2025. július 16., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#62794
Gondolom nem Cassanora gondoltál az érzelmi hullámzás terén, mert rá még csak véletlen se jellemzõ ez. Ahogyan rám sem. Az elejétõl fogva stabilan tartjuk magunkat ahhoz, amit mondtunk.

Ami a jövõt illeti, engem az ilyen "blocking-helyzetbe fordulás lehetõsége" valahogy nem nagyon hoz lázba. Én akkor szeretek váltásról beszélni, amikor nem kell mikroszkóppal keresgélni a különbözõ modelleken ezeket a dolgokat, továbbá a fáklya agyonunt szórására blazírozni, hanem rákattintok pl. a GFS-re és abból csak úgy sugárzik a közelgõ fordulat. Na most ilyet még nem látok. Úgyhogy hátradõlök és élvezem a "decemberi tavaszt"! nevet
#62793
Nem értem a viccet, mivel nem örömforrás, hanem csupán mosolygós érzés látni a fiatalság hevét idézõ érzelmi hullámzást, he-he!
A friss gfs ezt tovább viheti, hiszen most a sima-fordított (zonális-blocking) játékban újra fordított a formula, az elõzõ három sima és az azt megelõzõ kettõ fordított (és így tovább) után.

Magyarán továbbra is erõs a bizonytalanság, tipikus blocking-helyzetbe fordulás lehetõségénél megszokott módon.
#62792
Elég szerény örömforrás lehet ez ilyen névvel, pár órával a meteorológiai tél beköszönte elõtt. kacsint vidám

Donnie: Az én meglátásom szerint az lenne most optimális, ha elõször szépen teret kapna a sarkvidéki eredetû levegõ Európában és több napi hátoldali helyzetben ömlene be a hideg a szárazföldre, majd az nyugalomba jutna. A kontinentális hideg egyelõre nagyon messze van, több lépcsõs folyamat végén juthat el esetleg hozzánk a zimankó, ez pedig heteket vehet igénybe.
Ellenben a viharos hidegbetörés pár nap alatt lezajlik.
Jelenleg lábas hidegelárasztásra nem igazán látok esélyt...
#62791
Szerintem sokkal esélyesebb, és hatékonyabb lenne egy igazi keleti, alsó légrétegû lábas hideg-beszivárgás nevet
A frontok túlságosan felkavarják a lenti hideget.

Rudolfking, szerintem az a fáklya inkább AC-s, ha megnézed, 995 alá szinte egy tag se megy, de 1035-ig igen, az átlag is 1020 körül megy... szóval AC az még mindig vidám
#62790
Továbbra is örömmel olvasom az erõs hangulati hullámzást a futásokat követõen.
Továbbra sem változott semmi, maradt a fix bizonytalanság.
Ahogy írtam tegnap, még várni kell, ma már naphoz is kötöm, szerdán lehet talán elõször körvonalazni a váltás lehetõségét.
#62788
Nem lesz nagy felfedezés, amit most leírok, de addig feleslegesen ábrándozunk télies idõjárásról, amíg nem lesz egy igazi "viharfront", ami kb. 36-48 óra alatt átrobog a kontinens nagy részén és melynek nyomában napokon át folyamatos a sarkvidéki eredetû levegõ utánpótlása. Ezek sajnos nagy károkat szoktak okozni Európa-szerte, de egy ilyen fokú átrendezõdésre lenne mostmár szükség.

