2025. július 17., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#62645
A meleg és hidegciklusok váltakozása természetes folyamat, amely jól nyomonkövethetõ az elmúlt 100 év során. Egy-egy periódus 3-14 évig tart, esetenként egy-egy kivétel is akad. Persze, az utóbbi évtizedekben a meleg és a hidegciklusok is melegebbek lettek.
#62644
Én csak az elõjelekrõl írtam: az általad linkelt oldalon is látható hogy a mostani több hidegmag összeolvad dec 10.-re, illetve legalább 5 futás erõsen lefelé szór az északi fáklyákon.
A JMA hosszútávú futásai is megerõsítik ezt bár ameddig ellát ott sem szakad ránk, szóval nem a GFS az egyedüli.
#62643
Jól látni ezen az északi fáklyán is Link meg az ENS-en is, hogy kilóg azért ez a dolog még meg távoli is egyelõre, nagyon távoli.
Link
Link
Link
#62642
Az operatív kezd végre télies irányba tapogatózni, ahogy már tegnap leírtam, az egyedüli biztató jel a hozzánk viszonyítva kedvezõ pozícióban egyre nagyobb valószínûséggel beinduló hidegfelhalmozódás. Egy grönlandi AC és egy északkelet-európai középpontú ciklon közös áramlási rendszerében végre Tél tábornok behevehtné Közép-Európát. Erre - mostani állás szerint - Luca napja körül (dec. 13) van leghamarabb esély. A friss NAO-index sem az enyhe tél variánst támogatja: a "piros
ô december után január, február, március szépen bekékül - 2 fontos biztató elõjel - ez már igen havazas
#62641
Igen, a friss is. Fõleg ha a kontinens északi területeit nézem.
Nem messze tõlünk december elején erõs hidegfelhalmozódás a jellemzõ. Lassú folyamatos felhalmozódás, amolyan tipikus hidegmagok összeálása:
Link
Link
Link
Link
Ahogy már néhányszor írtam elérhetjük a kritikus pontot. Nos ez a hideg 10-18.-a között zúdulhat le dél felé, de a tendencia nagyon jó. Remélhetõleg nem tõlünk keletre szakad le.

Október óta most mondom, hogy hosszú távon valamiféle konkrét elõjel jelentkezik a komolyabb változásra.
#62640
A frissülõ (éjféli) gfs továbbra is erõsödõ magasnyomást (és így erõsödõ hidegmagot) mutat a kontinensünk feletti sarki területekre, ezt még a belátható 168óra elõtti idõszakra és már tendenciózus jelleggel.
Gyanítom, a 168órán túli 18Z-s gfs horrorisztikus kimeneteitõl nem áll majd messze, ám ez még egyelõre csak érdekesség.
#62639
Nagyon durva lett az esti (18Z) GFS ûrtávolsága, he-he!

Kíváncsi vagyok, mennyire utópisztikus, ám még látványnak se utolsó...

#62638
Bastardit meg imádom, hozzá képest itt az összes télimádó kismiska vidám
"In 2000, the US had what you are having in Europe now, but with the continent to the west not the ocean, still in its warm amo, we had several major windstorms and then the coldest US December since the 80s. The storminess you are having is because the jet is intensifying over what is still warmer than normal water ( we have several years before the AMO is cold in the fashion it was in 80s) But rest assured it is showing you where this trough wants to be for the winter.. over Europe. "

Link

A legjobb:

"The CFS from the US is dramatic this morning as it shows a winter with plenty of blocking and a suppressed jet, with the mean trough centered right over where we have it for the winter. Again the closest parallel in recent years is probably 02-03. "

Próféta lehetne most már belõle, de tényleg!! vidám
#62637
Ez így nem teljesen igaz, az alacsony napfoltaktivitás, a negatív NAO csak kettõ azokból az igenis fontos jellemzõkbõl, amik alapján több meteorológus és szolgálat is hideg telet vár.
Bastardi is, de nem csak õ: (tudjuk, õ mindig hideg telet vár... nyilván nem realista vidám)
Link

Ez a rész érdekes:
"What to look for during November
During the next few weeks, we will monitor the following variables to prepare our official winter forecast:
Temperature of the polar stratosphere, particularly a steady warming trend which would make a colder than average winter more likely;
Signs of the next westerly wind burst in the Pacific centred 180 degrees West;
Growing pool of colder than normal surface Atlantic waters off Newfoundland which would promote higher confidence in a colder than average winter;
Extent of snow cover over Asia as a means of gauging of the likely extent of cold air further into the winter;
The value of globally averaged angular momentum to determine whether El Nino is impacting the global weather pattern."

