombatból valami.
#62882
Volt párszor, õ adta elsõnek, ám csak tájékoztató volt jellege az idõtáv okán.
#62881
A blocking kialakulása immár tényként kezelhetõ, ezzel nem mondtam semmi újat. Viszont az eddigiekkel ellentétben a folytatásban (1 héten túl) az északkeleti áramlást átmeneti jelenségnek látom csupán, és 8-10 napon túl azt tartom a legvalószínübbnek, hogy a blokkoló anticiklon északon nem terjed ki annyira, hogy a ciklonok legalább kerülõpályán ne érjék el a Kárpát-medencét is. Így december 3. hetében igen változékony, a sokéves átlagnál mintegy 2-4 fokkal hidegebb idõre számítok, gyakori frontátvonulással, csapadékkal, ami zömében hó lesz, északi, északnyugati irányítás mellett a 3-400 m feletti hegyek szépen behavazódhatnak, ez érvényes a Dunántúlra, illetve részben az Északi-középhegységre is. Síkvidéken felváltva fagyhat, illetve nappal + 1 - 2 fok is lehet, így arrafelé a hó nedves lesz, kissé olvadni is fog. Jelenleg nagyjából 15-ig tisztultak le a dolgok, Karácsonyig még messze van, viszont most 70 : 30 arányban azt tartom, hogy a télies jelleg 20-a után, a hónap utolsó harmadában is folytatódjék majd. Summa-summárum, mind a leghidegebb légtömeg megérkezése, mind pedig erõs med-tevékenység jelenleg kevéssé valószínünek néz ki - jelenleg - habár ez utóbbit sohasem lehet kizárni, így itt kategórikus kijelentéseknek nincs helye. Végül, de nem utolsósorban megemlíteném a magassági hidegcseppek lehetõségét is (ez utóbbi akkor válna érdekessé, ha ránk húzódna az AC és annak peremén szakadna le egy ilyen érdekes kis magassági hóágyú).



#62880
Jogos, és továbbra sem értem, hogy ez a GFS 300 feletti verziói között (a megfelelõ idõintervallumban) miért nem bukkant fel. Egyetlen ilyen klassz hidegleszakadást sem láthattunk rajta. Csak 300on belül kezdtek el megjelenni.
Szóval ha a GFS nem tudja megfogni a blocking-ot, az azt jelenti, hogy fogalma sincs a várható idõrõl és ellene tippel nevet
#62879
Így van (ugye-ugye, he-he!), egy hét hektikus modellrohangálási után letisztulni látszik a tartós (a végét nem is látni!) északi-északkeleti irányítással Kárpát-medencébe is megérkezõ télies, hideg idõ.
A december még elsõ felében megérkezõ ilyen mérvû hideg-beáramlás az elmúlt évtizedben ritka volt, így régi vendégként üdvözölhetjük (nekem személy szerint kedvenc, Mikulás és Szilveszter közötti téli idõszakba jön az igazi tél).

Az esetleges csapadéktársulási folyamatok esélye még bõven kérdõjeles, és ami ritka, a csütörtöktõl jó pár napig tartó idõszakba jó eséllyel csak a mennyiségen kell polemizálni, a halmazállapoton nem.

A vírus szempontjából is nagyon jó az idõzítés, napok alatt összeomlik majd a terjedése.
#62878
Na ez már tényleg lassan tényként kezelhetõ: Link Beállt a sorba (úgy-ahogy) a NAEFS fákyla is, de az ECM és a GFS is egyetért a lehûlésben, továbbá a GFS fáklyája is alátámasztja ezt. Kellemes.
#62877
Csak annyit,az ilyen keveredési zónákban(ha megfelelõ hozzá minden)
a 0 fok körüli T-k ben tud a legnagyobb mennyiségû hó hullani.
(párra emlékszem itt Dny-on:beszakadt háztetõk stb. ...
a vizes nagy hó miatt.
#62876
A Szibéria által remekül felvázolt "lehetõség elemzés" kapcsán csak annyi megjegyzés, ha valóban felettünk lesz a keveredési zóna, az akár igen intenzív csapadékkal is járhat, mivel a Mediterráneum a rá jellemzõ koratéli állapotban van még. (Relatíve meleg tengervíz, nagy energiák.) Szerencsés esetben nem csak ÉNY kapna így rendes havat, hanem késve ugyan de az egész ország is! ÚGY LEGYEN!... - ÁMEN!! hideg hideg havazas havazas
#62875
Kellemes elemzés, jó volt olvasni!
A fáklya alapján is úgy tûnik, hogy a biztos pont már egészen 14-éig húzható, ott ugrik el a GFS operatívja is.
#62874
Elõször is, bántóan sok a helyesírási, elütési hiba, kérlek erre figyelj jobban!