Általában november második felében vagy decemberben bekövetkezik egy ilyen átöblítés, idén még lehetõség sem volt erre. Várom már, hogy mikor jön el az idõ, amikor szélvihar kíséretében betör a hf ÉNY-ról, majd a következõ napokban a nagy vertikális hõmérsékleti különbségek hatására az ismert hózáporos, hózivataros helyeken (GYMS, Bakony, Komárom-Esztergom, Pest) leessen pár centi hó. Innen kezdõdne el a tél nálam.
Egyelõre erre nem látok esélyt, a fáklya-átlag 180-on túli lassú süllyedései nem hoznak lázba. havazas
#62787
Friss GFS-en a blokkoló AC-nek sincs már nyoma, 300 óra tájékán valami 1030-as csökevény szembeszáll a nyugati szelekkel, aminek eredménye, hogy az egész maradvány fölénk kerül nevet
Skandi részek: Link szóval nem eltévedt futásról beszélünk...
#62786
Igy van...és eddig sem úgy vettem észre hogy valaki is 10 elõtti periódusban várt komolyabb fordulatra,komolyabb érezhetõ fordulat szerintem is 15 környékén várható!
#62785
Egy újabb példa, miért nem érdemes *csak* a fáklyát nézni, pláne nem 1-1 futást nevet
Már 4 nap múlva kialakulhat a skandináv AC, a jet pedig egyértelmûen meridionálissá válik, azaz a zonalitás megszûnik. A nyugati ciklonok jelen futás alapján így is túl nagy hatással lennének Európa idõjárására, így konkrétan nálunk a lehülés tényleg 10-15-e utánra tolódna (ahogy többen ezt már régóta várják is). A keleti AC viszont gyakorlatilag már készpénznek vehetõ, ahogy Európa ÉK-i részén Dec elején felhalmozódó nagy hideg is majdnem. Hogy ez mikor szakadHAT le hozzánk, már kérdés, de én 15-20 közé tippelem.
#62784
Letisztult a dolog, a fáklya is kisimult, lehülés nem várható, most már nagy bizonyossággal kijelenthetõ, hogy komoly hidegektõl dec. közepéig nem kell tartanunk.Sajnos számunkra kedvezeõtlenül alakult végül a makroszinop. elrendezõdés ui. a skandi AC nem, vagy csak jóval keletebbre alakul ki míg az atlanti ciklongyár beindul, köszönhetõen az észak amerikát elárasztó hidegeknek.Az azori AC is gyengélkedik, a korábbi futások erre a térségre is kedvezõbb nyomás viszonyokat mutattak. Sajnos jelét nem látni semmilyen komoly télies fordulatot hozó átrendezõdésnek
#62783
A korábbi években, 5-10 éve is még, Szilveszter és Újév (=jan.1.)környékén mindig nagyon hideg volt. Ez mostanában kezdett megváltozni. Kiváncsi vagyok, h mit hoz december.
#62781
Igen az utóbbi években bejött a váltás. Általában Karácsony környékén télies hõmérsékletek vannak.Az már más tészta hogy a hidegpárnának köszönhetõen.Én is ezt várom idén is(a jól ismert forgatókönyv szerint),vagyis december második felére télies hõmérsékletekkel.Esetleg Karácsony környékén zord hideggel(hidegpárna miatt),újévre jelentõs enyhülésre.Aztán majd meglátjuk.
A 3 hetes periódus a medencénk egyik sajátossága...
#62779
A távoli jövõrõl csak annyit, hogy. Érdekes a friss fáklya.
4 nappal elõre is 5-7 fokos szórás van. Tehát a fákyla alapján nem lehet nagyon elõre menni. Ez persze csak 1 gfs futás alapján. nevet
#62778
Nos, újabb esélyt kaptunk arra,hogy a Mikulás a hegyekben 6-án megrázza a szakállát. nevet Azt a szép hidegfelhalmozódást ÉK - Európa fölött Mikul után pedig már nem egy futás adta. Ha csak lassacskán is, de csúszunk bele a télbe.
A makroszinoptikus ide-oda tologatásokkal kapcsolatos eszmefuttatástól 180 h felett most inkább eltekintenék. Meghagyom nektek.
#62777
Ne szó szerint értsd, a futások közötti különbségre utal.