Ez minimum 3-4 további hasonló, hidegebb télre utaló jel.
#62636
És a melegciklus mi miatt van?
#62635
Körülbelül hasonlóan logikus volt, mint kutyusmacié.
Nem akarlak elkeseríteni, de még javában tart a melegciklus, amely csak 2006-ban kezdõdött. Ez persze nem zárja ki, hogy az ország egyes részein legyen hófúvásos idõ, vagy akár országos 2-3 hétig tartó hideg, miként tavaly történt. Sajnos, még 2-3 évig elvben erre számíthatunk, hacsak a sokat emlegetett NAO vagy napfolthiány be nem segít. havazas
#62634
A friss gfs erõsödõ anticiklont ad a Kara-tenger környékére, lehet ez már annak a jele.
A kiépülése utáni tartóssága megadja a hamarabbi választ.
Hatása egy skandináv avagy északkelet-európai magasnyomás (a következõ hideg idõszak arrafelé segíthet neki) kialakulásakor léphet igazán képbe.
A zonalítás gyengülése azonban mindkettõhöz szükséges, kíváncsi vagyok, a jövõ hónap elsõ felében megtörténik-e.
#62633
A hideg telek elég rapszódikusan követik egymást, semmiképpen nem egy ilyen logikusan felírható képlet szerint. egyébként nagy átlagban 5 - 6 évenként van feltûnõen hideg, említésre méltó tél. Én egy hóviharokban gazdag telet várok, elvégre nem volt 2002/2003 óta, tehát már néhány éven belül kell hogy legyen, és ez éppen az idén is bekövetkezhet. Hogy mire alapozom ezt? Nagyjából arra amire te is! Gyárthatnék én is logikusnak tûnõ elméletet, de ettõl eltekintek, ha lehet. Hogy mi a .....ért nincs nekünk egy nyugat szibériai jellegû téli éghajlatunk, nem kéne annyit rosálni még egy pár centis hó miatt is, ami két napig ugyan maradjon már meg... havazas
#62632
Ez minden szakmai és józan észjárást mellõzõ okfejtés volt.
Az idõsorokat nézd végig, elég az utolsó 20év, és rájössz, nem ilyen egyszerû a dolog.
#62631
Így lehet megtippelni a lottószámokat is: Rég volt alacsony páratlan szám, az elmúlt 3 hétben mindig volt páros négyzetszám, túl hosszú ideje nem volt 10-zel osztható szám, ezen felül viszont hat hete van 6-tal osztható 70-nél nagyobb szám most is lesz, egy meg tipp. Így: 3, 36, 40, 84, x (egy egyetemi elõadás, tõzsdei spekuláció nevû tárgyat idézve).
Ennél picit bonyolultabb rendszereket vizsgálunk, igyekszünk vizsgálni, a METEOROLÓGIÁ-t, ami inkább diffegyenletek rengetege, mintsem statisztika.
Most például már ismét nagyban elkanyarodott a 12-es GFS a 06-oshoz képest, ugyanis nagy-nagy AC-t ad a Kara-tenger fölé (míg eddig annak leépülését jelezte), így sokkal több hidegtartalék marad az északi területek felett. Arra gondoltam, hogy a GFS kevésbé számol a jégréteggel - elõrejelzést illetõen, erre most elkezdett kialakulni, és ez megzavarta az eddigi várakozásait. A délebbre pörgõ ciklonoknak ez mit sem jelent, õk tolják hozzánk a meleget: Link . Lehet, hogy a Kara-tenger befagyása némiképp módosítja tartósabban is a siralmas várakozásokat az északi területeket illetõen. Vélemények?
#62630
Hihetetlen hogy nem jön meg a tél!En rosszat sejtek... ,hogy egy 06-07-est kapunk!Ez az támasztja elõ ,hogy a 3 évenként hidegebb tél van mint az elõzõ 2-n pl. ,2002-2003 ,2005-2006 ,2008-2009.2006-2007 2003-2004 mindig melegebb volt mint az elõtte levõ és az utána lévõ 2 év tele!Az is ,hogy õsszel elege korán jött egy tél támadás 2003 okt. 23-24, 2006 nov. 3,és a mostani!Majd meglátjuk csak nehogy ne legyen tél...
#62629
Csak átmenti ciklonális ténykedés várható a Kara-tengeren, a következõ két hétben.
#62628
Igaz, sokat foglalkoztunk vele az éghajlatváltozás fórumban.