Amennyit erõmbõl telik, javítok ma este.

Úgy látszik, a felénk tett hideg oldali keveredési mezõt nem véletlenül mutatta több hosszútávú modell.
A gyárvezéreimnek ezek alapján (illetve mikor már lehetett látni két hete a váltás jeleit) mondtam ezt még november végén, kockázati okok (petrolkémia...) miatt.
#62873
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#104194 - 2009-12-06 20:27:36)

Szépen bonyolódik a helyzet:

Szeretem az ilyen változásokat (de ez az én szuverén véleményem, bocsánat, aki nem):

Valóban nem egy megszokott áramlási helyzet kezd felvázolódni.
Gyakorlatilag a jövõ hét közepi gyenge ciklontevékenységgel kezdõdik a folyamat. Az Északkelet Európában duhos kiépülõ anticiklon északkelet európára húzódva arrafelé száraz és hideg idõt okoz éjjelente igen erõs lehûléssel. Az izlandi minimum ciklonjainak tág melegszektorai megszûnnek és egészen a partvidékre korlátozódnak, ezt azonban az azori maximum egyik észak felé benyúló ága okozza, amely Dél-Európában okoz csendes és eseménytelen idõt. Elsõdlegesen ez a folyamat akadályozza a ciklonok bevergõdését a kontinensre. A anticiklon keleti peremén már hidegebb levegõ szivárog a mediterrán térségbe, ahol gyenge többközéppontú ciklonrendszert hoz létre. Rövid ideig mi is ennek az áramlási mezejében leszünk. Az azori anticiklonális híd északra történõ benyomulásával részben közös áramlási mezõ alakul ki a két anticiklonnal. Ekkor vált nálunk északkeletibe az áramlás. Ekkor azonban még nincs a közelünkben komoly hidegbázis, Mivel az a északkelet-európai Ac keleti peremén zúdul le Északkelet-Európába. Ekkor már Közép-Európában is komoly éjszakai fagyok alakulnak ki, a Balkán-félszigeten pedig az említett gyenge ciklon hatására csapadékos idõszak kezdõdik.

Nagyon fontos, hogy közel a sarkponthoz a Ferenc-József-földtõl északra egy hatalmas Ac épül ki a selfjég fölött. Ez gyakorlatilag az eurázsiai partvidéken át, átrántja ezt a hideg kontinentális hideget Északkelet-Európába, ezzel párhuzamosan az északkelet-európai anticiklon feloldódik megszûnik, viszont az Azori Ac híd nem.
Itt kezdõdik a kavarodás:
A két északi anticiklon között mintegy kényszerpályán megkerüli az AC hidat, a ciklonok pályája a Skandináv félszigetet veszi célba, átmeneti enyhülést okozva ott. Az óceáni enyhébb és a már korábban említett zord kontinentális levegõ hatására igen erõteljes ciklonképzõdés indul el, miközben minden bizonnyal összekapcsolódik a két fenti anticiklon áramlási mezeje. A közös áramlási mezõben Ék felõl immár a zord kontinentális hideg akadálytalanul áramlik a szárazföld belseje felé ez a 2. hullám. Így nálunk az említett blokking miatt csak jelentéktelen átmeneti felmelegedés lehetséges.


És itt van a nagy kérdés, hogy valóban teljesen Grönlandig kitolódik az anticiklonális mezõ és egy "giga" anticiklonban gyakorlatilag szétveri az Izlandi minimum ciklonjait és északkeleti áramlás alakul ki az egész kontinensen (MASZFEJ), vagy kizárólag a kontinens egy részér érinti és ennek hatására peremciklonok sorozata alakul ki a hideg és az óceáni levegõ határsávjában, késõbb a mediterrán térségben ciklonképzõdéssel.

Nagyon úgy néz ki hogy Közép-Európa a keveredési zónában lehet, ez erõs hõmérsékleti mozgásokat okoz idõnként gyengébb, máskor intenzívebb vegyes halmazállapotú csapadékhullással.