Annyira bizonytalan a helyzet (okait lefestettem), hogy semmi értelme egyelõre a Mikulás utáni utáni idõsávot következtetés levonására alkalmas módon figyelni.
Ezzel nem azt mondom, hogy biztos a blokk, hisz még ki sem alakult, csupán azt, hogy lépcsõsen érdemes ilyen helyzetben vizsgálódni.
Ne is várd, hogy betonbiztos és tartós blokk-felállást mutassanak eme fázisban, azaz a körvonalazás elõtt a modellfutások.
#62776
Nekem elég, ha az a lila ott jobbra fent Dec 22-én elindul DNy felé nevet Link
#62775
De ha csak "ide" táncol, "oda" meg nem, akkor idõvel lezuhan...
Most is, vége a frissülésnek: 24 óra alatt az 1035-ös AC helyén (Amerika felé) olyan 955ös ciklon alakul ki, ami pillanatok alatt darabokra töri az AC hidat.... Link -- Link ennek nem is tudna ellenállni...
Egyszer jó lenne látni afféle 24 óránál tovább fennmaradó blokkoló helyzetet, hogy el tudjam hinni, hogy ez egy körvonalazódó blocking. Addig nekem csak átmeneti skandi AC, vagy AC hídnak felel meg.
Egyébként a jégborítottság is döcög, illetve csökken: Link míg a Kara-tenger jól halad (már csak feleakkora a lemaradás...), addig a Barents-tengeren csak romlik a helyzet. Ilyen ciklonaktivitás mellett ezzel kapcsolatban is kicsit negatívabban figyelem az eseményeket.
#62774
Épp a blocking-helyzetre jellemzõ, hogy a modellek a körvonalazhatóság elõtt ide-oda táncolnak.
Majd amikor már bizonytalanul ugyan, de látszik a blokk-kezdemény, akkor a következõ lépés a kialakulási állapot utáni ide-oda táncolás.
Ez egy jól észrevehetõ, több lépcsõs folyamat.
Hisz a zonális idõjárás egyik sajátja, szépen felhalmozódhat ideje alatta a sarkkör mentén a hideg, ez a három-négy hétnél ritkább tovább tartó zonalitást (erre most is egyre nagyobb esély van) követõen belép erõsítõ és katalizáló hatásként.
Ezt a folyamatot erõsítheti egy esetleges szépen halmozódó hó és hideg-bázis a Kelet-európai-síkság északi felén, ez ugye megvan egy ideje.

Ezt a folyamatot vártam már november közepén, az erre utaló jeleket.
Most elérkeztünk az izgalmasabb idõszakhoz, lassan körvonalazható a blokkoló helyzet, ez még két-három nap.
Aztán a további folyamatok valamilyen szintû letisztulásához még várni kell további két-három napot.
#62773
Link
Itt már majdnem összeérnek. Igaz, nem annyira az azori, mint a Brit, de akkor is.. szép kis tengely lenne ez is!
#62772
Donnie!
Ezt hol látod?

Linkelj légyszi!
#62771
Most viszont nem esik szét egész 200+ óráig, sõt 200 körül már majdnem Voejkov...

Ez is csak egy futás, de továbbra sem érdemes sem temetni, sem bejelenteni a komolyabb telet vidám
#62770
A friss futásban erõsebb a blokkoló AC (amit már borítékolhatunk, hogy kialakul), de ezt követõen eddig minden futás azt jelezte, hogy összeomlik, csak másképpen (ránk helyezõdik, eltûnik, stb.). Azért a 70-30-as blocking helyzethez elkélne 1-2 GFS által is vázolt blocking helyzet a sok futás között...
#62769
Van benne valami, persze erõsen feltételes módban.
Eme nép regulában annyi valóságtartalom van, hogy a november végi enyhe zonális idõjárást hajlamos felváltani a hónap közepétõl (azaz az Ünnepekre) egy blockinggal járó hideg idõszak és viszont.
Hiszen három hétnél tovább az esetek nagy részében nem áll fenn egy makrohelyzet.

Persze, a helyén kell ezt is kezelni, azaz a hajlamon túl kizárólag az idõjárási folyamatokra kell figyelni.