Távolba tekintve, az ensemble egyre több magasnyomást jelzõ tagot ad:
240óra: Link
360óra: Link
#62627
A 2007 õszi jégborítás már a nyárvégi extrém minimum után az elmúlt 10 év egyik legerõsebb növekedési ütemét produkálva felzárkózott az elmúlt években tapasztalt szinthez, és az idei ezt túllicitálva már a 2003-as évet érte el, így csalóka általánosítani vele: Link

A térbeli elhelyezkedésben volt eme õszön lemaradás, konkrétan a Barents- és Kara-tenger ügyében.
Ám utóbbi nagyon igyekezik:
11.21.: Link
11.23.: Link
#62626
Ez a sok ciklon is az oka, hogy nem tud kialakulni a hidegmag. Amíg ez így marad nem lesz tél a Kárpát Medencében.
#62625
Link
Nem, valóban gyorsul (itt egy 3 nappal ezelõtti: Link ), de ehhez -20as T850 meg 1030as AC kellett... A lemaradást be nem fogja hozni, de az erõsödõ növekedés tapasztalható (még egy ideig, mert nemsokára újra beröffen a csigasor).
#62624
Most azt a néhát kell megragadnunk. Persze, ha nem sikerül, akkor marad a havas Karácsony. Javaslom, hogy várjuk meg a 12-es fáklyát! Tartogathat meglepetést!
#62623
Az a baj, hogy az izlandi ciklonaktivitás nem nagyon akar gyengülni, mindegyik futásba ott vannak egészen 384 óráig. Igaz, hogy néha ad ilyen fél blocking helyzetet, de azt a következõ futás már nem mutatjazavarban
Amíg ez nem változik, addig a fáklya se fog.
#62622
Teljesen egyetértek!

Számtalanszor elõfordult már, hogy a fáklya gyökeresen megváltozott 5-10 napon belül!
Ezért szép szakma és nagyszerû hobbi a meteorológia! Én ezt a változást várom most is, bízva a mikulási lehûlésben és havazásban.
#62621
december 10.ig tényleg ilyen ködös , viszonylag "enyhe" idõ lesz, de én azért bizakodó vagyok, a modellek,volt már rá példa ,hogy egy hét alatt az ellenkezõjére váltott, meg idén Amerika eddig elég enyhe idõt produkált, semmi esemény , hóviharok, és ugye megfigyelhetõ,hogy ami ott van az ellenkezõje várható Európában.
lényeg a lényeg valami készül ott fent északon hideg havazas
#62620
A Labrador áramlás tényleg powerkodik, kíváncsi vagyok, mi sül ki belõle!
#62619
Hát igen a fáklyákból belátható idõn belül nem látni a tél megérkeztének esélyét. December közepéig nagy valószínûséggel nem fog elhangzani " az igazi tél már a kertek alatt van" kezdetû idõjárásjelentés. nevet
#62618
Bizony nem szeretnék a síközpontok üzemeltetõinek bõrében lenni, hiszen amíg a modellek "szeme" ellát, addig bõven 0 fok feletti 850 hPa értékeket mutat Közép-Európában, így a hóágyuk is kényszerpihenõre szorulnak. A folytatódó ködre, stratusra hajló idõjárás bõségesen ki lett tárgyalva, így ezzel nem is terhelem a tisztelt kollégákat. nevet Eredetileg úgy gondoltam, hogy Mikulás után egy skandi-AC északkelet felõl beránthatja legalább a -10 fokos izotermát, de ennek itt és most már csak elenyészõ esélyt adok. Az egyedüli biztató jel a fokozatosan izmosodó -20 - 25 fokos terület az északi sarkkör felett, ami a majdani esetleges téli idõszak(ok) egyik elengedhetetlen feltétele. Könnyen meglehet, hogy tavalyhoz hasonlóan csak az ünnepek körül kezd télies jelleget ölteni medencénk idõjárása. Az eddig általam ismert szezonális elõrék szerint a csattanó úgyis csak januárra/februárra várható, esetleg egy elhúzódó télutóval megspékelve - apropó, vannak már enél frisebb, más összképet mutató szezonális elõrék?
#62617
Egyébként hosszútávon a lehetõ lerosszabb,legunalmasabb idõ jön.Amíg a szem ellát párás,ködös semmitmondó 10 fok körüli idõ várható.Néha azomban a délnyugati országrészben befigyelhetnek továbbra is a 15 fokok.