Harmadik variáció egyelõre nem néz ki (vagyis hogy csak Kelet-Európát érinti a hideg-betörés, ahogy szokott lenni)

Mint írtam teljes áramlási rendszer felborulása következhet be. Hasonlít ez a visszatekintõbe írt 1987-es szösszenetre, párhuzamot lehet vonni azzal, amit kb. 3-4 napja oda írtam.
#62872
Amikor én voltam általános iskolás (még a hatvanas évek elején, közepén), a telek elég zordak voltak, sok hóval. De 1997/1998 telén mindössze egyszer hullott egycentis hó, ami még délben elolvadt. Hogy a fórum fõ témájához is hozzászóljak: egyesek - például snowhunter - helyesén vetitették elõre a december közepe táján beálló tél (fagyok és hó) kezdetét. Szerintem is bekövetkezik. Nagy érdeklõdéssel és figyelemmel olvasom az itt irottakat.
#62871
Ne feledjük, a fáklya a tagok szétnyílása után a helyzet bizonytalanságát mutatja.
Azaz csak addig érdemes körvonalazni belõle, amíg együtt futnak a tagok.
A blocking-helyzetek sajátja, hogy a magasnyomású híd felépültének pontos helye egy nagyon nehezen megfogható dolog, egy-két száz km eltolódás, és nagyon más a helyzet.
#62870
A fáklya a tegnapihoz képest most rengeteget változott, fõleg az átlag olyan jó 100 órán túl. Emlékszem, tegnap még -10 körül járt a most 00-s meg jó hogy 0 fokos T850 körül kóborol, bár a fõfutás nem sokat változott.
#62869
Szépen alakul a blocking, magasnyomás az Azori szigetektõl egészen az északi sarkig. nevet

144h
GFS: Link
ECMWF: Link
NGP: Link
240h
ECMWF: Link
GFS: Link

Ugyanakkor a fáklya elég kaotikus képet fest 144h fölött. Link
#62868
Általános iskolás koromban volt, hogy egész télen rozsdásodott a szánkó, mert nem esett hó.
#62867
"Volt olyan tél (1989/90) amikor az ország középsõ részén egyetlen hótakarós nap sem volt,de olyan is amikor megközelitette,sõt a Dunántúlon meghaladta a 100 napot. (62-63) A tél most kezdõdik.nevet
#62863
Valóban,de nálam ez még az átlagos kategória(Pápán 18,9 fokra jött ki a közép a sokévi 18,6 fokos átlaggal szemben),hisz az ország zömén 1 fok alatt volt az eltérés plusz-mínusz,az ék-i részek kivételével.
#62862
A pozitívabb forgatókönyv fog lejátszódni? Vagyis nálunk is beköszönthet az igazi tél? Néhány napja csak a K. - eu lehülésre számítottam, de arra nagy eséllyel,
#62861
Igen nagyon szép ez a cirkulációs kép. Remélhetõleg nagy változás már nem lesz. nevet
#62860
Link
Azért kellemes, hogy az 1020-as izobár mentén az Azori-szk.-tõl egészen az hó és jég határáig elsétálhatok, útbaejtve 1-1 1035-1040-es AC középpontot nevet
#62859
Az az igazság, hogy nem egy példa volt arra, hogy komoly lehûlést kapott ki a GFS meg a többi modell az elõrejelzéseibõl, s bár azóta pontosabbak lettek, nem zárhatjuk ki ennek esélyét sem, mert a zöme még mindig 240, de inkább 300 óra környékén/felett van.
Jómagam tévedtem, amikor az erõs ciklogenezis miatt nem tudtam elképzelni ilyen erõs blokkoló AC kiépülését - az akkori elõrejelzésekre ez illett is, ilyen klasszikus brit AC egyetlen egyszer sem jelent meg 300 óra fölött, mint ami most van 300 órán belül Link . Csalódtam kicsit a 300+ elõrejelzésekben, mert bíztam abban, hogy a várható idõjárás körül szórnak, csak nagyon magas szórással és megtippelhetetlen várható értékkel. Ennek eredménye egy olyan verzió lett, amit eddig egyszer sem láthattam a GFS-en (vagyis 3 napja jelent meg elõször, azóta stabilan ekörül szór kis szórással). A ciklonok ereje nem sokat gyengült, csakhogy É-ra szorulnak, amivel persze lepusztítják a blokkoló AC-ket, csak sokkal lassabban, mint eddig várható volt, és sokkal hamarabb bedöglenek. Mire áttörnék a határt (AC Izland felett végzi 384-re), már nálunk a hideg nevet A változások iránya most sorozatosan jó irányba alakult nekünk, ezzel megteremtve a bizakodás táptalaját.
Illetve néhány utolsó szó a jegesedésrõl: Link a Kara tengeren az a kis rés ott "átlagos már", mert Link tavaly is ott volt. Ez rémes csak: Link mivel ha megnézitek, hol kezdõdik a grafikon, tavaly messze elõrébb jártunk. Ezen a területen változás nem várható 150 órán át (ciklonok, enyheség), utána érkeznek oda hidegebb légtömegek (384 óránál egészen igazi).
#62858
Csak ismételni tudom az elõttem szólókat, de most ez kellemes feladat! Gyakorlatilag eldõlt , persze lehet még egy kicsit tesze-toszáskodni kacsint és kell is: pontosan mikor, mennyire erõsen és milyen tartósan jön az, ami jönni fog. hideg Természetesen itt már nem az idei szezonrekordokról van szó, kit érdekelnek azok(?!), itt a potenciális kérdés az, hogy egy új etalon születik-e, amire akár 5-10 év múlva is visszaemélkezhetünk, vagy "csak" egy szokványos keményebb téli helyzet alakul ki a már sokat látott Kárpát-medencében?