Anarkinak üzenem, továbbra is 70:30 arányban adom a blocking esélyét, a bizonytalanság és az ide-oda táncoló futások tipikusan erre utalnak.
#62768
De ugye ezt te sem veszed vagy gondolod teljesen komolyan?nevet
A követketõ gondolatmenettel tökéletesen egyetértek:
Anarki: "nem kell professzornak lenni, hogy tudjuk: csak akkor lesz tél, amikor már a valóságban is olyan helyen tartózkodnak hidegmagok, ahol elérhetõ közelségben vannak..."
És ez a lényeg! Jelenleg ilyen helyzet finoman szólva nagyon nincs!
Link Na erre befizetek!vidám
#62767
Minden évben beírom ide: ha november vége felé(tartósan)enyhe,esõs az idõ/Katalin locsog/,akkor dec. vége hideg,fagyos esetleg havas lesz (Karácsony kopog).Az idén ez lesz,és nem fordítva hideg havazas .
(ha Katalin kopogós lett volna,akkor a Karácsony locsogna... kacsint )
#62766
Link
Azta élet, ez lehetséges?... Képtelenségek sorozata 180 felett, képtelenségek...
#62765
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#102159 - 2009-11-29 10:40:43)

Igen jelentõs átrendezõdés van kilátásba idõjárásunkban. Eddigi hetekig tartó ködös nyálkás id idõt okozó tág melegszektor alakította hazánk idõjárását.
Az Európához közeli területeken a Szibériai és Grönlandi terület fölött található hidegmag összeolvad, részben már Észak-Amerikába is benyúlik, ezért ott jelentõs lehûlésre van kilátás.
Link
Link
Ez azonban az Atlanti-térség nyugati medencéjébe erõs cikongenezissel jár.

Ezzel párhuzamosan A Szibériai-maximum az elkövetkezõ idõszakban Észak-Európában egy magas nyomású hidat alakít ki, amelynek keleti oldalán Kelet-európát igen hideg Kontinentális és részben sarki eredetû hideg légtömegek árasztják el.
Link
Idõközben az egyre erõsebb ciklonok, mindegy beleütközve ebbe a gátba már nem észak-Európába, hanem délebbi pályán, Euróba belseje felé törnek, Gyakorlatilag egy keveredési zóna alakul ki Európa középsõ részein, igen erõs hõmérsékleti kontrasztokkal. Erre a keveredési zónára a sok csapadék és a változékony idõ a jellemzõ.

Tehát a jelenlegi csendes õszi idõt egy csapadékosabb változékonyabb idõ válthatja fel a következõ hetekben.
Kis területen belül is nagy változások lehetnek. Egy adott területen erõs meleg-szektor esõvel, más területen erõs havazással. A ciklonális hatás szüneteiben pedig csípõs reggelek és mérsékelten hideg nappalokkal.
10-18 között egy kiépülõ blokking hatására hazánkban is téliesen hidegre fordulhat az idõ a JMA modell alapján, melynek mértéke még kérdéses..

[rengeteg helyesírási hibát kellett javítani írásodban, kérlek jobban figyelj erre a következõkben! -moderátor]
#62764
Csak még nincs fáklya, egyedül az operatív frissül, ebbõl aztán kár levonni a következtetéseket. Mindenesetre ezért említettem 50:50 arányt.

Jön az okosság: ne tegyünk kijelentést 1 futás alapján, bla-bla-bla... nevet

Amúgy, ha már itt tartunk... nézd meg hogy frissült tovább az operatív! nevet
#62763
A firss 06-os GFS már megint komoly eltérést mutat az elõzõhöz képest... A britektõl D-re egy 985-ös ciklon helyett egy 1020as AC látszik erõsödni. Mindez köszönhetõ a gyengített ciklonnak, továbbá az amerikai oldal felõl frissen legyûrûzõ ciklonnak is röpke 25 hPa-lal magasabb volt a középpontja. Így nyílt út az AC megerõsödéséhez. 180 felett még nem frissült, de a komoly D-i áramlás helyett tere van a hideg levegõnek leszakadni nevet
#62762
Viszont azt se felejtsük el, hogy ha jól emlékszem, tavaly úgy jött a januári kemény hideg, hogy szinte egyik napról a másikra drasztikusan megváltozott a fáklya menete 144-168 óra felett. Vagyis még mindig igaz, hogy nagyjából egy hét után bármi történhet nevet
#62761
Amúgy egy bizonyíték arra, hogy a ciklongenezis nem fog megszünni: Link (úgy néz ki Wetsomnak igaza volt, hogy a ECMWFhez csatlakoznak lassan a modellek) az ensemble hullámzó, a következõ idõszakra egymást váltó erõsebb ciklonok lesznek jellemzõek, ami nem jó jel. Ez nem engedi az azori anticiklont stabilan megerõsödni. A Kelet-Európai síkságon viszont stabilabbnak néz ki az anticiklon: Link ami ugyancsak nem mutatkozik erõsnek, de az évszaknak megfelelõ átlaghoz közel süllyed a hõmérséklet.