Zseegee:Ez alapján jó hosszú õsz lehet,vagy inkább tavasz...
#62616
Az északi-hemiszféra 850hPa-s hõmérsékleti anomáliája 384 óráig animálva (gif): Link Ezen egész Európára pozitív anomália látszik az idõszak végéig.
#62615
Ami számomra a legérdekesebb, hogy nagyon gyengén muzsikál idén Észak-amerika. Ott sem alakult ki hidegmag.

Sokakkal ellenétben én máskép látom. nincs egységes hidegbázis északon. Gyakorlatilag két jól elkülöníthetõ hidegmag alakult ki. Szibériában és Grönlandon. Mindkettõ okát ismerjük. Azonban a tengeri jég felett sincs hideg levegõ. Egyelõre továbbra sincs változás, a ködös párás õszi idõnek van a legnagyobb esélye.

A tengerjégrõl is olvasgatom a fórumokban hogy micsoda növekedésben van, meg hogy milyen erõs növekedés várható ezután, van aki folyamatosan ezt írja. Nos tény hogy továbbra is a 2007-es szint közelében mozog:
Link

Ez szeptember október óta jelentõs romlás, azaz nem látok kitörõ jegesedési elõjelet. Ráadásul a legaktívabb növekedési fázisnak hamarosan vége és a legerõsebb lemaradás továbbra is a "mi" részünknél tapasztalható.

Figyelembe véve a hideg légtömekek kierjedésének növekedésének ütemét novemberben produkéltak és a szezonális modellekben továbbfogatjuk akor december közepére 10-18.-a közé tehetjük az elsõ hidegleszakadás esélyét, azaz változást. Errõl már írtam a met társalgó fórumban.
#62614
Akkor én leszek az elsõ!
Én még mindig tartom magam a dec 06.-hoz. Hiszen a kislányomnak megígértem, hogy szánon jön a télapó!
A 00-ás fáklya lapján az esély nem több, mint 5 %, de ez a tegnapi nullához képest biztató!
Tudja valaki, hogy mikor volt utoljára havas Télapó?
A nyolcvanas évek közepe óta nem nagyon hiszem...
#62613
Gyerekek..., mekkora ötletem van... nevet Tippversenyt kéne indítani, hogy mikor lesz az elsõ országosan havas helyzet (ha egyáltalán lesz)...?! nevet Ha van rá igény..., esküszöm el kéne indítani nevetnevet Aki megnyeri, annak pedig féléves Kiskegyed elõfizetés a nyeresége! vidámvidám