A modellek és az ensemble elõrejelzések kifejezõek, 15-e után gyakorlatilag 95%-os eséllyel megyünk -5 alá 850-en és a tagok döntõ többsége -10, jelentõs részük pedig -15 köré száll. Mindazonáltal nem szabad elfelejteni, hogy ma még csak 5-e van és bármilyen nagy is az összetartás nagyon kis eséllyel, de benne lehet a pakliban a Skandináv AC k-ebbre tolódása is, hisz tudjuk, hogy az ENS sem képes az összes lehetséges forgatókönyv leírására. Ez utóbbit csak azért írtam, mert a következõ napokban még lehet hullámzás, és ha kiveszi a hideget térségünkbõl a modell, vagy gyengít a fáklya, ugyanúgy visszateheti. Röviden: minden készen áll egy látványos téli, akár zord fordulatra!
#62857
Kis kiegészítés. A június is átlag alatti volt: Link
#62856
Statisztikai és éghajlati alapon nagyon látszik egy váltás,hisz az elmúlt évek masszív pozitív anomáliája ellenére nálunk is akadt minden évben egy-két alkalommal 1-2 átlag alatti hónap.Pl. az idén a január volt utoljára szignifikánsan átlag alatt,a február kb. átlagos volt.Azóta tart a pozítív hónapok sorozata,csak az október lett egy bõ hetes nagyon hideg miatt átlagos.A közeljövõben nagyon érik egy jelentõsebb hidegperiódus lehetõsége.Az operatív modellek(nem érek rá továbbra sem bújni õket,de itt van a fórum nevet ),amint látom kezdik ezt belátható idõn belül bekövetkezõnek venni.Ez egybevág a Katalin napi regulával is,vagyis a hovember végi tartósabb enyhe idõjárás után 3-4 héttel már (jelentõs)hidegre vált az idõ.
Tehát(bár ez megérzés)december-január folyamán egy legalább egy hónapos negatív anomáliájú idõszakot (téli napok sorozata sok hóval)várok - bár nekem az álmom az átlagosnál nem hidegebb havas tél,ami kíméli a gázórát... nyelvnyujtas
#62855
Keddre jelentõs mennyiségû esõt mondanak és ez Északon, Észak-keleten átválthat havas esõbe, talán hóba, ha az éjszaka lehûl a levegõ. nevet
#62854
Bizony az elõrében is ezt írtam most elõször, mert mos értünk el ehhez az idõponthoz:-)
Amit a múlt hét végén is leírtam ahhoz teljesen most is tudom tartani magam,miszerint már legalább egy hete megváltozott nyomási elrendezõdés a kontinensen, és bizony átalakulás megy végbe az idõjárási folyamatokban.

Igen a lehûlés egyre valószínûbb, hogy csapadék is lesz azt nem tudható, de a hidegcsepp akár meglepetéseket is okozhat, igaz ezt még korai kijelenteni, de helynéként a hózáporokban néhány cm friss hó is hullhat.