Ami a skandináv anticiklont illeti Link nem lesz túl stabil, folyamatosan ostromolni fogja a ciklongenezis, mindenesetre a fáklyán látható a magasnyomás térhódítása ezeken a területeken is, ami kedvezõ hõmérsékleteket okoz tõlünk északkeletre, de hátráltatja a masszív hóréteg kialakulását, ami a jegesedéssel szemben fontosabb tényezõ idõjárásunkra nézve.

Az azori térség tragikusnak tünik... A komoly téli helyzet továbbra is várat magára, mert képtelen felépülni egy masszív anticiklon az említett térségben, innentõl pedig egyetértek Szibériával, ami a makroszinoptikus felállást illeti.
Abban nem értek egyet, hogy térségünkben fog kialakulni a két légtömeg közötti ütközõzóna. De ilyen messzi távlatból komolyabban errõl még nem akarok beszélni.
#62760
Reméljük aztán nem az lesz, mint abban a bizonyos szezonban, hogy a télszeretet és a modellek 190 óra felett mindenkit az orránál fogva vezetnek majd...

Ha van mögötte szakmaiság, ha nincs, egyelõre úgy néz ki azok járnak közelebb a realitás talajához, akik az enyhe idõt valószínûsítik leginkább, és ez már október közepétõl így van. Ennek ellenére mindig kapunk hideget-meleget, pedig eddig mindig csak azoknak az elõrejelzései jöttek be, akik melegebbet vártak és ez lehet nem véletlen.

Most a fáklyára kikerült egy enyhébb futás, ezt sem veszem készpénznek az enyhébb idõszakra, de egy jel arra, hogy a blocking esély aránya nem 70:30, hanem 50:50... és ez egyáltalán nem mind1.

A fáklyán lévõ tagok átlaga továbbra sem ment -2 fok alá, amit vérszegénynek gondolok ebben az idõszakban, esetleg egy igen mély mediterrán ciklonnal együtt így is mehet valamire a helyzet.

A Meteorológiai társalgóban kezd meglenni a szokásos "téli" hangulat: ha valaki ellentmond a blockingnak vagy a hidegnek, akkor indul a lavina.

Link túl bizonytalan ez..., pláne hosszútávon. Ha a blocking meg is lesz, a "bolygók szerencsés együttállása" kell majd ahoz, hogy tél is legyen belõle. Nekem ez a véleményem, és a hidegpárnáról nem akarok beszélni, mert hiába lehet fagyos... ugyanaz az idõjárás mint õsszel van, csak alacsonyabb a hõmérséklet...