Érdemes megnézni a GFS fáklyát, akadnak rajta immár olyan tagok, amik -10 fok körüli 850hPa hideget várnak... Kicsit nyomozva a tagok után viszont elkeserítõ makroszinoptikus helyzeteket láthatunk (olyanokat, amiknek a kialakulásuk gyakorlatilag fizikai lehetetlenség). A skandináv anticiklon még mindig versenyben van... nevet
#62612
Bár számunkra elrettentõnek tûnik a 00-ás futás, de fent É-on egészen kedvezõ. Többszöri feloszlás után csak kialakul a hidegmag. Bár, ekkora hõmennyiséget Európára... Link
#62611
A fáklya és az ENS térképei alapján elég egyértelmûnek tûnik a köv. 2 hét kárpát-medencei idõjárása. A hónap végi, majd december eleji csapadékos (azaz esõs) periódust anticiklonális jelleg váltja fel dec. 4-tõl. Szerintem 1-2 nap után "köddé válik" a medence megint, így aztán ha meleg nem is lesz, de a magas minimumok jóval az átlag fölött tartják majd a napi kh.-t. Lehet megint stratust fotózni a hegycsúcsokról! nevet A ködpárna kitart december közepéig, onnantól meg jöhet bármi. Én még a december 2. felét sem temetem, nem tudok felmutatni semmi olyan dolgot, ami alapján ezt kellene tennem.


A legnagyobb izgalmat az okozhatja, hogy a hegyekben lesz-e látványhavazás a csapadékos idõszakban, ill. hogy kialakul-e zivataros helyzet dec. elsõ napjaiban.
#62610
Ja, az utolsó futások csak durvítanak, holnap nagy gázok lehetnek... szomoru
#62609
Hú de nagy esõket vár még oda, pedig már nem hiányzik, kár mert az ír szimpatikus nép számomra.
#62608
Szerintem nem kell aggódni a telet illetõen, elég összehasonlítani ezt a 2 térképet:

2006: Link

most: Link

Látható, hogy idén bivalyerõs a Labrador áramlás, 2006-ban meg szinte éppen csak pilinckázott. Sejtésem szerint nem fog sokáig kitartani a zonalitás, pont emiatt. hideg havazas t.
#62607
Nekem mondod? nevet
Ide már minden kéne, csak esõ nem, így is katasztrófa van (lásd külföldi idõjárás topic).
Ha már itt tartunk az itteni fáklya is igen tanulságos, egyáltalán nem utal klasszikus zonalitásra, sõt!!
Link

Az igazi zonalitásnál fel-le ugrál a T850 a gyorsan haladó ciklonok elõ- és hátoldali váltásainál. Itt meg 2 napu után semmi ugrálás... érdekes, érdekes.
#62606
Bizonyos mértékû gyengülés jelenleg látszik talán lesz is belõle valami, jelenleg bivalyerõs ciklonok garázdálkodnak, ez a helyzet nem tarthat örökké. Írország már így is víz alatt van.
#62605
Inkább most tombolják ki magukat a ciklonok ott messze nyugaton,minthogy a tél közepén. nevet Még ha dec. elsõ 2 hete el is "úszik", akkor sincs semmi baj. kacsint nevet Aztán tombolhat a tél,itt! nevet nyelvnyujtas
#62604
Vagy már elõbb is leállhat... Link
#62603
Számításba kell venni, hogy az izlandi minimum november - decemberben szezonálisan is igen erõs, tehát a ciklonaktivitás egyáltalán nem abnormális, az ereje, illetve a Rudolfking által pedzegetett jelentõs óceáni hõtöbblet már más kérdés. Mindenesetre december közepéig könnyen kitarthat ilyen erõvel, viszont ha a szezonálisan normális ciklonaktivitás december vége felé elkezd lanyhulni, akkor a szibériai hóborításnak és az ázsiai hidegmag lassú és persze nekünk szerencsés áthelyezõdésének jótékony hatásai meghozhatják az igazi telet. Nem szabad még leírni a telet.
#62602
Lehet, erre nem emlékszem, de arra határozottan, hogy a szombati (talán jan. 10.) hatalmas fordulatot még a hét elején se említették, elõször 1 nappal elõtte pénteken Vissy Károly az Ablak címû mûsorban ecsetelte nagy izgalommal, hogy mi várható a következõ napokban.