A következõ idõszak elég változatos képet mutat, erõs léhûléstõl egy fölénk húzódó érkezõ Ac centrumán át egy csapadékos idõjárásig minden lehet, de a télies fordulat elég biztos több modell átnézése után. Egyelõre ennyi, majd kiderül, mit hoz a jövõ, azonban egy biztos, nagy mennyiségû hideg van fent északon ma reggelre is az Urál elõterében -25 fokig süllyedt hõmérséklet nem egy helyen, tehát a hidegbázis adott, most már egy megfelelõ nyomáselrendezõdés kell és itt van a tél a medencébe.
#62853
Most már ki lehet jelenteni, a jövõ hét közepén lejátszódik a makroszinoptikus átrendezõdés, tehát az elmúlt hetek zonális áramlását a különbözõ blocking helyzetek vesztik át, azaz teret nyernek a kontinensen a blokkoló magasnyomások.

Sokadik futás adja és már nagyon közel, hogy az elmúlt hetekben megszokott nyugat-kelet irányú ciklonális áramlás megszakad, a 15°-os nyugati hosszúságtól nem tudnak keletebbre kerülni.
Azaz a ma Írországtól nyugatra lévõ és az utána jövõ ciklonok már Izland felé tudják csak venni az irányt, keletebbre nem.

A kiegészítõ, jövõ heti folyamatok még nem tisztultak le, miszerint lesz-e keveredési mezõ felettünk a több lépcsõs lehûlés közben (10-tõl még nem belátható ideig negatív T850 lehet felettünk, 15-tõl pedig még nem tudni meddig száll alá).
#62852
havazas A GFS elég egyedül van vele, de már nem az elsõ futás, amiben látom: jövõ hét kedd este - szerda hajnalra az Északi középhegységben akár pár centi hótakaró is kialakulhat, ha valóban lemegy a 850-es T -2, -3 fok környékére.... havazas
#62851
No ebbõl ha te ezt állapitod meg akkor le a kalappal vidám
#62850
sorry, link lecserélve nevet
#62849
"Auf externe Dateien zu verlinken, ist in diesem Forum nicht erlaubt"
#62848
ECMWF EPS 4 hetes T2m anomáliatérképe: Link
December 12-ig jelentõs pozitív anomália Európa nagy részén, ami a folytatásban fokozatosan kiszorúl elõszõr Nyugat majd Délnyugat Európa felé. Nálunk december közepétõl január elejéig teljesen átlagos idõ várható. Vagyis a várható lehülés csak arra lesz elég, hogy visszatérjünk az ilyenkor szokásos átlagos hõmérsékleti értékekhez.
#62847
Ecm / emc ens vs. gfs / gfs ens a múlt fv-ben az elsõ dekádra:
1-0
Az ecm modell ill. ens rendszer, nem adott jelentõs (-5 T850 alatti) lehûlést dec elsõ 10-11 napjára, a bp-i fáklya 0 fok körül vagy kevéssel az alatt futott idõnként volt néhány tag ami lement -5 alá. A gfs ill. gfs ens többször is megpendített 7-10/12 között keményebb lehûlést(határozottan azért a gfs ill. gfs ens sem tört lándzsát a 7-12 közötti durva lehûlésre), amit végül kivett és igazodott az ecm-hez. Jelenleg a két ens rendszer 10/12-ig nagyjából együtt mozog kis amplitudójú hullámzást látunk a T850-es mezõben az ennek megfelelõ makro kép miatt.

Mindezt azért írtam ide, mert a jövõt illetõen 13-14-tõl most(legalábbis eddig) hasonlóan alakul a két ens(gfs, ecm) mezõ.

#62846
Teljesen egyetértek!
Mondjuk én kb. karácsonyig nem is várok igazi téli idõt (nálam ez 0 fok körüli nappali maxokat és némi kiterjedtebb megmaradó havat takar, csípõs éjszakai fagyokkal -csak mert, a tél mindenkinek kicsit mást jelent, úgy vettem régebbi hozzászólásokból észre: nálam ezt nevet) De ez, csak az én véleményem.
December vége pedig még ûrtávlat, ahhoz, hogy bárki bármit akár ki merjen jelenteni róla. DM-t kivéve kacsint

Utolsó észlelés

2025-07-16 02:04:04

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.