Összefoglalva: nem kell professzornak lenni, hogy tudjuk: csak akkor lesz tél, amikor már a valóságban is olyan helyen tartózkodnak hidegmagok, ahol elérhetõ közelségben vannak... hiába mutogat 190 óra felett blockingot a modell. Ezért vagyok azon a véleményen, hogy december közepéig nem valószínû télies hõmérséklet és lehet már csak jövõre lesz igazi havas helyzet (regionális havazást persze nem zárok ki idén sem).
#62759
Én is így látom, egyúttal bízom benne, hogy annál látványosabb, drasztikusabb lesz majd a váltás, amikor az majd bekövetkezik, egyelõre "láthatatlan" idõpontban. Ilyenkor szoktam mondani-senkinek sem a bosszantására-, hogy egyelõre nõ a havas, de legalább fagyos karácsony esélye, mivel elõbb-utóbb kell, hogy legyen változás. Egy 20.-a körüli idõzítés nem lenne rossz...
Konkrétumok:a jövõ hét derekától kezdve azért elindul egy változás, egyre inkább érinthetnek minket is markáns ciklonok, ezzel együtt északról terjeszkedhet majd a hideg egyre délebbi tájakra. A fáklya néhány napon belül újra jelentõs hullámzásba fog kezdeni...
#62758
Igen, most sajnos a valószínûbb, hogy a blockingból egyelõre semmi sem lesz. Friss ECM is folyamatos és erõs ciklonokat számol Nyugat-Európa fölé hosszabb távon is. Ahogy sokan mondták már itt a fórumon, december közepéig maradhat az évszakhoz képest enyhe idõ.
#62757
Friss GFS jelentékenyen nem módosult a 12-es futáshoz képest, enyheség és AC ránkhúzódás. Az északi területek felett pedig ciklonok és néha AC-k is. A skandi AC kezdeményt, mely a kelet-európai résznek meghozza a hideget ( Link ) az északi ciklon ránk tolja, ezzel ellehetetlenítve a hideg beérkezését, vagy a blocking kialakulását, mert a britek felé viszont ciklon orientálódik. Link
Utóbbi linknek még a 12UTC-s változatát linkeltem be...
#62756
Az angoloknak az tényleg katasztrófa lenne, nekünk max kisebb fûtésszámla. A 2 "dráma" nem összehasonlítható.
Ami biztos, hogy a következõ 1 hétben is az átlag felett lavírozunk.
#62755
Kell is a realizmus, hisz nagy a (blocking-valószínûség elõtti, jellemzõ) bizonytalanság, szemléltetésül csak a jövõ hét péntek éjféli helyzet és csak két utolsó futás (hogy megmaradjon holnapra is, ezért a külön linkesítés):
06Z: Link
12Z: Link

Azaz várnunk kell még két-három napot és letisztulhat a jövõ hét végi váltás lehetõsége.
Eldõl, hogy folytatódik a zonalitás, avagy beáll a váltás, én az utóbbit valószínûsítem, egy skandináv Ac által, 70:30 arányban.

A továbbiakat még nagy bizonytalanság borítja homályba, egyelõre a jövõ hét végi váltás lehetõséáge a kérdés (az tisztázódhat le kedd környékére), a többire várjunk (kb. egy hetet).
#62754
Lám-lám, elfér a "realizmus" és a "télies fordulat" ugyanabba az elemzésben nevet Már nagyon kellett ez az elemzés, elég unalmas mindig a sirámot olvasni valóban vidám
#62753
Korrekt elemzés.
Engem jó hangulatomban felvidít a futások utáni hangulati hullámzás, ellenben rossz hangulatomban alaposan átlapozok felette.

A makroszinoptikus váltás körvonalazódik, ilyenkor jellemzõ az erõs hektikusság a futások között, ez megy már több napja.

Az ilyenkor nagyon ajánlott Ens-bélyeg nagyon jól jellemzi a bizonytalanságot: Link

Már 168órûnûla tagok fele ad valamiféle blockingot, ez megmagyarázza a gfs futásai közötti erõs különbségeket.
#62752
Korrekt.
#62751
Akkor próbáljuk meg a realizmus talaján mozogni!
A kontinens nyomási mezeje már most megváltozott, mielõtt bárki írogatna bármit is, jó lenne ha egy nyomási térképet végigbogarászna és akkor nem lennének "így nem lesz tél" meg "úgy lesz nyár" címû beírásos paródiák!

Ami az elkövetkezendõ idõszak idõjárását befolyásolhatja, az bizony az anticiklonok térhódítása Európa felett. Egészen elképesztõ futással állt elõ pl. a JMA, a modell egyébként ezeket e helyzeteket aránylag jó megfogja hosszabb távon. A jövõ hét végére bizony télies idõt vázolt fel, ami nem lehetetlen csak megfelelõ nyomási elrendezõdés alakuljon ki. Az ECM sem rossz, de egy kicsit késõbbi idõpontra jelzi a hasonló elrendezõdést.
A GFS szokásos minden futásában mindig más egy picit vagy nem picit, egy azonban itt is megfigyelhetõ, mégpedig az anticiklon létrejötte Skandinávia felett. Tehát összegezve mindegyik modell ezt mutatja, csak kicsit késõbb, elõbb és máshogy.