De ez már visszatekintõ, bocsánat!
#62601
Benne van a pakliban, csak hát az esélye jelenleg a jelentéktelen kategória! Mindenesetre sok nehéz helyzetben lévõ család áldja az enyhe novembert és télkezdetet.A következõ 10 napban valószinüleg végig az átlag felett fogunk lavírozni.
Tényleg, havas mikulásra én személy szerint nem is emlékszem!
#62600
Én meg azt mondom, hogy még ebben a helyzetben is nagy bátorság 10 napon túl bármilyen következtetést levonni december elejére, nemhogy az egész hónapra! Simán benne lehet a pakliban, hogy a Mikulás szánnal érkezzen! Legalábbis én megígértem a kislányomnak.
#62599
Akkor már az Ünnepek környékén igen vaskos hidegmagok tartózkodtak kontinensünk feletti sarki tengeren és nem volt erõs a zonalítás, látszódott a magasnyomási térhódítás.
Azaz borítékolható volt a januári zimankó, ezért is vállalhatta jó elõre be a szolgálat.
#62598
Üdv mindenki!
Ami érdekes: a 87-es nagy januárt már 86 karácsonya táján megjósolták, ráadásul az OMSZ.
#62597
Továbbra is tartom, december közepére leállhat a zonális irányítás.
Az atlanti-óceáni cikloncsaládok valóban tartósnak látszanak, ám a légnyomásfáklyák tanulsága szerint a kontinensen több irányból magasnyomási térhódítást várható.
A most nagyon erõs azori Ac kicsit gyengül (ne feledjük, õ az egyik motorja a zonális irányításnak), és észak- és kelet-európai területrõl várható a nyomásemelkedést, ami még nem látható nyomási elrendezõdést hozhat.
Két-három nap múlva linkelek is fáklyákat, egyelõre csak a jeleit látom.

Kara tenger (beindult az, nyugalom):
2009.11.19.: Link
2009.11.22.: Link

Kara-tengeri anomália: Link
Barents-tengeri anomália: Link
Grönlandi-tengeri anomália: Link

Az Északi-hemiszféra szépen "helyrejött": Link
#62596
Lehet furcsa lesz tõlem ilyet hallani, de a december második felét sem szabad még leírni, habár valószínûbb az a forgatókönyv, hogy komolyabb havas helyzet nélkül távozik ez az év is.

Én tudom, hogy itt mindenki -25 fokot és 2 méter havat akar még ezen az éven, de ne essen bele mindig mindenki ugyanabba a hibába: Link nézzetek a fáklyára..., a helyzet ugyanaz... a nagy semmi. A semmibõl nem lehet telet várni.

Aláírom, hogy északkeleten látszik valami mozgolódás a hideg terén, de mivel megfelelõ áramlási rendszert stabilan nem mutat a GFS, ezért a reménykedés szintjérõl sose lehet majd tovább jutni. Hiába alakul ki ugyanis skandináv anticiklon, ez az izlandi ciklonaktivitás csökkenése nélkül nem juttat majd folyamatos hidegutánpótlást nekünk.

Az már egy másik kérdés, hogy a Nyugat-Európai teknõ megszünése után a legvalószínûbb kimenetet abban látom, hogy az óceán belsejébe visszaszorult anticiklon vagy ránk... vagy skandináviára helyezõdik (abban az esetben, ha megszünik a ciklonaktivitás, akkor tartósan fennálló helyzet lesz). Abban az esetben, ha nem szünik meg a ciklonaktivitás, akkor megint Nyugat-Európai teknõ lesz, ha a Kelet-Európai anticiklon mellett nem lesz elég erõs az azori...

Északnyugati részek felöl nem fogunk kapni olyan hideg levegõt, ami elég legyen országos téli helyzethez. Tipikusan olyan blocking helyzetek sorozata, ami nem jár havas idõjárással. Annak az esélye, hogy olyan AC-híd alakul ki Észak-Európa felett, hogy egy alá beszorult okklukálódott ciklonból havazzon, az esélye az 1 ezrelékkel vetekszik...

Annak az esélyét pedig gyakorlatilag nullára teszem, hogy Anglia felé stabil anticiklon települjön...., patt helyzet!

Utolsó észlelés

2025-07-17 07:19:05

Dorog

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143020

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.