Az elsõ modell kimenetelét vészük figyelembe tehát a JMA-ét akkor bizony szép havas helyzet jó hideggel párosulva a mikulás idejére.

A másod ( ECM) egy elõoldal esõvel és utána ismételten hideg télies idõ is kialakulhat a helyzetbõl.

A GFS legfrissebb futása szintén esõ de a mennyisége bizonytalan, majd egy kis látványhavazás, hózápor, szintén bizonytalan mennyiség, lehûléssel, majd rajtunk lévõ anticiklonnal, ami igencsak éjjel-nappali fagyos igazi hidegpárnás idõt okozna, mely már decemberben szokott leni.
Szóval, ha összegzem a leírtakat akkor jó esély van egy télies decemberi periódusra a jövõ hét vége után!

Tessék a tendenciát és ne egy futást figyelni, akkor jó képet lehet kapni az elkövetkezõ napok idõjárásáról.
#62750
Ez a fórum õrizze meg a hosszútávú jellegét, és ódzkodjunk a hosszan kifejtett társalgóba illõ panaszoktól!
A friss fáklya sokkal kedvezõbb, mint vártam a tragikus fõfutás után: Link Ezen okból kíváncsian néztem utána a nagy lehûlést adó makroszinoptikus helyzeteknek. Íme 1-2:
Link Link
Link Link
Link Link
Egyik se annyira reális, hogy most felülírjam várakozásaimat, de azért latolgatni mindig a megfelelõ óvatossággal kell nevet Továbbá megtapasztalhattuk, hogy a gyors jegesedés nagyon bezavart a GFS-nek (elõtte pl. nyoma sem volt magasnyomásnak É-on, most meg sok futásban szerepel már), és ez a tendencia könnyedén folytatódhat, azaz amíg a jegesedés gyors üteme tart, a GFS gyorsan váltogathatja verzióit. Egyébként az is megfigyelhetõ a jó szemûeknek, hogy fenn É-on 60-90 órán belül is 10-15 °C-os T850 eltérés lehet, amikor valami véletlenül picit odébb kerül, mint az elõzõ futásban.
#62749
Írjad nyugodtan ...hehe...a tél-szkeptikus, realista verziódat... kacsint közben magyarázd el, mi nem volt reális a hozzászólásomban?)-bocs az offért
#62748
Mostmár csak egy realista verziót kéne olvasni! laza

szerk.: Szabolcs, tudod hogy csak vicceltem! Téged nagyon bírlak itt! "Humoros" hangulatomban vagyok... ez a reggeli szupercella egészen feldobta a kedvem! vidám (te mondtad, hogy jöjjön egy optimista verzió nyelvnyujtas )
#62747
Akkor jöjjön az optimista verzió:
Mikulásra +4-5°C jelenleg a legvalószínûbb érték, ami nagyjából megfelel az átlagnak.
A karácsony még bõven hozhat havas-hideg fordulatot, jópár év ezt bizonyította, hasonló novemberi helyzet után. A sarkvidék térségében egyre kiterjedtebb, kemény hidegmag fog kialakulni, mely már közvetve 4-5 nap múlva kezdi éreztetni hatását nálunk is. 15°C helyett 5 °C...ez is valami! Úgyhogy:hajrá Tél! hideg
(amúgy márc. 20-ig ne temessük el elõre a telet!-türelem!)
#62746
Pólos idõ, igen csak nem látszódik a mostani futásokon, ahoz legalább 10 fokos 850 hPa kéne, az meg nem látszik sehol. Szép lassan hûlünk, már csak egy AC kéne, és akkor lehetne tél isnevet

Utolsó észlelés

2025-07-16 19:56:15

Kõszeg

22.3 °C

22502

RH: 63 | P: 1011.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143020

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.